Skütsjesilen voor amateurs Wat de Raad te behandelen krijgt Afscheid meester Doodkorte De Algemene Weduwen- en Wezenwet IJLST WYM BRITS ER A DEEL Sneek-Week Hoofdprijzen van en Wisselprijzen Processen verbaal op Hardzeildag Officieel Orgaan van de gemeenten SMEEK, 114e jaargang no. 68 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Slotavond in Burgemeester De Hoop-park °P Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Geslaagd Afscheid en intree Ds. W. Dekker Beiaard-bespeling Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Maandag 24 augustus 1959 Gevonden voorwerpen Heeg De provincie koopt schil derij van Jan Murk de Vries Subsidie Operagezelschap Forum. II. Korte Programma: 3. 4. 5. 6 Kreutzer bedraagt Tijdelijke uitkering. S.Z.C. Sneek-Bo- C. J. de Jong, Valspar-Wissel- het A. K.Z.V.S. S.Z.C. en K.Z.V.S. van 17 t/m 26 jaar, Begunstigd door zomers weer werd za terdag voor de laatste keer de feestver lichting in het de Hooppark ontstoken. 1. 2. In de morgen-, dinsdagavond 7.15 uur te houden vergadering van de gemeen teraad van Sneek komen o.a. nog de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde: Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Ruiling van percelen grond aan de Groenedijk met de provincie. B. en W. menen dan ook dat er aanlei ding is het verzoek in te willigen. jongste kind 18 jaar wordt. Is op dat moment de weduwe echter invalide of 50 jaar, dan behoudt zij haar uitkering. De tweede trap treedt dan in Einde van pensioen en tgdelgke uitkering. Schubert Schubert OLMPIAJOLLEN SHARPIES DARKEN B. M. KLASSE JEUGDKLASSE (PLUIS) 12 v. JOLLEN STERNKLASSE FINNJOLLEN FLITSKLASSE 30 M2 KLASSE: 22 M2 KLASSE SCHOUW:N 16 M2 PUNTKLASSE A 16 M2 STREEPKLASSE A PAMPUSKLASSE VRIJHEIDSKLASSE A VALKENKLASSE A REGENBOOGKLASSE FLYING DUTCHMANKLASSE 16 M2 PUNTKLASSE B 16 M2 STREEPKLASSE B I 16 M2 STREEPKLASSE B II VRIJHEIDSKLASSE B VALKENKLASSE B Aria uit „Martha” Idyll 7. 8. verzorgen heeft, dan eindigt deze als het haar levensonderhoud te voorzien. Grootte van het weduwen pensioen. Renteloos voorschot voor v.v. Black Boys. nog als lefaar verbonden aan de toen malige Rijksnormaallessen te Steenwijk. Op vrijdagavond 28 augustus a.s. wordt in zaal Hanenburg een bijeenkomst ge houden waarin officieel afscheid van meester Doodkorte wordt genomen. Men verwacht daar gaarne zijn vele vrienden en collega’s; een ieder, die hier afscheid van hem wil nemen is van harte wel kom. ’s Morgens om 9 uur is er een door de jongens van de school gezongen H. Mis, ’s middags om tyvee uur nemen de leerlingen van de school afscheid van hun meester in zaal Hanenburg. Mede door een aantrekkelijk programma was het bezoek aan het park heel goed, zodat velen met een staanplaats genoe gen moesten nemen. Een groter aantal zitplaatsen was zeker de kas van het „Stedelijk Muziekcorps Sneek” ten goede gekomen, omdat er voor het staande pu bliek geen gelegenheid was consumptie te bestellen. Hoewel het weer de afgelo pen 14 dagen bij uitstek goed was, is toch het aantal bezoekers beneden de raming gebleven, waarbij komt, dat de heer Ak kerman door vernielzucht van sommige kamperende vakantiegangers op de speel weide, nogal enige schade heeft geleden. ting, enige tegemoetkoming van de ge meente rechtvaardigt. In dit licht bezien achten Zjj een prijs van f 2,50 per m2 verantwoord. Het stichtingsbestuur kan zich met deze prijs verenigen. