De Sahara is schatrijk SUKSESSEN uitverkoop uit onze grote zomer Uitvoering Stanfries Diploma zwemmen ETZ 3.50 16.75 nu 1.65 nu 3.95 restanten dekens en bedden AGENDA SUUPMARKT TJALLEMA Onze is in volle gang Advertenties H. JELLEMA ^SNEEIG- Het laboratorium onderzoek 1 0^ Kaagwedstrijden Blijft U met de vakantie thuis? MAANDAG 20 JULI 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD 3 M. Benoetr Geslaagd Bedrijfsvoetbal Bejaardentocht Woudsend Kaatsen S. Si -■ «WW». V erkeersexamen Scharnegoutum BADDOEK JOURE Kaatsver. Mei Nije Kriich Uitstapje Ouden van Dagen J utrijp-Hoimnerts JUTRIJP-HOMMERTS. door prachtig zomerweer ouden van dagen j.l. t 5 ge- maten 3-18 jaar Gas. p. paar NTT de Zwanedons DAMES P YAM A’s APART MODEL LEUKE KLEUREN, MATEN 38-48 AMICITIA THEATER. Rebellen en geld. Aere OPPENHUIZEN. Adv. l.M. Kwant slaat Hubert 71 nsxwH I voor BREI worden aange- Jikke seizoen opruiming per stuk 2 pers. BEDSTELLEN compleet Promotiewedstrijd kampioenen Menno en Bakkers de ver- Witte MOUSSE SOKJES Zeer mooie kwaliteit voor dit blad worden in Gauw gaarne aangenomen door onze agent 1ste diploma Meisjes: Wilma van Raal- men gehouden. Uitslag le diploma Meisjes: Wilma van Raal- Reinou Grietje Maandag 20 juli t.e.m. woensdag 22 juli iedere avond te 8 uur: Het Zondags kind. Dinsdag 21 juli t.e.m. donderdag 23 juli iedere middag te 2.30 uur Circus parade. Donderdag 23 juli ’s avonds 8 uur De kleine hut. prachtige frotté doek frisse kleuren en grote maat Grootzand 14-38 SNEEK Midstraat 114 Rijk geborduurde 2 persoons GESTIKTE DEKENS Leuke streep SPORTBLOUSE genre DORUS met open hals Vooraf speelden de kampioenen van klasse B I en BH Menno en de Bakkers. De Menno-elf bleken lang niet bestand tegen de felle en goed opgezette attaques van de bakkers. Hoewel in ’t begin de Menno-aanvallers enige fraaie scorings kansen kregen, doch door treuzelen en kort spel deze niet wisten te benutten, namen later de bakkers het spel geheel in handen. Zoethout zorgde met twee voltreffers dat de rust inging met een 20 voorsprong, terwijl na de goalwisse- ling Brandsma voor het 3e, tevens laatste doelpunt zorgde. De Menno linksbuiten Jan Groenland benutte de hem door Ha ga, die de bal slecht wegwerkte, gebo- ’den kans, waardoor keeper Mulder, die gedurende de gehele competitie slechts eenmaal werd gepasseerd, het nakijken kreeg. De uitslag werd dus 31 voor de bakkers die nu ’t volgend seizoen in de A-klasse mogen uitkomen en de plaats van het Tonnema-elftal zullen innemen. Prachtige partij Import DAMES KOUSEN Naadloos - 15 denier - 30 denier normale prijs 3.25 I v?-s ncr 2 paar Donderdagavond Wérd de laatste’wed- strijd voor klasse A gespeeld tussen kam pioen Hubert en de kampioen van ’t vo rige seizoen Kwant. De groenwitten die het er ditmaal op hadden gezet om de op 2 juli j.l. geleden 52 nederlaag tegen de roodhemden te wreken zijn daarin geslaagd. De Hubert-elf werden totaal overspeeld en gingen roemloos met maar liefst 71 ten onder. De doelpunten kwamen resp. voor rekening van Tuil, Dijkstra 2 x, van Winden, Jorritsma 2 x, Corbier. Het tegenpunt van Hubert scoorde de Kwantspil Albert Dantuma in eigen doel. I Miedema; Klaske de Boer; Pietie Hyl- I kema. 3e diploma: Flip v. d. Kooi; Appie IJSBRECHTUM. Zondagmiddag hield de Kaatsvereniging „Mei Nije Kriich” haar eerste ledenkaatswedstrijd in dit seizoen, waaraan door zes parturen van drie werd deelgenomen. Uitslag: le pr. H. Andela, Sneek; W. Bruinsma, Sneek en W. R. v. d. Tempel, IJsbrechtum; 2e pr. W. de Boer, Jan Bles en E. Bruin sma, IJsbrechtum; poedelprijs T. Kolt- hof, Joh. Bles, IJsbrechtum en W. de Vries, Tjalhuizum. Zondag