Predikbeurten Koning Voetbal bereidt zich voor op het nieuwe seizoen Waarom we in de zomer toch even over voetbal praten Het Sneker Skütsje in de Stadskleuren il AGENDA Herademing Sneek -Zwaagwestelnde 4-2 MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET BOSSCHA TELEVISIE R DONDERDAG 30 JULI 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD 3 M 13 Zondagdienst Dierenartsen Acht koeien vergiftigd Benoemd Geslaagd Knobbelrit I Competitie-indeling district Noord Gevonden voorwerpen Oppenhuizen-Uitwellingerga Geref. Jongens- en Meisjes ver. naar Duitsland Lichaam vermiste man gevonden Zondagdienst Dokters, Apotheek en Zusters Foriening Bidriuwsfoar- Ijochting N. Wymbritsera- diel en Lege Geaën Bbeumatisch? Stram van lijf en leden Zondagsdienst dokters Heeg en Woudsend e.o. en 22 augustus wedstrijden op het Sneekermeer Reisje Mannen- en Vrouwen vereniging Tirns AMICITIA THEATER. ZONDAG 2 AUGUSTUS 1959. voorm. 9.15 en narn. Ont- vanaf 4 uur Ook ruwer Nooit rust. Herman Kuiphof. I Adv. LM. I 19. I r LM. Adv. I 4 Adv. LM. M. Lootsma, ass. R.L.V.D. PHILIA I 1 Tang, B. Salverda, Oppenhuizen 146, tussenschotijzer van trailer, A. de Jong, Uitwellingerga 122; zijden sjaal, G. de Jager, Oppenhuizen 109; witte gymn.- schoen, T. Couperus, Oppenhuizen 175. De heer I. Aukema, thans hoofdagent bij de gemeentepolitie alhier, is met in gang van 24 aug. a.s. benoemd tot amb tenaar van het Tehuis voor Reclassanten te Amsterdam. 't Is niet gauw goed en altijd wè.t Een mens is nooit content (Tenzij u de uitzondering Op deze regel bent). Bij regen in vakantietijd Valt menig lelijk woord (Dat ongeschreven blijft, omdat Het in een krant niet hoort). Bij zon (exorbitante zon) Wordt ook al gauw geklaagd (Een mens voelt zich dan min of meer Meer méér dan min geplaagd. APOTHEEK Van zaterdagmiddag 6 uur Postma, Oosterdijk 65. Groene Kruis Wijk- en Kraam- verpleglng Zuster A. Bonnema, De Bourbon- straat 35, Tel, 2504. Oranje-Groene Kruis Wit-Gele Kruis Zuster F. Weijma, 3e N. Selfhelp- straat 8A, Tel. 3257. BIJ BRAND belle Kruizebroederstraat 63-65 BLAUPUNKT - PHILIPS 2 uur nam. nam. |g men Te St. Jacobiparochie zijn zes koeien van de veehouder J. S. Rienks door ar senicumvergiftiging om het leven geko men. De dieren waren uit het weiland gebroken en gaan grazen op een aard appelveld, dat daags tevoren met arse nicum was doodgesproeid. De schade bedraagt tussen de f 4800.en f 6000. schelpengrot waar de gids vertelde over het ontstaan van deze grot en van de familie Van Panhuys, die vroeger in dit kasteel gewoond heeft. Welvoldaan werd de terugtocht aanvaard, die in Beetster- zwaag even werd onderbroken voor een kopje koffie en om 10 uur waren we weer in ons dorp terug. BLAUWHUIS. Gistermorgen negen uur is het stoffelijk overschot van de 31-jarige Folkert Huitema, die bij het zwemmen in de Poel is verdronken, ge vonden. Nadat men zondagnacht en maandag en dinsdag de gehele dag tevergeefs al les had afgedregd, zou woensdagmorgen met een zegen de Poel worden af gevist. Op het moment dat deze klaar was en een van de talrijke helpers in een roei bootje stapte, zag hij plotseling het lijk van de man drijven. Óp slechts enkele meters van de plaats verwijderd, waar zondagavond de kleren waren gevonden, kwam het stoffelijk overschot boven. (Ons Noorden). KERMIS DEERSUM. Zaterdag 1 aug. 's avonds 7 uur Ring- fietsen. Zondag 2 aug. Kaatsen; dansen. Enfin, de hitte is voorbij, „Bouwvakkers” zijn aan 't werk (Geen regen hebben ze gehad, Geen drüppeltje 't is stérk). Herademd is thans elkeen, die Reeds „was” of „nog moet gaan” (Regenjas méé, als u „nog gaat” Of... hebt u ’m al aén? Bewolkt? Geen kans op zonne brand. (Excuus aan H.H. Artsen en Aan H.H. opticiens). van Harich. Scharnegoutum 1.30 uur Ds A. Westra. Sijbrandaburen: 's avonds 7 uur Ds A. Westra van Scharnegoutum. Tims: voorm. 