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer F. Reekers is dezer dagen te Utrecht ge slaagd voor het bedienden diploma da- meskapper. IJLST. Ds W. Dekker zal zondag 20 september a.s. afscheid nemen van de Gereform. Kerk van IJlst en de week daarop nl. zondagmiddag 27 september a.s. na ’s morgens te zijn bevestigd door ds M. E. van Heesen uit Meliskerke op Walcheren, intree doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Noord- wijk Binnen, waar hij beroepen is in de vakature van ds P. Heinen, die op 30 augustus a.s. naar de Geref. Kerk van Utrecht-Oost zal vertrekken. door Flucie van Bergen, stadsbeiaardier van Sneek, Bolsward en Joure op vrijdag 28 aug. van 20-21 uur. SNEEKER NIEUWSBLAD Het P.E.B. heeft plannen het onder- station aan de Groene Dijk te wijzigen en uit te breiden. Het heeft daarvoor t 1920 m2 grond nodig, grenzend aan dit onderstation en eigendom van de ge meente. Het P.E.B. heeft echter geen belang meer bij 1192 m2 grond, eveneens gelegen aan de Groenedgk en in 1942 van de gemeente gekocht voor stichting van een kantoorgebouw. De oppervlak ten grond zijn dus niet gelijk en daar om stellen B. en W. voor een overeen komst van ruiling aan 'te gaan terwijl de provincie voor de 728 m2 welke zjj meer krijgt f 6.per m2 zal betalen. Wezenpensioen. De wezen worden ingedeeld in twee groepen, nl. halfwezen en volle wezen. Halfwezen zijn in dit geval kinderen van wie de vader is overleden. Deze kin deren krijgen zelf geen uitkering. Wel heeft de wet voor hen enkele voorzie ningen getroffen, nl. a. het weduwenpensioen van de moe der bedraagt f 1.968,terwijl zij zonder kinderen f 1.326,per jaar zou ontvan gen. Dit verschil in uitkering is onaf- Twee studieboeken voor metaalbewer kers, gevonden te Nijezijl, terug te bek. bij Reijenga, Osingahuizen o.d. Heeg no. 395; een plastic regenkap je bij H. Boer- sma, Heeg 109. Achtergelaten in de feesttent te Heeg: 1 sleutel-etui, 1 br. led. portemonnaie, 1 badtas, 1 kinderjas, 1 blauw-grijs windjack met capuchon, 1 khaki-kleurig windjack, 1 khaki jas en een blauw grijs gekleurde regenmantel. Terug te bekomen bij J. Veen, Heg no. 23. Om haar plannen met betrekking tot het stichten van een verenigingsgebouw beter te kunnen verwezenlijken, heeft het bestuur van de vereniging Tam boers- en Pijperscorpsen „Advendo-Jong „Advendo” alhier, de stichting „Stich ting Vrienden van het Tamboers- en Pg- perscorps Advendo” in het leven geroe pen. Van het bestuur van deze stich ting ontvingen B. en W. onlangs het verzoek, haar een perceel grond te ver kopen om daarop het gewenste vereni gingsgebouw te kunnen plaatsen. Na overleg en in overeenstemming met het oordeel van het stichtingsbestuur komt B. en W. voor het beoogde doel, mede gelet op de bestemming van het te stichten gebouw, een gedeelte van een terrein aan de Korte Vreugde het meest geschikt voor. De oppervlakte bedraagt 1470 m2. De prijs van deze grond kan laag zijn, aangezien de gemeente geen bijzondere kosten behoeft te maken om de grond voor bouwterrein geschikt te maken. B. en W. zijn bovendien van oordeel, dat de doelstelling van de stich- Er heerste op de Hardzeildag tijdens de Sneek-Week enige ontstemming on der het publiek, omdat de Politie te Wa ter een aantal processen-verbaal op maakte tegen schippers die op hun schip personen vervoerden. Algemeen heerste nl. de gedachte dat dit gebeur de omdat er meer dan dertig passagiers aan boord zouden zijn. En dat vond men bijv, voor een tjalk van 71 ton, waar van de eigenaar ook bekeurd werd, heel erg overdreven om het maar zo zacht mogelijk uit te drukken. In een gesprek dat wij hierover met de Groepscommandant te Sneek, adju dant Zwaag, hadden bracht deze de zaak echter tot de juiste proporties te rug. De schippers kwamen niet op de bon omdat ze te veel passagiers ver voerden, maar omdat ze niet in het be zit waren van een goedkeuringsbewgs, dat door het gemeentebestuur op advies van de Scheepvaartinspectie wordt af gegeven. En dit bewijs is vereist zodra met een schip of boot meer dan dertig personen, de bemanning niet inbegrepen, van de ene naar een