1 Officiële Opening Prinses Margriet kleuterschool 4 F Prinses Beatrix bij de zeilwedstrijden in Langweer De tocht begon in de Sneker Jachthaven kek Praedicaat „Koninklijke” voor honderdjarige Zeilver, „Langweer” I l IJLST WYM BRITS ER A DEEL van en 1 O M7 I I f Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, 114e jaargang no. 70 Redakteur: L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Benoemd Harmonie had succes ir W ommels H.F.C. Ji I S gsOwiê J ubileumkeuring Friesch Paardenstamboek Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2827 - Maandag 31 augustus 1959 s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en fi L.S.C. verloor van (4-2) Broertje en zusje op het inbrekerspad fe.' ir Bezoek van minister-presi dent de Quay Advertentieprijs 15 ct per van name De wedstrijden. geschiedde Inrichting van de school Voorgeschiedenis andere klassen Foto Ger Dijs Prinses Margrietschool •fc Veel goede wensen In Haar sierlijke witte jacht „De Groene Draeck” volgde de Prinses de wedstrijden Tot hoofd van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in Leeuwarderadeel is benoemd de heer R. de Boer alhier. de de de dr Douwen en de voorzitter van de jubi lerende vereniging mr K. H. Mulder en zijn c-'-tgenote aan boord genomen om met hun hoge gast en de Commissaris der Koningin de zeilwedstrijden gade te slaan. Eerst werd een korte zeiltocht over de Wielen gemaakt, waarna De Groene Draeck even buiten de wedstrijd- baan voor anker ging. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) de niet 1 Op deze keuring te Joure werd Nanne van K. F. Jansma te Heeg Nederlands kampioen; de hengst Aize, fokker J. K. Tromp te Harich en eigenaren J. J. en H. J. de Vries te Oudega (W.) won met 10 merrie-afstammelingen de keuring in die rubriek. Een lange rij sprekers volgde nu. De architect, de' heer Feddema roemde de prettige samenwerking en bood mede namens de aannemers Gebr. Boomsma de De heer Akkerman ging nog eens de langdurige voorgeschiedenis na. Nadat de inspectrice de barak achter de Juliana- school had af gekeurd, richtte de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs in 1954 het eerste verzoek aan de gemeente. In 1956 kwam daarna de verheugende gelijkstel ling, waar de bestedingsbeperking weer teleurstellend op volgde. In augustus ’58 kwam dan eindelijk het bericht van de beschikbaarstelling van de subsidie en kon men met de bouw van de school be ginnen. De vereniging is blij en dank baar 120 kleuters in een goed geoutil leerde school te kunnen ontvangen, al zal men waarschijnlijk dit jaar nog een 30 ouders teleur moeten stellen. Men zal doorwerken en heeft de hoop nog drie kleuterscholen te kunnen verbeteren. Mej. v. d. Kooy met haar staf wenste spreker Gods zegen toe. Nadat de school officieel geopend was, kwam men nog eens bijeen in de aula waar de burgemeester de vereniging ge luk wenste met deze nieuwe kleuter school die hij een sieraad voor het schoolcomplex van de vereniging noem de. Dat deze school er in een betrekke lijk korte tijd gekomen is heeft men ze ker te danken aan de voortvarendheid van het bestuur. Verder kon de burge meester meedelen dat de Koningin toe stemming gegeven heeft de school de naam te geven Prinses Margriet school. Met de wens dat de vereniging er op vlotte wijze in mag slagen de andere scholen uit te breiden en te modernise ren, eindigde de burgemeester zijn toe spraak. De heer Akkerman dankte voor het bloemstuk van het gemeentebestuur en legde uit