DE SNEEK WEEK De brugfeesten te Ijlst De Commissaris der Koningin voer de nieuwe brug in IJlst open Botsing tussen een L.A.B. bus en een fourageauto te Schoonoord Tweedaags Festival te Oppenhuizen-Uitwellingerga IJLST WYMBRITSERADEEL van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 5? L Dinsdag 14 juli 1959 114e jaargang no. 56 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Kerknieuws Geslaagd Mooi succes voor Sted. Muziekcorps Sneek De heer Pieter Grondsnia overleden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Succes voor „De Eendracht” Het Regenboogteam voor 'de Kaag ii f SNEEKER NIEUWSBLAD If Ruiterfeest. keurig uitgevoerd onder de bekwame iei- De Marinekapel. Voetbal. De wind in de zeilen. Vuurwerk. op het terrein over Het grote moment... j. De tweede avond. De eerste avond. Viswedstrijd. het De zaterdag. Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Zonder enig letsel konden de beide in zittenden de zwaar beschadigde vracht auto verlaten Geslaagd aan het Instituut „Schoevers" te Amsterdam voor het examen privé- secretaresse mejuffr. A. Nauta, alhier. Onze stadgenoot de heer G. S. Banda slaagde te Hilversum voor de acte Boek houden en Handelsrekenen L.O. WOUDSEND. De muziekvereniging „de Eendracht” alhier, directeur de heer S. Wijbenga van Nijland, behaalde op het concours van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Wolve- ga in de afdeling Uitmuntendheid een eerste prijs met 100 punten. Ds Ph. Lindeman uit Staveren heeft een beroep ontvangen naar de Baptisten Ge meente te Sneek. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) De met Leeuwarder Het Stedelijk Muziekkorps, dat zondag deelnam aan het Federatief Muziekcon cours te Rolde, behaalde in de Vaandel- afdeling (dat is de hoogste klasse) een eerste prijs. Uitgevoerd werden de „London Suite” van Eric Coates en de „Piet Hein”- Rhapsodie” van Dr P. van Anrooy. Een mooi succes voor het korps en zijn dirigent, de heer A. Feenstra van IJlst. HEEG. De bijna 65 jarige heer Pieter Grondsma reed zaterdagmorgen tussen 11 en 12 uur op zijn bromfiets van zijn werk naar huis. Op de weg IJlstHeeg schijnt hij plotseling onwel geworden te zijn, want hem volgende bromfietsers constateerden dat hij minder vast in het sturen was. Hij reed dan ook te water. Toen men hem weer op het droge had gebracht, bleek hij te zijn overleden. Een hartaanval heeft waarschijnlijk, nog voor hij in het water terecht kwam, een eind gemaakt aan het leven van deze bekende Heger persoonlijkheid. Poppenkast. En de poppenkast van de heer Joma Van verre hoorde men de kinderen al juichen. Jammer dat de kast niet cp een verhoging stond. Nu ging nog aan vele kleintjes het mooie voorbij door slecht zicht. Een volgende keer beter. Wie zo gelukkig waren een goed plaats je te treffen, vermaakten zich volop. Ook vele ouderen genoten van de gees tige dialoog. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lage: Abonnementsprijs t 3,per hail jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 074 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Ruim half drie begon ’t hippisch fes tijn. Jong en oud, maar oud vooral, heelt genoten van het fraaie schouwspel. Wanneer men zijn oor te luisteren legde hoorde men maar één mening: wat is dit toch prachtig De „Waterpoorters” kunnen op een geslaagde demonstratie terug zien en de dierenvrienden op een mooie middag. Woensdag en donderdag was het der halve volop feest in OppenhuizenUit- wellingerga. Overdag werden kinder- en volksspelen gehouden en de avonden werden gevuld