Zomerse inzet van de Sneek-Week Dr J. W. v.d. Zijpp, Schipper in de orde van de Sneker Pan Ulbe Zwaga behield het kampioenschap voor het Grouwster Skütsje WYMBRITSERADEEL IJLST I r-W' I 5® van en 1 uinfeest A. Wester won de Elfstedenwedstrijd van de Valken I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 66 Fantastisch mooie zeildag op het Sneekermeer I Centrale Merriekeuring Fries Ras Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 I na het Skütsjesilen Maandag 17 augustus 1959 Leider „Greate Pier Groep” Zeeverkenners plotseling overleden Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Wijziging Huisvuilophaaldienst 1 Bevestiging en intree Ds. L. W. Korvinus Verdronken 40 jaar bedrijfsopleiding Ad Goesten trainer bij Black Boys Aktieprogramma Verbond voor Veilig Verkeer van name Redakteur: L. KIEZEBRINK Een Regenboogbokaal. Sneek- Meerdere sprekers. De middag-wedstryd manifestatie Het winnende skütsje Serenades. De Het eindklassement na de tien wedstrijden luidt: 36.6 Al- Berend st. Rintsje Rit st. Marten Engelsma, de De Groninger jeugd de missionnaire arbeid te Keboe- Groepswedstrijd 16 m2 klasse ontmoeting positie welke U als burger inneemt en het vele dat in de loop der jaren be langloos voor onze stad hebt gedaan. Spr. speldde hierna de nieuwe Schip per het ereteken op de borst en voegde daar als blijk van de waardering van het gemeentebestuur nog het boekje „Sneek, drie kronen met ere” aan toe. april-mei juni-juli aug.-sept. plaatselijke van aanwezig. Zij maakten Alle aanwezigen begaven zich daarop naar het bordes om de serenades aan te horen welke hun achtereenvolgens door de beide plaatselijke muziekcorpsen, het Tamboer- en Pijpercorps van „Advendo” en het Tamboercorps van „Vlug en Le nig” werden gebracht. Ook de burgerij toonde grote belangstelling voor d ze muzikale omlijsting van het openings feest. Nu Jaap Helder niet mee doet in de Flying Dutchmanklasse deelt zijn broer Joop daarin de lakens uit. Hij was beide dagen onbedreigd eerste vóór Jager en de Vries, en zal wel rechtstreeks op de hoofdprijs afgaan. In de Zuidlaardermeerjollen, die alleen de eerste 2 dagen uitkwamen, moesten 3 Friezen het opnemen tegen zestien Gro. ningers. Zaterdag hadden ze geen schijn van kans, maar gisteren sleepte Terpstra uit Bergum een vijfde prijs uit het vuur. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Dit jaar Is op voorstel van de beide zeilverenigingen dr. J. W. v. d. Zijpp be noemd. Hij is een nuchter man, die niet graag in het middelpunt der belangstel ling staat en de betekenis van deze on derscheiding zeker niet zal overschatten. Maar toch hoop ik, aldus de heer Ras- terhoff, dat U haar zult zien als een bewijs van de vriendschap welke men U in zeilerskringen toedraagt. Doch ook het Gemeentebestuur heeft met bijzon der veel genoegen de voordracht overge nomen om daarmee tot uiting te bren gen dat ook wü U waarderen door de domineerde in de Pluisjes. Alleen zater dag zat onze jeugdige stadgenoot Zweep als tweede mee aan de kop, maar ver der was het alles Groningen wat de klok sloeg. De 16 m2 Puntklasse A leverde zater dag een overwinning op voor de Gronin ger Veeninga, maar gisteren was Bouke Over gebrek aan zon heeft de S.Z.C. die zaterdag, gisteren en vandaag de wedstrijden leidde, de eerste twee dagen zeker niet te klagen gehad. Daarvan hebben de velen die de strijd bijwoonden met haar zeer genoten. Voor het slagen het zeilfestijn is echter ook wind nodig en daar ontbrak nogal wat aan. zaterdag een mooie egale koelte, maar om werkelijk actie in de REGENBOGEN IN DE STRIJD Op