RAAD WIJMBRITSERADEEL Huisvesting Openbare Scholen EN DE OERMUZIEK MAANDAG 29 JUNI 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD Tweede blad Damclub IJ.D.C. uit vissen Gulden Regel Actie Veilig Verkeer Keatspartij fan ald-Friezen yn Paterson (U.S.A.) Het sanitair in ’t Vereni gingsgebouw te Abbega De Scholenfusie te Oudega-W. Korfbal Veteranen voetbalden te Oudega-W. 57. stoomfluit de toebehorende terrein aan het Morrawfeltje. Overname Oosterbrugsloot. Benoemingen. aan de beurt. Vergunning dichtzetten. Sj. Machtiging kasgeldleningen. Bij besluit van 28 februari j.l. heeft m -nevi Aankoop krotwoning Woudsend. B. en W. stellen voor van de heer A. Bergstra te Woudsend een krotwoning, door hem gebruikt als bergplaats, aan te kopen, onder voorwaarde dat deze berg plaats als zodanig mag blyven gebruikt. Z.h.s. aldus besloten. Onttrekking steeg aan open baar verkeer. name van de boerderij te Woudsend, die alleen gedekt kunnen worden door ver- De steeg, lopende van de Midstraat te Woudsend in de richting van de Nieuwe Wal, liggende tussen de percelen Wouds end no. 18 en no. 19 wordt momenteel nog gebruikt, o.a. door de heer D. Fin- nema, bewoner’ van de woning Wouds end no. 18 die langs deze steeg zijn aan beide zijden hiervan liggende eigendom men bereikt en de heer A. Bergstra te Woudsend, voor zolang hij nog gebruik Gemeenterekeni'ng 1957. De raadscommissie welke deze reke ning onderzocht stelt voor tot voorlopige pas komen de oerkrachten los Meteen begon hij als een wilde op zijn trommel te slaan, terwijl de fakirs gil lende tonen aan hun fluiten ontlokten. Toen gebeurde er iets vreemdsDe Maharadja, die enkele ogenblikken ge leden nog stond te foeteren, begon een vreemde huppelpas op de steiger uit te voeren; de Maat scheen zyn angsten plotseling vergeten te zijn, en gaf blij In het verslag van de ingebruikne ming van het verenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Abbega ver meldden wij (zoals ons was opgegeven), dat het sanitair was aangebracht door de heer Brouwer. Dit was echter niet juist. Het geschiedde door de heer B. Annema te Folsgare. B. en W. bg een ander agendapunt een voorstel deden tot aankoop. De heer Fin- nema heeft verzocht deze steeg aan het verkeer te onttrekken en te sluiten, zulks in verband met hinder, die in deze steeg thans van baldadige jeugd wordt ondervonden en om deze later als op slagplaats te gebruiken. De heer Berg stra gaat met deze sluiting accoord, wanneer de bergplaats in de steeg van af de oostzijde voor hem bereikbaar blijft. Voor het locale verkeer is deze steeg van geen enkele betekenis. Er is ook geen bezwaar tegen sluiting inge komen. B. en W. stellen derhalve voor met toepassing van art. 9 der wegen wet genoemde steeg aan het openbaar verkeer te onttrekken. Z.h.s. aldus besloten. OUDEGA-W. Te Wyckel korfbalden donderdag 2 afdelingen korfballers uit Oudega tegen hun collega’s aldaar. Onze de troch üs foarsitter Harmen van der eerste groep won met 71, de tweede I 7 De commissie voor Sociale zorg heelt deze rekening nagezien en adviseert tot goedkeuring. De gewone dienst sluit m ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 126.489,54 en deze sluiting is ver kregen door een gemeentelijk subsidie van f85.841,47. OUDEGA-W. In Ons Gebouw had een Ter voorziening in de vacature chauf- feur-monteur-voorinan bij de reinigings dienst, ontstaan door vertrek van de heer W. Osinga, bieden B. en W. de vol gende aanbeveling aan 1. E. Algra, chauffeur-monteur reini gingsdienst te Sexbierum; 2. H. v. d. Woude, chef-monteur Coöp. Zuivelfabriek te Lutjewinkel. De benoeming zal, als gebruikelijk, ge schieden met een proeftijd van een jaar. De openbare vergadering gaat over in een besloten. Na heropening wordt de heer Algra met 12 st. benoemd, 1 st. was blanco. Tot onderwijzeres aan de o. 1. s. te IJsbrechtum wordt met alg. (13) st. be noemd mej. J. Nieuwenhuis te Sneek. Medewerking ex. art. 72 L.O.