in Sneek Minister-President Prof, de Quay Stijl volle afscheidsavond van „master” D-jkkum SNEEK, WYM BRITSERA DEEL IJLST ■f van en Kernaanwijzing wordt gevierd I Officieel Orgaan van de gemeenten Nieuw spaarsysteem rentegevende spaarchèques Donderdag 3 sept. 1959 114e jaargang no. 71 Redakteur: L. KIEZEBRINK Karei Lotsy overleden Veemarkt Sneek Uitslag spelen Woudsend Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Trekking Verloting Sneker Pan Koffie goedkoper f Kerknieuws Sneker Scheidsrechter in *t zilver T oneelvoorstellingen Kunst aan Allen -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aantal draadnetten wordt opgeheven Duitser in zee bij Terschelling verdronken Tragisch SNEEKER NIEUWSBLAD Sneek een week lang Licht- en Feeststad Ir i Mooi initiatief. Bijzondere suggestie. Mentale drempel. '5 Vragen. ken dan geeft Ut namme fan de ald-learlingen. f 65—f 90, Rede meester Schraa. f 1,65— En de ünt- pro- l die het Sneek Ook déze avond is er weer passend amusement op het Waagplein-podium. Dag voor de jeugd. Zo kan men de volgende dag het beste betitelen. Dan zullen nl. onder auspiciën Een zeer interessante suggestie werd de organisatoren nog aan de hand ge daan. troch o sokke flinke alders: keardel moat der noadich üt. leafst hwer de bern by aan het Schraa. 1 personeel. Olympische dag. De heer Lotsy drager van vele onderscheidingen. De koffieprijzen zijn als gevolg van de daling der prijzen op de wereldmarkt met ingang van 2 september verlaagd. Deze verlaging bedraagt over het alge meen 10, 12 en 14 centen per pakje van 250 gram. het school, dan Dy dat vraagt tijd. Naast de verkeersmaatregelen is ook de culturele ontwikkeling van belang, doch dat zal van de mensen hier zelf moeten uitgaan. De groei van het onder wijs in de Noordelijke provincies stemt echter al tot grote tevredenheid. Volgens spr. is het tenslotte de vraag of de bewoners hier vertrouwen hebben in de toekomst. Naar zijn mening is dat iVèi het geval. De krachten welke in dit volk leven, zijn daarvoor een waarborg. It libben kontrasten. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Dnjfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) De 1ste prijs viel op no. 4410; de 2e op no. 1548; de 3e op no. 4467; de 4e op no. 4958; de 5e op no. 1206; de 6e op no. 5346. De prijzen kunnen worden afgehaald bij S. Kuipers, Oosterkade 26. GROTE VREUGDE heerste er vrijdag 10 april in onze stad toen bekend werd, dat Sneek als kerngemeente was aangewezen. Die vreugde nu vindt haar ont lading in grote feestelijkheden, welke zullen duren van maandag 21 tot en met zaterdag 26 september. De feestweek wordt tevens een demonstratie van wat Sneek als industriecentrum presteert, terwijl duidelijk in het licht zal worden gesteld wat de kernaanwijzing voor-Sn eek en de Zuidwesthoek betekent. Zeer waarschijnlijk zal de Minister van Economische Zaken, Zijne Excellentie drs. wat het geheel extra Bedankt voor het beroep naar de Chr. typisch eigene van de provincie. Geref. Kerk te Sneek ds W. van ’t Spij- ker te Drogeham. Foar it Gemeentebistjür. Wethouder Wassenaar: Ik sit der wol wat yn. Ik kaem om to sizzen: üs boar- gemaster kin net oanwêzich wêze, dat sadwaende, en nou sit er hjir doclis. Mar ik sil nou foar it Gem.bistjür toch mar in wurdtsje sizze. It Gem.bistjür fynt it prachtich dat it ünderwiis yn ’e Kr. skoalle goed giet. Foar jo is der nou offisjeel in punt set. Strak mei jou frou in oangename libbensjoun is üs winsk. Ik wol ek noch in persoanlik