Unieke aanbieding Radio Minkema isi isc toe I K Philips bandrecorder van f 398,- voor f 298,- Adverteert in dit blad APEN 1>a do Nog witter... stralend wit... zó wast... EEN VREEMDE EEND LC Roda bracht L. S. C. reeds voor rust op de knieën Chr. Gymn. Ver. Advendo - Sneek. piiir MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 SNEEKER 2 NIEUWSBLAD - Ff? Vanaf vandaag Zeilwedstrijd Terhorne 24 aug. alle lessen hervat. Drs J. G. A. Weijers overleden Ds. H. van der Veen overleden Tom Lodewijk In 3C Ontwikkelingsdagen te Joure I Mohair Vest in 4 avonden Gevonden voorwerpen Oppenhuizen De Wolwinkel aan materiaal 17.15 Sneek niet opgewassen tegen Heerenveen Benoemd Black Boys vierde in N.-Scharwoude Aanbesteding Diploma Boekhou den (Associatie) P. KOOI W.Z.S. - B.K.C. 5-5 De laatste lood(t) jes... Hoge bekroningen Personeelsreisje Douma’s Ijzerhandel N.V. r M.A.C. „J. C. Visser” won Provinciale Clubcompetitie H.J.S.C. I - Bakhuizen I 5-3 Postduivenver. L’Estafette DE EGHO- BALLPOINTER met zijn fraaie houder in de Sneker kleuren geel-zwart, zijn stevige clip en een prima vul ling, is wel DE Ball pointer in de prijsklasse van f 1.50. I 3 En dochs wurdt it wer merke Wy Schoolreisje Geref. School Ledenwedstrijd „De Lytse Stuit” Fokdei Blauhüs 8 O I I i m I I V oetbalui tslagen Burgerlijke Stand Ni Voortreffelijke weergave. Kruizebroederstr. 69-71 SNEEK Tel. 3104 Erkende Radio T.V. service inrichting Ned. BREI ZELF UW •r.v.v.v. Adv. I.M. Tel. AMICITIA THEATER. 4 gegeven De heer door Park Provinciate fluisterde ze tot „is dat niet heer- HOOFDSTUK IX. Een gast er bjj. Mevrouw Kerkman keek met iets van Wordt vervolgd. moet ze vindt het bandsnelheid 9/^ cm./sec. dubbelspoor één-malig, zolang de voorraad strekt. ■I -I ■j Bril, Postcommandant Oppenhuizen; schroevendraaierset en visnetje, H. Sies- ling, Uitwel.ga 76, broekriem, F. de Jong Oppenhuizen 185. 22 Hij kwam stralend terug. „Die moeder van mfj...” Jeanne derius zag hem verwachtingsvol Pracht tinten. ZIE ETALAGE. Steeds de nieuwste wolsoorten. Ged. Poortezijlen Sneek. Bij deze wedstrijd werd in de 16 m2 Streepklasse Noordster van T. de Haan Sneek derde; Vrijheidsklasse H. Repko Sneek met Agressor 1ste; 16 m2 Punt- klasse Dirk Tom van B. de Haan Sneek 2e; Akkrumer jollen: Wetterfreon, de Boer Sneek, 2de. een 33 overwinning voor HJSC einde van deze wedstrijd kwam. Maandag 24 aug. t/m woensdag 26 aug. iedere avond te 8 uur: Overtreding van Art. 251bis. Donderdag 27 aug. te 8 uur: De wereld der dieren. Kalthof, onderwijzer aan de Kath. jongensschool alhier is be noemd tot leraar aan het mgr. Frenc- kencollege te Oosterhout. In de reeks ontmoetingen tussen Hee renveen, Rood Geel, Sneek en Zwaag- westeinde om de „Het Vrije Volk-beker” speelde Sneek zaterdagavond haar laat ste wedstrijd en wel tegen Heerenveen. De withemden bleken, evenals in Sneek, niet opgewassen tegen de semi-profs en verloren met forse cijfers (81). Black Boys nam gisteren deel aan een voetbaltournooi in Noord-Scharwoude. De zwartjes behaalden de vierde prijs. De eerste was voor DTS, de tweede voor Helder en de derde voor NFC (Nieuwer Amstel). Het maken van rioleringen met pomp- gebouwtje, het opspuiten van terreinen en het maken van bestratingen enz. met bijbehorende werken ten behoeve van de uitbreiding te Irnsum. Ingeschreven door: Wegenbouwbedrijf