dat men de naam van Prinses Margriet heeft willen verbinden aan deze school die gelegen is in de bloemenwijk. De school aan het Oud Kerkhof zal nu als oudste school de naam van Prinses Beatrix krijgen, de school in het Sperk- hem die van Prinses Irene, en de school bij de Oosterkerk die van Prinses Ma rijke. Waar de lagc.e scholen ook namen hebben van leden van het Koninklijk huis, heeft men met de kleuterscholen deze traditie willen voortzetten. Met dankzegging sloot de heer Akker man deze bijeenkomst die een feestelijk karakter kon hebben omdat de pas ge opende school inderdaad een juweeltje genoemd mag worden. Uit de ruime entree met een mooie muurschildering, een moeder die haar kind omhoog tilt naar een stralende bloem, gaan twee gangen. De linkse ligt langs de drie rui me werklokalen. De kleuren van de co- lovinylvloeren zijn opvallend mooi ge kozen, de tafeltjes en allerliefste stoeltjes hebben afwisselend rode, gele en zwarte plastic doppen op de poten. In de gang keurige toiletten en een diepe kast met ingang naar de kelder. De school is zo gebouwd dat de lokalen op de volle zon liggen, ze hebben uitzicht op de ruime speelplaats met een klimrek en een grote zandbak. Door de andere gang gaat men langs een mooi ingerichte leidsterskamer en grote voorraadkast, naar het speel lokaal waar men niet genoeg kan rond kijken. Zeer smaakvol ingericht met ver schillende gekleurde gordijnen voor de ramen en vrolijk gekleurde lampen tegen het plafond. Bijzonder doelmatig is hier een diepe uitbouw waar het materiaal opgeborgen kan worden. Men kan de vereniging voor Chr. schoolonderwijs ze ker geluk wensen met deze ideale uit breiding van haar scholencomplex. -3^ v SNEEKER NIEUWSBLAD "‘’F*** De Koninklijke onderscheiding was de tweede verrassing welke het bestuur deze middag bereid werd. De eerste was, dat ze na afloop van de serie wedstrijden met een open landauer van het start- terrein werden gehaald en in triumf door het feestend dorp naar de receptie zaal gereden. De komst van B. en W. van Donia- werstal werd aangekondigd door twee herauten van de Schutterijmuziek van Bolsward, welk corps in zijn schilder achtige kledij de wedstrijden had opge luisterd. De Koninklijke boodschap van de burgemeester, die de jubilerende ver eniging ook dankte voor het vele dat zij voor Langweer en de zeilsport heeft ge daan, verwekte natuurlijk grote vreug de. De voorzitter mr K. H. Mulder zei- monnaies en spaarpotjes verdwenen, bij anderen van etenswaren e.d. gesnoept. Doordat het buitgemaakte geld ver snoept werd, gelukte het de recherche al spoedig de daders op te sporen. Het bleken twee kinderen uit het gezin van de familie K. alhier te zijn, een jongetje van acht en zijn zusje van negen jaar. Dat zij ondanks hun jeugdige leeftijd niet voor een kleintje vervaard zijn bleek wel hieruit, dat zij over schuttin gen van 2'/2 meter klommen om in een bepaald huis te komen ,maar ook door ramen klauterden of gewoonweg naar binnen slopen. Om te weten te komen dat de bewoners al of niet thuis waren, bel den ze eerst aan. Kwam er iemand voor dan vroegen ze om oud papier, in het andere geval drongen ze het huis op de een of andere manier binnen. Aan de politie bekenden ze totaal twintig maal over de gehele stad ver spreid „in actie” te zijn geweest. Ze ope reerden nl. in de Schoolstraat, het Sperkhem, Kleinzand, Leeuwarderweg (o.a. het kantoor van Drukkerij Flach), de Berkenlaan, Lindelaan, bij het Zwem bad en de Kerkhofslaan. Had voor 