wurd sizzr Hwat ha jo in bern ünder wiis jown yn dy 36 jier. Mar ien ding: Set de gedachte „ik wurd net waerdear- re” fan jo óf. Jo wiene wolris streng. Mar dat moat wolris. Ik ha seis bern dy by jo op skoalle gien ha «en kin der dus fan witte. En nou net allinne tobek sjen, mar ek foarüt. Jo binne noch lib- benslustich en jo hawwe hobbies. Joun is jou léste dei as ünderwizer. Mar *t blluwt meester Dokkum. It wurdt net Men bliuwt master Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Daarvoor zijn echter niet alleen betere wegen nodig, maar ook een overschrij ding van een soort mentale drempel. Zeer vele mensen uit het bedrijfsleven kennen dit deel van het land niet. Deze drempel moet overschreden worden, ech ter zoveel mogelijk met behoud van het Maar Op 66-jarige leeftijd is zaterdag over leden de heer Karel J. J. Lotsy, direc teur van de Verzekeringsmaatschappij Holland en voorzitter van de Nederland se Sportfederatie. De heer Lotsy is een groot en verdienstelijk man in de sport wereld geweest en onderscheidde zich bij uitstek door zijn organisatievermo gen. Van 1930 tot 1953 zat hij in het hoofdbestuur van de K.N.V.B., van 1942 tot laatstgenoemd jaar was hij voorzit ter. De heer Lotsy zat nog als bestuurs lid in de internationale voetbalorgani- satie de F.I.F.A., heeft ook veel werk verricht,voor de deelneming van Neder land aan de Olympische spelen, en hij nam het initiatief tot instelling van de was Er werd op gewezen dat er in 1953 en 1954 t.a.v. de inpoldering der Lauwers- zee grote verwachtingen zijn gewekt. De afsluiting zou in 1960 zijn beslag krij gen, maar er is nog niets gebeurd. De Friezen zijn hier erg ongerust over. Vooral in verband met de beveiliging Kunst aan Allen geeft zoals reeds eerder is gemeld, dit seizoen weer vijf toneel-avonden. De eerste avond wordt gegeven op donderdag 1 oktober door de toneelgroep Theater, welke ook de laat ste (op dinsdag 1 maart 1960) verzorgt. De toneelgroep Ensemble heeft de twee de avond, nl. op woensdag 28 oktober 1959, en de toneelgroep Puck geeft voorstellingen op dinsdag 8 december ’59 en dinsdag 26 januari 1960. Een belangrijke vermeerdering van de agrarische beroepsbevolking is moeilijk bereikbaar en zou ook tegen de natuur lijke ontwikkeling ingaan. Industriële ontwikkeling biedt de enige oplossing, ten dele gebaseerd op de agrarische sec tor. spreken. Vijfenzestig is een mijlpaal. Als je vijfenzestig bent, dan ben je at. Maar meester Dokkum is nog niet af Hij is niet iemand die met zijn lege tijd geen raad weet. Zijn vrouw zei bij eeq interview: de tuin moet eerst in orde. Een aantal radioluisteraars in Neder land zal het draadnet moeten missen. Enkele van deze netten blijken nl. on rendabel. In Friesland komen o.a. te vervallen de draadnetten te Hommerts- Jutrijp, Nijland, Koudum, Mantgum, Terhorne, Warns en Oudemirdum. De initiatiefnemer was nl. van oor deel dat er vele oud-middenstanders zijn, die zich bijzonder verdienstelijk voor het huidige industrieële kli maat in onze stad hebben gemaakt, doch hiervoor nimmer een officiële onderscheiding hebben ontvangen. Het is nu de bedoeling op donder dagavond in de kleine raadzaal vijf van deze mensen, die veertig jaar leiding aan een bedrijf hebben gegeven, en 70 jaar of ouder zijn, daarvoor met een speciaal ontwor pen zilveren legpenning en draag- speld te huldigen. Het ligt in het voornemen dit evenement jaarlijks te herhalen.