Raadsstukken Wymbritseradeel Geen Heren meer op Hoxwier bij Mantgum en geen stins, maar nog wel zwanen Het gaat best in Jongens- en Meisjesstad I I I I n IJLST WYMBRITSERADEEL van en Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 1 I |1|B 114e jaargang no. 62 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Op het kantje Prijzen baconvarkens I Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Prinses Beatrix naar New York Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2372 Reischeques van de N. S. Maandag 3 augustus 1959 Beiaardbespeling - ran nime RedakteurL. KIEZEBRINK En zy zo Een monument. hur”. H.K.H. Prinses Irene Emma Elisabeth, die op 5 augustus twintig jaar wordt. Foto M. C. Meyboom Voldaan. 6 b. vo- 3. 4. 5. 6. Wym- 7. 8. Aankoop krotwoning Hotntnerts. Als gevolg van een verdere staging van het prijspeil op de varkensmarkt is ingevolge een besluit van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees de ovemeemprijs voor baconvarkens in gaande 3 augustus met 2 cent per kg verhoogd. Dientengevolge zal dan voor de bacon varkens van 63 t.m. 70 kg in de kwali teitsklassen '1 t.e.m. 4 een prijs gelden resp. van ƒ2,32, ƒ2,28, 2,24 en ƒ2,20 per kg koud geslacht gewicht. Naar aanleiding van een verzoek van de Stichting welke deze school exploi teert, stellen B. en W. voor elke leerling Nieuwe kleuterschool te Wouds- end. De maar 1. 2. Leen ’t Hart Nederlandse volkslie- W. A. Mozart L. van Beethoven Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) ■U Aanvragen ex. art. 72 L.O.-Wet 1920. Voor de beste prestaties waren waar debonnen en boeken uitgeloofd. De eer ste prijs werd gewonnen door J. Schil- stra, Ferwoude, de tweede door J. de Groot, Idsega, de derde door J. Postma, Loënga en de vierde door A. Visser, Sta veren. Aan drie cursisten kon geen diploma worden uitgereikt, een was niet opge komen. De geslaagden werden ook nog toege sproken door de heer C. Alting, contro leur van de Vakopleiding en de heer F. H. Ringnalda, voorzitter van de Vereni ging Sneker Ambachtsschool, In de op 6 augs. ’s avonds 7.30 uur te houden raadsvergadering der gemeente Wymbritseradeel komen o.a. de volgen de voorstellen van B. en W. aan de orde: b. De zilvervloot; c. In een blauw geruite kiel. Suite I Johann Fischer Air - Menuet - Gigue - Angloise Subsidie opleiding tot Gezins- verzorgster. De Ned. Spoorwegen gaan reischèques uitgegeven ter waarde van een ryks- daalder en vijf gulden. Ze kunnen niet worden verzilverd, maar men kan er een spoorkaartje voor kopen. Bij de N.S. heeft men de ervaring opgedaan dat er behoefte is aan deze chèques, omdat er veel mensen zijn, die anderen graag een reisje cadeau willen doen. „Ze eten best en het smaakt hun lek ker”. zeggen de dames Boot, die er op geruimd uitzien en helemaal niet verhit, hoewel ze het toch erg warm moeten hebben in de keuken bij de grote kook poot. Maar ze doen dit werk met zo veel plezier, dat ze er alle warmte en ongerief voor over hebben. De kinderen zijn aardig en alles loopt prima-prima, wat wil je dan nog meer. „Ze lusten Vooral de B. en W. stellen voor op een verzoek van de Provinciale Raad voor Gezinsver zorging te Leeuwarden ingaande 1959 uit de gemeentekas f 100.beschikbaar te stellen in de kosten van opleiding tot gezinsverzorgster voor elke in britseradëel wonende leerling. Herziening reinigingsrechten. In 1956 bedroegen de inkomsten van de reinigingsdienst f 19.822,de uitga ven f 64.831,—, in 1957 