Feestweek Heeg Teleurstellend slot van de Zeilwedstrijden om de nationale titels Het Amicitia Theater tijdens de Sneek-week Kermis WYMBRITSERADEEL IJLST van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 114e jaargang no. 65 Redakteur: L. KIEZEBRINK Tergende stilte dreef de velden in elkaar De Febc komt Veemarkt Sneek Geslaagd Beperkte openstelling Postkantoor Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Amateuravond in het de Hooppark Begrafenis Doekele van der Laan Competitie-indeling Zaterdagvoetbal Donderdag 13 aug. 1959 Geslaagd 67 maal verhoogd 544e NED, STAATSLOTERIJ Dr C. J. Goslinga 45 jaar predikant De nieuwe burgemeester van Ferwerderadeel Aanrijding op de Prins Hendrikkade i Stertocht opening Sneekweek t zaterdagavond het Noordelijk kampioenschap vonden die om de na- als en Und Abends in die Scala. Zeilersbal. Sport staalt spieren. Aanvoer 1695 stuks. paling De vierkante rekruut. Trekking 2e klasse. 9984, Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Hoge prjjzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Deze film is het hoofdnummer in het programma van vrijdag tot en met zon dag. Te ’s-Gravenhage slaagde voor de acte wiskunde l.o. de heer J. Hoogeboom te Eigen gelden 4657 4663, 5928, 9256, 14457, 14495, 20788, 20810. E. in het Voor kermisterrein (E. R. (woensdag is die Het Een andere Rank-film met een andere dwaas gaat van maandag t.e.m. woens dag ’s avonds 6.45 en 9.15 ook te 4.30). Norman Wisdom dwaas als de vierkante rekruut, verzet van de Britse soldaat tegen het gezag, vertegenwoordigd door de stugge sergeant-majoor wiens blaf net zo erg als zijn bijt is legendarisch. Maar toch slaagt die sergeant er in de regel in, in de kortst mogelijke tijd een hoogst bekwaam soldaat van zo’n big te ma ken. Maar niet Norman. Op hem bijt de sergeant zijn tanden stuk en hij veran dert alles in zijn omgeving in een com plete chaos. Wisdom op zijn komiekst jaar ingedeeld in de 4e klasse C. Van vrijdag 14 augs. t.e.m. woensdag 19 augs. iedere avond zeilersbal in .ie foyer van het Amicitia Theater. Orkest the Merry Rowdies uit Amsterdam o.l.v. P. v. d. Meulen. 4. 6. B. Parijs, net getuige was geweest van een veel sensationeler toneeltje, nl. van een „hevige woordenwisseling te St. Cloud tussen keizer Napoleon III en keizerin Eugenie, die anders nog veel door de vingers zag. maar nu geschokt was door de meer dan platonische oplettend heid welke de Keizer had betoond aan een niet zeer schroomvallige schoonheid van het toneel tijdens zijn jongste ver blijf te Vichy”. Onze voorganger ging dus niet naar de schouwburg maar liet toe dat in een ingezonden stuk de opge voerde stukken en de spelers werden gekraakt, alleen werden de verdiensten van „de jongeheer S. van Beem” gepre zen, „die nog wel eens een bekwame ac teur zou worden”. Die recensie gaf .tan- leiding tot een furieuze pennestrijd, ze werd door de schouwburgdirectie niets- beduidend en partijdig genoemd, waarom de heer D. W. Jacqui ze met een „mede lijdend schouderophalen” voorbij ging. Hetgeen alweer bewijst dat over smaken niet te twisten valt. In de zondagmatinée (2 uur) George Formby in een film onder bovengenoem de titel. De hele geschiedenis zou nooit gebeurd zijn, wanneer het niet om Joan was gegaan. Zij (Kay Walsh) is een aardige manicure en George een kapper, werkzaam in dezelfde afdeling van een groot warenhuis en wanneer een aan trekkelijke manicure en een verliefde kapper bij elkaar worden gebracht kan er van alles gebeuren; vooral als er een knappe jongeman Hector (Guy Middle ton) is, die ook naar de gunsten van Joan dingt; die is nogal een krachtpat ser ook. Georges prestaties op sportge