Voettochten over Waddenzee winnen aan populariteit Linnendam en Jutedam worden maandag gebouwd en overgedragen aan de jeugd Ook tweede zomerhelft begon zomers Autotocht bejaarden van Scharnegoutum WYMBRITSERADEEL IJLST en Besmettelijke diarrhee 1 fr r 1 van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 23 juli 1959 114e jaargang no. 59 T Afscheid ds Meyeringh Geslaagd personen Ijlst De Kaagweek De heer H. Wielinga burge meester van Zaltbommel Belcanto-avond openluchttheater Joure Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Gebroeders A. en T. Nijdam 40 jaar bij de Raad van Arbeid -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd De licht-show in het de Hooppark Dertig jaar niet gelet op rentekaart, nu 6000, uitkering Perceel bij verkoping zestig maal verhoogd Hans v. d. Veen burgemeester en Simkje de Rapper burgemeesteres Ingekomen en vertrokken r - h SNEEKER NIEUWSBLAD van name Redakteur: L. KIEZEBRINK Hogedrukgebieden. Byzonder zonnig. Voettocht door het Wad, gezono avontuur, mits onder goede leiding. ten- In de meeste tenten De gemeenteraden. Als burgemeester van Linnendam zal fungeren Hans van der Veen uit de Lin denlaan 4, terwijl Theo Silvius, Fred. Hen drikstraat 32 en Klaas Lijklema, Prior- veer drie uur de bevoegdheden van belde steden worden overgedragen aan de bur gemeester van jongensstad en de eerste burgeres van Jutedam. Aan de „de Ruyterschool” te Vlissin- gen slaagde voor leerling-scheepswerk- tuigkundige B.M. de heer A. W. de Boer uit Sneek. Geslaagd voor de cursus C Assuratie- kennis de heer Tj. de Boer alhier. De teamwedstrijd in de Regenbogen is ten gunste van Holland beslist, het won met totaal 53,3 pnt.; Friesland had er 47, maar Friesland won de teamwed strijd in de 22 m2 klasse met 62.2 pnt.; Holland had totaal 46.1 pnt. De hoofdprijs regenbogen in de na tionale wedstrijden werd gewonnen door John Hofland met de Beneventum. want verleden jaar was september wel één van de beste maanden. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Geslaagd te Groningen voor het exa men leerling analiste med. richting, mej. H, Jansma te Sijbrandaburen. Geslaagd voor de volledige hoofdakte de heer D. Nieuwland alhier. slenk, en hij weet, dat de hele warwin kel van geulen, prielen en slenken, van zand- en mosselbanken, van jaar tot jaar verandert, omdat het Wad leeft. Groot is de hilariteit op zo’n tocht, wan neer iemand nat wordt, tot laten we zeggen: de gordel, nog groter, wanneer Ingekomen: Renske Wiersma, Geeuw- kade 3 van Achtkarspelen, Nij Stiensgea 20; Tjitske Visser (wed. van M. Boer- sma), Galamagracht 10 van Roordama- leane 13, Barradeel. Vertrokken Geertje van der Heide, van Galamagracht 54 naar Wonseradeel, Hichtum, Sieswerderreed 12; Gerben Sierd Grouwstra, van Galamagracht 4 naar Heerenveen, Luinjeberd, Spitzen- dijk 78; Andries Terpstra, van Galama gracht 26 naar Wymbritseradeel, Oost- hem 5; Hieke de Vries, van Zevenpelsen 21 naar Baarn, Stationsweg 30. nige dag, toen iemand zei: „Als Rixt van het Oerd niet wild was geweest en ze zou dit gezien hebben, dan was ze zich wild geschrokken”. En inderdaad, een Waddentocht is geen onderneming voor mensen, die erg vies zijn uitgevallen, voor lieden op z’n rein aan de 1 vorig jaar zullen de jongens in Linnen dam wonen en de meisjes zullen inwoon sters zijn van Jutedam. Ongeveer 170 meisjes en jongens zullen in deze jeugd- steden twaalf dagen van hun vacantie op een prettige wijze doorbrengen. In tegenstelling tot eerder gedane me dedelingen, komen de jongens en meisjes dus wel apart, maar beide steden wor den zodanig opgebouwd dat het net lijkt alsof er één stad is ontstaan. Het voor ste gedeelte zal worden ingenomen door de jongens, terwijl de meisjes het ach terste gedeelte (aan de kant van de wandelweg) van het terrein zullen be volken. Er komen, net als vorig jaar, weer twee ingangen en in totaal komen er ruim vijftig