Gerrit Ooms te Sneek 176.930,fa. Th. Verhoeve en H. Faber te Leeuwarden 178.600,fa. Krikke, Aannemersbedrijf te Heerenveen 181.930,fa. G. W. Boltje te Heerenveen 183.570, Deze werkzaamheden werden gegund aan de laagste inschrijver, Wegenbouw bedrijf Gerrit Ooms te Sneek. Als voorbereiding voor de komende competitie speelde LSC gistermiddag tegen de oostelijke tweedeklasser RODA uit Deventer. De blauwwitten hadden voor deze gelegenheid naast enkele ge routineerde krachten van het vorig jaar én de nieuwe aanwinst Th. v. d. Graaf, een drietal juniores opgesteld, die on danks de 14 nederlaag, toch stellig niet hebben teleurgesteld. Natuurlijk kwamen zij nog niet uit tot indrukwekkende din gen (dat mag men bij een debuut ook nauwelijks verwachten), maar zij bleken vooral in technisch opzicht toch wel heel wat in hun mars te hebben. V. d. Graaf die na rust de spilplaats innam, speelde eveneens een nuttige wedstrijd. Reeds honderden geslaag den. Laag lesgeld. Jarenl. erv. als eksamen opleider. Aang. en inl. Jollenstraat 7, Sneek, 05150—3656. „ze u Gistermiddag speelde WZS in het Zui- dersportpark een oefenwedstrijd tegen de westelijke vierdeklasser BKC uit An na Paulowna. Het werd een gelijkop- gaande strijd met een 5—5 gelijk spel als resultaat. bloemen riep Jeanne. En zij keerde zich spontaan naar haar gast vrouw en stond op haar tenen om haar te kussen. Jeanne Sonderius had zoveel bloemen gehad in haar leven, tot de al lerduurste orchideeën toe, maar deze welkomstgroet raakte haar in het hart. „Weet je wat", zei mevrouw Kerkman tot Iris, „nou laten wij jullie alleen. Als je iets nodig mocht hebben dan roep je wel. Zorg jij nou maar dat je moeder hier zo gauw mogelijk thuis is”. „Dat bén ik al”, glimlachte Jeanne. Op 61 jarige leeftijd is j.l. donderdag overleden drs J. G. A. Weijers, sedert vele jaren leraar in de oude talen aan het Magister Alvinus gymnasium alhier. De heer Weijers stond als mens en leraar in hoog aanzien bij curatorium, collegas en leerlingen van ons gemeentelijk gym nasium. Hij is ook leider geweest van het orkestje van die school. r De laatste loodjes wegen het zwaarst zegt een bekend spreekwoord. Dat geldt ook voor de laatste lootjes van de verlo ting welke de Stichting „De Sneker Pan” houdt voor onderhoud en vernieuwing van het Sneker skütsje. Alle loten zijn nk nog niet verkocht. Alle hens komt nu deze dagen aan dek om ook de rest aan de man te brengen. Wil ons skütsje met succes aan de wedstrijden blijven deel nemen, dan moet er volgend jaar be slist een nieuw tuig op. Dat is dit seizoen wel duidelijk gebleken. Vooral bij mati ge wind is de Pan in het nadeel. Het be roep dat de Commissie dezer dagen nog eens op de burgerij zal doen willen wij daarom graag ondersteunen. Als ieder meewerkt zijn de lootjes zo verkocht en kan tot trekking van de waardebonnen worden overgegaan. bandsnelheid 9^ cm./sec. dubbelspoor opname - speelduur 2 x 30 minuten - aan sluitingen voor microfoon, radio- of gram mofoon versterker en extra luidspreker. Van de Raad van Beheer op Kynolo- gisch gebied in Nederland ontving Me vrouw Ottov. d. Hamme alhier bericht dat haar Engelse setter (reu) „Andrew van de griene greiden” de hoogste kwa lificatie is toegekend, nl. definitief kam pioen. Mevrouw Cloode Vries uit Nije- lamer kreeg een zelfde bericht ten op zichte van