Abbega ging met de tijd mee „Beatrix-oord” Sneek won 209 nieuwe leden IJLST J van en A G E N I) A Tour de Prance Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Donderdag 25 juni 1959 114e jaargang no. 51 Redakteur: L. KIEZEBRINK De kindersteden Jubileum bij P.T.T. II] Lou Bandy overleden Geslaagd I l Brutale roofoverval woonark Weer luchtacrobatiek in Sneek Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Verenigingsgebouw uitgebreid en gemoderniseerd De viswedstrijd van de speel tuinverenigingen Gecombineerde tekening- oriënteringsrit M. A. C. ,,J. C. Visser” I Kerknieuws Paartje tijdens baden bestolen Granaat doodde 2 militairen in kazemat bij Kornwerder- zand Het bevolkingsonderzoek op longtuberculose te Sneek 1-- Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Morgen uitzending quiz te Ijlst Oud-stadgenoot won met zijn bemanning zeilcompetitie marinesloepen Verbod tuinbesproeiïng Sproeien met leidingwater drastisch beperken Boerderij te Pingjum afgebrand Anjerdag 1959 Beslissingen Bed rijf s voetbal competitie komen in zicht Nu het einde van de bedrijf svoetbal- competitie in zicht komt, beginnen de kampioenskansen van de nummers één steeds vaster vormen aan te nemen. SNEEKER NIEUWSBLAD AMICITIA THEATER. waarmee bewezen is dat Abbega een leefbaar dorp wil blijven, zoals een van hen Wat tot stand kwam. Een blik in de zaal. Op het toneel PHILIA Het van vóór op Oost en West nóg niet op „toeren” Als de vlotte Tour de France Kunnen inspiratie opdoen: Met de Tour de France meer mans Met de Tour ontwaak je ’s ochtends, Met de Tour ga je naar bed, Tour verzet velerlei zorgen. Die je Tour-loos niet verzet. Radio en televisie Weer paraat en aktueel, Veel hangt ons in deze weken Minder zichtbaar uit de keel. Onze aandacht wordt voorlopig Naai’ de Tour de France geleid En we raken de misère Van Genève even kwijt Dagelijkse reportages, Sportfoto’s weer -n de krant, Namen van befaamde renners, Spanning: wat doet Nederland? Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Donderdag 25 juni ’s avonds 8 uur film: Op hoop van zegen. Vrijdag 26 juni t/m zondag 28 juni iede re avond te 8 uur en zondagmiddag tevens te 5 uur film: Dracula. Zondagmiddag 28 juni .e 2.30 uur film: Met donderend geweld. Maandag 29 juni t.m. woensdag 1 juli iedere avond te 8 uur film: De zi geunerin van Parijs. Donderdag 2 juli ’s avonds 8 uur film: O 8/15. Dit verheugende nieuws bracht voor zitter P. Been maandagavond in de jaar vergadering van de afdeling, welke b(j Rest. Leeuwen gehouden werd, en zoals gewoonlijk slecht bezocht was. Deze grote ledenwinst was het resultaat van de actie, welke door de heren Leistra, Jillings en Terpstra in Tuindorp is ge voerd. In de komende herfst gaan ze het Eiland bewerken en de voorzitter sprak de hoop uit, dat ze daar evenveel succes zullen boeken. „Hald Moed” dat zijn naam alle eer aan deed en voor de katheder de heer Breeuwsma Geslaagd voor het noiai ieel Staatsexa men deel II de heer J. G. Hanewald te Haren (Gr.). regelen getroffen. Geen afwijkingen ver- personen niet en WOUDSEND. Ds W. A. Jelsma, pre dikant van de Geref. Kerk alhier heeft voor het beroep naar Wolphaartsdyk bedankt. Een verloofd paartje, dat zijn vakantie op Terschelling doorbrengt, is tijdens het baden in zee bestolen. De dader heeft hun beider kleren, die zij op het strand hadden achter gelaten, doorzocht en is er met een bedrag