Melk uit koper Van der PLAATS KOFFIE mu Getuigschriften uitgereikt aan de Huishoudschool Engeland krijgt zijn atoomduikboot pas koffie dat is VREEMDE EEND EEN 1 I MAAK BABY’S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET DONDERDAG 16 JULI 1959 bNEEKER NIEUW bm-rtU M. Kaatsen in Tirns Kerknieuws Geslaagd Tom Lodewijk I De heer P. Th. Potma overleden En U spaart bovendien voor een fraaie kop en schotel. k Vraag er Uw winkelier fek naar. Opbrengst collecten tegen 1 7. Zondagsdienst dokters Heeg en Woudsend e.o. Gezamenlijk reisje van de jeugdverenigingen Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om Uw rheumatiek te verdrijven. Eindexamen Chr. driejarige Middelbare Handelsavond- school Zondagdienst Dokters, Apotheek en Zusters Onderlinge kaatscompetitie Gevonden voorwerpen Zondagdienst Dierenartsen Adv. LM. ffi! RH L. C. H. Andela, IJ. Adv. LM. Winnaarsronde. V er liezersronde. I l R.L.V.D., SneeK. l.M. Adv. door 4 11. had ze het over de tranenboeg feestavond toe „Ze had wat kou gevat, denk ik”, zei kortkomingen ziet.... te veel en te vaak de knoop. Het was zo helemaal omdraaien, leren. Stations- Monnik- dween, zo gauw ze kon, naar Iris’ ka- al een hele preek klaar. belle men Opeens schoot haar een reddende ge- twaalven. (wordt vervolgd) een een De collecte ten bate van het Rode Kruis heeft in Oosthem en omstreken 71,29 opgebracht. In de ouderdom van 83 jaar is te Kat wijk aan Zee overleden de heer F. Th. Potma. De heer Potma is toen hij hier te Sneek nog zaken deed onder de fa Sijbren Potma jarenlang raadslid voor de C. H. Unie geweest en geruime tijd ook wethouder. De begrafenis zal plaats hebben a.s. zaterdag op de Algemene Begraafplaats alhier. Chr. Geref, Kerk. Bedankt voor net beroep naar Sneek Dr W. H. Velema te Eindhoven. Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen diergeneeskunde 1ste gedeelte de heer Johan J. Abma van Sandfirden. varen van voor 51 51 46 41 37 33 27 26 24 24 voor 112 96 95 95 89 88 85 78 73 67 23 28 44 45 40 26 35 28 13 33 tegen 44 65 63 63 79 81 73 90 88 73 c 1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 9. 10. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. OOSTHEM. Dinsdag maakten de Herv. en Geref. Meisjes- en Jongelingsvereni- gingen gezamenlijk een uitstapje. De reis ging eerst over Drachten, waar een rondrit langs de Philipsfabrieken werd gemaakt en naar Leek, waar het mu seum en de schelpengrot bezocht werden. Hierna ging het naar Groningen waar wat gewinkeld werd, om vervolgens naar Paterswolde te gaan. Hier kon men volop genieten van het water, gelukkig dat het mooi zonnig weer was, zodat er druk gebruik van de boten werd gemaakt, ook werd de speeltuin niet vergeten. De te rugtocht ging over Appelscha waar men zich vermaakte in de duinen en speel tuin om ten slotte als laatste pleister plaats Oranjewoud aan te doen. Zeer tevreden over de prachtige reis keerden allen weer huiswaarts. Want naarmate Kruschen’s aansporen de werking onzuiverheden uit uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pijnen van zelf. Kruschens vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang, Uw bloed gaat sneller verheden verdwijnen langs natuurlijke 1 weg. niets gebeurd. dempte thuis' „En u moest weg.... ik heb uw hele avond bedorven nu al haar weerstand gebroken was. „Och...... maak je daarover nu geen verwend worden". „Maar ik was écht ziek”, verdedigde zich Els, die als van ouds er uit wilde halen wat er in zat, en voor geen geld verbieden, naar de de indruk wilde wekken, dat men het gaan”, met haar ziekte niet zo ernstig behoef