haar Sint Bernard (teef) „Sissi fan ’t Heitelan”. Ook deze mooie hond is thans definitief kampioen. Men schrijft ons: Waren we vorig jaar naar de Expo, zonder dames, dit keer hebben we het dichterbij gezocht en de dames meege nomen, wat uitstekend bleek te voldoen. Om half zeven werd donderdagmorgen gestart per Z.W.H. bus en via Steenwijk en Ommen zaten we al spoedig in het hartje van Overijsel. Op de Hellendoorn- seberg dronken we koffie en vandaar ging het door de bossen en nu reeds bloeiende heide richting ’s Heerenberg. Bij aankomst stond hier de koffietafel reeds klaar, welke we ons goed lieten smaken. Daarna werd een wandeling ge maakt door het rustige dorpje met z’n oud kasteel. Hoofddoel van de reis was Elten, het vroegere Duitse gebied. Hier kregen we voldoende gelegenheid onze dorst te lessen, want het was behoorlijk warm geworden. De uitkijktoren werd beklommen vanwaar we prachtig de om geving konden overzien. Via de Posbank waar nog even werd gepauseerd, kwa men we in Apeldoorn waar werd gedi neerd, wat prima verzorgd was. Wel vol daan en in een prima stemming arriveer den we tegen middernacht in Sneek. Een uitstekend geslaagde dag waarvoor we in de gelegenheid werden gesteld door de directie, welke dank werd gebracht door de heer Faber. Ook in Nederland zijn nog veel mooie plekjes te vinden. Vrijdagavond werd de vierde en laatste provinciale clubcompetitierit voor auto’s en motoren gehouden waaraan o.a. ook werd deelgenomen door teams van de M.A.C. „J. C. Visser”, alhier. Bij de auto’s plus motoren was. de J.C.V. reeds na drie ritten zeker van het kam pioenschap, maar bij de motoren moest deze laatste rit de beslissing brengen aangezien ook de F. M. C. uit Leeuwar den nog een redelijke kans had. De be slissing viel tenslotte in het voordeel van de Snekers uit. Daarnaast werden ook alle individuele titels behaald door leden van de J.C.V. zodat de resultaten in de provinciale clubcompetitie, evenals het vorige jaar weer bijzonder goed zijn. De nieuwe, individuele kampioenen zijn: A. Korfmaker (motor-solo), H .Fal- kena (motoren-duo) en S. Hiemstra (auto-klasse). In tegenstelling met wat wij vorige week schreven, nl. dat er op 22 augs. seriewedstrijden zouden zijn, ontving HJSC de club uit Bakhuizen. De serie wedstrijden zijn nl. zaterdag 29 aug, a.s. Na de aftrap ging HJSC direct tot de aanval over, maar de achterhoede van Bakhuizen wist deze af te slaan. Na 10 min. gespeeld te hebben bracht G. Do- tinga echter toch de stand op 10 voor HJSC. In de 30e minuut werd de voor sprong van HJSC vergroot door een doelpunt van C. Dotinga, 2-0. Vlak voor de rust was het dezelfde speler die de stand op 30 bracht. Na rust scoorde M. de Vries uit een corner 40. Hierna werd Bakhuizen wat feller en verscheen meer voor het doel van HJSC, wat het in de 26e min. ook beloond zag met een eerste doelpunt. Vijf minuten later kreeg Bakhuizen een corner te nemen die vlak voor het doel kwam, maar doordat de keeper van HJSC een speler in de rug duwde werd dit een penalty voor Bak huizen, wat ook een doelpunt opleverde, 42. Hierna kwam HJSC weer in de aanval en S. Landman scoorde liggend het laatste doelpunt voor HJSC, 52. In de 38e min. gelukte het Bakhuizen nogmaals, via een duel met de keeper, de bal in het net te werken, zodat met het Met niet zo gunstig vliegweer werden