waren in de Regenboogklasse A 1 de h.h. E. K. Hoekstra en J. Alberda resp. 1ste en 2de J. C. v. d. Velde was derde. In groep A 2 was de Wilde derde na Hofland en Kist. SCHARNEGOUTUM. Bij het ver- keersexamen slaagden alle 20 betreffen de leerlingen van de Herv. school alhier, van wie 6 met lof. Op het ogenblik hebben de Fransen een kleine pijpleiding in gebruik tussen het oliewingebied Hassi Messaoud en de 200 kilometer noordelijker gelegen ne derzetting Touggourt. Van Touggourt uit wordt de olie per trein naar de ha venstad Philippeville vervoerd. De lei ding heeft een capaciteit van 1500 ton olie per dag, slechts een fractie van de hoeveelheid die naar boven gebracht kan worden. Velen vinden de olietransporten via Touggourt verspilling van energie en geld, vooral omdat een gedeelte van het treintraject door gevaarlijk gebied leidt, waar de Algerijnse rebellen herhaalde- lyk toeslaan. Zij hebben gedeeltelijk ge lijk, want dit vervoer is uiterst kost baar, de critici vergeten echter, dat de betekenis van de olie die tenslotte Frank rijk binnendruppelt veel meer op ’t poli tieke dan op het economische vlak ligt. Zij toont aan, dat in de Sarara olie te winnen is en dat die olie naar Frankrijk SCHARNEGOUTUM. Benoemd tot koster van de Herv. Kerk en concierge van het verenigingsgebouw te Kollu- merzwaag de heer Sj. de Boer, vracht rijder te Speers bij Scharnegoutum. Geslaagd voor hoofdacte de heer Th. Dijkstra. In de hitte van de Sahara, de uitge- gebracht kan worden als er maar noeg geld ter beschikking komt. De ingenieurs hebben een plan ont wikkeld dat rekening houdt met de aan leg van een grote pijpleiding van de oliewinningen naar de havenstad Bougie. Hierdoor zouden de vijftien miljoen ton aardolie, die in Hassi -Messaoud per jaar gewonnen kunnen worden, naar Europa worden gebracht. De vijftig miljoen dollar, die voor het project no dig zijn, willen de nationale Franse olie maatschappijen verkrijgen door een lening van de wereldbank. Besprekingen daartoe zijn inmiddels geopend. IJLST, 18 juli. De Ulster gymnastiek vereniging „Stanfries” gaf hedenavond op het sportterrein een openluchtuitvoe ring. Na een mars door de stad mar cheerden de turners, voorafgegaan door de vrouwelijke drumband- leden precies half acht het terrein op. De regeling was keurig in orde. Er was in ruime mate voor zitplaatsen gezorgd en een luidspre ker van de firma v. d. Woude vergemak kelijkte het geven van wenken en in lichtingen. Gramofoonmuziek maakte het werken voor klein en groot licht De eerste die van de microfoon gebruik maakte was voorzitter J. Hoomans. Hij heette allen op deze heerlijke zomer avond welkom, in ’t bijzonder onze oud- burgemeester en andere ereleden en prees mej. M. Hokwerda, die het vaandel een verjongingskuur deed ondergaan. Het publiek stemde door applaus met deze lof in. Het lid Rintsje Bijlsma heeft voor de achtste achtereenvolgende maal de vaar, digheidsproeven van de Bond afgelegd. De voorzitter speldde hem hiervoor on der bijval van het publiek het gouden speldje van het Ned. Gymnastiekverbond op de borst. Het programma werd vlot afgewerkt Als altijd verlustigden de vele ouders zich in de verrichtingen der kleuters en jongens en meisjes tot tien jaar. De oefe ningen op de mat werden in vlug tempo uitgevoerd. Ook de zweedse bank en dé oefeningen op de evenwichtsbalk van een negental kleine meisjes oogstten te® recht veel bijval. De oefeningen op de mat door jongens I en meisjes I met na me de koprol in vele variaties vielen zeer in de smaak. Het ringzwaaien door de dames trok veel belangstelling even als het paardspringen dat onberispelijk werd uitgevoerd