- Mevr. FrankenaHoomans beklimt het podium en zegt: As ik hjir joun in koart wurdtsje sizze mei, dan is dit üt namme fan de ald-learlingen. Wy binne derfoar it skoalbistjür tankber. Master, jo wiene streng; net maklik, en jo hiene greate hannen. (Vrolijkheid). Mar jo ünderwiis wie yn oarder. Jo koene sa moai fortelle. En jo wisten leafde foar üs Hear en Heiland by to bringen. Jo ha by de grêven fan ald-learlingen stien. Der bin guon nei fiere lannen tige. Mar jo binne net forgetten. Alle ald-learlin gen winskje jo en jou frou in rêstige libbensein. Mar net allinne om dat to sizzen stean ik hjir. Wy woene jo ek in oantinken jaen. Dêrom hat de kommisje en dat binne Teatske Visser, Tine Rei- nalda, Eddy de Vries en ik, it genoegen jo in radiotastel oan to bieden. Sjoch ait as blyk fan waerdearring fan mannichien dy tankber is foar jou ünderwiis. Foar mefr. Dokkum ha ik in blomke. Ze over handigt een pracht radiotoestel en mevr. Dokkum een mooie plant. tegen de zee. Gevraagd werd of de re gering op korte termijn maatregelen zal nemen, wat ook van belang zou zijn voor de werkgelegenheid. Volgens Prof, de Quay betreft het hier in de eerste plaats een technische aan gelegenheid. De directe gegevens daar over zijn hem echter nog niet bekend. Verder beantwoordde hij o.a. nog vragen over de cultuurspreiding, de aan wijzing van industriële kernen en sub- kernen en het beschikbaar stellen van de benodigde gelden voor de industriali satie en andere maatregelen waar mee het Noorden moet worden geholpen. De bewindsman voelde er niets voor aan de industrie in plaatsen welke niet als kern of sub-kern zijn aangewezen de zelfde faciliteiten te verlenen als aan die in de kerngemeenten en sub- kernen. Er zou dan een grote versnippe ring ontstaan en er moet op het platte land ook ruimte blijven voor de agra rische bedrijven. Wat de gelden betreft, zal een zekere beperking noodzakelijk blijven. van de Mij. van Nijverheid en Handel 2300 scholieren de plaatselijke in dustrieën bezichtigen, teneinde een in zicht te krijgen in de mogelijkheden welke hier ter stede op dat gebied be staan. Vergunning zal worden aangevraagd om op vrijdagavond de winkels tot half tien open te mogen houden voor een Koop-av-md met speciale attracties. De laatste dag van de Feestweek wordt een zgn. Winkeliersdag. De win keliers zullen hun klanten op deze dag niet alleen op de bekende, prettige wijze bedienen, maar hun bovendien een ver snapering of i.d. aanbieden. En als we dan verder nog vertellen, dat er in de feestweek een foto-zoek- wedstrijd, betrekking hebbende op de plaatselijke industrie, in de etalages wordt gehouden, dat de stad fraai zal worden geïllumineerd, dat de buurt- en straatverenigingen op al deze acties zul len inhaken, dat er een Vogeltentoon- stelling zal zijn, alsmede een expositie van grafieken, voorstellende de indu strieële ontwikkeling van Friesland, dat er een informatieboekje van niet min der dan 80 pagina’s met alle mogelijke gegevens over Sneek zal worden uitge geven, dan zeggen we zeker niet te veel wanneer we beweren dat Sneek met een feestprogramma voor de dag komt, dat klinkt als een klok en in een groot vuur werk op de avond van de laatste dag zijn apotheose vindt. Ik ben dankbaar voor uw goede woorden. Ze hebben mij goed gedaan. In de bijbel staat: Hij gaat heen zonder be geerd te zijn. Ik meende wel eens fac toren te zien die daarop wezen. Dat was voor mij niet gemakkelijk. Ik heb ge beden omdat ik wist, dat ik daar mjjn zorgen kon neerleggen. Er is veel ge beurd. zei de voorzitter. Inderdaad. Er