10 uur Ds G. R. Brink Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds van Gos- liga van Rijnsburg; 's avonds 7.30 uur Ds Buinsma van Gaastmeer. Ijlst: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds T, Korporaal. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: 's avonds 7.30 uur Ds A. J. van der Linden. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds Wieringa. GEREF. KERK Koudum Voorm. 9.30 uur Leesdienst; nam. 2 uur Ds H. de Vries. GEREF. KERKEN. Oppenhuizen c.a.: voorm. 9.15 en nam. 2 uur Ds W. Wiersma van Kollum. Oudega (W.): voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds Barkey Wolf van Brummen. Scharnegoutum: voorm. 9.15 en nam. 1.30 uur Drs H. Robbers van Wartena. IJlst: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds W. Dekker. gepromoveerde Olyphia. VAKO is hier overgegaan naar afd. B. De Kooi, MKV ’29 en Friesland zijn in de derde klasse A de nieuwelingen, terwijl de vierde klasse A niet minder dan vijf nieuwe clubs telt, nl. Bergum, DTD, de Sweach, Tijnje en Warga. De competitie-indeling voor het Za- terdagvoetbal werd nog niet gepubli ceerd. SCHARNEGOUTUM. Maandag maakten de Geref. Meisjes- en Jongensvereniging een uitstapje naar Duitsland met een bus van de Gebr. Sijpersma. Kwart voor zes werd gestart met als einddoel Tecklen- burg waarvoor over Sneek, Wolvega, Steenwijk, Meppel, Ommen, Vriezenveen, Almelo, Hengelo en Oldenzaal gereden werd. In Oldenzaal werd even halt ge houden en de inwendige meqs versterkt Van hier werd de reis voortgezet en de grens gepasseerd waarna Bentheim be reikt werd en „das Schloss-Bentheim” bekeken. Daarna werd gereden naar Ib benbüren, waarbij onderweg werd halt gehouden om een mergelgrot te bezich tigen en een ritje te maken met de Sommerrodelbahn, terwijl ook een mooi sprookjesbos werd bezocht en de klip „De hangende vrouw” bewonderd. Einde lijk werd het doel van de reis, Tecklen- burg, bereikt. Hier werden 'n openlucht theater en een grot bezichtigd, waarna de terugtocht werd aanvaard. Bij Gronau werd de grens gepasseerd en via En schede naar Hengelo gereden waar de speeltuin werd bezocht. Hier vermaakten de tochtgenoten zich best. Daarna werd de reis voortgezet tot Steenwijk. Daar sprak de heer J. de Jong namens het be stuur woorden van dank tot de chauf feurs voor de prachtige reis en P. Molle- ma namens de jongens- en meisjesver eniging tot de chauffeurs voor het pret tig rijden en de leidsters en leiders voor het organiseren van deze onvergetelijke tocht. Om half twaalf werd Scharnegou tum binnengereden en ging een ieder zeer voldaan naar huis terug. Zaterdag 1 en zondag 2 augustus 1959. Van zaterdagmiddag 4 uur tot zondagavond 10 uur: Dokter K. v. d. Heuvell, Bothniakade 1, Tel. 2612. Oosterlittens: voorm. 9.30 uur Ds F. Bo- beldijk. Oppenhuizen: voorm. 9 uur Ds Van Ey- singa; nam. 1.30 uur Ds Dijkstra van Langweer. Fryske Tsjinst. Oudega (W.)nam. 1.30 uur Ds Ver donk van Workum. Rauwerd: voorm. 9 uur Ds J. Bone- schansker van Jorwerd. Sandfirden: voorm. 