Dirk Volkers 50 jaar Keurmeester Vóór de Kernweek Z.M. Oudheidkundige Tentoonstelling in de Waterpoort Jeugdwerk Hervormde Kerk) Contactdag Rijkslandbouw- Voorlichtingsdienst Zeer geslaagd Oranjefeest „De Lege Geaën” IJLST WY M BRITS ER A DE EL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 72 DRIJFHOUIS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Lauwerszee moet dicht Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een Zeepost Raadsvergadering Rauwerderhem Zeilwedstrijd Ijlst Groot Vuurwerk te Rijs Na 1 oktober: lichten vroe ger aan en uit Bezoek circus Krone Koningin Wilhelminafonds De collecte gehouden op 3 en 4 sept., ten bate van de kankerbestrijding heeft in Sneek 1334,15 opgebracht. Diplomazwenimen Zwembad Sneek gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en l Maandag 7 september 1959 de CIRCUS KRONE IN LEEUWARDEN I Breeman de de de cordia” alhier het Wilhelmus liet horen. De stemming bij de schooljeugd was pri ma, en hetzelfde was weldra bij alle Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) l. van de tezamen Gilbert Houckc, de grote dompteur met z'n 12 Koningstijgers, brent een num mer van bijzondere allure. Deze wereld vermaarde dompteur heeft zich onder de circusliefhebbers zeer bemind gemaakt door z’n bijzonder rustige dressuur. Op initiatief van de Ried fan de Frys- ke Biweging heeft een aantal organisa ties besloten een petitionnement voor de afsluiting en drooglegging van de Lau werszee te organiseren. Alle ingezetenen van onze provincie, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt zal ter tekening een petitie van de volgende inhoud wor den aangeboden: De Lauwerszee moet dicht! Wij zijn van oordeel dat het met verantwoord is dat het belangrijke werk der afsluiting en drooglegging van de Lauwerszee blijft liggen. Terwille van Frieslands veiligheid mag het gevaar van dijkbreuk en overstroming geen winter meer voortduren; er is grote be hoefte aan meer werkgelegenheid in Friesland; er moet ruimte komen voor onze jonge boeren en tuinders. Kortom: De Lauwerszee moet dicht! Het petitionnement gaat uit van: de Friesche Maatschappij v. Landbouw; De Friese C.B.T.B. de A.B.T.B.-kring Friesland; de Lanboujongerein; It Kristl. Frysk Lanboujongereinboun. De R.K.J.B.T.B. kring „Jong Fryslan”; Dis trict Friesland van de A.N.A.B. en te N.C.L.B.; Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland; De Bond van Chr. Platte landsvrouwen en meisjes; De Prov. R.K. Boerinnen- en Jonge Boerinnenbond; Ge west Friesland van: de A.R.P., C.H.U., de K.V.P., de P.v.d.A. en V.V.D.; de jongerengroepen van C.H.U., P.v.d.A., de K.V.P. en de Arjos in Friesland. De Ried fan de Fryske Biweging. J. Fopma en J. Kornelis eveneens een eerste prijs. De jongens en hun paarden zagen er keurig uit, zodat de jury hier voor een moeilijke taak stond. De heer O. Sieperda, voorzitter van de Oranje vereniging „De Lege-Geaën”, opende de feestelijke dag met een kort woord, waarna de Chr. Muziekvereniging „Con- Met de volgende schepen kan zeepost wo'rden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Algenib” (7 sept.); Australië: s.s. „Iberia” (9 sept.); Brazi lië s.s. „Algenib” (7' sept.); Canada; m.s. „Maakefjell” (7 sept.); s.s, „Sta tendam” (8 sept.); s.s. „Black Eagle” (9 sept.); s.s. „Nieuw Amsterdam” (12 sept.); Chili: via New York (12 sept.); Indonesië: s.s. „Automedon” (7 sept.); Ned. Antillen: m.s. „Helicon” (8 sept.); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Bali” (10 sept.); Suriname: m.s. „Willemstad” (9 sept.