de duiven in Roermond om 7 uur ge lost. De wind was kalm N.Oost met af en toe wat buien. De vogels bereikten dan ook niet zo’n hoge snelheid, nl. 900 meter per minuut. De eerste duif werd om 10.34 uur geklokt door A. Coers. Deze duivenman die met de jonge dui ven niet zo gelukkig is, had dus nu een buitenkansje. Tweede was de heer J. de Boer die 44 seconden' later zijn duif klokte. De heer R. G. Mulder zat na tuurlijk weer bij de eerste vijf en werd derde. De heer H. Meinen die ook kans op het Jonge Duivenkampioenschap maakt, werd 12de. Het duurde ruim een half uur voordat de laatste 28ste geklokt werd. De uitslag is: A. Coers 1, 5; J. de Boer 2, 4, 6, 13, 27; R. G. Mul der 3, 11, 15, 24; P. Hamersma 7, 16, 28; H. Tippersma 8, 14; H. Oppenhuis 9, 21; N. de Vries 10, 26; H. Meinen 12; Gebr. Kedde 17, 22; J. Gerlofs 18, 19; A. Lichthart 20; D. Wijnja 23, 25. Bij de jeugdafdeling klokte J. Spoel stra de eerste duif, M. Sminia de twee de en R. Postma klokte de laatste duif. J. Spoelstra klokte een goede tijd nl. 10.37, dat is tussen 2 en 3 van de ver- enigingsuitslag in. Alleen verkrijgbaar bij: Bertus Hoekstra’s Boek- en Kantoorboek handel, Galigastraat 23, Tel. 3074. Ver. voor Sexuele Hervorming. Inlichtingen: Koopmans- gracht 15. Vrijdagsavonds van 79 uur. I M I BLAUHüS. Ek dizze augustusmoanne meitsje Blauhüs en omkriten har wer op om de jierlikse merke yn kalk en se- mint to k rij en. Wie it oare jierren twa dagen feest, dit jier wurde it der trije. Tiisdei wurdt der, op it doarp seis al= teast, ütein set om sawn üre moarns mei in hillige Misse yn ’e Tsjerke, dêr’t alle bern mei Alden forwachte wurde. Om healwei njoggenen optocht fan skoalbern, mei forsiering. In speciale kommisje sil prizen takenne foar groepen en ienlingen. Hjirnei binne de spultsjes foar de skoalbern; middeis wer spultsjes foar de bern en hurddraven fan boere- hynders. Nei in fuotbalwedstriid Blau hüs tsjin Aldegea wurdt de del, offisi- eel alteast, bisletten mei in optreden fan Lytse Sjoerd üt Mounein. Woansdei is hielendal wijd oan it Fryske hynder, de s.n. fokdei; jouns fuotbaljen fan Blau hüs tsjin de Blauhüster veteranen. Tongersdei wurdt ütein set mei in wed- striid fan trekkers. Dêrnei knobbelrit per fyts, hwernei matiné. Middeis folks- spultsjes; 7 üre fytswedstriid, „stean- de start”, wylst de del bisletten wurdt mei stuoldounsjen foar troude pearen. Ha wy it goed heard, dan wurdt der güns folk forwachte, net allinne troch- dat der ien del spesiael oan it Fryske hynder wijd is, mar ek omdat de merke- atraksjes foar jong en Aid wer gAns to bieden ha. Wy winskje de minsken fan Blauhüs en fiere omkriten in goede, fleurige merke ta mei moai waer. Hoe de blauwhemden dan toch nog zo duidelijk (14) konden verliezen? Wel dat lag hoofdzakelijk aan enkele kost bare verdedigingsfouten en een gebrek aan stootkracht in de voorhoede. De defensie, zonder G. Hofstra, bleek aanvankelijk tegen de felle en goed op gezette oostelijke aanvallen niet bestand en met name het rechterverdedigingsblok wankelde nogal eens. Binnen 10 minuten was het dan ook al 01 door l.binnen Plunter, die de naam Recht Op Doel Af alle eer aandeed en keeper Bouma kans loos passeerde. Zonder dat de Devente- naren tot bijzondere prestaties kwamen, konden zij nog voor rust de score op voeren tot 04 door treffers van Cath, Peters