Sneeuwruimen Begroting 1959 Gemeente Sneek I IJLST van en I BUITENLANDS OVERZICHT I Autotocht Ouden van Dagen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 1 i Donderdag 2 juli 1959 114e jaargang no. 53 Redakteur: L. KIEZEBRINK Wes telijk overleg vóór 13 juli? DINSDAG 14 JULI I Aan onze adverteerders Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Dit in verband met de halfjaarlijkse opruiming, welke woensdag 15 juli begint. Adm. „Sneeker Nieuwsblad”. Voetbal voor de Autotocht Ouden van Dagen COMMISSIE AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De grootste tragedie van deze tijd Reeds nu delen wij onze adverteer ders mede, dat het nummer van maandag 13 juli a.s. verschoven wordt naar - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Route muziekkorpsen ster- tocht „Taptoe Sneek” SNEEKER NIEUWSBLAD de toestand van de Ijsbaan ff Schoonhouden stad en grachten. Waardering. Verkeersveiligheid. Schoolland verzorging. De Commissie Autotocht Ouden van Dagen, Sneek Singel, Grootzand Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Woensdag 8 juli gaan onze oudjes weer hun jaarlijkse autotocht maken. De com missie is druk bezig alles weer klaar te maken. Laten wij nu reeds verklappen welke richting we gaan: we gaan de rijksweg 43 uit in de richting Heeren- veen, Wolvega, naar Emmeloord en ko men via de Rijksweg weer binnen. Maar daar is alles niet mee klaar. U weet wel als er 125 wagens rijden, zijn er 500 personen op de weg. Dat dit geld kost weet iedereen. Wij hebben een aantal zakenlieden die ons hierin altijd royaal steunen, maar er zijn onder onze stadgenoten ook vele anderen die hier voor graag iets zouden willen offeren, maar die wij niet allen kunnen bezoe ken. Nu is er voor deze stadgenoten een prachtige gelegenheid cn wel de voetbalwedstrijden op vrijdagavond 3 juli a.s. in het Sportpark Leeuwarderweg te bezoeken, aanvang 6.45 uur met de voorwedstrijd GEMEENTERAAD—SECRETARIE en om 7.15 uur een wedstrijd van OUD- SNEEK (waarin spelen profs en oud- prof-voetballers o.a. Roosenburg, IJdema, Hofstra, Röfekamp) tegen het competitie elftal SNEEK I. U ziet hier een paar mooie wedstrijden en werkt tevens mee de dag voor onze Sneker Oudjes te doen slagen. Kruideniers en bakkers legt U vast wat klaar zodat wij dit dinsdagmiddag bij U kunnen komen halen? Of wilt U indien U op vakantie gaat, dit bezorgen bij Menno de Vries, Jachthavenstraat 24? B. en W. stellen de waardering voor het werk van het personeel van de ge- meentereiniging, uitgesproken door een lid der eerste sectie, zeer op prijs en zijn met de beide secties van oordeel dat de directeur en het personeel van het gas bedrijf lof verdienen voor het resultaat dat met het beperken van 't lekverlies is bereikt: zij onderstrepen de waarderen de woorden in de secties gesproken over de wijze waarop het gehele ge- meentepersoneel zijn taak vervult en onderschrijven ook de waarderende woorden in de le sectie gesproken over de bijzondere zorg welke aan het on derhoud der plantsoenen wordt besteed, terwijl zij tenslotte hun erkentelijkheid betuigen over het oordeel, dat in beide secties ten aanzien van hun eigen beleid werd gegeven. We hebben in het vorig nr. al iets uit de schriftelijke gedachtenwisseling tus sen raad en B. en W ovei- de begroting 1959 van de gemeente Sneek meege deeld. Hier volgt nog het een en ander. bedoelingen van De Gaulle n et zijn reis naar Italië gingen overigens verder dan een bloot gesprek over de huidige moei lijkheden met Rusland, van hoe grote betekenis voor de naaste toekomst die dan ook mogen zijn, omdat ze nog altijd tot grote spanningen kunnen leiden. Men kent het streven van de Gaulle naar meer invloed van Frankrijk in de Navo, waarvoor het steun bij W. Duitsland zocht en nu ook bij Italië zoekt. Een trio dat samen in dat lichaam een soort- blok zou moeten vormen dat zou willen wa ken tegen een al te overheersende posi- mo- zal NEDERLANDS-NOORSE KERNREACTOR IN WERKING De Nederlands-Noorse kernreactor in Halden, in Zuid Noorwegen aan de Zweedse grens, is in gebruik gesteld. Deze reactor zal gebruikt worden door 11 Europese landen volgens een O.E.E.S.