Afd. Sneek en Omstreken Ned. Ver. v. Suikerzieken Polsstokverspringen Nederland zorgt voor zijn toekomst WYM BRITS ERA DEEL IJLST van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 27 juli 1959 114e jaargang no. 60 Redakteur: L. KIEZEBRINK J over Geslaagd Zomeravond- beiaardconcerten Dertig jonge Duitsers de grens gezet Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Nieuw doch veel omstreden en sensationeel vermaak in Friesland W. Koninklijk paar gaat mee met proefvaart s.s. Rotterdam Opbrengst collecten Meer welvaart door Europoort en Deltaplan De premie-woningbouw -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r €£I|T4 Deense viskotter met succes tewater gelaten Waterpoortsterrit wederom een groot succes Half miljoen TV-toestellen geregistreerd Gelukkige weduwe krijgt volgelingen SNEEKER NIEUWSBLAD 3. 4. 8. EZELTJE VOOR PRINSES IRENE AL IN FRANKRIJK en- worden Schakel. Grotere havens. P. 4 1. 2. De complicaties van suikerziekte en haar behandeling. 100.000 200.000 250.000 300.000 400.000 500.000 G. F. Handel J. S. Baeh J. S. Bach H.M. de Koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden zijn voornemens de of ficiële proeftocht van het s.s. Rotter dam op donderdag 20 en vrijdag 21 au gustus a.s. mede te maken. (Alg. Handelsblad). Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) 5. 6. 7. V JUTRIJP-HOMMERTS. De collecte voor Blindenhulp bracht in onze dorpen op f 52.50. De vijf studenten van de universiteit van Madrid, die met drie ezeltjes, „Pla- tero”, „Reverte” en „Perez” op weg zijn naar Nederland om de witte „Platero” aan te bieden aan prinses Irene, trekken op het ogenblik^ door Frankrijk op ons land aan. Deze foto werd gemaakt te Irun, waar de studenten met hun ezel achtige vriendjes, de Spaans-Franse grens overstaken. staat verbaasd over zo veel technisch kunnen en durf nog wordt geconfronteerd met het project Europoort. Nederland rekent vooruit en eigenlijk is het jammer dat wij öf zo weinig be kend zijn met wat er allemaal gebeurt, óf het bijna als vanzelfsprekend aannemen dat het gehele Zuidwesten van ons land wordt beveiligd tegen de krachtige aan vallen van de Noordzee en dat dichtbij datzelfde gebied wordt gewerkt aan een door economen, sociologen en ingenieurs samengesteld plan tot verbetering van onze nationale economie. Een plan dat een enorme betekenis heeft en zijn weer ga in de wereld niet kent. In onze tijd van Europese éénwordingis weinig plaats voor landelijk chauvinisme, maar met recht mogen wij roemen op dat wat in Zeeland en Zuid-Holland door Nederlandse technici en arbeiders is cn wordt gepresteerd. Evenals wij trots mogen zijn op de werken in de voorma lige Zuiderzee. In de afgelopen winter is in het bouw centrum te Rotterdam met medewer king van de jubilerende Economische Hogeschool een tentoonstelling georga niseerd onder de naam „Europoort Een Schakel”. De naam typeert het pro ject voortreffelijk. Het is inderdaad niets anders dan een schakel in de lange keten van een uitgedokterde econo mische ontwikkeling. Er moet gezorgd worden voor werkgelegenheid voor een gestaag toenemende eigen bevolking, voor productiemogelijkheden van de stij gende behoeften en voor uitbreiding van de bijkomende diensten, die niet alleen op het eigen land maar op het gehele terrein van de Euromarkt gericht moe ten worden. Nederland moet industriali seren op grote schaal. Gelukkig zijn de eisen van de tijd verstaan. Dat bewijzen de mannen die nu in de klei en de mod der van Zeeland en Zuid-Holland wer ken aan de verwezenlijking van Delta plan en Europoort. De