JunghanA Autotocht Ouden van Dagen Ijlst Openbare promotie Magister Alvinus Gymnasium „De Marrekrite" verbetert de accommodatie in merengebied f' EEN VREEMDE EEND Horlogerie Firma H. de Jong DINSDAG 14 JULI 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD Italiaans of Frans ƒ6.50 Tom Lodewijk Uitstapje Geloof, Hoop en Liefde Kruizebroederstraat 79 - Telefoon 2791 HORLOGES dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds Opbrengst AVO-collecte W ymbritseradeel Korfbal Geslaagd Postduivenvereniging „L’Estafette” Geslaagd Reünie voor oud-militairen Veldartillerie Ga voor de BOEKEN en SCHOOLBEHOEFTEN IJ.V.C. kan tevreden zijn INGEZONDEN De tocht van de ouden van dagen ’t Huis met de Notenbalk Derde blad I.M. Adv. Verordening raceboten. Resultaten. I Baggerplannen. „Het werk van Michael Ventris”. Kleinzand 2 9 door Adv. I.M. „Maar ik kan me levendig voorstel- 10. „Denkt u dat ik dAt nog weet?” had len het opnieuw proberen. Meneer Son- naar, zou begrip tonen voor haar ar- „Het is misschien maar beter dat je HOOFDSTUK V. De weg terug. (wordt vervolgd) De Iris Sonderius, die langzaam de van „Nou, meneer Sonderius”, antwoord de Karei opgelucht, „ik vind het heel sportief. Dit ehincident heeft ons misschien allebei wat geleerd.... Iris en mij. Ik moet óók nog leren met zo'n veulen om te gaan, want ze is weer heel vanaf f 36.50 (heren) en f48.50 (dames) Rij Uw horloger-juwelier HHHIIIIItlIHIHIlllllHHIHIHHHIHHHIIHH G. v. d. Pijpekamp Sneek. Als men in deze zomerse dagen met overvolle wegen en al even overvolle stran den nog ergens een ongestoorde vakantie wil hebben dan kan men zich wel licht nog het allerbeste gaan verpozen i het unieke Friese waterland, dat zich uitstrekt van Staveren tot ruim voorbij Bergum en dat de watertoerist naast de schoonheid van de natuur vooral rust en ruimte biedt. Rust is er' vol op en ruimte niet minder, zodat het dus helemaal geen wonder is dat het Friese merengebied hoe langer hoe meer in trek begint te komen bij de varende va- kantiegangers. Bovendien worden er uitsluitend ten behoeve van de waterspor ters zo langzamerhand bepaalde voorzieningen getroffen, die hun het verbjijf nog prettiger kunnen maken. it siktarypersoaniel dat de bryfkes type, Sjoerd Visser, dy se roun brocht en dan oan allegearre dy mei west ha. Elts jier klimme we. Dokter is hjir net mear. hy hat it drok, mar ik wol him toch tankje, sa ek de suster; wij binne sa bliid dat jim der by binne; Sysling üs tank foar de üntfangst. 't Wie wer óf En dan de drumband-jonges. Jonges? Jim ha toant dat jim keardels binne. 't Wie gewel- dich. Gean jim sa fuort en it bilooft in kracht foar Drylts to wurden. Der kom- me nou trjje dagm feest. Ik hoop dat dit feest is foar üs allegearre. Tink der om, wy binne minsken, dy steane mid den yn it libben. Hij laat nu zingen: Er ruist langs de wolken, en wenst allen „wel thuis”. ging een mens heen wiens leven werk was; al was hij architect en geen geleerde, zijn hobby bracht hem der grootste triomfen welke een Binnenkort nieuwe verordening voor het varen met de snelle motorboten Wij hebben een 45-toerenplaat met de belangrijkste woorden en zinnen Fan rooien, ze niet naar haar papa be hoeft te vluchten, want dat die haar per kerende post weer terugstuurt. U vindt bet misschien een beetje onvaderlijk, maar als ik a gezegd heb, zeg ik óók b”. Abbega f 22.70; Blauwhuis f 20.25; Folsgare f 19.63; Gaastmeer-Nijhuizum f32.30; Gauw, Goënga en Offingawier f34.09; Heeg f46.20; Hommerts-Jutrijp f31.31; Nijland f30.Oppenhuizen Uitwellingerga f69.01; Oosthem f 24.26; Scharnegoutum en Loënga f77.51; Wol- sum f 7.54; IJsbrechtum, Tirns en Tjal- huizum f32.54. Totaal f447.28. Om één voorbeeld te noemen: op ver-r schillende plaatsen in het waterland zijn mooie aanlegplaatsen gemaakt, die de zeilers cn motorbootvaarders 