door de 14 corpsen die aan het festival deelnamen. Aan de marswedstrijd, die vooraf ge houden werd, namen de eerste avond twee en de tweede avond drie corpsen deel. Hiervoor bestond veel belangstel ling evenals voor het festival dat, na een inleidend woord van de voorzitter van de feestcommissie, de heer S. E. Dijkstra, door burgemeester van Hout geopend werd. De muziekvereniging „Euphonia” te OppenhuizenUitwellinerga hoopt het a.s. najaar haar 60-jarig bestaan te vieren. Omdat de tweelingdorpen echter niet over voldoende zaalruimte beschikken om dit feit op grootse wijze te gedenken werd besloten om, in samenwerking mat de verenigingen „Dorpsbelang” en „Oranje”, een tweedaags zomerfeest te organiseren. Bovendien bleek de federa tie van muziekverenigingen in Wymbritseradeel, IJlst, Bolsward en Sneek bereid het jaarlijks festival aan het jubileumfeest van „Euphonia” te verbinden. van de bracht, Verschenen is het inschryfprogram- ma voor de Sneek-Week, waarvan de of ficiële opening zal plaats hebben ten stadhuize op vrijdag 14 augs. ’s avonds 8 uur. Onder auspiciën van de Sneeker Zeilclub wordt op 15, 16 en 17 augus tus gezeild in de nationale wedstrijden van de Drakenklasse, Regenboogklasse, 30 m2 klasse, 22 m2 klasse, Pampus- klasse (zonder bijzeilen), Valkklasse A en B, Flying Dutchmanklasse, 16 m2 Streepklasse A en B, 16 m2 Puntklasse A en B, 12 m2 Sharpieklasse, Vrijheids- klasse A en B, Finnjollen, B.M.-klasse, Olympiajollen, 12 voetsjollen, Schouwen fraai. Bij een corner op het Ijlster doel stompte de doelman de hoge bal weg, maar deze raakte juist de lat en stuitte terug. Een H.-man trapte in en het was 03 Er werd doorlopend in hoog tem po gespeeld. De laatste tien minuten voornamelijk op de IJVC-helft. Door beter samenspel en plaatsen kregen de gasten een licht overwicht. Het was dan ook een welverdiende 03 overwinning voor Hubert toen het eindsignaal klonk. De club heeft voor dit jaar beslag ge legd op de bijzonder fraaie wisselbeker die het comité beschikbaar stelde. wat alledaags doch bizonder plezierig speelstuk en het Stedelijk Muziekcorps Sneek wist veel eer in te leggen met de weergave van de „London Suite”. Tevens zorgde hetzelfde ensemble voor een res pectabele verklanking van de geestige „Piet Hein-rhapsodie” van Dr Peter van Anrooy. „Concordia”, Gaastmeer, be sloot met een taptoe, waaraan de beken de „Fryske grienmank” van A. J. Wol ters vooraf ging. De Commissaris der Koningin hield een geestige toespraak, toepasselijk met scheepstermen doorspekt. Hij zeide hier in allereerst tijdens de korte raadsver gadering welke aan de opening van de brug voorafging de blijde ervaring te Wanneer we terugzien op de voor IJlst zo bewogen dagen der brugfeesten, dan treft ons hoe feest en weer steeds harmonieerden. De donderdag, officieel en stijlvol, zorgde voor warm, stil, we zouden haast zeggen: voornaam weer. De vrijdag met zijn meer intieme ka rakter, waarbij echter de deelnemers aan hardbomen en touwtrekken best wat koelte konden gebruiken, was van een weldadig aandoende frisheid, ook Onze Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan heeft donderdag middag op originele wjjze de fraaie nieuwe ophaalbrug over d' Geeuw in IJlst officieel in gebruik gesteld. Met het Statenjacht, aan boord w. rrvan zich o.a. ook z(jn kabinetschef rar Hartung en B. en W. van IJlst bevonden, voer hij ni. het lint stuk dat de negen meter brede doorvaartopening afsloot en stuur de hjj, terwjjl Concordia het Wilhelmus speelde, het jacht door de brug. Daar na volgde de witte Johanna