nieuwe havens, de fabrieken, de raffinaderijen en net hoogovencomplex zullen over een aantal jaren in vol bedrijf zijn en dan een be langrijke verbetering van het industri ële klimaat in het Westen van ons land teweeg brengen. Maar dat’niet alleen geheel Nederland zal de vruchten pluk ken van deze gedurfde ondernemingen Natuurlijk moesten er ook offers worden gebracht toen de projecten werden uit gewerkt. Een hoeveelheid recreatie terrein gaat verloren, die in ons kleine landje bijna niet te vervangen is. Maar die prijs moet betaald worden voor een veilige en zekere toekomst. In 1959 zijn tot 22 juni premies toe gezegd voor 20.986 woningen. Op die da tum waren op de centrale directie en hij de hoofdingenieurs-directeuren in de pro vincies ontvangen en nog niet afgehan deld aanvragen voor 29.459 woningen. Dit deelt minister Van Aartsen mee in zijn antwoord op schriftelijke vragen, die het Eerste Kamerlid de heer Maenen (k.v.p.) had gesteld over de regularisa- tie van de premiewoningbouw. Gelet op de bij de begroting beschikbaar gestelde middelen kunnen in 1959 premies wor den toegezegd voor 38.000 woningen. Dit heeft- tot gevolg, dat een deel der tot en met 22 juni 1959 aangevraagde premies eerst in 1960 zal kunnen worden toege- zëgd. Bolsward en programma Eigenlijk verbaasde het ons dat er za-1 gekregen. Dit produkt is maar enkele terdagmiddag in Aere Perennius, on danks warmte en vacantietijd, nog zo veel belangstelling was voor de verga dering van de Ned. Ver. van Suiker zieken afd. Sneek e.o. Wei een bewijs dat de lijders aan deze ziekte het nut der vereniging inzien en er graag daad werkelijk aan mee willen werken deze zo sterk mogelijk te maken. Voorzitter W. Piersma noemde enkele activiteiten van de landelijke vereniging: uitzending van suikerzieke kinderen, va- cantiekampen, streven naar een regeling met ziekenfondsen en besturen van be jaardentehuizen, enz. De plaatselijke af deling organiseert lezingen voor de aan gesloten patiënten; men laat hun door middel van films iets zien over de be handeling en de mogelijkheid van gene zing van de ziekte, terwijl men een en kele maal een feestelijke bijeenkomst heeft. Toch is nog niet elke patiënt bij de vereniging aangesloten en men heeft aan deze vergadering wat meer bekend heid willen geven om ook de afzijdigcn aan te trekken, zodat ook zij zich, in het belang van zichzelf en de gemeenschap, bij de vereniging kunnen aansluiten. Tevens wil men een donateurs-actie voe ren; de heer Piersma wekte alle aanwe zigen op hieraan deel te nemen. De waarnemende secretaresse, mevr. WybrandsFopma, uit Staveren las de notulen van de vorige vergadering voor, waarna de heer Piersma gekozen werd als afgevaardigde naar de algemene ver gadering op 26 sept. a.s. in Utrecht. Als vervangend afgevaardigde werd mevr. HofstraZandstra aangewezen. Ook de leden kunnen deze vergadering, die zeer belangrijk en interessant zal zijn, bij wonen. Voor de pauze hield de heer Boersma een kort praatje over Rivella. Nadat men in contact getreden was met ‘iet hoofdbestuur van de vereniging heeft de fabrikant suikervrije Rivella gemaakt die aan de hoogste eisen voldoet en dan ook het etiket van de vereniging heeft1 leefwijze, waarbij dan dokter en patiënt Nochtans wordt er nog steeds pols- stokvèrgesprongen en dat is een schone zaak voor de toeschouwers. Voor Je deelnemers is een en ander vaak minder schoon, vooral, wanneer er iets mis gaat bij de sprong over een vriendelijk kab belende, maar nochtans afschuwelijk blubberachtige dorpsvaart. En het gaat niet zelden mis bij deze sport, dat