Middenstandscongres Het hart van de lege Geaën is nog kerngezond Uitspraken Kantongerecht Moeten Kerkhoffs en Groot nu al in het Nederlands Elftal De Algemene Weduwen- en Wezenwet INDIT BLAD i Festlval-programma In circus Krone Sportbrief van Herman Kuiphof jpF il «iiL SNEEKER Tweede blad MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 NIEUWSBLAD Frysk Orkest en de recreatie Z.W. Friesland Zeepost Uitbetalingen A.W.W. nog October Hoger onderwijs in Friesland w IJ (Slot). Premie. 1957 een te (Ons Noorden) i. Verontrustende berichten, dat de eerste pensioenuitkeringen krachtens de Alge mene Weduwen- en Wezenwet wan neer de et inderdaad door een Konink lijk Besluit bekrachtigd wordt pas tussen 6 en 26 november zouden worden gedaan, zijn onjuist. Het ministerie van Sociale Zaken te Den Haag en de Soci ale Verzekeringsbank te Amsterdam deelden desgevraagd mee ,dat de post kantoren bij het nagenoeg zeker in wer king treden van de wet op 1 oktober tus sen 6 en 26 oktober tot betaling zullen kunnen overgaan. deze provincies gericht .Spr. onder wierp vervolgens de diverse mogelijk heden voor recreatie in de Z.W. hoek, met Fluessen, Morra, Heeger Meer, IJs- selmeeroevers en Gaasterland als kern, aan een nadere beschouwing. Misschien kan ook het Tjeukermeer straks als zeilgebied worden ontwikkeld. Overi gens heeft de zeilsport in de gehele Z.W. hoek nog op geen stukken na de to tale capaciteit welke op 1500 boten kan geschat, bereikt. De Brekken is bijzon der geschikt voor kleine boten. De re creatiemogelijkheden dienen vanuit de bestaande dorpen verder ontwikkeld en de recreatiezoekenden eisen een ze ker comfort en dat brengt kosten mee, maar spr. heeft de indruk dat degenen die zich al op dit gebied bewegen, over de al verkregen resultaten tevreden zijn. Er komt door de bevordering van de recreatie meer geld in de dorpen in omloop en dat komt ook de middenstand ten goede. De oevers van het IJselmeer zijn bij uitstek geschikt voor gezinsrecre- atie. De Zuidwesthoek heeft werkelijk grote mogelijkeden als recreatiegebied, maar men behoude de karakteristiek van deze streek, want gaat deze over in een massaal karakter, dan gaat de aantrekkelijkheid teloor en daarmee ook de aantrekkelijkheid voor de re- creatiezoekende. De heer K. J. de Jong, accountant te Leeuwarden betoogde aan de hand van cijfers uit het E.T.I.F.-rapport hoezeer op het platteland van Friesland, in het bijzonder ook in de Z.W. hoek het be staan der Middenstanders daar bedreigd wordt; door de mechanisatie stoot het agrarisch bedrijf steeds meer arbeiders uit, die naar elders gaan en dat gaat ten koste van de middenstand, welks consu mentenkring steeds kleiner wordt; de zoons van tal van middenstanders willen dan ook niet meer in de bedrijven, welke zo weinig mogelijkheden bieden. Er wordt iets gedaan ter verbetering van de Nieuw argument Dit laatste argument was gloednieuw voor me. Wilkes is een beroepsvoetballer en niet zo’n halve, zoals de meeste Ne derlanders zijn, maar een complete. Hij voetbalt daar, waar hij: a. het meeste geld kan verdienen, b. zich het beste thuis voelt. Hij heeft in Italië en in Spanje gespeeld, heeft in Italië veel geld verdiend, in Spanje wat mindert altijd nog méér dan in Nederland) en is te koop voor wie hem hebben wil. Daarin schuilt niets oneervols. En als hij wat vaak verhuist, dan is dat ook, omdat hij als 35-jarige geen langdurige contracten meer kan krijgen. Tenslotte is hij in zijn nadagen en dan willen de clubs geen risi co lopen met een lange overeenkomst. Dat dit echter een argument zou zijn om de poort naar het Nederlands Elftal voor hem te sluiten, kan ik onmogelijk inzien. Als hij nog goed genoeg is (maar ik be twijfel het) dan moet hij gekozen wor den. Mijn critische vriend maakte verder nog ’n bitse opmerking over twee jonge spe lers wier namen hij tot z'n bittere veront waardiging niet bij de uitgenodigden voor de centrale training gelezen had: Pierre Kerkhoffs en Henk Groot. U kent „Goed, goed”, riep hij korzelig. „Houd Rijvers er dan in, maar Wilkes moet er uit”. Ik vertelde hem ,dat helemaal niet vaststaat, dat het Schwartz z’n bedoeling is, Wilkes op te stellen. Hij is domweg één van de velen (17 plus drie verhin- derde PSV-spelers) die voor de training zijn uitgenodigd. Of hij een plaats in het Nederlands Elftal krijgt, staat echter nog niet helemaal vast. Maar, vreemd genoeg, daarom ging het hem niet. „Ook al zou Wilkes in geweldige vorm zijn, dan nóg moet-ie hem niet opstellen”, klonk het verontwaardigd. „De man zit vaker in Spanje dan hier. En als hij dan weer eens een jaartje in ons land is, dan zeker de weg naar het Nederlands Elftal voor jongeren blokkeren. Dat gaat niet aan”. dat de wet dan in werking treedt) tot en met 31 januari 1961, dus gedurende Aanvragen om pensioen enz. Aanvragen om toekenning van een pensioen of een tijdelijke uitkering moe ten worden ingediend bij de Raad van Arbeid. Aanvraagformlulieren zijn even eens verkrijgbaar op de postkantoren. Het is van belang, dat ieder, die voor een uitkering in aanmerking meent te komen, zo spoedig mogelijk een aanvra ge indient. Bakhuizen, auto zonder stoplicht, 12,50/ 3 dh.; Jisse D. te Minnertsga, overschrij ding maximum snelheid, 35/7 dh.; Pie ter J. K. te Langweer, vissen zonder ver gunning, 10/2 dh.; Cornells Z. te Bols- ward, fietsen in verboden straat, 2/1 dh.; Eligius R. M. te Groningen, zich be vinden op verboden grond, 4/1 dh.; Michiel C. te Hommerts, met bromfiets niet verplicht rijwielpad volgen, 6/2 dh.; Bauke B. te Scharnegoutum, over schrijding maximum-snelheid met brom fiets, 30/6 dh.; Klaas W. te Hemelum, auto zonder de vereiste verlichting, 25/ 5 dh,; Dirk L. te Wons, persoon op brom fiets vervoeren, waarbij bromfiets niet was voorzien van doelmatige zitplaats en voetsteunen, 5/1 dh.; Harmannus W. te Garnerwolde, rijden over verboden weg, 3/1 dh.; Jelle G. te Marssum, mo torrijtuig met te hoge wieldruk, 20/4 dh.; Auke L. te Bolsward ,bij inhalen niet de vereiste voorrang verlenen, 50/ 10 dh.; Teake de V. te Oosterend, brom fiets zonder achterlicht, 5/1 dh.; IJpe R. te Koudum, bromfiets zonder achterlicht, 5/1 dh.; Melchior W v. A. te Wagenin- gen, auto parkeren op viaduct, 10/2 dh.; Anthonius A. W. B. te Blaricum, overtreding wachtverbod, 10/2 dh.; Jannes v. d. W. te Akkrum, aan de lin kerzijde van de weg parkeren, 10/2 dh.; Atze S. te Leeuwarden, auto zonder de vereiste verlichting, 25/5 dh.; Hendrik v. D. te IJlst, bromfiets zonder goedwer- kende voorrem, 5/1 dh.; Thijs P. te Heerenveen, aanrijding te Sneek (Prins Hendrikkade) 30/6 dh.; Jacob H. te Leeuwarden, geen voorrang verlenen, 50/10 dh. ov. ontz. rijbev. 6 mnd. vw. p. 2 j. Bernardus H. C. te Utrecht, aanrij ding te Sneek (Leeuwarderweg) 35/7 dh.; Jan K. te Veendam, aanrijding te Sneek (Scherhemstraat), /10/2 dh.; Wiet ze C. O. te Akkrum, aanrijding te Sneek, (Leeuwarderweg), 75/15 dh.; Ane D. te Schettens, aanrijding te Workum, 15/3 dh. -j- to-'w. civ. vord.; Jacobus J. te Bolsward, niet voldoende naar rechts uitwijken, 15/3 dh.; Gerbrig M. te Wor kum, aanrijding te Workum, 5/1 dh. „Waarom is Wilkes er bij?” vroeg hij met sombere stem. Hierop begon ik hem te vertellen, dat Wilkes weliswaar de laat ste weken geen daverende dingen had gedaan op onze velden, maar dat men hem op grond daarvan toch nog niet voor goed kon afschrijven voor de Oranjeploeg En dat het op zichzelf wel goed was, tus sen wat jongere spelers een enkele oudere te plaatsen, zodat men een mengsel van routine en jeugd krijgt. „Maar we heb ben Kees Rijvers toch nog”, riep hij ver ontwaardigd over de lijn. „Wij behoeven toch geen twéé oude mannen in die voorhoede te zetten”. En nu i.on ik wel geduldig uiteen trachten te zetten dat Rijvers met zijn 33 jaren heus zo oud nog niet is en dat niet alleen de leeftijd telt, maar vooral ook de conditie, waarin men zich houdt (en Rijvers is daar sterk in), terwijl verder spelinzicht, ervaring e.d. uiterst belangrijk zijn bij de inter