andere gemeente worden vervoerd, zoals hier het geval was. Het is dan openbaar middel van vervoer geworden en moet alszodanig aan bepaalde veiligheidsvoorschriften voldoen. O.a. moeten er enige redding boeien en brandblusmiddelen aan boord zgn. Voor het vertrek van de boten van het Starteiland werd het aantal passagiers ook door de politie gecontroleerd, maar dit geschiedde niet door de Politie te Water. T. W. van Melzen, Rotterdam F. Udo, Amsterdam H. Dertien, Amsterdam D. M. Bonnema, Heerenveen G. L. Woortman, Groningen A. W. Reyers, Sassenheim Annemie de Wit, Zaandam R. H. Marseille, Amsterdam J. v. d. Meulen, Oudehaske A. Vollema, Grouw Ir. A. Bonnema, Leeuwarden F. Atsma, Oppenhuizen B. de Haan, Sneek H. A. Minks, Leeuwarden L. A. L. van Dijken, Alkmaar C. de Haas Jr., Breukelen A. Wester, Grouw C. J. de Jong, Joure Joop Helder, Paterswolde D. W. Kapelle, Deventer P. Boorsma, Bergum W. A. F. Kreukniet, Leiden J. W. Mulder, Deventer C. W. Vermeulen, Drachten kinderen van 10 t/m 16 jaar, f 660,per jaar; voor kinderen f 864.per jaar. „U kent hem toch?” zo luidt de kop van een circulaire, waarin mededeling wordt gedaan van het a.s. afscheid van meester Doodkorte als hoofd van de R.K. Jongensschool. Inderdaad, wie kent hem niet? Meester Doodkorte, de krach tige, vitale, energieke persoonlijkheid, die wij op gezette tijden van en naar school zagen gaan, van en naar vele be zigheden ook buiten de schooluren, altijd aktief, zich geen rust gunnend. Er zul len weinigen zijn, die hem niet kennen. Een kwart eeuw heeft hij als hoofd van de jongensschool hier gewerkt en de naam Doodkorte is in die tijd een begrip ge worden. Velen kennen hem natuurlijk als hoofd van de school, velen kennen hem ook als hoofd van de gemeentelijke handelsavondschool, velen ook als leider van de jaarlijkse aubade op de Markt straat bij gelegenheid van het Konin- ginnefeest. Herinnerd dient hier ook te worden aan zgn funktie als organist en plaatsvervangend direkteur van het R.K. kerkkoor, een taak, die hij met veel toe wijding vervult en waaraan hij zich straks onbelemmerd kan geven. Nu gaat meester Doodkorte dan de dienst verlaten, zijn tijd is gekomen, hij kan terug zien op een leven van rusteloze aktiviteit op vele terreinen van kerke lijk en maatschappelijk leven. De heer Doodkorte werd geboren te Leeuwarden op 20 juli 1894. Na het be halen van de onderwijsakte in 1913 weid hg benoemd te Heino, vanwaar hij in 1914 naar Steggerda ging. Hier werd nij in 1924 hoofd van de school. Met ingang van 1 okt. 1934 volgde toen zijn benoe ming als hoofd van de R.K. Jongens school te Sneek. Van 19211924 was hij Naast een paar demonstraties met het waterorgel werd op de slotavond het programma verzorgd door het orkest Jo han Bok, The Dutch Rollingstars (het rolschaatsende paar) met als extra toe gift enige zangnummers van de Sneker George Gill. De verschillende nummers werden met veel bijval beloond. Het Ste delijk Muziekcorps kan op een goed ge slaagde slotavond terugzien. werking. Hetzelfde geldt bij beëindiging van de invaliditeit. Een weduwe, die op grond van invaliditeit een uitkering ont vangt, blijft in het genot van de uit kering als zij bij haar herstel, dus bij beëindiging van de invaliditeit, 50 jaar of ouder is. Van deze leeftijdsgrens van 50 jaar is op 2 punten afgeweken. Als de weduwe nl. op de datum, waarop haar jongste kind 18 jaar wordt of bij het einde van haar invaliditeit 45 jaar is, behoudt zij haar pensioen, echter on der voorwaarde, dat zij gedurende de laatste vijf jaren in het genot van we duwenpensioen is geweest. Deze uitzondering is gemaakt omdat het voor iemand die al (meer dan) vijf jaren weduwe is en gedurende deze ja ren kinderen te verzorgen had of inva lide was, onmogelijk of