-overeenkomst. Op de foto zien we de controlekamer van de reactor, met staande achter de contróletafel (3e v. I.) onze land genoot Henk Buis, lid van de inter nationale staf, die met de reactor veegmachine moet worden overgegaan, waardoor ook inkrimping van personeel zou kunnen plaats vinden. Hangende de beslissing op deze vraag is een noodza kelijke uitbreiding van het personeel vertraagd. Ook overigens wordt er naar gestreefd het overwerk bij de dienst zo veel mogelijk te beperken. OP WOENSDAG 8 JULI 1959. De Oudjes, die deze tocht wensen mee te maken, moeten zich melden ZA TERDAGMORGEN 4 JULI a.s. tus sen 10 en 12 uur in Café-Restaurant „Onder de Linden”. Alleen zij, die de leeftijd van 70 jaar hbben bereikt, komen voor deze tocht in aanmerking. De commissie behoudt zich het recht voor, de leeftijdsgrens te verhogen, wanneer geen voldoende autoruimte ter beschikking wordt gesteld. Ieder, die de tocht wenst mee te rij den, moet zich persoonlijk melden of laten melden op de zitting. Voor contróle op de leeftijden moet een legitimatiebewijs of trouwboekje worden getoond. Na de vastgestelde uren worden geen aangiften meer in behandeling ge nomen. In de secties zijn, als gebruikelijk, ook weer een aantal vragen over de ver keersveiligheid gesteld. Van hetgeen B. en W. daarop antwoorden vermelden wé het volgende In verband met de weinig overzichte- lijke situatie bij het kruispunt Kruize- broederstraatMuntstraat is het voor de desbetreffende weggebruikers nood zakelijk bij het kruispunt met geringe snelheid te rijden. In de praktijk is- ge bleken dat deze noodzaak inderdaad wordt gevoeld, want ernstige verkeers ongevallen komen hier nagenoeg niet voor. Bij deze stand van zaken achten burgemeester en wethouders het treffen van voorzieningen in het belang van de veiligheid van het verkeer voor dit kruispunt niet urgent. Een soortgelijke situatie als zojuist is omschreven doet zich voor ten aanzien van het kruispunt Oosterdijk/Gedempte Pol, met dit ver schil dat het verkeer hier, mede ten ge volge van het doorgaand verkeer, vooral op de spitsuren veel intensiever is. Om deze reden wordt daar dan ook geduren de deze tijdsruimten door een politie ambtenaar regelend opgetreden, hetgeen in de praktijk een bevredigende oplos sing is gebleken, welke zonder bezwaar, althans voorlopig, kan worden besten digd. Dit temeer waar door het plaatsen van verkeerslichten, waarmede een uit gaaf van rond f 25000.zou zijn ge moeid, het verkeer buiten de spitsuren nodeloos zou worden opgehouden. Bur gemeester en wethouders houden echter rekening met de mogelijkheid dat te eniger tijd op dit verkeerspunt nadere voorzieningen moeten worden getroffen. Deze aangelegenheid heeft hun aan dacht. In deze overzichtsperiode is van veler lei zijde, betrokken bij de Geneefse mi nisterconferentie, verzekerd dat de Westelijke eenheid daar hechter is ge weest dan ooit te voren. Men moet der gelijke verzekeringen maar met een korrel zout nemen, want tezelfder tijd dat ze geuit werden, legde de Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd in het Lager’ uis een verklaring over het verloop van de opgeschorte conferentie af welke even optimistisch was, als die van zijn Amerikaanse col lega Herter, die voor de Amerikaanse televisie en radio sprak, pessimistisch. Zo pessimistisch was het oordeel van de Amerikaan, dat hij moest verklaren dat een topconferentie uitgesloten moest worden geacht, als de Russen na de hervatting der ministerconferentie hun