Black Boys start onder nieuwe leiding Feestweek in September wordt tevens Welkomstweek Viswedstrijd Sneker Speeltuinjeugd Opoe Hofstra sloeg „It earste pealtsje fan de 611” Nachtzeilerij trok velen naar het Paviljoen IJLST van en I J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Demonstratie-avond „Esso” motorkliniek Maandag 22 juni 1959 114e jaargang no. 50 Redakteur: L. KIEZEBRINK Een brei„ster” Geslaagd Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Eindexamens Chr. Lyceum Sneek 1Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Uitstapje Chr. Zangver. „Euphonia” De pelikaan van liet Sneeker Meer Opbrengst collecten Kerknieuws Schoolsportdag in Oudega-W. 'f J f SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct per mensen afd. van Lang gewanhoopt. zetten resp. de 4e, 5e, 6e en 7e plaats. diploma. Niet blijvend. De Buurtverenigingen „ANJER ACTIE 1959" sprekers en toen ze de heer Deenik niet goed kon verstaan, trok zij hem aan z’n jas en vroeg ze hem wat luider te spre ken, met de vriendelijke verontschuldi ging: „ik ben een beetje doof, weet U”. cn eens OUDEGA (W.) Onze vroegere dorps genoot de heer F. J. Bakker, thans te slaagde bereiken Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) er en De Deze zeer recente foto van het koninklijk gezin werd door H.M. de koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard fonds en de Anjerfondsen, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard re gent is. Foto M. C. Meyboom Geslaagd voor H.B.S. A: de dames A. E. Bootsma, Makkum R. T. de Jager, Sneek en de’ heren H. de Boer, Bols- ward; J. Boersma, Sneek; J. de Jong, Koudum; J. K. Kolhoff, Sloten (Fr.); C. P. Kuperus, Sneek; S. W. Oldenziel, Bolsward; J. Osinga, Bolsward; V. F. L. Selva, Sneek. IJLST. De Chr. Zangvereniging Eu phonia maakte dezer dagen haar tra ditionele uitstapje. Ditmaal per auto bus, waarbij het nuttige met het aan gename werd verenigd. Het hoofddoel van de tocht was nl. de psychiatrische inrichtingen van Zuldlaren, Door een der direkteuren rondgeleid werden de ver schillende paviljoens bezichtigd en bij elk paviljoen enkele liederen gezongen. De directrice dankte namens allen, ver pleegden en personeel, voor deze zeer op prijs gestelde afwisseling. Zij nodigae het gezelschap tot dank aan de koffie tafel. Bijzonder aardig was het, dat onze oud-stadgenoot kapper Stienstra als gids optrad en ons o.a. rondleidde in de prachitge sprookjestuin. In Zuid- laren wachtte een welvoorziene dis. Van daar ging de reis terug naar huis. Even wel niet can één stuk. De eerste pleis terplaats was Rolde, waar de hunebed den werden bezichtigd en men zich in de „Ballerkuil” een paar duizend jaar terug in de tijd kon wanen. In Appelscha werd naar hartelust van de speeltuin, duin en bos genoten. De laatste pleister plaats was het bekende Oranjewouo, waar in hotel Tjaarda een verfrissing werd gebruikt. Óm 10 uur leverde de uiterst behulpzame chauffeur zijn pas sagiers weer goed en wel in IJlst af en was een onvergetelijke dag afgesloten. uitzoeken welke industrieën Zeer toepasselijk dus voor „kerngemeente” op welke In de vrijdagavond in Hotel Hanen burg gehouden en flink bezochte verga dering van de Voetbalvereniging „Black Boys” zjjn alle door de kerncommissie aangezochte kandidaten voor het be stuur en de diverse commissies gekozen. Na verlengd examen slaagden voor de afd. gymnasium A: mej. J. S. de Vries tc IJlst en de heer H. Procee te Sneek. ding in deze week ook nog op andere wijze het accent zal worden gelegd. Voor de viswedstrijd worden speciaal geconstrueerde hengels uitgereikt waar mee men voorwerpen met waardebonnen uit het water moet opvissen. In het kader van de feestweek zal zo mogelijk ook een „Scholendag” worden georganiseerd, waarop