Kappie en de Prentbriefschatkaarten De Amateur Zoneclips-expeöitie naar de Canarische eilanden Voetbalprogramni2 Zakennieuws BUITENLANDS OVERZICHT w Pracht handen rTBABYDERME’S ZENUWRUST nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt’s Zenuwtabletten Derde blad DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD Ata Eisenhowers Europese reis F. J. Veemarkt Sneek Demonstratie Calmix electrische oliekachel gewone kolenkachels nadelen heb- J Openbare Schippersschool Lark Onzuiver bloed oorzaak van Rheumatische Pijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. ■Tube95ct Hamea-Gelei LA Vóórhellere Baby-huidje „Neptunus” Sneek water- polo-kampioen v. Friesland Zaterdagmiddag 5 september is „Neptu nus” Sneek in het zwembad te Jubbega waterpolokampioen van Friesland ge worden, door de wedstrijd tegen de win naar van poule B, HZ en PC uit Heeren veen met 4-2 te winnen. Adv. I.M. tenietgedaan De verduistering in Sneek Adv. I.M. 90. staande 13. Doel vraagd, prijshoudend. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 8 en 11 september 1909, 50 jaar geleden dus. SNEEK. In het Groninger dorp S. hebben een landbouwer en zijn arbei der hun vrouwen geruild! De arbei der kreeg f 7200,toe. De ruil is reeds aangegaan en thans zijn ook de echtscheidingsprocedures begonnen. Voor Uw EFFECTENORDERS naar de NEDERLANDSE HANDEL MAATSCHAPPIJ Marktstraat 14 - Sneek. SNEEK. De ballonopstijging welke hier 31 aug. zou plaats hebben maar wegens het slechte weer toen moest worden uitgesteld, heeft hier dinsdag 7 september plaatsgehad. Van Pot tum steeg om half zes 's avonds op van het terrein aan de Almastraat en daalde om half zeven te Twijzel in een ders doornat werden. Uit de ballen was boven Sneek een parachute ge worpen waaraan een couvert, waarin een bon voor een rijwiel. Op de hoek Oosterdijk-Burgstraat maakte een kleine jongen de vondst buit. Een man die hem zijn fortuin weer af handig wilde maken, werd later door de maréchaussee in verhoor geno men. Er zou nog heel wat te schrijven zijn over de communistische agressie in Z.O. Azië, maar onze ruimte is beperkt. De regering van Laos heeft de V.N. ver zocht een politieleger te zenden naar de Laotaanse grens met Noord Vietnam, zoals dat ook dienst doet aan de Israe- lisch-Egyptische grens. De Veiligheids raad is echter niet op dit verzoek inge- BURGERLIJKE STAND SNEEK van 3—10 sept. 1909 Geboren: Sietze, z.v. Willem Glas houwer en Hendrika Nauta; IJnskje, d.v. Pieter de Jong en Trijntje Kro- les; Klaaske, d.v. Auke Faber en Baukje Miedema. Overleden: Sijbren Spaan, 54 jr, echtg. v. Anna van der Wal, vroe ger wedn. van Hendrikje Ferdinand en Jeltje de Boer; Willem Kamstra, 89 jr, wedn. v. Maaike Dijkstra. IJLST van 27 aug.10 sept. 1909 Geboren: Tjepke, z.v. Jelle van der Velde en Jantje Tuinhout; Jetske, d.v. Gabe Brouwer en Lamkje de Jong; Adriaantje, d.v. Andries Minks en Pietje van den Berg. WYMBRITSERADEEL van 310 sept. 1909 Geboren: Siebe, z.v. Gerben Mon kel en Akke Zijlstra te Oudega; Ytje Srjke, d.v. Halke Huitema en Jetsche Brandsma te Jutrijp; Hendrikje, d.v. Durk de Vries en Trijntje Koopmans te Uitwellingerga; Geertje, d.v. Jan Sierrina en Klaaske de Boer te IJs- brechtum. Gehuwd: Broer de Jong, 31 jr, te IJsbrechtum met Tjitske de Jong, 26 jr, te Bozum; Marten Terpstra 26 jr en Hendrikje Brouwer, 21 jr, beiden te Wolsum. Overleden: Sjoukje Hofstra, 23 jr, te Abbega. Waartoe dienen deze waarnemingen? Een belangrijk programmadeel bestaat uit het foto-electrisch