landwedstrijden, hij wilde daar niet van horen. Op 22 september komt het Frysk Or kest hier zijn eerste concert in het nieu we seizoen geven. Op het programma staan „Le festin de l’araignée” van Rous sel, Moussorgsky’s „Schilderijententoon stelling” en het 2e pianoconcert van Rachmaninow (solist Robert Alexander Bohnke, prijswinnaar internationaal muziekconcours 1956 Genève). Op dinsdag 5 januari 1960 wordt hier een populair programma gegeven; op dinsdag 2 februari komt het orkest de Jupiter symfonie van Mozart geven, het 8e vioolconcert van Spohr (solist Stan ley Weiner), de klassieke symfonie van Prokfieff en de ouverture Romeo en Julia van Tschaikowsky. Op dinsdag 10 mei komt het orkest met een Tschai- kowsky-programma (ouverture 1812, le Pianoconcert, 6e Symfonie), solist Bram Boelee. Op 11 november 1959 zal het Frysk Orkest de begeleiding verzorgen van de opera-uitvoering waarmee Forum hier dan optreedt (Cavalleria Rusticana, Paljas). Op 27 oktober begeleidt het orkest de uitvoering van Handels „Saul” door de Chr. Oratoriumver. alhier en op 14 april 1960 weer de Matthaus Passion te geven door de Oratoriumver. Bols ward en het Sneker Cantatekoor. Als een reusachtige magneet trekt Circus Krone avond aan avond duizenden be zoekers uit geheeel de provincie naar de Friese hoofdstad. En het zeer gevarieer de en boeiende programma is die enor me toeloop inderdaad ook waard. Het aantrekkelijke van dit programma is wel, dat enerzijds het karakter van het oude circus met zijn paarden, wilde die ren, acrobaten en clowns bewaard is ge bleven, maar dat aan de andere kant ook het moderne variété en de show er een ruime en belangrijke plaats in hebben gekregen. In de gala première dindagavond ging aan dit alles nog een voor Friesland wel zeer attractief nummer vooraf: een défilé van de drie op die dag op de grote jubi- leumkeuring van het Friesche Rundvee Stamboek uitgeroepen kampioenskoeien en de drie reserve-kampioenes die door hun trotse eigenaren en verzorgers in de piste werden rondgeleid. Het duizend koppige publiek dat de grote tent bijna geheel vulde applaudiseerde enthousiast en rees als één man omhoog toen het circus-orkest het Fries Volkslied inzette, dat spontaan werd meegezongen. Het uit vijf scènes bestaande festival- programma werd daarna non-stop en met veel succes afgewerkt. De paardendres- suur nam hierbij een grote plaats in met als hoogtepunten Hansels ruitertroep, Louise en Rogers gracieuze en gedurfde optreden op de paarderug en Carl Sem- bachs presentatie van zij: 24 Arabische schimmelhengsten, waarmee hij een ova tioneel applaus oogste. Van de overige nummers verdienen in ’t bijzonder vermeld Tarzan Gilbert Houc- ke met zijn koningstijgers, Carmen de Castello met haar vermetele balanceer- kunst op een vrij-hangende trapeze, het adembenemende optreden van Pierre Alizé, met recht de koning van de lucht genoemd, met zijn partners Jacques en Marlies aan de vliegende trapeze, de Acht Mohameds, de fantastisch werken de Arabieren op de dubbele springplank en de jongleur Edoardo Raspini. Maar ook de feestoptocht van de zestien reuze- olifanten onder leiding van mevr. Frieda Sembach-Krone, de Arabierenkaravaan met kamelen en dromedarissen, de exo tische dressuurcombinatie van acht dro medarissen en niet te vergeten de ballet- en Oosterse dansen dragen veel bij tot het grote succes. Gedeputeerde Staaen van Friesland heb ben zich dezer dagen tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met een brief .waarin zij hun oordeel kenbaar hebben gemaakt over de conclusies van de commissie ,die omtrent de mogelijkheid en wenselijkheid van hoger onderwijs in Friesland onlangs een rapport heeft uitgebracht. Gedeputeerde Staten hebben de Minister doen weten, dat zij zich geheel achter de inhoud van dit rapport stellen, hetwelk naar hun mening het bestaansrecht en de wenselijkheid van de stichting van een dergelijke instelling van hoger onderwijs heeft aangetoond. dempt en zo verkrijgt ons dorp