zijn nog maar twee van de oude be stuursleden over. Ik heb kinderen verlo ren uit mijn klas. In Zwammerdam één, in Ijlst drie. Ik heb er veel dezer dagen aan gedacht. En aan mijn opdracht: wijs de kinderen op Jezus. Ik raak wat te ver van d r kinderen af en ben daarom blij dat ik heen kan gaan. Als je jong bent steun je ook wel eens op eigen kracht, maar als je oud bent word je stil. Spr. dankte allen voor de goede woor den en de goede gaven en noemde daar bij allen die van hun medeleven blijk gaven. Hij las een brief voor van oud- leerling S. Bakker uit Nieuw-Zeeland. De collega’s is hij erkentelijk voor hun aanwezigheid en goede wensen, even eens de burgemeester en wethouder Wassenaar. Vooral het persoonlijk woord van de heer Wassenaar heeft hem goed gedaan. Allen nogmaals hartelijk dank ook voor de bloemen en fraaie cadeaux. De voorzitter sloot met een dank woord en het laten zingen van de Avond zang deze mooie avond. Dinsdagmiddag is bij kilometerpaal 8 op Terschelling de 66-jarige Duitser Wihelm Meis in zee verdronken. Gecon stateerd is, dat de Duitse badgast een hartaanval moet hebben gekregen. De minister-president Prof. Dr <1. E. de Quay besloot dinsdagmiddag zijn tweedaags bezoek aan het Noorden met een bespreking in het Gemeentehuis al hier, waarbij o.a. ook de Commissaris der Koningin, twee Gedeputeerden, Foppes van het E.T.I.F. en B. en W. onzer gemeente aanwezig waren. Na deze bespreking ontving Prof, de Quay in de kleine raadzaal een groot aantal vertegenwoordigers van de Noor delijke Dagblad- en Nieuwsbladpers, die hem vragen konden stellen. Z. Excellentie hield eerst een korte in leiding, waarin hij zeide gekomen te zijn om kennis te maken met de problemen welke er in de Noordelijke provincies bestaan. Hij kende die nl. persoonlijk nog niet. Mijn voorlopige indruk is deze, aldus spr., dat verschillende problemen in Groningen, Friesland en Drenthe ge lijk liggen, maar er toch ook wel ver schillen zijn. Hier in Friesland heeft men voornamelijk met het vertrek-overschot te kampen. Spr. is tot de overtuiging gekomen, dat betere verbindingswegen in deze bijzonder belangrijk zijn. Niet alleen tussen de plaatsen en provincies onder ling maar ook met het westen. De af standen zjjn nu, wat de tijdsduur be treft, te groot. van J. W. de Pous op de openingsdag naar Sneek komen, glans geeft. Fokveekeuring gehouden, die op dinsdag 22 september zal worden gevolgd door een keuring van jong vee, welke door de Fokclub „De Eersteling” zal worden georgani seerd. Maandagavond is er verder een con cert van het Stedelijk Muziekkorps Sneek, dat o.a. èen speciale Kernmars ten gehore zal brengen, die gecompo neerd zal warden door de 2e dirigent van het Frysk Orkest de heer Bram Feenstra, tevens dirigent vari het corps. Op dinsdag 22 sept. zal men de markt op het Grootzand een feestelijk aanzien geven, terwijl de standwerkers een con sumptie krijgen aangeboden. Een belangrijke gebeurtenis op deze dag is voorts de opening van de nieuwe Rijks Middelbare Landbouwschool en het ge bouw van het Rijks Lanabouwconsulent- schap. ’s Avonds zullen artiesten op een podium op het Waagplein een vrolijk amusementsprogramma ten beste geven. Woensdag 23 september houdt het Actiecomité een viswedstrijd om waar debonnen. Tevens zijn er dan een trom mel- en een ballonnenwedstrijd, alsmede een sportieve tekenwedstrijd op het as falt van de Oosterdijk. ’s Middags biedt het Nationaal Zuivelbureau de Melkbri- gadiertjes uit Sneek en