door adspirant dames en -heren, waarna de beurt was aan de vrije oefeningen die vlot en mooi werden uit gevoerd. Bij hoge brug heren bleek ons dat de vacantietijd al is aangebroken. Niettemin werkten de weinige aanwezi gen serieus. Brug-ongelijk-dames gaf eni ge mooie staaltjes te zien. Hier was blijk baar wel geoefend. De ritmische hoepel- oefening voor de dames was een der mooiste nummers. Ook de lange mat voor kleine jongens en meisjes gaf veel vol doening. Het laatste nummer, vrije oefeningen voor adsp.dames en dames was een waar dige afsluiting van de avond. Tussen de bedrijven door waren hardloop-wedstrij- den op een met kalkstrepen afgezette baan georganiseerd. De uitslag was: le prijs jongens 911: Sietze Hille de Jong; j. 1213 Gerben Bergstra; j. 146 Yme Speerstra. le prijs meisjes 911 Antje Heeringa; m. 1213 Dini Maat; m. 1416 Hieke Nauta. Voorzitter Hoomans sloot de uitvoering met een wel thuis voor allen. strekte Afrikaanse woestijn,vechten een paar duizend Franse technici voor de voltooiing van een gigantisch pro ject, dat hunzelf eer en Frankrijk meer geld moet brengen. Zij werken, dikwijls onder bescherming van militairen, aan de ontginning van de fabelachtige rijk dommen, die onder de rotsige bodem van de Sahara verborgen liggen; schatten die hun stempel zullen drukken op de toekomst van Frankrijk. De gevonden olie- en aardgasbronnen kunnen, wan neer zij voordelig geëxploiteerd worden, de economie van het moederland op een veel hechtere basis zetten. Olie immers, is het vloeibare goud van de twintigste eeuw en heeft in alle streken waar voor raden werden, aangetroffen een plotse linge rijkdom gebracht. Reeds bij voorbaat rekenend op toekomstige winsten hebben de Fransen enorme kapitalen gestoken in de olie- werken in de Sahara. Kapitalen, die niet te vergelijken zijn met de sommen die in andere oliecentra moesten worden ge ïnvesteerd om die rendabel te maken. De woestijn is eeri bar en vijandig land, de levensomstandigheden zijn er bijna ondraaglijk en de verbindingen moeilijk of ónmogelijk. Enorm veel geld is nodig voor het bouwen en onderhou den van enigszins comfortabele kampe menten, waarin de woestijnwerkers van een welverdiende rust en slaap kunnen genieten, waar de vocrraden kunnen worden opgeslagen en waar de on vermijdelijke administratie kan wor den bijgehouden. Daar komt nog bij, dat de aanleg van behoorlijke en veilige verbindingswegen en pijpleidingen nog veel grotere investeringen vraagt. Nog altijd worden op de hoorplaatsen kost bare hoeveelheden aardgas verbrand, die zo omvangrijk zijn, dat ze voldoende zijn voor de energievoorziening van een gro te stad zoals Amsterdam. Zij moeten worden verbrand, eenvoudig omdat er geen middel is waardoor zy naar Middellandse Zee kunnen worden voerd. 98 ct 2 paar 1.90 Annie v. d. Zee; Wietske Offringa; Treesje Slippens; Alie Lourens; Annexe Venema; Janny Otten; Trijntje Ruardi; Ineke Roefs; Willy v. d. Meer; Lada Silvius; Boukje Postma; Oeke Witte- veen; Catharine Ydema; Betsy Ydema; Wijtske Rypma; Wietske Bles; v. d. Kallen; Jekkie de Jong; bezinkingssnelheid. Wordt een geringe hoeveelheid bloed in een dun verticaal buisje gebracht (nadat het onstolbaar is gemaakt), dan zullen de bloedcellen naar beneden zakken, zodat hierboven het serum, dus de bloedvloelstof, als een helder vocht te zien komt. Na een uur is de kolom, waaruit de cellen zijn weg gezakt, bij de gezonde mens enkele mil limeters hoog. Is er ergens een stoornis, dan zakken de cellen sneller omlaag, zo dat dan de kolom vele centimeters lang kan worden Het korter worden van deze kolom is dan een aanwijzing, dat het ziekteproces aan