Rust op Friese meren aange tast door razend snelle raceboten 29 inschrijvers voor de Noord Ned. Zeilkampioenschappen De Algemene Weduwen- en Wezenwet I Sio WYMBRITSERADEEL IJLST van en I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 63 Redakteur: L. KIEZEBRINK Prins Aschwin naar Ravello De gevaarlijke mui-stromen Een redding op Terschelling r Wederzijds bezoek Menselijker I /I Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Tentoonstelling Friese ambachtskunst Opbrengst collecte Werkloosheid wat groter Donderdag 6 augustus 1959 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Paardendag Workum Minder huizen gereed in eerste halfjaar 1959 Doorlopend Hollandse Nieuwe Het lichtfestijn in het De Hooppark Geslaagd Kerknieuws van name Dit Wanneer een huishouden Tweeërlei regeling. Invaliditeit. De tweede (Wordt vervolgd). Chroesjtsjew en Eisenhower Hennie de De banen. Folkskunst”. voorgaande weduwen- overlijden verzorgen Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) NA EEUWEN GEVONDEN Op 10 augustus 1628 zonk in de haven van Stockholm het luxueuse schip „Vasa” met 300-400 mensen aan boord. Korte tijd geleden heeft men'de ligplaats van het wrak gelocaliseerd en is men met een bescheiden berging begonnen. Zo werd dezer dagen het grote eikenhouten schegbeeld opgevist. Ondanks het verblijf van enkele eeuwen in het water is het beeld wonderlijk goed geconserveerd gebleven zelfs het verguldsel was op sommige plekken nog duidelijk zichtbaar. In het brandpunt van de belangstelling en het gebruik van deze vaartuigen door i hopingen van andere schepen. Dit is dan onbedreven lieden houdt stellig risico’s het begin van een noodzakelijk compro mis om wille van rust en recreatieve be langen. De A.W.W. kent drieërlei uitkeringen, nl 1. 2 3 De collecte „Nazorg” ten bate van het B.D.O. onderwijs heeft te Sneek opge bracht f 572.55. Zowel de werkloosheid als het aantal openstaande aanvragen voor werkkrach ten zijn in de maand juli gestegen. Er waren eind juli 44.737 werkloze mannen (tegen 41.836 eind juni en 64.128 eind juli 1958) en 9.803 op aanvullende wer ken te werk gestelde mannen (tegen 11.114 eind juni); het aantal openstaan de aanvragen was in dezelfde periode voor mannen van 39.660 tot 45.270 ge stegen. Ook de werkloosheid bij de vrouwen is gestegen, namelijk van 3.996 tot 5.011 Eind juli vorig jaar bedroeg het aantal werkloze vrouwen 5.917. SNEEKER NIEUWSBLAD Volgens het Egyptische tijdschrift Al Moessaoear heeft de regering van Sa- oedie-Arabië besloten het straffen van dieven door het afhakken van de hand „menselijker” te maken. Deze straf werd tot nu toe in het openbaar door de beul uitgevoerd, waarbij de schuldige door twee knechten werd vastgehouden. Als gevolg van protesten zal de straf voortaan door een chirurg worden uitge voerd, nadat de schuldige onder narcose is gebracht, aldus het Egyptische blad. Zit niet met uw handen Voorlopig in ’t haar: De gróótsten der groten Bezoeken elkaar. Politicus zijn wij Beslist allerminst, Maar deze visites Beschouwen w’ als „winst”. Diep kijken z’ elkander In d’ ogen straks aan, Wat zou kunnen voeren Tot ons voortbestaan Zo lang ze nog spreken En eten en zo, Hun tóng slechts gebruiken Als wapen-depót, Zo lang kunt u rustig Naar bed ’s avonds gaan Er wordt, als ze prdten, Niets anders gedaan PHILIA Mej. B. Feenstra, afkomstig van Nij- land, thans onderwijzeres te Kampen, slaagde dezer dagen voor de acte Duits L.O. Evenals twee jaar geleden krijgt