de voorgrond de Jong, Joure (82) die zaterdag won. Daar achter de Wilde (68), Alberda (45), Zwart (56) en Röfekamp (43). van Wel was er strijd te krijgen had die iets krachtiger moeten zijn. En gisteren was het nog SNEEKER NIEUWSBLAD I De zeiltocht van de „Greate Pier Groep” van de Zeeverkenners alhier met hun tjalkje, dat de Gudsekop heet, kreeg gisteren een tragisch einde. Bij de Heerenzijl werd hun leider de heer Tj. Ament nl. plotseling onwel. Hij werd zo snel mogelijk met de boot van de heer J. Kuperus naar het Paviljoen vervoerd, waar de door de Politie te Water per mobilifoon opgeroepen ziekenauto hem afhaalde. Op weg naar het ziekenhuis alhier is de heer Ament echter over leden. Hij bereikte de leeftijd van 58 jaar. De overledene was voorzitter van de Studieclub Schilders Sneek en omstre ken. HET LEEF WEL HARDZEILDAG. Zoveel mensen en zoveel schepen waren er donderdag bij het skütsjesilen van onze Sneker commissie. Het meer zag wit van de zeilen, aan de hoge wal tussen Gossepaien en de Heerenzijl lagen de schepen in rijen en in het meer tientallen voor anker, terwijl de vloot van de supporters der wedstrijdzeilende schippers een groot deel van de meerkant van het Kolmeersland In beslag nam. Rondvaartboten en grote motorvrachtschepen voeren afgeladen rond of zetten hun drommen passagiers op het starteiland of bij het Paviljoen af, waar ook vele toeschouwers de wedstrijden op de wal volgden. Al die duizenden belangstellenden zijn getuige geweest van twee ma gistrale overwinningen van Ulbe Zwaga in deze slotwedstrijden, waarvan de eerste al voldoende was om het kampioenschap voor het Grouwster skütsje te behouden. Geslaagd voor het Praktijkdiploma Spaanse Handelscorrespondentie onze stadgenoot de heer J. v. d. Kuur. tevens van de Tijdens de officiële opening van de 24ste Sneek-Week wat, zoals de laaste jaren gebruikelijk is, weer aan de vooravond van het festijn in de Raadzaal plaats vond, maakte burgemeester Rasterhoff onder luide bjjval de benoeming van Dr J. W. v. d. Zijpp tot Schipper in de orde van de Sneker Pan bekend. Dit ge schiedde zoals ieder jaar op voordracht van de beide Zeilverenigingen, welke voordracht door het gemeentebestuur met bijzonder veel genoegen werd over genomen, zo deelde de burgemeester mee. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 074 8 ten Sneeker Nieuwsblad. minder, ‘s Morgens was het zelfs zo stil, dat de groepswedstrijd in de 16 m2 klas se halverwege de baan moest worden beëindigd en het ee:-. mislukte dag dreigde te worden. Doch zover kwam het gelukkig niet. Na een aarzelend begin kwam er een licht zuidwestelijk briesje, dat geleidelijk wat aanhaalde en tenslotte zo sterk werd dat er weer behoorlijk gezeild kon worden. Echt strijdweer werd het echter niet en daarom nam men op de starttoren het wijze besluit alle klas sen maar één baan te laten varen, zij het dan in de loop van de dag drie ver schillende omdat de wind ook nog naar het Noorden kromp. Beide dagen was de belangstelling groot. de Haan de snelste. De Schouwen ver toonden zaterdag het gewone beeld: At- sma eerste en v. d. Veen tweede. Zondag startten alleen de twee niet-Friezen, van wie Lageweij te Utrecht won. Dr v. d. Meer, de kampioen in de Pampusklasse kon het alleen zaterdag tot een tweede plaats brengen achter van Dijken en vóór Slob. Gisteren finishte Hennie de Jong na de winnaar. De strijd in de Valken A was gisteren na afloop nog geheel open. De eerste race werd gewonnen door Prins, Oud Loosdrecht voor Staartjes, Breuning, Re- sink en Velsink. Albert Wester die te vroeg gestart was