en Mensink. Na de hervatting, toen v. d. Graaf en spil Croes van plaats hadden verwisseld en F. Huisman op de midvoorplaats was vervangen door J. Dijkstra, waren de rollen echter omge keerd. LSC was nu duidelijk de betere ploeg, maar, we zeiden het reeds, de stootkracht in de voorhoede ontbrak. Wel schiepen de blues zich talrijke goede kansen doch zij faalden volkomen in de afwerking. Pas 10 minuten voor tijd slaagde J. Dijkstra er in de RODA-kee- per na een solo-actie te verschalken en daarmee de LSC-eer te redden (14). Voor de rest bleef het bij goedbedoelde, maar weinig effectieve pogingen. Niet temin een nuttige oefenmatch voor Bou ma c.s! HOMMERTS. Woensdagmorgen 8 uur vertrokken de Geref. schoolkinderen met twee Z.W.H.-bussen voor hun school reisje. Via de afsluitdijk ging het naar den Helder, het eerste doel van hun reis. Hier werd met twee rondvaartboten de marinehaven bezichtigd en ging men een klein eindje buitengaats waar net de jager „Van Speyk” op de rede lag, na een verblijf van 3 jaar in West-Indië. Er werd zeer van deze prachtige rondvaart genoten. Hierna bracht men een bezoek aan de Marinierscantine en werd een consumptie aangeboden. In de filmzaal aldaar werd een film over de marine vertoond met daarna een tekenfilm. Na den Helder ging het bij de kust langs naar Schoorl waar werd gegeten. Men kon zich verder vermaken in de duinen. Toen ging het via Bergen naar Bergen aan Zee. Dank zij het prachtige zomer weer werd hier al gauw de dagelijkse kleding verwisseld voor het badpak. Toen men echter weer vertrekken zou was een der leerlingen uit de eerste klas niet aanwezig. Hij was alleen op een speurtocht uitgegaan maar kon de anderen niet weer vinden. Na 1% uur kwam hij weer boven water en werd de reis vervolgd naar de speeltuin. Na hier van de diverse attracties gebruik ge maakt te hebben ging men via Alkmaar en de Wieringermeer weer op huis aan, waar men 9.30 uur arriveerde, na een in alle opzichten zeer geslaagd reisje. SCHARNEGOUTUM. Bij prachtig zo merweer hielden de leden xan de kaats- ver. „De Lytse Stuit” een wedstrijd op het sportterrein alhier. Er werd met ani mo gekaatst en er is genoten van goed spel. Uitslag: le pr. P. E. Bootsma, F. Hingst en H. J. Bouma; 2e G. Westra, P. Wiersma en J. Sinnema; troostprijs F. B. Rienstra, Tj. Dotinga en P. van Kaisbeek. Er is vermoedelijk a.s. za terdag dorpenkaatsen in IJsbrechtum. DRYLTS, 22 aug. De fokforiening „It Fryske Hynder” sil woansdei 26 aug. har greate jierlikse fokdei balde yn Blauhüs. De greate oanjefte foar dizze fokdei der binne net minder dan 140 hynders foar de moarnskeuring oanjown is der boarch foar, dat de hynste- freonen wer in prachtdei to wachtsjen stiet. Ek it middei-programma toant in rike öfwikseling. Nei it défilé, dat om ien üre halden wurdt, wurdt de kam pioen fan de dei ütroppen. Fjirder sille de taskögers genietsje kinne fan de fon jochtings der hynders, spannen foar sjees of tilbury en foar boereweinen yn inkel- en dübelspan. Dan krije we foar- riden tan in trije- en in fjouwerspan en as kroan op it wurk in iepen klasse tüchhynders, inkel- en dübelspannen foar de sjees, hweroan de béste hynders üt Fryslên meidogge. Dizze Blauhüster fokdei sil sa’t men sjocht in dei wurde as der mar ien kear jiers yn ’e Süi- westhoeke bean wurdt. J. jullie de 1-noop voor me hebt