Uit het verre en van en nabije verleden IJsbrechtum, Firns en 'Ijalhuizum Uitslagen E.D.O. feesten Opp enhuizen-Uitwellingerga Burgemeester de Hooppark straks Sprookj espark n augustus zes dagen feest in Heeg IJLST van en BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Donderdag 16 juli 1959 114e jaargang no. 57 Frankrijk en de integratie Koninklijke familie naar Italië Hef Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd 1 Lagere olieprijzen Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK VIII. V. EPEMA-STATE. J. „Stedelijk Muziekkorps Het Poortgebouw. R. Steenstra. Kinderspelen ten en Engeland ook Frankrijk deel uit- 4. Geesk Wind, 5. Dina v. d. Meer. Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 en de Jongens 8-9 jaar: 1. Anne Douma, 2. Kees Groen, 3. P. v. d. Meer, 4 D. Fopma. Meisjes 10-11 jaar: 1. Antje Wiersma, 2. Hieke Veenstra, 3. Hessie Wind, 4. Sjouk- je Schraa, 5. Doetie Dijkstra. Jongens 10-11 jaar: 1. Thymen Wijnja. 2 Tj. v. d. Meer, 3 H. Epema, 4 R. Cou perus, 5 L. v. d. Zwaag. Meisjes 12-13 jaar: 1. Riemke Hettinga, 2. Fokeltje Douma, 3. Frynke Wijnja, 4. Janke Schriemer. Jongens 12-13 jaar: 1. Foppe de Jong, 2. Jitse Teppema, 3. Douwe de Jager, 4. Joh. Wijnstra. H. M. de Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene zullen heden voor een vakantie van enkele weken naar Italië vertrekken, waar zij zullen verblijven bij Ravello aan de Golf van Napels. Z.K.H. prins Bernhard is dinsdag na een be zoek aan Krupp in Essen reeds ver trokken. Hij hoopt zich heden bij de Ko ningin en de beide oudste prinsessen te voegen, die van Soesterberg naar Italië vliegen. Ja, inderdaad, er is weer een nieuw stukje speelgoed voor jong en oud uit gevonden, n.l. de „Hopping Ho”, welke op het ogenblik zeer in trek is in bad plaatsen aan de Franse kust, waar er zelfs al wedstrijden mee worden gehou den. Het is een stok voorzien van een handgreep en een stevige drukveer. De heer D. Heeringa van IJlst slaagde te Drachten voor het Middenstandsdi ploma. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) NA HOOLA HOOP DE HOPPING HO.... Op de poort staat het jaartal 1652 en naar alle waarschijnlijkheid is deze in derdaad in dat jaar opgetrokken door Jhr. Duco Martena van Burmania, hoe wel niet in de tegenwoordige vorm, want het achterste houten aanbouwsel is van later tijd. Dit komt niet voor op de tekening van Jac. Stellingwerff uit 1723. Ook komt op die tekening de toren niet voor maar men moet wel eens een I Fëerieke verlichting, Waterorgel topprograruma’s zullen sfeer brengen. Exterieur "n oorsprong. We willen nu eerst verder gaan met de wereldlijke geschiedenis van onze dorpen; daarna komt de kerkelijke ge schiedenis aan de beurt. De geschiede nis wordt in de nu volgende eeuwen in sterke mate bepaald door de bewoners van Epema-State en met hen zullen we ons dan ook bezig houden in de eerst volgende artikelen. Maar alvorens met de bewoners te beginnen eerst het slot zelf. originele stunts, waarmee zijn aktief bestuur steeds weer voor de dag komt. Thans is het plan bekend gemaakt waarvoor inmiddels de vergunnning is afgekomen dat in de periode van 8 t.e.m. 22 augustus a.s. zal worden uit gevoerd. Het bestuur kwam op de ge dachte een park te verlichten. Na over leg is een afspraak met de bekende ver- lichtingsexpert de fa. Akkerman te Gro ningen gemaakt het Burgemeester de Hooppark