- vvet 1920. De raad gaat z.h.s. accoord met het advies van B. en W. Inzake een aanvraag van het bestuur van de Herv. school te Abbega adviseren B. en W. het volgende Bij schrijven van 8 april 1959 heeft het bestuur van de Herv. school te Ab bega zich tot U gewend met het ver zoek de nodige gelden te mogen ontvan gen voor aanschaffing van gymnastiek- materiaal en -toestellen, wandkaarten ten behoeve van het onderwijs in aard rijkskunde en Bijbels in de nieuwe ver taling. Ten aanzien van de aanschaffing van gymnastiekmateriaal en -toestellen merken wij op, dat door U bij besluit van 5 november 1958 ten behoeve van de verbetering van het verenigingslo kaal te Abbega een subsidie is verleend mede uit overweging, dat deze verbete ring met het oog op het onderwijs in lichamelijke oefening aan de leerlingen van de lagere school aldaar van groot belang was. Nu deze verbetering inmid dels is tot stand gekomen wenst het be stuur uiteraard ook gaarne de beschik king te hebben over het nodige materi aal, opdat het onderwijs in lichamelijke oefening zo goed mogelyk tot zijn recht komt. De aanvraag komt ons dan ook redelijk voor, alleen zijn wij van me ning, dat, hoewel er 2 worden gevraagd, gezien het aantal leerlingen in elk geval met 1 opklapbare drie-vaks unit (wand rek) kan worden volstaan. Een en an der betekent naar raming een uitgaaf van ongeveer f 2000. In de tweede plaats acht het bestuur der school ten behoeve van het onder wijs in aardrijkskunde de aanschaffing van enige ontbrekende kaarten van de gebiedsdelen over zee, van enkele lan den in Europa en van de provincies Gelderland en Noord-Holland noodzake lijk. Aangezien er hier geen sprake is van vervanging van oude, door gebruik het verzoek voor inwilliging vatbaar, behalve ten aanzien van de kaarten van genoemde provincies, omdat hiervoor naar onze mening wel gebruik kan worden ge maakt van de kaart van Nederland. De prijzen van deze kaarten lopen sterk uiteen, zodat slechts met het nodige voorbehoud door ons een kostenraming van f 200.wordt aangehouden. Ten slotte wil genoemd bestuur overgaan tot het gebruik van Bijbels in de nieuwe vertaling. De kosten hiervan moeten in gevolge art. 72 der Lager-onderwijswet 1920 worden vergoed. Gelet op het aan tal leerlingen dezer school menen wij, dat een aantal van maximaal 20 exemplaren voldoende is. Tegen een prijs van f 9. per stuk betekent dit een uitgaaf van ongeveer f 180.Bij inwilliging van een en ander worden de normale aan het on derwijs te stellen eisen niet overschre den, zodat wij U voorstellen de gevraag de medewerking te verlenen. De heer Gerding is er voor ook mede werking te verlenen voor de aanschaf fing van de kaarten van Gelderland en Noord-Holland, het aarddrijkskunde- onderwijs is er mee gediend, want de kaart van Nederland geeft de bijzonder heden der provincies op te kleine schaal. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. zich hebben laten voorlichten door een deskundige, die verklaarde dat voor dit aardrijkskunde onderwijs de kaart van Nederland best kon dienen. De heer Brouwer vond het voorstel van B. en W. in dezen ook bevreem dend, op de provinciale kaarten komen toch veel meer plaatsen voor dan op de kaart van Nederland. Een voorstel van de heer Gerding om wel medewerking voor aanschaffing van de kaarten van Gelderland en Noord- Holland te verlenen wordt verworpen met 103 st. (die van de h.h. Gerding, v. d. Goot en Brouwer) waarna het voor stel van B. en W. z.h.s. wordt aange nomen. Der waerd üs trochdien It Frysk selskip „Untspanning troch ynspanning” to Paterson haldde 30 maeije wer in keatspartij dy’t goed slag- ge is. It like earst wol dat it oergean soe, hwant it lan dat de léste jierren brükt waerd, wie koft om in skoalle op to bouwen, in goed teken, mar it brocht üs hwat yn forlegenheit. Do sei üs lid Jan Beun: „ik ha in stikje groun. As jim dat brüke kinne, keats dér dan mar". Nou, dat wie tsjin gjin dóve sein, üs keatskommisje der hinne en it koe en doe’t wy der de moarns fan de keats- dei kamen, like it in goed fjild om to keatsen. Jan en syn frou wiene dyselde