Jacoba waarop de leden van de Raad, een aantal genodigden onder wie oud-burgemeester Oppedjjk en dr H. Hofstra, oud- hoofd van de Vleeskeuringsdienst en het muziekcorps .Concordia” meevoeren, en enige versierde vaartuigen. Geheel IJlst was uitgelopen om dit schouwspel gade te slaan en van de toren en vele gevels waaiden de vlaggen. Naast of liever vóór hardbomen en touwtrekken had reeds de Ijlster jeugd zijn sportgebeuren. Aan de 4 uur aan vangende viswedstrijd namen niet min der dan 56 jeugdige hengelaars deel; en met succes. Ie prijs (grootste vis) Janco Schraa; 2e prijs (grootste aantal) Dikky Hoekstra; le prijs (grootste pa ling) Jopie Groenveld; 2e prijs (meeste paling) Hessel Boschma. De prijzen be stonden uit waardebonnen. In Schoonoord, aan de oude Bolswar- derweg, even voorbij de bebouwde kom van IJsbrechtum, gebeurde vrijdagmor gen om ruim 9 uur een merkwaardig ongeluk, dat ernstige gevolgen had kun nen hebben, maar toch nog vrij goed is afgelopen. Er ontstond nl., waarschijn lijk doordat de linkervoorwielen elkaar raakten, een aanrijding tussen de L.A.B.- bus die uit de richting Bolsward kwam en een met fourages beladen vracht auto van de heer Th. Reitsma alhier, die de bus was tegemoet gereden. Door deze botsing werd de bus onbestuurbaar, want wat de chauffeur de heer G. Mie- dema ook probeerde, hij kon niet voor komen dat zijn wagen naar de linker kant van de weg schoot en daarna over de tramrails heen voorover in de berm- sloot dook. De plm. 12 passagiers maakten deze duik mee. Ze werden over elkaar heen geslingerd en liepen vrij wel allen verwondingen op, terwijl de chauffeur een hersenschudding kreeg en een bloeding achter een van zijn ogen. Alle gewonden werden met spoedig aan wezige ambulance-auto’s naar het St. Antonius Ziekenhuis gebracht en aldaar behandeld. Drie van hen en de chauf feur zijn er ter verpleging opgenomen, terwijl een hoogst zwangere, maar met gewonde, vrouw uit voorzorg eveneens in het ziekenhuis is gebleven. Het inte rieur van de bus werd zwaar bescha digd. De vrachtauto geraakte ook van de weg. Hij ramde eerst het brugje voor de woning van de heer Hoekstra dat totaal vernield werd en kwam daarna op korte afstand van de voorgevel tot stilstand De beide inzittenden mankeerden niets maar hebben waarschijnlijk hun leven te Onder enorme belangstelling hadden vrijdagavond de aangekondigde wed strijden hardbomen en touwtrekken plaats. Het weer was, gelukkig voor de deelnemers, aanmerkelijk koeler dan donderdag. Het publiek heeft genoten. De uitslagen zijn: 1 prijs Kitty Buwalda, Roel Schilstra, Jan de Vries, drie broodkazen; 2e prijs Hieke Nauta, IJme Speerstra, Libbe Kerstma, drie pak roomboter; 3e prijs Gatske Minkema, Hans Zijsling, IJpe Sj. Nooitgedagt, waardebonnen. Touwtrekken Sternklasse, Flitsklasse N.N.W.B., Zuid- laardermeerklasse in vita .ieklasseVoor /al deze klassen is inleggeld verschul digd; voor de gemengde klasse voor le den S.Z.C. welke alleen zaterdag vaart is geen inleggeld verschuldigd. Op 16 en 17 augustus worden in de 16 m2 klas se groepswedstrijden gehouden tussen groepen uit Holland, Overijssel, Gronin gen, Gelderland en Friesland. Op 18, 19 en 20 augustus wordt ge zeild onder auspiciën van de Kon. Zeil- ver. Sneek, welker 143ste jaarlijkse wed strijden dit zijn. Dinsdagmorgen 18 au gustus dameswedstrijden in de Regen boogklasse, Pampusklasse, Valkklasse, 16 m2 klasse, Vrijheidsklasse, 12 voets Jollenklasse, Jeugdklasse (Pluis), Flits klasse N.N.W.B.; dinsdagmiddag één- manswedstrijden In de Regenboogklasse, 30 m2, 22 