resp. f20.198 en f71.022,in 1958 resp. f20.326 en f 74.285, terwijl voor 1959 de inkomsten geraamd zijn op f 22.900,de uitgaven op f 74.445,In de loop der jaren is het nadelig saldo dus opgelopen tot ruim f 51.000,terwijl reeds thans is te voorzien, dat de uitgaven ingaande het jaar 1960 nogmaals zullen stijgen, gro tendeels door de ophanden zijnde sala rismaatregelen. Hoewel het allerminst het streven is voor de reinigingsdienst een sluitende exploitatie te verkrijgen dit is niet de doelstelling van de re in die boerderij woont de zwanen hoeder, de heer L. Fokkema. Hij zorgt ervoor, dat de tientallen zwanen van Hoxwier, die soms op grote afstand van zijn huis verkeren, ongestoord kunnen broeden en leven. Want, de heer Fokke ma is zuinig op zijn zwanen, die hier een brok geschiedenis vertegenwoordi gen. „Nou ja”, zegt hij, „we jagen niet meer op de zwanen”; maar het recht van zwanejacht hoort bij Hoxwier als de zwanen zelf, de zwanen, die hier met donzig zachte jongen rondzwemmen en die, terwijl niemand dat weet, een lang vervlogen tijd vertegenwoordigen. uit Wymbritseradeel die deze school be zoekt per jaar f 75.subsidie te ver lenen. In het cursusjaar 1958—1959 be zochten reeds vier leerlingen uit deze gemeente de school. tributieheffing menen B. en W. toch, dat de verhouding van de inkomsten tot de uitga/en een minder ongunstig beeld dient te vertonen. Uit een staat in het voorstel van B. en W. opgenomen blijkt duidelijk dat de thans in Wymbritsera deel geheven rechten in Verhouding tot die in andere soortgelijke Friese ge meenten als laag kunnen worden aange merkt. Rekening houdende met een toe komstig uitgavencijfer van rond f 80.000 menen B. en W. het redelijk dat daar tegenover een ontvangst van f 33.000, wordt gesteld. Dit inkomstenbedrag kan worden bereikt door de tarieven als volgt vast te stellen: privaatton f8. (nu f5.huisvuilemmer f8.(nu f6.— rioolaansluiting f 10.(nu f5.Tweede huisvuilemmer wordt nu voor f 1.per jaar beschikbaar gesteld, dit dient gesteld op f 2.50. Ook enkele bijzondere tarieven als lediging beerput ten, rioolputjes, afhalen bedrijfsafval enz. worden enigszins verhoogd. Volgens de geldende verordening wordt de eige naar van de aangesloten woning voor de heffing van reinigingsrechten als be lastingplichtige aangemerkt. B. en W. menen echter dat dit niet langer houd baar is, de afvoer van hui^uil en faeca- liën wordt rechtstreeks ten dienste van de be oner verricht, zodat deze diensten ten laste van hem dienen te komen. De retributie voor de rioolaansluiting dient echter voor rekening van de eigenaar te blijven, daar een dergelijke voorziening een onderdeel van de woning is en de verhuurbaarheid ten goede komt. B. en W. bieden daarom nu 2 nieuwe verorde ningen aan: één voor de heffing van de reinigingsrechten ten laste van de bewo ner, en één voor de heffing van een rioolbelasting ten laste van de eigenaar. Deze beide verordeningen zullen ingaan 1 januari 1960. B. en W. stellen voor van mevr, wed. H. Hoeksma de Woning Hommerts nr. 2 op de zgn. Smidspolle aan te ko pen. Direct na overdracht wordt de wo ning afgebroken. Drie buitenlandse volksliedjes a. O clair de la lune; b. All through the night; c. Kommt ein Vogel geflogen. a. Wais b. Menuet Improvisatie. Subsidie Stichting „Südwest hoek-skütsje”. B. en W. adviseren In de herfst van het jaar 1957 is door enkele particulieren een wedstrijd-sküt- sje aangekocht, hetwelk inmiddels is overgedragen aan