te illumineren. Naast deze verlichting is men voor nemens verschillende attracties te or ganiseren. Zo zal er een groot podium in het park worden gebouwd, waar op verschillende avonden een top-show door beroepsartisten Lal worden gegeven. Hiervoor werd een overeenkomst afge sloten met Herman Rinket’s Variété. Voorts zal als nieuwe attractie een show met mechanische vogels worden getoond. I’ he\ kader van ..Sneek als centrum van de zeilsport” werd met verschillen de werven een afspraak gemaakt een collectie zeilboten te exposeren benevens verschillende typen buitenboordmotoren. Op 19 augustus (hardzeidag) zal als één der hoogtepunten in het park een groot vuurwerk worden afgestoken. In een symphonie van kleuren en mu ziek worden elke avond demonstraties met het bekende waterorgel gegeven en tenslotte zullen een theetuin en wafel kraam de ai bovengenoemde attracties nog aanvullen. Zowel voor de eigen be volking als voor de vele vakantiegangers die Sneek In deze periode bezoeken vormt deze wel zeer groots opgezette show een aantrekkelijke avond. Het be stuur van het „Stedelijk Muziekkorps Sneek” bewijst hiermee dat het over de nodige ondernemingslust beschikt. Dank zij de wel zeer loyale medewer king van de plaatselijke overheid, zo deelde voorzitter T. van Gorkum mee, is het ons mogelijk deze onderneming op werkelijk royale wijze op te zetten, waarbij wij tevens voor ogen hebben om naast de baten voor het korps voor de stad Sneek de nodige aantrekkelijkheid te scheppen. Geslaagd voor het 2e gedeelte van de akte N a en het paedagogisch getuig schrift mej. T. G. Berga, benoemd te Maurik (Gld.); mej. R. Cnossen, be noemd te Koordwolde; mej. E. Geerligs, benoemd te Elburg; mej. L. M. de Haan, benoemd aan de Chr. industrie- en huis houdschool „Prinses Beatrix” te Voor burg. Zij ontvingen hun opleiding aan de Leeuwarder Industrie- en Huishoud school. gelijks vroeger van een Epema is ge weest en via verschillende wegen in han den van Jan Gravius gekomen is, doch waarop mensen, misschien huurboeren, bleven wonen die soms de naam Epaz dragen, waarschijnlijk ontleend aan Epe ma. Maar er is nog een derde mogelijk heid. Omstreeks 1620 is er in Wymbrit- seraeel een dijkgraaf, geheten Lolle Epema. Volgens het stemcohier van 1640 hadden diens erfgenamen en weduwe eigendommen o.a. te Abbega en Loënga. Mogelijk is hij de eerste bewoner en/of bouwer geweest of gewoon de opvolger van een Epaz. Mogelijkerwijs zou een Dat het Sneek” zich een grote populariteit heeft verworven, heeft het naast aan zijn mu zikale prestaties mede te danken aan de Overigens is deze onenigheid in de Navo dubbel jammer op het moment dat er weer met de Russen wordt gepraat en voor de kleine Navoleden op het Euro pese vasteland dubbel onaangenaam om dat zij achter het Franse streven naar een Navo-directorium het Franse ver langen naar het spelen van een over heersende rol op dat vasteland consta teren. Moge dan veel wat de Fransen op économisch ep politiek gebied onderne men èen bespotting zijn van het wóoru integratie, dat streven dient de Benelux- lande,n aan te moedigen tot een zo snel mogeljjk verwezenlijken van de eigen éénwording, opdat hun stem in het Eu ropese concert krachtiger zal klinken. Men weet dat nu de Amerikanen niet bereid waren Frankrijk de geheimen van de Amerikaanse atoombom te ont hullen de Franse regering zelf een atoombom