9 uur Cand. de Jong Voor het Middenstandsdiploma slaag den: M. Brandsma, J. M. Canninga, Mw. E. Schrichte, mej. W. Steegste S. van der Wal, R Zoethout, T. de Vries, allen te Sneek; W. Hoekstra, Oppenhui zen; A. Ni;dam en S. Abma, Oosthem; A. T. v. Brug, Gaastmeer. Voor Prak- tijkdiploma Boekhouden (Ass.) S. Fijl- stra en H. G. Dijkstra, Sneek; A Buma, Heerenveen. Voor diploma Mod. Bedr. Adm. (Ass.) P. de Boer, IJlst; H. Schraa, Balk. Allen opgeleid door de heer L. M. Vierstra alhier. Tot hoofd van de nieuw te openen school voor C.V.O. te Delfzijl werd be noemd onze vroegere plaatsgenoot de heer K. Minnema, thans te Gieterveen. Voor brandmelding steeds op no. 2000. teressanter worden, vooral aan het slot. Want anders loopt de publieke belang stelling terug. Ik geloof, dat de K.N.V.B. nu met een goed plan is gekomen om m de laatste phasen van de competitie voor verveling te behoeden. Inderdaad had het publiek de neiging, weg te blij ven als het wedstrijden betrof, die op kampioenschap of degradatie geen in vloed meer konden uitoefenen en het alleen om des keizers baard ging. Dat zal nu, met al die na-competities en versterkte degradatie, in veel mindere mate het geval kunnen zijn. Zondag 2 augustus E. J. S. Bron. Stationsstraat Sneek, tel. 05150—2383. In de reeks ontmoetingen tussen Hee renveen, Rood Geel, Sneek en Zwaag westeinde, waarvoor het Vrije Volk een beker heeft beschikbaar gesteld en die zijn bedoeld als oefenwedstrijden voor het komend seizoen, is Sneek dinsdag avond gestart met een 42 zege op Zwaagwesteinde. Wel hadden de pas ge degradeerde „readtsjes” voor rust 'n naar het leek stevige basis gelegd voor een overwinning (02), maar deze bleek toch niet hecht genoeg om het Sneker geweld na rust te weerstaan. Tongersdei hat boppeneamde foriening har jierlikse ekskursje halden. Sawn- tich dielnimmers bifolken twa bussen fan Sypersma. Kertier oer sawnen koe starten wurde by de Hoarse. Earst is it Rivella-fabryk yn Wolvegea bisjoen. De üntfangst wie tige yn oarder en wy hawwe üs foarnuvere oer de soarch dy’t der oan dizze kostlike drank bistege wurdt en oan de flecht dy’t dit produkt al nommen hat. Fan dér gie it nei Rui- nerwold om it fokbidriuw fan de hear Alberti to bisjen. Hjir wie it lyk as by üzes ek droech, mar it té koe bisjen lije. Dêrnei gie it op Dedemsvaart ta. Dy- jinge dy’t nocht oan tünkjen hat koe der syn hert ophelje yn ’e Kwekerij Moer- heim. In praechtich bidriuw hwer’t gjin né to keap wie op it gebiet fan beamkes en blommen. De lieding wie hjir tige ynoarder en deskundich. Elts hat hjir ek sjen kinnen hwat der fan in tün to meitsjen is en hoe’t men in hiel jier yn ’e blommen bliuwe kin. Fan dér gie de reis nei 't Kamper Eilan. In „koe- boer” üt de stêd wie hjir yn 't ramt fan ’e ruilforkaveling op in nije pleats set. Nou, dy hie it der wol nei 't sin. In moaije pleats mei in foarein dêr’t de measte boerinnen jeloersk op wiene. Haedass. Benedictus fan Swolle wie hjir üs gids. Hy hat folie njjskjirrige dingen forteld. Oer Genemuiden kamen wy yn Giethoorn, hwer’t ünder gesellich petear iten waerd. Om krekt ülve üre blnne wy hwer yn Snits oanlanne. Allegearre tige foldien. Hoewel we nog volop in de zomer zitten neemt de bedrijvigheid in de voetbal wereld met de dag toe. In het Betaald Voetbal zijn de scouts en managers, „gewap -nd” met chèques, voortdurend op jacht naar jong talent en de voet- balmarkt, ofschoon rustiger dan voorgaande jaren, is nog steeds druk bezet. Ook in het amateuristische Sneker voetbalwereldje begint weer enig leven te komen. Weliswaar interesseert de rechtgeaarde Sneker zich op het ogenblik meer voor de Sneek-Week dan voor de voetball rij, maar dit neemt niet weg dat over ruim vijf weken de competitie weer voor de deur staat èn feiten zijn feiten, dan zal er weer gevoetbald worden, liefst zo goed mogelijk. OOSTHEM. Dinsdagavond werd door de gezamenlijke jeugdverenigingen weer een knobbelrit gehouden, waaraan door 32 personen werd deelgenomen. Het was een lange tocht waarbij nog al wat straf- punten werden opgelopen. Het parcours was uitgezet door de fam. v. d. Valk, S. Vellinga te Folsgare en K. Brouwer