omgeving diver se attracties. In een nog nader aan te wijzen zaal zal verder een door het Etif samenge steld forum antwoord trachten te geven op industrieële vragen, terwijl ’s avonas een Accordeonclub op het Waagplei.i voor de nodige ontspanning zal zorgen. Het wordt een week met vele acti viteiten, die op maandag 21 septem ber 's middags half twee beginnen met de officiële opening in het stad huis, waarbij een commissie zal worden geïnstalleerd, die de in dustrievestiging binnen het raam van de kernpositie van Sneek zal bevorderen. Voor deze commissie zullen jonge mensen uit de industrie ële sector worden aangezocht, het geen bewijst dat Sneek het oog ge richt houdt op de toekomst. Om half drie volgt dan een bijeen komst in Amicitia, met o.a. de Minister en Ir E.-Foppes, directeur van hel Etif, die het woord zal voeren óver de industriële ontwikkeling van Friesland in het algemeen en die van Sneek en de Zuidwesthoek in het bijzon der. Ook de Commissaris der Koningm zal aanwezig zijn en het geheel wordt omlijst door muziek van het Frysk Or kest. De Ver. van Sneker Zakenlieden, die de feestweek in samenwerking met het gemeentebestuur, diverse verenigingen en corporaties organiseert, was zich er echter van bewust dat het een grote fout zou zijn het accent alleen op de in dustrie te leggen. Daarvoor is Sneek ook te veel centrum voor veeteelt. Daarom wordt er eerder op de dag onder auspi ciën van de drie boerenstandsorganisa- ties op de Veemarkt een grote Een intieme gezellige sfeer heerste er maandag te IJlst in de geheel bezette en keurig aangeklede zaal van „Ons Gebouw” toen de voorz. van het bestuur der Vereniging voor Chr. Volksonderwijs, ds Korporaal, het samenzijn liet be ginnen met het zingen van Gezang 134 1. Hierna ging hjj voor in gebed en las vervolgens de mooie 146e psalm, om dan met enkele welgekozen woorden allen welkom te heten. In de eerste plaats meester Dokkum en gezin, dan de vele oud-leerlingen en leerlingen en verder allen, die door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk gaven. WOUDSEND. Uitslag tippeltocht voor jongeluile pr. mej. C. Teunissen; 2e H. de Hoop; 3e A. de Hoop; voor dames en heren le pr. B. Westerhof; 2e S. Jellema; 3e mevr, van der Werfde Jong; Jr. dames en heren mej. Hen driks, R. F. de Boer en Kouwenburg. Hardlopen heren: le pr. M. Osinga; 2e Theo Postma, St. Nicolaasga; 3e Alle van Brug. Vossejacht met variaties voor personen boven 15 jaar (dame en heer) le pr. Arnold de Vries en Akke Hoek stra; 2e A. Silvius en T. IJpenga; 3e Jan de Vries en Akke Ennema; 4e S. Lunter en mevr. P. N gelhout. Volley balwedstrijd Woudsend Heeg: winnaar Woudsend. Woensdag 9 sep tember a.s. zal het 25 jaar gele- den zijn dat één der bekendste Sneker scheids rechters, nl. de heer K. van Gor- kum, zijn scheids- rechtersloopbaan begon. Na zich aanvan- kelijk als voetbal- Ier verdienstelijk te hebben ge- maakt voor zijn vereniging L.S.C., waarvoor hij ook ge durende de eerste jaren dat hij scheids rechter was bleef spelen, meende hij de voetbalsport ook op andere wijze te kun nen dienen en werd hij scheidsrechter. Enige jaren floot hij voor de Friese Voetbalbond, waarna hij op 21 juli 1948 overging naar de I'.N.V.B. Klaas van Gorkum heeft in die jaren heel wat wedstrijden geleid, want ook voor het zaterdagmiddagvoetbal kwam hij geregeld tussen de lijnen. Het is meermalen gebeurd dat hij 3 wedstrijden per weekend voor zijn rekening nam en nimmer deed men tevergeefs een beroep op hem. Vooral