opnieuw een ander aanzien. Er zullen in de nabije toekomst nog meer belangrijke werken kunnen worden uit gevoerd. Wij schrijven hier kunnen en niet moeten. Want GSuw is de Lauwers- zee niet en hier komen ook geen excel lenties op bezoek, hoewel „de Lege Geaën” één van zijn grootste zonen tot minister-president zag benoemd, nl. Mr P. S. Gerbrandy ,die door zijn studie: „De strijd voor nieuwe maatschappij vor men”, zich een Europese naam verwierf. En bracht niet het dorp Goënga Prof, dr Boomstra voort? VIER GESL ACHTEN Geertje Jellema-Landman, 89 jaar, geb. 13 april 1870 te Offingawier. Anne Visser Jellema, 64 jaar, geb. 26 juli 1895, Scharn egoutum. Geertje Zijlstra-Visser, 30 jaar geb. 30 juni 1929 te Follega. Anne Zijlstr a, geb. 17 jan. 1959 te Follega. Wie vóór 1940 in de rij van dorpen, doorgaans „de Lege Geaën” genoemd, met zekere kans van slagen een vergadering wilde uitschrijven of een filmavond dacht te organiseren, moest daarvoor in het hart van „de Lege Geaën” Gauw zijn. Het cultureel-geestelijk leven kon juist hier tot bloei komen. Gauw was het centrum. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Waterland (14/9); s.s. AJnati (15/9); Australië: s.s. Or- cades (15/9)Brazilië: m.s. Waterland (14/9); s.s. Alnati (15/9); m.s. Uruguay Star (18/9); Canada: s.s. Nieuw Am- sterdam(13/9)s.s. Grote Beer(15/9) ;m.s. Westerdam (17/9); Chili: via New York (13/9); via New York (17/9); Indonesië: m.s. Mersey Lloyd (17/9); Ned. Antillen m.s. Sarpedon (15/9); Nieuw Zeeland: s.s. Rangitata (17/9); Suriname: m.s. Daphnis (16/9); Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: m.s. Randfontein (15/9); Brits Oost Afrika: s.s. Europa (16/9). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Evenals de Algemene Ouderdomswet is ook de Algemene Weduwen- en We zenwet een volksverzekering, waarbij de gehele bevolking is betrokken. Iedere ingezetene van 15 jaar en ouder is ver zekerd. De verplichting tot betaling van premie eindigt echter op de 65-jarige leeftijd. De heffing van de premie heeft op gelijke wijze plaats als bij de premie A.O.W., nl. door een aanslag, eventu eel door inhouding op het loon. Daar de premie voor de A.O.W. te hoog blijkt te zijn, wordt verwacht dat ook de premie voor de Alg. Weduwen- en Wezenverze- kering in elk geval gedurende 1960 uit de thans geheven 6,75 kan worden betaald. Gedurende het eerste jaar zal de nieuwe wet dus geen verzwaring van lasten met zich meebrengen. In het vorige artikel hebben wij het voorbeeld van een raket gebruikt. Wij hopen, dat velen na lezing van het voor gaande hun aanvrage met succes zullen lanceren, zodat het doel van deze wet ook inderdaad wordt bereikt. toestand in de richting vari versterking van de primaire welvaartsbronnen als industrie, veeteelt en landbouw en een secundaire als de recreatie. Maar er moet meer gebeuren .sanering blijft een harde permanente noodzaak .bedrijfstakken, welke saneringsfondsen hebben moeten die handhaven. Het Etif heeft ook een plan inzake de handhaving van bepaalde dorpen op minimum schaal waar zoda nige voorzieningen zullen zijn dat de da gelijkse behoeften er kunnen worden ge kocht, secundaire dorpen zullen wat meer voorzieningen hebben en grotere kernen weer ruimere. Dorpen beneden de minimum schaal van bevolking zou den als ’t ware leeglopen omdat de da gelijkse voorzieningen er niet zijn. Voor de chr. middenstander zit er achter zo’n plan een uitnemende gedachte omdat het beoogt dat de overheid zal helpen wat in nood verkeert. We kunnen blij zijn met zulke rapporten maar moeten toch ook de betrekkelijkheid er van zien. Het kan ook anders gaan dan men nu uitrekent en het lijkt spr. toe dat hier in de eerste plaats een taak is voor de middenstand zelf. De middenstand in de Z.W.hoek dient zich bewust te worden van wat er gaat gebeuren als er naar de rapporten wordt gewerkt. Men moet zich gezamenlijk werpen op de bestude ring van deze vraagstukken en trachten invloed te krijgen in de organen die eventueel