Wor kum weer een groots paardenefstijn te genieten, dat evenals toen weer veel be- drijvigeheid met zich meebrengt, want Plaatselijk Belang Workum is er in ge slaagd zich de medewerking te verzeke ren van de Paardenfokvereniging „Sneek en omstreken”, omvattende het rayon Harlingen, Leeuwarden, Heerenveen, Lemmer, Staveren. Leden dezer vereni ging zullen hun dieren op donderdag 13 augustus in Workum tentoonstellen. Verder zullen de Landelijke Rijverenl- gingen van de Streek Zuidwest er op een gunstig vlak naast gelegen terrein hun streekwedstrijden houden; wat ze daar aan rijkunst en dressuur demonstre ren, is een lust voor het oog. Men kan dan zien hoe de natuurlijke bewegingen van het paard tot grotere prestaties zijn ontwikkeld en hoe de absolute gehoor zaamheid van paard aan ruiter gegroeid die als dwang Meermalen hoorden wij. dat artsen aan overspannen lieden als het beste medi cijn een rustige vakantie op de Friese meren voorschreven. Sinds enige tijd is de vraag actueel hoelang een „rustige” vakantie oftewel een vakantie temid den van een wereld van rust, in het Friese waterland nog mogelijk zal zijn. Het gevaar is helemaal niet denkbeeldig, dat meneer X, door zijn Amsterdamse huis arts naar de Friese wateren verwezen opdat zijn overspannen geest ontspannen zal, wanneer hij aan het zwemmen is, wordt overvaren door een raceboot, die met een snelheid van zestig kilometer- per uur over het water giert, of, dat straks meneer Y., die helemaal niet overspannen was, wel in alle staten terug keert van vakantie, omdat hij geen plekje zonder lawaai en geen water heeft kunnen vinden, waar de raceboten hem het leven niet zuur maakten. Er zijn mensen in Friesland, die menen, dat de racebootbezitters tot de slechtsten on der Frieslands ingezetenen behoren, omdat zij anderen het genot van de water sport bederven. Er zijn gelukkig ook, die inzien, dat men ook op dit punt de goe den niet met de kwaden moet laten lijden en dat het zaak is om de belangen, die nu in het Friese waterland niet zelden strijdig zijn, naar beide kanten te bevredigen. Dinsdagmiddag heeft de bemanning van de Roode Kruisvlet op het strand bij Midsland op Terschelling grote moei te gehad twee zwemmers die de zee in dreven te redden. Ondanks de eb en de zware rollers waren een heer en een dame te ver in zee gegaan. Toen de badmeester ontdekte, dat zij naar zee afdreven, sloeg hij alarm. De Roode Kruisvlet werd in het water gebracht en schipper Rijff nam het roer. Door de zware branding miste de vlet bij de eerste poging de zwemmers op tien meter. Een werpboei met een lijn bracht echter uitkomst, doch door twee over slaande zeetjes werden twee van de drie opvarenden van de vlet over boord ge slagen. Zij wisten echter weer op het vaartuig te komen. Pogingen om, met de geredden op sleeptouw, het land te bereiken liepen op niets uit. Geoefende zwemmers probeerden van het strand at met een lyn naar de vlet te zwemmen, doch tweemaal brak de lijn. De derde maal ging het goed en met de trek kracht van vele handen, werd de vlet op het strand gezet. Het was er zo druk, dat de schipper geen kans heeft gekre gen met de geredden kennis te maken. (O.N.) in, ook al ligt de raceboot zeer snel weer stil. Bij Grouw is kort geleden al een botsing voorgekomen, die gelukkig zon der persoonlijke ongelukken afliep, maar waakzaamheid voor veiligheid en rust is ongetwijfeld geboden. Er zijn raceboot-eigenaars, van wie niemand hinder heeft, er zijn ook onverantwoor