van 275,van door ge gaan. Dit geld vertegenwoordigde hun gezamenlijk vakantiepotje. De politie speurt naarstig naar de dader, maar heeft tot nu toe nog geen spoor gevonden. Z’n tijd verstaan. Ds G. Kaastra bracht de gelukwensen over van de Kerkeraad en de Kerkvoog dij van Oosthem en Folsgare. Abbega heeft zijn tijd verstaan. Toen het lokaal in 1922 werd gezet diende het in de eerste plaats voor begrafenissen. Thans is het er voor het verenigingsleven dat geworteld is in het Evangelie. De Kerk Gistermorgen ontplofte een granaat van een kanon van een Shermantank die vanuit een kazemat bij Kornwerderzand vuurde op schietschijven in de Wadden zee voor het projectiel in de loop was gebracht. Twee onderofficieren afkomstig uit Amsterdam en Haarlem, beide ge huwd en vader, werden gedood. Aan een rapport omtrent de eindresul taten van dit van 2 tot en met 24 janu ari gehouden onderzoek ontlenen wij het volgende Bij 100 opkomst hadden gefotogra feerd moeten worden 10.110 personen. Gefotografeerd werden 9619 personen of 95.1% (1951: 97.4 1956 91.8 Niet opgekomen wegens onwil 243 per sonen of 2.4 wegens onbekende reden 254 personen of 2.5 Het aantal on- willigen steeg van 162 tot 243, maar het aantal weggeblevenen om onbekende re denen daalde van 723 tot 254, dank zij het uitstekend uitgevoerde huisbezoek. Van de 9619 gefotografeerden werden 186 personen voor nader onderzoek op het consultatiebureau opgeroepen, van wie 3 niet zijn verschenen. Bekend zijn dus de eindresultaten van 9616 perso nen. Actieve longtuberculose werd bij 2 p rsonen ontdekt van wie 1 direct be smettelijk. Door deze ontdekking is mo- geljjk een epidemietje, zoals we tegen woordig zoveel zien, voorkomen. Bo vendien werd een geval van de ziekte van Boeck gevonden, een aan t.b.c. ver wante ziekte. 73 gevallen blijven onder observatie en er zal moeten blijken wat deze groepen verder nog opleveren. 838 in-actieve gevallen werden geregistreerd (de groep die geen controle nodig heeft en schijnbaar is genezen). Er waren 121 gevallen van niet tuberculeuse aan doeningen van diverse aard. Men denke hierbij aan gezwellen, skelet- en hartaf wijkingen en aan de grote groep niet- tuberculeuse longafwijkingen. Voor al deze patiënten werden via de huisarts en het consultatiebureau de nodige maat- Spreker wenste de Kerkvoogdij en het dorp namens het Gemeentebestuur van harte geluk met dit gebouw dat hier staat als een monument van eendracht en offerzin. Moge het vele jaren dienstbaar z”n aan het doel waarvoor het gebouwd is. Hij wekte vooral de jongeren op het gebouw, dat ook voor hen tot stand is gekomen, in ere te houden en conclu deerde tenslotte, dat hier bewezen is dat men het eigen dorp in stand wil houden,, gedachtig aan de slotregels van het ge dicht van Fedde Schurer: „dy't himsels fuortsmyt, dy krijt gjinien mear op”. Bij het tweedaags schildersexamen leerlingenstelsel, gehouden in de L.T.S te Heerenveen slaagden o.m. voor het diploma: B. v. Tuinen en E. Arends, Sneek, W. Punter Sijbrandaburen en G. Dijkstra Hommerts. Ter afwisseling van de gewone oriën- teringsrltten hield de M.A.C. „J. C. Vis ser” maandagavond j.l. eens een te.ke- ning-oriënteringsrit, die mede door de bijzonder gunstige weersomstandigheden uitstekend is gesl~.agd. Aan de hand van tekeningen moesten de ongeveer 40 deelnemers de door de heren Welling en Hanenburg Jr. uitge- ■ette route zien