m2, Pampusklasse, 16 m2 klasse, Vrijheidsklasse, Jeugdklasse (Pluis), Valkklasse, Flitsklasse. Zowel voor de dames- als de éénmanswedstrij- den is inleggeld verschuldigd. Op woensdag 19 en donderdag 20 au gustus de nationale wedstrijden in de zelfde klassen en met dezelfde inleggel- den als bij de S.Z.C., met uitzondering dan van de gemengde klasse van de S.Z.C. De HollandFriesland teamwedstrij den in de Regenboogklasse worden ge- De kerkeraad der Nèd. Herv. Gemeen te alhier heeft met algemene stemmen een toezegging van beroep uitgebracht op ds R. van ’t Lindenhout te Wapserveen voor het werk onder de Vrijz. Hervorm den alhier. danken aan het brugje. Was dat er niet geweest, dan zouden zij vermoedelijk ook voorover in de sloot terecht zijn gekomen met het gevaar dat de zware lading naar voren was geschoven en hen had bedolven. De Rijkspolitie nam direct het onder zoek naar de schuldvraag ter hand, beide wagens zijn ’s morgens nog een kraanwagen van een bedrijf opgetakeld. Als half acht de marinekapel, voor afgegaan door Concordia met drumband het terrein opmarcheert, na de rond gang door de stad, is reeds een flinke menigte samengestroomd en hebben de mensen van de fietsenstalling handen vol werk. Als de kapel zich op de mu ziektent heeft geïnstalleerd, richt burge meester Cavaljé enige woorden tot hen en het publiek. Hij wenst heiden een ge noeglijke avond en dankt de mannen uit Den Helder voor hun komst. Een paar uurtjes van hoog onder leiding van Westerdijk. hebben opgedaan, dat de moderne ver- keersbelangen alsook de sociaal-econo- mische vraagstukken, de recreatie enz. de bijzondere aandacht van het gemeen tebestuur hebben. Op dit terrein liggen er goede kansen voor IJlst en zijn nij vere bevolking. Spr. wees in dit verband op de noodzaak van een goede verbin dingsweg met Sneek, waaraan IJlst grote behoefte heeft en sprak de ver wachting uit, dat het niet zo lang meer zal duren dat deze weg langs de spoor baan tot stand komt. Moge de nieuwe brug daarvoor de eerste aanloop zijn. IJlst heeft de wind in de zeilen, zo vervolgde de Commissaris. Daarom moeten wij er met elkaar voor zorgen, over de brede vaart bij Zevenpelsen; de vele drenkelingen kregen ieder een pak je sigaretten le prijs P. Speerstra, J. Visser, D. Hokwerda, H. Zijsling, Jurjen Brekeveld; 2e prijs M. Nop, J. Zijsling, F Westerdijk, G. Bergstra, R. de Vries; 3e prijs R. Rollema, B. Kuipers, Koopmans, L. Bergstra, J. de Vries Na afloop dansen op de overkluizing. De feestverlichting brandde, de fontei nen spoten. Het was echt gezellig in IJlst. Ongeveer half twaalf werd het feest gesloten. voor de vele danslustigen na afloop der wedstrijden. En de zaterdag Een krachtige, bij tijden stormachtige wind met gevaarlij ke rukwinden, maar droog en op het vrij beschutte sportterrein, waar zich het leeuwendeel van het feest afspeel de, niet erg hinderlijk. Het enige wat in het water viel was een zeil. Een der boten sloeg om. Dit was voor de rege- lingscommissie aanleiding de wedstrijd af te gelasten. Jammer, maar niet erg, want juist deze wedstrijd kan gemakke lijk op een later tijdstip worden gehou den. De prijzen kunnen nu even langer in de etalages prijken j Het Friese Regenboogteam voor de HollandFriesland wedstrijden tijdens de a.s. Kaagweek bestaat uit de heren: E. K. Hoekstra met „Jan van Gent”, Joh. Alberda met „Algri”, J. de Wilde met „De Bruiser" en G. Ooms met „Griffi oen”, allen alhier. Ondertussen zijn de Geeuw de vuurwerkvoorbereidingen getroffen. Fantastisch vuurwerk stond in de advertentie. En