de te nemen. „Ik heb gisteravond over gegeven En ik was hélemaal alleen en Miep is niet eens wakker geworden”. Hoe dit bij te voeren Al enkele jaren wordt door de vee voederindustrie een zgn. koperkoekje in de handel gebracht. Dit koekje bevat U a gram kopersulfaat. (Op de ver pakking staat duidelijk aangegeven hoe- Op 7 juli geslaagd de dames: Janke Helena Boomsma, Leeuwarden; Engelien Faber en Geertje Henderika de Jong, Sneek; Joukje v. d. Hem, Oosthem; Alie Hiemstra en Grietje de Jager, Uitwellin- gerga. De heren: Jan Beetsma, Jan Aebe de Boer, Johan de Bruin, Frederik Jan de Groot Boersma, Ede de Jonge, Reinder Posthuma, Hans Stilma, Klaas Terpstra, allen te Sneek; Sietze Bouma, Hommerts; Sjoerd van Scheltinga, Heeg; Willem Paul Smits, Staveren; Jan van der Zee, Uitwellingerga. Afgewezen twee candidaten. we waren zo gauw weer Hoor, Elsje roept, het duurt haar te lang en ze is net zo gezellig ziek”. - - - -> Roerend in haar koffie, overpeinsde snikte het meisje, mevrouw Kerkman, hoe uit het kwade zo vaak het goede kan voortkomen. ,.Ik ben blij dat ik weer hier ben”, had Iris heus,'je kijkt er vreselijk 8eze&d- Dat was voor ’t eerst. Nu, dacht Jopie Rienstra H. Kamstra J. Ligthart H. Bos S. Kuiken G. Prins H. Kussendrager H. Haagsma F. Post P. de Vries veel kopersulfaat elk koekje bevat. Men 1- :e dit aandachtig Jonge kalveren geeft men 1 koekje per dag, hok- kelingen 1 2 koekjes per dag en melk vee 2 3 koekjes per dag. Soms worden de koekjes slecht opge nomen, terwijl het toch van belang is dat de dieren koper krijgen. In dit geval kan men kleine hoeveelheden kopental» faat strooien over het weidegras, vlak voor het vee in een nieuw perceel wordt ingeschaard. De hoeveelheid te strooien kopersulfaat is 1% a 2 kg. per ha. Dit moet men regelmatig eens in de 2 i 3 weken herhalen. Van belang is dat dit kleine kwantum zo goed mogeljjk over de gehele oppervlakte wordt verdeeld. Vooral voor jongvee (hokkelingen) is dit een goede methode. Tot slot wordt er nog eens op ge wezen dat kopersulfaat slechts in ge ringe hoeveelheden nodig is. Te grote doses kunnen nadelige gevolgen hebben. Men houde zich aan het voorgeschreven advies. Raadpleeg zo nodig Uw rayon- aSslsteftt. Koper is een onmisbarde voedingsstof voor het rundvee. Het is slechts in klei ne hoeveelheden nodig. Om deze redenen wordt het tot de sporen-elementen ge rekend. Hoewel het om zeer geringe hoe veelheden gaat, is koper echter van gro te betekenis voor de gezondheid van het dier en dus ook voor de produktie. Het is nodig voor allerlei processen die zich in het dierlijk lichaam afspelen. Zo ts b.v, bekend dat koper nodig is voor het onschadelgk maken van giftige stoffen die bij de stofwisseling ontstaan. Het is evenals ijzer nodig bij de vorming van de rode bloedlichaampjes. Kopergebrek in de weide. Uit het onderzoek van de laatste jaren is komen vast te staan dat er dikwijls kopertekort bij het rundvee optreedt. Dit verschijnsel openbaart zich vooral in de weldeperiode. Vooral in de nazomer zien we vaak typische verschijnselen van kopergebrek zowel bij het jongvee als de melkkoeien. De uiterlijke symptomen van koper gebrek zijn een slechte ontwikkeling en groei der jonge dieren, verlaagde meik- gift, vermagering, een dor en ruig baarkleed, ontkleuring van het haar en diarrhee. Uit deze opsomming volgt dat de schade door kopergebrek aanzienlijk kan zijn. Constateert men bovengenoem de verschijnselen dan is het zaak zo spoedig mogelijk een deskundige (dieren arts) te raadplegen. Deze is in staat door nader onderzoek vast te stellen of men hier