bij die wedstrijden die een harde strijd te voorzien gaven, speelde men graag onder zijn leiding. Voor de scheidsrechtersvereniging Sneek en Omstreken heeft hij echter ook grote verdiensten en de laatste jaren beheert hij op nauwgezette wijze de kas van deze vereniging. Voorts vertegen woordigde Klaas van Gorkum zijn ver eniging enkele keren in de landelijke spelregelwedstrijden, waaruit ook zijn gedegen spelregelkennis blijkt. Genoem de scheidsrechtersvereniging zal ter ge legenheid van dit jubileum op woensdag 9 september a.s. van 19.3021 uur re ceptie houden in haar clubhuis Boot, Martiniplein 8 te Sneek. Zeker zal het daar niet aan belangstelling ontbreken. in orde. Het is één van uw liefhebberijen. Mag ik u daarom namens het bestuur een grasmaaimachine aanbieden? Nadat spreker dit mooie cadeau had overhan digd zeide hij nog: „En ik wens u, ook namens het bestuur, dat God u geve, met uw vrouw, een gezegende rustige levensavond. U, mevr. Dokkum, hebt steeds met uw man meegeleefd. Het be stuur dankt u daarvoor en geeft die dank tastbare vorm in bloemen”. Har telijk applaus in de zaal onderstreepte dit. De muziek viel in en speelde een drie tal nummers. De voorzitter dankte het corps omdat het een ogenblik in ons midden wilde zijn om de scheidende meester Dokkum te eren, waarna het vertrok. Concordia telt heel wat oud- léerlingen. De heer F. Kunst, eveneens een oud-leerling, luisterde nu de pauzes op met accordeonmuziek. Na de onderbreking was het woord hoofd der school, meester Deze sprak mede namens het Concordia .jeeft nu met verve en gloed een tweetal nummers ten beste, waarna de voorzitter zich tot de scheidende richt. Veertien maart van dit jaar be reikte u de 65-jarige leeftijd. U was, zo als dat heet, pensioen-gerechtigd. En dit betekende het einde van uw loopbaan. Er zijn een paar maanden bij gekomen en het bestuur stelt uw welwillendheid op hoge prijs, maar vandaag halfvier is er dan definitief een punt gezet achter uw loopbaan als onderwijzer. Eerst in Oosterzee, toen in Zwammerdam en se dert 1923 in IJlst. Zesendertig jaar i3 een hele tijd. Er is veel in gebeurd en u hebt zeer veel zien gebeuren. U hebt kinderen zien komen en gaan, perso neelsleden en bestuursleden kwamen en gingen, zelfs Fijlstra U hebt deze loop baan gekozen uit roeping. En het is een prachtig stuk werk kinderen een plaats te doen innemen in de maatschappij Prachtig maar moeilijk. Het zal u lang niet altijd gemakkelijk gevallen zijn en teleurstellingen zijn zeker ook uw deel geweest. U is nu zesendertig jaar hier in dienst van het Chr. onderwijs. Ik zeg dit met nadruk, want zo hebt ge uw taak en roeping gezien: de kinderen wij zen op de éne goede herder, Jezus Chris tus Ik heb u maar ruim twee jaar mee gemaakt, maar een fractie van uw diensttijd. Er zijn er onder ons, die veel langer met u hebben mogen samenwer ken. Mij als voorzitter is echter de taak Teneinde de spaarzin bij het publiek en voornamelijk bij hen die een normaal arbeidersinkomen genieten te bevorde ren, gaat het Crediet Bemiddelings In stituut te Leeuwarden in samenwerking met de Volkscredietbank van 15 sept. af rentegevende spaarchèques uitgeven. Deze cheques in coupures van f 1, f 2,50 en f 10,zullen van die datum af verkrijgbaar zijn bij de Volkscrediet bank, welke zoals bekend ook in onze stad haar zegenrijke sociale arbeid ver richt en bij alle winkeliers in verschil lende branches die bij de Volkscrediet bank zijn aangesloten, dus ook die in Sneek. Deze