heeft ontwikkeld, waarmee deze zomer proeven in de Sahara zullen worden genomen. Ghana (Goudkust) de negerrepubliek in Afrika, die lid is van het Gemenebest, heeft tegen deze proe ven geprotesteerd en toen dit protest werd afgewezen prompt de „vrije” Alge rijnse regering te Kairo erkend. Maar in de vergadering van de uitvoerende raad van de Franse Gemeenschap, waarin de FransAfrikaanse landen verenigd zijn, welke gehouden werd op Madagascar onder leiding van de Gaulle HEEG. Van 8 t.e.m. 14 augs, zal er, met uitzondering van de zondag, feest gevierd worden in ons dorp. Aldus is be sloten in een vergadering, waar de mu ziek- en zangver., het mannenkoor, de beide sportver., de winkeliersver. en de Oranjecommissie vertegenwoordigd wa ren. Op 8 aug. een grote gymnastiek- demonstratie en een voetbalwedstrijd tussen Heeg I en het pas gepromoveerde Drachtster Boys, ’s avonds optreden van de muziek-, de zangver. en het man nenkoor in de tent in de mooi midden in het dorp gelegen tuin. Op 10 augs. ’s morgens een viswedstrijd voor de schooljeugd, terwijl ’s middags het van radio en televisie bekende Stichts Ca baret Variété met een programma voor de jeugd komt, dat ook ’s avonds met de cabaretrevue „Zo uit de lucht” voor eén vrolijke stemming zal zorgen. Op 11 en 12 augustus verzorgt de Oranje commissie het programma. De eerste dag is dan voor de jeugd, maar ’s mor gens is er een grote optocht, waaraan Meisjes 6-7 jaar: 1. Anke Hoekstra, 2. IJtje Walsweer, 3. A. R. Schraa, 4. IJpie Sij sling. Jongens 6-7 jaar: 1. J. Veldhuis, 2. G. de Jong, 3. J. A. Wind, 4. Herre Fekkes. Meisjes 8-9 jaar: 1. Geeske F. Wind, intensievere studie van archieven en van de namen Epaz en Epema ons dichter bjj de oplossing brengen. Voorlopig houd ik het maar op die welke ik als de meest waarschijnlijke aanduidde. is besloten dat om redenen van prestige en defensie over een eigen atoombom moet worden beschikt. Deze beslissing zal stellig ongenoegen wekken bij andere Afrikaanse volken. De verhoudingen in Afrika zijn echter te ingewikkeld om over de gevolgen van een en ander nu al een oordeel te vellen evenals over de vraag of het op de duur Parijs gelukken zal de Gemeenschap bij elkaar en onder haar hoede te houden, ook al omdat de Russen in menige Afrikaanse staat door ogenschijnlijk onbaatzuchtige econo mische hulp vaste voet trachten te krij gen. Zij hebben ook het onafhankelijke Abessinië onder keizer Haile Selassie, die te Moskou op bezoek is geweest, deze hulp aangeboden en de keizer heeft ze geaccepteerd ook, zijn land geniet trouwens allang ook Westelijke hulp. We hebben de ons ter beschikking staande ruimte ditmaal kunnen vullen zonder te schrijven over de nu hervatte Geneefse ministerconferentie, waar al direct moeilijkheden ontstonden over het toe laten van West- en Oostduitse verte genwoordigers in de geheime bijeen komsten. Er heerst niet veel optimisme over de afloop der conferentie. Hoog stens verwacht men dat de Berlijnse kwestie voor jaar in de ijskast gaat, maar het Westen meent dat men daarna weer over de status van W. Berlijn kan praten, en het Oosten dat het dan af gelopen moet zijn met de aanwezigheid van Westelijke troepen in dat stadsge deelte. Tijdens het bezoek van koning Bou- dewjjn aan Nederland hebben er, naar men meldt, ook politieke besprekingen plaats gehad tussen de betrokken mi nisters van beide landen. Daarvan