delijke lieden, die zich niets aantrekken van vaarsnelheden of van andere water sporters en die derhalve de zaak voor iedereen, ook voor zichzelf, bederven. Een compromis tussen de strydige be langen op het water lykt niet eenvou- In de eerste helft van dit jaar zijn in Nederland ruim zevenduizend huizen minder gereed gekomen dan in de eerste helft van het vorige jaar (35.996 te genover 43.259). In die zelfde tijd werd echter begonnen met de bouw van meer huizen dan in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar (44.180 tegen over 38.625). Doordat in juni met de bouw van meer woningen (8777) werd begonnen dan er gereed kwamen (7307) bleef het aantal huizen in uitvoering stygen. Daardoor waren op 1 juli 92.372 woningen in aan bouw. Een jaar daarvoor was dat cijfer 85.245. Sedert de bevrijding werden tot en met de eerste helft van dit jaar 721.591 nieuwe woningen gebouwd. dig. Het gaat enerzijds niet aan om de raceboten te verbannen naar de grote en afgelegen meren, maar het is ook niet toelaatbaar dat de watersporters eikaars genoegen vergallen. Het jongste beroep, dat het college van Gedeputeerde Staten van Friesland op de beoefenaars van racen, water skiën en dergelijke hebben gedaan, zulks in afwachting van aanvullende bepalin gen in het provinciaal reglement van politie, getuigt dan ook van wijsheid en bedachtzaamheid. Het college herinnert eraan, dat reeds enkele malen proces verbaal moest worden opgemaakt tegen overtreders van bestaande bepalingen in dit verband, en dat dus een vorig ver zoek aan de eigenaars van snel varende sportvaartuigen verdere klachten niet heeft voorkomen en onvoldoende uitwer king heeft gehad, hetgeen een strenger regeling noodzakelijk maakt. Voorlopig zal strenger de hand worden gehouden aan de maximum vaarsnelheid van zes tot tien-en-een-halve kilometer op alle kanalen, vaargeulen, meren en plassen. Volgens hetzelfde reglement moet bij het passeren van andere vaartuigen eer. zodanige snelheid worden aangehouden, dat geen hinder of schade wordt veroor zaakt. Racen en waterskiën dient op de kanalen en in de geulen door meren en plassen te worden nagelaten. Daarnaast wordt in het belang van de gehele wa tersport een beroep gedaan op de spor tiviteit van de waterski- en racesport om zich beperkingen op te leggen. Ge deputeerden verzoeken met klem deze sporten niet të beoefenen rond Eerne- woude, Grouw en Terhorne en evenmin op de grote meren wanneer daar wed strijden worden gehouden, of bij opeen- Evenals voor de Nationale kampioens wedstrijden die zaterdag, zondag en maandag eveneens op het Sneekermeer worden gehouden, wordt een driehoeks baan in het meer gevaren en wordt Een Scheveningse firma heeft na ja renlange experimenten een manier ge vonden om het mogelijk te maken dat de Nederlandse consument het gehele jaar door „Hollandse Nieuwe” kan eten. Tot nu toe is de jonge groene haring alleen in het begin van de haringteelt te krijgen. De methode van de firma be rust voornamelijk op het diepvriezen van de gefileerde jonge haring in een lucht dichte verpakking, waarbij de vis goed geconserveerd blijft, terwijl de smaak er niet op achteruit gaat. Prins Aschwin, broer van prins Bern- hard, is per vliegtuig in Rome aange komen. Hij zal daar twee dagen blijven en dan het Nederlandse koninklijke ge zin in zijn vakantie-oord Ravello gaan opzoeken. In dit verband moet ook het jongste beroep van het Friese college van gede puteerde staten op de bezitters van race