inderdaad met kopergebrek te maken heeft. Zaterdag 18 en zondag 19 juli 1959. Van zaterdagmiddag 4 zondagavond 10 uur: Dethmers, Jousterkade 4, 2585. Kerkman ,wat is Resultaten met het bijvoeren van koper. Op een groot aantal bedrijven is al ervaring opgedaan met het bijvoeren van koper. De resultaten waren in veel gevallen verrassend. Na verloop van en kele dagen steeg de melkgift aanmerke lijk, terwijl de diarrhee ophield. Ook de conditie verbeterde beduidend (dit spaart krachtvoer op stal). Bij regelmatig bij voeren van koper ontwikkelde het jong vee zich ook aanmerkelgk beter. We zien dat de schade, ontstaan door kopergebrek, grotendeels kan worden voorkomen. Wel is het dan noodzake lijk dat regelmatig het benodigde koper wordt bijgevoerd. Het gaat hier echter om kleine hoeveelheden. Afhankelijk van de leeftijd en produktie is per dag per dier nodig a 1 gram kopersul faat. Gisteravond hadden In het sportpark aan de Leeuwarderweg de slotpartijen plaats van de onderlinge kaatscompeti- tie. Voordat werd begonnen had er een kleine huldiging plaats. Bij monde van het oudste deelnemende lid de heer H. Haagsma werd nl. aan de competitielei- der de heer G. Rienstra dank gebracht voor het vele werk dat deze gedurende het vorige jaar en het afgelopen seizoen heeft verricht en hij overhandigde hem namens alle deelnemers een kistje siga ren, dat met dank door de heer Rienstra werd aanvaard. Voor de laatste avond was de deelne ming niet onbevredigend. Er is met animo gekaatst. Er was volop spanning en de duisternis liet zich al gelden voor het einde daar was. De lijst zag er als volgt uit: 1. S. Breuker, H. Bos, G. Langerak. 2. G. Prins, H. Kussendrager, met grote blauwe ogen ontdekte. „Ha Iris riep Els, maar meteen bedachtzaam haar stemmetje, „Ik ben ziek „Ja”, legde mevrouw Kerkman met een glimlach uit, „ze is lekker een beetje ziek, niet Els Ffjn niet naar verwaten. Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 11 uur Dokter Teunisse Woudsend, Tel. 05141—370. uur tot Dokter J. Telef. Resultaten van militaire onderzoekin gen en experimenten komen geruime tijd na hun verwezenlijking altijd ten goede aan de commerciële burgermaatschappij. Men zou bijvoorbeeld op het ogenblik nooit de beschikking hebben gehad over de grote en snelle verkeersvliegtuigen, die nu de wereldverbindingen onderhou den, indien niet onder de druk van mi litaire bevelhebbers gedurende de afge lopen twintig jaren een enorme hoeveel heid kapitaal en arbeid besteed was aan de ontwikkeling van steeds betere vlieg tuigen. Ook de verbijsterende resultaten van de Amerikaanse Marine op het gebied van de atoomscheepvaart schijnen nu hun uitwerking te hebben op handels- kringen. In Engeland liggen de plannen op tafel voor een niet-militaire atoom duikboot, die goederen tot een gewicht va 30.000 ton kan vervoeren. Men wi) met deze vrachtonderzeeër een verbin ding onderhouden tussen Canada en En geland. Het zal dan mogelyk zijn om midden in de winter, ondanks het ijs dat bovenwaterscheepvaart onmogelijk maakt, ijzererts, dat in Canada gewon nen wordt, naar Engeland te brengen. De al legendarische tochten van de Nautilus en de Skate, de twee bekendste atoomdulkboten van de Amerikaanse Marine, hebben aangetoond dat het mo gelijk is lange tijd onder water te va ren, zelfs al Is de oppervlakte van dat water bedekt met een dikke laag ijs. Juist de atoomreactor zorgt er voor dat het schip grote afstanden onder water kan afleggen. Het voortstuwings systeem, dat gebasserd is op een atoom- motor, verbruikt, in tegenstelling met dieselmotoren, geen