is de grote attractie voor de meestal talrijke toeschouwers. Die zitten niet alleen re wachten op een meestersprong van acht of elf meter, al naar gelang de situatie ter plaatse is, maar de toeschouwers zit ten er ook echt naar uit te kijken, dat stoere deelnemers na een raketachtige aanloop, de gereedstaande polsstok voor bijspringen en pijlsnel, doch eervol on dergaan in de modder. De toeschouw* rs genieten van springers, die in de „vlucht” pijlsnel omhoog klimmen, om de lengte van de sprong zover mogelijk uit te smeren, maar zij genieten even zeer, wanneer de springer dan uit de koers raakt, boven de vaart een moment stilstaat en dan overdwars te water gaat. Vooral in de s-niorenklassen zijn de avonturen groot en de kledij, waarin de springers soms verschijnen verhoogt de aantrekkelijkheid als kijkspel. Er worden dikwijls prestaties behaald, die respect afdwingen en die een Fries kam pioenschap rechtvaardigen. Toch is deze sport niet zonder geva ren. Gekneusde of zelfs gebroken polsen zijn geen uitzondering, gebroken pols stokken evenmin. Niet alle springers zijn vèrspringers, niet alle vaarten ge schikt om deze nieuwe sport te beoefe nen. Wel zijn alle vaarten even nat, die van de Ljeppers Kommisje zowel als die van de Bond. Maar dat drukt de pret niet. Een te korte sprong geeft op grond van dit feit bij beide organisaties even veel vermaak. Slechts de te korte sprong die gemaakt is naar een herstel van de eenheid is te betreuren Het was vrijdag weer een hoogtijdag voor de Sneker scheepsbouwunie Nug- teren alhier, ’s Morgens omstreeks 11 uur werd op de nieuwbouw-werf aan net Eiland, net goed gevolg te water ge laten een Deense Viskotter, waarvan ge noemde unie in totaal drie moet leveren. De te waterlating, aldus de directie, is altijd een enigszins riskant werk, omdat zich daarbij onvoorziene strubbelingen kunnen voordoen en dan is de schade dik wijls groot. Maar gelukkig is het tot nu toe meegelopen. Sinds de vestiging van dit bedrijf april 1956 werden er 8 schepen gebouwd, terwijl het 9e en 19e in opdracht zijn en half oktober a.s. en eind april 1960 gereed zullen zijn. Alleen het casco van de schepen wordt hier ge bouwd. Do afwerking, betimmering, schilderen enz. en het plaatsen van de motoren (420 pk) geschiedt in Dene marken. Deze viskotters hebben een lengte van 25 meter en zijn 8.50 m. breed. Ongeveer 2’/2 maand zijn gemoeid met de bouw. I Ten teken dat de tewaterlating op komst was, wapperde de driekleur des morgens van 't gebouw van deze werf en na de goede afloop was er een feeste- lijkheidje voor ’t personeel. Velen sloe gen van dichtbij de tewaterlating gade. De werf aan de Woudvaartkade, welke in 1958 door de Unie van de fa. Fikkers werd overgenomen wordt als reparatie- werkplaats gebruikt. Deze week vangen de beiaard-concer- ten weer aan. Morgen-, dinsdagavond, van 89 uur ’s avonds bespeelt onze ei gen beiaardier de heer Flucie van Ber gen, ook beiaardier van Joure, ons carillon. Het luidt Prelude Menuett Gigue Valerius-liederen Hoe groot, o Heer Begeertens lust Laat sang en spel G. Ch. Wagenseil Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per b,alf jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. „Die sprong was tekort”, zei het publiek, alsof deze deelnemer uat zei.’ nog niet wist Onze vroegere stadgenoot de heer W. de Dood, thans leraar aan de Technische School te Voorburg, slaagde in Den Haag voor de acte N III. geen uitweg uit kon vinden, de hoop op overeenstemming opgegeven en zijn ie der een eigen weg gegaan. Iedere orga nisatie schrijft nu zijn eigen