meten van het ne biggen prima dieren, nog goed ge- verloop van de helderheid van het zon licht aan de uiterste rand van de zon. Het is mogelijk hieruit af te leiden wat de temperatuur is van de zon op ver schillende diepten in deze gasbol. Ook de kleurtemperatuur van de zonsrand zal worden gemeten. Bovendien zal de polarisatie van de binnen- en buitenco rona worden onderzocht. Dit alles kan worden door een enkele wolk, die op het kritieke moment voor de zon staat. Dan zijn alle voorbereidin gen tevergeefs geweest. Op 9 oktober hopen de deelnemers ,door goed weer begunstigd, van een geslaagde expeditie te mogen spreken. Dan zijn ze volgens de plannen weer op Nederlandse bodem teruggekeerd. SNEEK. Dr D. Bos uit Winscho ten, tweede Kamerlid en voorzitter van de commissie voor de Midden- standsenquête zette vrijdag in een openbare vergadering in Amicitia ’t doel van deze enquête uiteen. In zijn slotwoord noemde spreker het treu rig dat in een plaats als Sneek nog zo goed als niets bemerkt wordt van organisatie van de Middenstand, ter wijl men zich overal in Europa ver enigt. Hij vond ’t ook treurig dat in Sneek dat zo’n gunstige toekomst als middenstandsplaats tegemoet gaat, zo weinig belangstelling was voor deze vergadering. In het communiqué, dat omtrent de besprekingen tussen Eisenhower en de Gaulle is verschenen, werd het belang rijkste punt, waarover naar men meen de verschil van inzicht zou bestaan n.l. de Algerijnse kwestie, niet genoarn Dat mocht nu eenmaal niet, omdat Pa rijs nog altijd de fictie handhaaft dat dit een binnenlandse aangelegenheid Algerie heet immers deel van het moe derland te zijn is, waarmee geen bui tenlander zich mag bemoeien. Het lijdt echter geen twijfel of de Gaulle en Ei senhower hebben hierover langdurig ge sproken met naar verschillende com mentatoren menen, als resultaat dat Ei senhower de Gaulle nog een kans heeft gegeven een liberale oplossing voor de Algerijnse kwestie te proclameren, wel ke het de Amerikaanse vertegenwoor diger in de a.s. vergadering van de Ver. Naties mogelijk zal maken het Franse standpunt te steunen tegenover de eisen van de Aziatisch-Afrikaanse groep om trent de status van Algerië. In dit ver band verdient een opmerkelijke rede welke de Gaulle tijdens zijn laatste reis in Algerië tot een groep officieren schijnt te hebben gehouden, de aandacht „Gij”, aldus de Gaulle, „moet nu eens drie dingen goed begrijpen: de Algerijn se opstand is uitgebroken door jarenlan ge fouten van ons, daarom moet er vol ledig van politiek veranderd worden. U kunt de natuurlijke drang naar onaf hankelijkheid van de onderontwikkelde landen niet tegen houden en als de vrije wereld ons veroordeelt, zou mijn rege ring misschien in moeilijkheden komen en zou Algerië voor Frankrijk verloren kunnen gaan. Het enige middel is te be wijzen dat mijn politiek' liberaal wil zrjn en als het leger intussen de pacificatie voortzet zal binnen korte tijd blijken dat de Algerijnen Frans willen blijven”. Al dus de Gaulle. Dit laatste lijkt ons nog niet zo zeker, maar uit deze rede wordt over ’t algemeen afgeleid, dat de Gaulle nog voor de V.N. vergadering bijeen komt een nieuw voorstel aan de Alge rijnen, ook al is de opstand nog niet ge ëindigd, zal doen, waarin dezen zelfbe- ±erwijl Kappie en de Maat nog be duusd op het dek lagen, stormde de stoker op her af. „Vierbeen, Stuur Ik heb ze riep hi, triomfantei'jk. „Ik zal ze sterretjes laten zien „Ik kom”, klonk het terug. „Begin maar •vast, maar laat ook nog iets