houding niet grondig wijzigden. Te gelijk kon men lezen dat de Engelse premier- Macmillan nog steeds een top conferentie, ja een reeks daarvan wens te en waarschijnlijk achtte en dat z.i. de ministerconferentie tot nu toe zeker niet als mislukt moest worden beschouwd. De Russische regering was het dan toch eigenlijk maar eens met het Westen dat de West Berlijners vrij moesten blijven in de keuze van de status van hun stads gedeelte. We zullen hier nu niet nagaan of deze Engelse exegese van het Rus sische standpunt inzake Berlijn wel juist is, maar uit het bovenstaande is toch wel duidelijk geworden dat het onjuist I's als men het zo voorstelt dat het Wes ten het onderling eens is over de hou ding ten opzichte der Russen aan te nemen en we hebben hier nu alleen nog m?ar aangetoond dat er wel degelijk verschil is tussen het Engelse en Ame rikaanse oordeel, de beide landen welke n -J het dichtst bij elkaar staan en we praten maar niet over de mening van de Gaulle en Adenauer. Ten aanzien van de slechte toestand van het ijsdek op de ijsbaan in de af gelopen winter menen burgemeester en wethouders slechts veronderstellender- wijs te moeten opmerken, dat dit behal ve van de slechts matige vorst misschien een gevolg was van het feit dat van de ijsbaan soms clandestien gebruik werd gemaakt voordat het ijs een voldoende dikte had. Het is hun niet bekend of de commissie voor de lichamelijke opvoe ding te dezer zake een onderzoek heeft ingesteld. Onderzocht zal worden in hoe verre het mogelijk is de ijsverenigingen met de exploitatie van de ijsbaan te be lasten. Binnenkort zal dienaangaande een bespreking plaats vinden. De Wereldraad van Kerken heeft om gebed en offer gevraagd om geduren de het jaar der vluchtelingen het vraag stuk der verdrevenen op te lossen. De Wereldraad omschrijft het probleem van de plm. 45 miljoen van huis en haard verdrevenen als „de grootste menselijke tragedie van onze tijd en onze generatie”. De boodschap van de raad ging uit naai de 173 leden kerkgenootschappen van protestantse, anglicaanse en orthodoxe belijdenis in 52 landen. Hij was opgesteld op het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken in Genève. De oproep tot gebed van de Wereld raad gaat over alle gescheidenheid heen naar alle christenen „in een van de meest universele gebedsacties in de geschiede nis van de mensheid”. Koningin Juliana heeft aan het begin van het vluchtelingenjaar gesproken van „een ereschuld aan de vluchtelingen”. Ook een weg om een deel van die ere schuld te delgen loopt voor Nederland via het gironummer 195960 t.n.v. Neder lands Comité Vluchtelingen) aar 1959/1960, 'Amsterdam. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Dat men het thans nog zo kan voor stellen dat het Westen het te Genève eens was, is alleen het gevolg van het feit dat het Westen het daar niet tot het moment van het „buigen of barsten” heeft laten komen; de Russen speculeer den kennelijk op een breuk in de Weste lijke eenheid als zij maar taai aan hun eigen eisen vasthielden, maar het Wes ten ontweek eigen onenigheid door tijdig op een opschorting der besprekingen aan te sturen. Men zou zich kunnen voor stellen dat onder deze omstandigheden alle Westelijke landen welke te Genève vertegenwoordigd waren, voor een Wes telijke minister- of topconferentie zou den voelen, welke zoals bekend door dr Adenauer is bepleit, doch Londen noch Washington schijnen daar voor te zijn, blijkbaar omdat dergelijke in het oog vallende bijeenkomsten immers het be wijs zouden leveren dat de eenheid van standpunt, welke er volgens hen aan Westelijke zijde te Genève wel was, in werkelijkheid ontbrak. De Amerikanen, en wellicht de Engelsen ook, schijnen nogal wat te verwachten van de ont moeting welke de eerste Russische on- derpremier Koslov, die begin van deze week met een