wedstrijden uit, zonder rekening te houden met de ander. Iedere organisatie plaatst zijn eigen advertenties en een van de orga nisaties heeft zelfs (ook per adverten tie) een soort banvloek uitgesproken je gens degenen, die de moed in het arm zalige lijf zouden hebben, om in te schrij ven voor wedstrijden van de concurren tie. Zo staan de zaken, juist nu de belang stelling voor deze aantrekkelijke sport een grote vlucht begon te nemen. De dubbele onkosten, dubbele moeiten en alle andere voortvloeiselen van de diepe kloof, neemt men van beide kanten op de koop toe, in de diepe overtuiging van het heilig gelijk. Het plan Europoort is in het leven geroepen om in de toekomst Nederland die plaats te laten behouden, die ons land op het ogenblik in West-Europa in neemt. De ligging van ons land, in ae Delta van Rijn, Maas en Schelde, is bij zonder gunstig voor wat het goederen vervoer betreft en het is daarom met verwonderlijk dat de grootste haven van ons land, Rotterdam, een transito-cen- trum is voor de belangrijkste industriële gebieden van West-Europa. Langzamer hand echter- zal, doordat de wereldbe volking blijft toenemen, de uitrusting van een haven onvoldoende worden. Een gestage toeneming van de bevolking brengt met zich mee de noodzaak van nieuwe industrieën, en beide zorgen voor een sterke stijging van het vervoer, in ternationaal en plaatselijk. Rotterdam zal een groot deel van die stijging voor zich moeten opeisen. Om dat te kunnen doen is een ruimere outillage nodig. Meer en grotere schepen moeten in de havens kunnen worden opgenomen en sneller en beter bediend. Het Europoort- project moet de mogelijkheden daartoe scheppen. mogen profiteren van een beter inzicht in deze ziekte en een betere genees methode welke men in de laatste jaren heeft verkregen. Dr Bijleveld hoopte dat hij de aan wezigen niet in de war heeft gebracht met zijn opsomming van narigheden, maar dat hij de patiënten integendeel onder het oog heeft weten te brengen dat zij zelf veel kunnen doen om deze narigheden te voorkomen. Een goed be handelde suikerzieke kan even plezierig leven als een gezond mens, en is ook zeer goed arbeidsgeschikt. Nadat Dr Bijleveld rog vele vragen op zeer prettige manier had beant woord, sloot de heer Piersma de bijeen komst. organiserende vereniging en dat is spijtig. Overigens slaagde ook deze Waterpoort- sterrit, die evenals de voorgaande in sa menwerking met het Sneker Actie-co- mité werd gehouden, weer uitstekend. Door het nu reeds bijna traditioneel ge worden zomerweer konden de deelne mers volop genieten van al het fraais dat de 109 km-lange tocht hun bood. En dat was er heel wat, want Wartena, Eerne- woude, Beetsterzwaag en Oranjewoud, alle plaatsen die in de route waren op genomen, zijn bekend om hun natuur schoon. Tegen half vijf toen allen weer in Sneek waren teruggekeerd volgde het tweede, on-officiële gedeelte van deze rally: een tocht naar het meer met de salonboot de „Tourist”. Ook dit viel bij de deelnemers uitstekend in de smaak. Voorzitter H. Wielinga reikte ’s avonds in de grote zaal van hotel Hanenburg de herinneringsmedailles en bekers uit, ter wijl het „Gooise Boertje” en het duo Welling de aanwezigen daarna nog kele uurtjes gezellig bezighielden. De diverse bekers vielen ten deel aan P. J. Hondeman, A’dam (verstwegwo- nende automobilist); J. v. Dillen, R’dam, (verstwegwonende motorrijder); J. v. Hesselingen, Serooskerken (Walch.) (verstwegwonende scooterrijder)L. Vos. Ddl-drecht (verstwegwonende bromfiet ser). De beker voor de verstwegwonende specifieke bromfietsclub werd