N.C.R.V. Zangavond Uit onze Raadzaal Jubileumtentoonstelling Gas-en Waterleidingbedrijf IJLST WYMBRITSERADEEL van en Prinses Beatrix 7J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 69 Donderdag 27 aug. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - RedakteurL. KIEZEBRINK Bezwaren tegen nieuw bouw aan de Groen van Prinster er straat De Gysbert Japicxprijs Fan it Snitser Frysk Toaniel Wie vond collecteboekje een A Oud-stadgenoten succesvolle fotografen in Canada Opbrengst Anjercollecte in Wymbritseradeel Prinses Wilhelmina verzoektgéén drukte Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Telefoon: 3005 (K 5150) De ontwikkelingsdagen te Joure Zilveren Doeltournooi v.v. „Black Boys” Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Tuinbesproeiïng niet leidingwater weer verboden vaart vanuit de Sneker Jachthaven naar Langweer Personeelsreisje Fa. D. Bergstra Het wordt druk op de Langweerder Wielen Kerknieuws SNEEKER NIEUWSBLAD name van Zie verder pag. 2 i L Voor de bakkers Een jong TWINTIG JAAR GELEDEN I De heer J. P. de Vries is natuurlijk verheugd dat er weer woningen gebouwd wordt donderdag 10 september een spe ciale voorlichtingsavond gehouden ten einde hen te animeren meer gebruik re maken van gas in de bakkerij. Voor dit doel zul’en een oven en andere bakkerij - machines en -apparaten worden tentoon gesteld. Op de tentoonstelling wordt ook een veiligheidsgasslang getoond, welke ab solute veiligheid geeft. De thans veelal gebruikte rubberslang voor de aanslui ting van het gascomfoor kan nl. onge lukken veroorzaken door afglijden of in scheuren van de slang. dacht is aan tapijtlatten. De Voorzitter antwoordt dat de plan nen geen belangrijke veranderingen heb ben ondergaan, al moest er iets bezui nigd om de curveprijs te halen. Onder zocht zal worden of er tapijtlatten wor den aangebracht. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. afgesproken, waarschuwing Op 1 september a.s. zal deze foto precies twintig jaar oud zijn. Het zal dan n.l. twee decennia geleden zyn, dat de Duitse legers uit Silezië, Pommeren en Oost- Pruisen over de Poolse grenzen rolden, waarmee de Tweede Wereldoorlog was begonnen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Dnjfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Ook in de hoogte goed ontwikkeld, maar in dit register iets minder safe. Zij be schikt bovendien over een flink volume. Zij was daardoor boven de, hoewel cor recte, doch nogal nadrukkelijke orgelbe geleiding van Feddema, goed te volgen. Met de weergave van twee Bach-liederen wist Miep Wijngaarden zich derhalve zeer te onderscheiden. J. N. de gelegen- bestaan De uit de heren S. Leiker te Leeuwar den, dr IJ. Poortinga te Menaldum en D. A. Tamminga te IJsbrechtum bestaan de commissie van advies voor de toe kenning van.de Gysbert Japicxsprijs 1959 heeft aan Gedeputeerde Staten geadvi seerd de prijs toe te kennen aan de heer E. B. Folkertsma te Leeuwarden voor het essayistisch proza dat in de jaren 1955 1958 van zijn hand is verschenen en mede voor zijn literair oeuvre in het algemeen. De heer Folkertsma heeft evenwel mee gedeeld, geen vrijmoedigheid te hebben om de prijs te aanvaarden. Als gevolg hiervan hebben Gedepu teerde Staten moeten besluiten de Gys bert Japicxsprijs 1959 niet toe te kennen. Zondag is het weer de „grote” dag van de Voetbalvereniging „Black Boys” Dan wordt nl. op haar velden in de Noorderhoek het traditionele Zilveren Doeltoernooi gehouden. De bezetting Is dit jaar uitstekend, want behalve de or ganiserende vereniging nemen aan het toernooi deel de clubs: D.T.S., Leeuwar den II, Heerenveen II, Rood Geel en W.Z.S. Er wordt eerst in twee poules een halve competitie gespeeld. In poule A komen uit: D.T.S., Black Boys en Leeu warden II en in poule B: Rood Geel. W.Z.S. en Heerenveen II. De winnaars van deze poules komen in de finale, ter wijl de nummers twee om de derde en vierde prijs spelen. 