in elk geval erg moeilijk geacht werd om nog een be trekking te zoeken en op die wijze in Groot. Wester was hier derde, Visser vierde en Kuipers, met een grote ach terstand, vijfde. Bij de eerste drie kwam daarna geen verandering meer. Alleen haalde de Groot een minuut van zijn achterstand op Geveke in en werd het gat tussen hem en Wester veel groter. De Sneker Pan en Lemmer vergastten het publiek echter nog op een spannende eindstrijd. Kuipers, die zijn schip in de tweede om loop meer wind gegeven had zodat er meer vaart in kwam, maakte met steun van de zuidwest naar zuid krimpende wind nl. een voordelige slag naar de wal van het starteiland en liep daarna over bakboord voor Visser langs, die de meer- slag gemaakt had. De Sneker Pan ein digde daardoor als vierde en Lemmer als hekkesluiter, 18 minuten na de win naar. Direct na afloop reikte de heer D. van der Werf, voorzitter van de Sneker com missie voor de starttoren de prijzen uit, die bestonden uit luxe voorwerpen plus een wisselbeker voor de winnaar, aange boden door de scheepsbouwer Amels te Makkum. Het ligt nl. in de bedoeling deze wedstrijd voortaan ieder jaar te houden, waarvoor v. d. Werf de mede werking van alle schippers inriep. REGENBOOG-BOKAAL, prestatie- prijs aangeb. door de Ned. Ver. van Regenboogzeilers C. J. de Jong, Joure Het weduwenpensioen f 1.326,per jaar. Heeft de weduwe kinderen te verzorgen, dan bedraagt het f 1.968,per jaar. Evenals de uitkerin gen krachtens de algemene ouderdoms wet zijn deze pensioenen waardevast, d.w.z. dat de bedragen op en neer gaan met het indexcijfer van de lonen. De voetbalver. „Black Boys” heeft verzocht een renteloos voorschot te mo gen ontvangen van f 4000.ten behoeve van de bouw van nieuwe kleedkamers op het voetbalterrein a. d. Noorderhoek. Om de kosten van de bouw zoveel mo gelijk te beperken hebben enkele leden, werkzaam in het bouwbedrijf, zich be reid verklaard de kleedkamers in hun vrije tijd te bouwen. Blijkens de kosten raming van een plaatselijk architect be dragen de totale materiaalkosten f 5000.terwijl in een speciaal voor dit doel door de ver. gevormd fonds een bedrag van f 1000.beschikbaar is. Voor de rest verzoekt het bestuur een renteloos voorschot van f 4000.af te lossen in acht jaarlijkse termijnen van f 500.Uit de door het bestuur ver strekte gegivens leiden B. en W. af dat de ver. in staat zal zijn het voorschot op deze w’jze terug te betalen. De goede geest welke in de ver. heerst, zoals die nu ook weer blijkt uit het feit dat de bouw door eigen leden geheel in hun vrije tijd zal geschieden, is hiervoor naar de mening van B. en W. nog een extra waarborg. Naar hun mening ook heeft, naast het bevorderen van een gezonde lichamelijke ontwikkeling, ook de voet balsport een belangrijke functie op het gebied van de ontspanning en de vrije tijdsbesteding van de opgroeiende jeugd. Verkoop aan „Stichting Vrien den van het Tamboers- en Pij perscorps Advendo”, van een perceel grond aan de Vreugde. Aan de wedstrijd namen deel de Sne ker Pan, stuurman de oud-Regenboog- zeiler Sijbren Kuipers tot wiens beman ning o.a. burgemeester Rasterhoff en korpschef Kooistra behoorden; het skütsje van Heerenveen, stuurman de 16 m2 zeiler Homme Wester; dat van de Friese Aannemers met Herman Geveke, kampioen in de 30 m2 klasse, aan de helmstok; het Lemster skütsje met Jan Visser aan het roer en de Südwesthoek, gestuurd door Auke de Groot. Oponthoud voor Geveke. Herman Geveke kreeg voor de start enig oponthoud, wat hem zijn mooie startpositie kostte. Een 16 m2 jachtje dat te dicht bij hem voer, raakte met zjjn giek in het want van de „Fries land”. Het dreigde te kapseizen maar gelukkig had het grote schip nog geen vaart en kon het jachtje tijdig „ver lost” worden. Zonder