het genezen is. U hebt hier een droge opsomming van wat mogelijkheden voorgeschoteld ge kregen. Hopelijk zal het U hierdoor echter wat gemakkelijker vallen het „geknoei” met urine, ontlasting of spu tum tot een goed einde te brengen en zult U zonder gemor U aan een prikje onderwerpen. Het blijven voor U toch kleine moeiten, die echter een onderzoek mogelijk maken, waarvan de resultaten voor Uw genezing en gezondheid van on schatbare betekenis kunnen zijn. ARTS. Zaterdag 25 juli ’s middags 2.30 uur in Perennius. Vergadering N.V.S. Afd. Sneek e.o. Dr P. C. Bijleveld spreekt over: „De complicaties van suikerziekte en haar behandeling”. Deze week o.m. verkoop van te; Liesje Brandsma; Aggie Vogelsang; Roorda; Hennie Bouma; Jantje Dijk- j- --stra; Pier Wijnja; Klaas Duits. 4e diploma: J. Jaspers; Gooitzen v. d. Zee; Christiaan de Bruin; Jitze Bok; Jildert de Rapper; Marjan Draisma; Klaas Duits; Jitske v. Riezen; Anneke Olij; Tia Werkhoven; Theunis van Ber- kum. 500 M. gekleed Aukje Algra; Paul v. d. Weerd. 1000 M.: Wietske Hylkema; Richt je Bakker; Tjerk de Boer; Marten Wijnja: Geertje van Eyck; Houkje Heeringa. 2000 M.: Pietje Veldhuis; Trijntje Veldhuis; Dirk Huitema. Een andere, van maar liefst zes mil jard francs, wil men sluiten voor de aanleg van een pijpleiding van Hassi Rmel naar de kust. In Hassi Rmel ko men grote hoeveelheden gas naar de op pervlakte die nog altijd ter plaatse ■"erbrand moeten worden. Dit aardgas heeft men bestemd voor de grote in dustriegebieden in West-Europa. Men denkt aan het Ruhrgebied, aan Enge land en natuurlijk aan de grote Franse industriesteden. Het gas, dat in de Sa hara gewonnen wordt, is van uitzonder lijk goede kwaliteit en zou, wanneer een maal pijpleidingen zijn gebouwd, betrek kelijk goedkoop zijn. Zonder bewerking kan het ter beschikking worden gesteld voor huishoudelijk gebruik. Of we echter ooit nog eens in onze keuken gebruik zullen maken van gas uit de Sahara kunnen we rustig betwy- felen. Voor het vervoer van het gas naar Europa wil men een pijpleiding aanleggen over de bodem van de Mid dellandse Zee en zelfs dat is nog verre toekomstmuziek. Eerst moeten de plan nen in de Sahara zelf worden verwezen- lijkt. By de gisteren te Rauwerd gehouden doorelkaar loten kaatspartij behoorde tot het partuur dat de 2e pry's (f 24.— en 3 zilveren lauwertakken) won de Sneker kaatser IJ. Rienstra. Begunstigd hielden de donderdag hun jaarlijks uitstapje. Met 20 auto’s en een Z.W.H.-bus vertrok men uit Hommerts via de N.O.P. naar Kampen, waar de koffie werd gebruikt. Vandaar ging het door de nieuwe polder naar Elburg en langs het Veluwe-meer naar het hoofd doel Vaassen. Daar werd het kasteel „de Cannenburg” bezichtigd en de maaltijd gebruikt. De soep en broodjes lieten zich goed smaken en men ging verzadigd naar de forellenkwekerij te Ernst. Hier werd ook zeer genoten van het voeren der vissen. Men hoorde daar ook menig oudje zeggen: „Ik haw nea tocht, dat dy fisken sa springe kinne”. Daarna reed men door een prachtige omgeving via Hattem en Zwolle naar Steenwyk, waar een kopje thee werd gedronken. Van Steenwijk ging het over Frederiks- oord en Oranjewoud weer op huis aan, waar men om ongeveer 9 uur arriveer de. In het lokaal te Jutrijp wachtte hun nog een heerlijk kopje koffie, terwijl de Muziekver. „Ere zij God” zorgde voor een pittig stukje muziek. De heer T. Dijkstra richtte hier een woord van dank namens alle ouden van dagen tot hen die deze dag mogelijk hadden ge maakt. Adjudant Heidstra van Sneek, die het verkeer onderweg op voortreffe lijke wijze had geregeld, sprak ook nog een woord van dank voor de uitnodiging welke hij en zijn vrouw hadden ontvan gen. Namens de chauffeurs sprak F. de Haan en zei het bestuur meteen hun medewerking toe voor het volgend jaar. Werf; Ale Atsma; Jacob Pheifer; Age Bos: Klaas de Vries Johan Elzinga; Foppe de Jong; Klaas Wynja; Piet Lautenbach; Hendrik de Winter. 