zuurstof, zodat alle zuurstof, die wordt meegenomen, tep goede komt aan de bemanning. Een con ventionele duikboot zou nooit onder grote ijsoppervlakten kunnen varen, omdat op geregelde tijden de aan boord zijnde lucht ververst moet worden. De Britse atoomduikboot, die men binnenkort wil gaan bouwen, heeft de naam gekregen van de spookachtige witte walvis, Moby Dick uit het be kende boek van Herman Melville. De mechanische Moby Dick zal ruim 200 meter lang worden en een bemanning krijgen van ongeveer 50 koppen. De kosten van de aanbouw zullen bij elkaar zo’n 20 miljoen pond Sterling be dragen, maar bij deze som zijn inbegre pen de kosten van de ontwikkeling en de uitwerking van het gehele project, zodat voor volgende schepen van het type „Moby Dick” een lagere prijs ge vraagd kan worden. Op de eerste hoeveelheid uranium dié Aangegeven van 8 tot en met 14 juli 1959. Gedeponeerd aan het bureau van poli tie: zwemkaart ten name van H. Wier sma; damesrijwiel met rijwieltassen; zwemkaart; nieuw deurmat je; lipssleu- tel no. 222; kledinghanger. Naar het Asyl gebracht: cyperse poes, jonge zwarte hond. Te bevragen aan de volgende adres sen badpak en baddoek en muts in plastic netje, de Ruiter, 3e Woudstraat 45; kindersokje, lichtblauw gespikkeld, Hettinga, Zeils traat 10; zwarte alpine- muts, Postma, Lemmerweg (rijwielhan del) pop met bruine jurk, J. Siemon- sma, Grootzand 61; blauwe autoped op luchtbanden, A. Andela, W. Dijkstrastr. 26; 2 bankbiljetten, H. de Winter, Ooie- vaarslaan 14; lipssleutel no. 15780,» T. Mollinga, Emmastraat 23; zonnebril, H. Dijkstra, ce Bourbonstraat 79; oude bruine actetas, v. d. Burg, Bolswarder- weg; blauwe zwembroek en geruite zwembroek, H. Bakker, lepenlaan 34; portemonnaie met Inhoud en hengelbe- wijs, t.n.v. J. Bax, St. Nicolaasga; bruin lederen handtasje inh. zakdoekje en beursje, S. Hoekstra, H. Sijtstrastraat 13; els (schroevendraaier) geel handvat, A. Bruinsma, M. Louisestraat 6; geel kleurige nieuwe stofjas, E. Coers, Korte Vreugde 10; zonnebril (lorgnet) in etui, van der Goot, Oude Koemarkt 11; ge breid wollen kinderhemd, 2e Selfhelpstr. 9; deksel van reparatiekast je brom fiets, van der Werf, Leeuwarderkade 1; zwemkaart ten name van Cobie Koom- stra, J. Stobbe, Kloosterdwarsstraat 39; rood-wit-blauwe vlag, A. Zwikstra, Glek- straat 18; rode zaklamp, Th. Poiesz, Grootzand 30; blauwe zwembroek, R. Schurer, Swartsbuurt 3; medaille 1959 10 km Pr. Rooseveltmars, B. Schuil, Napjusstraat 27; beige jongensjasje. H. Slim, Napjusstraat 76; lichtbruine re genjas, H. v. d. Berg, Westersingel 7; bruin overhemd met groene halsstreep, Kooi, W. de Zwijgerstraat 29; ijzeren staander van een laadbak van vracht auto, Joh. van der Werf, IJlsterkade 19; rubberslang ongeveer 3 dik, verm, van melkauto, brugw. Oppenh.brug; brom fietszadeltasje, Groepsbur. Rijkspolitie Wymbritseradeel; postduif, groene ring H. 52—S. 4472, A. Middendorp, 3e Steenklipstraat 33; dubbele fietstassen, J. van der Zee, Leliestraat 8; portemon naie met inh., Repko, Oosterdijk; grijze boottent, B. Seinen, Singel 46; wit kin- derschoentje, G. Brakel, L. Wagenaar- straat 15; grijze capuchon, M. Hijlkema, Offingawier 87; rood kinderbeursje met inh., H. Agricola, H. Casimirstraat 11; blauwe alpinomuts, P. Sikma, Jouster kade 2; badhanddoek en wit zwembroek je, H. Adema, Winsemiusstraat 19; blauwe vulpen, W. Wiersma, Oppenh-ii- zerweg 68; witte sjaal, R. de Jager Monnikstraat 28; blauwe autoped, J. de Ruiter, Overweg 9; badhanddoek, gebr broekje en geel Interlockhemdje, Gysb Japiksstraat 13; padvindersriem, fluit en leren beursje (nieuw), Theo Hoekstra. Grootzand 40. Jongenskaatsen. 