gewonnen door de club Batavus-Bilonet te Heeren- veen, terwijl de beker voor de sterrit- competitie in de wacht werd gesleept door de F.M.C, afd. Bromfietsen te Leeu warden. Tenslotte ontving de heer L Vos uit Dordrecht, als oudste deelnemer. (71 jaar!) nog een extra beker. De jaarlijkse Waterpoortsterrit die za terdagmiddag voor de zesde achtereen, volgende maal door de Motor- en Auto club „J. C. Visser” werd gehouden, trok ditmaal slechts 54 deelnemers en dat was toch eigenlijk wel bijzonder jammer. Niet in de laatste plaats voor de J.C.V. zelf. Bij de dienst Luister- en Kijkgelden is het 500.000ste televisietoestel geregi streerd. De snelle groei van ’t aantal tv-appa- raten blijkt uit het volgende staatje: 2 januari ’57 16 oktober ’57 16 januari ’58 29 april ’58 12 januari '59 24 juli ’59 Gemiddeld is nu van elke zes huishou dingen er één in het bezit van een tele visietoestel. Tot en met 23 juli werden dit jaar 108.595 tv-apparaten ingeschreven. In 1957 en 1958 bedroeg dit aantal in het corresponderende tijdvak resp. 67.559 en 84.409. Naar het zich thans laat aanzien zullen er eind 1959 570 a 580 duizend toestellen zijn aangegeven. Bij de tv-registratie leverde januari ’59 tot dusver het hoogste maandtotaal op. In die maand kwamen er 27.048 toe stellen bij. De half miljoenste teievisiebezitter was de heer B. J. Oomen in Vught; hij kreeg een cheque voor een reis naar een der Eurovisielanden. De toekomst van een land hangt af van de maatregelen die in het heden wor den genomen. Structuurplannen en landhervormingen hebben tot taak over een aantal jaren de economische toostand van een gebied en daardoor van het land te verbeteren. Wij, in Nederland, kunnen er trots op zijn in het land te wonen waarin het meeste wordt gedaan om de toekomstige welvaart te waar borgen. Nergens in Europa, en misschien zelfs nergens in de wereld, wordt zo hard gewerkt aan zoveel, haast verbijsterende plannen als in ons kleine landje aan de grote zee. Iedere buitenlander is met stomheid geslagen wanneer de gehele omvang en de strekking van het Deltaplan hem duidelijk worden en wanneer hij dan ook Werkgelegenheid wordt geschapen voor duizenden en de nieuwe fabrieken, waar onder een hoogoven, zullen voor een ste vige economische basis voor het gehele land zorgen. Divertimento Allegro Menuett Allegro Gavotte J. Kuhnau Buffone F. A. Maichelbek Oud-Nederlandse liederen Heer Halewijn Het daghet in den Oosten lek seg adieu Bourrée J. S. Bach Tambourin J. Ph. Rameau Het tweede concert, waarvan de da tum nog niet bekend is, zal verzorgd worden door de heer W. Mesdag, stads beiaardier van Enkhuizen en zoon van ds Mesdag, die hier vroeger doopsge zind predikant is geweest. Het derde concert op 13 augs. geeft de heer Ant. van Ooik, beiaardier van Zeist, terwijl op 20 aug. Ferdinand Timmermans, oud- stadsbeiaardier van Rotterdam en Schie dam ons carillon zal bespelen. De reeks wordt afgesloten met een concert op 28 augs., weer door de heer Flucie van Ber gen. Een mens die suikerziekte heeft, aldus Dr Bijleveld, is vatbaar voor verschil lende complicaties, die echter heel goed vermeden kunnen worden. Wanneer de ziekte goed behandeld wordt en de patiënt zich strikt aan de gegeven richt lijnen houdt, behoeven deze complicaties zeker niet voor te komen. Het gaat hier over ziekten die gewone mensen ook kunnen krijgen; worden suikerzieken er door aangetast dan zal de genezing wat langzamer gaan en ook de suikerziekte zal er waarschijnlijk wat door vererge ren. In dit milieu hoeft spreker eigen lijk niet van deze dingen te gewagen, doordat