inderdaad, dit vuurwerk overtrof de stoutste verwach tingen. De plaats van het vuurwerk en die voor het publiek bleek een zeer goe de keus. De genodigden en betalende bezoekers konden rustig van de vele mooie nummers genieten. We noemen slechts de prachtige afbeelding van de nieuwe brug en de eend met kuikens, die statig óver het water gleed en uitroepen van bewondering aan velen ontlokte. „Excelsior”, Nijland, bracht met goe de stemming en klank „The Student Prince” van Sigm. Romberg, maar was in het samenspel nog niet erg safe. „Eendracht”, Woudsend, speelde een suite zeer verzorgd en met opval lend mooie klank. Het gelijknamige corps uit Blauwhuis concerteerde be schaafd en „E.M.M.”, Oudega (W.) wist een zeer aannemelijke „Kalif van Bagdad” (Boëldieu) op de tent te bren gen. „Excelsior”, Scharnegoutum, waag de het met de „Tancredi”-ouverture van Rossini. In muzikaal en in technisch op- zicht veel goeds, maar wat samenspel en zuiverheid betreft lang niet altijd nog gelukkig. „Harmonie", Sneek, gat tenslotte nog een uitstekende uitvoering van de „2e Rhapsodie on Negro Spiritu als" van Eric Ball en besloot met een taptoe. Het gebodene werd beoordeeld door de heer J. Nauta van Sneek. De uitslag van de marswedstrijd luidt als volgt Concordia, IJlst, 36 p., le pr. Concordia, Gaastmeer, 32 p., le pr. Euphonia, Oppenhulzen, 34 p., le pr Harmonie, Sneek, 35 p„ le pr. Excelsior, Scharnegoutum, 30 p., 2e pr. Onder de vrolijke tonen van Concordia dat o.a. ook nog het Fries Volkslied speelde, voer de vloot een eindje Ce Wymerts op, waarna werd gedraaid en aangelegd bij de plaats van de voorma lige hulpbrug, die nu afgedankt aan de kant lag. Hier stapten de Commissaris en zijn gevolg alsmede de passagiers van de Johanna Jacoba uit en begaf het gehele gezelschap zich naar de nieuwe Kleuterschool, waar de burgemeester een begroetingswoord sprak. Hij zeide hier in zeer verheugd te zijn dat de Commis saris der Koningin de brug wilde ope nen, waarvoor hij hem hartelijk dank bracht en memoreerde daarna dat de oude voor deze moderne tjjd ten ene male onvoldoende was. Het stemt tot grote vreugde dat Ged. Staten dat met het gemeentebestuur eens waren en de nieuwe brug met hun steun kon worden gebouwd, aldus de burgemeester, die verder woorden van dank richtte tot Ir Rienks van de Prov. Waterstaat en z;jir medewerkers, de aannemer van Meeke ren uit Hindeloopen die de onderbouw keurig verzorgd heeft, de firma Hubert Co., welke de mooie en hechte boven bouw uitvoerde, de Heemaf die de elec- trische installatie aanbracht en onder hoogspanning ook op tijd klaar kreeg, alsmede de plaatselijke medewerkers. Daarna wendde hij zich nog in ’t bijzon der tot zijn ambtsvoorganger oud-bur gemeester Oppedijk, onder wiens leiding het besluit tot de bouw van de brug werd genomen, en dankte hij ook het personeel van de secretarie, Concordia, het overige gemeente-personeel en de politie voor het goede verloop van deze middag. L houden op dinsdag, woensdag en don derdag, de eventuele HollandFriesland teamwedstrijden in de Pampus-, Valk en Vrijheidsklasse alleen op woensdag en donderdag. In alle klassen worden hoofdprijzen verzeild. De wisselprijzen van de Snee ker Zeilclub zijn Regenboogklasse: De „Sneek Bokaal”, aangeboden door het Gemeentebestuur van Sneek; 16 M2-klasse: Sneek-beker, aangebo den door het Gemeentebestuur van Sneek; _r__„16 M2 klasse B: de R.V.S.