I Ingebruikneming gerestaureerde Herv. Kerk Woudsend Neptunus vierde 35 jarig bestaan met groots waterballet I IJLST WYMBRITSERADEEL H □in van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, en van Voorbeeld van wat bejaardencentrum behoort te zijn Maandag 20 juli 1959 114e jaargang no. 58 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Ned. Ver. van Suikerzieken Ongevallen te Ijlst J eugd verkeersexamen Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 1 SNEEKER NIEUWSBLAD van name De naam onthuld Burgemeester van Hout Burgemeester van Hout aan het woord Andere sprekers. lid Mede dank zij verschillende glansnum mers van Hetty Balkenende en Nienke te Riet is de viering van het vijf en der tigjarig bestaan van de Sneker Zwem en poloclub „Neptunus" een geslaagde avond geworden. de zal entourage en de heer Bant met z’n meis jes zowel als de zwem- en poloclub „Nep tunus” kunnen dan ook op een zeer ge slaagde avond terug zien. de vinden Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Burgemeester Van Hout van Wymbrit- seradeel wijst op de revolutie welke na de oorlog op het gebied van de bejaar denzorg is uitgebroken, ook wat de huis vesting betreft en waarbij Friesland een vooraanstaande positie inneemt. Spr. ziet Nij Nazareth ook als een streekvoorzie- ning, het is een weldaad voor oog en hart; de sfeer hier moet wel blijmoedig zijn. Het D.B. van Wymbritseradeel wenst Sneek dan ook van harte geluk, wij zijn verheugd U, zij het onbewust, nog aan een naam te hebben kunnen helpen, on getwijfeld zullen er zich nog wel moeilijk heden en zorgen bij de exploitatie voor doen, maar moge u zich gesterkt weten door het feit dat in dit mooie gebouw velen een gelukkige levensavond vinden. De directeur van de Stichting Fries land voor Maatschappelijk werk de heer ze in vrijheid kunnen kiezen, maar er zijn G. van Dam constateert dat de huisves- Op 25 augustus 1945 werd door een aantal suikerzieken de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken (NVS) opge richt. Deze vereniging behartigt in de ruimste zin des woords de belangen van de diabetici in ons land. De NVS stelt zich voornamelijk ten doel het bevorde ren van het onderzoek en de bestrijding van de suikerziekte, waaraan naar schat ting in ons land meer dan 55.000 perso nen lijden. De NVS mag zich verheugen daadwerkelijke belangstelling Nij Nazareth officieel geopend reeds tot een aangenaam iets maakt. Spr. wil niet vergeten dat de vrouwen vereniging de gordijnen heeft gegeven, een geschenk dat wij op hoge prijs stel len. En in de lijst van hen die veel voor deze nieuw aandoende kerk hebben ge daan, mag vooral niet worden vergeten de koster, die met deze restauratie zeer veel werk heeft moeten verzetten, waarvoor wij hem zeer dankzaar zijn. Ten slotte hoopte spr. dat waar alles gedaan is om het gaan naar deze kerk zo aangenaam mogelijk te maken, de gemeente haar dankbaarheid zal tonen door zo trouw mogelijk de godsdienst oefeningen bij te wonen. in de van alle Nederlandse artsen. Op medisch terrein is zij gebonden aan de adviezen van een Medische Advies Commissie. De secreta ris van deze commissie Dr F. G. Schle singer, staat de NVS als medisch advi seur ter zijde; al haar leden kunnen zich desgewenst met alle hun ziekte betref fende problemen schriftelijk tot hem wenden. Het door de NVS uitgegeven orgaan „Het Tijdschrift” voorziet in een grote behoefte, omdat gebleken is dat regel matig deskundige voorlichting broodno dig is. Suikerzieken kunnen vrijwel een nor maal leven leiden, mits zij verstandig le ven en de voorschriften opvolgen. Hierbij heeft de NVS dus een zeer belangrijke opvoedende taak. Ook de uitzending van suikerzieke kinderen in haar eigen tehuis „Bos en Duin” vormt een deel van haar werk. In samenwerking met de plaatselijke artsen vergadert de afdeling Sneek en e.o. van de NVS regelmatig om ook haar leden die voorlichting te geven welke in hun belangstelling