van IJsbrechtum, die tevens controleurs waren. Alles wordt gratis voor de ver enigingen gedaan zodat hun een woord van dank toekomt. De prijzen bestonden uit fraaie medailles, waarvan drie door de Gebr. Schurer te Sneek gratis be schikbaar waren gesteld. De uitslag was: le pr. mej. IJ. v. d. Zee en J H >f- stra 19 strafp.; 2e mej. J Bootsma en F Buma 47 strafp.; 3e D. Steensma en S. de Witte 53 strafp.; 4e mej. A. Mie- dema en S. Hemstra 53 strafp. kan de R. K. Modevakschool, Leeu- warderweg 32, slaagden voor diploma- coupeuse: C. Hylkema, Workum; W. Mulder, Workum; J. Silvius, Sneek, alle drie met lof; E. Bax, J. Boersma, B. Bosma, M. Dralsma, B. Hoekstra, A. de Jong (Workum), H. Silvius J. Vogelvan ger. IJLST. De heer P. de Boer, le amb tenaar ter secretarie alhier, slaagde voor het examen Moderne bedrijfsadmi nistratie (M.B.A.) Extra wedstrijd. Na het afwerken van het officiële programma zal ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Sneker commis sie op 22 augustus nog een extra wed strijd op het Sneekermeer worden ge houden. De bemanningen van alle sche pen zullen dan echter uit amateurs be staan, nl. uit leden van de verschillende commissies. Verleden jaar zou deze wed strijd al geweest zijn, maar door om standigheden kon het toen niet door gaan. De Sneker Commissie houdt haar of ficiële wedstrijd op donderdag 13 augus tus, de laatste dag van het seizoen *59, waarop dus tevens de kampioen uit de bus moet komen voorzover deze dan nog niet bekend mocht zjjn. Zoals gewoonljjk worden er twee wedstrijden gezeild, waarbjj de middagrace geldt voor het kampioenschap, ’s Avonds volgt dan weer de traditionele prijsuitreiking door de burgemeester in het Stadhuis. Overigens had deze wedstrijd niet zo heel veel om het lijf. Het werd een ge noeglijk partijtje „zomeravondvoetbal” en meer mocht men van de spelers ook nog niet verwachten. Pas toen de stand 22 geworden was, kwam er wat meer vaart in het spel. Er werd zelfs nog even fel om de beide puntjes gestreden. Dat de withemden tenslotte de overwinning behaalden, hoeft niemand te verwonde ren. Zij waren in technisch opzicht hun tegenstanders duidelijk de baas en bo vendien beschikten zij in midvoor Bou- ma ook over een schutter van formaat. Vooral na rust schoot hij er weer eens ouderwets op los en met twee prima doelpunten nam hij de halve winst voor z’n rekening. Joop Smit, die door afwe zigheid van Abma de Lbuiten plaats be zette, maar daar niet volledig tot z’n recht kwam, bracht ook een treffer op z’n naam. Het Sneker doelpuntenkwartet werd tenslotte vol gemaakt door reserve keeper Elzinga van Zwaagwesteinde die een bal in eigen doel sloeg. De beide doelpunten van de gasten werden ge scoord door de jeugdige IJ. Heidstra en J. Visser. Sneek speelde in de volgende opstelling: d. H. Röfekamp, a. K, Terp- stra, W. de Visser, m. A. Schuurmans, P. Jasper, B. Batstra, v. F. v. d. Werf, H. Stuut, B. Bouma, H. v. d. Molen, J. Smit. Na rust was v. d. Molen op de l.binnen vervangen door B. Batstra, terwijl B. Kok op de l.half toen de Sneek ploeg completeerde. ’n Bloedzuiverende kuur Juet Kruschen, is ook voor U de remedie. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de I bloedzuiverende Kruschen Kuur en al i gauw naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens worden: jeugdiger, vief en weer blij... Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 11 uur: Dokter Teunisse, Woudsend, Tel. 05141—370. Daartoe is een goede voorbereiding noodzakelijk. Een eerste vereiste is na tuurlijk een. goede training, maar daar naast zijn de oefenwedstrijden van net grootste belang. Onze plaatselijke eersteklasser, Sneek, bereidt zich wel ter dege voor op het ko mend seizoen. De withemden nemen nl. met Heerenveen, Rood Geel en Zwaag westeinde deel aan een zgn. „voor- competitie”, die vooral het testen van jonge spelers ten doel heeft. De vier clubs spelen een halve competitie en de ontmoetingen vinden plaats op dinsdag en zaterdag. Dinsdagavond j.l. startte Sneek met een wedstrijd tegen het ge degradeerde Zwaagwesteinde, over welke wedstrijd U elders in dit blad meer kunt lezen. Ook L.S.C. gaat niet onvoorbereid het „grote avontuur”, dat de competitie toch elk jaar weer is, tegemoet. Het oefenprogramma van de blues is welis waar niet zo omvangrijk, maar niette min erg aantrekkelijk. Op 23 augustus spelen zij thuis tegen RODA en op 30 augustus gaan de jongens van trainer Ydema op bezoek bij het Helderse H.R.C. W.Z.S., Black Boys en O.N.S. zijn eveneens druk bezig aan het uitwerken van een interessant oefenprogramma. Geen bekerwedstrijden. Jammer genoeg komen de bekerwed strijden dit jaar te vervallen. Dat be tekent voor vele amateur-clubs niet al leen een financiële strop maar ook een lelijke streep door het oefenschema. Overigens wordt dit seizoen voor de amateurs zeer belangrijk. In verband met de voorgestelde uitbreiding van het aantal eersteklassers tot zes regionale afdelingen, zal er dit jaar waarschijnlijk een versterkte promotie plaats vinden. Zo zullen vermoedelijk alle tweedeklas kampioenen automatisch promoveren, terwijl daarnaast ook de nummers twee en drie nog in aanmerking komen voor promotie. Wanneer deze regeling wordt ingevoerd, dan belooft het een interes sant seizoen te worden, temeer daar ook de lagere klassen automatisch van de voordelen van deze uitbreiding zullen profiteren. Inmiddels is in de „Sportkroniek” van deze week de competitie-indeling bekend gemaakt, waaruit blijkt dat de le klasse B thans 13 clubs bevat, want naast VDZ en DOS ’19 is ook Oosterparkers (terug uit het betaald voetbal) in deze afdeling ondergebracht. De tweede kla.= se A telt twee nieuwe gezichten, nl. het gedegradeerde Zwaagwesteinde en Bij de grondige opknapbeurt die het Sneker skütsje heeft ondergaan, heeft het ook een nieuwe kleur gekregen. Voor het grijs van verleden jaar zijn de geei-zwarte stadskleuren in de plaats gekomen, welke het „boltsje” een aan trekkelijker aanzien hebben gegeven. Verder zijn de zwaarden verstelbaar ge maakt en heeft het roer een kleine ver andering ondergaan wat, naar verwacht wordt, ook aan de snelheid van het schip ten goede zal komen. Er zijn al enige proefvaarten gemaakt waarover schip per Jan van Akker en zijn bemanning niet ontevreden waren. Deze week heeft het nog een laatste schoonmaakbeurt gekregen en is het geheel voor de wed strijden, die morgen in Grouw beginnen, gereed gemaakt. De Commissie zou er ook nog graag een nieuw tuig op gezet hebben, maar dat lieten de financiën niet meer toe. Volgend jaar evenwel hoopt ze dit plan wel te kunnen uitvoeren. Voor dit doel is een verloting georganiseerd, waarvoor de loten nu al verkocht worden. Gehoopt wordt, dat de Sneker burgerij haar me dewerking hieraan niet zal onthouden. Donderdag 30 juli 's avonds 8 uur film: Pikant verlof in Parijs. Vrjjdag 31 ’uü t.e.m. zondag 2 augustus iedere avond te 8 uur, en zondag middag tevens te 5 uur film: Ver geet mij nooit. Zaterdag 1 aug. te 2.30 uur film: Hans en Grietje. Zondagmiddag 2 aug. te 2.30 uur: De avonturen van Quentin Durward. Maandag 3 aug. t.e.m. woensdag 5 aug. iedere avond te 8 uur: Tarzan vecht voor zijn leven. Maandag 3 aug. t-e.m. donderdag 6 aug. iedere middag te 2.30 uur film: De Leeuwendoders. Donderdag 6 aug. te 8 uur film: snapping uit Corregidor. Zaterdag 1 aug. ’s avonds 