delegatie in de Ver. Sta ten verscheen voor de opening van een Russische tentoonstelling te New York, met president Eisenhower en Herter zal hebben. Men hoopt dat deze onderpre- mier door Chroesjtsjew geïnstrueerd Is om, door zekere Russische tegemoetko mingen inzake W. Berlijn te laten dóór schemeren, een topconferentie mogelijk te maken. Bemoedigend voor een der gelijke verwachting was het intussen niet, dat tegelijkertijd dat Koslov in New York aankwam, een officieel Rus sisch radio-commentator wel van oor deel bleek dat de Westelijke en Oostelij ke standpunten te Genève nader tot elkaar waren gekomen, maar dat de op lossing van de Berlijnse kwestie moeilijk bleef en dat men goed zou doen er haast mee te maken, anders zou het te laat kunnen zijn. Dat riekt naar een dreige ment. De Franse staf laat daarom ook eigen kernwapenen ontwikkelen en heeft ook een eigen opinie omtrent de strategie welke in een oorlog met kernwapenen moet worden gevoerd. De bases voor deze wapenen moeten volgens de hoge Franse militaire leiding niet in Europa liggen maar in Frans Afrikaans gebied, en dat betekent dus Algerije. De Fran sen zijn er op deze Ayijze op uit de kwes tie der kernwapenen te verbinden met die van Algerije; de Navo zou dit land als onontbeerlijk deel van zijn verdedi ging moeten gaan beschouwen en daar door als deel van Frankrijk. We laten in het midden of deze Franse speculatie succes zal hebben maar een invloedrijk blad als de New York Times schrijft dat Frankrijk, dat onder de Gaulle ook een gelukkig economisch en financieel her stel beleeft, als hart van de Navo- verdediging sterke troeven in handen heeft. Overigens zal dat Franse doel stellig verzet bij de vrije volken van Afrika ontmoeten, die er niet op gesteld zullen zijn dat hun continent feitelijk de basis van de Westelijke verdediging wordt en Algerije geheel in het Franse moederland wordt geïntegreerd. Het zal ook het overleg dat naar het heet thans te Rome in het geheim wordt gevoerd tussen vertegenwoordigers van het Al gerijnse verzet, Tunis, Marokko en Frankrijk over beëindiging van de Alge rijnse oorlog bemoeilijken. Er wordt ook gewaagd van FransItaliaans overleg over een Frans plan tot het vormen van een alliantie van landen rond de Middel landse zee, waartoe ook Spanje, Marok ko en Tunis zouden moeten behoren. om de schooltandverzorging en de schoolartsendienst onder te brengen in het gebouw van het voormalig gymna sium. Sanering Steenklipstraten. De sanering van de Steenklipstraten verloopt minder snel dan burgemeester en wethouders wel zouden wensen. Toch bestaat waarschijnlijk binnen af zienbare tijd de mogelijkheid om het ge deelte der 2e Steenklipstraat tegenover de aldaar gebouwde nieuwe gemeente- woningen te doen ontruimen. Bij het ge reedkomen van de in bouw zijnde com plexen geméentewoningen op het „ei land” en in de „Noorderhoek" zullen pogingen worden aangewend om door opschuiving de nodige vervangende wo ningen voor de te verplaatsen gezinnen ter beschikking te krijgen. Vertrek 19.00 uur. Speeltuin „Noorderhoek” Ubbo Em- miusstraat, Waling Dijkstrastr., Over weg, Parallelweg, Schoolstraat, Loox- magracht, Koninginnebrug, Ged. Pol, Wijde Burgstraat, Kruizebroederstraat, Kleine Kerkstraat, Marktstraat, Grote Kerkstraat, Oud Kerkhof, Martiniplein. Bolswarderweg (garage Ozinga) Bolswarderweg, Dr Boumaweg, Willem- straat. Emmastraat, Stationsstraat, Al- mastraat, Geeuwkade, Wonderbrug, Wa- terpoortsgracht, Martiniplein. Leeuwarderweg (Sytsingawierster- leane)Berkenlaan, Eikenlaan, Linde laan, Esdoornlaan, lepenlaan, Mei- doornlaan, Jachthavenstraat, Leeuwar derweg, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Leeuwenburg, Marktstraat, Oud Kerk hof, Martiniplein. Speeltuin „Sperkhem” Jan van Nas- saustraat, Maria Louisestraat, Ernst Ca- simirstraat, Willem