14 dagen terug de drum band van het Chr. Muziekcorps „Har monie” alhier succes op het drumband- concours te Heeg, woensdag 26 aug. j.l. zijn corps en drumband met twee le prijzen uit Wornmels naar Sneek terug gekomen. Woensdag en donderdag werd n.l. het grote tweedaags Bondsconcours van de Oude Chr. Bond in Wornmels ge houden. waaraan 76 corpsen deelna men. Ons plaatselijk corps „Harmonie” onder leiding van de heer P. Bakker van Koudum wist in de Ere-afdeling met het nummer „Victory” van Jonkers-Mole- naar 157 punten dus een le prijs te be halen. Met dit nummer was „Harmonie” het hoogste in haar afdeling. Op het te spelen koraal behaalde het corps 125 pun ten. In de marswedstrijd waarin corps en drumband tezamen uitkwamen, werd in de hoogste afdeling, het op één na hoog ste aantal punten behaald, n.l. 108 punten. Ook een mooi succes dus, daar er 28 corpsen aan de marswedstrijd deelnamen. Naast twee medailles voor de twee le prijzen kreeg „Harmonie” ook de grote wisselkrans mee naar huis, voor het op één na hoogst behaalde aantal punten in de marswedstrijd. Een en ander een mooi succes en tevens een prachtige stimulans voor „Harmonie”, zijn bekwame dirigent P. Bakker en de tamboer-maitre A. Brens. A.s. woensdag zijn corps en drumband (totaal 64 man) uitgenodigd om de fees telijkheden in Makkum luister bij te zet ten. In de Houkesloot werden de zeilen ge hesen en werd naar de Langweerder Wielen gezeild waar het jacht plm. één uur aankwam. Even daarvoor waren ook burgemeester en mevrouw Van LSC speelde gisteren een oefenwed strijd tegen de Westelijke tweedeklasser HFC Helder. Hoewel het spel van ae blauwwitten zeker niet slecht was, kon den zij toch niet een nederlaag voorko men. Het werd 42 voor de gastheren. Kleuters stonden zaterdagmiddag op een betegelde speelplaats, zwaaiden met vlaggetjes, zongen: ,,’t Is feest, tralala hiep, hiep, hoera en keken bij dit alles wat verbaasd naar alle dames en heren die zich om hen weer verzameld hadden. Ze waren zich nog onbewust van het feit dat ze een historisch ogenblik meemaakten en wisten niet dat een van de heren de burgemeester was die straks hun mooie nie .we Chr. Kleuterschool aan de Bloemstraat zou openen. De hoogste eer welke een vereniging ten deel kan vallen, het praedicaat „Ko ninklijk”, is toegekend aan de Zeilver eniging „L a n g w e e r”, die vrijdag en zaterdag haar honderdjarig bestaan vierde. De burgemeester van Doniawer- stal, mr K. J. van Douwen, was de bren ger van deze verheugende mededeling tijdens de receptie welke het bestuur vrijdagmiddag hield in het bekende café „De Drie Zwaantjes”, waar ook vele vertegenwoordigers van Friese zuster verenigingen en de voorzitter van de N.N.W.B. gelukwensen en geschenken aanboden. De open wedstrijden. Zaterdagmiddag was de baan, evenals vrijdag, weer vrijwel geheel bezeild. Ook deed de harde, in vlagen zelfs storm achtige wind, afbreuk aan de wedstrijd. Tal van schepen gaven op en in de Re genbogen viel onze stadgenoot Alberda, terwijl hij de leiding had, uit omdat zijn folk aan flarden scheurde. De boeiers en jachten ploegden tot aan het dek door de golven. De Con stanter, die voor vol zeilde, kon niet tegen het geweld op. Hij moest doorlo pend opsturen en daardoor de eerste plaats afstaan aan het statenjacht, ge stuurd door Gedeputeerde mr B. D. Ók- ma, die zo verstandig was geweest te reven. Pas op het laatste halfwindse rak naar de finish haalde hij de reven er uit om zijn voorsprong op de Con stanter te behouden. De Argo van J. W. Tuininga te Helmond was derde. In de Regenboogklasse startten meesten te vroeg en hoewel ze werden teruggeroepen, startte de Jong uit eigen beweging opnieuw. Dat be- zorde hem een achterstand, maar toch werd hij, mede doordat Alberda uitviel, weer als eerste afgeblazen. De Wilde was tweede, Hoekstra derde en Tom Zwart vierde. De uitslagen in de waren Schouwen 1. F. F. Atsma; 2. B. v. d. Veen, beide te Oppenhuizen. 