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: s.s. „Overijssel” (8 sept.); Brits Oost Afri ka; s.s. „Yang Tse” (9 sept.). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De vereniging voor E.H.B.O. zal een subsidie ontvangen van f 30.terwijl voor haar door de gemeente een oefen» kist vervaardigd zal worden. De vee- keuringscommissie zal voor haar jaar lijks te houden fokveedag een wissel- beker ontvangen en ieder jaar een klei ne beker. Aan de Hogedijk_ zal onge veer ter hoogte van de Sèlanswei een brandkraan geplaatst worden. Mevr. J. van der Kooij-Raukema te Sijbrandaburen is benoemd tot brug- wachtster van de ophaalbrug te Sij brandaburen. Voor het gereedmaken van bouwterrein te Irnsum en een klein industrieterrein zal de gemeente een tweetal geldleningen aangaan bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te ’s-Gravenhage. Aan het R.K. Schoolbestuur te Irn sum zal een subsidie van f 100.wor den verleend voor het aanschaffen van materiaal en leerstof voor het te geven verkeersonderwijs aan zijn lagere school aldaar. Aan de Provinciale Raad voor Ge zinsverzorging, gevestigd te Leeuwar den wordt in principe een subsidie ver leend van f 100.in de kosten van op leiding van gezinsverzorgsters. Tot lid van het Streekorgaan „Midden-Fries- land” is in deze gemeente de Burge meester, de Heer J. van den Bent, aan gewezen. Plaatsvervangend lid wordt de Heer A. G. de Groot te Sijbranda buren. Ten behoeve van de O. L. School te Sijbrandaburen zal voor het kunnen invoeren van het vak handen arbeid, dat het hoofd der school meent niet langer aan zijn leerlingen te mo gen onthouden, een extra-crediet be schikbaar worden gesteld van f421.30 voor het aanschaffen van het benodig de materiaal. IJLST 5 sept. Tijdens de feesten ter gele genheid van de opening van de nieuwe brug moest de onderlinge zeilwedstrijd worden uitgesteld wegens het stormach tige weer. Hedenmiddag werd de teleur stelling uitgewist door een pracht-wed- strijd bij ideaal zomerweer .Er was veel deelneming. Watersportbedrijf „De Uit kijk” stelde zelfs enige boten beschik baar. De Geeuw bood een schitterend schouwspel. De uitslagen luiden: A Vrijheidsklasse: le pr. en wisselbeker J. v. d. Woude, 2e pr. E. de Vries, 3e pr. W. Sijperda. B 16 m2 klasse: le pr. en wisselbeker J. P. Wouda, 2e pr. S. Woudstra, 3e pr. mevr. A. Nooitgedagt. C Gemengde klasse: le pr. en wisselbe ker mej. M. Huitema. 2e pr. J. J. Nooit- -gedagt, 3e pr. Sj. Wiersma. D Kajuitjachten: wisselbeker A. Sijper da. Een extra prijs voor de snelste tijd werd toegekend aan C. v. d. Woude, die buiten mededinging meezeilde. Na de wedstrijden had er nog een on gelukje plaats dat gelukkig goed afliep. G. Hokwerda sloeg met zijn zeilkano om. De heer Doevendans verleende met zijn motorbootje assistentie. Advertentieprij’s 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Het programma voor de Kern-Week dat wij donderdag publiceerden, werd vrijdagavond in de bij Piso gehouden al gemene ledenvergadering der Vereni ging van Sneker Zakenlieden nogmaals doorgenomen en door alle aanwezige le den goedgekeurd. Een aanvulling op dit programma ie nog, dat zo mogelijk in de week aan de Kernfeesten voorafgaande, in de Wa terpoort een tentoonstelling zal worden gehouden van voorwerpen betrekking hebbend op Greate Pier, en van andere interessante museumstukken. Een mooie gelegenheid voor stadgenoten en gasten ook eens een kijkje te nemen In de eeu wenoude vertrekken in de Waterpoort. Als deze tentoonstelling door gaat, zal gedurende die week het skütsje „De Sneker Pan” geïllumineerd in de Kolk liggen. In het