uit te knobbelen en dit lukte, begrijpelijkerwijs, de één heel wat beter dan de ander. Het aantal straf- punten liep dan ook nogal wat uiteen. De bijna 50 km lange rit ging via IJs- brechtum. Scharnegoutum, Ytens, Ri:n, Oosterend, Wommels naar Bolsward en vandaar weer terug via Hartwerd, De Kliuw, Njjland, IJsbrechtum naar „club- hotel” Hanenburg. Tegen elf uur was de uitslag bekend. Motoren A 1. A. Schuurmans Sneek 5 strafp.; 2. H. Falkena, Sneek 13. Motoren B 1. W. Faber, Sneek 10 strafp.; 2. F. Fokkema, Grouw 27. Auto’s A 1. M. Troelstra, Sneek 5 strafp.; 2. P. Walsweer, Sneek 10; 3. A. de Bruin, Sneek 21. Auto’s B 1. E. Dijkstra, Sneek 10 strafp.; 2. H. Eisema, Bolsward 13; 3. W. Mink, Langweer 29. Auto’s C 1. H. de Wit, Sneek 14 strafp.; 2. Ozinga, Jutrijp 21; 3. J. Op de Hoek, Ypecolsga 61. De vele Ijlster geïnteresseerden her inneren wij er even aan, dat a.S. vrijdag Li het programma van de R.O.N.O. de „Dübeld of Neat” quizz, dit voorjaar in IJlst gehouden onder leiding van de heer D. A. Tamminga, zal worden uitgezon den. w Onze stadgenote Mejuffrouw M. C. ter Poorten, die alleen in een Woonark aan de Woudvaartkade woont, kreeg maandagnacht de schrik van haar leven, toen er omstreeks 2 uur plotseling een spiernaakte en dweilnatte man voor haar bed stond, die haar bij de keel greep en geld van haar eiste. Zij was echter niet uit het veld ge slagen, maar ging de man kordaat te l(jf en gilde luidkeels om hulp. Dit schrikte de overvaller blijkbaar zo af, dat hij ijling de benen nam langs de zelfde weg waarlangs hij gekomen was. Hij was nl. naar de ark gezwommen, was over het balkonnetje en daarna door een raam geklommen na daaruit eerst een horretje te hebben verwijderd. Mejuffrouw ter Poorten kon maar een vaag signalement van de man opgeven, vooral omdat hij niet gekleed was, maar toch slaagde de recherche er spoedig in hem op te sporen en van zijn bed te lichten. Het was de 23-jarige S. W. L. K., s'.oker-olieman bij de Koninklijke Marine, die eveneens in een iets verder liggende woonark woont. Hij had zich daar uitgekleed en bekende dat het hem om geld te doen was geweest. Hij had fnanciële moeilijkheden en meende die op deze wijze tijdens de afwezigheid van zijn vrouw, die onlangs een baby heeft gekregen en nu met het kind enige dagen van huis was, te kunnen oplos sen. Het idee daarvoor was bij hem op gekomen nadat hij een paar glazen bier had gedronken. Bovendien dacht hij dat mej. Ter Poorten niet thuis was, zodat hij zelf ook schrok toen hij haar in de slaapkamer op bed aa.’trof. Volgens de politie is K., die aan de Marechaussee is overgeleverd en voor een militaire rechtbank terecht moet staan, een wat vreemd persoon, die niet over drank kan. Maar de realiteit van dit ogenblik is, dat wij hier samen zijn om dit gebouw te heropenen en dat dit gebeuren kan, zegt toch wel het een en Under, zo constateerde de burgemeester. Is dit kleine d rp met zijn rijke historie en zijn eeuwenoude kerk tot wegsmijten gedoemd of leeft het nog? Tienduizend g Iden van dc benodigde dertigduizend is door de inwoners bijeengebracht (ter wijl maar op 7500 gerekend was) omdat ze er van overtuigd waren, dat voor het verenigingsleven in het dorp een nieuw lokaal een eis van de tijd is. Hiervoor past alleen maar een eresaluut en daar mee zijn meteen de vragen welke ik zo net stelde, duidelijk beantwoord, aldus dé burgemeester, Abbega