tenten. Als de opbouw maandagmorgen achter de rug is en al les geïnstalleerd zullen ’s middags onge- Geen politie, wél politie. De bewoners van Linnendam (de jon gens dus) krijgen geen politiekorps, doch de politiële taak wordt waarge nomen door het gemeentebestuur. De meisjes van Jutedam krijgen echter wel te maken met politie, dat wil zeggen, er zal een vrouwelijk agentencorps worden samengesteld. Het schijnt dus dat de meisjes het niet zonder politie kunnen stellen. of een diepe zandkuil te bewonderen. In Giethoorn werd nog koffie en brood ge nuttigd, waarna het gezelschap weer via Sneek richting Scharnegoutum koerste. Reeds stond Excelsior in keurig uniform met de drumband in tenu klaar en omringd door zeer veel belangstel lenden werd Scharnegoutum via de IJs- brechtumerweg bereikt. Het was weer een glorieuze intocht voor de oudjes. De muziek blies er lustig op los en de drum band deed z’n best terwijl de tochtgeno ten zich naar café de Jong begaven. De voorzitter dankte alle aanwezigen voor hun belangstelling en meeleven en ook voor de financiële steun die onmisbaar is. Er werd thee gedronken en er wer den vele woorden van dank gesproken: tot het bestuur voor het organiseren van deze tocht, aan de wijkzuster voor haar bereidwilligheid om mee te gaan, aan de chauffeurs voor hun zorgzaam en goed rijden, de heer Sijpersma voor de toe lichting wat bijzonder op prijs werd ge steld, en de dames voor de bediening. De muziekver. werd dank gebracht voor haar muziek. Namens de bejaarden sprak Gabe de Vries. Namens de drie bestuurders van de personenauto’s sprak P. Tiersma. Nadat de Avondzang was gezongen wenste voorzitter H. Bruin- sma allen een „wel thuis” en ging een ieder om negen uur zeer voldaan huis waarts. zullen drie kinderen worden onderge bracht, in een enkele één of twee meer. Overigens is de opzet geheel gelijk aan die van vorig jaar, ook wat de dag indelingen, de gevarieerde programma's en overige attracties betreft. Leiders en leidsters zijn nog van harte welkom en diegene die zich geroepen voelt om de taak van de commissie wat te verlich ten geve zich op aan de bekende adres sen. Wanneer het weer meewerkt en eigenlijk zijn wij daar met het vaste zo merweer wel van overtuigd dan staan de jongens en meisjes ongetwijfeld en kele prettige vacantiedagen te wachten. De commissie stelt alles in het werk om de jeugdsteden tot prettige woonoorden voor de jeugd te maken, de jeugd zelf kan aan het slagen ervan zeer veel doen. etmaal 400 miljoen kubieke meter wa ter in- en uitstroomt, om van de andere gaten maar te zwijgen, voor wie het Wad nimmer heeft gezien bij storm en hoog water, is deze onderneming zonder de hulp van een deskundige gids rond uit poging tot zelfmoord. Het is name lijk niet voldoende, wanneer het water bijna laag is en wanneer de wind uit het oosten waait. De wind kan draaien en als er storm op komst is stijgt het wa ter zeer snel. Er zijn vele factoren, die bij een Waddentocht een rol spelen, vraag het de gidsen WOUDSEND, 19 juli. In de middag- dienst nam ds A. Mejjeringh afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Wouds- end c.a. De kerk was geheel bezet. De afscheidstekst in deze dienst was 1 Oor. 2:2: „Want ik had niet besloten iets te weten onder u, dan Jezus Christus en dien gekruisigd”. De scheidende leraar legde de nadruk vooral op de ge kruisigde en opgestane Christus. Die hij in de vier jaar dat hjj in Woudsend ge weest is, verkondigd heeft. Na de preek voerde in de kerk alleen het woord ouderling Schilstra, die dat deed namens de kerkeraad en de gehele gemeente. Staande werd de scheidende dominee en mevrouw Ps. 1214 toege zongen. Na afloop van de dienst was er ge legenheid om in de consistoriekamer persoonlijk afscheid te nemen van ds en mevr. Meijeringh, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. De genodigden verzamelden zich na de dienst in het Gebouw, waar