deze plannen zullen uitvoeren, bijv, via een provinciale adviesraad. Het is voor spr. nog niet zo zeker dat de bevolking uit een dorp beneden de mini mumschaal graag weg wil omdat er geen voldoende materiele voorzieningen zijn, zij kan wel heel sterk gehecht zijn aan haar kleine gemeenschap. Principi eel gezien had spr. ook liever gehad dat alles wat zijn levensvatbaarheid in een bepaald gebied had geopenbaard, door de overheid werd gesteund, dan dat ker nen waren aangewezen. Een vraagstuk dat met het stimuleren van de recreatie opkomt is dat van de recreatie op de zondag. Spr. roert al deze vraagstukken slechts even aan opdat iedere midden stander er zich op zal bezinnen en zich van zijn verantwoordelijkheid bewust wordqn. Overigens meende hij dat als het Noorden werkelijk zal worden gehol pen, de regering dieper in de schatkist zal moeten grijpen dan ze van plan is te doen ,de vijftig miljoen zullen dan wel 500 miljoen moeten worden. Nadat een forum nog een aantal vra gen had beantwoord sloot de voorzitter het congres met een opwekkend woord; de heer K. de Jong ging in dankgebed voor. Tijdens de pauzes verzorgde de heer H. A. Riphagen van hier de piano r uziek. Na afloop van het congres volg de nog een feestavond verzorgd door de C. M. V. Sneek. Klaas A. de J. te Scharnegoutum, Rijwiel zonder achterlicht, 3/1 w.t; Jan F. H. te Broek, Bromfiets zonder voorrem ,en voetsteunen, 5/2w.t.; Fetze de J. te Sneek, Met bromfiets verhoogd voetpad volgen, 5/1 w.t.; Jai? R. V. te Bolsward, met bromfiets over autoweg rijden, 5/1 w.t.; Willem A. te Bolsward, bromfiets zonder goedwerkende voorrem, 5/1 w.t.; Lijkle H. de V. te Sneek, geen rich ting aangeven, 4/1 w.t.; Madeleine M. de N. te Hommerts, aanrijding te Sneek (Marktstraat-Kleine Kerkstraat), beris ping; Sijt-e IJ. te IJlst, aanrijding te Sneek (Oppenhuizerweg), berisping; An na M.G.S. te Sneek, aanrijding te Sneek (Gysb. Japiksstraat), vrijspraak; Anskje S. v. d. T. te Ysbrechtum, aanrijding on der Bolsward, berisping; Benedictus A. M. B. te Mechelen, aanrijding te Sneek (Oosterdijk), 5/1 dh.; Durk S. te Wij- ckel, aanrijding te Sondel, 1 mnd. tucht- sch. vw. p. 2 j.; IJke S. te Wijckel, idem, 100/20 dh, -j- v.v.; Jan W. te Leeuwar den, auto met verblindende verlichting, 15/3 dh.; Agnietje Y. te Sneek, geen voorrang verlenen, ontslag van rechts vervolging; Hans de V. te Sneek, ver keer in gevaar brengen, 30/2 w.t. ov. 4- ontz. rijb. bev. 6 mnd. vw. p. 2 j.; Hen drik v. S. te Wons, geen voorrang ver lenen /75/15 dh.; Hantje F. W. te Kou dum, aanhangwagen zonder lengte drie hoeken, 10/2 dh.; Francisca M. H. te Beverwijk, geen luistervergunning in auto, 10/2 dh.; Benedictus A. M. B. te Mechelen, rijden met vrachtauto zonder deugdelijke bedrijfsrem, 10/2 dh.; Jo hannes F. B. te Valkenburg, Laten rijden met vrachtauto zonder deugdelijke be drijfsrem, 20/4 dh.;Bauke S. te Burg- werd, geen luistervergunning, 10/2 dh.; Dirk de V. te Kimswerd, idem, 15/3 dh.; Jan v. d. M. te Bolsward, idem,»/ 15/ 3 dh.; Johannes H. A. te Sneek, idem, 15/3 dh.; Ymke K. te Piaam, Het laten vallen van lading op de weg, 15/3 dh.; Toen ik zijn stem door de telefoon herk ende en z’n Friese tongval valt altijd op kon ik een zucht van zelfmedelijd e.. nauwelijks onderdrukken. Dat zou wel weer een lamentabel verhaal over Abe Lentra worden! Maar nee, de geest driftige Lenstra-supporter, die jarenlang elke lofuiting mijnerzijds op Abe met applaus onderstreepte, maar elk spoortje van kritiek op de grote speler veront waardigd te lijf ging, had zich er blijkbaar bij neergelegd, dat Abe nu niet meer voor het Nederlands Elftal in aanmerkin g komt. Hij had nü andere kritiek en wel naar aanleiding van het lijstje van 17 spelers, dat in de pers verschenen was; spelers uit wie de Bondscoach Schwartz in eerste instantie de ploeg, die volgen de maand tegen Belgen en Duitsers speelt, zal samenstellen. de namen? Kerkhoffs is een 23-jarige binnenspeler van Sportclub Enschede, die mede dankzij de