's Avonds is in Amicitia de feestelijke prijsuitreiking met bal. vier ontwikkelingsdagen grote belang stelling van het publiek. ’s Avonds werd een sterrit gehouden voor auto’s en motoren, waarvoor niet minder dan 98 deelnemers hadden inge schreven. Deze sterrit was uitgeschre ven door de J. C. Visser-club te Sneek. In de klasse motoren gevorderden werd 1ste K. Korfmaker, Sijbrandabu- ren. In de klasse automobielen was de 2e pr. voor C. Wind, Sneek; 3e K. Jis- sink, Sneek. Deze Slang zal in de naaste toekomst verplicht worden voorgeschreven en daarom wordt men in de gelegenheid gesteld haar gedurende deze jubileum- maand tegen een sterk verlaagde prijs te bestellen. Dit kan geschieden op de daarvoor bestemde bestelkaartjes, welke op de tentoonstelling en bij de gemeentebedrijven worden uitgereikt. Voor deze tentoonstelling, welke op 9 september *s middags om 2 uur door burgemeestr Rasterhoff wordt geopend, Volgende week wordt H.K.H. Prinses Wilhelmina 79 jaar. De particulier se cretaresse van Prinses Wilhelmina, me juffrouw Geldens, verzoekt het volgen de mee te delen „Hoewel Prinses Wilhelmina Door de opnieuw aanhoudende grote droogte is het waterverbruik in onze stad weer ver boven het normale pen gestegen. Bedraagt dit normaal 2200 2300 m3 per dag, thans zijn er al dagen geweest met 2700 m3. De directie van het Waterleidingbedrijf roept daarom de medewerking van de gehele burgerij in om aan dit abnormale gebruik een einde te maken door geen water te verspillen. Gaat men daar mee door, dan komt er te weinig druk op de leiding, waarvan o.a. ook het ziekenhuis en andere in richtingen grote hinder zullen ondervin den. Het besproeien van tuinen en gazons met leidingwater is helemaal uit den boze. Tot wederaankondiging is dit daar om weer verboden. Wie zich aan dit ver bod niet stoort, loopt de kans afgesloten te worden. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op dinsdag 25 augustus 1959, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burge meester L. Rasterhoff; secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 17 leden; af wezig mevr. Sipkensv. d. Hoek en de heer Zeilstra (beide m. k.l. Nadat de notulen van de vergadering van 6 juli 1959 onveranderd zijn vast gesteld, wordt een aantal stukken voor kennisgeving aangenomen. Aan mej. F. Huizinga wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de openbare school voor zwakzinnige kinderen. I student, die in Sneek bezig was te collecteren voor een chr. instel ling, is zeer gehandicapt, doordat hij dinsdagmiddag omstreeks 12 uur (waar schijnlijk tussen Thabor en café Lage- veen) een collecteboekje is kwijt geraakt, waarin tal van adressen stonden geno teerd. Voor de vinder heeft het boekje niet de minste waarde, maar door dit verlies is de betrokkene zeer gedupeerd. Bovendien is' het niet wenselijk dat dit boekje in handen van onbevoegden komt. De politie is ingelicht