alle ouders van de hier schoolgaande kinderen zullen worden uitgenodigd teneinde kennis te maken met de scholen welke hun kin deren bezoeken en met de leerkrachten. Ds J. M. Spier, sprekende namens de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier en de Classis Sneek der Geref. Kerken, beken de lang gewanhoopt te hebben aan de verwezenlijking van de plannen, maar Sprekende Symboliek. Dat voor het slaan van de eerste paal het oudste lid van de Geref. gemeente, de honderdjarige Opoe Hofstra, is uitgeno digd, zag ds de Leeuw als een spre kende symobiek dat hier gebouwd wordt voor de bejaarden. Wat een rijkdom, dat zij niet alleen de kracht, maar ook nog het geestelijk vermogen heeft dit nog tot stand te kunnen brengen. Spr. wijdde hierna enige beschouwin gen aan het bejaardenvraagstuk. De gemiddelde leeftijd van de mensen stijgt steeds meer, wat ons voor grote proble men stelt. Gelukkig dat wij daarom iets voor de bejaarden uit onze eigen Gereformeerde kring mogen doen door voor hen een eigen tehuis te stichten, waarin zij met elkaar in vreugde kun nen leven en met liefde verzorgd wor den. de hoop uit dat hij zijn goede naam met dit gebouw zal bestendigen en wenste hem en zijn medewerkers daarbij veel succes toe. Het bestuur van onze stichting is blij, dat het via de Gereform. Bouwcorpora tie tot de stichting van dit centrum kon komen, zo vervolgde ds de Leeuw, die daarna met weemoed en dankbaarheid herinnerde aan het vele werk dat wijlen de heer v. d. Berg, de eerste voorzitter van de Stichting, hiervoor gedaan heeft. Hij 1- jeft zich met al zijn krachten in de dagen die God hem gelaten heeft, aan deze zaak gegeven. Wij gedenken hem met ere. In samenwerking met de plaatselijke Esso-dealers, garage Rinnert de- Jager en garage Loots hield de aardoliemaatschap- pij Esso-Nederland vrijdagavond in hotel Hanenburg een voorlichtingsavond met demonstraties. Na de opening door de heer de Jager, was het woord aan de Esso-vertegenwoordiger de heer v. Meurs die begon met een uiteenzetting over de verschillende soorten autobrandstof. Naast gasolie, petroleum en propaan- gas is benzine toch wel de meest ge bruikte brandstof voor de 2- en de 4-takt motor. Aan de hand van de doorsnee van een motor, toonde spreker op duidelijke wijze de werking van een benzinemotor. Nu gaat het erom, aldus de heer van Meurs, de benzine zo samen te stellen, dat de automobilist het grootste rende ment van z’n brandstof krijgt, terwijl de brandstof een minimum aan koolafzet- ting in de verbrandingskamer van de motor veroorzaakt. Bij de 4-takt motor speelt vooral de vluchtigheid van de ben zine een grote rol. In de praktijk komt het hier dan ook op neer, dat b.v. voor warme streken de benzine minder vluch tig wordt geleverd, dan in gebieden met een gematigder klimaat. Ook de che mische stabiliteit van de benzine is van groot belang. Toen, aldus spr., na de oorlog de autoindustrie met wagens aan de markt kwam, waarvan de compres sie verhouding sterk was opgevoerd, bleek dat de benzinesamenstelling van toen niet meer aan de eisen voldeed. De motor ging met het verhoogde toerental kloppen, zodat het octaangetal van de benzine opgevoerd moest worden. Het is in deze periode geweest, dat de super- benzine z’n intrede heeft gedaan. Aan de hand van enige proeven werd de ont branding van het lucht-benzinegasmeng- sel gedemonstreerd. Na de pauze behan delde de heer v. Meurs de hoedanigheid van een goede motorolie. Met het op voeren van het toerental is gebleken, dat ook de eisen aan de motorolie hoger gesteld moeten worden. Na een periode van experimenteren en diepgaand on derzoek, zijn de aardoliemaatschappijen overgegaan tot het in de handel bren gen van z.g. gedoopte motorolie, hetgeen wil zeggen dat anti-corrosie en