alle ringcollega’s, Burge meester van Hout, ds Jelsma en ouder ling Miedema van de Geref. Kerk ter plaatse, het college van kerkvoogden en notabelen en de kerkeraad met hun da mes aanwezig waren. In deze samen komst spraken nog ds mr Schoenmaker van Heeg voor de classis Sneek en de ring IJlst; ds Jelsma voor de Geref. Kerk en als vriend; ds de Noo als con sulent. Tot slot bedankte ds Meijeringh alle sprekers, ook namens zijn vrouw, voor al de vriendelijke en meelevende woorden tot hen gericht. Lucht en wolken, zandbanken en schelpen, heel de wondere wereld van het Wad is hier eigendom van de Wad denlopers, die in twee-en-een-half uur Ameland halen, net als wij op die zon- SCHARNEGOUTUM. Het was warm en ver, maar niettemin hebben de be jaarden van Scharnegoutum en Loënga maandag een bijzonder geslaagde auto tocht gehad. Om ruim 8 uur werd ge start met een reiswagen van Sijpersma en drie particuliere auto’s. Onder stra lende zon werd door de N.O. Polder ge reden. Emmeloord en Ens werden onder de loep genomen en de bijzonderheden toegelicht door de heer Sijpersma van Sneek. „Hwat moat dy man hwat witte” zei een oudje. Gereden werd over Kam pen, Wezep en temidden der bossen werd in de „Dellen” halt gehouden bij de Ossental. In de heerlijk koele stal, waar eertijds 6 tot 8 ossen hun rust plaats hadden na het zwoegen voor de p’oeg, hebben de oudjes gerust en met smaak lekkere koffie gedronken. Van daar werd gereden naar de forellen kwekerij van de Ned. Heidemaatschap pij. Deze werd met grote interesse in ogenschouw genomen. Niet alleen forel len maar ook andere vissen waren aan wezig en karpers voor visliefhebbers om te watertanden. Kasteel „Cannenburg” was de volgende halteplaats en daar in het koetshuis hebben de reisgenoten zich te goed gedaan aan fijne soep en een broodmaaltijd. Het kasteel met zijn oude en kostbare inhoud werd bezichtigd, waarna werd getoerd over Hattem, Has selt naar Giethoorn, af en toe onder broken om een beker ranja te drinken Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer B. Tuil van Sneek. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen tand heelkunde de heer S. H. Kingma van Sneek. zondags. Het is een stukje sport, een nieuw vermaak zo ge wilt, maar stellig evenmin voor lieden, die niet op de hoog te zijn van wat de Waddenzee eigenlijk is, van het feit, dat er enkele uren na laag water, wel weer anderhalve meter of nog meer zee kan staan met onbe rekenbare stromingen en zuigingen. Een Waddentocht is een b tendijks en bui tenissig avontuur voor de voorzichti- een deelnemers zich even niet overeind gen. Voor hen, die niet weten, dat er kan houden. alleen al door het Amelander gat ieder Het feit, dat de hogedrukgebieden zich regelmatig van de Azoren naar West-Europa en Scandinavië blijven uit breiden en niet stationair op de Oceaan blijven liggen, mag als eerste oorzaak van het zomerse karakter van deze zo mer worden beschouwd. Hierdoor worden de depressies regel matig in de richting van Ijsland weg gestuurd. Tot dusver behoort deze zomer met die van 1911, 1921, 1939, 1947 en 1949 tot de beste van deze eeuw. Dit geldt mogelijk niet voor hooggelegen land bouwgebieden waar de droogte te scha delijke gevolgen heeft veroorzaakt. Maat laten de mensen die het in de zomer van vacantiegangers, van badgasten, van jjs en limonadeverkoop enz. moeten heb ben, het dan ook eens goed hebben, het geen de laatste jaren niet kon worden gezegd. Naar aanleiding van berichten over het optreden van besmettelijke diarrhee in enkele delen van het land, deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid het volgende mede: Evenals in vorige jaren wordt ook dit jaar in de zomermaanden een toeneming van het aantal gevallen van besmette- iyke diarrhee gevonden. Mede door de uitzonderlijke hoge buiten-temperaturen is de toeneming dit jaar hoger dan in het verleden. Een deel dezer gevallen