een stichting. De Stichting, die de naam heeft verkregen van de „Stichting Südwesthoek-skütsje”, liet vorig jaar het skütsje aan de wed strijden deelnemen als vertegenwoordi ger van de gehele zuidwesthoek. Ook dit jaar zal dit skütsje wederom bij de ver schillende wedstrijden de zuidwesthoek- gemeenten vertegenwoordigen. Gezien dit feit meent genoemde commissie dat de exploitatie van dit skütsje een zaak is van de gezamenlijke gemeenten, t.w. Wonseradeel, Bolsward, Workum. Hindeloopen, Hemelumer Oldeferd, Sta veren, Gaasterland, Sloten en Wymbrit seradeel. De aankoopsom van het vaar tuig is geheel door particulieren bijeen gebracht, terwijl de exploitatie gedeelte lijk gedekt wordt door donaties. Het jaarlijks tekort zal naar verwachting echter ongeveer f 950.bedragen, waar in de commissie dus een bijdrage van de gezamenlijke gemeenten verzoekt. Wan neer deze gemeenten op basis van f 0,02 per inwoner subsidiëren, dan is een slui tende exploitatie verzekerd. Wij achten de instandhouding van h»>t skütsje-silen een feit van belang. Dat hierbij thans verschillende steden en ge meenten gezamenlijk met een „eigen” skütsje uitkomen, is de oplossing, om dat het voor particuliere skütsje-schip- pers zeer bezwaarlijk, dan wel onmoge lijk is, een vaartuig in wedstrijd-conii- tie te onderhouden. Dat in dit verband een groep gemeenten uit de Zuidwest hoek gezamenlijk een skütsje instand houden menen wij te moeten toejuichen. Het is namelijk niet denkbaar, dat elke gemeente een eigen skütsje zal hebben. Naar ons ter ore kwam zal dit jaar door tien skütsjes aan de wedstrijden worden deelgenomen, waaruit dus blijkt, dat het voortbestaan van dit watersport- evenement voorlopig is verzekerd. Gezien het vorenstaande stellen wij U voor, tot toekenning van een subsidie van f 0,02 per inwoner, d.i. rond f 230. ingaande het jaar 1959 aan de Commis sie „Südwesthoek-skütsje” te Koudum te besluiten. Bij Hoxwier onder Mantgum zwemmen trotse zwanen rond, als waren ze weggelopen uit Andersen’s sprookje van de elf zwanen, die evenzovele betoverde koningszonen waren en het wonderschone prinsesje, dat haar zusje was, ovei de zeeën vlogen tot vrijwel aan de voeten van een koning, wiens bruid zij werd. Maar, bijna niemandweethet.dat van die zwanen van Hoxwier. Ze heb ben dan ook nog nimmer een wondermooie prinses gebracht aan wie hier in alle rust de zwanen kwam bekijken. Nee, niemand weet het van die zwanen en sterker nog: bijna niemand weet iets van Hoxwier en ry’dt de weg van Wei- dum ”aar Mantgum in Baarderadeel af, zonder ook maar te kijken naar de stelphuizinge, die Hoxwier heet. Tenslotte, wie heeft er nu in de gejaagde we reld nog tijd voor zwanen? Maar, het zijn hier in en om Hoxwier niet de stof fige papieren annalen, die de historie levendig houden, doch zonder meer de zwanen en dat is uniek. „Jongens moeten bezig zijn”, zegt lei der Ruis met een voldaan gezicht. Vol daan omdat hij weet dat ze hier op de goede manier bezig zijn. Alleen „die blokken laten liggen, jongens”, roept hij met een stentorstem, en de blokken worden ogenblikkelijk neerge legd. „Opperbeste stemming”, zegt deze leider. Een ander rent voorbij prijsjes halen. Het zijn drukke dagen voor alle leiders en leidsters, maar niemand heeft een slachtofferig uiterlijk. „Ideaal weer Wat treffen we heer lijk weer De uitslagen van de wedstrijden? „Komen in het krantje Natuurlijk de jeugdsteden hebben zelf een krantje, ze zijn niet afhankelijk