winkeliers (27 in Sneek) zullen kenbaar zijn aan een showkaart in hun etalage. Zonder twijfel is het al voldoende be kend, dat de Volkscredietbank en het Crediet Bemiddelings Instituut in 1950 zijn opgericht met het doel adspirant- kopers van duurzame verbruiksgoederen op goedkope wijze geld te verschaffen voor de contante aankoop van die arti kelen, opdat ze dus geen gebruik zullen behoeven te maken van het dure afbeta- lingssysteem, waarbij soms schrikbarend hoge rentes worden berekend. En dat deze bij uitstek sociale maatregel ge waardeerd wordt blijkt wel hieruit, dat de Volkscredietbank sinds haar opening op 1 augustus 951 tot en met 31 decem ber 1958 reeds een omzet had bereikt van 3.370.160, Een van de doelstellingen van de Volks credietbank is echter ook het bevorderen van de spaarzin en dat hoopt men thans ook door middel van deze rentegevende spaarchèques te bereiken. Er waren reeds meerdere Volkscredietbanken die spaar chèques uitgaven, maar deze gaven geen rentevergoeding aan de spaarders. Wat hier nu gaat gebeuren is dus een pri meur, en het bestuur hoopt, dat ook van dit nieuwe systeem veel gebruik zal wor den gemaakt De rente bedraagt 3«/0 van het aan chèques ingeleverde geld, ongeacht de looptijd. Wanneer men bijv, voor hon derd gulden aan chèques heeft, kan men daarvoor voor 103,goederen kopen of ontvangt men desgewenst drie gulden in contanten of in chèques terug. De spaarchèques hebben geen bepaalde looptijd. Ze kunnen dus te allen tijde bij alle aangesloten winkeliers worden inge leverd. Dus niet alleen bij hem of hen bij wie men ze heeft gekocht. Het gratis verstrekken van deze chèques bij wijze van reclame of iets dergelijks is de deelnemers ten strengste verboden. De landbouwer M. B. te Bant in de Noord-Oostpolder trof, toen hij maan dagavond ging melken, zijn 5-jarig zoon tje dood in het weiland aan. Aangeno men wordt dat het kind een trap van een in de wei lopend paard heeft ge kregen. (Alg. Handelsbl Dit afscheid moest niet zijn een in stilte uit uw werk vertrekken, zoals ge eigenlyk had gewild, zegt de voorz. En zoals ik hier sta met u allen voor mij en Concordia achter mij, is het mij een voorrecht u allen van harte te danken voor uw spontane medewerking. Een af scheid is altijd enigszins weemoedig en ik begrijp, dat meester Dokkum dat niet wilde. Maar gelukkig mogen lof en dank overheersen. Lof en dank aan God, Die u in staat gesteld heeft dit mee te ma- Ik wens u allen een goede avond. name van Aanvoer 1535 stuks 29 Melk- en Kalfkoeien f 800f 1050. 110 Vette koeien f2,f3,05 geslacht. 30 Pinken f450—f675. 29 Graskalveren f 290f 450. 45 Nuchtere kalveren f 34-f 75. 10 Bokken en Geiten. 799 Schapen en lammeren i f 40—f 65. 145 Varkens en Vette Biggen f 1,75, f 1,78—f 1,82 levend. 200 Zouters en Lopers f 1,80—fl,82, f 90—f 115. 138 Kleine Biggen f45f75. Stemming: Gebruiksvee alleen pro ductie prijshoudend. Vette koeien stugge stemming, prijzen lager. Pinken luie handel, notering iets lager. Gras- en Vette kalveren prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren kleine aanvoer, no tering onveranderd. Schapen en lamme ren nog ruime aanvoer, prijzen hoger. Varkens en Vette Biggen in verband met de kleine aanvoer vlugge handel, prijzen hoger. Zouters en lopers staande prij zen, goed gevraagd. Kleine biggen pri ma kwaliteit aangevoerd met meer vraag en handel, prijshoudend. De hger Koningsveld heeft met enke le anderen de start van de heer Dokkum ook meegemaakt. Bijgebleven is