wordt veroorzaakt door verschillende soorten salmonellas (paratyphus bac teriën) welke laatste aanleiding zijn ge weest tot enige explosies o.a. te Am sterdam en de omgeving van Haarlem. De ziekte is niet van ernstige aard; zjj gaat gepaard met diarrhee en koorts die in het algemeen na drie tot vier dagen verdwijnen. De besmetting van de mens kan op -ele manieren plaatsvinden, o.a. door het consumeren van niet of onvol doende gebraden vlees, onvoldoende schoongemaakte groente of fruit, onge kookte melk enz. Ook is het mogelijk dat wanneer één gezinslid besmet wordt, dit de andere gezinsleden direct infec teert. Eén van de belangrijkste middelen om voor deze ziekte gevrijwaard te wor den, is een goede persoonlijke hygiëne. Het is noodzakelijk, dat men zijn han den grondig met water en zeep wast na gebruik van het toilet, de uiterste rein heid met toiletten betracht en bovendien de handen goed wast voor het gebruik en voor de bereiding van levensmidde len. Men vermijde het gebruik van rauw vlees, rauwe melk, rauwe eieren enz. Het verdient aanbeveling vlees of vis voldoende door te bakken, braden, sto ven of koken; ongepasteuriseerde en niet gesteriliseerde melk goed door te koken. Van groot belang is, dat levensmidde len zo koel mogelijk bewaard worden. Gebleken is, dat bij langere bewaartijd van vers vlees, vis, groente en melk de besmettingskansen toenemen. Zo moge lijk moeten de ingekochte levensmidde len nog dezelfde dag genuttigd worden. Het vooral als ze onvoldoende gekoeld be waard zijn, vermeden te worden. Degenen, die ingewandsstoornissen hebben of hiervan pas hersteld zijn, vor men een gevaar voor verspreiding in hun naaste omgeving. Zieken of pas-herstel- lenden dienen dan ook alles te vermijden waardoor anderen kunnen worden be smet. Klimatologisch wordt elk seizoen precies over drie maanden berekend. Onder de zomer worden de drie maan den juni, juli en augustus verstaan, het geen betekent dat wij vorige week don derdag aan de tweede helft zijn begon nen, die tot dusver niet voor de eerste helft heeft ondergedaan. Het Weekend was zomers en ook in het begin van de week troffen de boouwvakvacantiegan- gers (met uitzondering van die in de drie zuidelijke provincies waar deze va cantie even later begint het geweldig. Opmerkelijk is het dat de weekenden deze zomer zo bijzonder gunstig zijn. Van de laatste elf zondagen viel er op slechts twee een weinig regen. Ruim 40 jaar geleden begonnen de Raden van Arbeid hun werkzaamheden. Uiteraard zijn er destijds verschillende ambtenaren in dienst getreden, die thans nog in functie zijn. Het zal echter minder vaak voorko men dat twee broers, en nog wel twee lingen, gedurende 40 jaren bij dezelfde overheid werkzaam zijn. Dit is het geval met de heren A. en T. Nijdam te Leeu- - x r warden. Beiden traden op 21 juli 1919 opwarmen van etensresten dient, in dienst de voormalige Raad van Arbeid te Sneek en gingen op 1 juli 1933 over naar de Raad van Arbeid te Leeu warden. De heer A. Nijdam bekleedt sinds 1 januari 1952 de rang van ad junct commies A„ de heer T. Nijdam sinds 1 januari 1930 de rang van ad junct commies. Dit jubileum is dezer dagen herdacht en het heeft de beide jubilarissen niet aan belangstelling ontbroken. De Raad van Arbeid bood ieder van hen de ge bruikelijke gratificatie aan, alsmede een wandbord van Makkumer aardewerk. Aan beide jubilarissen werd de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend, waarvan de versierselen, bij ontstentenis van de Voorzitter Mr A. J. Hazenberg, werden overhandigd door het Raadslid de heer J. Venema. Namens het perso neel werden hun cadeaux aangeboden. eigendom aan de modder te ontrukken, haar rentekaart geschonken en mede dat hoge daardoor had zij verzuimd direct na ’t overlijden van haar echtgenoot op grond van haar verzekering, krachtens de in validiteitswet, wezenrente ten behoeve van haar 5 kinderen aan te