en veel te laat terug kwam, waardoor hij met een grote ach terstand vertrok, eindigde in de midden moot. Gisteren echter won hij onbe dreigd voor de Wilde, Staartjes, Prins en Schaap. In de B klasse zegevierde zaterdag onze stadgenoot Piersma vooi’ Vermeu len, en finishte Tromp als vierde, maar in de volgende race deelden Vermeulen, Huges, Kabel en Venema de buit. De strijd in de 16 m2 Streepklasse B I werd zaterdag gewonnen door Graatsma alhier, die zondag tweede was. Toen werd n.l. Boorsma i Bergum als eerste af geblazen. Bovendien voer deze de baan In verband met Hardzeildag wordt het huisvuil in de betreffende wijk één dag later, dus op donderdag 20 augus tus, opgehaald. Na een kort dankwoord van dr. v. d. Zjjpp las de burgemeester een brief voor van de heer J. C. v. d. Velde, even eens Schipper en voorzitter van de Re- genboogclub, waarin deze mededeelde dat de club een wisselbeker de Re- genboogbokaal beschikbaar heeft ge steld als prestatieprijs voor de Friese Regenboogzeiler die in de open wed strijden op zaterdag, zondag, maandag, woensdag en donderdag de beste resul taten behaalt. Spr. stelde deze beker aan de voorzitter van de S.Z.C. ter hand, reikte daarna nog aan de beide vereni gingen een enveloppe met inhoud uit als bijdrage in de kosten voor de wedstrijd- prijzen, en verklaarde toen de Week 1959 voor geopend. Het was een fantastisch mooie zeil dag met volop zon, een stevige zuidelijke bries en veel strijd op de lange kruisrak ken van de mooie wedstrijdbaan die kris kras over het meer liep. ’s Morgens om half elf werd vóór de wind voor de eerste race over drie routes gestart. Het Südwesthoekskütsje, ge stuurd door Klaas v. d. Meulen, en Jan Brouwer vertrokken het eerst. Van der Meulen sloeg de aanval van Brouwer direct af maar met Zwaga gelukte dat niet, zodat deze reeds in de eerste om loop de kop overnam en daarna steeds verder uitliep zodat hij tenslotte met bijna vier minuten voorsprong won. Met v. d. Meulen zat Meter tijdens de eerste route mee in de kopgroep, maar die kon zich daar niet handhaven. Hij verspeelde steeds meer terrein. Klaas v. d. Meulen liet zich echter niet weer passeren en eindigde als tweede. Achter hem werd herhaaldelijk van plaatsen ge wisseld, maar het eindresultaat was dat was voor Zwaga van geen belang meer. Met 10.2 punten voorsprong op van der Meulen was hij voor de anderen al on bereikbaar, maar toch zeilde hij alsof zijn titel er van af hing. Hij schoot even na het schot met vaart over de beginlijn en v. d. Meulen voorbij, die wel als eerste gestart was maar nog geen gang had en gaf daarna zijn achtervolgers geen kans meer. Als een waardig kam pioen zeilde hij zjjn drie rondjes en zege vierde nu met vier minuten verschil. Achter hem speelden zich tijdens de tweede ronde bij de boei voor de Sijbe- sloot enige hachelijke situaties af. Eerst botste het Lemster skütsje met een for- midabelë klap op de spiegel van dat uit Eernewoude en direct daarna dreigde er een aanvaring tussen de Sneker Pan, Brouwer en nog een derde schip. Het leek er op dat de Pan Brouwers schip doormidden zou varen. Op alle drie schepen vloog de gehele bemanning naar voren om het onheil af te wenden en gelukkig liep het met een schamper tus sen de eerste twee af. De overigens fraaie en spannende strijd ging daarna onverminderd voort. Meter en v. d. Meu len behielden hun tweede en derde plaats, maar de anderen wisselden herhaaldelijk van positie, waarbij van Akker van de zesde naar de vierde plaats opklom, Tjerkstra werd vijfde, Hoekstra zesde. Ritsma zevende, Mink achtste, Engel sma negende