dit incidentje zou Geveke mooi hoog en met gang vertrok ken zijn, maar nu moest hij lijdelijk toe zien hoe Homme Wester precies op het schot met vaart over de lijn ging en direct alleen uitliep. Wester nam ook ongehinderd de eerste boei in Gossepa- len, gevolgd door Visser, Kuipers, Geve ke en de Groot, maar bij de volgende, aan het eind van het kruisrak tussen Sijbesloot en de Heerenzijl, was Geveke al derde met een grote voorsprong op de Groot en Kuipers. Daarna zette hij met halfwind de aanval op de leiders in, die op dit rak naar de boei bij de Provin ciale betonning eveneens verslagen wer den. Hij liep over beide heen en had bij het ingaan van de tweede route een voorsprong van vijf minuten op de Door Gedeputeerde Staten van Fries land is op aanbeveling van de „com missie van advies inzake de samenstel ling Van een tentoonstellings-collectie van hedendaagse Friese kunst” aange kocht op de tentoonstelling Palet, die van 1 tot en met 19 juli in het Kunst centrum Prinsentuin werd gehouden, het olieverfschilderij „Dyklanskip” van Jan Murk de Vries. Een weduwe, die niet voor een wedu wenpensioen in aanmerking komt om dat zij bij het overlijden van haar man niet aan een van de drie voorwaarden voldoet, heeft recht op een tijdelijke uit kering. Deze uitkering bedraagt f 110,50 per maand (f 1.326,per jaar). De duur van deze tijdelijke uitkering is voor een weduwe, die jonger is dan 27 jaar, 6 maanden. Is zij 27 jaar of ouder, dan is de uitkeringsduur 6 maanden plus 1 maand voor elk vol jaar boven de leeftijd van 26 jaar, met een maximum van 2 jaren. Een weduwe, die bij het overlijden van haar man 36 jaar is, ontvangt deze uit kering dus gedurende 6 plus 10 is 16 maanden. Weduwen, die bij het overlij den van haar man 44 jaar of ouder zijn, ontvangen de uitkering gedurende de maximale termijn van 2 jaren. Voor een tijdelijke uitkering komen ook in aanmerking weduwen, die jonger dan 50 jaar zijn op de dag, waarop het pensioen, dat aan haar is toegekend op grond van de vorzorging van kinderen of invaliditeit, eindigt. De duur van de uitkering is gelijk aan die voor wedu wen, die niet voor een weduwenpensioen in aanmerking kwamen. Dus 6 maan den verhoogd met één maand voor elk vol jaar dat de weduwe op de dag van intrekking van haar weduwenpensioen ouder was dan 26 jaar, echter met een maximum van 2 jaren. hankelijk van het aantal kinderen; b. een kinderbijslag ingevolge de Kin derbijslagwet. In laatstgenoemde wet zal een bepaling worden opgenomen, op grond waarvan een weduwe aanspraak krijgt op kinderbijslag. Deze aanspraak geldt ook voor weduwen, die geen recht (meer) hebben op weduwenpensioen ot tijdelijke uitkering. Het weduwenpensi oen eindigt immers zodra het jongste kind 18 jaar is. Voor studerende en voor gebrekkige kinderen bestaat aanspraak op kinderbijslag t/m 26 jaar. Volle wezen kunnen, zolang zij jonger dan 16 jaar zijn, o.a. in de volgende ge vallen in aanmerking komen voor een wezenpensioen: Na het overlijden van een verzekerde man a. zijn eigen kinderen, die door overlijden ouderloos zijn geworden; b. zijn pleegkinderen, die op de dag van zijn overlijden ouderloos zijn gewor den, indien de pleegvader ongehuwd was. Na het overlijden van een verzekerde vrouw a. haar eigen kinderen, die door haar overlijden ouderloos zijn geworden; b. haar pleegkinderen, die door haar overlijden ouderloos zijn geworden, in dien de pleegmoeder ongehuwd was. Met wezen van jonger dan 16 jaar worden gelijkgesteld: a. kinderen van 16 t/m 26 jaar, die studeren of worden opgeleid voor een beroep; b. kinderen van 16 t/m 26 jaar, die door ziekte of gebreken minder dan 1/3 kunnen verdienen van hetgeen gezonde kinderen kunnen verdienen. REGENBOOGKLASSE Van Houten Beker C. J. de Jong, Joure VALKENKLASSE A Amicitia- Beker J. H. de Wilde, Gouda VALKENKLASSE B Morrema Wis selbeker C. W. Vermeulen, T) pfl.riTi t p»ti 22 M2 KLASSE Burg. Walda-prijs: Ir A. Bonnema, Leeuwarden VRIJHEIDSKLASSE A A.B.