Voortbestaan van de Sneker Jeugdherberg is verzekerd Veel candidaten voor de nationale zeilkampioenschappen Wethouder Blok opende Linnendam en Jutedam Pure gezondheid in de beide jeugdsteden Mst F WYMBRITS ERADEEL IJLST van en I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en HHH Sp! Donderdag 30 juli 1959 114e jaargang no. 61 Redakteur: L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dit jaar worden 4000 overnachtingen verwacht Capaciteit van het gebouw is te klein Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Geslaagd Boottocht Ouden van Dagen Tirns Algemene Vergadering van „Schuttevaer” volgend jaar in Sneek Boekaankondiging Eerste zomeravond beiaardconcert Ver. voor Chr. Middelbaar Landbouwonderwijs te Sneek opgericht Pax Christi trektocht om Sneek heen M 'i O® V JL MBS Sr-: SNEEKER NIEUWSBLAD Dringend werd daarom Zeilkampen Zes wedstrijden. de de de Haas Jr., J R. de Vries, J. F. Res ting, B. P. de Reuver, J. R. Tepe, S. H. de Jong J. H. Aarts, F. H. W. Olland, H. Prins, W. Elhorst Jr. en B. van Wijk. Wethouder Blok tooit de „burgemeester” met de ambtsketen iedere dag 15-20 trekkers tijdig hadden aangemeld, wegens plaatsgebrek. Het aantal aanvragen is zelfs veel gro ter dan het aantal bedden waarover men beschikt. De capaciteit bedraagt n.l. maar Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) „Engeland- „Verzet en De meeste trekkers, onder wie zich dit jaar zeer veel Duitsers bevinden, maar ook andere nationaliteiten, zelfs uit Ame rika en Canada, blijven maar één nacht. Daarom heeft de Sneker Jeugdherberg vooral als doortrek-inrichting recht van bestaan. Er zijn echter ook velen die er een hele week doorbrengen. Dat zijn de jongelui die deelnemen aan de zeilkam pen waarvan er dit jaar totaal tien wor den gehouden. Hiermee is men al acht weken bezig. De laatste twee zijn bij wijze van proef georganiseerd door de Nederlandse Reisvereniging. Slaagt dit, dan komen er de volgende jaren meer. Gezeild wordt met groepen van 28 can- didaten, verdeeld over zeven schepen elk onder leiding van een ervaren schipper. Met de deelnemers wordt ook een tocht gemaakt en na afloop wordt examen ge daan voor het A of B-brevet van de Ned. Jeugdherberg Centrale, waarvoor stren ge maatstaven worden aangelegd. Door de zeer billijke prijs 47,50 per week ge- dames Deze concrete en verheugende mede delingen deden voorzitter B. Jonkmans en herbergvader K. Lok gistermorgen in een korte bijeenkomst met de Pers in de Jeugdherberg, waarin beide eveneens met voldoening vertelden van de grote drukte welke daar deze zomer heerst. Het aantal overnachtingen in de Sneker Jeugdherberg ging de laatste jaren steeds weer in stijgende lijn. Gezien de grote drukte in dit seizoen wordt ver wacht, dat dit jaar de vierduizend wel gehaald zullen worden en hoewel de vier proefjaren nog niet voorbij zijn heeft het Hoofdbestuur van de N.J.H.C. te Am sterdam nu reeds de toezegging gedaan, dat „Oan 't Wetter” in geen geval zal worden opgeheven. incl. volledige verzorging) is deelneming voor ieder mogelijk en er wordt dan ook een zeer druk gebruik van gemaakt. Na deze week wordt drie weken gestopt. Daarna, beginnende 22 augustus, volgen dan nog twee kampen. nogmaals ge wezen op de noodzakelijkheid van uit breiding of beter nog het stichten van een geheel nieuw en groter gebouw op een meer geëigende plaats, bijv, in de omgeving van de Jachthaven. Er zou dan ook meer aan sport en spel gedaan kun nen worden. Nu is daarvoor vrijwel geen gelegenheid en moet men de Herbergou- ders bewonderen, dat ze er toch altijd weer in slagen hun gasten zó bezig te houden, dat deze vrijwel steeds tegen het vertrek opzien. Sneek heeft dan ook een goede naam onder de trekkers, niet in het minst ook door de goede zorgen welke mevrouw Lok en haar helpsters aan het eten besteden. En daar komt ook heel wat voor kijken. Elke dag worden