prachtige passes, die hij van Lenstra en de Oostenrijker Brousek krijgt - onlangs 6 goals in één wedstrijd voor zijn club scoorde. Groot is een jonge binnenspeler van Ajax, overgenomen van Stormvogels, die op het ogenblik verbluffend productief is. In de drie wedstrijden van zijn club voor de nieuwe competitie, heeft hij al twee maal een hattrick gescoord. „Die moeten het Nederlands Elftal in!” riep de boze man. „Jong bloed, spelers die in vorm zijn, dat hebben wij nodig”. Zeker, er is iets van waar. Alléén: laten wij nu nog even wachten, of Kerkhoffs en Groot blijven uitblinken. Het kunnen ook strovuurtjes blijken te zijn en dan is nóch de Oranjeploeg nóch de speler er mee gediend ,dat men hem zo snel naar voren heeft gehaald. Als Kerkhoffs en Groot uitblinkend spelen, kan de Bonds coach hen straks niet langer passeren. Maar drie wedstrijden vormen smalle basis -oor hun verkiezing. Want denk er wel aan, dat al menig voetballer zijn nek gebroken heeft door te vroeg in het heetste vuur te zijn gehaald. Van clubvoetbal naar interlandspel is een grote stap. Het is beter om die stap be dachtzaam te zetten. Anders volgt een struikeling en ligt er een talent op de neus. Met alle gevolgen van dien wet is overleden en die toen jonger dan 50 jaar waren en geen recht op wedu wenpensioen hadden omdat zij geen kin deren jonger dan 18 jaar te verzorgen hadden of niet invalide waren. Deze tij delijke uitkering heeft ook in dit geval een beperkte duur. Hiervoor geldt het zelfde als bij de algemene wettelijke re geling. Dus: voor een weduwe, die jon ger is dan 27 jaar: 6 maanden en voor een weduwe tussen 27 en 50 jaar: 6 maanden plus 1 maand voor elk vol jaar, dat zij ouder is dan 26 jaar, met een maximum van 2 jaar. Hieraan is echter een belangrijke beperking verbanden, nl. voor de berekening van de duur van de uitkering wordt uitgegaan van de da tum van overlijden van de man, maar de uitkering heeft alleen plaats over de maanden, die na het in werking treden van de wet nog resteren. Het volgende voorbeeld moge dit verduidelijken, waar bij wij aannemen dat de wet op 1 okto ber a.s. in werking zal treden: Een vrouw wordt op 12 maart weduwe. Zij is 40 jaar, heeft geen kin deren en is niet invalide. Zij zou dus voor een tijdelijke uitkering gedurende 6 plus 14 is 20 maanden in aanmerking komen. Deze 20 maanden beginnen te lopen op 1 april 1957, zodat de uit kering zou eindigen op 30 november 1958. Dit is vóór het in werking treden van de wet, zodat zij geen uitkering ont vangt. Zou de man op 12 maart 1958 overleden zijn, dan zou de vrouw 41 jaar geweest zijn en zou de uitkering lopen gedurende 6 plus 15 maanden is van 1 april 1958 tot en met 31 december 1959. Dit is gedurende 3 maanden na het (veronderstelde) in werking treden van de wet. Daar echter de tijdelijke uit kering op grond van de overgangsrege ling niet wordt toegekend als de uit keringsduur minder dan zes maanden zou bedragen, ontvangt ook deze wedu we niets. r Indien de man op 12 maart 1959 was overleden, is de uitkerings duur 6 maanden plus 16 maanden, dit is van 1 april 1959 tot en met 31 januari 1961. De weduwe ontvangt nu een uit kering van 1 oktober 1959 (aannemende 16 maanden. Hieronder het vervolg van het verslag van het vorige woensdag alhier door het gewest Friesland van de Chr. Midden standsbond gehouden Middenstandscon gres. Ir J .J. Pilon, ingenieur bij de rijks waterstaat in Friesland en deskundige op het gebied van de recreatie sprak over bovengenoemd onderwerp. Deze spreker wees op de stormachtige ont wikkeling van de recreatiebehoefte in Nederland en onze omgeving in de laatste jaren, waarvan het einde nog niet is te zien en waarbij ook Z.W. Friesland uitnemende kansen heeft. Doch-het moet oppassen dat de recrea tiezoekenden niet als een wals over zijn gebied gaan, ten kóste van dé eigen zeden en gewoonten. In het wes ten en zuiden des lands worden al mil joenen besteed aan recreatieprojecten en er is een wisselwerking tussen in dustrie