-wisselbeker 4.75 x 1.42, Larken, Jeugdkasse (Pluis), aangeboden door de Rotterdamsche Ver- zekerings Sociëteit; Valkklasse: „De Bols Beker”, zilveren beker, aangeboden door de N.V. Erven Lucas Bols, Amsterdam; 30 M2 klasse: „Valspar Wisselprijs”, aangeboden door Valspar Lak- en Verf- fabrieken te Winschoten; Pampusklasse: Zilveren bonbonniere, aangeboden door de Weled. heer C. J. de Jong Jr., Joure; Vrijheidsklasse: „Menno Beker”, aan geboden door Drukkerij Menno”, Sneek. Wlsselprjjzen K.Z.V.S. Regenboogklasse: Zilveren Beker aan geboden door C. J. van Houten’s Cacaj- en Chocoladefabrieken N.V., Weesp; Valkklasse: Zilveren Beker, aangebo den door de Directie „Amicitia Theater” Sneek; Vrijheidsklasse A: Wisselprijs, aange boden door de Amsterdamsche Bank, Sneek; Valkklasse B: Wisselbeker, aangebo den door Morrema’s Sportpalace, Leeu warden. 22 M2-klasse: Wisselprijs, aangeboden door Burgemeester Walda, Grouw. Prestatieprijzen: Voor iedere klasse is een speciale prijs beschikbaar voor de beste resultaten van de woensdag en donderdag. BemanningsprijzenOp woensdag wor den aan de bemanning der eerst aanko mende jachten bemanningsprijzen uitge reikt. De „Kon. Zeilver. Sneek” en de „Snee ker Zeilclub” exploiteren ook dit jaar het gehele Starteiland zodat men slechts éénmaal entree betaalt. Per dag wordt een entrée geheven van f 0.60, terwijl de prijs van de Weekkaarten f 1,75 be draagt. Dit jaar wordt aan de vooravond van de Sneek-Week een Bal-avond georga niseerd, welke alleen toegankelijk is voor deelnemers aan de Sneekweek met hun dames. Deze wordt gehouden in de Foyer van het Amicitia-Theater op vrij dagavond 14 augustus, aanvang 9.30 uur. De entree bedraagt f 1.50 per per soon (belasting inbegrepen). Kaarten voor deze avond kan men aanvragen bij de Directie van het Amicitia Theater te Sneek en voor zover voorradig ’s avonds aan de zaal. Het jubilerende corps, dat in de mars wedstrijd zo goed voor de dag kwam en de gehele dag reeds druk in de weer ge weest was, begon als eerste acht ensembles. „Euphonia” hoewel merkbaar vermoeid, toch nog op verdienstelijke wijze het nummer „Beatrice” van Delbecq ten gehore. „Ere zij God”, Jutrijp-Hommerts, ver tolkte met goede klank Jos. Moeren- hout’s „Ouverture Miniature”, maar kon in het samenspel veel hechter zijn. .Crescendo”, Heeg, wist vooral in het eerste deeltje van de „Sinfqpie Concer tante” van Boedijn mooi licht en door zichtig te spelen e« „Concordia" IJlst, was het best op dreef in de laatste helft van de „Foster-ouverture" van dezelf de componist. „HAld Moed", Oosthem, speelde van Eric Ball; „The land-of-the- ever-young”, een stuk dat nogal dik ge ïnstrumenteerd is en het mogelijk bij een perfecte uitvoering wel „doen” zal, doch daarvoor waren er nu nog te veel te kortkomingen. „Concordia”, Gauw, vertolkte met veel „schwung”, een wel dat het oude spreekwoord „zoetjesaan, dan breekt het lijntje niet”, niet te veel wordt toegepast maar dat in Friesland, dat al zo vaak tegen de stroom moet inroeien, het tempo versneld zal worden. Wij kunnen in het Noorden en in ’t bij zonder in Friesland nl. aantonen dat het noodzakelijk is, dat het Rijk wat meer over de brug komt. Nadat nogmaals verversingen waren rondgediend, sprak de heer A. Jellesma, directeur van Hubert Co., die de brug gebouwd heeft. Hij roemde de prettige medewerking van de Technische dienst van de Prov. Waterstaat en vond het prachtig, dat deze het heeft aangedurfd de brug in de eigen provincie te laten bouwen. Er de gemeente IJlst feliciteer de hij met deze brug, ook namens de firma van Meekeren. De bijeenkomst werd hierna beëin digd, maar verschillende bezoekers maakten daarna nog gebruik van de gelegenheid de in de school