bied reikten tot nu toe niet verder dan een spelletje dam, maar nu gaat hij trai nen en hoe hij dan met Hector de vloer aanveegt, leert deze knock en rol film. Ooms (2276), zevende Kist (2103), acht ste de Wilde (1878), negende Tom Zwart (1862) en tiende Sieverts (1700). Zwart en Kist staakten de strijd tegen de stilte. Kampioen in de Vrijhei dsklasse werd C. de Haas Jr. te Breukelen. Hij was dat reeds na de vijfde wedstrijd, en be ëindigde de laatste resp. als zevende en derde. Die zevende viel af, zodat hij met de „Sportkroniek” van deze week Voor de tippeltocht en de oriënterings- bestond grote animo. De uitslagen wa ren Tippeltocht. Dames: 1. mevr. S. Speer- strav. d. Werf; 2. mej. R. Wüst; 3. mej. A. Tames; 4. mej. Sj. Wierda; 5. mej. Si Wierda; 6. mej. Jo Wierda; 7. mej. B. v. Scheltinga. Heren: 1. C. Wüst; 2. A. Speerstra; 3. Joh. de Kroon; Joh. Wielinga; 5. F. Miedema; v. d. Meer allen te Heeg. Oriënteringsrit 1. T. v. Berkum; 2. Sj. E. Walinga; 3. mej. Ineke G. Wa- linga; 4. J. A. v. d. Heide, allen te Heeg; 5. R. Kooistra, IJlst. Maandag dreigde een kink in de ka bel te komen. De grote tent die om 1 uur zou staan, was er op dat moment nog niet. Maar om 2 uur arriveerde hij en ging men met man en macht aan ’t werk zodat de kindervoorstelling van 3 uur om 4 uur kon beginnen. Groot was het enthousiasme van de jeugd voor Dikkie Dapper. ’s Avonds volgde het tweede optreden van het Stichts Cabaret uit Utrecht, waarvoor ook weer ’n flinke belangstel ling bestond. Het programma bevatte voor elk wat wils met veel humor. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post 3,75 per half jaar. Giro 8 5 074 8 ten Sneeker Nieuwsblad. „Over smaak valt niet te twisten”, inderdaad een waar woord dat wel in t bijzonder ook ten opzichte van de ker- misgenoegens geldt. Maar muziek heeft er altijd bij be hoord en zo heeft dan hotel „De Wijn berg” gedurende de Sneekweek 1959 >n zijn „Weinstube” het orkest van Bob de Ruyter. In café restaurant Piso speelt in die week voor u het orkest Freddy Hull, terwijl men zich daar in dé bar Montmartre in Saint Germain des Prés kan wanen; Hotel-café-restaurant Ha nenburg geeft gelegenheid tot dansen bij muziek van het orkest „The Amal fi’s”. In café-restaurant Leeuwen spe len tijdens de Sneekweek „De Sambrin- co’s”, terwijl in de voorzaal een gezel lige bar is ingericht. De Corner (Prins Hendrikkade) heeft iedere avond Showorkest „Gerard Wiersma”, een rustig zitje op het beveelt zich café Gaasterland Hoekstra) aan, en op ’t Grootzand ont moeten zeiler, automobilist, fietser en wandelaar elkaar in lunchroom-restau rant ,,’t Grootzand” van de heer J. Olij. Ook Snackbars „The Pantry” en ,,’t Dis- ke” van de heer P. Faber, Snackbar „De Waag” t.o. Amicitia van de heer A. Wielinga en Cafétaria Joop Beerens, Pr. Hendrikkade, zijn plaatsen waar de maag zich te goed kan doen. Wat zou een kermis zonder zijn? Geert de Haan’s Vishandel, Krui- zebroederstraat, heeft ze met vele ande re lekkernijen; en op de kermis t.o. het postkantoor staat de Rapper’s Vishan del met paling uit eigen rokerij; natuur lijk vinden we Van der Rijdt met zijn schiere paling weer in een tent Hoek Eierbrug, maar ook zijn winkel is ruim voorzien. Gisteren werd tijdens het lichtfestijn in het de Hoop park een amateuravond gehouden; er waren 10 nummers. De zingende cowboys uit Joure behaalden met 124 punten de 1ste prijs, gebrs Het- tinga uit Wolvega met acrobatiek ver wierven met 114 punten de 2e prijs, mej. Klein uit Heerenveen met een Friese voordracht met 108 punten de 3e prijs, terwijl de Everly Girls uit Sneek met haar zang 107 punten verwierven en de 4e prijs. SNEEKER NIEUWSBLAD