wordt gezegd dat de integratie in de Benelux met kracht zal worden voortgezet even als de politiek tot verdere integratie in Europa, waarmee wel in de eerste plaats bedoeld zal zijn die in de Euro pese economische gemeenschap van de landen van het zg. Klein Europa. Men moet het vraagstuk der integratie voor al nuchter bekijken. De politieke en economische ineenvloeiing van verschil lende landen is niet op korte termijn te verwezenlijken; vooral op economisch terrein worden van alle landen opoffe ringen gevraagd welke door bepaalde groeperingen in elk dier landen direct aan de lijve worden gevoeld, welke daar door tot verzet tegen de integratiepoli tiek geneigd zijn. We behoeven er maar aan te herinneren hoeveel moeite net kost om onbelemmerde invoer van onze tuinbouwproducten in België te verkrij gen om dit aan te voelen; omgekeera verzetten zich ook bepaalde Ned. pro ducenten tegen de ongeremde toegang van Belgische artikelen van hun branche in ons land. De integratie is dus een weg van moeizaam gaan, waarbij voor alles wederzijds begrip voor eikaars moeilijkheden nodig is. Maar de betrok ken landen dienen toch principieel te bljjven koersen naar het uiteindelijk doel: de integratie. Anders wordt het echter wanneer een der partijen het ide aal der integratie slechts met de mond belijdt en dit ideaal binnen een bepaalde gemeenschap gebruikt om zich zelf een bevoorrechte positie daarin te verschaf fen. We vrezen dat dit het geval is met Frankrijk; we hebben daarop in vorige overzichten al meer dan eens gewe zen. Het gedrag der ’«’ranse regering in de gemeenschap van Klein Europa, waartoe ook West Duitsland, Italië en de Benelux behoren, wekt het vermoe den dat zij er op uit is deze gemeen schap alleen te gebruiken ten bate van de versterking van Frankrijks eigen positie in Europa. Het is wel In de eefste plaats aan Parijs te wijten, dat er niets kwam van de vrjjhandelszóne In Europa, welke Engeland wilde vormen om de vrjje uitwisseling van goederen tussen Klein Europa en de andere vrije Europese landen mogeljjk te maken. Toen dat wegens deze Franse houding mislukte trachtten de Engelsen een zg. kleine vrijhandelszone te vormen met Denemarken, Noorwegen, Zweden, Zwit serland, Oostenrijk en Portugal. Belang rijke stappen in de richting van dit doel zijn gedaan tijdens EngelsDeens over leg. waarbij de Denen een onmiskenbaar succes hebben gehad. De Engelsen heb ben als Denemarken tot de zóne toetrad beloofd de invoerrechten voor Deense landbouwproducten als bacon, te verla gen of af te schaffen. Denemarken voelt nu veel voor toetreding, maar moet ook nog verder met alle andere bovenge noemde landen praten. Optocht: le prijs: „Wer bliuwt üs nije beukerskoalle?” en „Veilig Verkeer”. 2e pr. Zigeuners, De kaei fan de beuker skoalle, consultatiebureau, Euphonia jeugd en It léste stealtsje. 3e pr. „Zo begon het, Euphonia jeugd, kamperen en gemeentewerken”. 