's nachts een vertrouwde en over het algemeen beschutte ligplaats bieden. Dat is niet alles trouwens, er ijn enkele doorgan gen in 't Princenhof te Eernewoude uit gediept en zodoende beter bevaarbaar gemaakt en andere voor de watersport belangrijke waters zullen zo spoedig mogelijk een goede beurt krijgen. OUDEGA-W., 7 juli. Hedenavond speel den hier op het sportterrein Oudega te gen Mantgum. Uitslag een gelijk spel Geslaagd voor staatsexamen Piano M.O. Ie gedeelte H. Kummer te Sneek, opgeleid door de heer J. S. Rusticus. Geslaagd voor het eindexamen aan de Kustvaartschool te Delfzijl met aanteke ning voor radio-telefonie de heer S. C. Röfekamp alhier. Siïeek; H. Tromp, Sneek; M. H. Velo- man, Sneek; S. J. H. Veldman, Bols- ward; W. Veltman, Sneek. Niet bevorderd 2. Bevorderd tot klasse V H. G. Alg ra, Sneek; S. R. J. Heeg, Sneek; M. J. A. van der Heide, Burgwerd; T. Hofstra. Lutkewierum; H. C. M. T. Leus, Kou- dum; H. Ligthart, Sneek; Th. H. Mul der, Joure; C. A. M. Weijers, Sneek; P. van Zandbergen, Oosterlittens; Th. A. G. Witteveen, Leeuwarden. Niet bevorderd 3. Bevorderd tot klasse VI W. L. Bogt- stra, Makkum; A. M. Brenninkmeijer. Sneek; M. R. Hartwig, Sneek; K. J. In berg, Roordahuizum; W. H. Siemon- sma. Sneek; R. F. M. v. d. Weerd, Sneek; J. W. Weijers, Sneek; N. J. IJp- ma, Franeker. Niet bevorderd geen. De tweede Fondvlucht vanaf Fürth kenmerkte zich door een harde Westelij ke wind. Dit was op zichzelf zo erg nog niet, maar er kwam bij dat er op de vlieglijnen plensbuien voorkwamen. Hier- d or was er een groot verschil in de aankomst van de duiven. De afstand is 543 km en de duiven werden om 5.15 gelost. Om 15.38 kwam de eerste vogel het hok van de heer de Vries binnen. Iets later klokte de heer H. Oppenhuis, nl. om 15.40 uur. Het is geen wonder dat de vogels van deze heren 't vroegst waren, want ze volgen allebei een zeer speciale methode, welke door niemand anders in de vereniging gevolgd wordt. Ook de heer de Boer liet weer van zich spreken; hij was 7e met een tijd van 17.03 uur. Dit schéélt l'/a uur, maar dit is op een Fond-vlucht geen verba zingwekkend feit. De uitslag is: N. de Vries le, 4e; H. Oppenhuis 2e, 3e. 5e, 6e, 12e; J. de Boer 7e, 8e, 9e 13e 14e; J. Gerlofs 10e; B, Heins 11e. ontdekt parallellen met het Grieks oppert aarzelend de mogelijkheid Aan de Rijksuniversieit te Utrecht slaagde -oor het candidaatsexamen tandheelkunde onze stadgenoot de heer S. H. Kingma. die het artiestenbloed voelt bruisen in Maar dat was tegengevallen. Héél erg haar aderen en niet kan wennen aan wat tegengevallen. Haar vader was verrast, zelfs blij ge weest haar te zien, maar toen ze een maal begon haar hart uit te storten en de gebeurtenissen in gloeiende kleuren te schilderen, haar verontwaardiging en opwinding, door de treinreis een beetje afgezakt, kunstmatig weer op joegtoen had z’n gezicht de geslo ten, ontoegankelijke uitdrukking gekre gen en die ze maar al te goed kende. „En nou wou je zeker bij papa terug komen niet?” had hij koeltjes geïnfor meerd.... of hij haar vader niet was, had de ze woedend gedacht. „Zet dat maar uit voor Uw vakantie Voor de derde keer maakt Ede, in het kader van de komende heideweek zich op een reünie voor oud militairen te or ganiseren. Ditmaal betreft het allen, die voor en in de oorlog van 1940/1945 ge diend hebben bij het voormalige 4e en 8e Regiment Veldartillerie, welke onder delen vele jaren in Ede gelegerd waren. Op 17 augustus a.s. zullen zij elkaar ontmoeten in dezelfde kazerne van voor heen, waar alleen de paarden vervangen zijn door auto’s. Dit is een unieke gelegenheid om oude bekenden wederom te ontmoeten op de zelfde plaats waar eens de vriendschaps banden gelegd zijn. Een aantrekkelijk programma is reeds samengesteld en dc toeloop belooft groot te worden. De commissie verzoekt