jaarverslag van de secretaris de heer A .D. van Zutphcn werd de aan wijzing van onze stad als Kerngemeente nog eens gememoreerd en werden alle leden opgewekt aan de feestelijkheden mee te werken. Het verslag van de penningmeester de heer P. Postma was ook in een op timistische toon gesteld. Het saldo van 808,36 waarmee hij zijn jaarrekening begon, vermeerderde n.l. ondanks de ge voerde acties e.d., tot 1915,23. Het ledental bedraagt momenteel 216. Naar aanleiding van beide verslagen deelde de voorzitter de heer C. J. Berk hout nog mede, dat de Paviljoendienst, dank zij het buitengewoon mooie sei zoen de Vereniging geen geld zal kos ten. Naar zijn mening kan Sneek blij zijn met deze dienst. Aan de heer Akkerman en de kapitein van de boot bracht hij dank voor wat zij gedaan hebben. Spr. deelde verder mede, dat de heer J. de Boer, accountant, benoemd is tot lid van de Veemarkt-commissie en hij bracht dank aan het Actie Comité voor de prettige samenwerking. Bestuursverkiezing Van de periodiek aftredende bestuurs leden F. Ris, J. G. de Vries, D. v. d. Jongens van 6 jaar: blokjes in doos opbergen: le Wiebe Bakker, 2e Wietze Hospes, 3e Feike Hobma. Meisjes 6 jaar: vlaggetje steken: le Tineke Falkena; 2e Pietie Huitema. Meisjes 7 jaar: ballen op lei: le Jaike Heringa, 2e Willemke Dotinga. Meisjes 8 jaar: was ophangen: le pr. Hennie Hobma, 2e Lyske Holkema. Meisjes 11, 12 en 13 jaar: levende stoelendans: le Pietje de Haan, 2e Akke Heeringa, 3e Grietje Raap. Meisjes 9 jaar: geblinddoekt tegen blik staan: le Anna Heeringa, 2e Hiltje Sakker, 3e Tettje Taisma. Meisjes 10 jaar: woordje „Juliana” maken: le Pietje Wiersma, 2e Elske Dotinga, 3e Anneke Djjkstra. Na een kort slot- en dankwoord van de voorzitter en leider van deze dag, de .eer O. Sieperda te Goënga, werd deze loor fraai zomerweer begunstigde feest- ,ag beëindigd. De dorpen in „De Lege-Geaën” kun nen op een prachtige dag terugzien. Wanneer in 1960 de Chr. Muziekver. „Concordia” hoopt te jubileren, zal het wenselijk zijn, om tezamen met de Oran jevereniging „De Lege-Geaën” twee of driedaagse volksfeesten te houden. der Werf, en de andere leiders, zouden graag zien dat deze jongeren hun wen sen eens kenbaar maakten. „Wij kunnen ze helpen”, zei Ds van der Werf vast. „Vorig jaar hebben we twee jongens met een radiohobby laten werken in een door hen zelf ingericht werkplaatsje, on der deskundige leiding natuurlijk. Die leiding is vaak moeilijk te vinden en daarom is ons doel een jeugdwerkleider aan te stellen. Voor deze werker in vas te dienst zal er een groot huis moeten komen, met zo’n 12-14 kamers waar de jeugd maar aan het werk kan gaan. Waar zij avonden zal kunnen praten en lezen en wat ze maar willen doen. Een bestaand huis met heerlijk veel hoekjes en kamertjes, centraal gelegen, dót zoekt de Hervormde kerk om het voor de jeugd beschikbaar te stellen. Mochten er lezers zijn die weten dat een dergelijk huis beschikbaar is, willen ze dan een tip geven aan Ds van der Werf, Herv. pastorie Bothniakade Wat wensen de jongelui En de jongelui zelf willen zij ook eens een tip geven? Willen zij komen met wensen, met onvervulde verlan gens? Als ze eens uitgesproken worden dan weten de leiders van het jeugdwerk beter in welke richting zij moeten wer ken om deze wensen te vervullen. 