staat. Vooral voor ouders, familieleden, verzorgers, pension- en ho telhouders die soms dagelijks met diabe tici moeten omgaan is het zeer nuttig en interessant om op deskundige wijze te worden voorgelicht wat moet worden ge daan bij complicaties bij suikerpatiënten en haar behandeling. Op zaterdag 25 juli a.s. spreekt nl. Dr P. C. Bijleveld, internist te Sneek, over dit onderwerp. (Zie advertentie elders in dit blad.) Te 8 uur werd zaterdagavond/ in het zwembad voor een talrijk publiek het sportfestijn geopend door de voorzitter de heer G. v. d. Pijpekamp. Hij richtte een speciaal woord van welkom tot de vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur en de man die een lange reeks van jaren z’n beste krachten aan de beoefe ning van de zwemsport hier heeft gege ven, de oud zwemmeester thans 80-jarige heer P. Jorritsma. Het programma werd geopend met een demonstratie door de „Neptunus” meisjes o.l.v. mej. Jeanette Stuurop van de verschillende zwemsla gen. 'Vervolgens werd een polowedstrijd gespeeld tussen een Leeuwarder en Sne ker team. Met een gelijk spel 11 werd deze wedstrijd beëindigd. Hierna werd door Jetty de Weerdt van „Neptunus” en een mannelijk lid van de Amsterdamse zwemclub Z.A.R. een demonstratie gege ven in schoonspringen, waarna de meis jes van de waterballetgroep van Z.A.R. door de leider de heer Bant werden voor gesteld. Ter inleiding demonstreerden deze dames de techniek bij verschillende zwemslagen. Dat zij een langdurige trai ning achter de rug hadden bleek wel uit de volkomen beheersing van het lichaam boven zowel als onder water. Na een openingsnummer door twaalf meisjes werden daarna verschillende goede nummers getoond. Vooral de solo- nummers van Hetty Balkenende, Nienke te Riet en Riekie van Huisstede werden tot in de perfectie uitgevoerd. De fraaie costuums zowel als de muzikale omlijs ting gaven aan deze show een pakkende len die er aan medewerken. Spr. zal wel niet mis zijn als hij veronderstelt dat de lange duur van voorbereiding hier te wijten was aan financiële moeilijkheden maar nu het complex er is, bewijst net dat een actief gemeentebestuur toch wel iets kan bereiken; de gemeenten hebben weinig keus, haar activiteiten worden haar vaak meer opgedrongen dan dat ze van die volière; regenten van het St. Bonifaciustehuis voor een theeservies, Zwanenburg N.V. voor een idem voor de bestuurskamer, fa. H. Brenninkmeijer Zn. voor een rotanstoel, fa. Dijkstra voor een rotanstander en hij dankte ook de gevers van tal van fraaie bloemstuk ken. Jan Murk de Vries gaf nog een korte toelichting op zijn wandschilderingen en ramen waarna de bijeenkomst werd ge sloten. Maart 1687. De eerzame Jetse Wopkes de Geest, out omstreeks 74 jaren, ge storven 17 October 1677. Jufvrouw Anna Maria Felcoma, huisvrouw van ds. F. Couperus, V.D.M. te Woudsend, gestor ven 10 April 1752. De lijst van predi kanten telde 18 namen. Tot zover iets uit de inhoud van het geschrift uit 1837. IJLST, 18 juli. Door de verkeersom- legging in verband met de bouw van de nieuwe brug is het laatste gedeelte der Stadslaan een tijdlang dode weg geweest. Dat dit gevaarlijk kan zijn bleek heden middag weer. De heer Tj. Heeringa kwam met matige snelheid op zijn motor door de Stadslaan in de richting van de brug, toen uit een troepje jonge kinderen plot seling het vijfjarig zoontje Johannes van de heer J. Silvius de weg overstak. Een botsing was niet te vermijden. Het hevig uit een hoofdwond bloedende slachtoffer tje is terstond met de auto van de heer H. Nauta naar het Sneker ziekenhuis ge bracht. Gelukkig bleek een chirurg juist aanwezig, zodat meteen operatief kon worden ingegrepen. IJLST, 18 juli. Dit scheen voor de Ul ster jeugd wel een ongeluksdag te zijn. Het zoontje van de heer H. Nauta kreeg vanmorgen een vishaak diep in z’n vin ger. De heer I. Kuipers bracht het kind in de auto van de juist passerende heer Kerstma naar het ziekenhuis, waar de haak werd