Lodewijkstraat, Jo han Willem Friostraat, Harinxmabrug, Hooiblokstraat, Singel, Suupmarkt (Noordzijde), Grootzand (Zuidzijde), Hoogend, Zuidend, Martiniplein. Vertrek van alle muziekkorpsen van af Martiniplein 19.30 uur, via Oud Kerk hof (achter Brandweerkazerne), Markt straat (Défilé 1), Leeuwenburg, Schaap marktplein, Nauwe Burgstraat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Sportpark. tie daarin van de Angelsaksische gendheden. President de Gaulle waarschijnlijk binnen niet te lange tijd president Eisenhower persoonlijk ont moeten om, gesteund door Bonn en Rome, voor de grotere Franse invloed in de leiding van de Navo te pleiten, waarbij hij er ook voor zal opkomen dat zijn land medezeggingschap zal krijgen over het gebruik van kernwapenen in een oorlog, waar ook ter wereld. Zoals be kend neemt tot nog toe president Eisen hower en de Amerikaanse staf het standpunt in dat over het gebruik der Amerikaanse kernwapenen, welke in West Europa zijn opgeslagen, alleen de president als opperbevelhebber van alle Amerikaanse strijdkrachten zal beslis sen. De Gaulle voelt daar niets voor en wil ook de Fransen daarover mede laten beslissen en zolang hun dat niet wordt toegestaan en Amerika ook niet bereid is Frankrijk alle fabricage-geheimen van de Amerikaanse kernwapenen te onthul len, geen Amerikaanse kernwapen- bases op Frans gebied. Dat overigens de weg naar een top conferentie via Koslov, dus via een AmerikaansRussisch onderonsje, hele maal niet naar de smaak van de Gaulle is, is duidelijk. Dat is immers weer een overleg buiten Frankrijk om en legt het accent weer even op de tweede rangs rol, welke Parijs, volgens de Franse re gering, door de grootste bondgenoten wordt toebedeeld. De Gaulle was het mede daarom eens met Adenauer dat er een of ander Westelijk overleg op min of meer hoog niveau tijdens het Ge neefse recès moest plaats hebben om het Westelijk standpunt te bepalen als de ministerconferentie der Grote Vier te Genève hervat wordt. De Italiaanse re gering koesterde dat verlangen ook en had verzocht om een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Noordatlantische Verdragsorganisa- tie, welk verzoek direct gesteund werd door België. Ook dat verzoek werd te Washington en Londen zeer koel ont vangen. Maar juist in deze dagen was de Gaulle voor een officieel bezoek te Rome en in dit FransItaliaans overleg is een voorstel geboren dat er een conferentie van de ministers van buitenlandse za ken van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Italië zal worden gehouden voor 13 juli, de dag dat het Geneefse overleg moet worden hervat. En toen haastte Washington zich te verzekeren dat met deze wens rekening zou wor den gehouden. Men kan de wens van twee belangrijke Navo-partners nu niet meer negeren, en het zou ons niet ver wonderen als nu ook West Duitsland bij dit overleg werd betrokken. De politieke nime vin De moeilijkheden welke zich ten aan zien van het doeltreffend functioneren van de schooltandverzorging hebben voorgedaan zijn volledig opgelost. Aan de eisen welke aan zodanige verzorging moeten worden gesteld, wordt thans in geen enkel opzicht tekort gedaan, aldus B. en W, Plannen zijn in voorbereiding rechts laat hij militairen arresteren ver dacht van sympathieën voor een dezer beide richtingen. Steeds sterker dringt zich de vraag op hoe lang hij zich nog zal kunnen handhaven en in welke hoek Irak zal belanden. Intussen is het wel opgevallen dat Irak wel vertegenwoor digd zal zijn op de conferentie der Ara bische landen over de Palestijnse kwes tie; in zekere zin betekent dit een te rugkeer van Irak in de Arabische liga, waaruit het wegliep omdat het niets meer met Nasser te maken wilde heb ben. De haat jegens Israël vormt nog altijd een bindend element tussen de Arabische staten. De Israëlische