anti- oxydatiemiddelen zijn toegevoegd. Als belangrijke vinding worden er thans multi-grades in de handel gebracht, die bij elke temperatuur steeds de vereiste dikte aannemen. Door een vernuftige vinding is verder op nieuwe motoren een filtersysteem aangebracht dat de olie tijdens het draaien van de motor steeds zuivert. Met al deze verbeteringen is het, aldus de heer v. Meurs, mogelijk bij ongunstig gebruik (korte rijtuiden, dus vaak starten) 1250 km op 1 1. te rij den voor verversing nodig is. Tot slot werd nog een demonstratie gegeven met een draaiende motor, waarbij wijzerpla ten de reacties bij gebruik van gewone en superbenzine aangaven. Van de gelegen heid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. De heren van de Esso zowel als de Sneker dealers kunnen op een geslaagde avond terug zien. Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: D. v. d. Werf, voorz.; J. Hartkamp, sekr.; R. v. d. Vliet, penningm.; J. Nota, 2e voorz.; J. v. d. Helm, 2e sekr.; F. v. d. Feer, 2e penningm. en S. Visser, alg. bestuurslid. In de Jeugdcommissie werden gekozen: A. Brandsma, voorz.; R. Boschma, sekr.; L. Faber, penningm. en K. Nijboer, H. Bos en J. Tinga. De laatste twee leden nemen tevens de Wel penafdeling, welke momenteel 45 jon gens telt, voor hun rekening. In de Elf talcommissie kregen zitting de heren J. Olij. H. Calf, R. B. de Wolf, S. Walstra en W. Nijboer. terwijl de redaktie van het clubblad in het komende seizoen verzorgd zal worden door de heren J. Rienstra, D. de Rapper en W. Jaasma. De verschillende jaarverslagen werden oedgekeurd. Uit dat van de penning meester bleek dat de club er financieel Wij hopen hier straks te kunnen op zien tegen een imposant en trots ge bouw, maar, zo waarschuwde ds de Leeuw, ook dit huis zal geen blijvend huis zijn. Het fundament kan hecht zijn, maar kan het leven niet dragen. Daar om zoeken wij een ander fundament en dat is de Here Jezus. Wie op dit funda ment bouwt zal een eeuwig huis heb ben. Dit huis bljjft tenslotte een door gangshuis. Moge het voor velen het doorgangshuis zjjn naar het Hemelse Vaderhuis. Nadat Opoe Hofstra haar symbolische daad verricht had, wat ze volgens ds de Leeuw keurig had gedaan en op diens vraag antwoordde dat ze het zelf ook mooi vond, voerden nog enige sprekers het woord. De honderdjarige toonde ook daarvoor veel belangstelling. Aan de arm van haar dochter en heihaas Jan sen luisterde ze aandachtig naar de Zoals men zich zal herinneren vertoon de zich vorig jaar in de maand juni plot seling een pelikaan op het Sneekermeer. Dit dier werd ook op verschillende an dere plaatsen in ons land waargenomen. Onlangs verscheen in een Duits tijd schrift een bericht, dat vanaf begin juni tot eind augustus, dus ongeveer op de zelfde tijd en iets later dat de vogel zich in ons land liet zien, ook op de Möhnesee in Westfalen een pelikaan waargenomen werd. Het laatst is de vogel daar 11 de cember gezien. Indien het dezelfde vogel is, wat zeer waarschijnlijk geacht kan worden, blijkt nog eens duidelijk over welk een vliegvermogen zo’n vogel be schikt. De afstand IJselmeerMöhnesee bedraagt circa 150 km. in de diverse straten zal worden ver zocht hun straat te versieren en te ver lichten, er muziek te geven en de een of andere wedstrijd te organiseren. Zo zou het Oosterdijk bijv, een wedstrijd in het tekenen op het asfalt kunnen houden en het Grootzand een viswedstrijd. Het Actie Comité zal dan nog pro beren de week te besluiten met een gon- delvaart door de grachten en een vuur werk in het Sportpark. De Wipfeesten. Door de koerswijziging van het Comi té, dat zich voortaan alleen zal toeleg gen op speciale winkeliersacties, al zul len activiteiten van andere zijde gaarne worden gestimuleerd, heeft het de Wip feesten van