vragen. Haar echtgenoot was nimmer in het bezit van een rentekaart geweest. Thans blijkt dat de weduwe niettemin nog aan spraak kan maken op een uitkering van ruim f 6000.Verder zal zij ook nog wezenrente en kinderbijslag ontvangen, tenminste totdat haar jongste kind 16 jaar is geworden. De voorzitter van de raad van arbeid te Den Haag merkt bij dit bericht op, dat dit voorbeeld bewijst, dat het goed is, indien degenen, die in soortgelijke omstandigheden verkeren zich wenden tot de raad van arbeid, waar zij zijn in geschreven of indien hun dat niet be kend is tot de raad van arbeid van de plaats hunner inwoning. Nog steeds zijn velen niet voldoende op de hoogte van de voordelen, weike verbonden zijn aan het bezit van een rentekaart. Herhaaldelijk komt het voor dat men meent, dat bij overlijden van de vader voor zijn kinderen beneden 16, jaar slechts dan recht op wezenrente be staat, indien de vader een rentekaart had. Ook aan de rentekaart van de niet- overleden, moeder kan in zulk een geval echter vaak recht op wezenrente ont leend worden, zelfs indien zy na haar huwelijk de premie-betaling niet voort zette, mits althans op de datum van bet overlijden van haar echtgenoot minste 40 zegels waren geplakt. Het initiatief van het Stedelijk Mu ziekcorps om het „de Hoop-park” van een feestverlichting te gaan voorzien, blijkt alom in goede aarde te vallen. Het wordt dan ook iets bijzonders. De installateur is al met een reuze-vracht verlichtingsmateriaal gearriveerd. De begroeiing in het park is thans juist extra rijk en leent zich buitengewoon voor verlichting. Men kan zich aan stonds in sprookjes-land wanen, wan neer men door het park dwaalt. De verdere attracties beloven ook de moeite waard te worden. Met verschil lende artisten zijn onderhandelingen gaande. Namen kunnen nog niet ge noemd worden, maar gegarandeerd kan worden, dat ze bij het publiek in de smaak zullen vallen. De botenshow blijkt ook een gelukki- I ge keuze te zijn. Verschillende boot- bouwers verzekerden zich al van een standplaats. Het waterorgej blijft ••en interessante attractie, die nooit verveelt. Het Stedelijk Muziekkorps is van plan zelf een consumptietent te plaatsen, terwijl andere exploitanten de verkoop van ijs, patates frites enz. voor hun re kening zullen nemen. Eén ding is voor ons zo actieve corps een puzzle. Hoe verzekert men zich van voldoende medewerkers, om de hele organisatie gesmeerd te laten lopen. Er zijn .en genoeg, zult u zeggen, maar de bewaking, de controle, de kassa en de consumptietent vragen veel mensen, die bere’zijn de handen uit de mouwen te steken. Velen prijzen het corps om het geno men initiatief. Wanneer er nu ook nog een aantal supporters van dit corps is, dat bereid is, zich één of meer avonden beschikbaar te stellen voor assistentie op een der genoemde fronten, dan zal deze daad zeer op prijs worden gesteld. Dit geldt zowel voor mannen als voor vrouwen. Aanmeldingen bij de leden, die graag de namen zullen noteren. Het corps zorgt dat de stad Sneek in het hoog-seizoen leder iets te bieden heeft; laten de Snekers zorgen, dat het corps hierin slaagt. Op 25 juli a.s. zal in het openlucht theater in het park Herema-State te Joure het „Quintetto di Canto” optre den, een gezelschap dat al meermalen voor de Nederlandse strijdkrachten op trad, wat men als een garantie voor een goede artistieke prestatie kan beschou wen, want aan voorstellingen voor de strijdkrachten worden hoge eisen ge steld. Het optreden van het „Quintetto” in Herema State zal een zeer gevari eerd, luchtig karakter dragen en zonder de pauze 2 uur duren. Het eerste en het tweede gedeelte van de avond zullen bestaan uit Amerikaan se „musicals”, die de laatste tijd bijzon der in trek zijn, en uit Weense operettes en Italiaanse opera’s. Gezongen worden gedeelten uit Cavaleria Rusticana, La Bohème, Carmen en Rigoletto; voorts uit lm Weissen Röss’l, die