5 parturen. Ie pr. Sj. Jongema, T. Hoekstra, A. Swerver, allen te Oosterend; 2e pr. G. Hoitinga, D. de Jager, D. Hiemstra, allen Oosterend. Door elkaar loten partij. Ie pr. K. de Bruin, Oosterend; IJ. Veldhuis, Tirns en Jan Bles, IJsbrechtum; 2e pr. Jan Boot- sma, Fl. Hingst en G. Westra, allen Tirns; troostprijs Jan Hiemstra, Ooster end; Piet Bootsma, Roodhuis en Ane K. Bootsma, Tirns. niet de driftige levendige stappen van anders moeten aanpakken”. anders, maar langzaam, bijna sloffend. „Tante Lies", met „Wat is er met Iris?” nieuwsgierig. eens de arm van het meisje om haar hadden bepaald: „Iris moet zich even opknappen bo- hals, „ik schaam me zo verschrikkelijK. Loes bijna vijandig. was, en de hele familie weg... toen was d kleine Els ziek geworden en helemaal alleen in huis. Langzaam drong het tot hy vindt dat hij het anders had moeten gelaten, terwijl het kind ziek school, in de kamer op de divan, lekker zwaar tegen aan misschien, maar het is 26 opgewekt, hóuden zo helemaal niet zo erg". Terwijl Iris haar koffie zat te dr’.n- „En uw .aan.... oom Karei”. ken, woelde de onrust in haar. De ma- „Die vindt dat hg je niet had moeten nier, waarop „tante Lies” haar tege- te moet was gekomen, had haar volledig ontwapend. Maar niet zonder beklem- Ze zat meteen rechtop. ming zag ze de ontmoeting met de an- „Heeft hg dót gezegd?” deren onder de ogen. Ze had allen ge- „Jamaar hij was zelf een beetje trotseerd, ze had een groots gebaar ge- kop-over-bolje kwam ook zo réAr maakt, de benen genomen... en nu was Iris stond als een stenen beeld bij het thuis, en je ging zo te keer ’t Was al- ze met hangende pootjes teruggestuurd, bed. Gisteravond... toen zij naar de fuif lemaal erg melodramatisch achteraf...” Ze had „haar gezicht verloren”. „Dus oom Karei vondEn toch...... ze had een les geleerd. „Neen, hij gaf Je géén ongelijk, maar Vooral het feit, dat ze Elsje alleen had I was. Els, van wie ze zoveel hield, het had haar APOTHEEK Van zaterdagmiddag 6 uur Postma, Oosterdijk 65. Groene Kruis Wyk- en Kraam- verpleglng Kramer, Mevrouw Kerkman hoorde haar de trap opgaan. Alsjeblieft. Maar wij hadden het toch de rechte niet was. Ze° begreep ook dat het haar moeilijk zou vallen het roer van om te wenden, vooral tegenover Loes en haar onverschillig, dan meneer C. de Wagt G. Mulder H. Andela H. van der Molen S. Breuker IJ. Rienstra L. de Wagt W. van Houten C. Gerritsma T. Stavinga Kampioen werden dus Jopie Rienstra in de winnaarsronde en Cor de Wagt in de verliezersronde. ook. Dat is niet waar. Maar ik vind, het eigenlijk excuus moest maken. t ik dat gebeuren, waar allen bij waren? V— A A A -Ï -3 -1 - „Nou kind”, meende mevrouw Kerk- dachte door het hoofd. „Ik moet nog even een boodschap gaan doen”, zei ze met een haastige blik naar de klok. Het wa.5 kwart voor e wist dat Karei Kerkman kloks'ag twaalf uur hij was een man van de klok zijn kantoor verliet en in zgn auto stapte. „Goed kind”, zei mevrouw Kerkman, „je bent wel met eten thuis, niet?” Zuster IJ. straat 14. Oranje-Groene Kruis Wit-Gele Kruis Banning, haar door. Ze voelde de hand van me- aanpakken. Dat mag je gerust weten. rouw Kerkman op haar arm. Mijn man is iemand die zjjn eigen te- diep getroffen. Iris zat met zichzelf in „Ze had wat kou gevat, denk ik”, zei kortkomingen ziet.... te veel en te vaak de knoop. Het was zo helemaal niets ze geruststellend, „gelukkig waren we «jfg, denk ik wel eensvoor haar onvoorwaardelijk te capitu- gauw weer thuis„U moet de rollen niet omdraaien, leren. Ze wilde zichzelf handhaven, Maar Iris draaide zich met een ruk ik was fout”. maar ze voelde toch ook wel dat de ma- om en ging de kamer uit. Mevrouw „Dat doe ik ook niet. Je wis fout. nier, waarop ze totnogtoe gedaan had. Prins, Koopal. 