-Wis- selprijs: C. de Haas Jr., Breukc- len De Sneker Commissie zorgde voor een verlengstukje van het skütsjesilen. Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan hield ze zaterdagmiddag nl. nog een wedstrijd voor skütsjes met een amateurbemanning uit de verschillende com missies, aangevuld met wedstrgdzeilers en de schippers van de skütsjes welke aan de strijd deelnamen. Mede door het prachtige weer trok deze extra zeil- middag weer vele belangstellenden o.w. ook tal van schippers met hun schip naar het Sneekermeer en was het druk op het Kolmeersland. Er namen vgf skütsjes deel die een aardige wedstrijd voeren, maar veel actie zat er niet in omdat de wind daarvoor te zwak was. Het aantal routevlagjes op de start toren werd daarom al spoedig van vier op twee teruggebracht. In ons vorig artikel over dit onder werp hebben wij de drie situaties ge noemd op grond waarvan de wet een weduwenpensioen toekent. Voldoet de weduwe aan één van deze voorwaarden, dan krijgt zij een uitkering. De eerste en de tweede situatie, resp. de verzor ging van kinderen en invaliditeit van de weduwe, hebben wij de vorige keer toe gelicht. De derde situatie is de omstan digheid dat de weduwe bij het overlijden van haar man 50 jaar of ouder is. Is dit het geval, dan ontvangt zij zonder meer een uitkering. Tussen deze drie voorwaarden be staat verder nog een verband, dat het beste kan worden vergeleken met een ruimterakket van drie trappen. Als nl. een weduwe een uitkering krijgt op grond van het feit dat zij kinderen te Het pensioen en de tijdelijke uitkering eindigen met ingang van de maand waarin de weduwe 65 jaar wordt. Dan gaan immers de uitkeringen krachtens de algemene ouderdomswet in. Beëindi ging heeft eveneens plaats bij hertrou wen. In dit geval wordt een afkoopsom toegekend. Deze bedraagt a. voor het weduwenpensioen: een be drag gelijk aan een jaar pensioen. Is de weduwe bij hertrouwen reeds 64 jaar dan ontvangt zij ten hoogste het bedrag dat zij tot haar 65e jaar nog zou heb ben ontvangen; b. voor de tijdelgke uitkering een be drag gelijk aan hetgeen aan tijdelijke uitkering bij niet hertrouwen nog zou worden uitgekeerd, met een maximum van de uitkering over een jaar. Fantasia G. Muffat Sonatine: C. Givilitt Allegretto; Andantino; Allegretto Heidenröslein Fr. Schubert Du bist die Ruh Fr. Schubert Suite archaïque: G. Clement Rigaudon; Pavane; Menuet Der Neugierige Fr. Standchen Fr. Opera-fragmenten: Abendchor uit „Nachtlager in Granada” C. Pastorale uit „Wilhelm Teil” G. Rossini F. von Flotow X. Scharwenka Hymne, uit „Alessandro Stradella” F. von Flotow Pilgergesang uit „Tannhauser” R. Wagner Grootte van het wezenpensioen. Het pensioen voor volle wezen be draagt voor een kind t/m 9 jaar, f 438,per jaar; voor het subsidie voor „Forum” zal de posi tie van deze instellingen niet in nadelige zin mogen en naar hun mening ook niet behoeven te beïnvloeden. Wanneer voor het stimuleren van specifiek Friese cul turele activiteiten gemeentelijke mede werking vereist is gelden voor het be oordelen van de wenselijkheid daarvan in beginsel uiteraard in niet mindere mate de in het vorenstaande vervatte overwegingen, welke B. en W. ten aan zien van het verzoek van het bestuur van het operagezelschap een positief standpunt deden innemen. Zoals reeds werd medegedeeld vraagt het bestuur van „Forum” een verhoging van het subsidie van de gemeente Sneek, dat thans f 1750,bedraagt, tot f 3780. Hoewel B. en W. een verhoging van het subsidie zeker gerechtvaardigd en ver antwoord achten, menen