in de keuken 70 warme maaltijden be reid en ruim 50 lunchpakketten klaar gemaakt. De burgeressen en burgers van Jutedam en Linnendam beleven weer mooie da gen. Als de voortekenen niet bedriegen zullen zij uitgezocht weer treffen, zo dat de b «ttochten, bustochten en sportwedstrijden fleurige gebeurtenissen kun nen worden. De vissen in de Zwette houden nu al met een benauwd warm ge zicht hun harten vast. Officiële steden moeten ook officieel geopend worden, en natuurlijk is ook aan de beide jeugdsteden op het IJsbaanterrein recht gedaan. Maandagmiddag is de opening verricht door wethouder Blok, loco-burgemeester van de grote moe derstad Sneek. in orde zouden hebben. Hun tenten wa ren ook heel netjes, maar het gezellig heid brengende kleedje ontbrak meestal. Als zij ook straatnamenbordjes ge kregen hebben zullen er een Spoetnik- straat en een Salamanderstraat zijn in Linnendam. En ook hier zal Molenaar, die voor ieder de vraagbaak is, wel ge- eerd worden in een straat. „Mogen we U nu een kopje koffie aanbieden?” vroegen de burgeressen van Jutedam beleefd na de rondgang. Die koffie werd genoten in de keuken waar de kachel nog stond te puffen van de inspanning en de dames Boot en Ferin- ga zo fris waren als hadden ze nog geen warme arbeid verricht. Een van de lei ders kwam met een handvol zuurtjes uit de opslagplaats de eerste wed strijden waren al gehouden en het heer lijke kampleven was begonnen. derd zou moeten zijn. Deze maand alleen al werden 15-1600 overnachtingen ge boekt, maar moesten vele aanvragers worden afgeschreven. Bovendien worden die zich niet doorgestuurd Te Leeuwarden slaagde voor het asso- ciatie-diploma Engelse Handelscorres- pondentie onze stadgenote mej. A. Y. de Jong. TIRNS. Zaterdag 25 juli maakten de ouden van dagen van Tirns him tradi tionele uitstapje, aangeboden door 't be stuur van Dorpsbelang, met de salon boot Wetterwille van de heer Bakker van Sneek. Er zou om 9 uur worden af gevaren langs de Franekervaart naar Leeuwarden. Allen waren op tijd aanwe zig doch de boot kreeg ernstige vertra ging daar ze bij de spoorbrug een in 't vaarwater geworpen kabel in de schroef kreeg. Ze moest eerst bij Hubert wor den opgelicht om de kabel te verwijde ren. Onderhand was 't bijna half elf geworden en liet het bestuur de oudjes met auto’s naar Sneek brengen om van af de Oosterkade de tocht aan te van gen. De boot kwam al gauw en om bijna elf uur werd gestart. Via Houkesloot, het Sneekermeer en het Prinses Mar- grietkanaal ging het naar Grouw. On derweg werd de koffie met een lekkere hap geserveerd, een rokertje en snoep aangeboden, hetgeen zich terdege liet smaken. Er werd volop van ’t mooie weer en het natuurschoon genoten en de jonge accordeonisten speelden er lustig op los. In Grouw, waar we plm. half één arriveerden, werd ’t middagmaal ge nuttigd, wat zich ook terdege liet sma ken. Plm. 1 uur twintig werd koers gezet naar het Princehof, voor de lief hebbers van de watersport een ideale plaats om te vertoeven en te zeilen. Vervolgens ging de tocht langs de Hooi- damsloot naar de Veenhoop en vandaar via Akkrum naar Terhorne, waar bij het strand én kampeerterrein een tijdje werd vertoefd. Er heerste daar een gezellige drukte en 't mooie strand was ee i dora do voor de kinderen. Om plm. 7 uur werd werd weer koers gezet naar Sneek waar we gelijktijdig met de autobus die ons kwam afhalen aankwamen. Bij aan komst in ons dorp werden we door bijna iedere dorpsgenoot opgewacht en onder de vrolijke klanken van de muziek ging het naar café Smits waar de koffietafels versierd met vaasjes bloemen stond te wachten en een tijdlang gezellig werd vertoefd. De voorzitter P. de Boer be dankte alle aanwezigen voor de harte lijke ontvangst, de accordeonisten voor hun muziek tijdens de tocht, mevr. Smits voor de verzorging en verder al len die hadden bijgedragen tot het wel slagen van deze