moarns op ’e boat glen om in reiske nei Hollan to meitsjen. Wy winskje harren in plezierige tiid ta yn it Heite- lan. Wy hienen 33 keatsers, moai waer en der is goed keatst. De 1ste prils is woun troch Dirk de Jong, earder fan Jorwerd; Keimpe de Groot, Arum en Jan Snoekstra, Mullem; de 2e priis troch Eddie van der Ploeg, Paterson; Rein der de Jong, Grou en Willem van der Veen, Makkum; de 3e priis troch Jan Sieswerda, Peinjum; Willie Kooyenga, Arum en Sjirk Halma, Baerd. De priis foar de measte boppeslaggen yn ’e ear- ste omloop wie nei lotsjen mei Reinder de Jong (hja makken elts twa) foar Dirk de Jong. De priis foar dejinge dy’t it fierste weikaem krige Simen de Groot üt Arum. Dat wie ien fan üs gas ten. Fjirder wiene der noch twa aide bi- l-.inden: Eelke van Beenen, earder fan Rochester, New York State, nou fan Californië mei syn frou en Jehannes Bruinsma fan Rochester, oarspronkllk fan Arum, ek mei syn oare helte. De priis-ütdieling yn „Guild Hall’ bar- B. en W. adviseren De aan onze gemeente in eigendom toebehorende Oosterbrugsloot is reeds jaren lang in onderhoud en beheer bij de provincie Friesland. Deze vaart is na de aanleg van de nieuwe afsnijding van het Prinses Margrietkanaal voor de door gaande scheepvaart van geen betekenis meer. Als gevolg hiervan is de bruik- IJLST, 25 juni. Woensdagmorgen 7 uur lag de Johanna Jacoba klaar met een fikse praam op sleeptouw en waren de leden present. Dat het uitstekend weer was is haast overbodig te vertel len, maar dit werkte toch mee om di- rekt de stemmin'g er in te brengen. En die stemming van gemoedelijke kame raadschap is de gehele dag gebleven. De touwen waren nauwelijks los of en kele zeer bekende schutjas-kampioenen hadden reeds de kaarten op tafel. Er wordt gefluisterd dat één der vissers z'n hengel vergeten had, maar niet z’n pakje kaarten De hoop dat dit een zwarte dag voor menig vissengezin zon worden, is niet in vervulling gegaan, zo dat we kunnen zeggen: ieuir heeft pret gehad De vangsten waren en bleven gering, zeker door ’t uitzonderlijk mooie rustige weer. Maar dat drukte de pret niet. Eten en drinken van de leden leden niet onder de vis-malaise. Wel dreigde even gebrek aan bier, maar ge lukkig werd nog een kistje gevonden. En er werd gezwommen, gevoetbald en zelfs door enkele oudjes een tukje ge daan. P. Zwaagmans had al vroeg een dikke paling gevangen en hoewel soms tot op enkele centimeters benaderd, hij bleef tot het eind van de wedstrijd kam- pioen-aalvisser. Dientengevolge werd hem de eremedaille opgespeld. Om 5 uur vertrek van de Gaastmeer en 6 uur aankomst in de Wymerts. De hen gelsnoeren werden weer uitgegooid en binnen vyf minuten haalde, tot stomme verbazing der geroutineerde vissers de heer de Vrijer een baars van zeker wel anderhalf pond binnen boord. Dit bracht in het kamp der kampioenscandidaten voor de grootste vis een zo grote ver slagenheid dat er geen moeite meer werd gedaan dit record te breken. Ge bruind en blij van zin meerde het gezel schap weer aan de IJlsterkade en ver heugde zich al weer op de herhaling In het volgend jaar. Een lid van de eerste sectie tot on derzoek van de gemeentebegroting 1959 was van oordeel dat nagenoeg alle openbare scholen niet meer voldoen aan de eisen, welke te dezer zake in de te genwoordige tijd gesteld worden. Ge vraagd werd of het mogelijk is een plan op te stellen om hierin verbetering aan te brengen, bij voorkeur door nieuw- I bouw, maar desnoods door een ingrijpen- B. en W. adviseren voorts gunstig tede verbouwing. Naar de mening van dit i beschikken op een verzoek van het be- “J I stuur van de bijzondere school te Gaast meer om medewerking voor aanschaf fing van een stofzuiger en nieuwe leer- en hulpmiddelen voor het tekenonder wijs; ook stellen B. en W. voor deze me dewerking te verlenen aan het bestuur van de R.K. school te Blauwhuis voor aanschaffing van nieuwe leer- en hulp middelen ten behoeve van het onderwijs in het Fries. Z.h.s. conform de adviezen van B. en W. besloten. Z. h. s. of discussie besluit de raad op voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de bedragen ex. art. 103, 3e lid L.O.