en de vinder wacht een beloning. Men kan het boekje eventueel afgeven bij het politiebureau. Moandei de 24ste fan rispmoanne hat it S.F.T. as ynset fan it kommende win- terskoft syn simmergearkomste halden, dy’t goed bisocht wie. By de saeklike dingen dy’t op ’t aljemint kamen wie ü.o. in lytse foroaring yn it karbrief, dy’t mei algemiene stimmen oannomd waerd. Oer it fuortgean fan de hear Jan Hot- tinga nei Haerlim en fan mefr. Tine Draaismade Vries waerd it spitich üt- sprutsen, mar harren hertlik ft béste ta- winske. Dêrfoaroèr stie wer in oan- winst fan trije jongfammen, t.w. Gerda Fritsma, Anne Kanon en Ineke Blou. De foarsitter bispriek fierder de tilt nije toanielstikken dy’t de toanielkom- misje lézen hat. Der wiene wol in pear by dy’t mooglik wolris spile wurde sille mar nou koe de kommisje der noch net in kar üt dwaen. Om’t it S.F.T. wend is mei goede deeglike stukken op ’e lap pen to kommen, sil yn novimber ütein set wurde mei „De Nijboer fan Lyklema State” fan Abe Brouwer en yn febrewa- ris sil „It Wite Legioen” fan Maarten van Vugt spile wurde. De toanieljounen binne fêststeld op 18 en 19 novimber. De repetysjes bigjinne op 31 augustus. Het zal 1 oktober a.s. honderd jaar geleden zijn, dat het gemeentelijk gasbedriji alhier met Je aflevering van gas begon en 8 juli j.l. bestond 1 et waterleiding bedrijf vjjftig jaar. Ter gelegenheid van deze jubilea wordt van woensdag 9 t.e.m. - rijd .g 11 september a.s. in Je grote zaal van „Ons Gebouw” aan de Westersingel een tentoonstelling genouden, waarop een overzicht zal worden gegeven van een aantal interessante toepassingen .an aardgas op huishoudelijk en industrieel gebied. I ovendien wordm ’s middags en ’s avonds in samenwer king met de plaatselyke installateurs in de bovenzaal kookdemonstraties ge geven. Voor beide is de toegang gratis. zullen op ruime schaal uitnodigingen worden verzonden. Deze uitnodigingen bevatten een strook die men in de daar voor bestemde bus op de tentoonstelling kan deponeren. Men heeft dan kans op het winnen van een fraaie prijs. Dinsdagmorgen half elf heeft burge meester mr W. Hoekstra de industrie ën handelstentoonstelling, welke in het kader van de ontwikkelingsdagen, geor ganiseerd door het comité „Frysldns Rom” te Joure worden gehouden, ge opend. Daarbij sprak hij zijn voldoening uit dat Joure ondanks het feit, dat het niet tot kern werd aangewezen, toch nog altijd de vierde plaats onder de in dustrieplaatsen in Friesland inneemt. Wij komen daarmee n a Leeuwarden, Drachten en Sneek maar voor Heeren veen, Grouw, de zóne Bergum-Kootster- tille en Harlingen. De cijfers van de in de industrie te werk gestelden zijn, de vrouwen inbegrepen, als volgt Leeu warden 5844, Drachten 2673, Sneek 1912, Joure 1111, Heerenveen 830, Grouw 695, Bergum-Kootstertille 662 en Harlingen 616, aldus de burgemeester. Bijzonder betekenisvol werd dit feit nog, doordat er momenteel reeds weer onderhandelingen gaande zijn met een tweetal industrieën om zich in Joure te gaan vestigen, aldus mr. Hoekstra. Eén afkomstig uit de hoofdkern Leeuwarden en de andere uit de subkern Lemmer. In de middaguren werd de tentoon stelling „Fan Kunstige Han yn it Frys- ke Lan”, die geëxposeerd is in het voor malige bejaardenhuis in de Torenstraat, geopend. Er was op deze eerste van de Voor Haar bezoek aan de zeilwed strijden te Langweer zal H.K.H. Prin ses Beatrix zaterdagmorgen om 10 uur in de