boten, worden gezien. Er zal een com promis tot stand moeten komen, voor er ongelukken ontstaan door toedoen van onverantwoordelijke lieden, die op de Friese wateren komen showen en stun ten alsof zij alleen op de wereld zijn. Het vraagstuk van de raceboten is op de meren buiten Friesland reeds langer een actuele zaak dan hier. Eigenlijk pas sinds hoogstens twee jaar doen zich ook in dit gewest problemen voor. Er hebben zich verschillende feiten voorgedaan, waartegen door de politie moest worden opgetreden en vooral, nu het aantal race-bootbezitters in Friesland toe neemt, zijn maatregelen noodzakelijk. In hét westen van het land zijn al diverse politieverordeningen uitgebreid met be palingen, die het gebruik van raceboten moeten regelen. In Amsterdam is net gebruik van raceboten zelfs geheel ver boden. Dit heeft tot gevolg, dat ver schillende racebootbezitters gedwongen zijn elders een goed heenkomen te zoe ken met hun snelle vaartuigen en voor hen biedt Friesland goede uitwijkmoge lijkheden. Immers, ook in Loosdrecht is het gebruik van raceboten op zaterdag en zondag al verboden. De mogelijkheden van deze vaartui gen, vooral wat betreft snelheid en wendbaarheid, maken de raceboöt tot een uniek medium om het publiek „bezig te houden” en te amuseren. Een race boot vraagt eigenlijk om toeschouwers. Diezelfde belangstellenden kunnen er evenwel op andere ogenblikken lelijk door worden gehinderd. De waterver- plaatsing van raceboten is niet gering Wij willen vooral niet nalaten, uw aandacht te vestigen op het lichtfestijn in het De Hoop-park van 8 t.e.m. 22 augustus a.s. Wanneer zaterdagavond de poorten van het park opengaan, zul len zelfs de bezoekers met de hoogst- gespannen verwachtingen daar volko men overweldigd ronddwalen. Men zal zich op een andere planeet wanen. Elke verdere beschrijving zal te zwak zijn; men moet het zien Enige vergelijking met de parkverlichting in vorige jaren is niet te treffen. De installateur heeft een geweldige hoeveelheid materiaal aangevoerd, nog geraffineerder en meer mogelijkheden biedend dan tevoren, schouwspel mag niemand missen. Rest nog te vertellen, dat de attracti viteit van een bezoek nog verhoogd wordt door het houden van een 3-tal amateur-avonden en door het optreden van een keurtroep beroepsartisten op andere avonden. Het zijn artisten van formaat, vaak niet onbekend uit t.v.- programma’s. Naast orkesten van de bovenste plank zullen er vooral show- programma’s worden gegeven, speciaal voor openlucht optreden. Het hoge po dium maakt dat ieder het gebodene goed kan zien. De entree-prijzen zijn populair ge houden. Een bezoek aan het park in deze pe riode zal het gesprek van de dag worden in Sneek; zoveel indruk zal het gega randeerd op iedere bezoeker maken. Verzorging van kinderen. De weduwe ontvangt dus pensioen, indien zij bij het van haar man kinderen te heeft. Dit is het geval als de weduwe een huishouden heeft, waartoe een eigen kind behoort dat jonger is dan 18 jaar en dat geboren is vóór of op de dag van het overlijden van haar echtgenoot. Met een eigen kind wordt gelijk ge steld een pleegkind dat jonger is dan 18 jaar. Ten aanzien van een pleegkind moet echter aan de volgende voorwaar den zijn voldaan: 1. het moet als een eigen kind worden onderhouden en opgevoed, hetgeen op de dag van het overlijden van de echtgenoot ook reeds het geval moest zyn; De Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) kent aan twee categorieën van weduwen een