zij, dat op dit ogenblik, mede gelet op de onzekere fi nanciële positie der gemeente, niet ver der kan worden gegaan dan een verho ging tot f 2500.per jaar. Weliswaar houdt het bestuur rekening met de mo gelijkheid de verhoging tot het ge vraagde bedrag van f 3780.over en kele jaren te verdelen, doch naar hun mening is het thans niet mogelijk voor de toekomst ten aanzien van deze sub sidiëring een zwaardere last dan de door hun genoemde te aanvaarden. De ge meente zal de volledige vrijheid moeten houden in volgende jaren op grond van de dan bestaande omstandigheden de si tuatie opnieuw te bepalen. Voorgesteld wordt medewerking te verlenen aan de Ver. voor Chr. School onderwijs te Sneek voor de uitbreiding en verandering van inrichting van het gymnastieklokaal bij de Julianaschool aan de Bloemstraat (o.a. betreft deze aanvraag het aanbrengen van wasge legenheid en toiletten). REGENBOOGKLASSE kaal C. J. de Jong, Joure Jan Olij-prijs Joure 30 M2 KLASSE prijs G. W. v. d. Meer, Leeu warden (definitief) 16 M2 EENHEIDSKLASSE (Streep A, Punt A)Sneek-béker: M. Veenstra, Joure 16 M2 EENHEIDSKLASSE (Streep B, Punt B) R.V.S.-bekerP. Boorsma, Bergum VALKENKLASSE Bols Beker A. Wester, Grouw PAMPUSKLASSE Zilveren Bon- bonnière, aangeboden door C. J. de Jong Jr., Joure; L. A. L. van Dijken, Alkmaar VRIJHEIDSKLASSE Menno Beker, C, de Haas Jr., Breukelen GROEPSWEDSTRIJDEN 16 M2 klasse, Gruno-BekerH. Minks, Leeuwarden Uitbreiding gymnastieklokaal Julianaschool. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. name van In 1957/58 en 1958/59 subsidieerde deze gemeente het operagezelschap Fo rum te Enschedé met f 1750 per jaar. Het bestuur van Forum acht het thans niet meer mogelijk, zoals bleek op een vergadering van dat bestuur met de ver schillende subsidiënten, met de thans beschikbare geldmiddelen het bereikte niveau zowel kwalitatief als kwanti tatief te handhaven. In het vervolg zal een bedrag van 8 ton per jaar door sub sidie moeten worden gedekt, d.w.z. dat er rond f 360.000 meer aan subsidie zal moeten komen, wat voor Sneek zou re sulteren in een jaarlijkse bijdrage van rond f 3780.—. De vraag, aldus B. en W., is nu of het voortbestaan van het gezelschap voor Sneek van zodanige betekenis is, dat daardoor het aanvaarden van een hogere financiële last voor de gemeente ge rechtvaardigd is. In een breedvoerige motivering komen B. en W. dan tot de slotsom dat de vraag bevestigend moet worden beantwoord. Forum levert een belangrijke bijdrage tot cultuurspreiding en ook in deze gemeente hebben de uit voeringen van Forum zich reeds een vaste plaats in het winterseizoen weten te verwerven en het wegvallen van deze voorstellingen zou zonder twijfel een verarming van het culturele leven ter plaatse betekenen. Deze instelling be paalt mede het cultureel niveau, dat voor een belangrijk deel uitmaakt in welke mate een bepaalde streek als woon- en werkgebied aantrekkingkracht bezit. Nu door de aanwijzing als ontwik- kelingskern en de daarmee verband hou dende maatregelen getracht wordt de ontwikkeling van deze gemeente te sti muleren zou het een onjuist beleid zijn niet alle factoren welke voor deze ont wikkeling bevorderlijk kunnen zijn, zo veel mogelijk ten gunste te beïnvloeden. B. en W. achten het dan ook, na afwe ging van de verschillende hiermee ge moeide belangen, verantwoord om in het belang van de instandhouding van het operagezelschap „Forum” een grotere financiële last dan tot dusverre voor re kening van deze gemeente te nemen. Bij deze afweging van belangen hebben zg mede in aanmerking genomen de positie van de plaatselijke en provinciale cultu rele instellingen welke steun van over heidswege behoeven. Een verhoging van s 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1