en recreatiemogelijkheid, ze liggen graag bij elkaar. De steden aan de rand der recreatiegebieden moeten mogelijkheden bieden voor recreatie in de avonduren. De Z.W.hoek is een nieuw recreatiegebied met zeer veel mogelijkheden (grote watervlakten vlak bij de Gaasterlandse bossen en de IJsselmeerkust). De stadjes met haar eigen architectuur zijn ook aantrekke lijk. De toegangsmogelijkheden zijn gunstig: autoweg van Afsluitdijk naar Sneek, autoweg van daar naar Lemmer en Kampen, straks de weg over Lely stad en de nieuwe Zuiderzeestraatweg. Men dient langs de autowegen te zor gen voor parkeerruimte waar de toe rist liefst bij een bosje kan picknicken. Langs de weg Leeuwarden-Sneek en de spoorweg Leeuwarden-Staveren kunnen ook veel buitenlanders dit ge bied bereiken. Friesland en Groningen liggen zeer gunstig in het spannings veld tussen N.W. Duitsland (en Scan dinavië) en de randstad Holland en het toeristenverkeer vandaar is typisch op Arie K. te 's-Gravenhage, aanrijding te Kornwerderzand, ontslag v. rechtsver volging; Jacobus V. te ’s-Gravenhage, idem, 15/3 dh.; Harmen T. te Sneek, vrachtauto overbeladen en van ondeug delijke bouw, 1250/5mnd. h.; Finne V. te Heeg, het laten vallen van lading op de weg, 50/10 dh.; Steffen v. d. W. te Sneek, aanrijding te Sneek (Park straat), 12,50/3dh.; Menno V. te Gro ningen, aanrijding te Zurich (Afsluit dijk) 40/8dh.; Jelte L. te Amsterdam, verkeersongeval te Heeg, schuldig z.t.v. straf; Petronella J. M. B. te Kloosterbu ren, aanrijding onder Ysbrechtum, 25/ 5 dh.; Leonardus D. L. te Amsterdam, bromfiets zonder achterlicht, 5/1 dh.; Geert d. K. v. D. te Leeuwarden, met 3 personen op bromfiets rijden, 6/2 dh.; Femmigje L. te Doniaga, niet rechts hou den, 5/1 dh.; Eelke K. te St. Nicolaas- ga, rijwiel zonder koplicht, 4/1 dh.; Maria C. V. te Sneek, fietsen in verbo den straat, 3/1 dh.; Peter K. te Breda, vaartuig zonder vereiste verlichting, 10/2 dh.; Arjen v. d. V. te Niebert, met bromfiets niet rechts houden, 4/1 dh.; Wijbren S .te Zeist, geen luistervergun ning in auto, 6/2 dh.; Harmen M. te Baard, persoon vervoeren op bromfiets zonder voetsteunen, 5/1 dh.; Jan J .te Warns, rijwiel met verblindende verlich ting, 4/1 dh.; Ablah L. te Harich, rij wiel zonder koplicht, 3/1 dh.; Jan v. d. H. te Emmeloord, met bromfiets niet verplicht rijwielpad volgerj, 4/1 dh.; Hidde de J, te Haskerhorné’, fietsen zon der handen aan het stuur, 5/1 dh,; Rei- nart K te Harderwijk, met bromfiets de middenbaan van een rijweg volgen, 4/ 1 dh.; Ids H. te Scharnegoutum, geen voorrang verlenen 40/8 dh.; Jan W. L. te Sneek, door stoplicht rijden, 7,50/2 dh.; Sijbren V. te Koudum, rijwiel zon der goed werkende voorrem, 5/1 dh.; Sijbren G. te Workum, motorrijtuig zon der achterlicht, 10/2 dh.; Ruurd M. te Tot nu toe hebben wij ons alleen bezig gehouden met de algemene regeling van de wet. Deze algemene regeling geldt voor hen, die na het inwerking treden van de wet weduwe worden. Zij, die op dat tijdstip reeds weduwe zijn, zouden aan deze wet geen aanspraken kunnen ontlenen, als er geen bijzondere maat regelen waren getroffen, waardoor ook deze weduwen kunnen worden geholpen. Deze maatregelen zijn neergelegd in de overgangsregeling, welke het volgende inhoudt: Een vrouw, die op de dag van inwerking-treding der wet weduwe is, heeft recht op weduwenpensioen als zich één van de volgende omstandigheden voordoet a. als zij een huishouden heeft, waar toe behoort een eigen kind, dat jonger is dan 18 jaar en geboren is vóór of op de dag waarop de echtgenoot is over leden; b. indien zij invalide is 1. op en sedert de dag van inwerking treden der wet, mits dc invaliditeit blij vend is; 2. op en sedert de laatste dag van de maand, waarin haar jongste kind 18 jaar werd, en de invaliditeit tenminste drie maanden zal voortduren; c. indien zij 50 jaar of ouder was op de laatste dag van de maand, waarin de echtgenoot is overleden; d. indien zij 50 jaar of ouder is bij inwerking treden der wet en op de