re gering van Ben Goerion werd bijna ten val gebracht door verontwaardiging in het Israëlische parlement over de levering door de Israëlische industrie van gra naatwerpers aan West Duitsland. En nu we weer te Bonn zijn terecht geko men zij nog vermeld dat 1 juli de bonds dag, aangevuld met kiesmannen, in West Berlijn de nieuwe president als opvolger van Heuss zal kiezen. Zoals be kend heeft Adenauer voor een candida- tuur bedankt; nu is de candidaat van de C D.U. de huidige minister) van land bouw Lübke, doch men meent dat de verkiezing nu meer spanning zal ver oorzaken dan als Adenauer de C.D.U.- kandidaat was geweest, die zeker geko zen zou zijn. De uitslag van de stem ming zal men wel elders in dit blad lezen. Zoals bekend heeft Adenauer zich weer verzoend met zijn vice-kanselier Erhard. Er zijn commentatoren die het toejuichen, dat Erhard als minister van economische zaken zijn positie versterkt ziet omdat hij veel meer dan Adenauer het belang inziet van economische sa menwerking tussen de landen van oc Europese gemeenschappelijke markt cn een eventuele vrijhandelszone waarvoor Engeland nog steeds in het geweer is. Men acht een te sterke afzondering van het kringetje der landen van de Euro pese gemeenschappelijke markt waarin Frankrijk, W. Duitsland en Italië de bo ventoon voeren gevaarlijk voor de klei nere aangesloten landen, welke ook uit hun ogen moeten kijken nu deze drie mogendheden zich ook politiek nauwer schijnen te gaan verbinden. Het feit dat men de kleinere landen in de Navo in deze beslissende periode vóór het Ge- neefs overleg wordt hervat eigenlijk maar negeert is ook een teken aan de wand. En we verheugen ons hartelijk over de stap van België, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk heeft mecgedeeld dat het er op staat dat vóór 13 juli de ministerraad van de Navo zal bijeenkomen. De Belgen willen niet dc rol van satelliet spelen en geef ze daar in eens ongelijk Sneeuwruimen is wat een ongewoon onderwerp in deze tijd van het jaar maar aangezien de gemeentebegroting 1959 van Sneek ook op een ongewoon tijdstip wordt behandeld, zij hier ver meld wat B. en W. antwoorden op op merkingen in de beide secties van de Raad over deze kwestie. Burgemeester en wethouders hebben begrip voor de klachten welke ten aanzien van het rui men van sneeuw van de openbare straten in de afgelopen winter door de secties naar voren zijn gebracht. Er was in dit geval echter een wel zeer bijzondere oorzaak welke aan een spoedige ver wijdering van de sneeuw van de open bare straten in de weg heeft gestaan. De grootste sneeuwval had plaats voor de wekelijkse marktdag. Het was toen noodzakelijk dat in de eerste plaats werd zorggedragen voor het schoonmaken van de Veemarkt. Hoewel bij de gemeente lijke reinigingsdienst slechts over een be perkte personeelsformatie wordt beschikt en de andere noodzakelijke werkzaam heden moesten doorgaan is de markt tij dig van sneeuw ontdaan. Een prestatie, waarvoor burgemeester en wethouders thans nog gaarne hun bewondering wil len uitspreken. Ondertussen waren met behulp van de sneeuwploeg de straten, voor zoveel mo gelijk, in een berijdbare toestand ge bracht. Eerst daarna kon het eigenlijke sneeuwruimen ter hand worden geno men. Ook daarbij heeft het personeel der gemeentereiniging zijn taak naar beho ren vervuld. Het was slechts mogelijk hierbij in beperkte mate niet tot de dienst behorende personen in te schake len. Gelet op het vorenstaande is het verklaarbaar dat het sneeuwruimen min der grondig kon plaats hebben dan wen selijk ware geweest. Er kan nu eenmaal maar over een. beperkt aantal sneeuw ruimers worden beschikt. Omtrent de vraag in hoeverre het in de toekomst mogelijk is voor het sneeuw ruimen een beroep te doen op het per soneel van andere gemeentelijke dien sten, moeten burgemeester