zijn werkprogramma ge schrapt. Er worden echter met een andere in stantie besprekingen gevoerd om deze feesten over te nemen, daar het belang hiervan voor Sneek wel degelijk wordt ingezien. Maar zelf wil en kan het Co mité dergelijke festiviteiten niet meer organiser^ Ze vragen te veel geld en werkkracht. Verschillende leden spraken de hoop uit dat het inderdaad zal gelukken de Wipfeesten te behouden omdat deze ook zeer vele bezoekers uit de omgeving aantrokken, terwijl bovendien gepleit werd voor een braderie, maar dan op één centraal punt in de stad, en ook nog het idee van een imitatie Tour de Fran ce voor jeugdige wielrijders naar voren kwam. Het bestuur was zeer erkentelijk voor deze suggesties en zegde toe ze ernstig te zullen overwegen, maar dit jaar zullen ze niet mee- uitgevoerd kunnen worden. Het programma zou dan te overladen worden. Bij de rondvraag kwamen o.a. nog een verkoop-avond en een eventuele onthef fing van de verplichte halvedag-sluiting gedurende e zomermaanden ter sprake, waarna de geanimeerde vergadering door de wnd. voorzitter W. G. Baarda (de heer Binnema was wegens vacantie verhinderd) werd gesloten. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5074 8 ten Sneeker Nieuwsblad. 6, witvis 15 cm; 6. Bernh. Abma, paling 27 cm. 't Eiland hier zien wij toch de eerste vervulling van de werkelijkheid. Spr. noemde het een zegen dat er zoveel oude zijn en de mensen zoveel ouder worden en wenste het bestuur een goede bouw toe en dat het huis velen ten zegen zal zijn. De heer Deenik bood de gelukwensen van het bestuur der Geref. Bouwcorpo ratie aan. Hij hoopte eveneens dat de bouw voorspoedig zal verlopen en bracht de officiële instanties eveneens dank voor hun medewerking. Ook wenste hij de architect, de aannemer en verder alle medewerkers succes toe met de bouw. De jaarlijkse collecte van de Sneek van de Ned. Ver. Sociale zorg voor minder-validen heeft opgebracht f 556.01. (54 deelnemers) 1. Ukie Moust, 2. Tr. Bosma, 3. S. Hertel, meisjes; 4. G. Langerak, 5. S. Schuil, 6. J. Efdé, jongens. Maple Leaf 25 deelnemers): 1. Jan Feringa, 2. Leendert Moraal, 3. Henk Hasz, jongens; 4. Liesje v. d. Wal, 5. Ma rijke v. d. Werf, meisjes. De Noord-Oosthoek: 1. H. Hoomans, 2. A. Miedema, 3. J. Huitema, jongens; 4. J. Noordhuis, 5. Gr. Miedema, 6. M. Dijk stra, meisjes. De Noorderhoek: 1. Willem Tippersma, 2. Jasper Bosma, 3. Reinder v. d. Veen, jongens; 4. Lientje Niezen, 5. Rietje Bak ker, 6. Tiny Tippersma, meisjes. Tenslotte verzocht de heer H. J. de Vries, Larkstraat 21 ons nog mee te de len, dat er op 't Eiland een gedeelte van een hengel is gevonden, dat bij hem te rug te krijgen is. Dat de besturen van de Sneker Speel tuinverenigingen boordevol initiatief zit ten werd zaterdagmiddag weer eens be wezen. In onderling overleg werd op deze middag door elke vereniging een viswedstrijd voor de jeugd gehouden, waarvan de winnaars volgende week in een finale hengelwedstrijd tegen elkaar uit zullen komen. Het was een enthousiaste kinderschaar (naar schatting 200), welke zaterdag middag in optocht, gewapend met hen gel, brood, leefnetten en emmertjes van de verschillende verzamelplaatsen gracht- waarts toog. De speeltuinvereniging Sperkhem-Tuindorp viste in de Woud- vaart. ’t Eiland in de Oudvaart aan de Zeilstraat, Maple Leaf en N.O.H. in de Zwette en de Noorderhoek in de Frane- kervaart. De grootste liefhebbers onder de deelnemers stormden direkt op de beste „bitersplakjes” af en beten ge ducht van zich af, wanneer een buur man of buurvrouw hun territorium kwam belagen. Dat het geen kwestie is ge worden van ingooien en ophalen zal wel aan de wind hebben gelegen, althans zo werden we door een oude schipper voor gelicht. Maar het enthousiasme was 100 procent en dat was