2e diploma Jongens: Albert Schurer: Jan Jellema; Martin Alkema; Manfred Hoekstra. 2e diploma Meisjes: Jikke Jelsma; Tineke Oppenhuizen; Greetje Rolsma; Berber Hornstra; Pietie Kooistra; Wil ma Jelgerhuis; Ymkjen Betsema; Gieni Huitema; Pietje v. d. Ploeg; Christien Troelstra; Susanna Beitsma; Clazientje Benut dan uw vrije dagen voor het opknappen van uw woning. Schilderen met FLEXA is niet alleen een nuttige, maar ook een aangename bezigheid. En het is veel goedkoper dan U denkt. Vraag eens zonder verplichtingen ad vies. Maandag 20 juli. Veilig Verkeersrit 1959 M.A.C. „J. C. Visser”. Start vanaf 19 uur bij Hotel Hanenburg. Woensdag 22 juli 's avonds 8 uur in Ho tel Bonnema S.Z.C. Lezing door de heer Jaap Helder over het wed strijdreglement. Woensdag 22 en donderdag 23 juli. Volksfeesten in IJsbrechtum. Woensdagavond 7.30 uur Dansen in Café de Boer. An ja Betske Salverda; Lijntje Grebe; Pim Tjaarda; Andrea Bax; Hanny de Vries; Lia Dik- hoff; Ineke Dijkstra; Geesje Bakker; Petra Wempe; Marjan Herius; Carla Vlaskamp; Angela Brenninkmeijer; Nel- Mooie GEBLOKTE WOLLEN DEKENS per stuk 1 2b95 Nog enkele 100% wollen AaBe DEKENS 35>per stuk NU kopen voor Zomerprijs 7J5 nen by dit onderzoek toond. Het is tegenwoordig vrij algemeen be kend, dat een grotere bloeding ergens in het darmkanaal aanleiding kan geven tot het zwart, teerzwart worden der ontlasting. Deze teerzwarte kleur kan ook andere oorzaken hebben een een voudig laboratoriumproeve wijst uit wat de oorzaak is. In het sputum, waaronder niet het speeksel uit de mond of keel moet wor den verstaan, maar het slym, dat bij hoesten uit de luchtpijp naar boven komt, kan men door microscopisch on derzoek en/of kweken, de verwekker van een gewone bronchitis, maar ook van tuberculose aantonen. En dan tenslotte het bloedonderzoek Veel patiënten foeteren hierop, omdat het prikje altijd even pijn doet, maai het belang van dit onderzoek is zo groot, dat het heel wat meer pijn zou rechtvaardigen. De bloedvloeistof bevat in oplossing zeer veel voor het leven belangrijke stof fen. Een deel hiervan is nauwkeurig te meten: uit stoornissen in de samenstel ling der bloedvloeistof zyn uitermate be langrijke gevolgtrekkingen te maker. Nog vaker bmaalt men zijn aandacht op het gehalte aan en de onderlinge ver houding van de witte en rode bloedcel len. Te weinig rode cellen zien wij bij de bloede -moede, een aandoening, die zeer vaak voorkomt en die de meest uiteen lopende klachten kan geven, waarbij echter doorgaans moeheid en futloosheid op de voorgrond staan. Dank zij het „prikje” kan men ook hier de oorzaak aan het licht brengen. Een ontsteking ergens in het lichaam veroorzaakt een stijging van het aantal witte bloedcellen en een verhoogde z.g. reeds vanaf 54.50 Op al onze kwaliteitstextiel, Huwelijks- en Baby-uitzetten enz. 10% EXTRA KORTING Koopt zoveel mogelijk in de morgenuren, dan wordt U rustig geholpen. leke Boeienga; Rietje Rameau; Nammensma; Saakje Algra; Faber; Nieta Schaap; Lucie Huitema; Marjo Karstkarel; Elly Bruinsma; Jaike Wester; Joke Steensma; Ukki Moust; Babje Oranjer. le diploma Jongens: Lou Keikes; Ma- rinus v. Gorkum; Albert Koopman; Wil lem v. d. Tempel; Jan Erik Unger; Dries Mulder; Ridzerd v. d. Berg; Jaap Hui tema; Enneüs Lodewijk; Jan Hiddo dë Boer; Okke Bekema; George Brandsma; Sibbele Bakker; Jan Pieter de Graaf, Wiebe van Roeden; Simmie