allen die hun ver bondenheid met de oude wapenbroeders niet vergeten zijn, en dit feest bij willen wonen, hun naam en adres te willen zenden voor 1 augustus, aan de reünie- commissie, de heer J. Klok, Van Bor- selelaan 14 te Ede of telefonisch 08380 8084 b.g.g. 2073. Nadere bijzonderhe den worden voor 10 augustus toegezon den. De Herv. Vrouwenver. „Geloof Hoop en Liefde” maakte donderdag 9 juli haar jaarlijks reisje. Voordat de reis aanving kwamen de reislustige dames even in Ons Gebouw bijeen, waar ds C. G. Wie- gers psalm 45 las en voorging in gebed en allen een goede reis wenste. Ruim 7 uur werd met een NTM-bus vertrokken om over Kuinre door de N.O.-polder naar Kampen te reizen waar in Paviljoen de Buitenwacht van de koffie werd geno ten. Van Kampen ging het naar Oot- marsum, nadat wegens de warmte nog even verpoosd was in Nijverdal. In Oot- marsum stond een uitstekend diner ge reed in hotel Bosch Blokhuis Rolink. Nadat aldus van het goede genoten was werd over Denekamp, Oldenzaal en En schedé naar Hengelo gereden. Na een rondrit door die stad werd er gehinkeld en daarna thee gedronken in de Waar- beek. Van Hengelo ging het via Delden en Holten naar de Holterberg en de Hel- lendoornse berg. In Hellendoorn werd de uitspanning De Elf Provinciën nog be zocht waarna de thuisreis werd aan vaard over Ommen, Balkbrug, Meppel. In Steenwijkerwold werd nog even ge pleisterd en om 10 uur arriveerden de dames, zeer tevreden over de prachtige tocht, weer in Sneek. Vrijdagmiddag werd deze promotie wegens herstelwerkzaamheden aan de Doopsgezinde Kerk ditmaal in, de grote zaal van hotel Hanenburg gehouden. De president-curator mr H. H. J. van Bottenburg; moest in zijn woord van welkom de teleurstellende mededeling doen dat de rector de heer A. van Brug gen wegens een hem overkomen onge aard, werpt bijeen- voor de NIEUWE CURSUS naar Boek- en Vulpenhandel IJLST, 8 juli. IJVC kan tevreden zijn over het nu eindelijk afgelopen seizoen. Haar tweede elftal, dat nog een drietal promotiewedstrijden moest spelen, heeft met succes haar taak volbracht. De laatste hindernis die moest worden ge nomen, was de krachtmeting met Delf- strahuizen 2. Welnu IJVC kwam, zag en overwon. Bij een zeer hoge temperatuur, vooral voor de pauze, lag het tempo toch behoorlijk hoog. Dat was waar schijnlijk oorzaak, dat na de pauze DVC 2 feitelijk was uitgespeeld. Het Ulster elftal bleek meer uithoudingsvermogen te bezitten. Er werd door allen vlot en goed gespeeld, Eén goal willen wij hier bij even noemen, omdat ze bijzonder mooi was: uit een voorzet werd de bal op uitstekende wijze ingekopt door Tom de Jong. Het ging overigens landelijk en gemoedelijk toe. Halverwege de wed strijd werd het speelveld door een kudde schapen in beslag genomen, zodat de scheidsrechter even moest onderbreken. De uitslag was 15 in het voordeel van IJlst, zodat in kampioensstemmlng de thuisreis werd aanvaard. z burgerlijkheid noemt, in rechtmatige verontwaardiging over de bekrompen ideeën van zo’n menselijke rekenmachi ne, die notabene van haar durft vergen, dat ze op «tenstijd thuis is, en op z’n minst dat ze even een berichtje geeft als ze later is Die zich niet sidderend kromt onder haar bliksemende veront waardiging, en haar als een klein kind naar boven stuurt. Waarlijk meisje”, en zijn stem klonk spottend, „het is te veel1” Wij geloven de tolk van alle ouden van dagen te zijn, als we iedereen har telijk dank brengen die aan het welsla gen van deze tocht hebben medege werkt. Vooral de Commissie van voorbe reiding komt een hartelijk woord van dank toe. Ook de eigenaars en de chauf feurs van de auto’s, de beide Sneker Muziekcorpsen en de duizendkoppige me nigte, die onderweg, doch vooral in Sneek met gejuich de lange rij auto’s begroette, een woord van dank. Geluk kig behoefden arts en pleegzusters