4e pr. Reus klein duimpje, 2 versierde wagens, hlkkeslüter. Individuele pr.: le pr. Snabbeltje Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Als gevolg van een daling van de we reldmarktprijs zullèn met Ingang van heden de verkoopprijzen in Nederland voor gasolie, autogasolie en huisbrand olie I met f 0.30 per 100 liter worden verlaagd. In diverse delen van het land is op deze prijsverlaging reeds geheel of ge deeltelik voorutgelopen. ook een wisselprijs verbonden is, welke nu in het bezit is van de heer A. Fran kena. De twëede dag zijn er volksspe len en treden ’s avonds Tetman en Ja- rich op met: „Sa is’t en net oars’*. Op 13 augustus komen de gezamenlijke winkeliers en andere zakenlieden in ac tie met een show over de mode maar waar ook werktuigen voor de boeren enz. zullen worden getoond; op 14 augs. wordt deze show herhaald, terwjjl die middag behendigheidswédstrjjden voor bestuurders van landbouwtrekkers maar ook voor bromfietsers zullen worden ge houden, ’s avonds een knobbelwandel- tocht door 't dorp en een knobbelauto- tocht door de gemeente. Het slot van deze laatste avond zal worden gevormd door volksspelen op het land van de heer C. Cnossen, die dit terrein voor de gehele week belangloos ter beschikking stelde van feestvierend Heeg. Nadere gegevens zullen t.z.t. in programma’s enz. worden verstrekt. Geslaagd te Leeuwarden voor het di ploma van de Stichting Opleiding Bak kersvak de h.h. J. G. de Vries en Boers, beide te Sneek. Tekeningen. Laten we nu eens de tekening van Jac. Stellingwerff bekjjken. Zoals reeds gezegd, ontbreekt bjj de poort de toren en de ophaalbrug ontwaren we geheel links op de tekening, want vroeger liep de toegangsweg door de weilanden van nu. Het middengebouw met de hoge stoep en dé trapgevel, heeft twee naar voren uitgebouwde kamers. Verder zien we een torentje en twee uitgebouwde achter huizen. Rechts een gebouw dat mis schien een koetshuis was. Dan hebben we’een tekening uit 1822 van L. Mun ster. Hierop zijn de beide naar voren uitgebouwde kamers verdwenen. In plaats daarvan zien we rechts een ge bouw wat waarschijnlijk een koetshuis is en links een zaal met pilasters. In de voorgevel aan beide zjjden van de voor deur nog steeds drie ramen, maar m plaats van een trapgevel nu een klok- gevel terwijl de versieringen op de schoorsteen nu verdwenen zijn. Het to rentje is er echter nog. De volgende maal over latere verbouwingen. maakt, terwijl zij bovendien wenst dat erkend wordt dat Frankrijk in Algerije een Atlantische strijd ten bate van het Westen voert, ook omdat daar eigen lijk de bases dienen te zijn vanwaar uit de luchtoorlog in een eventuele botsing met Rusland zou moeten worden ge voerd. Men kan respect hebben voor het Franse politiek en economisch herstel onder de Gaulle het laatste overigens evenals elders in Europa en de Ver. Sta ten voor een groot deel te danken aan de v.-ees in Amerika voor devaluatie van de dollar waardoor het publiek in goederen vlucht en niet minder aan de reusachtige bewapeningsopdrachten men kan ook iets voelen voor de inzich ten van de Franse staf over de strate gie tegen Rusland te voeren; men kan tenslotte erkennen dat sommige eisen der Fransen niet onredelijk zijn, en toch de Franse houding verwerpelijk achten. De Amerikaanse bijdrage tot de Wes telijke verdediging is zo enorm, en de verantwoordelijkheid van Washington zo groot dat dit zich wel moet uitdrukken L: een Amerikaans overwicht in ce Navo, al mogen de' bondgenoten dan aanspraak maken op redelijk overleg en raadpleging. Machtsillusies van een land, dat vroeger een grote rol in Euro pa heeft gespeeld, maar daartoe nu niet meer de middelen heeft, kunnen aan deze realiteit niets veranderen. De Fran sen deden beter dat te beseffen dan te mokken, waarvan het gevolg is geweest dat generaal Norstad, de Amerikaanse Atlantische