voor de besturen zo wel als de mannen die zich op hun vrije zaterdagmiddag met de controle hadden belast al een hele voldoening. Uitroepen als ,,’k Had biit”, met als commentaar „dou kanst niet fisse. ’t was maar grónbiit” maken zo’n middag ai tot een succes. Naast de kleuters in de vis sen wereld, die na gemeten te zijn, de vrijheid herkregen, werd er toch hier en daar ook „maatwerk” op de wal gesla gen. Zo was er b.v. bij de Sperkhem- Tuindorp groep een meisje, dat een baars ving van maar liefst 24 cm. Tity v. d. Zee is met deze baars dan ook als meis je met de grootste vis uit de bus geko men. Het ligt thans in de bedoeling de 30 winnaars(ressen) a.s. zaterdagmiddag in de finale te laten uitkomen. We laten hier de uitslagen der vijf deelnemende verenigingen volgen. Sperkhem-Tuindorp (70 deelnemers) 1. Tity v. d. Zee, W. Frederikstraat 42, (baars 24’cm); 2. Ynte Meyer, Joh. W Frisostraat 74 (voorn 18 cm); 3. Teake v. d. Zee, W. Frederikstraat 42. (witvis 15% cm); 4. Rudi Potma. Amaliastraat i 51 en 5. Roelie Koehoorn, H. Cath.straat1 Zoals wij donderdag nog even heel in ’t kort en heet van de naald konden ver melden, fungeerde onze oudste stadgenote mevr. P. Hofstra.de Jong, die a.s. vrjjdag 101 jaar wordt, die middag als „heivrouw” bij de bouw van het Gere formeerd Bejaardencentrum aan de Zwette. Geassisteerd door haar dochter en kleindo' iter en heibaas Jansen, die haar hielp de handle van de heimachine naar beneden te drukken, dreef ze nl. de eerste paal in de grond. „It earste pealtsje fan de 611”, zoals met kleurige letters op het biljet stond dat aan de kop van deze eersteling bevestigd was. Daarvoor had ze eerst het lint doorgeknipt waar mee de handle was vastgezet, waarvoor de schaar haar door haar achterklein- dochtertje Gerrie Wierda op een kussen was aangeboden. Vóór dit grote moment in haar lange leven aanbrak, hield Ds G. J. de Leeuw, voorzitter van de Stichting Gereformeerde Bejaardenzorg Sneek e.o., een toespraak, waarin hij allereerst het grote gezelschap verwel komde dat de plechtigheid bij woonde, onder wie zich ook burgemeester Rasterhoff en de heer W. F. Z. Deenik, le secre taris van de Gereform. Bouw corporatie voor Bejaarden te Amsterdam, bevonden. Spr. memoreerde, dat er veel voorbereidend werk verricht moest worden, waarbij evenwel de sympathieke medewerking van de officiële instanties waaronder ook B. en W. van Sneek en van de directeur van Gemeentewerken en zijn staf werd verkregen. Vooral de laatsten hebben ontzaglijk veel voor ons gedaan, aldus ds de Leeuw en daarvoor bracht hij hun een ere-saluut. Voorts noemde hij het werk van de architect de heer St. v. d. Zee. Het was voor hem als jonge man zeer vererend deze op dracht te ontvangen. Hg heeft naar ons gevoel een mooi ge bouw op papier gezet en wij hopen dat dit onder zijn goede leiding ook zo zal worden uit gevoerd. Vervolgens richtte t. zich tot de aannemer H. A. Boomsma. Deze heeft door het bou wen van het Chr. Lyceum getoond een goede bouwer te zijn. Ds de Leeuw sprak Op het tweetal voor een beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier (vac. ds N. Brandsma) komen voor ,ds W. van *t Spijker te Drogeham en dr W. H. Velema te Eindhoven. OUDEGA (W.) Donderdag werd op het sportterrein alhier een sportmiddag gehouden voor de leerlingen, van de ver schillende scholen in ons dorp, Abbega, Gaastmeer en Heeg. Door het prachtige zomerweer was er aardig wat belang stelling. De uitslag van de wedstrijden was: le prijs Geref. School Oudega (W.)2e Herv. School Oudega (W.); 3e Herv. School Abbega. De Chr. Nat. School te gtuvuL ue ucd x'u. -.x Gaastmeer, de Geref. School, de R. K. Dordrecht, is geslaagd voor het Politie- School en de Herv. School te Heeg be- rlinlnmn vol F on men rlr» Ap FvA fih On 