Jachthaven alhier arriveren en zich inschepen aan boord van Haar daar liggend Lemsteraakjacht „De Groene Draeck”. Vervolgens wordt via de Houke- sloot, Sneekermeer, Goëngarijpster Poel en Noorder Oudeweg naar de Langweerder Wielen gevaren, maar vóór aankomst aldaar zullen de bur gemeester van Doniawerstal Mr K. J. van Douwen en de voorzitter van de jubilerende Zeilvereniging „Lang weer” mr K. H, Mulder zich met hun echtgenotes aan boord van „De Groe ne Draeck” begeven. Eigendomsoverdracht perceel bouwterrein aan de Groen van Prinstererstr. aan Riemersma en Damsma te Irnsum. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 074 8 ten Sneeker Nieuwsblad. „Hoewel Prinses Wilhelmina dank baar en zeer erkentelijk is voor de har telijke gedachten en gevoelens, die op haar a.s. verjaardag naar haar uit zul len gaan, heeft zij desalniettemin ver zocht schriftelijke alsook telegrafische gelukwensen achterwege te willen laten, wijl het lezen en beantwoorden van vele poststukken op haar hoge leeftijd te grote vermoeienissen medebrengen”. Hardzeidag had de fa. D. Bergstra, groothandel in rijwielen en bromfiets onderdelen alhier de zaak gesloten van wege het feit dat op die dag het jaar lijkse uitstapje van directie en perso neel met hun dames werd gehouden. Dit jaar ging de tocht, begunstigd door prachtig zomerweer via de N.O. Polder over Kampen naar Apeldoorn. Onderweg werd vooral tussen Wezep en Epe geno ten van het prachtige natuurschoon dat deze omgeving (de Dellen) biedt. In Epe werd koffie gedroinken, waarna de ZWII-bus met chaufeur Meester aan het stuur koers zette naar het Bosbad in Apeldoorn, waar eerst een verfrissend bad werd genomen. Hierna volgde een uitgebreide koffiemaaltijd welke door alle deelnemers goede eer werd aange daan. Verfrist en versterkt bezocht men vervolgens Burgers Dierenpark in Arn hem waar o.a. de flamingo’s de uitzon derlijke aandacht van de firma te ver duren kregen. Het is nl. zo, dat op het handelsmerk dat de fa. Bergstra voert op al haar rijwieltassen en lederwaren deze fraaie, sierlijke en toch ook sterke vogel voorkomt. Nadat in het restau rant van het park Sonsbeek de zeer dorstig geworden kelen waren verfrist, zette men opnieuw koers naar het Bos bad in Apeldoorn waar, na nog een koele duik in dit prachtige zwembad, het diner in het restaurant alle moge lijke eer werd aangedaan. Om plm. 11 uur arriveerde het gezelschap weer be houden in Sneek, dankbaar voor deze door de directie aangeboden prachtige dag. Kamerstukken. Als gevolg van de omstandigheid, dat het carillon in de koepel van de Mar tinikerk tijdens de oorlog door de Duit se overheid werd gevorderd, is de be trekking van stadsbeiaardier bij besluit van de toenmalige burgemeester van Sneek, waarnemende de taak van de gemeenteraad van 11 september 1943, opgeheven. Uit een met de minister van binnenlandse zaken gevoerde correspon dentie is gebleken dat het, in verband met eeu door de Pensioenraad ingeno men standpunt, ter verkrijging van aan- dienst- heer om van de betrekking van stadsbeiaardier in te De Grote Kerk was dinsdagavond ge heel bezet met „medewerkenden” aan het samenzangprogramma voor de ru briek „Zingt al wat ademt de Here”. Deze avond, die georganiseerd was door de N.C.R.V., stond onder leiding van onze oud-stadgenoot en radiozanger, de heer Kees Deenik, die tevens fungeerde als samenzangleider en voorts als dirigent optrad van een