en Brouwer sloot opnieuw de rij. Ritsma (Lemmer) derde werd, Mink (Eernewoude) vierde. Hoekstra (Drach- ten-Veenhoop) vijfde, De Sneker Pan zesde, Engelsma (Heerenveen) zevende, Meter (Fr. Aannemers) achtste, Tjerk stra (Philips) negende en Jan Brouwer tiende. Hoewel het aantal personen dat de prijsuitreiking na het skütsjesilen mocht bijwonen ditmaal beperkt was, was het donderdag toch weer vol en broeiend heet in de raadzaal. Dit ontlokte burgemeester Raster hoff de verzuchting dat dit slotfestijn het volgend jaar als het dan weer zo warm mocht zijn, beter in de tuin achter het Stadhuis gehouden kan worden. De schippers en hun aanhang waren het daar, gezien hun instem mend applaus, roerend mee eens, zo dat de gedachte wel eens werkelijk heid kan worden. Het gemeentebe stuur behoeft dan niet alleen meer voor een verfrissing te zorgen. Woensdagmorgen om 10 uur werd in Grouw met de Princenhoftocht voor de eerste etappe naar Eernewoude gestart. Van de 17 Valken die vertrokken namen 13 aan de wedstrijd deel. Etappewinnaat in Eernewoude was Albert Wester uit Grouw, die daarna ook de andere etap pes won met uitzondering van die in Staveren, waar de Soelaas, gestuurd door N. Venekamp te Langweer winnaar werd. Wester en zijn twee bemannings leden droegen daardoor vrijwel steeds de gele trui die tenslotte definitief in hun bezit kwamen. Van Hindeloopen werd over het IJsel- meer naar Staveren gezeild en vandaar naar Sloten, welk traject als tijdrace gold. Ook deze race waarvoor om de twee minuten gestart werd, werd op overtuigende wijze door Wester gewon nen. Het laatste traject eindigde zoals ge zegd in de Kolk voor de Waterpoort waar Wester tot winnaar van de gehele wedstrijd werd uitgeroepen. H. Prins, Loosdrecht was tweede, N. Venekamp, Langweer, derde. H. R. Schaap, Deer- sum bezette de vierde plaats. Onze stad genoten J. J. Halbertsma en F. A. Tromp eindigden resp. als achtste en negende. Alle deelnemers volbrachten de tocht, waarvoor van de rijks-, provinciale en gemeentelijke autoriteiten, de Rijks- en Gemeentepolitie alsook van de Nederi Spoorwegen alle medewerking werd on dervonden. Bij de te Leeuwarden gehouden cen trale merriekeuring van de Kon. Ver. Het Friesch Paardenstamboek werd in de rubriek enters en twenters de twen- ter Wilske van H. Brandsma te Greon- terp onder Oudega (W.) kampioene. Ze is een dochter van Nanne en de ster- merrie Marianne. Aan de verdere uitslagen ontlenen wij nog: driejarige stermerriën tweede premies: Theresia, mej. G. B. Hoekstra, Hommerts; Theuntje, J. M. de Vries, Ypecolsga; Trude, G. L. Geerligs, Hom merts; Truida, B. v. d. Velde, Hom merts; vier-zes jaar zogend: tweede premie Nolle, K. v. Gosliga, Gaastmeer. Modelmerriën, zogend: tweede premie Nora, K. Y. van Gosliga, Gaastmeer; niet-zogend, eerste premie Namle, H. v. Gosliga, Ypecolsga; tweede premie leke, H. v. Gosliga, Ypecolsga. Van de twentermerriën kregen behalve Wilske nog eerste premies: Vrouwkje, Tj. de Wolf, Blauwhuis; Wiets, M. U. de Jong, Scharnegoutum; Valerie Ki. G. Miede- ma, Heeg; Wybkje, H. J. de Vries. Ou dega (W.); Willymke, Tj. v. d. Werf, Wolsum; Wiepy, F. v. d. Meulen, Sneek. Entermcrriën, eerste premies: Aefje, J. Buiten veld, Poppingawier; Adriana, R. K. Bruinsma, Abbega; Anna, D. F. Kiestra, Terzool; Anki, wed. Jac. C. de Jong Koufurderrige. HEEG. Ds L. W. Korvinus, voorheen predikant van de Geref. Kerk van Medan en thans waarnemend predikant van de Geref. Kerk van Hilversum, zal op 2 sept. a.s. om 8 uur in de Bijleveldsingei- kerk zijn intree doen als predikant van de Geref. Kerk van