12 v. Jollen 1. A. W. Reijers, Sas- senheim; 2. Trippelaartje, dames W. en H. Mulder, Langweer. 16 m2 Stipklasse: 1. H. Visser, Sneek; 2. O. de Roos, Workum; 3. mej. J. M. Zandstra, Sneek. Pampusklasse 1. K. Jissink, Sneek; 2. P. de Jong, Sneek; 3. S. F. Hoekstra, Joure. 16 m2 Streepklasse A: 1. H. A. Minks, Leeuwarden; 2. H. Olde Agterhuis, Hee- renveen; 3. Th. de Haan, Sneek; 4. S. v. d. Steeg, Leeuwarden. 16 m2 Streepklasse B 1. T. Visser, Leeuwarden; 2. F. J. Graatsma, Sneek: Ds prijsuitreiking geschiedde na afloop van de wedstrij den in de tot een aantrekkelijk recrea tieoord verbouwde zuivelfabriek aan de haven, waarheen ook de Prinses zich te voet begaf. De voorzitter mr K. H. Mulder dankte Haar hier voor de onver getelijke dagen hun bereid en deelde mede, dat het bestuur ook een prijs be schikbaar had gesteld voor het jacht dat de meeste belangstelling trok. Het was niet moeilijk dit uit te maken, aldus mr Mulder, die de blij verraste Prinses daar op een schaaltje van Makkumer aarde werk overhandigde. Zij reikte daarna persoonlijk de door Haar ouders uitgeloofde medaille, Haar eigen en die in de Regenbogen aan de winnaars uit. Tal van stadgenoten, die het vorige weekend terug kwamen van vacantie, een zeiltocht of i.d. kwamen bij hun thuiskomst tot de ontdekking dat on gewenste gasten in hun woning waren geweest. Hier en daar was geld uit por- Geertsma gaf als origineel cadeau de geschilderde beestjes op de kapstokken, de heer Baars deed namens de firma v. d. Woude, Veendam, een toezegging voor een cadeau. De firma’s de Groot Boersma en Sikma schonken de vlag, firma Metz een rotan bloemenstandaard, terwijl verschillende instanties en par ticulieren bloemen stuurden. De heer de Grooth sprak als hoofd van de Julianaschool de verwachting uit dat in deze nieuwe school de oude boodschap van de bijbel tot dé kinderen gebracht zal worden. De heer Aarnhout, vertegen woordiger van de bond van besturen van chr. kleuterscholen, noemde de opening van deze school een mijlpaal in de ge schiedenis van chr. kleuterscholen in ons land en hoopte dat men hier al plantende en natmakende zal werken voor de komst van Gods Koninkrijk. 3. H. Bruinsma, Joure; 4. Joh. Schoot stra, Leeuwarden. Vrijheidsklasse 1. Tj. Waterlander, Heerenveen; 2. H. Repko, Sneek; 3. mej. R. v. d. Zijpp, Sneek; 4. A. Borkent, Heerenveen. 22 m2 klasse 1. M. Faber, Hardega- rijp; 2. Ir A. Bonnema, Leeuwarden; 3. dr J. M. Rademakers, Heerenveen. 30 m2 klasse: 1. K. J. Mulder, Grouw; 2. H. P. Wijbenga, Leeuwarden; 3. A. Vollema, Grouw. Valken 1. A. Wester, Grouw; 2. J. Prins, Loosdrecht; 3. M. C. Breuning, Leeuwarden; 4. Mr R. Mulder, Lang weer; 5. J. J. v. d. Veen, Sneek. Tijdens deze wedstrijd voeren alle schepen een door het bestuur verstrekt oranjewimpeltje aan het achterlijk van het zeil bij de gaffel. Het was deze drie dagen volop feest enkermis in Langweer, dat duizen den bezoekers trok. Zaterdagavond trad in een grote tent Henk Stuurop's Radiosterren Variété op met medewerking van bekende radio- en