opperbevelhebber, de 225 Amerikaanse vliegtuigen op Franse bo dem heeft teruggeroepen om ze te sta- tionneren in Engeland en W. Duitsland, waar „in deze kritieke periode” ook kemladingen aanwezig zjjn. name van Epema-State in 1723, getekend door J. Stellingwerff. beetje voorzichtig zijn met de tekenin gen van Stellingwerff, vooral als het zulke bijgebouwen betreft. Het is mo gelijk, dat de toren ook in 1652 gebouwd is, maar mogelijk ook in later tijd. In de poort treffen we twee kruisgewelven aan terwijl de steen in de voorgevel naast het jaartal 1652 ook de wapens van Juckema en Burmania draagt. De bovenverdieping is lange tijd be woond geweest, maar wordt nu niet meer als zodanig gebruikt. De zware deuren met de getraliede vensters en de beide grimmige leeuwen wekken haast de indruk, dat men voor een middeleeuws slot staat. Dit is ech ter bepaald niet het geval, want de state is in zjjn huidige vorm nog maar 60 a 70 jaar oud. Hoe heeft de oudste state er dan uit gezien Van welk jaar dateerde hij Door wie werd ‘j gebouwd’ Dit zijn allemaal vragen waarop we het ant woord schuldig moeten blijven. Zeker weten we, dat in 1647 stem 21 van IJs brechtum behoorde aan Jhr. Duco Mar tena van Burmania. Deze woonde eerst op Dekema-stins aan de Marktstraat te Sneek, welke omgeven was door een gracht dïe in 1630 is gedempt. Later woonde deze in IJsbrechtum en dus lijkt het me niet erg gewaagd te veronder stellen dat hij in of omstreeks 1652 het huis gebouwd of verbouwd heeft tot die vorm die we zien op de tekening van Stellingwerff. Maar dan rijst de vraag op wat er dan voor die tijd was en hoe we aan de naam Epema-State komen, daar na Duco Martena er geen enkele Epema meer gewoond heeft. In 1640 behoorde stem 21 van IJs brechtum aan een zekere Jan Gravius terwijl omstree'.s 1600 ook een Jan Gravius ontvanger was van Wymbritse- radeel. Waarschijnlijk is dit dezelfde persoon. Jan Martens Gravius was ge huwd met Barber van Hoytema en in 1473 was de over-grootvader van Bar ber gehuwd met Rints van Epema. Het is dus mogelijk dat de state via de van Hoytema’s en Jan Gravius in handen van de Burmania’s gekomen is en steeds de oude naam behouden heett. Een andere mogelijkheid is dat het een herenhuizinge was, een steeds vergrote en versterkte boerderij, die door mensen van het geslacht Epaz werd bewoond. In het Reg. van Aanbreng van 1511 treffen we b.v. aan Tiepke Epaz, Foppe Epaz en Abba Epaz. Terwijl er in 1542 te IJsbrechtum een voornaam persoon woont met de naam Abbe Epez, want hij ondertekent samen met de pastoor een verzoek aan de stadhouder om de han delingen nopens het plakaat van de geestelijke opkomsten tot de eerstvol gende landdag uit te stellen. Een bezwaar is echter dat Epema niet direct hetzelfde is als Epaz. Een bezwaar tegen de eerste mogelijkheid is, dat het na 1470 waarschijnlijk geen grote state geweest is daar we hem nergens vermeld vinden bij Peter of Worp van Thabor, terwijl ook Winsemi- us hem niet vermeldt. Schotanus noemt overigens de state en de poort ook niet maar dit is een verzuim, want in elk ge val bestond de poort toen al. Het meest waarschijnlijke is naar me dunkt, dat de herenhuizinge of iets der en Ernst Jan, Een boze heks, Volendammer meisjes, 60 jr Euphonia en Toer de France. Behendigheidswedstrijd met bromfiet sen heren: 1. Jan J. Hoogland, 2. Durk A. de Jager, 3. Jarich de Groot, 