on derweg geen hulp te verlenen. Overal langs de weg en in allerlei plaatsen re gelden agenten van politie het verkeer. Met een woord van dank aan de milde gevers van versnaperingen en een goe de sigaar, willen we deze dankbetuiging besluiten. T t o. val, overigens niet van ernstige niet aanwezig kon zijn. Dat enigszins een Schaduw op êen komst, waar alle reden voor een feeste lijke stemming zou zijn nu de eerste cursus in het moqie nieuwe gebouw ach ter de rug is, de resultaten van het onderwijs goed zijn geweest en we de nieuwe cursus waarschijnlijk zullen be ginnen met een tot nu toe ongekend aantal leerlingen, dank zij ook het groot aantal jongelui dat tot de eerste klas kon worden toegelaten, waarbij ons de vies is geweest: De poorten wijd open' als de examinandi voldeden aan de eisen in de proefklasse gesteld. Niet geheel zonder zorgen gaan we overigens de nieuwe cursus tegemoet. Spr. wijst op het bekende ontwerp-Mammoetwet en het zich overal in den lande openbarend tekort aan docenten; al wordt dit hier minder gevoeld dan elders wel het geval is, het is toch ook een probleem voor dit gymnasium, waarom spr. het voor de nieuwe cursus met een ongekend hoog aantal leerlingen ook een voltallig docentencorps toewenst. Spr. gaf hierna het woord aan ds J. P. J. Palmboom, Ned. Herv. predikant te Bozum en do cent aan de school, voor het houden van de oratie over Ventris, die slechts zeer weinigen hier zullen kennen, woonde op 14-jarige leef tijd in Londen een bijeenkomst van de Ver. yan Engelse archeologen bij, waar de toen al 80-jarige Sir Arthur Evans die grote bekendheid met zijn opgravin gen op Kreta had verworven de alles overheersende figuur was. Er was uaar op Kreta een schrift ontdekt uit het tweede milennium (20001200 v. Chr.) dat in drie soorten te onderscheiden was: ’t oudste een beeld (hlëroglyphen) schrift, voorts een linea:r-a en als dong- ste soort een lineair-b schrift, waarvan men de sleutel niet kon vinden. Ze wa ren dus onleesbaar, De jonge Ventris was zo gegrepen door dit raadsel dat hij besloot het ten koste van alles >p te lossen. Hoewel hij studeerde voor archi tect wijdde hij zich tijdens die studie welke onderbroken werd door zijn diensttijd in de R.A.F. tijdens de tweede wereldoorlog en ook nadat hij archi tect was geworden met grote energie aan zijn hobby en door zijn methodisch onderzoek is het hem ook gelukt de op lossing te vinden. Een oplossing trou wens die inging tegen de opvattingen van Evans, die zolang hij leefde geloof de dat dit schrift behoorde tot de Kre- tensische of wel Minotische beschaving. Op 18-jarige leeftijd, in 1940, schrjjtt Ventris al een artikel in „The American Journal of Archeology” over deze zaak; de oorlog maakt het moeilijk voor de weinige vorsers, die zich voor dit onder werp interesseren, voeling met elkaar te houden en Ventris weet dan nog niet dat in 1939 in de Peleponnesus een depót van kleitabletten was ontdekt waarop het zelfde lineairschrift-b voorkwam. Maar in 1950 stuurt Ventris lijsten met zeer spitse vragen aan een twaalftal geleer den her en der in de wereld. Ook bij hem is de gedachte nog niet ontstaan aan de mogelijkheid dat het lineair-b Grieks zou voorstellen. Maar met de commen taren van de tien geleerden die zijn vragenlijsten beantwoordden zet Ventris zich aan een taal-analyse, zonder dat hij weet met welke taal hij te doen heeft. Sommigen dachten dat het lineair-b te verbinden is met het Etruskisch, ande- ik het wel verdiend ook”. in hun gezicht had uitgelachen. En toen tegen hem hebt gezegd?” „Laat Iris maar rustig terugkomen”, was ze, nog vóór de pauze, op de trein antwoordde Karei Kerkman, „en we zul- gestapt naar papa, en hij, de kunste- ze uitdagend geantwoord. len het opnieuw proberen. Meneer Son- naar, zou begrip tonen voor haar ar- U 1J_ „Er