televisie-artisten. Ook hiervoor was de belangstelling enorm en de bezoe kers kregen goede waar voor hun geld. Nadat de kinderen een prachtige nieu-1 muurschildering in de school aan. Firma we vlag gehesen hadden, trokken Nellie Frouws en Yme Dikkerboom een kar retje, waarop een grote margriet lag, naar de ingang van de school en na tuurlijk volgde het hele gezelschap hen glimlachend. Nellie hief de margriet om hoog en burgemeester Rasterhoff plukte een sleutel uit het hart van de bloem waarmee hij de deur van de school open de met de woorden: „Met de wens dat er zegen op dit gebouw moge rusten, dat de kinderen er een gelukkige jeugd mogen hebben en dat het personeel er met lief de en toewijding zijn werkzaamheden mag verrichten, verklaar ik deze Chr. Kleuterschool voor geopend”. Voor de kleuters was toen het officiële gedeelte afgelopen, de volwassenen luisterden nog naar een aantal toespraken. Voor de eigenlijke opening verricht werd kwam men bijeen in de aula van de Chr. Kweekschool waar de heer Ak kerman voorging in gebed en las Matth. 18 15 en Marcus 10 1316. De heer Akkerman heette vervolgens welkom burgemeester Rasterhoff en wethouder Berkhout, alsmede de heer de Boer, dir. van Gemeentewei en. Hartelijk dank wilde de heer Akkerman brengen aan de architect de heer Feddema uit Leeuwar den, de aannemers Gebr. Boomsma, fir ma de Groot Boersma (verlichting), Geertsma schildersbedrijf, Sikma sani tair, Koster centrale verwarming, firma v. d. Woude Veendam, die het meubilair leverde en firma Metz de leverancier van de gordijnen. Van de aanwezigen noemde de heer Akkerman verder o.a. mej. v. Giessen, de vorige hoofdleidster, de hoofdleidsters van de Openbare- de R.K.- en de Montessorri kleuterscholen, de hoofden van de Chr. lagere scholen en de Schippersschool. Bericht van verhin dering wegens vakantie had ingestuurd mej. Wartena, inspectrice bij het Kleu teronderwijs, terwijl eveneens verhinderd waren drs Dijksterhuis, de heer Zuider- veld en dokter Nieuwenhuis. SNEEK KREEG OOK EEN GLIMPJE van de glans welke afstraalde van het bezoek dat H.K.H. Prinses Beatrix zaterdag bracht aan de jubileumwedstrij- den van de nu Koninklijke Zeilvereniging „Langweer”. Zij scheepte zich nl. zaterdagmorgen'in de Jachthaven is aan boord van Haar jacht „De Groene Draeck” dat daar de avond te voren al aangekomen was. De hoge bezoekster arriveerde omstreeks kwart voor tien tijdens een plensbui per auto bij de in gang van de haven, waar Zij door burgemeester Rasterhoff, de heer K. Seven- sma, vice-voorzitter van de N.V. Sneeker Jachthaven, en havenmeester Dou- ma verwelkomd werd. De burgemeester begeleidde de prinses naar „De Groene Draeck”, waar zijn dochtertje Helena Haar een luxe doos versnaperingen aan bood. Voorts ontving Zy nog het boekje „Sneek, drie Kronen met ere” en werd even voor Haar aankomst namens het gemeentebestuur aan het jacht een fraai opgemaakt bloemstuk afgegeven. De Prinses, die tijdens Haar korte wandeling door de haven een regenjas droeg, verwisselde deze direct nadat ze aan boord was gegaan voor een witte plastic jas met zuidwester, nam zelf het roer ter hand en stuurde het jacht op de motor.de haven uit, nagewuifd door de vele belangstellenden die zich dair hadden verzameld. Ook langs de Zeilstraat en het Jachthavenkanaal stonden de kijkers rijen dik. r. Vrijdag' werden twee seriewedstrijden gehouden in de 16 m2 klasse, Valken, Regenbogen, Vrijheidsklasse en 22 m2 klasse, en zaterdagmorgen de laatste. Voor