fijne dag. Nadat nog een der tochtgenoten namens de ouden van dagen aan ’t bestuur van Dorpsbe lang en de verdere medewerkenden dank had gebracht gingen allen welvoldaan naar huis. Iedere dag worden twee wedstrijden gehouden, ’s morgens een en ’s middags een. De eerste starten zjjn om 10.05 en 14.05, de andere klassen vertrekken met tussenpozen van vijf minuten. Evenals de vorige malen wordt weer een driehoeksbaan in het meer gevaren en zal zo veel mogelijk steeds in de wind worden gestart en gefinisht. Hiervoor worden het startschip en het finishschip zo nodig voor elke wedstrijd verhaald. Zowel het Wedstrijd-comité als de Protest-commissie worden gevormd door bestuursleden en leden der Tech. Com missies van de K.V.N.W.V. en de N.N. W.B. Het eerste bestaat uit de heren A. J. Dragt, voorzitter; M. C. Breuning, A. van Gooi, Ir N. Oostinga, L. Stelwa gen, mr J. van Vollenhoven en Dr J. W. van der Zijpp. De Protestcommissie uit de heren A. J. Dragt, voorzitter; A. van Gooi, Ir N. Oostinga, mr J. van Vollen hoven en Dr J. W. van der Zijpp. Voor de wedstrijden wordt de Olym pische puntentelling toegepast. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. K. Norel’s drie boeken: vaarders”, „Strijders”’ en Victorie” zijn thans bij uitgeverij Roelofs van Goor te Meppel in één band verschenen onder de titel van het eerst genoemde werk. Het is de twaalfde druk van deze tri logie, die daarmee een voor Nederland bijna ongekend hoog oplaagcijfer heeft bereikt nl. het 85ste tot 110de duizend tal. Daaruit blijkt reeds hoe groot de be langstelling voor de avonturen van de verzetstrijders, die Norel in zijn zo boeiend geschrevén werk ten tonele voert, al is geweest en we twijfelen er niet aan dat nu deze trilogie beschik baar wordt gesteld in één deel voor dc prijs van slechts f 3.95, ze ook grif van de hand zal gaan. In zijn voorwoord schrijft Norel dat de bedoeling van dit werk steeds is geweest de herinnering levendig te houden aan de grote waar den welke het inhoudt. Bij de ouderen, die de zelf doorleefde tijd weer voor zich zien oprijzen en bij de jongeren die deze bewogen jaren als een levend ver leden willen proeven. 180 pond hutspot. Dat hadden ook de beide kooksters, de dames Boot, al ervaren. Honderd en tachtig pond hutspot met de bijbehoren de pap en het gehakt waren in de hon derd zeventig magen van de burgers verdwenen. Geen wonder dat enkele da mes lekker op haar rug in haar tentje lagen te lezen. Jongens draven ook met een volle maag achter een bal aan. Voor de officiële opening verstilde toch even het leven in de beide steden. De burgers en burgeressen verzamelden zich en za ten in bonte groep voor de tafel waar achter hadden plaats genomen de heren Blok, de Boer, directeur gemeentewer ken, Hamersma, secretaris S.J.A. en de Pers. Een persfotograaf was ook aan wezig- en iedereen wilde natuurlijk graag op de foto komen en deze eer delen met de burgemeesteres en de burgemees ter. De heer H. W. Fijlstra sprak als eerste voor de microfoon de grote en kleine aanwezigen toe. Eindelijk is het dan zo ver dat we onze jeugdsteden weer kun nen openen, zei hij. Laten we hopen dat we dit jaar nu eens mooi weer zullen hebben. Toen jullie hier vanmorgen kwamen was er niets voor jullie klaar gemaakt en je moest zelf de tenten op- zetten. Het is dan ook de bedoeling dat je zo veel mogelijk alles zelf doet. Door nu al te leren een kleine gemeenschap te vormen, zul je vertrouwd raken met het werk in de grote maatschappij. Spr. dankte allen die aan het tot stand ko men van deze twee weken hebben mee gewerkt. In de eerste plaats het ge meentebestuur en de directeur van ge meentewerken, de heer de Boer met de leden van de personeelsvereniging en verder de 15 leiders en leidsters die ten slotte nog zijn komen opdagen zo dat het feest, dat aan een zijden draadje heeft gehangen, kon doorgaan. Ook de dames