uitkering toe, nl. aan hen, die weduwe worden na het inwer king treden van de wet en aan hen, die op dat moment reeds weduwe zijn. De eerste groep ontvangt een uit kering op grond van de eigenlijke wet telijke regeling, de tweede groep op grond van de overgangsregeling. Omdat de overgangsregeling (uiter aard) is gebaseerd op de algemene re geling van de wet, zullen wij laatstge noemde regeling het eerst behandelen. De eigenlijke regeling. Nu het ontwerp van de Algemene We duwen- en Wezenwet door de Eerste Kamer is aangenomen, mag worden ver wacht dat deze wet uiterlijk op 1 janu ari 1960 (soms wordt ook 1 okt. a.s. ge noemd) in werking zal treden. Deze wet voorziet niet minder dan de Algemene Ouderdomswet in een drin gende behoefte. Het is dan ook zeer ver heugend dat de Tweede Kamer en de Eerste Kamer deze wet in een korte tijd hebben behandeld. Het wetsontwerp werd nl. in december van het vorige jaar, juist voor de kabinetscrisis uit brak, ingediend, terwijl de wet in april j.l. is afgekondigd. Het ligt voor de hand dat belanghebbenden uitzien naar de dag, waarop zij de eerste uitkering in ontvangst kunnen nemen. Er zijn echter ook weduwen, die niet zeker weten of zij voor een uitkering krachtens de nieuwe wet in aanmerking komen. In dit artikel volgt, daarom een globaal overzicht van de rechten die deze wet toekent. het weduwenpensioen; de tijdelijke weduwenuitkering; het wezenpensioen. Om voor een van deze uitkeringen in aanmerking te komen is nodig dat de gene van wiens overlijden de uitkering afhankelijk is, verzekerd was. Verzekerd krachtens de A.W.W. zijn alle ingezetenen van 15 jaar en ouder. De verzekeringsplicht strekt zich dus uit tot mannen en vrouwen, gehuwden en om ehuwden. Komt nu een gehuwde verzekerde te overlijden, dan heeft zijn weduwe recht op weduwenpensioen, als een van de vol gende gevallen zich voordoet: 1. als zij een of meer kinderen te ver zorgen heeft; 2. als zy invalide is ten tijde van het overlijden van haar echtgenoot of ten tijde van het eindigen van haar recht op pensioen uit hoofde van de verzorging van kinderen; 3. als zij 50 jaar of ouder is op de dag van overlijden van haar echtgenoot. Geen uitkering. De weduwe ontvangt geen uitkering 1. als de overleden echtgenoot voor het bereiken van de 65-jarige leef tijd nooit verzekerd is geweest, (bijv, omdat hij in het buitenland woonde) 2. als de echtgenoot binnen een jaar na de datum van het huwelijk is overleden, indien zijn gezondheids toestand van dien aard was dat zijn overlijden binnen dit jaar rede lijkerwijs te verwachten was; 3. als de echtgenoot op de trouwdag 65 jaar of ouder was. grond voor een weduwen pensioen is invaliditeit van de weduwe. Invaliditeit geeft recht op weduwen pensioen 1. als de weduwe invalide is op de da tum van het overlijden van haar man, of 2 als zij invalide is op de laatste dag van de maand, waarin bet wedu wenpensioen zou eindigen omdat het jongste kind 18 jaar geworden Is. Volgens de wet wordt aangenomen dat een weduwe invalide is als zij tengevol ge van ziekte of gebreken met haar passende arbeid niet in staat is de helft te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde personen kunnen ver dienen. De zee is tijdens het weekend in de uren tussen vloed en eb zeer gevaarlijk geweest. De gevaarlijke muistromen hebben voor de kust van Scheveningen zaterdagmiddag tussen één uur en half vijf twee Duitsers, een Zwitser en zijn -12-jarig dochtertje, een Italiaanse en een Nederlands