mij voor al: u kon z> mooi vertellen en tekenen. Moge het u gegeven zijn nog lang van uw rust te genieten. De heer Speerstra, hoofd O.L. school, Sprekende ook namens collega Jelger- huis van de Geref. school, zegt o.m. U is ons steeds een sympathiek collega geweest. Wij hopen dat u nog lang als onze vriend hier blijft en lang met uw vrouw van uw pensioen moogt genieten. (Applaus). Afscheidswoord van de heer Dokkum. fan in minske is fol mei Der binne in bülte tsjin- stellingen yn ’e wrald. Sa is dit barren in greate tsjinstelling mei it bigjin yn 1923. Dei wie der kjeld. Er. do ür.t fangst wie kald. De kachel üt, it hüs net skjin. Yn it lokael waerd oars net sein as: bigjin mar. Mar lokkich, hjoeS is der waermte en tagedienens. It is nou in tsien jier forlyn, dat ik yn Drylts kaem en master Dokkum foar it earst mette. Sont ha ik him en syn wurk waerdearjen leard. It is typysk foar de man, dat er sei mei it each op ’t ót- skie Net sjerpstrike. Master Dokkum sjochf wolris leech by himsels del Wy koene it altyd tige lyk fine. As men al der wurdt groeit men stadichoan fan de bern óf. Gjin wünder dat men dan yn ’e léste tiid net mear safolle ambysje hat as yn it bigjin. It is moai, mar net mak lik wurk. En dan wurdt der wol sein Dy aid En leafst hwer de bern by steane. wolle dan fansels wol meihelpe 1 En dan wurdt it dübeld swier. Jo steane nou oan ’e ein fan jou loopbaen. 36 jier yn Drylts, 6 jier oars. As jo nou weromsjogge en rekkenje wolle, de balans opmeitsje tan de maetskiplike en geastlike foarmmg fan de bern, dan lokt dat net. Jo km gjin oanwiisber resultaet sjen. Mar jo ha it sied fan it evangeelje struit. Wez tankber dat jo dat dwaen mochten. Ek üt namme fan juffr. Visser wol ik jo tank sizze. Wy binne it yn ien ding iens: üs foarantwurdelikens tsjin de, bern, tsjin elkoar, mar boppeal tsjinoer I meneer Dokkum. opgedragen u namens het bestuur toe ce God. Ek üt namme fan de feinteforie-1 sizzen en dér sil ik ien fan wêze. ning, hwer’t ik jo yn 1949 opfolge, winskje en hoopje wy, dat jo in goede tiid.tomjitte geane. Us béste winsken Ik ben er geweest, maar de tuin is best S®ane T J°’ hJelJoun fa,n J°u libben. It wurk is dien, de joun komt. Mar noch is it dei. De sinne skynt noch mar de skaden wurde langer. De ta- komst leit foar jo In sinnige takomst om’t God ienkear syn ivige sinne oer dizze wrald opgean litten hat 1 De voorzitter heet burgemeester Ca- valjé, die inmiddels ter vergadering ge komen is, welkom en geeft dan het woord aan de oud-secr.-penningmeester van het schoolbestuur, de heer Fijlstra. Deze laat in een gedegen speech de 36 jaren, waarvan hij ey 32 meemaakte, aan ons voorbijtrekken en biedt tenslot te onder applaus een bloemstuk aan. Op donderdag 24 september wordt een zgn. „Scholendag” gehouden, waarop alle ouders van de hier schoolgaande kinderen zullen worden uitgenodigd, ten einde kennis te maken met de scholen, welke hun kinderen bezoeken. De ouders van buiten zullen een rondrit per ous kunnen maken door de stad, waarbij reisleiders hun op bijzonderheden in onze stad attent zullen maken. ’s Middags 4.30 uur wordt onder lei ding van het Actiecomité en de M.A C. „J. C. Visser” een Tippeltocht voor jon geren gehouden, terwijl er verder nog filmvoorstellingen worden gegeven, 's Avonds half acht is de motorclub weer aan de beurt. Deze houdt dan na melijk in het kader van deze week een tippeltocht voor ouderen langs de Sne ker industrieën.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1