Boot, die als kooksters een be langrijk werk verrichten in deze dagen, bracht hij hartelijk dank voor haar me dewerking. Laten we de komende dagen in een echte gemeenschap samen leven en in de eerste plaats verdraagzaam zijn, zo besloot de heer Fijlstra. De heer Blok, die de plaats innam van de burgemeester die met vacantie is, zei dat hij zich erg gewichtig voelde nu hij deze steden mocht openen. Hij bracht in de eerste plaats namens hel gemeentebestuur de organisatoren dank voor het vele werk dat ze verricht heb ben en sprak daarna de jongelui toe. Belangrijke taak. VALSE SCHAT VAN HITLER AAN DE OPPERVLAKTE GEBRACHT..... In het Toplitzmeer in Oostenrijk is men er in geslaagd de kisten met valse pon den sterling biljetten, die Hitler destijds had laten drukken, aan de oppervlakte te brengen. De valse schat werd dadelijk overgedragen aan ambtenaren van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken. De reeks van vijf beiaard-concerten werd dinsdagavond ingezet door onze stadsbeiaardier, de heer Flucie van Ber gen, die ook het laatste concert zal ver zorgen. Voor de hier tussen vallende be spelingen werden, evenals in de vooraf gaande jaren, ook nu weer drie gast- beiaardiers geëngageerd, zodat de lief hebbers van „het hemels klokmuzyk”, zoals Vondel het uitdrukte, volop kun nen genieten van de tuimelende klanken. Hoewel er rondom de toren weinig pu bliek aanwezig was, menen wij toch dat de belangstelling voor deze beiaard- concerten groeiende is. Deze toenemen de interesse is trouwens algemeen en het is wel zeer bizonder dat vier belangrijke gebeurtenissen 1959 stempelen tot het Nederlandse beiaardjaar. Ten eerste verscheen van de hand van André Lehr, de Nederlandse campano- loog „De klokkengieters Franqois en Pieter Hemony”. Ten tweede de Hemo- ny-tentoonstelling te Amersfoort. Ten derde het feit van het in gebruik nemen van drie gerestaureerde Hemony-klok- kenspelen, nl. die van de Munt-, Zuider- en Westertoren te Amsterdam en ten laatste de instelling van een jaarlijkse internationale beiaardwedstrijd op het Raadhuis-carillon te Hilversum. Voorts is het zeker interessant te weten dat de directeur van de Neder landse Beiaardschool, Leen 't Hart, een lijst heeft samengesteld van oorspronke lijke werken voor beiaard, waarop 573 composities voorkomen Voor de kleine re klokkenspelen is het grootste deel hiervan echter ongeschikt. Deze materie kan vaak moeilijk omgezet of getranspo neerd worden, vandaar dat de meeste beiaardiers hun repertoire putten uit de piano-literatuur en dit aanvullen met volksliedjes uit vroeger en later tijd. Ook de heer van Bergen had zijn pro gramma, dus zeer terecht, in deze geest samengesteld. Naast een Prelude van Handel, Menuet, Gigue en Bourrée van Bach, een Tambourin van Rameau en een Gavotte van Kuhnau bracht de heer van Bergen een Divertimento van G. Ch. Wagenseil (17151777) en een Buffone van diens tijdgenoot Fr. A. Maichelbeck ten gehore. Voorts completeerden drie Valerius- en drie oud-Nederlandse liede ren het geheel. Met de uitvoering van dit smaakvolle programma wist de heer van Bergen veel eer in te leggen. In zijn drievoudige functie als beiaardier van Sneek, Bols- ward en Joure weet hij de vele moge lijkheden van het klokkenspel met zijn aparte en zware techniek, zowel in het open spel (accoorden) passage-spel en tremolo’s, volkomen en met vaardigheid Uit te buiten. J.N. Het Friesch Dagblad meldt: In Sneek is dezer dagen opgericht een vereniging voor Christelijk Middelbaar Landbouwonderwijs, met aanvankelijk ruim 30 leden, allen positieve voorstan ders van Chr. landbouwonderwijs uit de kring van de Friesche Mij. van Land bouw en de Friese C.B.T.B. De vereni ging heeft bereids deze landbouworga nisaties gevraagd om medewerking, dat de vereniging te zijner tijd de Rijks Middelbare Landbouwschool te Sneek zal (--ernemen. De statuten