verwijderd. en dat probleem kun- OUDEGA (W.). Alle leerlingen van de Herv. school te Oudega (W.) die deel genomen hebben zijn - geslaagd: Broer Adema, Geert de Boer, Marie Buma, Lei- da v. d. Goot, Hans de Haas, Sijmen Heeg, Wim v. d. Kamp, Nely Nijdam, Jetty de Vries, Piet van der Horst. Ons werd ter inzage gegeven een boekje, dat werd uitgereikt aan de leden der Hervormde gemeente van Wouds end c.a., die door hunne weldadigheid en hun goedé wil hebben medegewerkt tof stichting van het nieuwe kerkgebouw, bij gelegenheid van derzelver inwijding, den 17 december 1837. In de naamlijst van predikanten van 1609 tot 1837 wordt o.a. vermeld, dat ds Doco Hijlco- nides van 16091636 en ds Jacobus Hol- térus van 16361643 in Woudsend pre dikant waren. Na hen kwam ds Wij- brandus A. Sjamburg, die 15 april 1671 overleed, terwijl zijn vrouw IJmkjen Holtes vier dagen later stierf. In 1660 werd de oude kerk afgebroken. De bei de eerstgenoemde predikanten hebben waarschijnlijk de dienst in de kapel van het voormalig klooster Woltseinde, van ten rich er over verheugen dat er aller wegen in Friesland complexen als dit verrijzen, een bewijs dat hier de verant woordelijkheid wordt gevoeld voor de bejaarden en de plicht hun een geluk kige levensavond te schenken. Zowel van kerkeliike, particuliere als gemeen telijke zijd: wordt hiertoe bijgedragen en niet zonder zorgen en moeite. Maar telkens als de deuren van een nieuw bejaardencomplex opengaan ervaren wij dit als een feit van grote betekenis. Na mens Commissaris en gedeputeerden wil spr. de grote waardering uitspreken voor alle activiteiten op dit gebied en tot al- Ofschooti het gemeentelijk Bejaardencentrum Nij Nazareth reeds enige tijd in gebruik is, heeft de officiële opening eerst j.l. vrijdagmiddag plaats gehad. „De kroon op het werk” noemde burgemeester Rasterhoff deze opening. En op welk een voortreffelijk werk dan deze kroon werd gezet, daarvan getuigden de woor den van gedeputeerde mr D. H. Okma, die de officiële opening verrichtte en ven vele andere sprekers. Ir D. S. Visser, hoofdingenieur-directeur in de di rectie Friesland van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid sprak van een voorbeeld van wat een bejaardencentrum volgens moderne op vattingen oort te zijn en dat in dit opzicht uitsteekt boven verschillende der- geljjke complexen al in Friesland verrezen. restauratie ontwierp, dat na bespreking met algemene stemmen werd aangeno men. Deze architect was de heer Elde- ring van Leeuwarden, terwijl ook over leg plaats had met de heer Timmenga, orgelbouwer te Leeuwarden. Vrijdag 17 juli j.l. werd in een flink bezette samenkomst door de president- kerkvoogd, de heer R. de Boer, het keu rig uitziende inwendige van het gebouw in een hartelijke toespraak aan de ker- keraad overgedragen, waarbij spr. wens uitsprak dat de nieuwe kerk bijdragen tot de bloei van de gemeente en tot eer van God. Te voren had ds A. Meijeringh de bijeenkomst met sa menzang, gebed en Schriftlezing ge opend. Na de overdracht aan de ker- keraad sprak ds Meijeringh een woord van hartelijke dank namens de kerke- raad voor deze overdracht en hoopte dat dit gebouw tot een rijke zegen voor de gemeente mocht worden. De presi- dent-kerkvoogd vervolgde zijn toespraak met de gemeente hartelijk dank te zeg gen voor de hulp, die deze aan de kerk voogden in allerlei vorm had gegeven, zodat dit werk tot uitvoering kón ko men. Spr. is dankbaar dat de aannemers van het houtwerk, de gebrs. Faber uit Woudsend en de heer v. d. Bosch uit Gauw zulk keurig werk hebben ge leverd, evenals de heer L. de Jong uit Woudsend, die voor ruime gemakkelijke banken zorgde, terwijl de heer v. d. Vel de uit Woudsend het schilderwerk ver zorgde en de heer Jeltes zorgde voor een goede verlichting. Met hun werk lieden hebben zij een geheel weten te verkrijgen, dat het zitten in de kerk al- Burgemeester Rasterhoff heette de genodigden welkom in de conversatie- zaal