12 september geeft het nationaal mu ziekcorps van het Leger des Heils een concert in Ons Gebouw, de zondag daar opvolgend speelt het orkest tijdens de jeugddienst in de Grote kerk. In de kerk wordt dan een groot jeugdappèl gehou den. Natuurlijk wensen de leiders dat beide zeer belangrijke bijeenkomsten bij gewoond zullen worden door een groot aantal jongeren. Mogelijk zullen ze zich daar ook bewust worden van hun mis schien nog vage verlangens misschien hebben ze alleen maar zin om eens te komen praten laten ze dat doen. Van het gesprek komt men op de daad en de daad van de Ned. Herv. kerk zal zijn een gebouw voor de jeugd te stichten vaar ze ten alle tijde welkom zullen zijn, waar ze actief bezig kunnen zijn en volle bevrediging kunnen vinden. RIJS. Riis Foarüt sluit op 12 sept. a.s. zoals ook uit de advertentiekolommen van dit blad blijkt, het zomerseizoen met een knallend slot nl. een groot vuurwerk. Het zal 23 nummers omvat ten en geleverd worden door de fa. Kat uit Leiden, welke op dit terrein haar sporen heeft verdiend. Vooraf zal er feestelijke muziek zijn van het corps Harmonie te Warns, dir. J. Nijdam, een ensemble dat een uitstekende naam heeft. Met ingang van 1 oktober a.s. wordt de wettelyke nacht met een half uur ver lengd en duurt dan van een kwartier na zonsondergang tot een kwartier vóór zonsopkomst, zo deelt de ANWB mede. Men moet dus een kwartier vroeger de lichten van het voertuig ontsteken en een kwartier later dan thans het ge val is doven. Deze bepaling geldt zowel voor het snelverkeer als voor het lang zame verkeer en is er op gericht de ge varen die kunnen voortvloeien uit de schemertijd zoveel mogelijk te beperken. Voor vele weggebruikers zal het naleven van de bepaling geen moeilijkheden ople veren, daar over het algemeen reeds de lichten eerder werden ontstoken (en la ter werden gedoofd) dan thans nog is voorgeschreven. Teneinde bezoekers uit Sneek van avondvoorstellingen van circus Krone in de gelegenheid te stellen deze tot het einde bij te wonen zal dagelijks van 8 t/m 17 september een extra trein uit Leeuwarden om 23.49 naar Sneek ver trekken. Aankomst alhier 0.12. IJlst 5 sept. De collecte voor de kanker bestrijding heeft in deze gemeente 98,40 opgebracht. Geslaagd voor diploma 1 de meisjes Wobbie Tichelaar, Janna Tichelaar, Boukje Nijveen, Geertje Vlasman, Doortje Jetten, Willy Klos, Truusje v. d. Veen en Henny Serné, idem jon gens; Appie Manak, Berend Koelink, Henk Koster, Klaas Bronsema, Egbert Bruins Slot, Hans Smit, Koos v. d. Zwaag, Ruurd Jetten, Tjitte Brouwer, Jan Scholten. Tweede diploma: meisjes Alie Bruins Slot en Aukje Seinen; idem jongens: Freerk Bosgraaf, Rinus Timmermans en Wouter Koenen. Derde diploma: Pier Muur ling en Willem Steenbergen. Vierde diploma: Houkje Heeringa, Nel- leke Ruis, Jan de Leeuw, Atty de Boer, Cilie de Boer, Paula Lampe, Nelly Bootsma, Liesje Silvius. Vijfde diplo ma: Adri Kuypers, Mea Troelstra, El len v. d. Weerd, Tia Werkhoven. Zesde diploma; Henk ten Wolde 500 m. gekleed: Miemie Koster, Eg bert Bruins Slot, Tiemen de Vries, Gonny Teekman, Ineke Schutte. 1000 m.: Margreet v. d. Sluis, Henny Bouwman, Netta Postma, Liesje Beu ker, Jan Eekma, Alie Bruins Slot, lemie Klos, Wim Schutte, Herman Reis. 2000 m.; Henkie Danser. 3000 m.: Richtje Bakker, Hendrik Zjjlstra, Willy Nijhuis, Tj. de Boer. feestgangers op te merken. Het onderwijzend personeel deelnemende scholen werkte, met een staf van medewerkenden, de spelen vlot en soepel af. De ouderen, da mes en heren, konden deelnemen aan diverse wedstrijden, we noemen: wed strijd op driewielers, bussenloop, voet ballen met hindernissen, levende stoe lendans, hindernis-estafettelopen en meer andere spelen. Na acht uur trad een gezelschap uit Oudherd op, dat het fleurige stuk: „De twillingsusters” naar voren bracht. De inhoud beantwoordde aan het geheel van de