men zich al aangesloten heeft bij de vereniging heeft men al bewezen het ernstig te menen met de bestrijding van de ziekte waar men aan lijdt. Men zal stellig alles doen om in goede con ditie te blijven en alles vermijden waar door men „ontregeld” raakt. Dank zij de insuline-toediening, waaraan ook de vereniging meegewerkt heeft, en een nauwgezet volgehouden diëet kunnen suikerzieken op peil blijven. Onder de ziekten wrarvoor zij extra gevoelig zijn noemde Dr Bijleveld: ontstekingen in verschillende vorm, vervroegde ader verkalking, zenuwontsteking in armer, en tinen maar deze ontsteking is gewoonlijk te wijten aan een grove ver waarlozing van de ziekte. Mensen „die borstplaat eten” zijn er vatbaar voor. Het hele betoog van Dr Bijleveld was één waarschuwing aan de patiënten zich strikt te houden aan de voorgeschreven Het bericht, dat de uitkering meldde van zesduizend gulden achterstallige weduwen- en wezenrente aan een Haag se weduwe, is gevolgd door talrijke aan vragen van mensen die op grond van aanvankelijk vergeten rentekaarten nog aanspraak op uitkeringen kunnen doen gelden. Zo gaat de raad van arbeid te Arn hem ruim 6836 gulden uitbetalen aan een dame in Borculo, die 17y2 jaar ge leden weduwe is geworden. Inmiddels zijn al kinderen van haar getrouwd. De raden van arbeid onderzoeken thans alle aanvragen op grond van de Invaliditeitswet. Het Lijkt in het algemeen nog onvol doende bekend dat een rentekaart waar op ten minste veertig zegels zijn ge plakt, recht geeft op rente met bijslag en kinderbijslag. (Alg. Dagblad). Is er n.l. wel één vereniging in Sneek die het gehele jaar door een zo grote activiteit aan de dag legt als dit groepje motor- en auto-enthousiasten? Naast de gewone oriënteringsritten organiseer zij immers diverse tochten waaraan zo wel leden ais niet-leden kunnen deel nemen en die in de loop der jaren eer bijzonder goede naam hebben gekregen. We hoeven er slechts enkele te noemen: de Elfmerentocht, de Veiligverkcersrit, de Kaliproefveldenrit, de Waterpoort sterrit e.a. Wanneer nu echter de deelname aan dergelijke ritten beneden de verwachting blijft (zoals zaterdag het geval was) dar werkt dat zeker niet stimulerend vdor d( De Amsterdamse vreemdelingen dienst heeft in een week tijds een dertig jonge Duitsers als ongewenst over de grens gezet. Bovendien zijn twee Duitse vrouwen zusters gearresteerd, die in een groot warenhuis enige kostbare horloges hadden gestolen. Een contro leur van het warenhuis achtervolgde ae vrouwen en ontdekte dat zij dicht bij het warenhuis een lunchroom binnen gingen, daar gebruik maakten van net toilet om vervolgens in de richting van het station te verdwijnen. De controleur waarschuwde de politie die beide vrou wen arresteerde. De vrouwen werden gefouilleerd doch men vond aanvanxe- lijk niets. Toen ze nog eens nauwkeuri ger werden onderzocht vond de politie twee kostbare horloges. De zusters kampeerden al een hele tijd met hun kinderen in Zandvoort. Zij hadden geen geld meer en meenden zich met deze diefstal de nodige contanten te kunnen verschaffen. (Alg. Dagblad). Eigenlijk is het polsstokspringen een Friese sport bij uitstek. Immers, het voorjaar zou niet compleet zijn in Fries land zonder de lentestoffering van hon derden eierzoekers en andere natuur liefhebbers, die gewapend met de pols stok de uitgestrekte landerijen door kruisen en die behendig over soms brede sloten wippen aan de zwiepende stok van oregon-grenenhout. De nieuwe zomerse sport, die z’n be staan aan dit stuk Friese traditie ont leent, mag dus eigenlijk niemand verba zen. Het