7h nlaata Vreugdevolle en belangrijke dag. Burgemeester Rasterhoff, die de ge lukwensen van het gemeentebestuur aanbood, kon zich echt begrijpen dat dit een vreugdevolle en belangrijke dag was I voor het bestuur van de stichting. Spr. heeft nl. alle ups en downs welke bij de voorbereidingen zijn opgetreden meege maakt maar tevens gezien met hoeveel enthousiasme voor de verwezenlijking van het plan gewerkt is. Menselijker wijze kan nu niets meer de uitvoering in de weg staan. Het gemeentebestuur vond het ook een goede gedachte dit gebouw te stien- ten. Het bestuur heeft daarvoor geen eenvoudige taak op zich genomen en niet alleen voor de stichting. Straks bij de exploitatie zullen er ook wel moei lijkheden komen. De dankbaarheid van velen vergezelt U echter bij de vervul ling van Uw taak, zo besloot de bur gemeester. Als laatste spreker voerde de beken de heer Fokke Faber als toekomstige bewoner van een der bejaardenwonin gen, op zijn eigen welsprekende wijze (en natuurlijk in het Fries) het woord. Yn de herten fan folie minsken is greate blydskip oer dizze dei, zei hij o.a. Ds de Leeuw sprak toen nog een kort slotwoord, waarna hij alle aanwezigen uitnodigde met hem het Onze Vader te bidden. daardoor achterop, maar toch in het veld weer te eindigde als vierde (van de vijf) Wilde verspeelde de tweede plaats doordat hij op de hoek van de Heeren- zijl aan de grond liep. Hij werd hier door hekkesluiter. In ruim een uur hadden alle schepen dx route afgelegd en kon de tweede voorzitter, de heer P. Olij, in het Pavil joen de prijzen, bestaande uit bekertjes, aan de volgende deelnemers uitreiken. Gemengde klasse, open jachten 1. Aeolus, J. T. Hendriksma; 2. Flits, K. Stam; 3. Flits, J. M. Slob. Idem, kajuit jachten: 1. A. van der Zwaag; 2. Cito, L. Feenstra; 3. Irene, J. Lassche; 4. Magneet, A. Looper, st. F. Gerlofs. 16 m2 klasse: 1. Noordster, Tom de Haan; 2. Iris, J. Burema; 3. Run Away, A. J. Sminia; 4. Dirk Tom, B. de Haan. Larken: 1. La Vento, D. C. van Dell- den; 2 Bernardine, S. C. Röfekamp. Vrijheidsklasse 1. Rommeldoes, E. v. d. Zijpp; 2. Agressor, H. Repko. Regenboogklasse: 1. Oranje, T. Zwart; 2. Flamingo, H. de Vries; 3. Swan, H. H. Röfekamp. Na de prijsuitreiking bleef het nog tot 4 uur zeer gezellig in het Paviljoen, waar de kachel brandde, zodat de toe schouwers en zeilers de nachtelijke kou ook spoedig vergeten waren name van Aansluitend by de feestelijkheden welke de gemeente en de Vereniging van Sneker Zakenlieden in september gaan houden ter gelegenheid van de jubilea van het Gasbedrijf en het Waterleidingbedrijf, zal het Actie Comité in de week van 21 tot en met 26 september ook tal van activiteiten ontplooien. Eén hier van is dat de klanten dan op een bijzondere manier in de winkels verwelkomd zullen worden. Vandaar dat deze feestweek dan tevens met de naam „Wel komstweek” gesierd zal worden. Hiertoe werd besloten in de buitenge wone vergadering van het Comité welke vrijdagavond in het Paviljoen Sneeker meer is gehouden. De opkomst van de leden was wel niet zo groot als ver wacht had mogen worden, ook al door de prettige boottocht met de „Elma Fera” welke aan de bijeenkomst voor afging, maar toch was er een behoorlijk groepje aanwezig, onder wie ook een aantal dames van de leden, zodat deze nieuwe vergaderstunt van het bestuur toch wel succes heeft opgeleverd, derhalve in de toekomst nog wel herhaald zal worden. Tijdens de „Welkomstweek” zal de klanten een kleine attentie worden aan geboden, alsmede, afhankelijk van het bestede bedrag, tractatiebonnen, die besteed kunnen worden in een Lust- waranda op het Waagplein, waarin di verse bedrijven dan hun artikelen zul len schenken. Dit plan was echter niet het enige dat het fiat van de vergadering kreeg. Er zal nl. ook