8 uur in de foyer Dancing; orkest Johan Bok. De competitie-indeling van de ama teurs, district noord, ziet er voor het seizoen 1959/1960 als volgt uit: T’.cede klasse A: Achilles, Frisia, FVC, GRC, Gruno, Haren, Harlingen. Jubbega, LSC, Olyphia, Rood Geel en Zwaagwesteinde. Tweede klasse B: Appingedam, BNC, Hoogezand, HSC, Muntendam, Mussel- kanaal, Neptunia, Nieuw Buinen, Noord ster, PJC, Stadskanaal en VAKO. Derde klasse A: DOG, Emmeloord, Friesland, GAVC, De Kooi, MKV ’29, Nicator, Oosterwolde, RES, St&nfries, Steenwijk en WZS. Derde klasse B: Asser Boys, Drach ten, Eenrum, Gronitas, Harkema Opein de, Hellas VC, Helpman, Houtigehage, Hunsingo, Kloosterburen, ONB, Peize. Vierde klasse A: Bergum, Black Boys, CAB, DTD, Freno, Gorredijk, Oldeboorn, de Sweach, Tijnje en Warga. Vierde klasse B: Bakhuizen, BEW, Blesse, Friso, Giethoorn, Lemmer, Olde- markt, Steenwij ker Boys en Udiros, Vierde klasse C: Bakkeveen, Buiten post, Dokkum, Haulerwijk, Kollum, Nie- kerk, Surhuisterveen, Zeester en Zuid- hom. Res. eerste klasse: Achilles 2, Alcides 2, CEC 2, Emmen 2, GVAV 3, Harlingen 2, Oosterparkers 3, Sneek 2, WVV 2. Res. tweede klasse A: Friesland 2, Frisia 2, FVC 2, H’veen 3, Leeuwar den 3, Leeuwarden 4, MSC 2, Nicator 2, Rood Geel 2, Sneek 3, Steenwijk 2. Res. tweede klasse C: Be Quick 3, Drachten 2. FVV 2, GVAV 4, Houtige hage 2, Oosterparkers 3, Oosterparkers 4, Velocitas 3, ZNC 2. Res. derde klasse A: Bergum 2, Black Boys 2, Emmeloord 2, Freno 2, Frisia 3, FVC 3, Harlingen 3, LSC 2, LSC 3. Lemmer 2, MKV '29 2. Res. derf klasse C: Achilles 3, Be Quick 4, GRC 2, GRC 3, Gron. Boys 2, Gruno 2, Hellas VC 2, Helpman 2, Velo- het’citas 4, Zwaagwesteinde 2. Geslaagd voor diploma boekhouden (associatie) de heer E. Brandsma te Bolsward opgeleid door de heer P. Kooi, leraar boekhouden, Jollenstraat 7, Sneek. TIRNS. Donderdag maakten de Vrou wen- en Mannenver. van Tirns hun zo merreisje met de touringcar van Sijper sma. De reis ging deze keer net noorden in. Als eerste stopplaats weid in Buitenpost halt gehouden om de krui dentuin te bezien, verder langs de oude zeedijk om in Zoutkamp de zeesluizen en de slikaanwas van de Lauwerszee te zien, ook heeft de koffie ons daar goed ge smaakt. Vervolgens werd door de mooie Groninger bouwlanden met hun grote gebouwen gereden. Even voor twaalven werd gestopt in Uithuizermeeden waar het kasteel Menckemaborg werd bezich tigd. Hier waren veel oudheden te zien en de gids gaf een prachtige uitleg over de familie die er vroeger gewoond heeft. Hier is ook het middagmaal ge bruikt en een wandeling gemaakt in de prachtige rozentuin om het kasteel. Vandaar ging het naar Paterswolde waar een rondvaart werd gemaakt. In Leek werd het kasteel Nien-oord bezich tigd dat ingericht is als museum van oude voertuigen en ook was hier de Het lijkt een beetje wonderlijk. De mussen zitten versuft van de hitte in de dakgoot, de mensen lopen bruin en spaarzaam gekleed over straat en slaan her haaldelijk de richting strand of zwembad in. En ik zou kunnen schrijven over het spiksplinternieuwe wereldrecord van Ria van Velsen of de atletieknederlaag tegen een Britse B-ploeg, zelfs over de overwinning van onze cricketers op de Denen. En wat doen we? We gaan praten over voetbal. Er is echter een geldig exen s. We willen het niet over de prestaties hebben, dat komt in september, oktober en de wintertijd wel aan de orde. Neen, het gaat over de competitie- regellng en dat is heus een actueel onderwerp, want het is eerder 23 augustus dan U en ik denken en dan gaat een competitie beginnen, die volgens bepaal de, sterk gewijzigde, regels zal verlopen. In afwijking van vorige jaren toen alle schippers en hun „aanhang” daarbij welkom waren, worden nu echter van elk skütsje maar tien personen toegela ten. Daardoor wordt voorkomen dat de raadzaal te vol wordt, zoals voorheen steeds het geval was. Wat is het geval? Dezer dagen heeft even anders: De competities moeten in- het K.N.V.B.