zanggroep, bestaande uit vijf dames en vier heren. Verder werk ten nog mede Miep Wijngaarden van Leeuwarden, alt en Arnold Feddema van Mur-merwoude, orgel. Natuurlijk ontbrak ook de technische staf niet, want het ligt in de bedoeling dat het programma 21 oktober door de radio zal worden uitge zonden. De samenzangliederen: Gezang 136 vers 1 (als aanvangsnummer) en vers 5 als slot) benevens Gezang 180 en Psalm 147 (nieuwe berijming) werden voor dit doel „ingestudeerd” en uitgevoerd. Kees Dee nik, de grote zanger van het eenvoudige geestelijke lied, ontpopte zich tevens als een kundig samenzangleider. Op vlotte en (soms geestige wijze wist hij zijn be doelingen weer te geven. Daarbij onder steund door Arnold Feddema aan het or gel, slaagde Deenik er in zijn grote scha re zangers en zangeressen naar wens, d.w.z. goed ritmisch en met duidelijke uitspraak, te laten zingen. De zanggroep bracht vervolgens twee koralen (het eerste van M. Pierre en het tweede van H. Schütz) ten gehore. Dit koortje zong uitstekend. Goed strak wat stijl betreft. Mooi legato en zeer zuiver. Met dit goede stemmen-materiaal is dan ook heel wat te bereiken. Ook de liede ren van Julius Röntgen „Laat krijgen en schanden” en „In God rust mijne ziele” (geharmoniseerd door Meindert Boekel) werden met fraaie klank vertolkt. Miep V’ijngaarden beschikt over een mooi stemorgaan. Een uitgesproken alt. Garantie van rente en aflossing van een door de n.v. Bouwfonds Ned. Gem. aan mevr. A. C- Bylsma te verstrekken geld lening. Voor de zeilwedstrijden, welke Zeilvereniging Langweer ter heid van haar honderdjarig morgen en zaterdag op de Langweerder Wielen zal houden, blijkt onder de zei lers grote animo te bestaan. Het feit, dat Prinses Beatrix zaterdagmiddag deze wedstrijden zal bijwonen en o.a. ook de Koningin, Prins Bernard en de Prinses zelf hiervoor medailles hebben uitgeloofd, heeft dit vanzelfsprekend m hoge mate gestimuleerd. Voor de onderscheidene klassen zijn voor de open wedstrijden op zaterdag middag de navolgende aangiften bin nengekomen: Schouwen 4, Boeiers en Jachten 11, 12 v. Jollen 5, 16 m2 Stip- klasse A 9, 16 m2 Streepklasse A 14, idem B 17, Pampusklasse 7, 22 m2 klas se 10, Vrijheidsklasse 18, Valken 22, Re genbogen 10, totaal 12i. Van deze klassen zeilen de Regenbo gen, Valken, 22 m2 klasse, 16 m2 klasse en Vrijheidsklasse seriewedstrijden: twee op vrijdag aanvangende 10 uur en 2 uur en een op zaterdagmorgen, aan vang 10 uur. Voor de open wedstrijden beginnen de starten zaterdagmiddag half twee. Prinses Beatrix zal de door Haar in de Valken aangeboden medaille persoon lijk aan de winnaar uitreiken en wordt zaterdagmiddag omstreeks 1 uur met Hao'' Lemsteraak „De Groene Draeck” 00 ue Langweerder Wielen verwacht. Geref. Kerken: Beroepen te Zwarte- broek ds C. E. v. d. Broek te Goënga. sprake' op pensioengerechtigde tijd door de stadsbeiaardier, de Van Bergen, aanbeveling verdient bovenvermeld besluit tot opheffing --„.J_V.-X_._J.__ 1 trekken. Op voorstel van B. en W. wordt hier toe z.h.s. besloten. Z.h.s. worden voorts aangenomen de voorstellen van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegroting en de begro tingen van enige takken van dienst voor 1959; idem tot wijziging van de gemeen tebegroting en de begroting van het leningsfonds voor 1959; idem tot voor lopige ’’aststelling voor de openbare scholen van de in art. 55ter, le lid L.O.