dag, vlot, geestig en toch met een zekere goede strekking. Hier volgt de uitslag van de kinder spelen: race op handen en voeten, met blokjes in de hand: jongens van 7 jaar: le pr. Gerke Hofman, 2e Eppie de Haan, 3e Joh. Fokkens. Jongens van 8 jaar: twee keer door een buitenband: le Ype Dijkstra, 2e Reinder Oudega, 3e Wietze v. d. Zee. Jongens van 9 jaar: balschuiven: le Halbe Huitema, 2e Jan de Jager. Hebt U wel eens met de handen in het haar gezeten omdat Uw zoon zijn timmerwoede in Uw enige kamer wilde uitleven en U door het zaagsel naar het dressoir moest waden? Nog erger is Uw zoon na Uw streng verbod het huis uitgeslenterd om uren op straat te zwer ven, zonder doel, zond r bevrediging die hij wel in dat verboden timmeren vond Ais er dan ergens in de stad een groot huls was dat hij binnen kon gaan en hij vond daar een werkbank en een deskun dige leider zou U dat geen uitkomst vinden Als het aan de leiding van de Her vormde Jeugdraad in Sneek ligt, die vol ledige steun van de kerkeraad en kerk voogdij heeft, dan komt er binnen af zienbare tijd zo’n gebouw.Ds van der Werf vertelde ons over de plannen in die richting en over het jeugdwerk van de Herv. kerk dat bij velen al bekend is. Zeker bij de jeugd die 's winters in groepjes samen komt in het lokaal ach ter de pastorie om daar onder leiding allerlei vormen van handenarbeid te be oefenen. Zaterdagmiddag 12 sept. start men weer met dat werk. Er is dan voor de jeugd een prachtige speurtocht door de stad en ze kunnen zich weer opgeven voor de verschillende clubs. De ouders doen er goed aan als ze de krant die volgende week huis aan huis verspreid zal worden, bewaren. Ze worden dan be ter bekend met de activiteiten en kun nen de kinderen goede raad geven. De oudere jeugd Nu echter de oudere jeugd zo van 17- 18 jaar af. De Herv. kerk heeft op deze jeugd even weinig vat als alle andere organisaties die zich op het terrein van jeugdzorg bewegen. Ten dele heeft dat een gezonde oorzaak: de jeugd heeft het te druk met het schoolwerk. Onder de overblijvende groep zijn veel jongelui als de boven beschreven jongen met zijn timmer-hobby. Ze hebben een liefhebbe rij, bewust of onbewust, maar er zijn geen mogelijkheden voor hen. Ds van voorzet van linksbinnen F. Jonker wist midvoor Ir. C. Wind zijn elftal de lei ding te geven 1-0, terwijl spil K. Blaauw met een voltreffer de eind stand op 2-0 bracht. DrachtenSneek 1-2. In de finale kwamen Drachten en Sneek tegenover elkaar te staan. Het is een zeer spannend slot geworden. Sneek wist met 1-2 te winnen. Met een doelpunt van de voet van Ir. Wind ging de rust in (0-1), maar na de hervatting bracht midvoor Breeman met een fraai schot de partijen op gelijke voet 1-1, doch Sneek bleef fel aanvallen en het was wederom midvoor Ir. Wind die met een welgericht schot de Drachtster doelman het nakijken gaf (1-2). Het slotoffensief dat Drachten hierna nog inzette leidde zo waar nog tot een doel punt dat evenwel door de uitstekend leidende scheidsrechter Klaas van Gor- kum niet werd toegekend wegens on geoorloofd aanvallen van de Sneker doelman. Sneek werd dus winnaar en kwam daardoor voor een jaar weer in ’t bezit van de fraaie wisselbeker die beschikbaar was gesteld door de Ne- derl. Kali Mij. De opstelling van het Sneker elftal was: Doel; P. Hartkamp; R.A.; H. Posthumus; L.A.: M. Posthu- ma; R.H.: F. Jonker; Spil: K. Blaauw; L.H.; J. Timmerman; R.H.: J. Brouwer; R.B.; W. Kroon;M.V.: Ir. C. Wind; L.B.: J. Jonkers; L.B. K. Moedt. Na afloop had in ’t restaurant van ’t sportpark de prijsuitreiking plaats, waarbij o.a. de