is een beetje trubbel vervolgde deriuSi bly dat u even gebeld hebt Wel- tistiek temperament, haar partij kiezen, het vergeten hebt. Maar ik kan me bet terusten ennede groeten aan Iris”, en wel snappen dat ze in dat middelma- tafereel maar al tè goed voorstellen. De „Ik zal het haar zeggen Dag meneer tig milieu van brave burgermensen niet artistiek begaafde Iris Sonderius, Kerkman, en bedankt Een klik, de blijven kon. lijn was dood. „Iris is naar haar vader gegaan, ze komt morgen terug”, vertelde Karei, t Lijkt me de allerbeste oplossing”. „Ja”, knikte z’n vrouw, „goed be schouwd, Karei, 't kon niet beter. Enne. laat mij nu morgen éérst es met haar praten, is dat goed?” „Dat heb ik allang gedacht”, stemde hij toe, „het gezag heeft de eerste ronde Adv. LM. IIHIHIIIIinilllHIIHillHHIIliHHillllHHHH EN NU NIET WACHTEN. ren zelfs met het Baskisch, waarvan men ook de herkomst niet weet. Maar als Ventris het negentigtal tekens in een raam zst en naar parallellen zoekt, d.w.z. welke tekens het meert in lineair- b voorkomen, en dan in andere talen zoekt naar letters die in die taal in de zelfde verhouding voorkomen, staat hij in maart 1952 voor de oplossing; hij d t K. J. Krijtenburg. Joure; F. Ch. Kwant, - CJrfarsV T-ï TpAYnn Qnoolz AT "M AZolri- men in lineair-b ook met Grieks te doen heeft en wel met het Myceense dialect. Er komt weliswaar kritiek los maar de feiten komen steeds meer op hem toe. Temidden van zijn triomf komt plotse ling het einde, op 6 sept. 1956 sterft Michael Ventris bij een autobotsing; er i zijn de rustige stem aan de andere kant, „dat weet ik wel. Gloeiend ooggetuige- verslag van Iris. Maar ik heb de verant woordelijkheid aan u overgedragen me neer Kerkman,' en ik wou u wel even laten weten, dat ik het volste vertrou wen heb ik uw capaciteit, dit wilde jonge veulen van mij een beetje in het gareel te krijgen. We hebben een tijdje gepraat en Iris begint nu wel in te zien, dat ze de hand maar eens in eigen boe zem moet steken. Ik laat het helemaal aan u over, ik heb mijn dochter duide lijk gemaakt, dat als ze het met u met ver]oren Lies, nu is de beurt aan de lief de”. Geëindigd werd met gemeenschappe lijke zang van het eerste couplet van het Wilhelmus. Vermelden we nog dat de hoogste klassen onder leiding van enige leer krachten in de vakantie een reis naar Rome zullen maken en dat de leerling T. Hofstra uit Lutkewierum met de prijs van de Franse ambassade ging strijken. Aan Johnny Dikhoff werd een boek werk aangeboden voor de b ste presta tie Duitse vertaling bij het eindexamen. Bevorderingen. Bevorderd tot klasse II J. Attema, Makkum; B. Bokma, Wommels; J. P. H. Dijkstra, Langweer (herexamen); G. E. Henstra, Koudum; W. J. Hoogwater, Nijland; W. A. van der Meer, Roorda huizum; S. Meinsma, Baard; B. Obreen, Leeuwarden; H. Schukking, Wommels; r. Snieder, Oosterlittens; A. Tammin- ga, IJsbrechtum; H. S. Wiarda, Nijland. Niet bevorderd 2. Bevorderd tot klasse III J. R. Algra, Sneek; J. H. Coers, Sneek; F. van Dijk, Makkum; J. A. Dijkstra, Sneek; F. van der Horst, Sneek; L. T. G. Inberg, Roor dahuizum; M. G. K. Krijtenburg, Joure; J. van der Meer, Roordahuizum; M. M. de Noo, Hommerts; A. M. C. Ringnalda, Sneek; J. W. E. Roberts. Sneek; G. H. Tjallema, .Wommels; B. A. Tromp, Sneek. Niet bevorderd 3. Bevorderd tot klasse IV W. van Bot tenburg, Sneek; W. Th. M. Brattinga, Sneek; Ch. A. de Bruin, Oosterend; B. A. Draayer, Sneek; A. Frankena, Oos terlittens; E. J. Gerritsma, Sneek; W. v. d. Heuvell, Sneek; J. H. Hobma, Itens; A. H. Inberg, Roordahuizum; R. De aanleg van deze aanlegplaatsen geschiedt op kosten van „de Marre krite”, nadat de betrokken gemeente de grond heeft gekocht. Voor het totaal beschikbaar bedrag van 10.000 gulden per jaar kan dit recreatieschap natuur lijk geen grote werken uit laten voeren, maar het zorgt