3. H. Kamstra, S. Kuiken, K. Bosma. 4. C. Langerak, D. Hoitsma, C. de Wagt. 5. A. Hoekstra, J. Ligthart, G. Mul der. 6. Jopie Rienstra, Tichelaar. 7. H. v. d. Molen, F. Post, H. Haag sma. De uitslagen waren le partg Partuur 1 ca 2: 3—5, 26 (37 pnt.); Partuur 3 en 4: 35, 66 (37 pnt.)'; Partuur 5 en 6: 35, 06 (37 pnt.); Partuur 7 en 5: 45, 66 (47 pnt.); 2e partg: Partuur 1 en 3: 55, 64 (75 pnt.); Partuur 2 en 4: 25, 46 (27 pnt.); Partuur 6 en 7: 53, 64 (73 pnt.). De einduitslag is als brandstof wordt meegenomen zal men bijna twee jaren kunnen bleven varen. Het over grote afstanden onder wa ter varen brengt talrgke voordelen met zich mee. Om op hoge snelheden te koersen schijnt men bijvoorbeeld veel minder energie nodig te hebben dan bo ven water. Daarnaast heersen onder water veel veiliger en meer constante toestanden. Men zal nooit last hebben van storm en hevige golfslag, zodat een rustige vaart gewaarborgd is. Men moet natuurlijk „blind” maar met de huidige stand van de techniek is dat geen bgzonder bezwaar. De radar, de sonar en andere hulpmid delen, die de menselijke ogen met een grote precisie vervangen, zorgen voor een behouden vaart. De vaart met atoomschepen schijnt in handelskringen veel enthousiasme ge wekt te hebben. Men verwacht klaar blijkelijk dat de aanvankelijk hoge ex ploitatiekosten in de loop van de jar^n zullen dalen, doorat de kernenergie en haar toepassing zich sterk zullen ont wikkelen. In de Verenigde Staten werkt men op het ogenblik aan een bovenwaterschip dat door atoomenergie zal worden voort bewogen en dat Is bestemd voor de koop vaardij. Voor de Marine, die uiteraard meer acht slaat op doeltreffendheid en geschiktheid dan op aanbouwkosten, staat een hele serie atoomschepen, zo wel voor boven- als voor onderwater- vaart, op stapel. In Japan heeft men plannen voor een commerciële atoomduikboot van maar liefst 100.000 ton, een inhoud die zelf» nog niet door bovenwaterschepen is be reikt. De toekomst van de atoomonderzeeërs schijnt dus we’, in bescheiden mate ver zekerd is zijn. Vooral wanneer over enige tgd verbeterde en wat minder dure re actoren ter beschikking komen, zal de scheepvaart een nieuwe ontwikkeling» trap meemaken. Van de zeilboten, de kolen- en olieschepen zal men dan over gaan naar een allround gebruik van atoomschepen. In ieder geval zgn de eerste stappen al gezet. Getuigschrift 2-jarige primaire cursus uitgereikt aan: Lutske Anna Althuisius, IJsbrechtum; Neeltje Atsma, Uitwellin gerga Popkje van Berkum, Oosthem Elisabeth Fr. G. van Berkum, Nijezijl; Annie Boschma, Oosthem; Elizabeth v. d. Bij, Terzool; Trijntje de Boer, Gaastmeer; Jantje Breeuwsma, Wommels; Liesbeth Damstra, Oosthem; Akke van Dijk, Bo zum; Willemke van Dijk, Bozum; Aaltje Dijkstra, Goënga; Grietje Dijkstra, Hom merts; Klaske Feenstra, Oosthem; Nieske Fokkens, Sijbrandaburen; Antje Hoek stra, IJlst; Tietje Hoekema, Workum; Grietje Hoitinga, Bozum; Martje ten Hoeve, Gaastmeer; Hiltje Huitema, Goën ga; Aaltje de Jager, Uitwellingerga; Trijntje Weitje de Jong, IJlst; Neeltje de Jong, Oppenhuizen; Grietje Jorritsma, Jutrijp; Clara Juliana de Jong, IJlst; Antje Jeanette Kolk, Workum; Grietje van der Kooij, Oosthem; Geertje Lan- tinga, Poppingawier; Gerritje Lemstra, Itens; Grietje van der Meer, Oudega-W.; Antje Muurling, Oppenhuizen; Grietje Aaltje Muizelaar, IJlst; Immy