en zeide dat dit een dag van vreug de voor het gemeentebestuur is, nu, hoewel Nij Nazareth al enige tijd bewo ners heeft, de kroon op het werk gezet wordt door deze officiële opening. Vijf jaar hebben voorbereiding en uitvoering der plannen geëist, en wij zijn erg blij hier mr D. H. Okma welkom te mogen heten, lid van Ged. Staten, die zich be reid Verklaard heeft de officiële opening te verrichten, omdat we weten dat de problemen der volkshuisvesting waar mee ook de kwestie van de bejaarden centra verband houdt zijn belang stelling hebben zoals het gehele college van Ged. Staten die ook heeft voor alle andere problemen onze provincie betref- rende. Bijzonder welkom zijn hier ook ir. Visser en de heer Koopal van de di rectie Friesland Volkshuisvesting en Bouwnijverheid; de heer G. van Dam, directeur van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk; het ge meentebestuur van Wymbritseradeel, te genover welke gemeente we ons mis schien wel een beetje schuldig moeten voelen omdat de naam van dit bejaar dencentrum Nij Nazareth, ontleend is aan het klooster Nazareth dat hier bij de Groene Dijk zou hebben gestaan, een hypothese die nu twijfelachtig lijkt want er zijn gegronde redenen aan te nemen dat dit klooster op het gebied van Wymbritseradeel lag, nl. bij Idzega. Hartelijk welkom heet spr. ook de raads leden en oud-raadsleden, die nog aan het besluit dit centrum te stichten mee werkten, de hoofden van dienst, in het bijzonder van gemeentewerken, welke dienst zeer nauw betrokken was bij deze bouw en welke we ook wat de afdeling plantsoenen betreft, erkentelijk zijn voor alles wat ze deed ten bate van het be woonbaar maken van de omgeving. We zjjn ook verheugd dr J. Th. R. Schreuder en zyn echtgenote hier te zien. In de loop der jaren heeft dr Schreuder in Sneek en wijde omgeving zijn plaats veroverd en ook veel voor de bejaarden zorg gedaan, bij de stichting van dit complex heeft hij vele adviezen gegeven en we brengen hem nog even dank voor het vele dat hij in verschillende functies en ook voor de bejaarden heeft gedaan. Spr. verwelkomde ook de aannemers en onderaannemers, de besturen en het lei dinggevend personeel van andere inrich tingen voor bejaardenzorg te dezer stede, hen die op enigerlei wijze bijdra gen gaven voor de inrichting (dam- en schaakclub, Vrouwelijke Hulpverlening), de heer Joh. Miedema alhier en de heer Schuhmacher te Utrecht die door het schenken van bepaalde bedragen de aan schaffing van een piano en een biljart mogelijk maakten; voorts verheugen wij ons zeer over de aanwezigheid van ar chitect de Vries die hier een inrichting heeft gebouwd, welke de toets der kri tiek kan doorstaan; zich richtend tot de directrice, zegt spr. dat we haar nu al enige tijd in haar werk hebben kunnen gadeslaan n dat we daarom al het vertrouwen hebben dat zij zal slagen in haar zware taak waarbij zij te doen heeft met 54 mensen van geheel verschillende aard en aanleg. Van haar hangt veel af hoe alles zal reilen i zeilen en welke sfeer er hier zal heersen. Zich tenslotte tot de bewoners van het huis en van de bejaardenwoningen wendend zegt spr. dat hij hoopt dat eerstgenoemden dit gebouw niet als een tehuis, een ge sticht zullen zien doch wel als een te huis zuil—i aanvoelen, dus zich er thuis zullen voelen. Men heeft getracht u zo veel mogelijk vrijheid te geven en zo veel mogelijk in staat te stellen het ver band met het maatschappelijk leven te handhaven, ook doordat hier direct in de omgeving middenstandswoningen werden neergezet. Spr. doet een beroep op allen om te trachten eventueel zich voordoende moeilijkheden gezamenlijk te overwinnen en hier een goede sfeer te scheppen en te handhaven. Help samen met het gemeentebestuur en de leiding mee er iets van te maken en als dat gelukt, zullen wij dankbaar zijn. Aan één wens der mannelijke bewoners heeft spr. helaas niet kunnen voldoen, zij wilden graag dat zich meer mannen aanmeldden