Nijmegen. Ds Kor vinus werd op 22 april 1937 in de Geref. kerk van Heeg bevestigd als predikant voor de missionnaire arbeid te Keboe- men. welke prestatie geëvenaard werd door Reyers, in de 12 v. Jollen, v. d. Meulen, Oudehaske in de Flitsklasse, v. d. Meer in de 30 m2 klasse, wat hem gisteren maakte Het experiment van de Friese Valken club „Jacoba van Beieren” voor de Val ken een tweedaagse wedstrijd langs de elf steden te houden, kan stellig ge slaagd genoemd worden. Wel was het doordat dag en nacht door gezeild if gesleept en op een bepaald traject ge peddeld werd een zware tocht en trad de regen woensdag op de eerste dag als spelbreker op, maar toch heeft het de deelnemers uitstekend voldaan zoals enige van hen ons donderdagavond in Restaurant Piso, waar ze zich na finish voor de Waterpoort verzamelden, vertelde. In de eerste ontmoeting tussen een Gronings en een Fries viertal bezetten de Friezen, toen het wedstrijdcomité een einde maakte aan de drijfpartij de eerste, derde, vijfde en zevende plaats. De Gro ningers waren tweede, vierde, zesde en achtste. Friesland nam daardoor met 20.116 punten de leiding. sneller dan Graatsma, zodat hij de R.V.S. wisselbeker een jaar in zijn bezit kreeg. In de Vrijheidsklasse A gaven de Hol landers beide dagen de toon aan. Alleen gisteren behoorde Henk Repko met een vijfde plaats ook tot de kopgroep. Van Wijk moest beide malen de vlag strijken voor de nationale kampioen de Haas Jr die ook de Mennobeker won. De tweede keer was het verschil echter miniem. In B ging het met Tjalken v. d. Sluis crescendo. Zaterdag was ze vijfde, gis teren fraai eerste. Twee Friese overwinningen in de Regenbogen In de Regenbogen kwamen de drie Hollanders er zaterdag niet aan te pas. Ir Bakker en de Wit kregen direct al een achterstand doordat ze te vroeg van start gingen. Ooms en Hoekstra namen spoe dig de leiding, maar met hen nestelden ook de Jong, Alberda, de Wilde en Zwart zich in de kopgroep. Na de eerste route had notaris Hoekstra de leiding, maar was Ooms al door de Jong gepasseerd, die bijzonder snel voer en daarna ook Hoekstra voorbij ging en met een grote voorsprong finishte, waarmee hij tevens de „Sneek-bokaal”, aangeboden door het Gemeentebestuur, won. Hoekstra werd tweede, Ooms derde, Alberda vierde. Ir Bakker viel met een vijfde plaats net buiten de prijzen. Gisteren zegevierde de Jong wederom. Na een magnifieke start op het schot had hij reeds bij de eerste boei in Gossepaien de leiding, waarna hij het veld steeds verder achter zich liet. De Wit, die bij de Heerenzijl nog zesde was, passeerde daarna drie tegen standers zodat hij als tweede over de eindstreep ging. Ir Bakker won op het zelfde rak twee plaatsen en finishte als derde voor Zwart en Ooms. Hoekstra gaf de Wit bij zijn opmars geen ruimte bij de laatste boei en strafte zichzelf door niet te finishen. Volgens traditie startte er zaterdag ook weer een gemengde klasse voor leden der S.Z.C. In deze wedstrijd met voor- gift was de zegepalm voor M. D. Ring- nalda. In zijn toespraak tot de velen die de opening bijwoonden de bestuursleden en verdere officials van de K.Z.V.S. en de S.Z.C., burgemeester J. van Hout van Wymbritseradeel, de Pan-Schippers K. Vrolijk, dr W. B. van der Meer, S. van der Steeg, en Jaap Helder, de besturen van V.V.V., de Ver. van Sneker Zakenlieden en het Actie comité, alsmede de vertegenwoordigers (sters) van alle klassen welke in de Sneek-Week uitkomen zeide de bur gemeester zich er over te verheugen, dat de belangstelling voor de Sneek-Week weer zo groot is. Naast de pijlers van handel en industrie