er wel voor dat de nood zaak van bepaalde voorzieningen onder ogen van de instanties wordt gebracht, die het op dit punt voor het zeggen heb ben. Zo is bijvoorbeeld bereikt dat een ge deelte van het Pikmeer voor het thee huis te Grouw kan worden uitgebaggerd er staat daar nauwelijks een meter water en dat de Tijnje kan worden opgeschoond. Met het uitbaggeren van het Pikmeer hoopt men de komende herfst te kunnen beginnen en de rest van de baggerplannen zal worden uit gevoerd zodra het geld daarvoor be schikbaar komt. Ook strekken de bemoeienissen en dat niet in de slechte zin van het woord - van „de Marrekrite” zich uit over de plannen tet de aanleg van recreatie terreinen aan het water. Mr Okma ver telde dat de plannen voor het recreatie oord aan de Potten bij het Sneekermeer thans kant en klaar zijn en dat het werk t.z.t. in DACW-verband zal moeten wor den uitgevoerd. Het bungalow-plan oij de Veenhoop is op enkele onderdelen na planologisch goedgekeurd, zodat er hier ook schot in de zaak begint te komen. Zo iets, dan is deze tocht wel „ingeburgerd”. Het allermooiste is wel de geest van saamhorigheid, waarin elk jaar dit uitstapje verloopt. Dit is een feest voor geheel Ijlst. Allen werken mee; de bezitters van een auto stellen spontaan hun wagen en hun tjjd, die vaak kostbaar zijn, ter beschikking; de „kommissie” slooft zich uit in het vele voorbereidende werk, waardoor de tocht dan ook zo glad verloopt, dat er eigenlijk weinig meer van te schrijven valt dan: ’t is mooi geweest; de gehele bevolking, die het door haar geldelijke steun mogelyk maakte, dat onderweg en bij thuiskomst royaal voor de oudjes wordt geaorgd. Ruim half één vertrok de stoet van 29 auto’s by stralend zomerweer en uit geleide gedaan door talrijke familieleden en vrienden van de „overkluizing”, den derde voor de laatste maal over de pont en reed via Sneek, Grouw, Wartena, Garijp en Drachten de Wouden door en Westerkwartier binnen. Langs Marum en Tolbert ging de tocht naar de Leek. Bij aankomst voor hotel „Bos- zicht” bleek de beschikbare parkeer ruimte al ingenomen door collega's uit Wommels, wat een kleine wijziging in het programma noodzakelijk maakte. Nu werden eerst het slot Nienoord, het interessante rijtuigenmuseum en na tuurlijk de schelpengrot bezichtigd onder deskundige leiding en explicatie. En dan streken we in Boszicht neer en genoten vrij en ongedwongen van 't ge bodens. Leek was het eindpunt en zo kwam dan de terugweg. Weer over Drachten. In hotel „Vreewijk” werd in de ruime gezelschapszaal van de koffie tafel genoten. De heer v. d. Woude hield hier een korte speech, waarin hij de club feliciteerde met de prachtdag tot nu toe en de wens uitsprak, dat het slut het begin mocht evenaren. (De heer J. Schilstra, zelf een der oudjes, gaf een paar luimige voordrachten ten beste). Welnu het slot heeft het begin ge ëvenaard. Zonder de minste strubbeling arriveerde het gezelschap op de vast gestelde tijd weer in IJlst, waar het werd opgewacht doorde Golden- rock-steel-band Ja, wat wil men. Con cordia en de officiële drumband oogst ten lauweren op het festival in Oppen huizen. De jeugdige drummers kweten zich maar wat best van hun taak. In het gezouw aangeland, werden we nog eens royaal getrakteerd. De voorzitter van het comité, de heer Frankena, zei hierna o.m.: „Yn Drach ten hat Schilstra sprutsen. Hjir is nou in rnoaye gelegenheit foar hwa wat to sizzen hat. It is 4n drege dei west, dat litte de sprekkers it net to lang meitsje. Het is ten slotte oud-burgemeester Op- pedijk, die de stilte verbreekt Der docht net ien syn müle iepen, dat ik sil wol moatte. Ik wie oars bliid, dat ik fan dy baentsjes óf wie. Nammens de alden fan dagen kin ik dan sizze: It hat üs allegearre skoan foldien. Wy tankje it komité foar alle soargen en hoopje foar it oare jier op