Fledermaus. der Bettelstudent, Oklahoma, Porgy and Bess, Kiss me Kate, My Fair Lady en vele anderen. Het wordt dus een mooie zomeravond met meeslepende wereldberoemde melo dieën, met: Annette Baels, sopraan; Elena Xander, coloratuur-sopraan; Su zanna Beaumer, alt; Georg Grünewald, tenor; Alexander Orfèfre, bas bariton. Aan de piano: Godfried von Ust. Met ingang van 1 augs. is benoemd tot burgemeester van Zaltbommel onze oud-stadgenoot de heer H. Wielinga. De heer Wielinga, die lid van de Partij van de Arbeid is, is thans referendaris aan het dept, van O„ K. en W. te Den Haag, was van 1950 tot 1955 burgemees ter van Terschelling en is in het toen malige Ned. Indië assistent resident van Semarang geweest. Op enkele plaatsen brengt de droogte de land- en tuinbouw in moeilijkheden maar overigens is men overal vol tof over deze prachtige zomer. In de zeer natte zomers van de laatste jaren heeft men meer schade van het weer onder vonden. Waren mei en juni al bijzonder zonnig, juni zelfs record, ook juli had tegen het midden van de week al 200 uren zon gebracht, hetgeen ongeveer 50 uren boven normaal is. Een slechte zomer is het voor de Enk- huizer Almanak, die voor deze zomer weinig goeds heeft voorspeld. In mei zou het maar zelden warm zijn en de temperatuur zou tegen het einde van de maand stijgen. Voornamelijk zou de temperatuur tussen koel en zacht schommelen. Van Hemelvaartsdag (6 mei) af is mei echter een zomerse maand met veel zon geweest en in de eerste helft een warmteperiode zoals maar zel den voorkomt. Juni zou volgens de Al manak slechts enkele warme dagen in het begin van de maand brengen, overi gens wisselvallig en koel aan het ein de. Maar juni is record-zonnig geworden met een boven-normaal aantal zomer dagen. Juli, zo zegt de Enkhuizer, zal een temperatuur geven, die lager zal zijn dan normaal met slechts enkele warme dagen tussen 17 en 21. Overi gens koel en... er is kans op veel regen. Die regen zal vóór a.s. zaterdag dan moeten komen, want tot nu toe is juli zeer droog. Allerminst koel. Integen deel, wellicht in de laatste negen jaren niet meer zo warm en met zo veel zon. Nu kunnen wij, het spijt ons voor de „voorspellers”, niet anders hopen dan dat de Almanak ook ten aanzien van augustus de plank mis slaat, want au gustus zou een koele maand moeten worden met een kleine kans op warme dagen, de kans op regen zou groot zijn. De Enkhuizer is van mening dat net weer eerst in september een wat war mer en zomerser karakter zou krijgen. Mogelijk heeft zij zich een jaar vergist, Buitendijkse en buitenissige avonturen laten geen ruimte voor ondeskundig experiment Een Haagse dame, die al tien jaar we duwe is, zal een uitkering van 6000 gul den van de raad van arbeid in ontvangst kunnen nemen. De weduwe wier man al bijna 10 jaar geleden is gestorven, herinnerde zich dezer dagen, dat korte tyd voor haar rente- Maandagmorgen zal een begin worden straat 3 hem in zijn ongetwijfeld moci- gemaakt met de opbouw van jongens- lijke taak zullen bijstaan als wethou- stad en meisjesstad op het IJsbaanter- ders. Als raadsleden zijn gekozen Menno Leeuwarderweg. Evenals Silvius, Fred. Hendrikstraat 32, Otto T1 Bosma, Zeilstraat 11; Johan de Vries, Jan. v. Nassaustraat 7; Auke Bleeker, Anna Paulownastraat 8 en Albert Kam- stra, Joh. W. Frisostraat 69. Over meis jesstad Jutedam zal Simkje de Rapper, W. Noorderhorne 15 de scepter zwaaien en als haar wethoudsters Rietje Bak ker, Hopperstraat 16 en Ypie Mulder, Dr Wumkesstraat 10 fungeren. Raads leden zullen zijn: Elly Bosma, E. Hai- bertsmastraat 63; Boukje Schuil, Nap- jusstraat 27; Gonnie Dijkstra. School straat 17; Maaike Boot, Priorstraat 34 en Alie Ferwerda, lepenlaan 2A. Deze colleges zullen de bestuurlijke proble men moeten aanpakken waarbij over het algemeen de te volgen methode (uiter aard zeer democratisch) dezelfde is als die van vorig jaar. Notaris G. H. Galema verkocht finaal het burgerhuis met pakhuis en erf aan de Singel nr. 67, in eigen gebruik ge weest bij de wed. H. de Wit. Bij inschrij ving werd het hoogst geboden f 3981. Bij de finale bleken er twee serieuze ge gadigden. Na 60 verhogingen, waarbij een van de lasthebbers tot 4 maal toe optie vroeg, werd koper» de makelaar D. Schengenga te Sneek voor f 6600. Notaris P. Feddema verkocht finaal: 1. Burgerhuis, 3e Woudstraat 46. Ko per de huurder de heer A. Elzinga voor f 2789.