-wet 1920 over het 5-jarig tijdvak 1953/57 en tot verkoop van grond aan de Ver. voor Chr. kleuteronderwijs te Oppenhuizen voor bouw van de nieuwe kleuterschool aldaar. lachend het tempo op aan „Wat heb ik nu aan m’n pet hangen?” mompelde Kappie verbaasd rondkijkend. „K(jk ze ja eens springen enHy brak af, toen hy opeens een vreemde prikkeling in zijn benen voelde, en het volgende ogenblik sprong ook hij als een wilde in het rond..v... Toen de troep fakirs de goede sleepboot Kraak bereikt had, drong Maestro Picolini zich naar voren. „We bemerkten, dat u verdwenen was, juist toen we bezig waren een variatie op het oerthema in C-dur te spelen”, zei hij. „Iets heel bijzonders, u hebt wat ge mist Komaan, we zullen het nog eens herhalen en, zich tot de fakirs wen dend, riep hij„En nu forto forto, dan Z.h.s. aldus besloten. Z.h.s. wordt na een opmerking van de heer Alma een wijziging van de begro ting 1958 aangenomen. Bij een voorgestelde wijziging van de begroting '59 maakt de heer Brandsma j ’n opmerking over de kosten van over- 1 nam A van rift hnprdprn to WnndRpnrt dip koop van het vrijkomende bouwterrein. De Voorzitter beaamt dit doch zelfs als daaruit deze kosten niet gedekt kon- den worden zou de aankoop gewenst I zijn geweest omdat hier te eniger tijd toch een doorbraak moet worden ge maakt. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Hierna sluiting. lid, welke mening door de sectie werd gedeeld, werd de bouw van een nieuwe openbare u.l.o.-school als een absolute noodzaak gevoeld. Een der leden zou het op prijs stellen, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de toestand van alle openbare en bijzondere lagere scho len in de gemeente om zo tot een plan matige verbetering van de huisvesting der schooljeugd te geraken. Een ander lid achtte de stichting van een openbare lagere school in de Noorderhoek nood zakelijk. Een der leden der tweede sectie noem de Sneek een „scholenstad”. De kinde ren kunnen hier vele soorten onderwijs ontvangen. Vele scholen beschikken over goede en zelfs moderne gebouwen, ter wijl er plannen zijn voor nog meer nieu we onderwijsinrichtingen. Het openbaar ulo is echter slecht bedeeld. De open bare uloschool is ondergebracht in een naar en somber gebouw, dat bovendien voor het geven van onderwijs ongunstig is gelegen aan een drukke straat en tus sen een garage en de school voor moei lijk lerende kinderen. Het hier aan het woord zijnde lid verzocht alles in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk een nieuw gebouw te kunnen stichten. Dit verzoek werd door alle leden van de sectie van harte ondersteund. Het lid, dat de aandacht op deze aangelegenheid vestigde meende ook, dat de huisves ting van de openbare scholen voor g.l.o. met uitzondering van die van de Sperk- hemschool, niet meer aan redelijke eisen voldoet. Is het niet mogelijk, zo vroeg spr„ een 5 jarenplan op te stellen, wel ke een programma voor de vervanging van de oude scholen bevat? Er staat dan tenminste op papier in welke rich ting een geleidelijke oplossing voor het vraagstuk kan worden verkregen. B. en W. beantwoorden deze opmer kingen als volgt: Enkele jaren geleden is reeds de vraag onder ogen gezien of een radicale ver bouwing van de Bolwerkschool, de Loox- maschool en de Gysbert Japiksschool wenselijk zou zijn. Er werd zelfs een vc rlopig plan ontworpen dat een punt baarheid van deze vaart de laatste jaren verslechterd. Gedep. Staten van Fries land hebben zich onlangs tot ons college gewend met het verzoek te bevorderen, dat deze Oosterbrugsloot in onderhoud en beheer door onze gemeente wordt overgenomen, nu met de instandhouding ervan geen provinciale belangen worden gediend. Daar de vaart voor de water sport wel van betekenisis, evenals voor de zuivelfabriek te Uitwellingerga, zijn B. en W. van mening, dat de bevaar baarheid ervan verzekerd moet blijven. Bovendien wordt de gemeentelijke