wisselbeker die voor het estafette-lopen was uitgeloofd door de Stichting ter bevordering van het landbouwkundig onderzoek, met een geestige speech door de heer G. Ger- brandij aan de aanvoerder van 'Drach ten werd overhandigd. Met een woord van dank aan allen die hunne mede werking hadden verleend sloot Ir. C. Wind deze in alle opzichten zeer ge slaagde dag. weer, Hoeg en Sneek. Onvermoeibaar, steeds actief waar het de belangen van de konijnensport betreft en speciaal die van zijn vereniging S. en O. Dirk Vol kers mag met recht terugzien op een prachtige staat van dienst. Een lichtend voorbeeld voor vele jongeren. Gezien het vele werk dat de a.s. jubilaris in de loop der jaren voor de konijnensport en S. en O. in het bijzonder heeft verricht, Is het geen wonder dat het bestuur dezer ver eniging deze wel zeer bijzondere dag voor hem niet onopgemerkt voorbij laat gaan. 's Middags zal men een receptie hou den teneinde ieder in de gelegenheid te stellen de jubilaris te feliciteren en 's avonds is er een buitengéwone feeste lijke vergadering om deze bijzondere dag waardig te vieren. Al met al zal het de jubilaris op 19 september dus stellig niet aan belangstelling ontbreken. Werf en A. Looper, werden de eerste man. drie herkozen. De heer Looper stelde zich niet herkiesbaar. In zijn .plaats werd benoemd de heer A. C. H. Kraak- De voorzitter bracht de heer Looper dank voor het vele dat hij voor de ver eniging heeft gedaan. Een beroep op hem was nooit tevergeefs. Het speet het bestuur dan ook dat hij heeft bedankt. Daarna verwelkomde hij de heer Kraak man in het bestuur aan wie de secre taris in zijn jaarverslag in verband met zijn aftreden als voorzitter van het Ac tie Comité ook al enige waarderende woorden had gewijd. Betreffende de plannen voor de Kern- Week deelde de heer Berkhout ook nog mede, dat, indien minister de Pous niet op de openingsbijeenkomst kan zijn, Drs van Os, zijn adviseur in regionale in- dustriezaken zal komen en het in de be doeling ligt het informatieboekje, dat t.g.v. die week In een oplaag van 7500 exemplaren verschijnt, huis aan huis be zorgd zal worden en uitgereikt of toe gezonden aan nieuw Ingekomen perso nen, zo mogelijk over twee jaar uit te breiden tot een volledig adresboek van Sneek. Na een korte rondvraag werd de vrij goed bezochte vergadering gesloten. name van Het komt niet alle dagen voor, dat een keurmeester van konijnen als zoda nig gedurende 50 jaar werkzaam is ge weest. Zo’n voorrecht is slechts voor en kelen weggelegd. En als deze keurmees ter dan ook nog regelmatig in functie is, dan is hier toch wel sprake van een zeer vermeldenswaardig feit. Het was in september 1909 dat onze nu in het gehele land bekende stadge noot Dirk Volkers in Workum zijn eer ste keuring verrichtte. Vanzelfsprekend ging het toondertijd wat gemoedelijker toe dan nu, maar dat neemt niet weg dat men Dirk Volkers toen bekwaam achtte voor het keurmeesterschap, mede door zijn eigen prima fokresultaten. Zo ging het toen. Wie een uitstekend en getrouw fokker van diverse konijnen rassen was, kon tot het keurmees- tersgllde gerekend worden. In 1909 tosn er dus nog weinig sprake was van gereglementeerde keuringen behoorde Volkers reeds tot die groep van te goe der naam en faam bekend staande fok kers en keurmeesters. In de loop der ja ren kwam er heel wat verandering: keurmeesterscursussen enz. Vele jonge keurmeesters en fokkers van nu, hebben onderricht gekregen en examen moeten doen bij keurmeester Volkers. Eén van deze keurmeesters die onder de hoede van Volkers zijn eerste keuring