meisje, die allen konden zwemmen, in levensgevaar gebracht. Leden van ’t stranddetachement van de Haagse politie, van de Haagse vrijwil lige reddingsbrigade en burgers hebben, vaak met grote moeite en krachtsin spanning, de drenkelingen gered. Zondag geraakten tussen 10 uur en half vijf Duitsers, o.w. een vrouw, in moeilijkheden in de muistromen, maar ook zij konden weer op het veilige strand terug worden gebracht. Velen blijken nog steeds niet bekend te zijn met de gevaren van het zwem men in zee, hoewel er herhaaldelijk voor wordt gewaarschuwd. (Alg. Handelsblad). In het stadhuis van Sneek wordt van 8 tot en met 20 augustus a.s. een ten toonstelling gehouden van voorwerpen van Friese ambachts- en volkskunst, die wordt verzorgd door de stichting „Frys- ke Ambachts- en Folkskunst”. Deze stichting heeft in voorgaande jaren reeds in verschillende plaatsen in Fries land exposities van Friese ambachts kunst gehouden, waar talrijke bezoekers voor het eerst en tot hun verrassing kennis maakten met dit nog al te vaak onbekende maar belangwekkende onder deel van de Friese cultuur. Gezien net succes van deze tentoonstelling in an dere plaatsen mag worden aangenomen, dat hier ook velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om zich een in druk te vormen van wat in Friesand op het gebied van artistiek handwerk wordt gepresteerd. De tentoonstelling omvat houtsnijwerk, zilver- en kopersmeed- werk en voorwerpen van pottenbakkers kunst en naaldsierkunst. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de elders in dit blad opgenomen advertentie. is uit een geduldige training grondslag geen onverbiddelijke heeft, maar juist haar kracht vindt in de grote gehechtheid en vriendschap van het dier ten opzichte van z’n meester en omgekeerd. Het programma voor die dag is wel bijzonder gevarieerd. Vooral des middags zal er met aangespannen keuring, dressuur en springen een aan trekkelijk programma afgewerkt wor den. Daaraan is ditmaal nog toegevoegd een machtige demonstratie van de ver maarde hackney-stal van de heer R. K. Velstra te Marssum. De bekoring van het mooie luxe paard ondergaat men dus al evenzeer als dat men ’s morgens bij de keuring in een twaalftal rubrie ken opmerkzaam is gemaakt op de kwa liteiten van het gebruikspaard, dat ook met vriendschap (gelijk bij de dressuur- nummers zal blijken) spontaan z’n aan hankelijkheid toont. Heus, dan zijn het niet te grote woorden, wanneer men spreekt over de liefde voor het paard; neen, die is de mens als ’t ware aange boren en de omgang met paarden is niet enkel spel en nog veel minder: alleen maar heersen. De collectie paarden, die volgende week donderdag in Workum bijeenge bracht wordt, biedt ieder een prachtig schouwspel. Voor ingewijden zal de fok kerij vooral de opgroei en de ontwik keling van de jonge dieren het voor naamste zijn, maar het springconcours en de hackney-show zyn voor allen wel zeer attractief. Alzo belooft 13 augustus een grote dag te worden voor de paardenliefheo- bers uit de Zuidwesthoek, zowel voor degenen die in het agrarisch bedrijf werkzaam zijn als voor vele niet-agra- riërs, die eveneens een grote liefde voor het paard hebben. Daarom ligt het in de lij,n v ,n de verwachtingen dat op don derdag 13 aug. het met hoogopgaand geboomte omzoomde sportveld te Wor kum door enkele duizenden liefhebbers van het paard zal worden bezocht. 