los wal te Uitwellingerga soms gebruikt voor het verladen van modder, mest, enz. Met Gedep. Staten is overleg ge pleegd over de voorwaarden bij een eventuele overname. Overeengekomen is, dat de vaart van provincirwege dus danig zal worden uitgediept, dat een geul ontstaat van 15 m breedte en een diepte van 2 meter. Blijkens ingewon nen advies van enkele schippersorgani saties kan deze diepte als voldoende worden aangenomen. Ten behoeve van de watersport, speciaal ten behoeve van laverende jachtjes, is gepleit voor een grotere breedte van de geul, doch zon der succes. Niettemin menen wy, ervan uitgaande dat dit water voor onze ge- r eente van betekenis is, dat overname door onze gemeente in onderhoud en beheer, na uitbaggering van provincie-raad B. en W. gemachtigd in het 2e wege als boven aangegeven, doorgang kwartaal 1959 kasgeldleningen ten laste moet* vinden. B. en W. stellen derhalve J der gemeente aan te gaan tot een maxi- voor hiertoe te besluiten. Z.h.s. aldus besloten. OUDEGA-W, 25 juni. Heden voetbal den hier een aantal voetbal-veteranen van Oudega tegen een dergelijke groep uit -’-k. De b-lan-‘-i-lling was groot: Zee üt Arum. In gesellich dounske bi-1 B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan het gestuur van de Her vormde school te Hommerts voor aan schaffing van nog ontbrekende 26 ex. van een serie platen ten behoeve van het onderwijs in aardrijkskunde. Z. h. s. aldus besloten. Idem aan het bestuur van de R. K. school te Heeg voor verbetering en uit breiding van schoolgebouw en gymna stieklokaal en vernieuwing meubilair. Wat het gymnastieklokaal betreft mer ken B. en W. op dat de vrij kostbare opzet, waarmee echter de normale eisen niet overschreden worden, betekent dat thans rijksgoedkeuring vereist is en plaatsing op de urgentielijst dient afge wacht. De verbetering en uitbreiding van het schoolgebouw is eveneens wen selijk, maar de vraag rijst of restauratie van deze school voorrang moet hebben boven die van andere scholen of nieuw te bouwen scholen. De hoge kosten ver eisen eveneens een urgentieverklaring. Een verzoek om plaatsing op de urgen- ,’ie.lyst zal eventueel ten gevolge heb- '‘•‘P" -t-iU. het enige jaren geleden door ben, uav .„--^maakte „gemeentelijke” B. en W. opg- ■>- bouw van nieuwe mening van B. en W. is het dd .kbehoeve te bevelen, dat eveneens ten van de restauratie van scholen i gemeente een „gemeentelijk urg plan voor de teokomst wordt zoals dit ten aanzien van de n^uwbos van scholen is geschied. Tenslotte, dieiJ- rekening te worden gehouden met de t nanciëe mogelijkheden onzer 8^---- welke van dien aard zyn. dat practisch niet meer dan één school per 2 jaar kan worden gebouwd of verbouwd en welke steeds wee» het struikelblok vormen voor de uitvoering van kapitaalswerken. Dit alles behoeft evenwel het nemen van Een lid van die commissie viel het op, dat onder de posten geen uitgaven voor komen voor abonnementen op geïllu streerde bladen voor de verzorgden en meent dat in dezen iets gedaan behoort te worden. Het is de commissie even eens opgevallen, dat de kosten van be- wassing aanmerkelijk zijn gestegen. De oorzaak hiervan is, dat er als gevolg van de kleine personeelsbezetting meer as naar de wasinrichting wordt ge zonden. Verder heeft de commissie de indruk, dat het. contact tussen het be stuur en de vader van het verzorgings huis wel intensiever kon zijn. Zij geeft het bestuur gaarne in overweging hier aan de nodige aandacht te besteden. De heer de Jong vraagt of er ook wat gedaan zal worden aan de opmerkingen der commissie. De Voorzitter antwoordt dat ofschoon dit rapport nog niet in B. en W. is be sproken, hij de verzekering kan geven dat er aandacht aan de wenken zal wor den geschonken. Als B. en W. ergens in gebreke blijven past het hun het boete kleed aan te trekken en verbeteringen aan te brengen. Z.h.s. wordt het rapport aangenomen. B. en W. stellen voor dit terrein vo.n te machtigen in het 3e kwartaal 1959 - voor zover nodig kasgeldleningen aan te van wiens