verrichtte was de heer Dr R. Kooistra van Surhuisterveen. Deze schreef in het voor fokkers bekende blad „De konij nenfokker” o.a.: „Een bekwaam keur meester en een bekwaam fokker. Er is geen van de oudere konijnenrassen of Volkers heeft het gefokt. Ook was hij het die in 1922 voor het eerst de Zilver vos exposeerde”. In de loop der jaren werd de naam Volkers een bekende klank in konijnen fokkend Nederland. Rustig zijn gang gaande, serieus zijn keuringen verzor gend, onkreukbaar in de uitoefening van zijn plicht, een veel gevraagd jurylidEr is zoveel te vertellen over de loopbaan van de heer Volkers, mogen we hier vol staan met het opnomen van slechts en kele feiten. Eerelid van de Pluimvee en Konijnen- fokver. S. en O. id. van de Speciaalclub „De Holland ere lub”. Bij het 40-jarig be staan van S. en O. koninklijk onder scheiden! Een all-round keurmeester die nog steeds vol ijver en belangstelling is waar het de kdhijnensport betreft. Een trouw bezoeker van de keurmeesters- congressen, die ieder jaar op de Pieters berg gehouden worden. Als steeds ver- Zïrg-de- Volkers ook j.l. 2 en 5 september de Tafelkeuringen van S. en O. te Lang- De drie Rijkslandbouw-Consulent- schappen in Friesland, nl. Leeuwarden, Sneek en Drachten hielden donderdag 3 sept. hun jaarlijkse contactdag alhier. Dit jaar was het nl. de beurt van het Consulentschap Sneek om als gastheer op te treden. De dag werd geopend met de ontvangst in de nieuwe Rijks- Middelbare Landbouwschool aan de Lemmerweg welke door de directeur der school spontaan ter beschikking was gesteld. Na de bezichtiging daar van en het openingswoord van Ir. C. Wind, die de gasten hartelijk welkom heette, hield de Heer H. C. Posthumus Meijs van Den Haag een boeiende le zing over het onderwerp „Nederland in het Kader van de E.E.G. welke met veel aandacht werd beluisterd. Vervol gens werden enige reisfilms gedraaid die welwillend beschikbaar waren ge steld door het reisbureau Ruys en Co. alhier, ’s Middags werd in het sport park aan de Leeuwarderweg een sport programma afgewerkt dat bestond uit voetbalwedstrijden tussen elftallen van Leeuwarden, Sneek en Drachten, afge wisseld met Estafettewedstrijden in zaklopen. Het estafette-zaklopen voor heren werd gewonnen door Drachten, terwijl bij de dames Leeuwarden zege vierde. De voetbalwedstrijden gespeeld tussen de drie Consulentschappn wer den begonnen met een ontmoeting tus sen de elftallen van Leeuwarden en Drachten. Deze eindigd na en 0-1 voor sprong van Drachten in een gelijk spel 1-1. De doelpunten werden resp. ge- scoord door midvoor Breeman en rechtsbinnen Visser. SneekLeeuwarden 2-0. Hoewel Sneek veel sterker was kon dit voor rust niet in een doelpunt wor den uitgedrukt. De Leeuwarder doel man, linksback en spil waren daarvoor de sta-in-de-weg. De rust kwam dus met blanco stand. Na de hervatting vlotte het beter. Uit een afgemeten SNEEKER NIEUWSBLAD GAUW, 4 september. In ons gewoon lijk stille dorpje was het gisteren al vroeg in de morgen te zien en te horen, dat er een bijzondere dag voor de deur stond. Radio en luidsprekers, versterkt nog door negen herauten te paard, kon digden een échte volksfeestdag aan. Na voor de jury, de heren A. Keulen en J. van Raalte te zijn verschenen, galop peerden de ruiters naar de omliggende plaatsen. In drie groepen van drie ver schenen de herauten ongeveer gelijktij dig in Offingawier, Goënga en Sijbran- daburen/Terzool. In groep 1 ontving Herre Cnossen met zijn rijpaard een eer ste prijs, in de groepen II en III kregen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1