- wet 1920 bedoelde bedragen over 1955 er de in art. 33, 1ste lid van het besluit b.l.o. 1949 bedoelde bedragen over dat jaar. De heer Baayens vroeg bij dit voor stel in verband met zijn opmerking in een vorige vergadering over de vergoe ding voor cursussen voor onderwijsver nieuwing, of, zo deze cursussen al 'n 1955 zijn gehouden, deze kosten ook in de vastgestelde bedragen zijn opgeno men. De Voorzitter antwoordde dat het hem onbekend is of deze cursussen toen al werden gegeven, dit zal nagegaan wor den en zo dit het geval is en de kosten niet mochten zijn opgenomen zal dit alsnog geschieden. Voorts werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen: het voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen voor de uitbreiding en ver andering van inrichting van het gym nastieklokaal bij de Julianaschool; idem tot aankoop van een perceel weiland bij de Lemmerweg van mevr. E. C. Holm bergJorritsma te den Haag; idem tot aankoop van een perceel liggende in een te saneren stadsgedeelte. Bij deze beide voorstellen verzocht de heer B. de Vries in het vervolg in der gelijke gevallen een totale situatie tekening over te leggen, waardoor men gemakkelijker een inzicht krijgt in de toestand. De Voorzitter zegde toe dat aan deze wens zou worden voldaan; de landaan kopen aan det Lemmerweg lopen trou wens ten einde, dit betreft een der laat ste stukken nog niet in handen der ge meente. Z.h.s. worden voorts aangenomen de voorstellen van B. en W. tot ruiling van grond aan de Groenedijk met de pro vincie Friesland (P.E.B.); tot onbe- woonbaarverklaring van twee wonin gen; idem tot toekenning van premies ingevolge de Premieregeling woning verbetering en -splitsing 1953 en de ge meentelijke regeling betreffende het venapgen van faecaliëntonnen door closets en tot het verlenen van een ren teloos vóorschot uit de gemeentekas aan de voetbalver. „Black Boys”. Op de tentoonstelling zullen ambacht en industrie worden voorgelicht door ue districtsadviseur van het Gasinstituut en tevens een aantal maquettes en model len worden getoond, teneinde duidelijk te laten zien hoe aardgas en leiding water worden gewonnen. Wij ontvingen van onze oud-stadgenoot de heer L. J. Jasperse van 1945 tot 1951 bedrijfsleider van Foto Ris, Ooster- dijk alhier enige fraaie foto’s, door hem gemaakt tijdens het bezoek van Ko ningin Elizabeth aan Edmonton (Cana da). De heer en mevrouw JasperseAb- ma hebben n.l. na vier jaar als fotogra fen gewerkt te hebben op verschillende ateliers, in Edmonton, nu zelf een atelier onder de naam The Walin Studio’s of fine Portrait Photography (Bert and Rita Jasperse) in Wetaskiwin (Alberta) 66 km ten zuiden van Edmonton aan de hoofdverkeersweg tussen deze stad en Calgary. En dat de heer Jasperse ook een knap persfotograaf is blijkt uit de door ons ontvangen foto’s, waarvan er een trouwens door The Times of Wetaskiwin werd gepubliceerd vergezeld van een waarderend artikeltje van de redaktie over de capaciteiten van de heer Jasper se als persfotograaf. Daarvan gaf hij al meermalen blijk, o.a. toen hij verleden jaar met zijn camera de toer van prinses Margaret in de omgeving van Banff volgde. De heer Baayens heeft tegen het voor stel als zodanig geen bezwaar, maar kan zich gehoord hetgeen bij een vorig punt inzake de situatie aan de Groen v. Prinstererstr. is besproken niet aan de indruk onttrekken dat de bouwspaar- ders niet altijd begrijpen wat met het Bouwfonds wordt afgesproken. Een vriendschappelijke waarschuwing in dezen acht spr. op haar plaats. De Voorzitter betwijfelt zeer dat de voorlichting niet voldoende zou zijn, ook de gemeentelijke organen worden er steeds bij betrokken. Wethouder Blok beaamt dit. De Bouwkas houdt steeds vergaderingen met de belanghebbenden, waarbij deze in uitgebreide zin worden ingelicht. Dit is ook met de woningen in de Groen v. Prinstererstraat geschied. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. worden. De bewoners der huizen welke daar reeds staan dure hulzen heb ben echter enige bezwaren tegen het nieuwe plan, zoals B. en W. ongetwij feld bekend is en spr. zou willen weten of daaraan ook enigszins kan worden tegemoetgekomen. Ook de h.h. Baayens en v. d. Werf vragen inlichtingen. De Voorzitter zegt dat inderdaad op 25 augs. een verzoek van de bewoners is ingekomen, waarover door B. en W. ad vies van gemeentewerken is gevraagd. Er is echter hier een uitbreidingsplan vast gesteld in overleg met de Bouwkas, en daarin is uitdrukkelijk bepaald dat de piaatselijke uitbreiding zou bestaan uit zeer eenvoudige woonstraten, de voor tuinen aan de ene zijde zouden 4 m. zijn, de straat 4% m. en de voortuinen aan de andere zijde ook 4 m. Overeenkomstig dit plan zijn de reeds bestaande wonin gen verkocht en is de grondprijs gecal culeerd welke ook aan de Bouwkas in rekening is gebracht en ook door Rie mersma en Dainsma moet worden be taald. B. en W. achten eën mogelijkheid aanwezig nog enige meerdere ruimte te scheppen door aanleg van een trottoir van 2 m. zodat de totale ruimte tussen de tegenover elkaar liggende huizen 14 l/2 m. wordt, een alleszins redelijk cij fer als men rekent dat men hier met laagbouw te doen heeft, terwijl op het Eiland met huizen van drie woonlagen een ruimte is aangehouden van 16 m. Verdere belangrijke wijzigingen in het plan zijn uiterst moeilijk; zou er ruimer gebouwd worden dan zou ook de grond prijs hoger moeten zyn niet alleen voor de woningen van Riemersma en Darn- sma, maar ook voor de reeds bestaande woningen, welker eigenaren dus ook fi nanciële offers zouden moeten brengen. Maar de situatie zal onderzocht worden, misschien zal de straat nog 5 m. kunnen worden en de nieuwe woningen iets verder kunnen worden teruggebracht, zodat de achtertuintjes kleiner worden, maar dat is het maximum dat bereikt kan worden. B. en W. adviseren dus het voorstel aan te nemen; van den beginne af was bekend dat de straat een een voudig karakter zou hebben. B. en W. zeggen echter toe overleg met gemeen tewerken en misschien mét de stéde- bouwkundige te zullen plegen over de twee punten, waarop misschien enige te gemoetkoming mogelijk is. De heer Baayens oppert het idee dat het trottoir aan de andere zijde zal ko men, waar dus nu nog geen bewoneis zijn én misschien willen de huidige be woners ook enige offers brengen. Wethouder Fylstra betwijfelt echter of het mogelijk is het trottoir te leggen waar de heer Baaijens het wil. De Voorzitter vestigt er nog eens de aandacht op dat de situatie hier volko men beken, was en de Bouwkas destijds in het overleg is betrokken. B. en W. willen echter onderzoeken of het moge lijk is een trottoir aan te brengen van 2 meter zodat de ruimte totaal 14 m. wordt. De heer Terpstra heeft wel vertrou wen in B. en W. dat deze een oplossing zullen vinden, doch de Voorzitter waar schuwt dat als men de nieuwe woningen te ver achteruit brengt de stedebouw- kundige bezwaren zou kunnen hebben. De heer Baarda opperde nog het denk- beeeld van het aanbrengen van een groene strook; een deskundige heeft hem verzekerd dat dit ongeveer f 2000.