van een „groie" verslaggever. Ze verkopen hun krantje gezamenlijk; redacteuren, abonné’s, ge meenteraadsleden gaan er in de grootste harmonie de boer mee op. j allerlei andere Ver. wordt Verbetering van het gebouw zal wel de bestaande gebreken opheffen, maar niet het gebruik door derden doen ophouden, zodat dan nog voor een groot deel de onbevredigende toestand zou blijven voortduren. De enige oplossing is dan ook de stichting van een nieuwe kleuter school. Hoewel het bestuur zoch voor stelt de nieuwe school op 1 september 1960 te kunnen openen zal het U met het oog op het geringe bouwvolume wel duidelijk zijn, dat dit niet waarschijnlijk moet worden geacht. Aangezien zich echter ten aanzien van deze aanvraag geen weigeringsgrond, als bedoeld in artikel 53. 2e lid, der wet, voordoet, dient de gevraagde medewerking in principe te worden verleend. Ingevolge artikel 53, 3e lid, der Kleuteronderwijs- wet dient U zich nu een besluit ten aan zien van de stichting van een bijzondere kleuterschool wordt genomen, terwijl in onze gemeente geen openbare kleuter school is gevestigd, tevens uit te spre ken over de vraag, of tot stichting van een openbare kleuterschool moet worden overgegaan. Wij stellen U voor deze vraag ontkennend te beantwoorden, om dat er in dit opzicht van een behoefte, waaraan met inachtneming van de wet telijke bepalingen zou kunnen worden tegemoetgekomen, niet is gebleken en de gevraagde medewerking te verlenen. Subsidie Bijz. Hogere Land bouwschool te Leeuwarden. Vredig In meisjesstad. Voor de poort van meisjesstad zijn de meisjes in een vredige groep aan het spelen. „Joepie, Joepie, ’k moet me haasten, ze hebben mijn meisje wegge haald”. Leider Ids z’n meisje wordt ook dikwijls weggehaald. Dan huppelt hij als een speelse bok met het hoofd vooruit door de kring en dringend roepen de meisjes: „Ids ik, Ids ik”. „Ik nim mar weer dezelde”, zegt Ids opgewekt en hij huppelt met een meisje weg. Het gezang gaat door. Steeds komen er nieuwe SNEEKER NIEUWSBLAD alles wat we koken graag: appelmoes viel erg in de smaak en mor gen zal de rabarber er ook wel gretig in gaan”. Ik twijfel er niet aan en liep de keu ken voorbij naar de raadhuistent, burgemeester is niet aanwezig, een paar raadsleden verzekeren me ook al dat alles oké is. „Geen gestraften?” „O, heden ja bij ’t soat”. Het komt er in-tevreden uit, het hoort natuurlijk by de pret. Pff... het is warm in het raadhuis. Trouwens op het hele terrein is het behaaglijk warm, en je merkt i niets van de harde wind die de vissers bijna in de Zwette waait. De meeste tenten zijn verlaten en zijn keurig netjes opgeruimd. Ja moeders, ook de jongenstentenOver een tent lijn hangt zwemgoed te drogen, een 1 jongen knielt bij zyn tent en slaat een haring dieper in de grond. Dan kom ik de burgemeester tegen met een paar vrienden. Ze komen juist terug van de wedstrijden en de burge meester heeft een paar prijzen behaald. Zijn vriend, die blijkbaar niet tegen zyn burgervader opziet, gaat onder het ge- I sprek opeens een partijtje met hem worstelen en als ik verder loop gaat de eerste burger van jongensstad juist met een smak op de grond. Niet iedereen heeft respect voor een blinkende ambts keten. Achter de tenten, op het vrije sportveld, rennen jongens in zwem broekjes fluitjes snerpen de wed strijden zijn voor een groep nog in volle gang. Anderen hebben het er al op zit ten en gooien nu wat met blokken hout. paartjes bij de kring ook zij hebben