Gistermiddag omstreeks 6 uur is op de Prins Hendrikkade de ruim 50-jarige mevr. J. G. Agter, wonende in de Wil lem de Zwijgerstraat alhier, die op haar bromfiets van de Koninginnebrug kwam maar geen voorrang verleende aan een volkswagen, bestuurd door mevrouw K. uit Franeker, die van de richting Jouster- kade kwam, door deze auto geschept. Zij sloeg met haar hoofd door de voor ruit, die geheel versplinterd werd. Na dat dokter v. d. Heuvell, die zeer spoe dig ter plaatse was, de eerste hulp had verleend is zij met een hersenschudding, een ernstige hoofdwonde en verwondin gen aan een van haar benen met de am- bulance-auto van de politie naar het St. Antonlus Ziekenhuis overgebracht. Haar bromfiets werd zeer ernstig beschadigd. De auto kreeg aan de voorzijde boven dien nog een grote deuk. Voor het diploma Textielwarenkennis groep A slaagden onze stadgenote mej. T. Doevendans en mej. G. de Jong van Idaard, beiden werkzaam bij „de Libel”. Uitslag zaterdagavond nummerwed- strijd: 1. J. Veenstra-J. Wierda; 2. P. Zijlstra-M. G. Walinga; 3. D. v. Netten- J. Dijkstra, 4. Joh. de Kroon-R. v. d. Werf Uitslag optocht: 1ste pr. plus wissel- beker J. v. d. Heide; 2e fam. KI. Miede ma met Droge Zomer; 3e W. Bakker met Bernebuorkerij3e R. Sibrandie met Klein Duimpje; 4. G. Haanstra-mevr. Speerstra met de Beukerskoalle; 5e da mes Bergstra en Veldhuis met Sneeuw witje; 6e D. Dijkstra met Rode Kruis. Uitslag kinderspelen. Meisjes le klas: was ophangen 1. Martje Reijenga; 2. Ida Bosma; 3. Ankie Terpstra. 2de klas Pier tje Attema; Hannie Cnossen; Truuska Hettinga; 3e klas: Corr. Groustra, Mar tha Potma, Plonia Tekstra; 4e klas Ida Galama, G. Sibrandie, Doorke Witteveen. 5e klas Annie Brattinga, Klaske de Jong, Attie de Hoop; 6e klas F. Attema, Lippi Terpstra, Djoeke Visserman, Ellie Dijk stra. Jongens le klas halterwedstrijd: 1. Mau- rits Flapper; 2. Bert Dekker; 3. Klaas Flapper; 2e klas: Jappie v. d. Heide; Sjoerd Koopmans; Jacob Moraal; 3e klas Sikke Flapper; Teo de Jong; Jisk Bak ker; touwtrekken 1. Sietse Poepjes; 2e Klaas Bakker; 3e Siepie Bosma. Blokje lopen 1. Gosse v. d. Heide; 2e Jan Pos- tuma; 3e Ernst Hoomans. 6e klas T. Visserman, Fr. Wierda, Bert Boersma. Sprietlopen: 1. Siemen Attema, 2. Au- ke Sibrandie, 3. Durk Koerten. Ringrij- den paard en wagen: 1. F. Miedema-Tine Miedema, 2. F. de Jong- Gretha Alten burg, 3. G. Schrale-A. Wielinga, 4. B. de Boer-B. Frankena. Ringrijden auto’s en brommers: 1. F. Cnossen (brommer), 2. mevr. H. IJpma-Grondsma (brommer), 3. D. v. d. Schoot (auto). Wegens de grote deelneming werden nog de volgende prijzen uitgereikt: P, Vlas, W. de Boer, L. IJpma, H. Haringa, J. v. d. Heide, H. Haanstra en W. Zijlstra. Voor de finale verkoop van drie pan den ten overstaan van notaris E. K. Hoekstra alhier, dinsdagavond in de „Gouden Leeuw” bestond grote belang stelling. Het woonhuis aan de Oppenhui- zerweg 70, vrij te aanvaarden, werd na 67 verhogingen in koop toegewezen aan de heer M. A. Kruis te Sneek v.n.t.l. voor f5525.— (inzet f3387.—). Het woonhuis Napjusstraat 20 in huur bij W. Piersma werd na 7 verhogingen in koop toegewezen aan de heer P. Jaar- sma te Sneek voor na te noemen last gever voor f 1140. Het woonhuis Swartsbuurt 2 werd na 13 verhogingen gekocht door de heer M. A. Fleur te Sneek voor f 760. ven werd weggenomen. In Kerk die gelieel bezet was korte rouwdienst geleid door Ds Bosma van Musselkanaal, vroeger predikant al hier. Onder de vele aanwezigen bevon den zich o.a. de burgemeester van Acht- karspelen de heer H. van Ek, en burge meester J. van Hout van Wymbritsera- deel; voorts verschillende collega cou reurs, het bestuur van de regelings-com- missie