Jonkmans; Klaas Faber; Bart Poiesz; Jan v. d. Emile Brandsma; Leo Lampe; WOUDSEND. Het uitstapje van de bejaarden heeft weer plaats gehad. Dit was de elfde tocht waaraan de heer' S. Schilstra zijn medewerking heeft ver leend als voorzitter der commissie. Dit maal ging de reis over de Afsluitdijk met 2 grot bussen en enige luxe wa gens. Eerste pleisterplaats was Den Hel der, waar na de koffie, de marinehaven werd bezichtigd. Men kon verschillende marinevaartuigen zien liggen en varen. Van den Helder ging de tocht via Cal- lantsoog, Petten en Schoorl, Bergen binnen, Alkmaar over Heiloo naar Lim- men, waar het middagmaal werd ge bruikt. De terugreis ging over Bergen Binnen naar Bergen aan Zee waar nog een tijdje op het strand werd vertoefd. In snel tempo ging hét daarna huis waarts met als laatste pleisterplaats Bolsward. De heer Falkena betuigde hier namens de tochtgenoten zijn harte lijke dank voor de mooie dag die men had doorgebracht, waarna hij nog een aardige voordracht gaf die hij voor 60 jaar ook verschillende malen ten bes te b”."’ gegeven. Het geheugen bleek neg pi a te zijn en de voordracht kwam goed tot zijn recht. Men ging daarna naar Woudsend, waar de plaatselyke muziekvereniging en zeer veel dorpsge noten de bejaarden verwelkomden; op het parkeerterrein aangekomen werden nog enige muzieknummers ten beste ge geven en werd door R. de Boer de reis op rijm verteld. Voorzitter Schilstra be dankte allen die hun medewerking had den verleend tot het welslagen van deze tocht en de muziekvereniging voor de ontvangst. Enige tijd geleden hebben wij enkele facetten van het gewone lichamelijke onderzoek, zoals het bij ieder consult kan voorkomen, nader belicht. Hetzelfde zullen wy nu eens doen voor het labora- torium-onderzoek. Vanzelfsprekend is het onmogelyk om in een artikeltje als dit hierover een uit voerige beschouwing te geven en zelfs een overzicht van de verschillende mo gelijkheden zou ons al veel te ver voe ren. Daarom zullen wy ons moeten be perken tot enige voorbeelden, in de hoop, dat deze U een inzicht zullen geven in het belang van dit onderdeel van net onderzoek. Het gemakkelrjkst is het voor de pa tiënt urine te leveren. Soms zal de be langstelling van de dokter voor de urine gering, maar soms ook zeer groot zijn. Is er een ontsteking ergens in de urinewegen, dan zullen in de urine by microscopisch onderzoek witte bloedcel len aantoonbaar zyn; rode bloedcellen komen voor o.a. by aanwezigheid van een steen, die grotere of kleinere be schadigingen heeft veroorzaakt. In de praktijk kan het soms heel moeilijk zyn om te weten of een patiënt buikpijn heeft tengevolge van een blinde-darm- ontsteking of van een niersteen: het simpele microscopische urine-onderzoek kan dan de oplossing geven. By aandoeningen elders, zoals bijvoor beeld bij een stoornis in de leverfunctie. komen in de urine stoffen, die zich daar in normaliter niet bevinden. En denkt U maar eens aan de suikerziekte. Een te hoog suikergehalte van het bloed blijkt uit het aanwezig zijn van suiker in de urine. Zowel bij de diagnostiek als bij de behandeling van de suikerziekte speelt dit eenvoudige urine-onderzoek een grote rol. De ontlasting wordt wat minder vaak voor onderzoek gevraagd, maar toch kan men alty'd het verzoek krijgen hier van een kleine hoeveelheid aan het la boratorium af te geven. In de ontlas ting kan men eieren van wormen vinden (waar de wormen zelf soms moeilyk aantoonbaar zyn), men kan stoornissen in de spijsvertering opsporen en ook ge ringe hoeveelheden bloed, die met het blote oog niet zijn waar te nemen, kun de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 2