eerste dag van de maand, waarin zij 50 jaar werd, een eigen kind in leven was, dat op de laatste dag van de vooraf gaande maand jonger dan 18 jaar was en dat vóór of op de dag van het over lijden van haar echtgenoot werd gebo ren; e. indien zij gedurende een tijdvak van vijf jaren, gelegen vóór het inwer king treden van de wet en eindigend op of na de eerste dag van de maand, waar in zij 45 jaar werd, weduwe was en ge durende dat tijdvak een eigen kind, jon ger dan 18 jaar, in leven was en dat vóór of op de dag van overlijden van haar echtgenoot was geboren; f. indien zij 60 jaar of ouder is nij het inwerking treden der wet. Evenals in de algemene regeling is ook in de overgangsregeling het „etappe- systeem” opgenomen. Heeft dus een we duwe recht op pensioen omdat zij kin deren jonger dan 18 jaar te verzorgen heeft, dan vervalt het pensioen als het jongste kind 18 jaar wordt. Is de moe der dan echter invalide of 50 jaar, dan houdt zij de uitkering. Is de uitkering verlengd op grond van invaliditeit, dan zou het pensioen moeten eindigen als de invaliditeit eindigt. Is de weduwe dan echter 50 jaar, dan blijft zij in het genot van het pensioen. Voor de overgangs regeling geldt eveneens, dat de weduwe in het genot van het pensioen blijft als zij in de maand, waarin haar jongste kind 18 jaar wordt, 45 jaar of ouder is, mits zij dan gedurende de laatste vijf jaren weduwenpensioen heeft genoten. De overgangsregeling kent ook een tij delijke uitkering. Deze geldt dus voor weduden, dié, ook op grond van de over gangsregeling; niet voor een wedtrwen- pensioen in aanmerking komen. De tij delijke uitkering wordt krachtens de overgangsregeling in de eerste plaats toegekend aan weduwen wier echtge noot voor het inwerking treden van de Verenigingen en clubs, we noemen de muziek- en zangverenigingen, de C.J.V.’s en de Meisjesverenigingen, de Vrouwen verenigingen en jongensclubs trokken haar leden uit eigen woonplaats ,maar ook uit de omliggende dorpen. Deze structuur werd gedurende de oor logsjaren ’40 - ’45 enigermate geremd, maar niet zodra waren de dagen der be- vrijding daar of het verenigings- en clubleven begon onmiddellijk een op waartse tendens te vertonen. De „Fryske Krite”, in vroeger jaren door de heer Hette Jaarsma, Szn., opgericht, kwam al spoedig na mei 1945 met een eigen or gaan, „De Lege Geaën Oerein”, uit. En zoals het vóór de jaren ’40 - ’45 was, zo wordt het ook thans weer gezien. Gauw was eens het centrum van handel In de vroege middeleeuwen werd hier reeds een jaarmarkt gehouden. In deze eeuw kozen de schippers hun domicilie in onze woonplaats. De scholen werden in het hart van „de Lege Geaën” gebouwd .terwijl die van Goëngamieden en Offingawier, waar eertijds ook scho len verrezen, na langer of korter tijd weer verdwenen. Thans zijn de twee Chr. scholen in Gauw tot één samenge smolten en zodra dit kon geschieden werden er alweer plannen gemaakt om de thans leegstaande school, aan de west zijde van ons dorp gelegen, tot een Chr. kleuterschool te bestemmen. En kleuters zijn hier wel. Thans verrijzen er nieuwe huizen. Een gedeelte van een doodlopende vaart werd daartoe van Gemeentewege ge- Om op de uit te voeren werken terug te komen, het kleine (voormalige) haventje behoeft een volledig berst d en een trot toir naast de daarvoor in aanmerking komende gunstig gelegen weggedeelten zal geen overbodige weelde zijn. Voor ernstige initiatiefnemers zal het stichten van een kleine bazar zeker een goede broodwinning geven, want luxe artikelen e d. kan men in onderscheidene plaatsen van „de Lege-Geaën” niet ko pen. In Gauw worden huizen gebouwd en plannen gemaakt .Er kunnen nog meer huizen bij. Of er nog meer mogelijkhe den zijn? Die zijn er zeer zeker. Wie op het verleden van ons dorp let, die heeft wel hoop voor de toekomst. Daarbij lette men in het bijzonder op de zo diepe ge dachte, die er schuilt in de spreuk: de Zegen des Heren, die maakt rijk! 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5