-bestuur vergaderd en al lerlei dingen besloten. De voornaamste z(jn 1. Voortaan zullen niet 2 maar 3 clubs uit de Eredivisie automatisch de-, graderen. Dus de nummers laatst, voor laatst en op twee na laatst. 2. Niet alleen de kampioenen van de Eerste divisie A en B promoveren. Tus sen de als tweede en derde geëindigde clubs wordt een hele competitie gespeeld om één plaats in de Eredivisie. 3. Het is niet zeker dat de club, die kampioen van Nederland wordt, ons land zal vertegenwoordigen in de strijd om de Europa-Cup. Dit jaar zal dat Sparta zijn, maar wie volgend jaar kampioen wordt, moet een extra competitie spelen met de nummers twee en drie en de winnaar van die competitie zal ons land NED. HERV. GEMEENTE SNEEK. Voorm. 9.30 uur Ds Dr K. H. Siccama. H. Doop. Nam. 7.30 uur Ds J Schipper van Goenga. Jeugddienst. VER. VAN VRUZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Ds K. G. de Noord van Mantgum. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds G. Y. Veilenga van Apeldoorn; nam. 5 uur Ds J, M. Spier. Zuidcrkerk voorm. 9.30 uur Ds J. M. Spier; nam. 5 uur Ds S. J. Verveld van Scharnegoutum. Oosterkerk voorm. 9.30 uur Ds S. J. Verveld; nam. 5 uur Ds G. Y. Veilen ga. GEREF. KERK, Oosterdijk 30. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds H. de Vries. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Cand. M. Rebel van Hilversum. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds M. van der Meulen. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw Willem Lodewijkstraat. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds H. Th. Plevier van Zandbulten. Vrijdag 31 juli 's avonds 8 uur Bidstond. Zaterdagavond 1 augustus. Openlucc.t- samenkomst J. W. Frisostraat. Spre ker Ds H. Th. Plevier. VERGADERING VAN GELOVIGEN. Voorm. 10 uur bijeenkomst in Aere Pe- rennius. VOLLE EVANGELIE 'GEMEENTE Aere Perennius. Woensdagavond 8 uur: Evangelisatie- samenkomst met bidstond voor zieken. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur voorm. Heiligingsdienst; nam. Zondagsschool; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Kc.pt.e A. Wip; 2e Luit.e L. J. v. d. Zouw. JEHOVA GETUIGEN in Piter Jelleshüs. Vrijdags 7.308.30 uur nam. Bedieningsschool 8.309.30 nam. Zondags 7.308.30 nam. KERK VAN JEZUS CHRISTUS van de Heiligen der laatste dagen, le en 3e zondag van de maand Zon dagsschool voorm. 10.30 uur Piter Jelleshüs. NED. HERV. GEMEENTE. Abbega: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds G. Kaastra. Bozum: voorm. 9.30 uur Ds Palmboom. Deersum: geen dienst Gaastmeer: voorm. 9 uur (Viering H.A.) en nam. 1.30 uur Ds J. W. Bruinsma. Kollekte t.v.v. gelden zitplaatsen. Goënga: nam. 1.30 uur Ds J. Schipper. H. Doop. Heeg: voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds M Jorritsma van Vrieschelo. In beide diensten kollekte Kerkvoogdij. Hommerts: nam. 1.30 uur de heer W. Nauta van Sneek. Jutrijp: voorm. 9 uur de heer E. S. de Jong van Bolsward. Nijland: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds G. Gerbrandij van Utrecht. Offingawier: voorm. 