een foto-zoekwedstryd, een etalagewedstrijd en e r viswedstrijd om waardebonnen worden gehouden. Voor de eerste zullen diverse industrieën in de stad worden gefotografeerd en de tails van deze foto’s in de etalages wor den geplaatst. Het publiek moet dan dat zijn. Sneek als onderschei- goed voor staat. Men is verder van plan in de toe komst veel aandacht te besteden aan de propaganda en de door „de commissie van vijf” gegeven richtlijnen zullen door een propagandacommissie, bestaande uit de leden H. de Jong, J. Leeuwenkamp, M. van der Laan, G. Visser, A. Schurer en A. Schurer Azn., worden aangevuld en uitgewerkt. Dat het de leden ernst is met hun voornemen de zaken weer flink aan te pakken, bleek uit het feit dat men met eigen krachten nieuwe kleedkamers (en dan van steen) zal bouwen. Waarschijn lijk zullen deze aan de andere kant van het hoofdveld komen. Voorts hoopt het nieuwe bestuur een trainer aan te kun nen stellen, die behalve het le elftal, en kele op de voorgrond tredende kracn- ten uit de lagere elftallen en de jeugd afdeling, onder zijn hoede zal nemen. Aan het slot van de vergadering wer den de aftredende bestuurs- en commis sieleden door de nieuw benoemde voor zitter hartelijk dank gebracht voor het vele werk, dat zij in de afgelopen jaren voor Black Boys hebben verricht. Voor een breiwedstrijd van school- dassen, uitgeschreven door het Interna tionaal Wolsecretariaat te Amsterdam, won Jantje Elsinga van Terzool, le jaars leerlinge van de primaire opleiding van de Huishoudschool alhier de provic- cie-prijs, bestaande uit een spaarbank boekje met f 50. Het is van het bestuur der S.Z.C. een goede gedachte geweest weer eens een tiachtwedstrijd ta houden. De laat ste maal dat dit gebeurde was al zo lang verleden tjjd, dat het voor de meesten van de tegenwoordige zeilers- generatie iets nieuws was. En dit werd wel gewaardeerd. Het was van zaterdag op zondagnacht wel koud en er stond een stevige N.O. bries, maar toch kwamen er 53 schepen aan de start en waren er veel belangstellenden op het Paviljoen, waarvoor gestart werd en dat ter gele genheid van dit nachtfestijn fraai ge ïllumineerd was. Ook volgden vele toe schouwers het schouwspel van de twin kelende lichtjes boven in de masten vanuit him boten, die echter niet voor het Paviljoen konden liggen omdat het daar lager wal was. Daarom ook wacht ten de meeste deelnemers bij het haven tje in het Roekoegat op het tijdstip waarop het feest zou beginnen. Om klokslag 12 uur klonk het eerste startsignaal. De sterke deining was een handicap voor het starten, maar toch deed zich hierbij maar één aanvaring voor. Het kajuitjacht van dokter Feen stra haakte met zijn tuigage in de za ling van het jacht van de heer May, waardoor hierop de top van de mast brak. De volle maan heeft er verder veel toe bijgedragen, dat de wedstrijd zo vlot verlopen is en de route en de contröle bij de Sij besloot, tussen de eilandjes in de Zoutepoel en bij de Provinciale be- tonning, waar de deelnemers zich met hun klasse, nummer en naam moesten melden, geen moeilijkheden opleverden. Bovendien konden ze zich goed oriën teren op de lichten van de Ternhornster Sluis, de lichtboeien in het meer, de verlichte top van de televisiemast te Irnsum en niet het minst op de feest verlichting van het Paviljoen. De Larken en de Flitsjes voeren ook de grote route, maar de Politie te Wa ter hield een oogje in ’t zeil. Zij behoef de echter niet op te treden. Wel kreeg Henk van Dolden averij doordat een zij- stag van zijn Larkje brak, maar dit werd onder het varen met een touwtje verholpen en belette Henk hiet toch nog de eerste prijs te winnen. In de Regenboog van Gerrit Ooms raakte de zeilschoot onklaar. Hij kwam

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1