concours-hippique te Koudum, commissies uit de paardensport; voorzit ter en verdere bestuursleden van de Bond van Paardenhandelaren in Fries land, vertegenwoordigers v. h. Friesche Paard afd. Sneek e.o. Ook was de heer Th. Maat te Rohel, de eigenaar van het paard „Eke” waarmede de heer van der Laan veel successen heeft geboekt en de heer Postma Legemeer, jurylid, aanwe zig. Aan het graf sprak Ds Bosma (Ds Vervelt is met vacantie) het formulier uit en de Geloofsartikelen. Op verzoek werden geen toespraken gehouden. Een schoonzoon van de overledene de heer P. de Groot te Sneek dankte voor de vele blijken van meeleven in deze moei lijke dagen. Dinsdagmorgen stond de optocht met een twintigtal fraaie nummers al klaar toen een stortbui het vertrek on- mogelijk maakte. Maar de troosteloze morgen was ’s avonds vergeten toen elk nummer van de optocht bij goed weer uitstekend tot zijn recht kwam, ’s Avonds traden in de tent op Crescendo (muziek), Looft den Here en het Mannenkoor „Ons Genoegen” met zang, terwijl Lytse Sjoerd met zijn humor voor afwisseling zorgde. De belangstelling was boven ver wachting en welverdiend, ’t Was al 12 uur geworden toen voorzitter v. d. >Veen zijn dank bracht aan allen die deze dag hun medewerking hadden verleend. Woensdagmorgen bleef het gelukkig tot 12 uur droog want er waren niet min der dan 80 liefhebbers voor de ringrijde- rij en dertig sprietlopers zouden een loopje van 13 meter over de Zijl wagen. Er was een enorme belangstelling, zodat het verkeer over de brug haast gestremd was. 's Middags viel er weer regen, maar dat kon de vreugde in Heeg niet doven. De volksspelen werden in de tent gehou den, er werd hevig om de prijzen ge streden onder de aanmoedigende kreten van een groot publiek. Zaterdag worden deze spelen voortgezet. Woensdagavond was de tent stamp en stampvol toen het gezelschap Tetman er met groot succes optrad. Aanwezig was o.m. burgemeester van Hout. Rond 1900 reeds bezat het Leger des Heils een „heilstjalk” met de betekenis volle naam „Hoop voor allen”, waar mede een officiersechtpaar (hij aan het jaaggetouw, zij aan het roer) enige ja- ren in de roerige veenkoloniën evangeli seerde. Hoewel ook daarna nog inciden teel gebruik is gemaakt van grotere of kleinere schepen, kon pas in 1930 weer een plan om met een eigen schip cam pagnes door het gehele land te voeren, verwezenlijkt worden. Het was kom- mandant Bouwe Vlas (ook in dit op zicht een „bouwer”) die de hand wist te leggen op een groot, zeewaardig mo torjacht, dat aan boord behalve een be manning van tien koppen plus een ge zagvoerder, ook een grote tent met op vouwbaar platform en 250 klapstoelen vervoeren kon. Het jacht ontving de naam Febe (naar Romeinen 16 12, waar Paulus zegt: „Ik beveel Febe, die nares der gemeente te Kenchréae, bij u aan, dat gij haar ontvangt in de Here en haar bijstaat In de daaropvolgende jaren zijn hon derden plaatsen in ons land bezocht, sommige meermalen, en steeds weer was de uit jonge heilsofficieren gevorm de „zeemacht” van het Leger welkom, soms zozeer, dat uit deze bezoeken nieuwe Leger des Hells korpsen zijn ont staan. Het vaarplan voor dit jaar voert eerst naar Zeeland, daarna via de Zuid Hol landse wateren in de richting van Noord Nederland. In een dertigtal plaat sen gaat de Febe voor een of meerdere dagen voor anker. Overdag trekt de be manning (die muzikaal van alle mark ten thuis is ze vormen een klein or kest en weten ook vocaal tot goede prestaties te komen) uit voor open luchtactiviteiten, ’s middags wordt om 5 uur een jeugdsamenkomst gehouden en elke avond is er om 8 uur een echte, enthousiaste Leger des Heils samen komst. Van 14 t.e.m. 16 