heeft door offerbereidheid het bewijs geleverd z’n taak te verstaan. Hier is een daad gesteld; hier spreekt de liefde en de genegenheid voor het eigen dorp en het eigen „gea” en hier uit blijkt, dat Abbega niet van plan is in te slapen maar behouden wil wat levend is en goed. De zeilcompetitie van marinesloepen in de wateren bij Den Helder, welke over 9 wedstrijden liep, werd gewonnen door de ploeg van het Vliegkamp Val kenburg met 7315 punten. Stuurman in de sloep van deze ploeg was onze oud- stadgenoot ir F. de Wolf. De prijs was een zilveren bierpul met inscriptie en gouden medailles voor de bemanning (totaal 7 man). Aan de competitie na men oorspronkelijk 14 ploegen deel, doch ze werd beëindigd met 11 ploegen. Ook een andere oud-stadgenoot commandeer de een sloep, n.I. hofmeester Jillings, die als 7e in het algemeen klassement ein digde. De laatste wedstrijd was bijzon der spannend want na de achtste wed strijd had de mariniersploeg uit Texel, stuurman bootsman Dekker nog de lei ding met 6418 punten, terwijl de Val- kenburgse ploeg nr twee in het klasse ment stond met 6068 punten. De laatste wedstrijd bracht echter ir de Wolf en zijn bemanning de overwinning, deze le verde de ploeg, welke toen ruimschoots eerste was 1247 punten op, de martniers- ploeg van Texel ging als zevende door de finish en verwierf maar 402 punten; maar toch nog voldoende om in het al gemeen klassement de tweede plaats te behouden met 6820 punten. De Speeltuincentrale deelt mede dat de viswedstrijd voor het kampioenschap van de speeltuinverenigingen wordt ge houden a.s. zaterdag 27 juni om twee uur bij de Zwettebrug. Verzamelen om kwart voor twee. toonden 7772 personen, 809 vielen in de rubriek varia, specifieke longafwijkingen, Donderdag 25 juni. Openlucht Turn- demonstratie plaatselijke Gymna stiekverenigingen in het Sportpark, Leeuwarderweg. Aanvang 7.30 uur. Mars door de stad 7 uur. Zaterdag 27 juni. Door elkaar loten Be- drijfskaatspartij in het Sportpark, Aanvang 2.30 uur. Zaterdag 27 juni en zondag 28 junL Open wedstrijden S.Z.C. Aanvang zaterdag 2.30 uur; zondag 11 en 13.30 uur. Vrijdag 26 en zaterdag 27 juni. Optre den Internationale Lucht-Piraten. ’s Avonds 20.30 uur op het Martini- plein. Woensdag 1 en donderdag 2 juli. Inter nationale Circus Show. Standplaats Martiniplein. Voorstellingen; woens dag 3 uur (matinee) en 8 uur en donderdag 8 uur. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. delijke provincies reeds f17.718.voor de nieuwbouw afgedragen. De Sneker Scheidsrechters Vereniging bezorgde met medewerking van Johan Bok en het Gezelschap Show Parade op 5 maart de patiënten van Beatrix-Oord een onvergetelijke avond. De secretaris besloot zjjn verslag met een krachtige opwekking paraat te blij ven in de strijd tegen de tuberculose. Het sein staat nog steeds op onveilig. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Terpstra herkozen. De agenda voor de algemene verga dering op 29 juni in Appelscha gaf geen aanleiding tot besprekingen. Het aan wijzen van een afgevaardigde naar deze vergadering werd aan het bestuur over gelaten. Op 69-jarige leeftijd is te Zandvoort overleden de bekende cabaretier Lou Bandy. De watergebruikers hebben in het al gemeen niet voldaan aan een eerder in dit blad gedaan verzoek bij aanhouden de droogte tuinbesproeiing op maandag en vrijdag achterwege te laten. De directie van het Gemeente