doorge hakt. Ik heb maar één ding nodig: rust, rusttot mezelf komenen een paar mensen die ’n beetje om me geven, een beetje lief voor me zijn”. „Huil maar niet, schat”, troostte Iris, en weer dacht Bert dat Iris de oudste, de wijste en de flinkste van de twee was. Die moeder, dacht hij, tóch vertederd, ’t is eigenlijk nog net een kind. Een kop sterke, de aderen heet door stromende thee bracht Jeanne Sonderius weer tot zichzelf. Ze lachte verontschul digend naar Bert. „Sorry dat ik me zo aanstel”, zei ze, „je zult wel merken dat ik een dwaas mens ben”. „U moogt net zo dwaas zijn als u wilt”, lachte Bert, lijk?” Ze straalde opeens. „Ja”, zei ze, „dat is heerlijk En jul lie bent lieverds, allebei, jij ook, Bert Bert bloosde. H(j stond op. „Zullen we dan maar. Hoewel geen „industriekern”, staat Joure toch in Friesland op de vierde plaats wat betreft het aantal werkenden in diverse industrieën. Een weerspiege ling hiervan vindt men in de Industrie ën Handelstentoonstelling die van 25 t/m 28 augustus wordt gehouden op de Marktkamp aan de Enkele Regel. Op de plek waar op de 4e donderdag in sep tember de bekende paardenmarkt wordt gehouden is dan een flinke tentoonstel lingstent verrezen, waarin in de eerste plaats een beeld zal worden van de plaatselijke industrie. Officiële opening: dinsdagmorgen half elf. Dinsdagmiddag 2 uur: Officiële ope ning van de onder auspiciën van het Heemkundig Werkverband Haskerland in het voormalige bejaardentehuis aan de Torenstraat te houden Tentoonstel ling van moderne Friese ambachtskunst „Fan kunstige han üt it Fryske lAn”, welke tentoonstelling eveneens t/m vrij dag 28 augustus zal worden gehouden. Dinsdagavond 19.30 uur: Start bij Ho tel Bijkersma van een 45 km, lange ster- rit voor automobielen en motoren. Fi nish op dezelfde plaats ca. 21.20 uur. Ter opluistering muziek in Park Ter Huivra van „Concordia”. Woensdag 26 augustus: Vrouwendag in het Openluchttheater op de speelweide van Park Herema-State te Joure. De organisatie berust bij de drie plaatselijke verenigingen van Plat telandsvrouwen. ’s Morgens 10 uur ope ning. Spreekster Mevr. Schouwenaar Franssen. 's Middags Folkloristische dansgoepen uit Friesland en Marke- lose klompendansen, 's Avonds Open luchtspel „De wrAld is krekt in hynste- spul”. Donderdag 27 augustus vanaf 9 uur ’s ochtends op het Gemeentelijk Exposi tieterrein aan de Dr Wumkesstraat grote regionale Veekeuring, georgani seerd door de veekeurinscommissies der drie standsorganisaties uit de omgeving van Joure. Vrijdag 28 augustus Onder auspiciën van de Kon. Vereniging „Het Fries Paarden-Stamboek” (in verband met haar 80-jarig bestaan) grote Jubileum- keuring van 12 hengsten met 10 afstam melingen en Concours-Hippique en Ring- rijderij, waaraan 45 sjezen zullen deel nemen. H.K.H. Prinses Beatrix zal een gedeelte van het programma tussen 15.00 en 17.00 bijwonen. Des avonds in het Openluchttheater Herema-State wederom het Friese Open luchtspel „De wrAld is krekt in hynste- spul” van Mevr. J. Koopmans-Ratsma. Regie: G. Tasma en W. Kok. In de revue is de prijsuitreiking van de Ringrijderij vervlochten. I "I M N I I jnr le. *auc ibrii jver ffl BETAALD VOETBAL. Eredivisie: AjaxNAC 30; Fortu na ’54-PSV 0—2; Elinkwijk-MVV 2—0; ADOWillem II 33; Volendam— DWS/A 3—1; Rapid JC—DOS 0—2; VVV—Sp.cl. Enschedé 32; Feijenoord Sparta 01; Blauw WitSittardia 5—2. le divisie A: Rigtersbleekde Vole- wijekers 06; KFCExcelsior 20; SVV—NOAD 2—2. le divisie B: Go Ahead—RCH 4—3; De GraafschapZFC 05; Leeuwarden Limburgia 4—0; VSV—Hermes DVS 1—0; Helmondia ’55—SHS 1—1; Eind hoven—RBC 2—1; DHC—DFC 2—2; HeraclesAlkmaar 22. 