augs. is de Febe te Hindeloopen; 17 en 18 augs. te Heeg; 19 t.e.m. 21 augs. te Winsum; 22 t.e.m. 24 a5ig. te Makkum. De bijeenkomsten zullen tijdens het weekend te Hindeloo pen onder leiding staan van brigadier Lahuis, Hoofd van de Kweekschool voor heilsofficieren te Amstelveen. Tijdens het weekend te Makkum zal kolonel Deurloo de leider zijn. Beiden maakten 29 jaar geleden deel uit van de eerste Febe-bemanning. SCHARNEGOUTUM. Onder zeer grote ''^langstelling vond dinsdagmiddag de oegratenis plaats van de bekende cou reur en paardenliefhebber Doekele van der Laan die onder tragische omstandig heden te Koudum plotseling uit het le de Geref. werd een OOSTHEM. Maandag a.s. zal het vijf enveertig jaar zijn geleden dat dr C. J. Goslinga uit Vreeland werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Dr Goslinga werd op 31 mei 1889 uit een predikantsgezin te Bolsward gebo ren. Nadat dr Goslinga in september 1912 door de classis Schiedam was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland, deed hij op 16 augustus 1914 als predikant van de Gereformeerde Kerk van Molenaarsgraaf-Brandwijk zijn intree. Op 12 oktober 1919 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Oost- hem en tenslotte diende hij nog ruim negenenwintig jaar de Gereformeerde Kerk van Buitenpost, waar hem met in gang van 1 september 1954 na veertig volbrachte dienstjaren op ruim vijfenzes tig jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. De feestweek in Heeg werd maandag voortgezet met een viswedstrijd voor schoolkinderen. Het was een aardig schouwspel de ruim 250 kinderen met de hengel over de schouder naar het „Var” achter de helling te zien trekken. De vangst was niet groot, uitgezonderd van Gerke Nauta die 17 vissen ving en daardoor de prijs voor het grootste aan tal kreeg. De andere winnaars waren: Gosse v. d. Heide, grootste vis, 29 cm; Sjoeke Veenstra, paling 29 cm; Lenie Veenstra, grootste aantal (11) kleine vissen; Thea Nauta, voor een vis van 18 cm; Anne Walinga voor een paling van 27 cm en een vis van 22 cm. Verder werden nog de 2e prijen uitgereikt aan: Hennie Diederick, Willie Haringa, Klaas Gerritsma, Ida Galerna, Dikkie Berg stra, Klazientje Bosma, Theo Speerstra, Geertje de Boer, Fedde Schenginga, Jan Postuma. Na afloop kreeg iedere deelnemer een ijsje. De optocht viel dinsdagmorgen door een stortbui in het water. Halfweg het dorp vluchtten alle deelnemers naar huis, om de mooi versierde wagens zo goed mogelijk te houden voor de avond- optocht. Tippeltocht en oriënteringsrit. Tot burgemeester van Ferwerderadeel is benoemd mr. J. M. H. Baron van Heemstra (a.r.) Hij zal op 1 september a.s. zijn funktie aanvaarden. Mr Jan Marthien Henri baron Van Heemstra, chef van het kabinet van de burgemeesj ter van Utrecht, werd op 10 maart 1916 te Batavia geboren. Hij is zoon van de oud-commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland en is 43 jaar oud. De heer Van Heemstra studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en kwam in april 1943 in dienst bij het parket van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Arnhem. Begin 1944 werd hij overgeplaatst naar Leeuwarden als waarnemend ambtenaar O. M. Deze funktie vervulde hij totdat hij op 23 februari 1953 werd benoemd als chef van het kabinet van de burgemeester van Utrecht. Gistermiddag omstreeks 6 uur is name van Ons archief raadplegend ontdekten we dat de Sneeker Courant van 1864, dus nu 95 jaar geleden, in haar augus tusnummers eigenlijk maar weinig te zeggen had over de kermis van dat jaar. Zij had het kennelijk te druk met minder luchtige zaken en besteedde veel van haar ruimte aan de buitenlandse politiek: de burgeroorlog in Amerika en de vre desonderhandelingen tussen Denemar ken enerzijds en Pruisen en Oostenrijk anderzijds welke de Denen Sleeswijk- Holstein zouden gaan kosten maar ook aan een belangrijke gebeurtenis wel ke in Sneek zelve te wachten stond, nl. de aanvang van het onderwijs aan de Hogere Burgerschool met vijfjarige cur sus. Dat zou in september zijn en de be noemde directeur dr Verver riep in een der augustusnummers candidaten op voor het toelatingsexamen, dat zou om vatten „de kennis van de vier hoofd regels der rekenkunde met geheele en gebroken getallen en van het tiendee'.ig maten- en gewigtstelsel; de hoofdregels der spelling van de taaldeelen en van de verbuiging en vervoeging der Neder- landsche taal; van de belangrijkste ge schiedkundige gebeurtenissen en de op volgende regeringsvormen, welke in ons vaderland hebben plaa’- gehad; van de aardrijkskunde van Nederland en van de eerste beginsele i van de Fransche .aal”. In de oproep vermeldde de directeur dat bij de heer Selhorst gelegenheid tot huisvesting der leerlingen van buiten zou zijn. De heer Selhorst alhier was nl benoemd tot leraar aan de nieuwe school en met hem dr S. R. J. van Schevicha- ven uit Utrecht, de heer J. C. Eger uit Franeker, mr J. G. de Sain te Leiden, de h.h. W. Viersen te Meppel, L. Dek ker Kzn. te Edam, J. D. Belmer te Zaït- bommel en J. H. Peverelli te Sneek. (Jp 12 september startte het onderwijs nog niet in de toen nog in aanbouw zijnde en nu al weer verdwenen school aan de Westersingel, die eerst in 1865 zou worden betrokken met 71 leer lingen, van wie 63 gewone en 8 buiten gewone. Van lie leraren zullen er stellig enige in aanmerking gekomen zijn voor ballo tage voor het lidmaatschap van de toen vrij exclusieve sociëteit Amicitia. En ai had de toenmalige redaktie van ons blad dan ook weinig nieuws over de kermis in haar kolommen, uit de advertenties putten we de overtuiging dat zelfs de deftige burgerij de smaak van het ker- misvieren te pakken had. Want de di rectie van de sociëteit Amicitia (dr Do- rama, mr Kappeijne en Ant. Doyer) kondigden de opening der kermis in de concertzaal voor heren leden met hunne dames aan. „Muzijk, de met roem over dekte Zeeuwsche kapel, elke morgen matinée musicale in de sociëteit of tuin. De jaarlijkse kolfpartij zou op zaterdag 13 augustus plaats hebben”, aldus die heren in hun oproep. Verder vinden wij in die advertentie kolommen de mededeling van B. en .V. dat van de jaarmarkt die duren zou van 9 tot 19 augs. „bedelaars, rijfelaars, ha zardspelen en loterijen met kaartjes om koek en glas- en aardewerk en andere voorwerpen zouden worden geweerd”. Voorts was er een aankondiging inzake Hardzeildag, Admiraalzeilen en een vuurwerk. Het Theatre des Variétés on der directie van J. Calp beloofde het optreden van Franse, Duitse en Ameri kaanse kunstenaars benevens honden en apen en er was op deze kermis van uen jare 1864 een schouwburg, waarin on der directi° van J. J. Stoete en D. W. Jacqui werd opgevoerd „Marie” of „Misdaad en Onschuld” en „Vrouwen blijf van de Rumfles af”. De redacteur ging niet naar die voorstellingen. Waar om ook, als hij via zijn berichtgever uit De morgenwedstrijd in de Valken le verde de eerste overwinning op voor Prins. Aanvankelijk bezette de Wilde de tweede plaats maar hiervan werd hij door Rolf van den Baumen verdreven, waardoor deze zijn positie aanmerkelijk verstevigde, daar zijn grootste concur rent Albert Wester als vierde eindigde, 's Middags bood de beslissende ontmoe ting wat de twee koplopers betreft het zelfde beeld, Wester bleef toen lange tijd in het middenveld hangen. Wel dreef hij naar de vijfde plaats, maar