4. Atze Hettinga. Idem dames: 1. Hinke de Jager; 2. mevr. AttemaGerbrandy. Ringfietsen dames: le H. J. Schraa, 2. Antje Brouwer, 3. Lieske de Jager. Heren: 1. G. H. Douma, 2. G. G. Wijn ja, 3. H. Zeilstra. Trekkerbehendigheidswedstrijd: 1. W. P. de Jager, 2. D. A. de Jager, 3. Michiel Nauta, 4. S. Wijnja. Héren, Fopbril met hindernis: 1. U. de Jong, 2. F. Wijnja, 3. J. de Groot. Dames, Wie de schoen past trekt hem aan: 1. T. Douma; m. mevr. Tj. Folkert- sma; 3. vr. Attema. Mannen boven 40 jaar, hoepelen: 1. H. Schraa, 2. Aant Bruinsma, 3. I. Wijn stra. Gemengde spelen: 1. W. P. de Jager en vr. Tj. 7'olkertsma, 2. G. Feenstra en E. Brouwer, 3. G. H. Douma en A. P. de Jager. Stoelendans dames: 1. IJ. de Jong, 2. vr. H. Sijsling, 3. vr. Tj. Folkertsma. Heren: 1. G. Feenstra, 2. A. Bouma, 3. E. Haagsma. Het verloop van die onderhandelingen kan ons thans minder schelen dan het feit, dat Nederland, als deze kleine vrij handelszone zou doorgaan onvoordeliger positie wat zjjn landbouwproducten be treft op de Engelse markt zal innemen dan Denemarken, zijn grote concurrent r> die markt en dat dit feit dan kenne lijk veroorzaakt zou zjjn door de Franse onwil de Europese Economische Ge meenschap, dus Klein Europa, te doen opnemen in de oorspronkelijk door En geland gedachte grote vrijhandelszone. Deze gevaren zijn wel niet acuut, want de kleine vrijhandelszone is er nog niet en er worden nog pogingen gedaan om te bemiddelen tussen de „zes en de zeven” zoals dat heet, maar ze zijn wel sluimerend aanwezig en een waarschu wing voor de kleine landen die samen werken met grote dat ze het slachtoffer van die samenwerking kunnen worden als de groten feitelijk terugvallen op de vooroorlogse belangenpolitiek, die on herroepelijk er toe leidt dat meer de nadruk valt op wat landen of groeperin gen verdeelt, dan op dat wat hen ver enigt. Het is niet zo vreemd dat een man als Guy Mollet, de Franse socia listische leider, die de Gaulle veelal steunt maar ook een overtuigd voorstander van de Europese integratie is, pas op een congres van zjjn partij heeft verklaard dat hij de regering-de Gaulle steunt in haar houding ten opzichte van Berlijn en de Duitse kwestie, maar het niet eens is met haar politiek inzake de Eu ropese integratie en de Navo. Zoals be kend, wij hebben daarop in een onzer v >- rige overzichten gewezen, is er tussen Amerika en Frankrjjk in de Navo ook een geschil, dat tot een kwestie van machtsverhouding en tegenzin der hui dige Franse regering jegens wezenlijke integratie is, terug te brengen. De Fran se regering heeft geweigerd atoomla- dingen voor de op haar gebied gesta- tionneerde jachtbommenwerpers van de Navo, en dat zjjn Amerikaanse vliegtui gen, in Frankrijk te doen opslaan, als er niet aan zekere Fransé eisen wordt voldaan. De Franse regering moet zeg gingschap krijgen over het gebruik van deze vliegtuigen, haar moeten de gehei men omtrent deze atoomwapenen oe- kend worden gemaakt; zjj moet ook ge kend worden bij het bepalen van de Westelijke politiek ten opzichte van vraagstukken welke zich buiten het Noord Atlantisch gebied voordoen, en tenslotte wil Parjjs aat de Navo een soort hoofdleiding zal krijgen, een di rectorium, waarvan naast de Ver. Sta- 2. Gerrie Bouma, 3. Douwine de Jager, en van beroeps-artisten en gezelligheid in Sneek MSgl g|g i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1