omdat het vrouwelijk ele ment hier zo overheerst. Maar het is nu eenmaal zo dat onze gemeente thans 2216 of 11 der bevolking aan boven 65-jarigen telt en dat onder hen 300 meer vrouwen dan mannen zijn, dat feit weerspiegelt zich ook in de bevolking van Nij Naz"reth nen wij niet oplossen. De officiële opening. Het lid van Ged. Staten mr D. H. Okma zegt dat zowel de Commissaris der Koningin als de leden van Ged. Sta- toch altijd bepaalde mogelijkheden, waarvan de gebruikmaking een gemeen te kunnen doen onderscheiden van haar zusteren. Dat er in Friesland zoveel ge meenten zijn, die dan hun aandacht op een bejaardencentrum laten vallen is ge lukkig, want steeds grotere groepen be jaarden kunnen daardoor geholpen wor den. Door de stichting van zo’n centrum komen ook weer woningen vrij en dat is een welkom nevenverschijnsel waarmee de volkshuisvesting wordt gediend. Spr. zou nog even iets willen zeggen over de opmerking van de Minister voor Maat schappelijk Werk als zouden bejaarden centra eigenlijk uitzonderingen moeten blijven en de bejaarden zolang mogelijk in het verband der maatschappij moeten worden gehouden, men moet ze niet af zonderen, ze moeten zoveel mogelijk een organisch deel van de maatschappij blij ven. Spr. geeft toe dat een afzondering van bejaarden minder gewenst is, maar dit behoeft ook niet de consekwentie van de stichting van deze centra te zijn. Een belangrijke factor is de geestkracnt, de boven 65-jarige kan nog vaak als een volwaardig partner in de gemeenschap staan, maar als ziekten en gebreken komen kan een centrum als dit hem het gevoel van geborgen zijn geven. Hare excellentie keek naar spr. meent wat al te zeer naar de negatieve kant van een bejaardencentrum, al is spr. het met haar eens dat zolang het mogelijk is de bejaarden in eigen (kleine) woning moeten blijven. Waar de grens ligt laat hij gaarne aan de bejaarden zelf over. Spr. richt gaarne een gelukwens tot de bejaarden die hier mogen wonen en hun familie, die hun dierbaren goed verzorgd weten; de directrice en haar staf wenst hij voldoening toe in haar werk voor de bejaarden. De naam van dit centrum is ontleend aan de Heilige Historie en dat houdt "oor allen die bij dit centrum betrokken zijn een opdracht in; mogen zij die dan allen ook vervullen. Het gezelschap begaf zich nu naar buiten waar aan de gevel, door een bord te laten zakken, de naam Nij Nazareth werd onthuld ter weerszijden waarvan de Friese en de Sneker vlaggen werden gehesen. De kerk, welke in 1837 in gebruik werd genomen, en dus ruim een eeuw dienst heeft gedaan, begon de laatste jaren tal van gebreken te vertonen, zo dat de kerkvoogden en de kerkeraad ern stig bezorgd werden over het gebouw. Tenslotte is men in overleg getreden met de architect, die een plan voor de Karmelieten, gesticht 1337 of 1339, verricht. Van dit klooster zijn bij net graven der fundamenten,nog enige over blijfselen ontdekt, zijnde het zelve vol gens sommige oude schrijvers „door eene overstrooming verwoest”. Men heeft nu ook nog, omstreeks 2 ellen onder de grond, onderscheidene grauw aarden kruikjes en riemschoenen gevonden, die verzonden zijn aan het Friesch Genoot schap van Geschied- en Oudheidkunde; waarschijnlijk waren dit drinkvaten der geestelijken van het genoemde klooster. De oude kerk leverde weinig bijzonder heden op; de gedenksteen bevatte een Latijns vers, waaruit bleek, dat de eerste steen ten jare 1660 gelegd was door Jhr. Duco Burmania, vierjarige zoon van de toenmalige Grietman Duco Burmania, die een echtgenote uit het ge slacht der Juckema’s had, waaraan het huis Rengers vermaagschapt is, waar van ook nu een lid de eerste steen van het nieuwe kerkgebouw heeft gelegd en waarvan de gedenksteen getuigt. Men vond in de oude kerk nog de volgende grafstenen: Van den eerbaren Doed Fransins, out 73 jaren, gestorven 20 Na een rondgang door het complex en een, met veel applaus begroet optreden van de Snitser