aangren- gaan tot een maximum van f300.000. Vergadering van de raad der gemeen te Wymbritseradeel op donderdag 25 juni 1959, ’s avonds 7.30 uur. Voorzitter burgemeester J. van Hout, secretaris de heer G. Sennema. Aanwezig 13 leden, afwezig de h.h. Komelis en Osinga (m.k.) Daar de heer Kornelis wegens ziekte afwezig is wenst de Voorz. hem een s Gerding gelukwenst met de uitbreiding tijdstip van uitvoering betreft Vfln rilAna cr O'Zin I Het Verbond voor Veilig Verkeer is dezer dagen begonnen met het testen van voetgangers, wielrijders, bromfiet sers, automobilisten enz. betreffende hun bekendheid met de verkeersregels. Aan hen die het juiste antwoord op de gestelde vragen geven worden boeken- bons ter waarde van f 2.50 uitgereikt. Vrijdagmiddag deed de examinator van genoemde bond de heer N. J. Aaldera van Utrecht onze plaats aan. Hij werd bij zijn taak hier geassisteerd als vra gensteller door de secretaris van de afd. Sneek voor Veilig Verkeer de heer A. Keet. Men had een van de drukste en gevaarlijkste verkeerspunten uitgekozen nl. hoek Oosterdijk—Wijde Burgstraat, waar men de duidelijk kenbare Veilig Verkeersauto had geparkeerd, waarin de ondervraagden, wanneer zy de eerste drie gestelde vragen goed hadden beant woord, in de gelegenheid werden gesteld op een formulier enkele in tekening ge brachte verkeerssituaties uit te werken. Slaagde men ook hierin, dan behield men de kans te blijven mededingen naar de hoofdprijzen, waarvan de uitslag op donderdag 20 augustus over de radio be kend zal worden gemaakt. De vragen die gesteld werden luidden als volgt le. Mag U onder alle omstandigheden met z’n tweeën naast elkaar blijven fietsen? 2e. Op een kruispunt moet U als wielrijder voorrang verlenen aan het verkeer van rechts. In welk geva» moet U aan het verkeer van links voorrang verlenen? 3e. Mag een brom fietser, rijdende op een rijwielpad, een hond aan een riem geleiden? De heer J. Riedstra, wonende 2e Steenklipstraat 23 alhier wist het als wielrijder niet verder te brengen dan tot de goede beantwoording van de eerste vraag en ontving een boekenbon ter waarde van f 2.50. Meer succes boekte het bromfietspaar de heer S. Struiksma en diens verloof de van Minnertsga; eerstgenoemde gaf op alle hem gestelde vragen een goed antwoord en ook de verkeerssituaties loste hij goed op. Dit paar ontving vier boekenbons van gezamenlijk f 10. De tweelingzusjes Hennie en Jannie Silvius, 17 jaar, wonende 2e Steenklip straat 19 alhier twee onafscheidelij- ken, waar Hennie is, zie je ook Jannie boekten eveneens een mooi succes, en ontvingen ook vier boekenbons van elk f 2.50. Een klein foutje in de oplossing der verkeerssituaties was oorzaak dat Hennie vermoedelijk uitgesloten zal wor den voor de mededinging naar de hoofd prijzen en Jannie zal dan dit lot moeten delen. Daar voetgangers, wielrijders enz. reeds in verschillende plaatsen zjjn ge test, komen deze week de automobilisten druk bezochte vergadering plaats van de Herv. en Geref. Schoolverenigingen. Niet minder dan 189 personen waren aanwe- i zig. Na de opening met gebed door de heer S. S. Reitsma was aan de orde de oprichting van een ver .voor chr. natio naal onderwijs, waartoe werd besloten. Het voorlopig bestuur zal bestaan uit de h.h. H» de Vries, K. Elzinga, H. Boonstra, S. S. Reitsma, H Verbeek en A. van Popta De heer H. de Vries ging voor in dankgebed, het rijk ook voor zijn personeel doet, versleten exempk.ren, is Deze regeling voor het rijkspersoneel werkt, naar ons bij informatie is ge bleken, zeer bevredigend. De toelage bedraagt voor het overeenkomstige -kspersoneel f 21,20 per maand, wat neerkomt op rond f 250,per jaar. Wij menen, in overeenstemming met betrokkene, dat dit bedrag voldoende is en wij stellen U in verband met het bo venstaande voor de concierge ingaande 1 juli a.s. een kledingtoelage te verstrek ken van f 250,per jaar. De heer de Jong kan zich met dit voorstel wel verenigen, ook wat de toe lage betreft, maar zou de concierge wil len verplichten binnen een bepaalde tijd twee costuums aan te schaffen, één voor bijzondere gelegenheden en één voor da gelijks gebruik. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. dit ook gewenst achten, doch opneming van deze verplichting in de instructie overbodig achten. Kennende de persoon, zijn B. en W. van oordeel dat dit heel wel in onderling overleg kan worden geregeld. De heer de Jong ziet er dan van af een voorstel van zijn opmerking te ma ken en het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. maakt. Hierbij bleek, dat vooral ten gevolge van de ligging ten opzichte van de zon, zelfs bij een met hoge kosten gepaard gaande verbouwing geen geheel bevredigend resultaat kon worden ver kregen. Bovendien zou op deze wijze de onvoldoende spreiding der openbare scholen worden bestendigd. Van een al gehele verbouwing moest dan ook naar hun mening worden afgezien. Slechts door nieuwbouw in verschillende delen van de stad zal op de duur een alleszins aanvaardbare oplossing kunnen worden bereikt. Aangezien echter verwacht moet worden, dat in de eerstkomende jaren slechts in beperkte mate bouw volume voor scholen beschikbaar zal zijn en voor vervanging van scholen, die i een toestand verkeren zoals dat hiet de openbare scholen voor gewoon on derwijs in deze gemeente het geval is, is van het doen van verdere stappen op dit ogenblik afgezien. Het officieel en min of meer bindend vaststellen van een algemeen vervangingsplan heeft naar de mening van burgemeester en wethou ders thans dan ook weinig zin. Het zal nodig zyn naar bevind van zaken te han delen en zich daarom de nodige bewe gingsvrijheid voor te behouden. Dat wil niet zeggen dat burgemeester en wethou- d .rs zich niet reeds hebben beraden over de toekomstige ontwikkeling bij het openbaar onderwijs. Tenzij de stadsuit breiding in een andere richting of in een ander tempo zou plaats hebben dan bur gemeester en wethouders verwachten, zijn zij van oordeel dat moet worden ge streefd naar de volgende spreiding van de scholen voor gewoon lager onderwijs: oude stadskern, Noorderhoek, Lemmer weg en zo mogelijk Noordoosthoek en Sperkhem. Per 1 juli a.s. eindigt het tijdvak, waarvoor aan verschillende vissers te gen betaling van een recognitie het recht tot het hebben en houden van een dicht- zet in gemeentewater is verleend. De betrokken vissers stellen het op prijs ook voor het volgende seizoen hiervoor weer in aanmerking te komen. B. en W. stellen daarom voor dit recht op dezelfde basis voor het seizoen 1 juli 1959/1960 aan onderstaande vissers te verlenen: P Yntema te Hommerts, de Wymerts voor f 43,75; K, Poepjes te Langweer, Horseweg voor f 25,Sj. van der Veen te Oosthem, Bolswarder- vaart voor f 40,M. van der Veen te Abbega, Bolswardervaart voor f 10, Joh. Yntema te Jutrijp, Ee te Wouds end voor f 12,63; W. Visser te Workum, Inthiemasloot voor f 9,38; J. G. van der Veen te Gaastmeer, Ategracht voor lëente 9,38; F. Jagersma te Sandfirden, Siep- sloot voor f10,—M. Kanon te Sneek, Franekervaart voor f 11,25; J. Visser te Workum, Langvliet voor f31,25; H. Boe- lens te Uitwellingerga, Jeltesloot voor f 15,63; Jan Yntema te Jutrijp, Woud- vaart voor f 12,50. B. en W. adviseren De praktijk heeft o.i. bewezen, dat het aanbeveling verdient, dat de concierge in het gemeentehuis dienstkleding draagt, dit voorkomt veelal onnodig vra gen van het publiek en accentueert het representatieve karakter van de functie. Het zal U bekend zijn, dat het dragen van dienstkleding door concierges overi gens geen novum is. Gedurende de laat ste jaren hebben diverse gemeenten hiertoe besloten. Wij menen dan ook niet ac’ ter te moeten blijven en U te moeten voorstellen de concierge te verplichten tot het dragen van dienstkleding indien hij als zodanig in functie is. De hieruit voortvloeiende financiële lasten kunnen uiteraard niet door betrokkene worden gedragen, doch dienen ten laste van de gemeente te komen. Dit kan op 2 ma nieren plaats hebben, nl. de gemeente zorgt voor de aanschaffing van dienst kleding en de concierge