de wedstrijden achter de rug en nu nog wel zin aan een vredig spelletje. Vredig is het deze middag in meisjes stad. Maar ik stel me voor dat ook hier de stemmen wel eens fel op kunnen klinken. Evenals in de voorafgaande jaren is in de Lagere Technische School alhier weer een cursus vakopleiding gegeven voor jeugdige bouwarbeiders die daarvoor een leerlingen-overee.xkomst met hun pa troon hebben aangegaan. Na afgelegd examen heeft wethouder C. J. Berkhout zaterdagmorgen in de school aan onder staande cursisten het diploma uitgereikt: A. Bergsma, Pingjum; H. Bergstra, Heeg; G. Bootsma, Lemmer; G. Bosscher, Bols ward; G. Dierkes, Creil (NOP); P. Do ting, Oppenhuizen; G. Draaijer, Tjerk- werd; D. v. d. Goot, Gaastmeer; J. de Groot, Idsega; S. de Haan, Bolsward; I. Hakvoort, Urk; J. van Hofwegen, Lem mer; P. Kamstra, Oosthem; J. Konst, Bakhuizen; H. Kooi, Slijkenburg; M. Koopmans, Sneek; L. T. Marra, Sneek; A. Mink, Idskenhuizen; A. v. d. Molen, Snikzwaag; W. Nuus, Bant; J. Postma, Loënga; J. Schilstra,. Ferwoude; J. Schraal, Urk; J. van Sloten, Urk; J. Ties- ma, Sneek; A. Visser, Staveren; J. Vogel zang, Sneek; H. de Vries, Oosterzee; M. de Vries, Jutrijp; L. Weerstand, Urk; H. IJ. v. d. Werf, Joure; W. Werkhoven, Makkum; G. Wever, Echtenerbrug; G. Woord, Urk en T. Wijnia, Workum. B. en W. stellen voor aan het bestuur der Hervormde school te Oppenhuizen de gevraagde medewerking te verlenen voor aanschaffing van nieuwe leer- en leesboekjes wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. Ook stellen B. en W. voor medewer king te verlenen aan het bestuur der Geref. school te Hommerts voor aan schaffing van overgordijnen en een lees methode doch die te weigeren voor de ook aangevraagde aanschaffing van een projector. Op zichzelf zou deze aan schaffing niet meer een overschrijding van de normale eisen betekenen, maar op grond van het kleine aantal leerlin gen van de onderhavige school moet worden aangenomen dat van een inten sief gebruik van deze projector geen sprake kan zijn, tenzy in combinatie met andere scholen, terwijl uit de aanvraag niet blijkt dat een dergelijk gecombi neerd gebruik in de bedoeling ligt. B. en W. adviseren Het bestuur van de Ver. tot oprich ting en instandhouding van een Christe lijke Bewaarschool te Woudsend ver zoekt de nodige gelden uit de gemeen tekas te mogen ontvangen, als bedoeld in artikel 50 der Kleuteronderwijswer, voor stichting van een nieuwe kleuter school te Woudsend. Door het bestuur van genoemde ver eniging wordt de stichting van een nieuwe kleuterschool nodig geoordeeld, omdat het thans in gebruik zijnde ge bouw door de inspectrice van het kleu teronderwijs als- ongeschikt is aange merkt, niet allleen vanwege de gebre ken, maar ook omdat het gebouw door In de sloten en vaarten bij Hoxwier onder Mantgum vertegenwoordigen I a^er'e* andere Ver. wordt gebruikt zwanen (met jongen) een lang vervlogen tijdperk, namelijk dat van de Heren van Hoxwier en hun recht tot „swanedrift” „Prima, prima”, zeggen de heer Ruis en de dames Boot. En zy kunnen het weten want als iemand in staat is de stemming in de steden aan te voelen dan zijn zij het wel als leider en kooksters. Want, zwanen plegen niet meer of min der te doen, dan statig en stoïcijns rond te drijven. Zo niet op Hoxwier, waarvan de naam stamt uit de tijd, toen er overal in Friesland stinsen stonden, de ver sterkte huizen of kasteeltjes van de landadel, omgeven door bomen en tui nen, waarin