- zou kosten. De Voorzitter antwoordde dat aan een dergelyk plan belangrijke consekwenties zouden zijn verbonden, ook financieel, waarover B. en W. uiteraard hun eigen deskundigen zouden moeten raadplegen. Het voorstel van B. en W. wordt als- nu z.h.s. aangenomen. Verkoop van een perceel grond aan de Korte Vreugde aan „Stich ting Vrienden van het Tamboers- en Pijperscorps Advendo”. De heer v. d. Werf vraagt zich af of dit, zo dicht bij de begraafplaats, nu wel de juiste plek is voor dit gebouw. De Voorzitter wijst er op dat begra fenissen in de middaguren geschieden en deze corpsen in de avonduren oefenen. Spr. verwacht dus niet veel storing. De neer v. d. Werf meent dat er in ieder geval voorwaarden dienen gesteld. De Voorzitter beaamt dit, maar B. en W. achten deze plaats juist geschikt, omdat men er zo weinig mogelijk over last veroorzaakt, te ver uit de bebouwde kom gaat ook niet. De heer Terpstra: Als men het laatste doet is ’t gebouw binnen het jaar door toedoen van de jeugd weg. Spr. vindt de plaats niet zo ongelukkig. De Voorzitter vond het eigenlijk maar een gelukkige vondst. De heer Van Terwisga meent toch dat er ook hier omwonenden zijn die last zullen ondervinden. Wethouder Berkhout heeft met grote instemming meegewerkt aan de tot standkoming van dit voorstel; hij brengt gaarne hulde aan de organisatoren die het zover hebben gebracht. De heer Van Terwisga wenst niet misverstaan te worden; hij is niet tegen maar voor het plan, maar acht de ge kozen plaats voor het gebouw weinig geschikt. De Voorzitter En B. en W. hebben geen geschikter plaats kunnen vinden. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Bouw 16 woningen in de Noor derhoek. Mevrouw KuipersArema vraagt ot er ingrijpende wijzigingen in de vroege re plannen zijn aangebracht en of er gö- Verkoop perceel grond Prinses Julianapark voor bouw trans- formatorstation P.E.B. De heer Terpstra vraagt zich af of dit gebouwtje hier niet wat storend zei staan. Had men het bijv, niet beter kun nen plaatsen bij het nieuwe postkantoor? De Voorzitter antwoordt dat B. en W., toen de aanvraag kwam, direct met het P.E.B. over een andere plaats heb ben overlegd, maar de bezwaren daar tegen bleken onoverkomelijk, o.a. zou de kabelverlegging veel te kostbaar zijn. Nu echter bleek dat het gebouwtje niet erg hoog wordt en dus vrij gemakkelijk door opgaand hout te camoufleren is, hebben B. en W. in het belang van de electriciteitsvoorziening in deze verkoop toegestemd. Een bezwaar blijft natuur lijk dat in de winter het gebouwtje min der goed verborgen zal zjjn dan in an dere jaargetijden. De heer Terpstra verklaart zich be vredigd, maar de heer Boomsma zou nog willen weten of het gebouwtje ook het uitzicht van de bewoners van de Julianastraat zal belemmeren; de Voor zitter antwoordt dat dit niet het geval zal zyn, omdat daar nu bomen staan ho ger dan het gebouwtje wordt. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Abbega f 13.30; Blauwhuis f25.25; Gaastmeer f35.Gauw f37.65; Heeg f 59.42; Hommerts f 63.18; Nijland f43.56; Oosthem f20.71; Oudega f 42.49; Oppenhuizen f 23.05; Scharnegoutum f54.05; Woudsend f66.52. Totaal f 484.18.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1