waarop Sneek vroe ger rustte, is er nl. een derde bijgeko men: die van de watersport en net vreemdelingenvêrkeer. De industrie is ook van groter betekenis geworden te meer waar Sneek als industriekern is aangewezen, welke aanwijzing het ge meentebestuur inderdaad effectief hoopt te maken, maar ook leeft bij ons het verlangen de watersport en de recreatie zoveel mogelijk te stimuleren, aldus spr. Na de hoop te hebben uitgesproken dat deze Sneek-Week weer veel vreug de mag schenken en de wedstrijden goed zullen verlopen, sprak de burgemeester ook zijn voldoening uit over de aanwe zigheid van de Schippers in de orde van de Sneker Pan, het symbool van de zed- sport en de vreugden die het zeilen geeft. Deze Schippers moeten daarom uit het goede hout gesneden zijn en hun sporen in het wedstrijdzeilen hebben ver diend. OPPENHUIZEN. Vrijdagavond om streeks 6 uur is het driejarig zoontje Romke van de fam. P. Hofstee, die naast de boerderij aan de Leijenpoel woont, te water geraakt en verdron ken. Tijdens het melken speelde hij bij zijn vader. Hoewel men hem slechts enkele minuten miste en dokter Deth- mers van Sneek spoedig ter plaatse was, hadden diens pogingen de levensgeesten weer op te wekken geen resultaat. De kleine Romke was het enige kind van het gezin Hofstee. Op 15 oktober a.s. zal in een der Hout- rusthallen te ’s-Gravenhage een grote manifestatie plaats hebben, welke ten doel heeft in woord en beeld aandacht te vragen voor de vakopleiding in de on- nernemingen en de nadruk te leggen op de betekenis van deze bedrijfsopleiding voor de bevordering van de productivi teit en daarmede voor de economische ontwikkeling van ons land in de naaste toekomst. Aan deze manifestatie zal worden deelgenomen door de opleidingsorganen van 27 bedrijfstakken, welke tezamen het overgrote deel van het bedrijfsleven vormen en waarin circa 45.000 leerlin gen hun practijk-opleiding ontvangen. De organisatie van deze manifestatie berust bij de Stichting Centraal Orgaan van de landelijke opleidingsorganen van het bedrijfsleven. In het feit, dat de Nijverheidsonder- wijswet in 1919 de basis schiep voor deze opleidingsvorm, werd aanleiding gevon den deze manifestatie aan te duiden als „40 jaar bedrijfsopleiding”. Het trainersprobleem bij de voetbal vereniging „Black Boys” is opgelost. De oud-Sneek- en WZS-speler Ad Goesten zal de zwartjes trainen. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal in de komende herfst starten met een aktie-programma, waarbij elke twee maanden een bepaald facet van de veel omvattende strijd tegen de verkeerson veiligheid aan de orde gesteld wordt. In het kader van dit aktie-programma zul len alle kategoriën weggebruikers op prettige wijze worden voorgelicht met instruktieve beschouwingen, artikelen, il lustraties etc. waarbij de pers, radio en televisie zoveel mogelijk te hulp zullen worden geroepen. De persdienst van het Verbond zal op grote schaal artikelen en illustratiemateriaal gratis verspreiden. Het Verbond hoopt, dat ook veel per soneels-, club- en huisorganen aan deze vorm van voorlichting aandacht zullen willen besteden. In overleg met het Nederlands Pae- dagogisch Instituut voor het Bedrijfs leven te Zeist, dat sinds kort als we tenschappelijk adviseur van het Verbond fungeert, zullen in de komende maan den de navolgende thema’s worden uit gewerkt 1959 okt.