wer sa’n moaije tocht. (Applaus). De tiid rint fjirder, zegt hierna de voorzitter. It wurdt njonkenlytsen tiid foar nel hüs. Mar ik wol graech noch in lyts wurdtsje sizze. Naar aanleiding van een gedicht, dat een oude grootmoeder hem na afloop van een bruiloft in de hand drukte, houdt spreker -nu een gloedvolle toespraak Al klimme de jierren, toch biedt it libben genóch om elke dei wer fleurich to wêzen. Mar men moat üt it libben helje hwat der yn sit. Wy moatte dit fêsthalde: ek oan it ein fan it libben ha wy üs meiminske ne- dich, moatte harren der by yn bitrekke enmoatte seis jaen. In minske hat forlet fan lekfde fan in- oar en moat leafde kwyt oan in oar. Yn ’e middei en joun fan it libben wurde wy ien gesin: fait alle forskil fuort. Dêrom is sa’n alden-fan-dagen-tocht sa óantreklik. Troch spontaneïteit kinne wy birikke hwat wy nou birikt ha. Dy driuwfear ta ünderlinge samenwurking skept sfear. Dêrom tige tank oan: de chauffeurs, de boargerij, de jonge dames fan de listen, een mens kan beleven, het lineair-b is ontcijferd als Grieks zoals het gesproken en ge schreven vierd in een tijd, die 500 jaar voor die van Homerus lag, zodat nu vaststaat dat er reeds 1300 jaar v. Chr. Grieks werd gesproken en ongetwijfeld zal er- nog meer ontdekt worden, want daar is ook nog het lineair-a en het tekenschrift te ontcijferen. De herinne ring aan wat Michael Ventris bereikte inspirere anderen daartoe. De conrector dr A. Wadman gaf daarna het verslag over het afgelopen cursusjaar, hij herinnerde o.a. aan de geslaagde feesten bij de opening van het nieuwe schoolgebouw. Hoge ver wachtingen heeft men van de in de va- cature-dr J. Th. R. Schreuder benöem- de nieuwe curator burgemeester Ras- terhoff, al was het alleen maar vanwege de bedreiging welke door het ontwerp Mammoetwet boven ons kleine gymna sium hangt. Hulde werd gebracht aan ds Palmboom, die zich ondanks zijn drukke werkzaamheden, als docent be schikbaar had gesteld, doch nu heengaat, Het probleem van de snelle motor boten heeft v >orts de aandacht van het bestuur van het recreatieschap. Er is kortgeleden op dit punt een advies uit gebracht aan Gedeputeerde Staten, die zeer binnenkort nieuwe richtlijnen uit zullen vaardigen. Deze richtlijnen zullen later weer vervangen worden door een nieuw provinciaal reglement van politie, dat thans op stapel staat en deze win ter gereed zal komen. Het is natuurlijk niet de bedoeling de snélle motorbootsport in Friesland ge heel aan banden te leggen, aldus mr Okma. Dit is ook een vorm van recrea tie en er is geen bezwaar tegen dat die hier beoefend wordt, mits er daarbij geen hinder wordt veroorzaakt en het overige verkeer op het water niet in gevaar wordt gebracht. Uit het keurig verzorgde verslag blijkt dan nog dat er ook wordt gedacnt aan het beter bereikbaar maken van de meeroevers en het beter bevaarbaar ma ken van de Terkaplester Poelen en de Langweerder Wielen. De plannen om in het Tjeukemeer enkele eilandjes aan te leggen ten behoeve van de watersport zullen bij gebrek aan middelen voorlopig niet kunnen worden uitgevoerd. Het verslag zegt tenslotte dat tastbare resultaten van het werk „de Marrekrite” na deze eerste meren deels aan planning gewijde aanloop periode nog slechts weinige zijn. Het bestuur meent niettemin te mogen vast stellen dat het recreatieschap tijdens deze betrekkelijk korte tijd zijn recht van bestaan heeft bewezen en dat er kenning daarvan kan stemmen tot er kentelijkheid en vertrouwen in de toe komst. „Zeg meneer Kerkman, vóór u onge rust wordt.... Iris is hier. Ja, ze blijft de nacht over. Morgenochtend is ze bij u. Ik hoor dat er woensdagmorgen toch geen school is, om de dames en heren gelegenheid te geven uit te sla pen van de vermoeiende avond. Dus dat komt goed uit”. „O, blij dat u opbelt, meneer Sonde rius” antwoordde