en wethou ders zich vooralsnog het antwoord voor behouden. Niet alleen spelen hierbij de belangen van de verschillende takken van dienst een rol maar ook de vraag in hoever de rechtpositieregelingen van het gemeentepersoneel hiertoe de moge lijkheid bieden. Sneeuwruimen trottoirs In de beide secties zijn opmerkingen gemaakt over de toegangsweg naar het terrein van de reiniging waarvan de toestand aanleiding zou geven dat par ticulieren afval op andere plaatsen dan bij de reiniging deponeren. Ook werd m beide secties gewezen op de verontrei niging van het marktterrein aan het Grootzand en de grachten. B. en vV. merken o.a. op dat de huidige toestand van de gemeentefinanciën niet toelaat de weg naar de reiniging te verbreden; maar dat de weg niet met bakfietsen kan worden bereden schijnt met de praktijk volledig in strijd te zijn. Dat particulieren afval op andere plaatsen dan bij de reiniging deponeren moet naar de mening van B. en W. dan ook minder worden geweten aan de toestand van de toegangsweg dan aan de vrij grote afstand van het reinigingsterrein van de binnenstad, en bovendien aan een betreurenswaardige gemakzucht van de ingezetenen en aan een streven om de verschuldigde stortingsrechten te ont lopen. Wat het marktterrein langs het Grootzand betreft zullen B. en W. bij zondere aandacht blijven schenken aan de bevordering van een behoorlek ge bruik daarvan. Het plaatsen van stort bakken biedt naar de ervaring heeft ge leerd geen oplossing en van het leggen van een praam in het Grootzand voor het deponeren van vuil en afval wordt in verband hiermede evenmin resultaat verwacht. Naar aanleiding van opmerkingen in de secties gemaakt over overwerk en personeelsbezetting bij de reiniging zeg gen B. en W. o.m. dat door verdere me chanisatie het werk in overuren aan merkelijk bekort zou kunnen worden. Daarom is de vraag in overweging of tot de aanschaffing van een opnemende Hoewel strafvervolging bij nalatigheid van het sneeuwruimen mogelijk is, heb ben burgemeestei' en wethouders steeds, het standpunt gehuldigd dat in deze op een redelijke medewerking van de inge zetenen zou mogen worden gerekend. Zij beseffen, dat een aantal ingezetenen lichamelijk niet in staat is de trottoirs vóór hun woningen van sneeuw te ont doen, doch daarnaast valt er een groot gebrek aan gemeenschapszin te consta teren. Juist het grote aantal nalatigen maakt het moeilijk tegen alle overtreders van de politieverordening op te treden. Met het betrekkelijk gering aantal poli tiebeambten is het slechts mogelijk een klein gedeelte van de nalatigen te ver baliseren, hetgeen dan de indruk van willekeur zou kunnen vestigen. Wel wordt bewoners aan hoofdwegen zoveel mogelijk op de verplichting tot het sneeuwvrij maken van de trottoirs ge wezen en wordt in het algemeen de ge vraagde medewerking verkregen. Nu we toch in de kou staan vermelden wij meteen maar wat B. en W. antwoor den op opmerkingen in beide secties over Nu wij in Afrika zijn aangeland, zij nog vermeld dat uit Belgisch Kongo nieuwe spanning wordt gemeld omdat de negers niet tevreden zijn met het tempo, waarin de beloofde Belgische maatregelen welke de onafhankelijkheid zullen brengen, worden uitgevoerd. Men schrijft dit laatste wel toe aan de gou- verneur-generaal Cornells en de blanke kolonisten die trachten dat tempo te vertragen omdat zij niets voelen voor die onafhankelijkheid, een geval dat analogie vertoont met dat van Algerije. Stijgt de spanning in de Kongo, niet minder is dat het geval in Irak, waar premier Kassein zijn gezag met moeite handhaaft in een kennelijk steeds chao tischer toestand, ontstaan door het ge- Intrigeer van aanhangers van het com munisme, dus pro-Russische elementen, en pro Nasser groeperingen. Links en O O* o ia 'D o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1