-nov. 1. Doarp Grou, st. Ulbe Zwaga, punten; 2. Südwesthoeksütsje, st. Klaas v. d. Meulen, 48.9; 3. Comb. Drachten-Veenhoop, st. dert Hoekstra, 55; 4. Comb. Eernewoude, Mink, 61.8; 5. Fr. Aannmers Patroons, st. L. Meter, 61.8; 6. Sneker Pan, st. Jan van Akker, 62.9; 7. Halve Maan (Philips) Drachten, st. D. Tjerkstra, 65.8; 8. Lemster skütsje, st. sma, 80; 9. Heerenveen, 93; 10, Jan Brouwer, 103. Zie verder pag. 2 definitief winnaar Valspar Wisselprijs, Minks, Leeuwarden in de 16 m2 streep klasse A, de Haas, Breukelen in de Vrij heidsklasse A, Kapelle, Deventer in de 16 m2 Puntklasse B, van Dijken, Alk maar in de Pampusklasse, Ir Bonnema, Leeuwarden in de 22 kwadraters, de Jong, Joure in de Regenbogen en Joop Helder in de Flying Dutchmanklasse. Het oog op de weg dec.-januari Alkohol en weg gebruiker 1960 febr .-maart De regels van het spel U en uw voertuig Vakantie en verkeer Mijn dagelijkse weg Verenigingen voor Vei lig Verkeer zijn vanuit Utrecht per cir culaire opgeroepen hun plaatselijke ak- tiviteiten zoveel mogelijk af te stemmen op het landelijke aktie-programma. Zaterdagmorgen waren ook burgemees ter Rasterhoff en zijn collega van Hout Wymbritseradeel op het startterrein met de heer Hoekstra, vo< zitter van de S.Z.C., een tochtje met de persboot. Hiervoor deed de eerste drie dagen de „Bruynzeel Wa- terwacht” dienst, een snelle comfortabele sleepboot, waarvan ook de deelnemers aan de wedstrijden gebruik konden maken om ’s morgens naar het meer en ’s avonds weer naar Sneek gesleept te worden. Een zeer gewaardeerde dienstverlening. De open wedstrijden begonnen weer met de Olympiajollen, waarin zaterdag van Melzen uit Rotterdam won (door disqualificatie van M. Gemser te Fra- neker) en gisteren zijn stadgenoot Bure- ma. De boot van Van Melzen was nu tweede maar werd door een ander ge stuurd, zodat deze plaats niet meetelt voor de hoofdprijs. De strijd in de Sharpies zette in met een overwinning voor Udo, Amsterdam, maar gisteren moest deze zijn meerdere erkennen in Hansen, Enkhuizen, die za terdag als tweede gefinisht was. In de Larken werd Dertien, Appinge- dam zaterdag winnaar, maar de volgen de dag toonde Scholten, Hengelo zich de snelste. De Noordelijke kampioen Postma uit Grouw was beide malen tweede. De B.M.klasse leverde twee overwin ningen op voor de Heerenveenster Bon nema, welke prestatie geëvenaard werd Namens de Hollandse deelnemers sprak de heer J. H. C. Sieverts, die zich over deze officiële opening verheugde omdat het gemeentebestuur daarmee be wijst belangstelling te hebben voor de zeilsport, die van elitesport een volks sport is geworden waartoe de Friezen het meeste hebben bijgedragen. Spr. zong daarna de lof van het Friese waterland dat zovele mogelijkheden biedt, bereidde de Friezen er op voor dat de Hollanders de komende dagen een felle maar eer lijke strijd hopen te voeren en dankte tenslotte namens hen allen voor de ont vangst. Wegens verhindering van de voorzit ter voerde de heer J. v. d. Horst namens de Koninkl. Zeilvereniging het woord. Hij sprak eveneens de hoop uit dat de Sneek-Week in alle opzichten zal slagen en wenste alle deelnemers een grote mate van sportiviteit toe. De heer K. Hoekstra, voorzitter van de S.Z.C., dankte het Gemeentebe stuur voor zijn gift, waarmee ook ge symboliseerd wordt dat het Gemeente bestuur achter de Sneek-Week staat en zou gaarne zien, dat de gehele burgerij en met name de Zakenlieden dat ook deden, daar de geldmiddelen van de zeilverenigingen aldoor slinken. Met de Sneek-Week zijn nl. duizenden guldens gemoeid. Voorts dankte hij de Club van Regenboogzeilers voor de mooie bokaal waarna hij tot besluit via de ook aan wezige Wereldomroep in het Fries een groet richtte tot alle Friese zeilers in het buitenland.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1