Karei, „maar eh. hem zij voor het laatste jaar van zijn ambtsvervulling te Bozum en ook ver der alle goeds toegewenst. De nieuwe cursus zal met ongeveer 90 leerlingen aanvangen, een cijfer nog nooit bereikt, (het hoogste cijfer tot nu toe was in 1883 83) en een verdubbeling sedert 1949, ten dele slechts gevolg van het hoge geboortecijfer; opmerkelijk is het grotéle aantal Snekers dat met de nieuwe cursus op de school komt. Het aantal geslaagden voor het eindexamen stemde tot tevredenheid, het percentage geslaagden lag nog sterk boven ’s lands gemiddelde, hetzelfde is trouwens het geval met de bevorderingen. Leerlingen en leraren gaan vol goede moed het nieuwe schooljaar tegemoet, vastbeslo ten Cals’ Mammoetwet het hoofd te bieden. Mr van Bottenburg reikte hierna de rapporten uit. bekende weg liep van het station haar Je hoofd, meisje. Je moet je maar de Acacialaan, was een heel andere dan schikken en je temperament een beetje het levenslustige en van triomf stralen- beteugelen, want anders zal later de de meisje, dat de vorige avond op het wereld je het met harde klappen leren”, podium successen had geoogst. Moede- Hij had zich niet willen uitlaten over loos, haar benen automatisch neerzet- de billijkheid van de straf, haar door anders dan m’n eigen kroost. Ik heb ei tend, met hangend hoofd, ging ze lang- haar „pleegvader” opgelegd. juist een heel gesprek met m’n vrouw zaam voort. Spanning, opwinding was over gehad... ik zou toch wel erg graag er geweest, toen ze gloeiend veront- len”, had hij gezegd, „als jij daar bin- willen, dat u me de kans gaf, de wed- waardigd had beslist, dat niemand haar n n komt, uren en uren te laat, met strijd uit te spelen”. vast houden kon, toen ze met een vluch- groot lef en ruikend naar ’n dronken „Weest u daarvan maar zeker”, zei tige blik op de slapende tweeling de zeeman... ja, ja, laat je ogen maar niet Wcer de verre stem, „en ik ben blij dat u er benen had genomen en uitdagend was bliksemen, dat maakt op mij tóch geen zo over denkt. Iris is eigenlijk doods- verschenen op het schoolfeest, pa en indruken daar even meneer Kerk- benauwd om terug te keren. Hij slaat moe Kerkman en die twee slome duike- man de oren wastzou je me mts- me nog dood, zei ze, en misschien heb laars, die brave Bert en die dooie Loes, schien letterlijk durven herhalen wat je Deze verbeteringen Rebben de plezier- vaarders dan voornamelijk te danken aan het recreatieschap voor het Friese waterland, „de Marrekrite”, dat enkele jaren geleden zijn werkzaamheden be gon. Men weet het reeds dat in dit re creatieschap de provincie Friesland en de watersportgemeenten samenwerken om de belangen van de watersport en <’e recreatie te water in Friesland te be hartigen. Maar wat men nog niet weet misschien is dat deze „Marrekrite” in de betrekkelijk korte tijd van zijn bestaan reeds verschillende tastbare resultaten bereikte. Dat blijkt dan uit het thans versche nen verslag over de periode van 1 sep tember 1957 tot en met 31 december 1958 en ook uit de toelichting, die de voorzitter, gedeputeerde mr D. Okma, donderdag op dat verslag gaf tijdens een persconferentie aan boord van het pro vinciale motorjacht. Mr Okma deelde daar onder anderen mee, dat er reeds zestien aanlegplaat sen gereed zijn gekomen en dat het de bedoeling is binnen twee jaar nog elf andere soortgelijke aanlegplaatsen aan te leggen. Hij was voor het overige van oordeel dat het totaal van 27 dan nog niet voldoende is zodat men dan wel licht weer verder zal gaan met het ma ken van goede aanleggelegenheden, zo als men die thans bijvoorbeeld heeft aan de Oudeweg, de oostelijke over van de Goingarijpster Poe’ n, op het eiland je in het Oudhof en op het eilandje aan het Prinses Margrietkanaal ten oosten van Uitwellingerga.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 9