2e divisie B: OldenzaalEnschedese Boys 33. Son- aan. „Ze rekent op u mevrouw O, da’s net iets voor moeder. Een onverwachte gast, die een beetje verwend moet worden. Gauw gezellig maken. énig „Ja maarprobeerde Jeanne nog tegen te pruttelen, maar het klonk wei felend. „Niks te jamaren”, zei Iris resoluut. „Bert en ik hebben nu het heft in han den. We zetten je in de wagen en we ontvoeren je, en als je om hulp roept en er komt een agent, zeggen we dat je van lotje getikt bent. En dat bén je ook, als je dit aanbod niet met beide handen aanpakt.” Jeanne’s weerstand brak en opeens zag Bert, die beschaamd snel naar bui ten keek, twee grote tranen over haar mee; arigheid naar het kleine, elegante wangen lopen. Ze knikte. Iris nam zwij- vrouwtje, haast verdwijnend in de grote gend haar hand tussen haar beide ster- bontjas, dat uit de auto stapte. ke Landen. „Ze ziet er slecht uit”, zag haar ge- „O kind”, zei ze, „ik ben aan het oefende blik, „ze heeft goede zorg hard eind. Ik kan niet meer. Ik wil het je nu nodig”, en ze verheugde zich, want zo wel zeggen: ik wist me geen raad. Ik iets was naar haar hart. Voor anderen ben eigenlij zo verschrikkelijk blij datzorgen, verdriet verzachten, helpen, op- „Ik ben zó bljj dat ik hierheen mocht komen”. „En voor Iris is het wél zo leuk”, ant woordde mevrouw Kerkman, „ze kan gewoon doorgaan, en ze ziet u elke dag”. Een kwartier later was Iris al be neden. „Luistert u eens", haar pleegmoeder, „moeder houdt zich wel groot, maar ze is heus niet zo best. Ik heb haar gezegd, dat ze meteen onder de wol moet. Ze is doopop. Vindt u het erg, als ze vanavond niet aan tafel komt?" „Lieve kind”, antwoordde mevrouw Kerkman, „je moeder is hier niet op vi site. En ze zal heus nog wel een paar daagjes blijven, als ik het goed heb ge zien. Wat ze nodig heeft breng jij haar boven. Wij bemoeien ons vanavond hele maal niet met haar, wanneer ze dat zelf wil, zoeken we hAAr wel op, zij moet rus tig in bed blijven. Ze is patiënte”. „Wat dacht u van de dokter?” „Die zal ik zeker bellen, dat hij mor genochtend even aankomt. Nü geloof ik, dat het haar te veel vermoeit. Dan kan hij haar morgen, als ze geslapen heeft en wat uitgerust is, onderzoeken. Dan is jouw hart ook gerust, vind je niet?” „U hebt het allemaal weer zo prach tig voormekaar", zei Iris waarderend, haar ogen dankbaar. „O tante Lies gelooft u ook niet dat het maar goed is, dat ik bij u gekomen ben?” gewekt triomferen over noden en na righeden, dat gaf haar leven inhoud en rijkdom. Maar ze glimlachte toen ze be dacht, wat een nasleep de komst van Iris had gehad. „We hebben straks de hele familie Sonderius in de kost”, dacht ze vermaakt bij zichzelf. Jeanne Sonderius keek, na de eerste begroeting, nieuwsgierig rond in de ge zellige huiskamer, terwijl haar gast vrouw in de keuken de koffie inschomr. Ze miste artisticiteit, deze kamer leek zo helemaal niet op de glas-metaalflat in Amsterdam. Maar het was hier ge zellig, bedacht ze, en huiselijk, en dAt was waarnaar ze verlangde. Ergens thuis te zijn.... Al spoedig bracht mevrouw Kerkman haar naar haar kamer, terwijl Bert en Iris de bagage nasleepten. Het was een gezellige, lichte kamer, met cretonne gordijnen, een zithoekje met rieten stoeltjes, en bronzen chrysanten op het tafeltje. „O OPPENHUIZEN. In de ouderdom van twee-ei.