9 uur Ds J. Schip per. De ironie van het geval wil, dat op elke vergadering van voetbalofficials mensen opstaan, die met ernstige ge zichten en vermanende gebaren betogen, dat het hoog tijd wordt, dat er spel- technisch-organisatorisch rust in de K.N.V.B. moet komen, maar dat men desondanks voortdurend bezig is, de in deling en opzet te wijzigen. Daar zijn trouwens goede redenen voor, want nog altijd heeft ons land teveel semiprof- clubs en het een staat alles behalve los van het ander nog altijd verkeren vele van die clubs financieel in grote moeilijkheden. De goegemeente hoort daar lang niet alles van, maar een boe kenonderzoek van Bondszijde heeft aan het licht gebracht (voor zover nog no dig), dat een hele rits clubs balanceert op de rand van een faillissement. Nu kan men moeilijk al die zwak staande clubs met één daverende klap hun staat van profclub ontnemen, en het hele zaakje op de hoop van het amateur voetbal werpen. Ten eerste is het altijd mogelijk, dat sommige van de zwakke broeders zich herstellen (een goed sei zoen, een kampioenschap, de verkoop van een speler die veel geld opbrengt), al is het, wat de meesten betreft, een zielig wachten op een wonder, dat nooit zal komen. Maar bovendien is het ama teurvoetbal niet van plan, zich als vuil nisbelt te laten gebruiken. Dit alles is het trieste gevolg van een overigens begrijpelijke fout, die men vijf jaren geleden maakte, toen men startte met betaald voetbal in een land, dat daarmee slechts in zoverre onder vinding had, dat er wel eens iemana „onder de tafel” iets kreeg toegescho ven. Het grote gebrek aan ervaring heeft er toe geleid, dat men de eisen, waaraan toekomstig' profclubs moesten voldoen, veel te laag stelde. Een club, die een redelijke accommodatie bezat plus f 50.000,in kas of „achter de hand”, kon meedoen aan de gok, die be taald voetbal heette. Had men het op f250.000,-— gesteld, dan zouden er met tachtig maar twintig clubs zijn afgeko men, en de narigheid van vandaag zou allen bespaard zijn gebleven. Maar goed, dat is gebeurd en alles ging toen zo overhaast, dat je eigenlijk niemand bijzondere verwijten over de begane fouten moogt maken. Nu echter probeert men, heel geleidelijk, naar een lager totaal terug te gaan. In dat licht moet men bijvoorbeeld het verminderen van de tweede divisie van twee groepen tot één zien. En die na-competities voor Europa Cup en plaatsen in de Eredivisie en eerste divisie zijn een utvloeisel van het algemeen verlangen naar meer geld verdienenMen zegt dat doorgaans als onmiddellijk gevolg daarvan, dat het 1 komend seizoen niet omhoog maar omlaag zal gaan. Zodra je voor meer spanning en emotie, voor meer be slissende wedstrijden zorgt, draai je au tomatisch de plannendirecte spel- verbetering in die groepen de nek om. Ik weet zeker, dat de K.N.V.B. dat erg betreurt. Maar de K.N.V.B., dat wil zeg gen de clubs bij elkaar, hebben de groot ste moeite om de touwtjes van het be taald voetbal bij elkaar te houden. Daar om offert men voor de naaste toekomst het spelpeil op aan de financiële belan gen. Tenzijtenzij onze scheidsrech ters in de hogere regionen dermate voor hun taak berekend blijken, dat zij de ongetwijfeld moeilijker wordende wed strijdenreeks op alle fronten tot een goed einde brengen. Maar dat is zo moeilijk, dat het af en toe onbegonnen werk zal blijken te zijn Maar voor één ding ben ik bang: dat het ruwer zal toegaan op de velden. En, wh in a, ai vclh uic Lumpenue zau uns muu in de Europa Cupwedstrijd vertegen-1 spelpeil woordigen. 4. Niet alleen de kampioenen van de tweede divisies A en B promoveren. Ook de winnaar van een na-competitie tus sen de nummers 2 en 3 van A en B sa men. De degradatie uit de tweede di visie naar het amateurvoetbal wordt krachtig aangepakt. Eind komend sei zoen verdwijnen zes clubs, zodat er daarna één tweede divisie van 18 clubs komt. Het totaal aantal semiprof-clubs komt dan op zeventig.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 2