zouden dan eenzelfde grondslag en inhoud kunnen hebben als die van de bijzondere Hogere Landbouwschool in Leeuwarden. Voor zitter van de vereniging is dr H. Hof- stra. daille beschikbaar stelden voor de beste burger en burgeres, zulks ter beoor deling van de gemeentebesturen. De pas geïnstalleerde burgemeesteres sprak daarna de aanwezigen toe; ze hoopte dat men op plezierige wijze sa men zou kunnen werken en dat de zon geen verstek zou laten gaan. Ook burgemeester Hans v. d. Veen sprak een pittig woordje en liet een luid hoera uitbrengen voor de organisatoren. Het daverde over de steden. Na deze officiële opening lieten de beide gemeentebesturen hun steden zien aan de genodigden. Het moet gezegd worden dat meisjesstad hier bij wel een heel goed figuur sloeg. De burgemeeste res Simpkje de Rapper stelde haar wet houders en raadsleden keurig voor, maar de burgemeester moest onbehoorlijk hard schreeuwen voor hij zijn voetballende raadsleden om zich heen verzameld had. De tenten van de meisjes zagen er netjes en zelfs gezellig uit, en zij hadden i de namen van de straten al op houten borden vermeld. We liepen door de Kwebbelstraat, de Pannekoekenstraat (naar de souvenirs van de koeien), de Kikkerdrilstraat (er leven veel kikkers in de diepe greppel Een Fïjlstra- straat en een Molenaarsplein ontbraken niet in Jutedam. Hiermee willen we niet zeggen dat de jongens hun zaakjes niet Naar wij uit goede bron hebben ver nomen zal de landelijke algemene ver gadering van de Koninkl. Schippersver eniging „Schuttevaer” volgend jaar april in Sneek worden gehouden. In de laatstgehouden vergadering van de afdeling Sneek werd hierop aange drongen en het stemt tot voldoening dat de stappen welke het bestuur daartoe Jullie gemeentebesturen, en in eerste plaats de burgemeesteres en burgemeester, hebben een belangrijke taak te vervullen, aldus de heer Blok. Zij moeten de orde en rust in de steden bewaren en dat liefst zonder politie. Jullie vormen de toekomst en jullie zul len straks de burgers zijn van onze gro te stad. Zorg er nu voor dat straks alle burgers van Sneek zullen zeggen: zij hebben getoond in goede gemeenschap te kunnen leven en zij zullen van Sneek een ideale stad maken. Ik wens jullie bijzonder mooi weer en veel plezier. Daarna tooide de heer Blok beide ge zagsdragers van de steden, Simkje de Rapper en Hans v. d. Veen, met de ambtsketens, waarbij hij de woorden sprak: „Ik hoop dat U waardig zult zijn deze ambtsketen te dragen, en niet zult vergeten dat een burgemeester een waakzaam oog moet laten rusten op alle burgers van zijn stad”. Vervolgens deelde de heer Blok mee, V’oor de zeilwedstrijden om het Natio nale kampioenschap in de Valkenklasse, 16 m2 Streepklasse, Regenboogklasse en Vrijheidsklasse, welke op 8, 9 en 10 au gustus a.s. op het Sneekermeer gehou den zullen worden, hebben zich totaal 46 candidaten laten inschrijven. In de Valken 9, de 16 m2 en Regenboogklasse elk 11 en de Vrijheidsklasse 15. Alle klassen zijn sterk bezet, maar het aantal deelnemers uit Holland is in de Valken en de Vrijheidsklasse aanmer kelijk groter dan het aantal Noorderlin gen, dat vrijwel ook alleen uit Friezen bestaat. Ontspanning Er werd ook over geklaagd, dat Sneek de bezoekers van de Jeugdherberg te wei nig gelegenheid tot ontspanning biedt. zestig bedden terwijl dit minstens hon- „Thuis” worden ze bezig gehouden met j televisie, spelletjes, volksdansen, mu ziek en zang enz. maar buiten kan men hun alleen een bezoek aan het Fries Scheepvaart Museum en het Scheppend Ambacht aanbieden. Daar wordt elke week een avond aan besteed wat ook zeer op prijs wordt gesteld, maar meer is er eigenlijk ook niet. Ook zouden vele trekkers wel iets langer willen blijven om te zeilen, maar vooral in het hoog seizoen zijn daarvoor geen huursche- pen te krijgen. En dan trekken ze maar weer verder. Rokcostuums voor de heren en