-vijftig jaar is vrijdag 21 augus tus 1.1. zeer plotseling overleden onze oud-dorpsgenoot Ds H. v. d. Veen, in le ven predikant van de Gereformeerde Kerk van Donkerbroek. Ds Hendrikus van der Veen werd op 18 juli 1907 te Den Andel in de gemeen te Baflo in Groningen geboren. Hij werd op 17 september 1933 door wijlen Ds H. Veldkamp, toen nog predikant te Sneek, te Oppenhuizen in het ambt bevestigd. Op 17 augustus 1947 verwisselde de thans overledene deze Kerk met die van Don kerbroek. Ds Van der Veen heeft vele jaren Hebreeuws gedoceerd aan het stedelijK (thans Magister Alvinus) gymnasium te Sneek en daarna nog enkele jaren aan het Johannes Bogerman lyceum te Sneek. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot dinsdagmiddag 25 augustus a.s. worden bijgezet op de begraafplaats te Donkerbroek nadat vooraf om half twee in de Gereformeerde Kerk een rouwdienst is gehouden. SNEEK van 17 t.e.m. 22 augustus 1959 GeborenHendrik, z.v. Hendrik de Jong en Antje Vooistra Yke, d.v. Jitze bij de Weg en Antje Reinsma, van Wom- mels; Gerard, z.v. Gerben Hendriksma en Geertruida Maria Wind; Aldert, z.v. Johannes Arend Tange en Johanna Wie- linga; Bote, z.v. Andries Kamstra en Foekje Bokma; Johannes Simon, z.v. Hans Koopmans en Wietsche Martha Hogervorst; Lambertus, z.v. Cornells Sjoerd Hollander en Janke van der Vlies; Clara Maria, d.v. Johan Christiaan Post ma en Anna Bosma; Johan, z.v. Rouke de Boer en Fopje Faber; Trijntje, d.v. Anne Kootje en Johanna Roelfina van der Laan; Grietje, d.v. Cornells de Vries en Wiepk Muizelaar, van Balk; Irma Dolin- da, d.v. Jan van der Heiden en Helena Ruifrok; Grietje Hinke, d.v. Jelle Ring- nalda en Janke Meijer, van Woudsend, Anneke Aplonia, d.v. Gerlof Bijlsma en Sjoukje Bijlsma, van Woudsend. Ondertrouwd: Klaas Bethlehem, 23 jaar en Antje Hoitinga, 20 jaar; Marten Bos, 26 jaar en Aaltje Bakker, 27 jaar. Overleden: Tjalling Hendrikus Michiel Hermanns Ament, 57 jr, e.v. Marie Eme- lie Anna Gonggrijp van der Sanden; Tjerk van der Veen, 88 jr, w.v. Grietje Cnossen; Maria Cornelia Koch, 77 jr, e.v. Lambertus Kingma, van Bolsward; Tjalling Strakwerda, 61 jr, e.v. IJttje Draijer. WYMBRITSERADEEL van 17 t.e.m. 22 augustus 1959 Geboren: Sjoerd Sijbrandus ,z.v. Jan Pietersma en Agatha Alida van Balen te Westhem; Aant Jakob, z.v. Lubbert Tjalsma en Hiltje Klaaske Kingma, te Blauwhuis; Harmen Piet, z.v. Pieter Boomsma en Mathilda Abma te IJsbrech tum; IJmkje, d.v. Rinke de Groot en Wietsche Huitema, te Woudsend. Gehuwd: geen. Overleden: geen. Dinsdag 25 t/m vrijdag 28 aug. In dustrie- en Handelstentoonstelling en tentoonstelling Friese ambachts kunst te Joure. Dinsdag 25 aug. Ned. Chr. Radio Ver eniging. Samenzang-avond in de Ned. Herv. Kerk. Aanv. 8.15 uur. Woensdag 26 aug. Contact-dag Naai- en Breimachinehandel Slump, Hoog- end. ’s Middags 1417 uur en ’s avonds van 19—22 uur. Woensdag 26 augustus. Paardenfokdag te Blauwhuis. Aanv. voorm. 9 uur. ’s Middags concours. Donderdag 3 september. Allegorische Optocht te St. Nicolaasga.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 2