verder kwam hij niet, wat het einde van zijn eens zo mooie kans op het kampioen schap betekende. Dit kwam nu met 4117 punten (na aftrek van zijn slechtste wedstrijd) bij Van den Baumen terecht. Zelfs de tweede plaats ging aan Wes ters neus voorbij. Daarop eindigde nl. J. Prins uit Loosdrecht met 3589 pun ten. De derde was voor de onttroonde kampioen Wester met 3418. Siep v. d. Steeg zegevierde ’s morgens voor de eerste maal in de 16 m2 Streep- klasse vóór Homme Wester. In de be slissende ontmoeting eindigde hij als derde en Wester als achtste, maar die kon deze laatste wedstrijd laten verval len en werd daardoor met 3904 punten kampioen. De Hollander J. N. Bodegra ven, resp. 4e en 6e, legde met 3710 pnt. beslag op de tweede plaats; L. Minks, Leeuwarden met 3455 op de derde. Onze stadgenoten Th. de Haan en Piet Am sterdam eindigden resp. als 8e en 10e. De windstilte bracht toch nog een grote spanning teweeg in de Regenboog- klasse. Wel had Ir Bakker door de mor genwedstrijd te winnen zijn kansen aan merkelijk zien stijgen omdat zijn groot ste concurrent de Jong als achtste ein digde, maar de Jouster kon deze wed strijd vermoedelijk als zijn slechtste la ten vervallen. Daarom moest de laatste tussen dit tweetal de beslissing brengen. Na de eerste omloop passeerde Ir Bak ker met een enorme voorsprong op de Jong de boei bij de Heerenzijl, maar daarna deden zich door het gebrek aan wind de gekste situaties in het veld voor. Tenslotte dreven allen op een kluit in elkaar en zag Bakker zich op nieuw ernstig door de Jong bedreigd. Vrouwe Fortuna was echter met hem. want de Wit en de Wilde die hem geen kwaad meer konden doen dreven eerst door dé finish en daarna pas de Jong, wiens nederlaag daarmee een feit was. Ir Bakker werd nl. als vierde afgebla zen en dat betekende voor hem het kampioenschap met 4330 punten. De Jong is tweede in het eindklassement met 4057, onze stadgenoot notaris Hoek stra derde met 3409. Vierde is L. de Wit (2883), vijfde Alberda (2552), zesde Evenals de wedstrijden om I -r- tionale titels maandag ook een teleurstellend einde door *de kuren van de wind. De klassen dreven in elkaar en konden slechts met moeite de finish bereiken, die verplaatst was van de Heerenzijl naar de startplaats in de omgeving van de Roekoe. De zeilers waren er echter over ontstemd dat dit afkorten van de baan niet tijdig en duidelijker kenbaar was gemaakt. Ze koersten daardoor op de buitenste boei van de doorgaande lijn waardoor o.a. de Jong uit Joure zijn fraaie kans op het kampioenschap in de Regenbogen verspeelde. totaal 5431 punten de vlag in de mast kon hijsen. Erg ingenomen met zijn titel was hij echter niet, daar deze volgens hem en al z’n andere collega’s toekwam aan van Wijk, wiens disqualificatie na zijn twee overwinningen op de eerste dag door allen betreurd wordt. Ze heb ben zelfs een request opgesteld om de uitsluiting ongedaan te krijgen, maar volgens de heer Dragt, voorzitter van de K.V.N.W.V., het wedstrijdcomité en de protestcommissie, moet het bestuur van de bond hierover beslissen. Van Wijk won de morgenwedstrijd weer met groot verschil en was ’s mid dags derde achter de Vries en de Reu ver. De Vries werd daardoor met 3792 punten tweede op de eindlijst; Tepe, Utrecht derde met 3556, van Wijk vier de met 3302. Onze stadgenoot E. v. d. Zijpp eindig de met 3140 punten zeer eervol op de vijfde plaats, Henk Repko, die het de laatste dag niet verder kon brengen dan de elfde en negende plaats zevende met 2788. ƒ30000.— 4890. 5000.— 1859. 2)00.— 5132. 1500.— 10461, 16297. 1000.— 5789, 7871, 8161, 11996. 200.— 4611. 24 Melk- en Kalikoeien f 650f 980. 80 Vette koeien f 2,00—f 2,30, f2,80— f 2,90f 3,10 geslacht. 