2. het pleegkind moest gedurende het jaar voorafgaande aan het overlij den van de echtgenoot ook reeds als een eigen kind worden onder houden en opgevoed; 3. het kind mag niet in huis genomen zijn op een moment,- waarop het overlijden van de man redelijker wijze binnen een jaar verwacht mocht worden. steeds zoveel mogelijk in de wind ge start en gefinisht, waarbij gebruik worrit gemaakt van een startschip en een fi- nishschip. Het wedstrijdcomité bestaat uit de heren M. C. Breuning, A. van Gooi, Ir N. Oostinga en L. Stelwagen, allen of ficials van de N.N.W.B. Voor de kampioenswedstrijden van de Noord Neder], Watersportbond, welke op zaterdag, maandag en dinsdag a.s. op het Sneekermeer zullen worden ge houden, hebben totaal 29 candidaten in geschreven. Voor de 30 m2 klasse acht, Pampusklasse zes, Larken zeven en F.D.-klasse acht. De eerste drie klassen zeilen zaterdag en maandag, de Flying Dutchmen maan dag en dinsdag, allen ’s morgens en ’s middags. Zoals gezegd, moet de weduwe met het kind of de kinderen een huishouden vormen. Dit is het geval: 1. als zij met het kind samenwoont: 2. als zij geen huishouden met het kind vormt als gevolg van ziekte of ge breken van de weduwe of van het kind (dit is dus van belang als de moeder of het kind in een inrich ting wordt verpleegd) 3. als zij geen huishouden met het kind vormt als gevolg van het vol gen van onderwijs of een beroeps opleiding door het kind; 4. als zij geen huishouden met het kind vormt, indien die omstan digheid zich niet langer dan één jaar voordoet. In de gevallen 2 t.e.m. 4 woont het kind dus tijdelijk niet met de moeder samen, maar voor de toepassing van de wet wordt aangenomen dat zij toch samen een huishouden vormen. Voor het Associatie-diploma Neder landse Handelscorrespondentie slaagde te Leeuwarden onze stadgenote mej. O. D. Geldof. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sneek (als predikant voor bijzondere werk zaamheden onder de Vrijzinnig Her vormden) Ds R. van ’t Lindenhout te Wapserveen. De deelnemerslijst vermeldt de vol gende namen: 30 m2 klasse Li, G. W. v. d. Meer, Leeuwarden; Dobber, S. Schootstra, Leeuwarden; Tjerk Hiddes, Mr W. Hoek stra, st. Ir A. Bonnema, Leeuwarden; Sperwer, B. Dumoré, Leeuwarden; Fo rel, Tj. Geveke, Leeuwarden; Hjeljoun, P. G. Mulder, Leeuwarden; Romke, H. P. Wijbenga, Leeuwarden; 't Swealtsje, A. Vollema, Grouw. Pampusklasse: Ruiter, M. Slob, Sneek: Stern, Mr W. Hoekstra, Joure; Alba tros, Mr C. Colenbrander, Leeuwarden, Koufurd, K. Jissink, Sneek; Ljip, P. de Jong, Sneek; Fitis, Dr W. B. v. d. Meer, Grouw. Larken Popeye, T. de Vries, Steen- wijk; Schippi, W. Postma, Leeuwarden; Kwiek, A. de Bordes, Den Haag; Mooie- Dag, D. Nammensma, Heerenveen; Wa- nobo, G. A. ten Tije, Hengelo; La Vento, D. C. van Delden, Sneek; Tampon, P. Veldkamp F. D.-klasse Barbarossa, Sj. Nauta Toto, D. H. Bellinga, Almelo; Fa- vonius, Jaap Helder, Paterswolde; Rob, E. Bpsch, Groningen; Belita, J. S. Bon man, Leeuwarden; Fenris, Joop Helder, Paterswolde; Zilvermeeuw, U. de Vries, Grouw; Good Luck, U. de Jager, Lem mer. In de 30 m2 klasse zijn verleden jaar geen kampioenswedstrijden gehouden. In 1957 werd A. Vollema kampioen, zodat deze zijn titel moet verdedigen. Kampioen in de Pampusklasse is de grijze dokter W,. B. v.d. Meer uit Grouw, die de titel vorig jaar op Hennie de Jong veroverde. In de Flying Dutchmanklasse is Jaap Helder titelhouder. Voor de Lark 211- klasse zijn in geen jaren kampioenswed strijden gehouden, zodat hierin de titel wel vacant zal zyn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1