mag wellicht ook niemand ver wonderen, dat er rond deze nieuwe sport al gauw onverkwikkelijke verwikkelin gen zijn ontstaan, dat er niet alleen scheuren in ettelijke polsstokken, maar ook in de eenheid van de beoefenaars van de nieuwe sport zijn ontstaan. Fries land wordt immers weleens het land van melk en conflicten genoemd? De nieuwe sport is omhooggeschoten gelijk een jong en pas ingezaaid gazon in het voorjaar. De rage van het pols stokverspringen is vooral ontstaan dank zij de activiteiten van de Bond van Friese Vogelwachten en dat ligt ten dele wel voor de hand, aangezien juist in deze kringen de polsstok een vertrouwd en onmisbaar instrument is. Hieruit ontstond de Fryske Ljeppers Kommisje, edoch, daar is het niet bij gebleven. In de aanleiiding tot de ruzie willen wij ons niet begeven, evenmin willen wij een poging doen een antwoord te geven op de schuldvraag in het diep gaande conflict, dat de Friese polsstok- vèrspringers nu reeds lang bezighoudt. Feit is, dat er nu twee organisaties zijn, die zich ten doel stellen polsstokvèr- springwedstrijden uit te schrijven, name lijk de oude Fryske Ljeppers Kommisje en dan nog de Bond van Friese Pols- stokspringers. Deze organisaties hebben na lang onderling gekrakeel, waar zelfs een onpartijdige arbitragecommissie Miljarden geïnvesteerd. Binnenkort zullen zeekastelen in de vaart komen van een bijna onvoorstel bare grootte. Tankers staan op stapel, die een tonnage van 100.000 ton en meer hebben. Het is een automatische ontwik keling, want een grotere inhoud doet nu eenmaal de vervoerskosten dalen. Maar iedere dag oponthoud, die deze schepen in een haven hebben, kost tienduizenden guldens. Tegenwoordig bedraagt een verlies bij een tanker van 45.000 ton al f 46.000,- voor iedere dag stilliggen in een haven. Zij zullen dus bij voorkeur die havens kiezen waar zij snel en goed geholpen kunnen worden. Nederland zal zorgen dat die in het gebied van de Nieuwe Waterweg, bij Rotterdam, aan wezig zullen zijn. De ervaring, verkre gen door o.a. de Zuiderzee-werken, maakt het mogelijk grote waterstaatkundige werken uit te voeren. Doch kennis is niet het enige dat nodig is voor de uit voering van een project, het geld is even onontbeerlijk. In eerste instantie zullen de nodige financiën door het rijk ter beschikking worden gesteld. Men schat dat maar liefst f 185 miljoen no dig is tijdens de eerste fase van het Europoort-project. Door de overheid zal verder in het zusterplan de ontwik keling van de Botlek een bedrag van f 120 miljoen worden geïnvesteeerd. Het bedrijfsleven zal in dit Botlek-plan, voor namelijk gericht op de vestiging van nieuwe industrieën, nog veel meer geld steken. Alleen dit jaar al een bedrag van ruim f 400.000.000,Fantastische bedragen, maar de rente zal hoog zijn. Nadat jaren geleden de rage van het touwtrekken in Friesland, waarbij op geschoten jongens en stoere mannen op pleinen en in straten van Friese steden e~ dorpen zich uitsloofden om ten koste van vele zweetdruppels het Fries kam pioenschap te veroveren, nadat die rage wat was bekoeld, is er in dit gewest een nieuwe sport omhooggeschoten: het polsstokverspringen, dat snel populair is geworden en de gemoederen reeds in tweeërlei zin in beroering bracht. centen duurder dan de gewone Rivella Ter kennismaking kregen alle aanwezi gen een flesje Rivella aangeboden, waar bij het bestur van de vereniging ver schillende suikervrije versnaperingen presenteerde. Na de geanimeerde pauze sprak Dr C. Bijleveld, internist alhier over name van -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1