Skotsploech, verenigde men zich opnieuw in de conversatiezaal, waar nu de eerste spreker was ir. Visser, hoofdingenieur-directeur- van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid die het ge meentebestuur complimenteerde met de totstandkoming van dit complex dat een voorbeeld is van wat men van een be jaardencentrum volgens moderne op vattingen kan maken en in dit opziem uitsteekt boven verschillende complexen al in Friesland verrezen. Voor architect de Vries dan ook een speciaal woord van lof. Het nieuwe van het gebouw wekt de schijn van luxe, zodat hier en daar de in druk heerst dat dergelijke complexen al leen bestemd zijn voor bejaarden van een bepaalde categorie. Maar in wezen is dit complex eenvoudig dat moet het ook zijn en een minimale voorziening voor elke bejaarde die aangewezen is op de zorg van anderen, iedere bejaarde heeft recht op zo iets; dit is geen kwestie van luxe of overdaad maar van plicht jegens iedere bejaarde. Spr. is bijzonder blij dat hier een dergelijk tehuis tot stand kwam, hij betreurt het alleen dat er nog zovele zijn die lang niet aan deze voorwaarden voldoen; gaarne zag hij ze ook zo verbouwd en ingericht als hier nl. dat er een zekere individuele sfeer voor elke bejaarde is behouden. Spr. hoopt dat het gemeentebestuur voorzover het in zijn vermogen is ook invloed in deze richting zal oefenen opdat deze in wezen simpele voorzieningen ook in an dere complexen worden getroffen. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. is blij dat hij in deze feestelijke ure hier mag zijn. Hij dankt voor de uitnodiging namens B. en W. en zegt dat het voor deze gemeente ongetwijfeld een belang rijke en blijde dag is nu ze haar eigen kerk weer zal mogen gebruiken. De restauratie heeft nogal enige tijd ge duurd, en er is nu reden om dankbaar te zijn dat de eigen kerk weer voor de gemeente beschikbaar is. Historisch heeft deze ingebruikneming ook betekenis, omdat door de tijden heen de geslachten aaneen rijen en zo een langdurig be staan wordt verkregen. Spr. hoopt dat de gemeente in liefde voor haar Gods huis de boodschap des heils zal mogen uitdragen en het alzo voor lange tijd een zegen zal worden voor de na ons ko mende geslachten. Pastoor Scholten zegt dat 7 jaar ge leden een enquête is gehouden over de onkerkelijkheid. In Wymbritseradeel werd ruim 3 pet. gevonden, terwijl de Hervormden in deze plaats het hoogste cijfer haalden. Spr. kan zich voorstellen dat de leden van die kerk niet graag naar de oude kerk gingen. Nu er een gerestaureerd gebouw is gekomen, mag de vreugde om op te gaan opgewekt worden. Spr. biedt gaarne zijn geluk-1’ wensen met dit nieuwe gebouw aan, waar dezelfde God verkondigd en aan gebeden kan worden als bij ons. Ds v. d. Linde zegt als doopsgezind predikant hartelijk dank voor de uitno diging en wil de gemeente complimen teren dat de kerkvoogden de nodige middelen hebben weten te vinden om deze restauratie tot stand te brengen. Het is belangrijk dat het kerkgebouw er zo uitziet, dat het tot eer van God gebruikt kan worden. Wij kunnen met deze gemeente ons hartelijk verheugen dat dit vernieuwde kerkgebouw thans tot haar beschikking staat. Ds Jelsma van de Geref. Kerk ver heugt zich dat deze gemeente thans weer in eigen huis kan samenkomen. Onze kerkeraad zal zich verheugen dat ook hier de prediking van het reinigende bloed van Christus verkondigd wordt. Wij zijn blij, dat wij u gastvrijheid kon den verlenen en dat ook daardoor een wederzijds contact en een goede ver standhouding is ontstaan. (De Herv. ge meente heeft gedurende de restauratie gebruik mogen maken van het kerkge bouw der Geref. Kerk). Spr. zegt dank baar te zijn voor het geschenk dat wij van de Herv. Gemeente mochten ont vangen en wij hopen daarmee onze ge meente te dienen. Wij zeggen u hartelijk dank voor wat u voor ons gedaan hebt. Ds Meijeringh zegt, nadat hij de ver schillende sprekers hartelijk heeft be dankt voor hun goede