klede middagtoiletten voor de waren er niet bij. Het was een weme ling van kleurige broeken en witte bloesjes en wat de jongens betreft ge bruinde bovenlichamen boven zwem broekjes. Pure gezondheid in die jeugd steden. In de Valkenklasse nemen mr G. F. Hepkema te Leeuwarden en Albert Wes ter uit Grouw het op tegen de Hollandse cracks Rolf von den Baumen, J. H. de Wilde, J. Prins, H. Kirkenier, B. Staar tjes en G. Scherpel Jr. In de 16 m2 Streepklasse hebben de Friezen kwantitatief de meerderheid. Hierin komen nl. uit onze stadgenoten Th. de Haan en Piet Amsterdam, Siep v. d. Steeg en L. Minks uit Leeuwarden, S. Olde Agterhuis, Heerenveen en Hom me Wester, Grouw. Overijssel is verte genwoordigd door R. Siebrand uit Kam pen, Holland door de heren A. W. End- stra, G. Guldemond, J. van Rietscho ten en A. A. Taselaar. Groningen, dat zo vele jaren een vooraanstaande plaats innam in deze klasse, laat ditmaal ge heel verstek gaan. Sinds Jaap en Joop Helder naar de Flying Dutchmanklasse zijn overgegaan heeft de 16 m2 klasse daar veel aan kracht ingeboet. De Regenboogklasse wordt gevormd door onze stadgenoten E. K. Hoekstra, Joh. Alberda, Tom Zwart, J. de Wilde en Gerrit Ooms, maar ook C. J. de Jong uit Joure is weer van de partij. De Holland se ploeg bestaat uit de heren G. A. Bak ker, Leen de Wit, G. Hofland, J. H. G. Sieverts en C. W. Kist. De Vrijheidsklasse is bijna geheel een Hollandse aangelegenheid. Voor het Noorden komen hierin alleen uit onze jeugdige stadgenoten Henk Repko en Edzard v. d. Zijpp en de enige Gronin- ger D. F Driesens uit Haren. Hun Hol- nadien heeft ondernomen met sukses be- dat de aanwezige verslaggevers een me-landse tegenstanders zijn L. Amons, C. kroond zijn. name vin Bedevaart om vrede door Chrlsten-eenheid. De jaarlijkse zomerroute van de in ternationale studentenvereniging ter be vordering van de vrede volgens de leer van Christus, de „Pax Christi-beweging” zal dit jaar in een wijde boog om Sneek heen trekken. Het begin ligt in Joure, waar Pater Wigbert van der Meer, Praeses van het apostolaat Minderbroe ders Friesland, de trekkers ontvangt er. hen op de hoogte brengt van de gods dienstige situatie in Friesland. Van Jou re uit op maandag 3 augustus te voet naar St. Nicolaasga, naar het Hervorm de Vormingscentrum „De Oorsprong”, waar Ds Denkers deze studenten en an dere jongeren zal toespreken en hen in contact zal brengen met de deelnemers aan het internationale werkkamp daar gehouden. Dinsdags trekt men, steeds te voet, naar Balk, waar de heer A. Feen- stra zal spreken over de problematiek van de Zuidwesthoek. Van Balk uit trekt men ’s woensdags naar Bakhuizen, waar een parochie-avond wordt georga niseerd rond een kampvuur. Te voet gaat het daarna naar Staveren, waar een boot klaar ligt om het gezelschap naar Workum te vervoeren. Ook daar volgt een ontmoeting, vooral met dc jongeren. Vrijdags trekt men naar Bolsward, waar de burgemeester, mr Geukers, ten stadhuize de situatie van de kleine steden in Friesland zal ver duidelijken. De tocht wordt besloten in Witmarsum, waar Ds H. Kreb en Pater Dr Josaphat Kobessen in een studie weekend de hele problematiek van de ontmoeting RomeReformatie in Fries land zullen samenvatten. De oecume nische gedachte is nl. het centrale the ma van de gesprekken onderweg, tel kens ingeleid door de leider van de tocht, Pater Dr M. Smits van Waesberghe. De veertig studenten, jongens en meisjes, van technische hogescholen en kweek scholen, van katholieke studentenvereni gingen en van de Vrije Universiteit, stel len zich veel voor van deze voettocht om Sneek, omdat zij hier de schoonheid van het Friese land en de christelijke bewogenheid in de Zuidwesthoek hopen te leren kennen De terugweg wordt via Sneek ondernomen, waar enkelen ach terblijven om aan de watersport deel te nemen. A A X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1