de 16 m2 klasse was een medalle uitgeloofd door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, voor de Valken door H.K.H. Prinses Beatrix. Voor de andere drie klassen waren de medailles resp. beschikbaar gesteld door de Commissaris der Koningin, de bur gemeester van Doniawerstal en de Noord Nederl. Watersportbond. De eerste dag woei het reeds hard, maar zaterdag was de eerst Noordelijke en later ruimende wind nog meer aan- gewakkerd zodat de golven witte mut sen droegen en van de schepen en de be manningen het uiterste gevergd werd. Winnaar in de 16 m2 klasse werd H. Olde Agterhuis te Heerenveen, die vrij dag tweemaal als eerste finishte en za terdagmorgen ook H. A. Minks te Leeuwarden versloeg. Deze was de vo rige dag beide malen winnaar geworden in groep II, maar zaterdag startten ze met een gelijk aantal punten in dezelfde groep. De strijd in de Regenbogen werd vrij dag praktisch reeds door C. J. de Jong te Jong te Joure in zijn voordeel beslist. Hij was tweemaal eerste, zodat zater dagmorgen een vijfde plaats voldoende was voor de eindzege. Albert Wester, mr Reinard Mulder en onze stadgenoot J. J. v. d. Veen beëin digden vrijdag de wedstrijden in de Valken met evenveel punten, zodat zij zaterdagmorgen alle drie als favoriet aan de start kwamen. Wester was echter te vroeg en verspeelde daardoor zijn kans. Wel eindigde hij nog op de derde plaats, maar de medaille van de Prin ses was voor mr Mulder, die ook deze maal zegevierde. Prins, Loosdrecht, was tweede. Met twee overwinningen en een derde plaats op zaterdag werd Ir A. Bonnema, Leeuwarden, winnaar in de 22 m2 klas se en op dezelfde wjjze kwam de medaille in de Vrijheidsklasse in het bezit van onze stadgenote mej. R. v. d. Zijpp. _t r mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,— per L_” jaar. F half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. de in zijn dankwoord, dat zij deze hoge onderscheiding zeer op prijs stellen, maar er zich aan de andere kant van bewust zijn dat aan het praedicaat „Ko ninklijke” ook verplichtingen verbonden zijn, nl. er voor te zorgen dat de ver eniging de goede reputatie welke zij thans geniet, ook in de toekomst moet handhaven. Namens de Kon. Zeilver. „Sneek” sprak haar vice-voorzitter de heer J. B. G. de Vries, die vergezeld was van de heren H. de Boer en W. van Oerle, en na zijn gelukwensen te hebben aange boden, waarbij hij o.a. wees op de hech te banden welke er steeds tussen hun beide verenigingen hebben bestaan, als geschenk een collectie wedstrijdmateri- aal aanbood, o.a. bevattende een com pleet stel seinvlaggen. De heer F. C. v. d. Maden, voorzitter van de N.N.W.B., overhandigde de door zijn bond beschikbaar gestelde hoofd prijs in de 22 m2 klasse, terwijl de heer E. K. Hoekstra, voorzitter van de S.Z.C., waarvan het gehele bestuur aan wezig was, aan zijn gelukwensen een fraaie megafoon toevoegde. Verder schonken de verenigingen in het dorp samen een nieuwe verenigings- vlag in de groen-witte kleuren en de Val kenclub Jacoba van Beieren een start- kanonnetje, dat na de receptie direct geprobeerd werd en half Langweer de stuipen op het lijf joeg. r halt Franco per post f 3,75 per Dinsdag brengt minister-president Quay een bezoek aan Friesland. In middag komen Joure en Sneek aan beurt. Tussen 3 en 4 uur zal prof. De Quay de D.E.-fabrieken te Joure be zichtigen, terwijl om 4.15 uur een bespre king op het stadhuis te Sneek plaats heeft.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1