20 Pinken f 485—f 650. 36 Graskalveren f 290- -f 485. 60 Nuchtere kalveren f 37f 70. 869 Schapen en Lammeren f 50f 90, f 45—f 75. 10 Bokken en Geiten. 180 Varkens en Vette Biggen f 1,70 f 1,78, f 1,75—fl,80 levend. 250 Zouters en Lopers f 1,82f 1,84, f 90—f 110. 166 Kleine Biggen f 45—f 75. Stemming: Gebruiksvee kort aan gevoerd, prijzen onveranderd. Vette koeien stille handel, prijzen lager. Pin ken nauwelijks prijshoudend. Gras- en Vette kalveren prijshoudend. Nuchtere kalveren notering onveranderd. Scha pen en lammeren aanvoer kort, handel stug, prijzen iets lager. Varkens en Vet te Biggen stugge handel, nauwelijks prijshoudend; dit betrof ook de Zouters- en Lopersafdeling. Kleine Biggen nog goed gevraagd, prijzen onveranderd. In is de competitie-indeling seizoen 1959 1960 voor het zaterdagvoetbal bekend gemaakt. Die indeling luidt voor district Noord als volgt 3e klas ACV, Blauw Wit ’34, Harke- mase Boys, Heeg, Klazienaveen, Leeu warder Zwaluwen, ONS, Oranje Nassau (Gr.), VVT en Workum. 4e klas A Delfstrahuizen, Dracht- ster Boys, Drogeham, DWP, Heeren- veense Boys, MJV, Nijland, QVC en Zee robben. 4e klas B CVSB, CVVB, de Heracli- den, Poolster, Posetos, SJS, Stedum, VVS, ’t Zandt. 4e klas C BSVV, DKB, Drenthina, Hollandsche Veld, HZVV, MVK, NAVC, Nw. Balinge, Noordsche Schut en SSSV. In de derde klasse is Workum de enige nieuweling in het gezelschap. De pas gepromoveerden nemen de plaats in van Drenthina, dat vorig seizoen het kind van de rekening werd en nu is onderge bracht in de vierde klasse C. De vierde klasse A telt twee nieuwe gezichten, nl. H’veense Boys, dat dit jaar voor het eerst in de KNVB uitkomt en MJV. De Meppelers waren verleden 1. In verband met de beperkte open stelling van het postkantoor op 19 au gustus a.s. zag ik een mededeling dien aangaande gaarne in Uw blad opgeno men. 2. De beperkte openstelling is volgt a. Behalve voor de zegelverkoop, de afgifte van poste-restante stukken het afhalen van correspondentie door de busrechthouders, wordt het kantoor voor de postdienst gesloten om 11 uur; b. de 2e briefpostbestelling komt te vervallen. 3 De openstelling voor de telegraaf - en telefoondienst ondergaat geen wijzi ging- Op Vrijdagavond 14 augustus 1959, door alle muziekkorpsen en drumbands. Vertrek 20.30 uur. Tamb. en Pijperkorpsen „Advendo”. Vertrekgebouw Aere Perennius, Kleinzand, Ged. Poortezijlen, W. Burg- straat, N. Burgstraat, Grootzand, Hoog- 1 end, Zuidend, Westersingel, Martim- plein. Chr. Muz.ver. „Harmonie”. Vertrek: geb. Chr. Kweekschool, Tulpstraat, Bloemstraat, Leliestraat, Schoolstraat, Priorstraat Kloosterhof, Parallelweg, Overweg, Kerkhoflaan, Hoge brug, Park straat, Westersingel, Martiniplein. Sted. Muziekcorps. Vertrek: geb. „St. Jozef, Hooiblokstr., Jousterkade, Klein zand N.Z., Ged. Poortezijlen, W. Burg straat Kruizebroederstraat, W. Noor- derhorne, Westersingel, Martiniplein. S.G.V.-drumband. Vertrek: Sperkhem- school, J. W. Frisostraat, J. v. Nassau- straat, W. Lodewijkstraat, J. W. Friso straat, R. Bockemakade, Kleine Palen, Hoogend, Oude Koemarkt, Oud Kerk hof, Martiniplein. VT.G.P.-drumband. Vertrek: Gymna- stiekgeb., Westersingel, Willemstraat, Emmastraat Sophiastraat, Dr Bouma- weg, Stationsstraat, Martiniplein. V. en L.-drumband. Vertrek: R. K. Meisjesschool, Boeierstraat, Valkstraat, Sloepstraat, Vrijbuiterstraat, Larkstr., Valkstraat, le Oosterkade, Regenboog- str., Leeuwarderweg, Oosterdijk, Krui zebroederstraat, Wijde Noorderhorne, Westersingel, Martiniplein. 21.00 uur: Défilé door alle muziek korpsen en drumbands op de Markt straat. Wolvega.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1