wordt een kle dingtoelage verstrekt, waaruit hij de kosten van aanschaffing en aanvulling van dienstkleding betaalt. Door ons wordt voorkeur gegeven aan het ver strekken van een kledingtoelage, zoals B. en W. stellen daarom voor in prin cipe de gevraagde medewerking te ver lenen. De Voorzitter deelt nog mede dat de kosten voor het gymnastieklokaal wor de geraamd op ruim f 57.000 en die van de uitbreiding van het schoolgebouw plus aanschaffing meubilair op f 38000. maakt van de bergplaats, waaromtrent Overname steeg te Heeg. B. en W. adviseren De aan particulieren steeg naast het postkantoor te Heeg is reeds jarenlang een bron van klachten vanwege de gebrekkige bestrating en het ontbreken van een riolering. Reeds in 1951 hebben B. en W. zich in verbin ding gesteld met de gezamenlijke eige naren, met het doel in deze toestand enige verbetering te brengen, doch toen tertijd kon geen overeenstemming wor den bereikt. Thans is wederom contact gezocht met dé eigenaren. Met uitzon dering van één der betrokkenen zijn deze bereid een afkoopsom groot f 250 byeen te brengen, wanneer de gemeente deze steeg in eigendom, onderhoud en beheer overneemt. B. en W. achten deze afkoopsom acceptabel, gezien de nood zaak om ter laatse verbetering in de bestaande toestand te brengen. Hierbij hebben B. en W. tevens voor ogen langs deze steeg een betere toegangsweg te verkrijgen tot de achterliggende Gerefor meerde school, speciaal wanneer deze school mettertijd een andere bestem ming zal verkrijgen en de toegang langs de woning van het schoolhoofd minder goed bruikbaar zal zijn. B. en W. stellen derhalve voor tot deze overname in ei gendom, onderhoud en .beheer door de gemeente te besluiten. De heer de Jong begrijpt uit het ad vies” dat een Her eigenaren wel bereid is zijn eigendomsrechten af te staan doch niet wil bijdragen in de afkoopsom. De Voorzitter antwoordt bevestigend, waarna het voorstel z.h.s. werd aange nomen evenals dat van aan- en verkoop van grond te Woudsend, welk voorstel reeds werd opgenomen in ons vorig nr. Z.h.s. werd ook aangenomen het voor stel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein te IJsbrechtum, dat ook j reeds werd opgenomen in ons vorig nr. vaststelling over te gaan. Nadel’g saldo gewone dienst f 3359.86, van de taaldienst f 1.692.455.77. Z.h.s. aldus besloten. bestuur der R.K. school te Heeg niet in de weg te staan. Gezien de wenselijk heid van de voorgenomen verbouw en uitbreiding, alsmede de vernieuwing van het meubilair zyn B. en W. van oordeel, dat het verzoek voor inwilliging vat baar is met dien verstande, dat een 501101611 inVudT voóT^wat^het van diens gezin. Nadat de notulen van de vergadering van 28 april j.l. onveranderd zyn vast gesteld wordt een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen of ter inzage gelegd voor de leden. Over verzoeken van de Ver. tot Bevordering van Chr. Lager Onderwijs te Oppenhui zen en van de Ver. voor Chr. Schoolon derwijs te Hommerts om medewerking ex. art. 72 l.o.-wet zullen B. en W. prae- advies uitbrengen. Naar aanleidino van de mededeling van B. en W. over de landaankoop te Heeg ten behoeve van het Watersport- centium (reeds opgenomen in ons vorig nr.) besluit de raad op voorstel van de Voorzitter tot intrekking van dat ge deelte van het raadsbesluit van 28 april j.l. waarin werd besloten tot aankoop van land van de heer Reyenga, die, al dus de Voorzitter, in dezen een zeer loyale houding heeft aangenomen. Kledingtoelage concierge ge meentehuis. Rekening 1957 Gemeentelijke In stelling voor Sociale zorg. mum van f 300.000,Aangezien de genoemde periode bijna verstreken is, is het noodzakelijk, dat een overeenkomstig Verkoop voormalig reinlgings- besluit voor het 3e kwartaal van dit I jaar wordt genomen. B. en W. stellen in i verband met het bo enstaande voor hen f 50.— te verkopen aan de heer A. de Vries te Wolsum, zende land dit perceel deel uitmaakt. Z.h.s. aldus besloten. een beslissing op •tl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5