woorden, dat wij geloven dat God bij de mensen woont, want als dit niet zo is. dan is het werk, dat hier in dit kerkgebouw is tot stand gekomen, vergeefs geweest. God leeft onder de mensen, Zijn Woord, de predi king en de bediening van het sacrament getuigen er van. De Koning der konin- gen eren wij in Zijn kerkgebouw tot meer dere ere van Zijn Naam. Moge God deze gemeente rijkelijk zegenen. Met dank gebed sloot hij daarop dit samenzijn. ting der bejaarden hier zo goed is, dat er niets meer te wensen over lijkt. Maar reeds schijnen nieuwe problemen zich inzake de bejaardenzorg op te dringen nl. dat van de herwaardering van de bete kenis van de ouder wordende mens en zijn integratieproces in de samenleving. f$et benaderen van dit probleem is de taak van de bejaarden zelf en van de wetenschap en uit de botsing der menin gen zal misschien iets naar voren komen om de levensomstandigheden van bejaar den de meest gunstige te doen zijn. De heer W. Nauta complimenteerde namens het bestuur van het Rusthuis Thabor dat in 1939 werd gebouwd en of ficieel geopend door minister Slotemaker de Bruine, die de classis Sneek geluk wenste met het initiatief der diaconieën der Hervormde kerken. Nu 20 jaar later is er heel wat veranderd, Sneek heeft veel aantrekkelijks, is kernstad ge worden, dat is arbeid scheppen, nieuwe mogelijkheden! Sneek heeft wat de be jaardenzorg betreft zekere aantrekkelijk heid, men heeft er een goed onderdak. Moge dit huis aan het doel beantwoor den en het personeel zijn werk met over- gave verrichten. Moge Gods zegen rusten op allen die hier zijn en in de toekomst zullen komen; moge de gemeente veel genoegen van dit complex beleven. Mevr. Sipkensv. d. Hoek richtte zich namens de Ver. aangesloten bij de Vr. Hulpverlening in het bijzonder tot de be woners van Nij Nazareth met enkele behartigenswaardige wenken opdat het streven er op gericht zij hier één grote familie te vormen; zij bood namens de V.H.V. een sjoelbak aan. Architect J. de Vries sprak een dank woord tot het gemeentebestuur, de n.h. Visser en Koopal, dr Schreuder, de directeuren van Gemeentewerken en van Gemeentebedrijven, de heer Veldhuis van de plantsoendienst en bood als geschenk de bloembakken met planten in de hal aan. Een lid van het personeel van Nij Na zareth schonk namens dat personeel een grammofoonplaat. De heer C. Ovaa, oud-directeur van de Ambachtsschool alhier en nu met zijn echtgenote inwoner van Nij Nazareth, sprak namens de bewoners en prees als deskundige de inrichting van het ge bouw. Namens de bewoners bood hij een geschenk aan waartoe de suggestie nog door win. mevr. Schukking was gedaan. Toen het gezelschap op een verzoek van de spreker zich naar de hal had begeven bleek dat geschenk, na onthuld te zijn door de oudste inwoonster, de 88-jarige mevrouw de Boer, een bel te zijn welke zij met nog zeer krachtige hand luidde. „We kunnen ons nu nooit meer versla pen”, zei de heer Piersma, ook al een inwoner van Nij Nazareth, „en zullen altijd op tijd bij het ontbijt zijn”. Deze spr. stak zijn tevredenheid over gebouw en directrice ook niet onder stoelen en banken. De heer Zeldenrust sprak nog namens de bewoners der bejaardenwoningen, waarover ze zeer tevreden bleken; dank bracht hij daarvoor aan architect dc Vries, de burgemeester als vader van het plan en de raad en hij wenste zich zelf geluk dat hij een der bewoners mocht zijn. De Voorzitter bracht dank aan allen voor de aangeboden gelukwensen en voor de diverse geschenken: de bel van de bejaarden, de grammofoonplaat van net personeel; de ramen in de scheiding tus sen leeszaal en hall waarin een voor stelling van het scheppingsverhaal van Jan Murk de Vries, een geschenk van de gezamenlijke aannemers; de Sneker Dam- en Schaakclubs en V.H.V. voor de aangeboden spelen; de Volièrever. voor de volière en de vogels en J. M. de Vries voor de geschilderde achterwand

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1