Nijenhuis, Deersum; Jitske Oppenhuizen, Folsgare; Marie Scheepstra. Rien; Jantje Simkje Smit, Bozum; Hendrina Schengenga, Heeg; Aukje Tamminga, Scharnegou- tum; Hinke Terpstra, Idzega; Stijntje Veenstra, Uitwellingerga; Emma Elisa beth Venema, Rauwerd; Pietje v. d. Wal, Sijbrandaburen; Dieuwke IJntema, Jut rijp; Antje Zeilstra, Rauwerd; Catharina Zwaagman, IJlst; Afke Aukema, Antje Bergsma, Hendrika Margriet de Boer, Joke Helga Bok, Antje Bosma, Uilkjen Dijkstra, Arendje Jacoba Dijkstra, Irene Eugenie Blondeau, Bertha Elzinga, Jan- ny v. Gorkum, Foekje de Haan, Baukje Hempenius, Dirkje van der Heij, Annigje Steenbeek, Marjoljjn Melai, Hilly Mole naar, IJbeltje Mulder, Brigette Oswald, Geertruida Maria Pronk, Antje Rozeveld, Lammigje Steensma, Hiltje Tolsma, An nie Toonstra, Juliana Irene v, d. Veen, Sijtske v. d. Veen, Rinske Visser, Hant- zen de Vries, Hendrika v. d. Werf. (Zonder plaatsnaam: allen te Sneek). Afgewezen 11. Herexamen 7. Getuigschrift „Assistente in de Huis houding’ 'uitgereikt aan: Antje Bergsma, Lutkewierum; Geertje de Boer, IJlst; Geertje Anna de Boer, Nijega (HON); Sietske de Boer, Wommels; Tjepje Bos scha, Gauw; Elsje Brouwer, Boornzwaag; Riemke Dijkstra, IJlst; Pietertje Buma, IJlst; Pietje Elzinga, Scharnegoutum; Aurelia Faber, Dijken onder Langweer; Jitske Sara Hofman, Lutkewierum; Jo hanna Hoomans, IJlst; Boukje Trijntje Jaarsma, Lutkewierum; Sjoukje de Jong, Koufurderrige; Fenna Kroes, Deersum; IJtsje Nauta, Hommerts; Hinke Schilstra, IJlst; Jiskje Sietsma, Goënga; Bregje Spoelman, IJsbrechtum; Janke de Vries, Dijken onder Langweer; Akke Sietske Winkler, Itens; IJmkje Zijlstra, Wom mels; Antonia Wilh. Corn. Beun, Betty Blom, Metje Pieternella Brandstna, Jantje de Bruin, Stijntje v. Delden, Geertruida Dikkerboom, Johanna Faber, Willemiena Janna Kuipers, Johanna With. Peenstra, Tjitske Froukje de Rapper, Anna Marie Geertruida Siemonsma, Aaltje Visserman, Richolda Ali Wagemakers (zonder plaats naam: allen te Sneek). VooTwaardelijk 7. Getuigschrift Kinderverzorgster uitge reikt aan: Grietje Gerlofke Couperus, I Bolsward; Dirkje Dijkstra, Workum; Ma rijke Heidema, Koudum; Jantje Katha rina Hinders; Creil; Hendrikje ten Na zoen. „U bent een schatwéét u dat vroeg ze en haar ogen tintelden ondeu- Zuster R. straat 48. BIJ BRAND Voor brandmelding steeds op no. 2000. „Tante Lies”, met een schok vroeg Elsje vreugde voelde mevrouw Kerkman op- Bert, die hun houding tegenover bepaald: Bert o. En w-»*, ven”, legde haar moeder uit, maar ver- ik dacht: er zal wat zwaaien, en ik had Kerkman7 oom Karei. Ook die zou dween, zo gauw ze kon, naar Iris’ ka- ai een hele preek klaar. En nu zegt straks thuiskomen. Wat zou hij zeg- mer. Voorzichtig klopte ze aan de deur, Ocm Karei: het is mijn fouten u gen, wat zou hg doen? Ze voelde dat ze hoorde een flauw geluid. ook. Dat is niet waar. Maar ik vind, het eigenlijk excuus moest maken. Moest Iris lag op haar bed, het hoofd in haar zo machtig sportief van jullieen 1’ handen, en haar lichaam schokte. vind het vréselgk van Els, die schat...’ „Nou meisje”, mevrouw kwam naast haar zitten, ,wat is man opgelucht, „Ik geloof dat wel elkaar dót noutoe Iriskindweer gevonden hebben. Streep er door. Eindelijk, gebroken, kwam het er uit. ik ben z o blij, dat je er weer bent!” „Elsjehelemaal alleen... en ziek. t)o, ik ook”, zei ze spontaan en op- Kerkman een Toen gegooid. Maar haar vader scheen een stenen hart te hebben. „Spaar me je aqua”, had hjj gezegd, „de noodrem - >or vrouwen. Je kunt hier vannacnt blijven, maar ik bel meteen meneer Kerkman op, die natuurlijk dodelijk on gerust is, en morgen ga je terug. En je veegt je eigen straatje maar schoon. Ik houd me hier volledig buiten. Ik heb meneer Kerkman m’n vertrouwen ge geven en daar ga ik niet aan knibbe len”. Ze wist niet, dat hij, toen ze eindelgk was ingeslapen, lang bij haar bed had gestaan en voorzichtig met z’n hand ge- steeld over die blauw-zwarte lokken. „Iris, lieverd”, had hjj gefluisterd, „kunstenaar zijn is niets, wanneer je niet tevens mens bent en hoe eerder je dat leert, hoe beter”. En nu ging ze dan maar weer.... hoe zouden ze haar ontvangen? Op die vraag kwam het antwoord al heel gauw. Want nog vóór ze haar hand naar de bel had uitgestoken vloog de deur open en stond mevrouw Kerkman haar lachend op te wachten. „De deserteur”, schertste ze, „kind, il: ben bljj dat ik je weer zie”. Ze stak haar hand uit en greep die van Iris, die niet wist wat ze moest zeggen, haar hele zorgvuldig voorbereide verdediging in het water zag vallen. „Kom er gauw in, ik heb net koffie”, vervolgde mevrouw Kerkman. „En Irisluister es, we praten hier niet meer over. Mijn man en ik willen deze hele storm in een glas water stille tjes over laten waaien, want het zou de stemming in huis maar bederven”. Iris volgde haar zwjjgend in de ka mer, keek verwonderd op, toen ze daai op de divan een klein, blond figuurtje pel, Wrakkenpad NOP; Romkje Ritsma, Lemmer; Anna Jantje Sandstra, Schar negoutum; Froukje Schellinga, Stavoren; Nieske Bergmans, Froukje Bijlsma, Hijl- kje Klaaske Dijkstra, Fokje Johanna van Gorkum, Hermina Hoekstra, Hillie Ligt hart, Janneke Johanna Marra, Lieuwkje v. d. Meer en Tine de Witte (zonder plaatsnaam: allen te Sneek). Getuigschrift Vormingsklas uitgereikt aan: Aangje Mollema, Scharnegoutum; Jiskje Bootsma, Goënga; Rensje Draaijer, Mirns; Maria ter Haar, Lemmer; Antje Huitema, Goënga; Margje Jacoba Huite ma, Nijezijl; Brechtje Koopmans, Delf- strahuizen; Grietje Lootsma, Warns; Geeske Joukje Ruiter, Tjalhuizum; Ren- ny Janke v. d. Veen, Lemmer; Fokeltje Wittermans, Oppenhuizen; Nine de Boer, Dorothea Maria Ek, Roelie Klasiena Sik- kens en Sijtske v. Wijk (zonder plaats naam: allen te Sneek). Getuigschrift opleiding Leerling-Ver- koopster uitgereikt aan: Sjoukje Bouma, Uitwellingerga; Pietje Diederich, Heeg; Froukje Liesbeth Vlas, Heeg; Johanna Elisabeth Bollema, Antje Calf, Jantje Ida Walstra, Barteltje Schouwstra (zonder plaatsnaam: allen te Sneek). Getuigschrift Naaisteropleiding uitge reikt. aan: Lammigje Abma, Terzool; Geesje Brouwer, Langweer; Sieuwke v. Berkum, Heeg; Jaike Feenstra, Oosthem; Antje Groenveld, Jutrijp; Akki Jeltje Hoekstra, Doniaga; Jantsje Hogetcvp Langweer; Janke Hornstra, Lutkewie rum; Elisabeth de Jager, Uitwellingerga; Grietje Jellema, Hennaard; Marijke de Jong, Koufurderrige; Femmigje Land man, Doniaga; Sjoukje Landman, Donia ga; Maaike Lootsma, Scharnegoutum; Antje Nauta. Jutrijp; Antje Nauta, Uit wellingerga; Tjamke Schotanus, Donia ga; Antje Wassenaar, Poppingawier; Hendrica lekje Wijnja, Uitwellingerga; stromen en de pijnverwekkende onzui- Stientje v. d. Zee, Sijbrandaburen en Antje Zeilstra, Oppenhuizen. I Zondag 19 juli E. J. S. Bron, Stationsstraat 19. Sneek, Tel, 05150—2383. helemaal alleen... en ziek. en ik.... ik heb haar alleen gelaten, en eens gaf ze mevrouw ze was ziel- De hand van de oudere vrouw om- kklemde vast de hare. „Iris... ik kan het me best begrgpen... gend. je hebt er niet bg nagedacht... je moet „Jg ook”, was het lachende antwoord. het je niet zo aantrekken. Er ia toch „Kom, ander» wordt de koffie koud.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 6