Water leidingbedrijf heeft zich dientengevolge genoodzaakt gezien, teneinde de levering voor huishoudelijk gebruik, aan de in dustrie, ziekenhuizen en bejaardencentra te verzekeren, een verbod voor tuinbe sproeiing op maandag, dinsdag en vrij dag uit te vaardigen. Verspil geen kostbaar leidingwater zolang de droogte aanhoudt. Bij normaal gebruik kan aan ieders behoefte worden voldaan. Op dindsdagavond 23 juni is boven genoemd verbod per geluidsauto bekend gemaakt. De directie van het Gem. Waterleiding bedrijf deelt ons nader mede, dat het noodzakelijk gebleken is ook om vandaag (donderdag) het tuinsproeien te verbie den. ge- De leerlingen van de Looxmaschool brach ten f 230.58 bijeen, die van de Openb. Schippersschool f84.48. Voor de Chr. School te Jutrijp was de opbrengst f 60.97, voor die te Langweer f 100.20. I totaal is door de scholen in de noor- De directie van de Intercommunale Waterleiding gebied Leeuwarden doet ook door middel van een advertentie in dit nummer van ons blad een dringend beroep op de abonné’o het besproeien van hun tuin en grasvelden met leiding water drastisch te beperken door dit zo lang de droogteperiode aanhoudt, vrij dags, zaterdags en maandags na te la ten. Indien geconstateerd wordt, dat aan <?’t verzoek niet wordt voldaan, zal de betrokkene van de waterleiding worden afgesloten. Naar men vermoedt door hooibroei is gistermiddag bij Pingjum de boerderij van de heer H. de Vries afgebrand. Een hond kwam in de vlammen om en een klein deel van het meubilair werd gered De brandweer van Wonseradeel kon niet snel genoeg water geven, daar de bedie ningsmanschappen niet alle direct te be reiken waren. Toen de spuit in werking trad kon een nabijgelegen woning voor het vuur gespaard blijven. Het gebouw is uitgebreid met een nieuw aangebouwd toneel en twee kleed kamers. Behalve met het gordijn kan het toneel ook worden afgesloten met harmonicadeuren en dan als vergader zaaltje worden gebruikt. Op dezelfde wijze kan de zaal in twee kleinere wor den veranderd. Onder het toneel bevindt zich een bergruimte. Verder is er een nieuw buffet geplaatst, modern sanitair aangebracht, de verlichting gemoderni seerd en zijn het meubilair en de stof fering vernieuwd. Door dit alles is een keurig en smaakvol geheel ontstaan, waarop Abbega trots kan zijn. De verbouwing werd uitgevoerd door de heer A. Feenstra te Abbega, het schil derwerk door de heer de Vries te Oost hem. De heer Brouwer legde de elec- trische installatie aan en plaatste tevens het sanitair. De stoffering werd ver zorgd door de firma E. Metz te Sneek, Gebr. Ooms te Joure leverden de tafel tjes, Marko te Koostertille de stoelen. Bij de talrijke geschenken welke wa ren en nog werden aangeboden, bevon den zich ook een electrische klok van Gebr. Schurer te Sneek en een borstei- hanger met sp'. gel voor de eveneens vernieuwde en uitgebreide garderobe van de architect. Volgens het jaarverslag van de pen ningmeester de heer J. Terpstra sloot hij de rekening over 1958 af met een batig saldo van f 635.29, dat is f 85.55 minder dan het beginsaldo. Tegenover een con- tributie-ontvangst van f 1050.20 stond nl. een uitgaaf van f 1135.75. Volgens de begroting voor 1959 echter hoopt h(j (ht verlies dit jaar in winst om te zet ten, als gevolg van het gestegen leden tal. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit mevr. Feenstra en de heer Leistra werd de rekening goedgekeurd en de penningmeester décharge verleend. De secretaris de heer A. ter Horst bracht het 9e jaarverslag uit. Hij me moreerde hierin de stjjging van het aan tal leden van 599 tot 808 en vermeldde dat vijf patiënten uit Sneek in Beatrix- Oord werden verpleegd en de Persil- emmertjesactie door enige scholen voerd goede resultaten opleverde. met hart- vaatafwijkingen, anomalieën enz. Al met al een nuttig onderzoek, dat zo goed geslaagd is, dank zij veler me dewerking. biedt het aan voor de gehele gemeen- s^hap, maar het staat en moet blijven staan in de schaduv van de kerk. Spreker bood een Bijbel aan, waaruit hij 1 Cor. 3 voorlas en daarna de hoop uitsprak, dat in dit gebouw vele mooie en zegenrijke bijeenkomsten gehouden zullen worden. Kerkvoogd R. Brulnsma gaf een overzicht van de acties welke gevoerd zijn om het geld bijeen te brengen. Alle gezindten stonden achter ons, zei hij. De intekenlijsten in Abbega en omge ving brachten f 5045.50 op, het weiden van 31 lammeren f 1454.50, de bazar f 3529.76. De verenigingen droegen f 125.— bij en Jan Otter door de ver koop van vodden, oud papier, vellen enz. f 591.41. Bovendien verkocht hij 1300 van de 2500 loten en voor de verloting van het veulen 500 van de 1200. eindresultaat was een bedrag f 10.645,17. (Applaus). Tal van sprekers voerden verder nog het woord, o.a. de heer Steensma na mens het bestuur van de Coöp. Zuivel fabriek te Oosthem: J. M. Jansma voor r’ Boerenlenbank Heeg e.o.; de archi tect; de heer Brouwer namens alle aan nemers die een vlag en een voorzitters hamer aanboden; de heer Waltje na mens het Groene Kruis en de heer E. Metz, die aan de sierlijke bloemenstan- der welke hij reeds geschonken had nog een stel handdoeken toevoegde, en de voorzitter van de Jongelingsvereniging om de fraaie katheder aan te bieden welke deze avond al zulke goede diensten bewees. Abbega heeft gisteravond op feestelijke wjjze het vergrote en gemoderniseerde Verenigingsgebouw van de Herv. Gemeente weer in gebruik genomen. De ge hele dorpsgemeenschap leefde hierin mee, zoals ze ook reeds gedaan had bij de vele werkzaamheden welke verricht moesten worden om deze belangrijke verbouwing tot stand te kunnen brengen. Het dorp telt nog geen driehon derd inwoners, verdeeld over veertig gezinnen, maar toch brachten deze in voor beeldige eensgezindheid en met grote offervaardigheid ruim tienduizend gul den bijeen van de dertigduizend welke totaal nodig waren. Vrijwel alle sprekers die deze avond aan het woord kwamen, prezen deze daad van gemeenschapszin waarmee bewezen is dat Abbega een leefbaar dorp wil blijven, zoals een van hen het kernachtig uitdrukte. Zoals reeds eerder is gemeld zullen tussen 27 juli en 8 augustus weer twee kindersteden verrijzen. De opzet is ook dit jaar weer zoveel mogelijk kinderen voor zo weinig mogelijk inleggeld een prettige vakantie aan te bieden. De aan- meldingskaarten zijn dit jaar weer uit gereikt op al de scholen, doch moeten uitsluitend worden ingeleverd, vóór 1 juli, bij de adressen vermeld op deze kaarten. Het inleggeld moet dan met een wofden voldaan. Wat het program ma betreft, dit zal weinig verschillen met dat van het vorig jaar. Er zal dit jaar weer een kampvuur worden gehou den. Bij voldoende geldmiddelen zal er ook weer een busreisje en een boottocht georganiseerd worden. Evenals vorige jaren is er weer veel medewerking