de befaamde, geneeskrach tige stinseplanten stonden. Zo stond er onder Mantgum de stins Hoxwier, er gens bij de oude Middelzeedijk, die hier nu nog door het landschap kronkelt. Hoxwier werd al genoemd in een -ic- coord, dat een zekere Hette Heringha to Mantinge in 1386 sloot met een Ca tharina thoe Foeldinze en in een com promis van 1466, waarin een twist werd beslecht tussen diezelfde Hette en de stad Leeuwarden, vanwege het feit, dat Leeuwarders hem een verwonding had den toegebracht. Zijn zoon Easge werd hoveling van Mantgum en was een van de invloed rijke Schieringers. Hij had weer een zoon, die Hette heette en als jurist en als vriend van Erasmus en Wigle van Aytta naam maakte. Hij was zelfs rid der in de Orde van het Gulden Vlies en voorzitter van het Hof te Utrecht. Diens jongere broer Easge, een van de griet mannen van Franekeradeel erfde de stins van Hoxwier, met alle „preminen- tien tot de state behorende, soo in swa nedrift, voorgevinge etc.” Later kwam de stins door vererving in handen van Seerp van Galama, die naam maakte in de Friese historie en in 1581 op Hoxwier stierf. Toen heeft er nog een Reynier van Hoppers gewoond, die alles ver kocht aan Feije van Aylva, nog steeds compleet met de gerechtigheid van heerlijeke swanedrift en met derselver gestoelte in de kerk van Mantgum". Anna Nederhof, weduwe van Gatse van Boelens, kwam naar Hoxwier, er woonde nog een Johan Lodewijk van Doys en in het begin van de achttiende eeuw werd Samuel de Lannoy eigenaar. Hy liet Hoxwier dusdanig verwaarlozen, dat in 1745 de slopers verschenen. Slechts de poort bleef nog enige tijd staan en in 1860 is zelfs de terp van Hoxwier af gegraven. Er zijn geen Heren meer, de Stins is weg, maar het recht van „swa nedrift” behoort nog steeds tot de on aantastbare lusten van Hoxwier, dat nu niet meer is dan een boerderij met land, eigendom van mej. Schuurmans te Lochem. Een spectaculair ongeval, dat nog tra gisch had kunnen aflopen ook, speelde zich donderdagnamiddag ongeveer half zes in de Houkesloot voor de Pampus, kade af. Daar voer een zolderschuit be laden met ongeveer 70 ms hout in de richting van de Oppenhuizerbrug toen de lading plotseling begon te schuiven en aan de Zomerrakzijde met een zware plons te water raakte. De sterk overhel lende zolderschuit, van zijn last ont. daan, kwam weer overeind en schoot met de kop naar de Pampuskade. Op de lading hout echter had de 36-jarige Jelle van der Me gestaan, die, zodra hij merkte dat de lading schoof, naar de zijde van de Pampuskade te water sprong. Hij kon niet zwemmen doch zou wellicht toch de kade hebben bereikt, als de enorme baar ontstaan door het af glijden van het hout, opstuwend tegen de wal en toen teruglopend, hem niet had meegesleurd en onder de zolderschuit door had gezogen. Zo was hij een paar minuten zoek en een drietal toeschou wers begaf zich ijlings en kordaat té water om de drenkeling bijstand te ver lenen. Men had hem spoedig te pakken en bracht hem bewusteloos aan land. Hij kwam echter gelukkig na toepassing van kunstmatige ademhaling, spoedig weer bij en bleek geen verdere nadelige ge volgen van zijn avontuur te hebben on dervonden. Een tweede opvarende van de zolderschuit kwam er met een nat pak af .De zolders huit voer met hout uit de coaster Tagri welke aan de Pampus kade gemeerd lag en waarvan de lading bestemd was voor de n.v. houthandel v.h. fa G. H. ter Horst alhier. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 pet half jaar. Giro 850748 ten Sneeker Nieuwsblad. Natuurlijk zien ook de tenten in meis jesstad er keurig uit hoe kan het ook anders. De bezoekster verwacht bjjna een bosje bloemetjes in een tent, maar zo ver hebben ze het toch nog niet ge bracht. Wel is het monument dat mid den in de stad prijkt, een stapel koeien pannenkoeken, voltooid met een lange rechtopstaande stok. De fantasie maakt er een zeer modern ruiterstandbeeld van. „We hebben een heerlijke boottocht gehad”, vertellen me een paar burge ressen. „En morgen gaan we met de bui naar Appelscha". „Ik doen mien hemd uut, klinkt het uit de jongensstad. Boven de echte grote stad hangen dreigende donderkoppen; in de jeugd steden merkt niemand ze op. De voor hang van de grote tent is opengeslag.n. de burgemeester is op zyn post terug gekeerd. Mogelijk is hij omringd door zijn gemeenteraad, ik weet het niet de stad is zo democratisch dat men geen onderscheid ziet tussen autoritei ten en gewone burgers. De donderdkoppen groeien aan en in de verte rommelt het. Natuurlijk horen de leiders het en de dames Boot in de keuken steken ook haar hoofden op. De moeders in de moederstad kunnen ge rust zijn, ook als er een onweersbuitje los mocht barsten zal men goed op hun kinderen passen. Het spel gaat door, maar de leiders waken, al doen ze ogen schijnlijk niets anders dan lekker als kinderen meespelen. Er komt echter geen onweer. De wolken verdwijnen. Nog een uurtje en de vlag wordt gestre ken in de jeugdstad en de bewoners keren naar huis terug om als marmot ten te slapen, ’s Morgens trekken ze dan weer met tassen en zakken naar hun eigen steden; er wachten hen nog veel verrukkelijke dagen. H.K.H. prinses Beatrix komt op 11 september in New York aan om de fees ten bij te wonen ter herdenking van het feit, dat Henry Hudson in 1609 met de Halve Maen op de rede van Nieuw-Am- sterdam aankwam en vandaar zyn tocht voortzette op de naar hem genoemde rivier, aldus het Algemeen Handelsblad. Volkomen toevallig is de aankomst- datum van de prinses dezelfde als die van de 17e eeuwse zeevaarder. Het s.s. Rotterdam, het nieuwe vlag- geschip van de H.A.L., zal de prinses over de Oceaan voeren. Haar aankomst te New York is een feestelyke: op de rede van New York stapt de prinses over op de onderzeebootjager Hr. Ms. Gelderland, die met vlagvertoon wordt ingehaald door eenheden van de Ameri kaanse Mariné. Zo maakt de prinses niet als een van de 1400 passagiers van de Rotterdam haar entree op Ameri kaanse bodem. Gedurende het bezoek aan New York fungeert burgemeester Wagner als gast heer. Hij zal prinses Beatrix ontvangen in zyn ambtswoning. Op 15 september is de prinses de gast van president senhower. Twee da~?n later begint een bezoek aan de steden in de vallei van de Hudson. De volgende dag arri veert prinses Beatrix bij de gouverneur van de staat New York en mevrouw Nelson Rockefeller. Ook zal zij mevrouw Roosevelt bezoeken. Op 20 september keert de prinses naar New York terug en de volgende dag vliegt zij naar Ne derland. Programma van de beiaard-bespeling door Wim Mesdag, stadsbeiaardier van Enkhuizen, op donderdag 6 augustus van 8 tot 9 uur ’s avonds. Prelude Drie oude deren: a. Waar staat jou vader’s huis en hof; Daar was eeen sneeuwwit geitje. Four pieces for a musical clock G. F. Handel (Vier stukken voor een speeldoos) Drie Romantische volksliedjes a. ’n Scheepje in de haven landt; I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1