—. 2. Woonhuis, Westersingel 20, in huur bij Tj. Walstra. Koper de vereniging voor Chr. Belangen te Sneek voor f 2000.—. 3. Burgerwoonhuis, Vesperstraat 6. in huur bij Wed. A. Wielinga. Kopers de heren A. S. Bosma te Wolvega en M. Haanstra te Gorredijk voor f 4177. 4. Woonhuis, Parkbuurt 10, vrij te aanvaarden. Koper de heer J. Faber te Sijbrandaburen vor f 2024.—. I Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Hoewel wij geenszins de indruk heb ben, dat er in de toekomst voor de veer boten naar de eilanden geen emplooi meer zou zijn (verre van dat) is het 'n feit, dat de voettochten over de Wadden zee snel winnen aan populariteit. De aarzelende verkenningstochten naar het „droogste” traject van de zeedijk bij Vis- buren achter Holwerd naar het Ame landse Oerd, ondernomen door figuren als dominee D. van Djjk, vroeger te Hoi- lum op Ameland, nu te Leeuwarden en de heer D. Huismans, eveneens uit de Friese hoofdstad, zijn reeds lang ver leden tijd. Zij weten precies, waar men het best „zee kan kiezen”. Zij weten waar men een paar streken westelijk of noordelijk moet aanhouden en met hen of andere deskundigen hebben in de af gelopen jaren enkele honderden perso nen de voettocht naar Ameland en terug volbracht. Er zijn ook tochten geweest naar de Engelsmanplaat en de voet tochten van het Groninger vasteland naar Rottumeroog worden al vele jaren ondernomen. Reeds lang geleden schreel de strandvoogd van Rottumeroog in de annalen van zijn dagelijkse gedoente op het eiland, dat hij en de zijnen bezoer hadden gehad van de „overlopers”. Het mag echter zo zijn, dat de Wadden tochten al min of meer betreden padei kennen, behalve dan de tocht van Ter schelling, die dit seizoen voor het eerst sinds vele jaren werd volbracht; het blijft een feit, dat een voettocht door het Wad een avontuur blijft met voor de outsider gevaarlijke kanten, en dat een dergelijke onderneming niet geschikt is voor iedereen. „Hier kunnen we er het beste door”, zeggen dominee Van Dijk en de heer Huismans, wanneer z’j weer een toent beginnen, ergens op de zeedijk bij Vis- buren. En dan dalen zij, met de „over lopers” achter zich aan, de steile basalt- glooiing van de dijk af, naar de Blikvel den, die zo onschuldig voor de dijkvoet uitgestrekt liggen, maar verraderlik blijken te zijn voor wie zich enthousiast een weg begint te banen naar het eind van die velden, waar de tocht naar Ame land pas goed lijkt te beginnen. Hét slik is een sponzige, vuile gli ber- massa, die zijn slachtoffers vastzuigt als een inktvis zijn prooi. Lage gymna stiekschoenen bljjven achter in de brij- massa, laarzen blijven staan tot de ei- huwelijk door haar werkgever genaar, die er met een voet uitgeschoten zegels waren geplakt; sedert meer dan is. een paar stappen terugkeert, om zijn 30 jaar had zij geen aandacht meer aan zulks met de wetenschap, dat 1 gymnastiekschoenen of blote voeten de beste uitrusting vormen voor zo’n tocht, zulks met een korte broek en zonder bagage dan een fototoestel en wat leef tocht. Die eerste schreden van de tocht naar Ameland zijn de moeilijkste en de meest leerzame. „Even doorzetten”, roept dan gids Huismans en dan gaat de groep de verdere avonturen tegemoet. Niemand maakt zich zorgen, want de gids zorgt. Die oriënteert zich voortdu rend op vaste punten aan de kust en op het eiland. Die kent iedere priel, iedere

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1