toe gezegd. De Show Parade o.a. heeft voor deze gelegenheid een speciaal kinderpro gramma aangeboden. Ook zjjn een aan tal ballonnen beschikbaar gesteld, waar aan dus zeer waarschijnlijk een ballon- wedstrijd verbonden zal zijn. Het pro gramma omvat weer verschillende soorten sport. De laatste vrijdag wordt geheel aan de sport gewijd. Dan wordt om het kampioenschap 1959 gestreden door al de deelnemers in iedere stad apart. Dat dit geheel veel geld kost zal niemand verwonderen. Daarom wordt een beroep gedaan op ieder die deze va- kantiebesteding een goed hart toe draagt, om deze financieel te steunen. U kunt dit doen door storting op post rekening 986701 t.n.v. Penningmeester commissie Zomeravondvoetbal of een berichtje te zenden aan de secr.: Jan van Nassaustraat 88. De Sneker jeugd zal u hiei' dankbaar voor zijn. Het waren echter niet alleen Abbeg- gasters die het mooie zaaltje geheel vul den. Ook Burgemeester van Hout, wet houder Jouwsma en secretaris Sennema van Wymbritseradeel, vertegenwoordi gers van de Kerkvoogdij van Oosthem en Folsgare, van de Zuivelfabriek te Oosthem, da Boerenleenbank Heeg en omstreken, het Waterschap Abbega en nog vele andere belangstellenden van buiten waren er. Zij werden allen in ’t bijzonder verwelkomd door de president- kerkvoogd de heer J. Breeuwsma, die er in zijn openingswoord aan herinnerde, dat reeds vóór 1940 pogingen aange wend waren het gebouw te vergroten. Na de oorlog werd ..et opnieuw gepro beerd, maar toen belette materiaal- schaarste uitvoering van de plannen. Vorig jaar echter is men weer begon nen en geslaagd. Laar is echter heel wat aan voorafgegaan. Ons kleine dorp heeft zich geweldig moeten inspannen en zich veel offers moeten geti-oosten om dit resultaat te bereiken. Wij zjjn daar zeer dankbaar voor, aldus de heer Breeuwsma, maar bovenal danken wij God die ons daarin heeft bijgestaan. Moge Hij ons werk en wat hier in Zijn naam zal gebeuren ook verder zegenen. Onder Zijn zegen willen wij onze kleine dorpsgemeenschap behouden en in deze tijd van ontkerstening bewaren en steu nen wat onze voorouders ons hebben nagelaten. Met grote erkentelijkheid noemde spr. ook de grote medewerking welke van het Gemeentebestuur werd onder vonden en hij sprak de hoop uit dat dit nog vele vruchten zal zien van wat hier gebeurd is. Zeer verheugend ook noemde hij de aanwezigheid van de Kerkeraad, die naar hij hoopte het werk in dit gebouw, dat nodig is voor de opbouw van het kerkeljjke en culturele leven in het dorp, met zijn geestelijke steun zal blijven volgen. De heer Breeuwsma roemde tenslotte het werk van allen die onder leiding van architect B. Leeman de verbouwing en inrichting hebben uitgevoerd en d".nkte verder alle dorpsgenoten voor hun medewerking, van wie hij met name de heer Jan Otter noemde. De kroon op het werk. Nadat met begeleiding van het mu ziekcorps „Hald Moed”, dat zich deze avond ondanks de warmte onvermoei baar toonde, staande het Wilhelmus was gezongen, voerde ris eerste spreker Burgemeester Van Hout het woord. Deze begon met een gedicht van Fed- d- Schurer voor te dragen, en betoogde daarna dat nu de kroon gezet is op een stuk werk van de dorpsgemeenschap dat respect afdwingt. Abbega. dat met z’n Ketting en z’n Rige de 300 inwoners niet halen kan, heeft het aangedurfd dit ge bouw van binnen en van buiten te ver nieuwen, waarvan de kosten pim. f 30.000,hebben bedragen. Een eco- noom-technoloog zou over deze investe ring z’n schouders ophalen omdat zo’n klein dorp van het toneel zou moeten verdwijnen. Volgens het E.T.I.F.