uitgestalde foto’s over IJlst en de bouw van de brug te bekjjken. De Commissaris en zijn gezelschap begaven zich naar de fabriek van de firma Nooitgedagt voor een bezichtiging van deze voor IJlst zo belangrijke industrie. Kwart over vijf floot de scheidsrech ter beginnen en pakten Hubert en IJlst meteen flink aan. Mooi afwisselend spel en beide partijen aan elkaar gewaagd. Toch merkten we reeds .dat het Hubert- elftal wat beter in elkaar zat. De backs waren op hun plaats en gaven IJlst geen kans zijn spel te ontplooien. Na een vijt- en-twintig minuten spelen loste R. Schilstra een fel schot van dichtbij, mogelijk gemaakt door een dekkings- fout bij IJlst. De bal verdween onhoud baar voor de keeper in het net, 01. De eerste minuut na de hervatting was sensationeel. Er was een scrimmage voor het Hubert-doel en als door een wonder ontkwam dit aan doorboring. Maar we waren nauwelijks van de schrik bekomen of de bal zat al voor het Ijlster doel. Een fout van de eigen back en het was 02. Er was nog geen mi nuut gespeeld IJlst was even beduusd en haar keeper moest herhaaldelijk op treden wat hij ook naar behoren deed. Ook de H.-keeper redde enige keren name van oog. Menig oudere zag visioenen zijn jeugdjaren Hun grote succes het buitenland werd ons nu duidelijk. De organisatie, de oudjes een plaats op de banken rondom, de kleintjes daar voor en de overigen rijen dik daar ach ter, gaf aan het geheel een prettig aan doend afgesloten karakter, waardoor het geheel te beter tot zijn recht kwam. We zijn nieuwsgierig naar de vele gemaak te foto’s, waarbij het blitzlicht menig huismoeder evenzeer deed schrikken als de bliksemstralen het deden. Concordia wisselde met succes het programma af. Het heeft niets meer van de vroegere traditionele muziek corpsen en de verandering is ’n verbete ring. Toen het officiële optreden van skots- ploech en corps was afgelopen, kwam de beurt aan de jeugd. Onder leiding van de heer v. d. Zwaag en begeleid door grammofoonmuziek, kon men naar hartelust dansen. Ook een enkele oude re kon de verleiding niet weerstaan ue vloer eens te proberen. Pl.m. half twaalf werd het festijn beëindigd en werd een naar aller mening prachtdag afgesloten. Hardbomen. IJLST, 9 juli. De brugfeesten zyn prachtig ingezet met de oficiële plech tigheid die elders in ons blad wordt weergegeven evenals de officiële ont vangst in de kleuterschool. Maar daar mee was de dag niet afgesloten. Voor de IJlstena.' -s begon ’s avonds 7.30 uur het feest pa., goed. Kwart voor acht arriveerde de Johan na Jacoba van Sneek. Verschillende kommissieleden stonden gereed de passa giers welkom te heten. Men kon zich in de 19e eeuw wanen toen die aan wal tra den. Ondertussen was de overkluizing al gevuld met belangstellenden en stond Concordia met drumband klaar. Na een rondgang door IJlst betrad de skots- ploech Snits de dansvloer. Dat de da mes en heren in de ouderwetse kledij op deze tropische avond toch opgewekt en vrolijk aan hun taak begonnen, daar toe droeg de dansvloer, die alles zoveel lichter maakte, niet weinig bij. De kleu rige costuums, de feërieke verlichting, de springende fonteinen, de dicht op eengepakte menigte, ze boden een on- vergetelyke aanblik. Een dreigende on- weerslucht met felle bliksemschichten beperkte zich gelukkig tot enkele vette druppels, juist in de pauze. De dansen, ding van de heer v. d. Zwaag en bege leid door prettige aceordeonmuziek van een der leden, waren een lust voor het van in kunstgenot volgen de oud-IJIster G.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1