-rapport nl. moet een dorp minstens duizend in woners tellen wil het nog levensvat baarheid hebben in de toekomst. De Internationale Lucht Piraten, die hier vier jaar geleden met zoveel suc ces zijn opgetreden en toen o.a. op een stalen kabel naar de koepel op de Grote Kerk liepen en diezelfde gevaarlijke weg ook per motor aflegden, komen op hun nieuwe tournee door Europa morgen en zaterdag in onze stad terug. Ze werken dan met een stalen mast van 32 meter hoogte, welke op het Martiniplein wordt opgezet. De kabel loopt naar de top van de mast, waarop ze bovendien nog aller lei acrobatische toeren nullen verrichten. Iedereen die indertijd deze gedurfde lucht-acrobatiek heeft gezien, zal dit nu zeer zeker weer willen doen. Voor de uren waarop de acrobaten optreden en de toegangsprijs verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Op 29 dezer zal, evenals vorige jaren, de jaarlijkse collecte worden gehouden voor het Provinciaal Anjerfonds, waar uit steun wordt verleend aïm verenigin gen en instellingen, „die de zelfwerk zaamheid op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur bevorderen en die met financiële moeilijkheden te kampen heb ben”. Uit de opbrengst van de collecten, zowel als uit het jaarlijks inkomende aantal aanvragen blijkt wel dat de an jerfondscollecte zich in toenemende mate in de belangstelling van het publiek mag verheugen. Zoals onlangs in ait blad bekend is gemaakt, hebben ook dit jaar weer enkele Sneker verenigingen van de subsidies uit dit fonds kunnen profiteren. De collecte zal dit jaar weer op de gebruikelijke wijze geschieden, d.w.z. de collectanten zullen in de loop van de dag ieder huis bezoeken, terwijl tevens weer een aantal levende anjers te koop zal worden aangeboden, waar van de opbrengst geheel aan het fonds ten goede komt. Moge de Anjerdag 1959 voor Sneek weer een succes worden name van Hubert gaf maandagavond in poule A duidelijk te kennen dat het in ernst aanspraak maakt op de titel in deze af deling. Het kraakte de ploeg van de Ge meente met liefst 70. De beide andere gegadigden, PTT en Flach, kwamen dinsdag niet tot een beslissing (11), zodat de voorsprong van Hubert thans drie punten bedraagt. Menno verbeterde haar positie in poule BI met een kleine maar kostbare overwinning (21) op nr. 2, Tjallema. Ook de drukkers hebben thans drie pun ten voorsprong op hun naaste concur renten. De Bakkers kwamen in poule BII een stapje dichter bij de titel door een 20 zege op Lankhorst. De Scheidsrechters daarentegen zakten naar het tweede plan: zij kwamen tegen het onderaan staande Nooitgedagt niet verder dan 11. De standen zijn: Klasse A Hubert 8—12; PTT 89; Flach 78; Gemeente 8—7; Tonnema 7— 6; Kwant 6—2. Klasse BI: Menno 813; Tjallema 8— 10; RRZC 7—9; Upito 6—7; Nugte- ren 72; Hubert II 61. Klasse B IIBakkers 711; Wouds- end 79; Scheidsrechters 78; Lank- horst 85; Nooitgedagt 73. Vandaag zijn er geen wedstrijden. Morgenavond staan er echter vier ont moetingen op het programma, t.w. Ton nemaFlach, PTT—Kwant, RRZC Upito en NugterenHubert II. De heer F. Koopmans, besteller le klasse der PTT te Sneek. is 1 juli a.s. 40 jaar in dienst bij het Staatsbedrijf der PTT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1