voor MIJ over I” Dat ben zal ieder moeten toegeven die, met afgrijzen, de maquettes bekijkt welke deze week opgesteld waren in de boven zaal van Onder de Linden. Zwarte hui zen, vertrapt kolengruis, roet, walm nee, dat niet in mijn huis. Wat dan wel? De vraag wordt zo tegen de winter vaak gesteld en het antwoord wordt gewikt en gewogen. Oliestook, gaskachel, elek trische kachel? De keuze is moeilijk neemt U ze alle drie in één. Nee, het is geen grapje. De Calmix waar Fa D. Rijpkema deze week mee demonstreerde in Onder de Linden is zowel het een als het ander. Men stookt deze kachel met petroleum en door middel van elektri sche elementjes wordt deze petroleum in de kachel omgezet in gas. Het geeft een helder blauwe vlam die gezellig zichtbaar is door een grote glasdeur in de mooi gelijnde kachel. Roetvorming is er niet, zodat ook geen roetafzetting in kachel en schoorsteen plaats heeft Roet isoleert enorm en men heeft dus niet het volle profijt van zijn kachel. Misschien zult u zeggen: wij kunnen deze kachel niet hebben, omdat onze slecht-trekkende schoorsteen afgekeurd is voor oliestook. Ook dat gaat voor Calmix niet op. De kachel brandt even goed aan een slecht-trekkende schoor steen. Men kan hem b.v. ook plaatsen in een douche-cel waar een wasemgat is. Dat de kachel zeer gemakkelijk te be dienen is hebben we kunnen constateren, de brander reageert onmiddellijk op tiet omdraaien van de knop wat men in een handomdraai verricht. Er is een kachel bij met een ingebouwde tank en alles is gemakkelijker en praktischer dan wij als leek kunnen uitleggen. Deskundigen verzekeren dat deze wijze van stoken voordeliger is dan de gewone oliestook kosten ongeveer vijf cent per - uur. Tenslotte zij hier ook nog vermeld, dat de Calmix een schoonheid onder de ka chels is. Gemaakt van zwaar staalplaat, van binnen en van buiten geëmailleerd, een mooie strakke vorm en smaakvolle kleuren. In de zaak van de heer Rijp kema, Grootzand, zal men belangstellen den de kachels nog graag tonen en de monstreren. hoofddeks-.i had bevrijd. Hals over kop renden zij de wal 'p, juist op het ogen blik, dat de stuurman en de kapitein van de Kraker naar buiten stormden, „Hai, hai Dat was op het nippertje" hijgde Kappie. „Maar ik mag een zee- kakalobbus worden, als ik begrijp waar die emmer opeens vandaan kwam Uitslag zwemmen Diploma I: geslaagd de meisjes: Wob- bie Tichelaar, Boukje Nijveen, Janna Tichelaar, Geertje Vlasman, Doortje Jetten, Aukje Jasper, Hammie Jasper en de jongens Koos v. d. Zwaag, Ruurd Jetten, Tjitte Brouwer, Jan Scholten, Wouter Koenen, Lammert Vlasman, Piet Hoving, Jan Oost. Diploma II: geslaagd de meisjes Gra ta Jetten, Annie Seinen, Aukje Seinen, Janny de Vries en de jongens Wim Buurman, Piet Hoving, Dirk Huitema, Wouter Koenen, Jan Oost, Willem Schol ten. 2000 meter: Dirk Huitema. BAARDERADEEL van 28 aug.—4 sept .1909 Overleden: Grietje, v. d. Meulen, 73 jr, echtgen. v. Riemer van Kam men te Britswerd. Daarom - wacht er niet mee. Begin de weldadige Kruschenkuur liever van daag dan morgen. Kruschen spoort Uw bloedzuiverende organen aan tot krach tiger werking. Die worden als ’t ware verjongd en herkrijgen zo de kracht, om onzuiverheden uit het bloed te ja gen en daarmee de oorzaak van Uw pijnen te verdrijven. AMATEURVOETBAL le klas B (501); ESC A—Quick ’20, J. Schotmeijer. VDZHengelo, J. Roesink. WWQuick, N. G. Beukema. Sneek—Borne, F. Zuidema. Be-Quick Z.—Oosterparkers, Dorpmans. DOS ’19—Alcides, G. Koorn. 2e klas A (502) AchillesZwaagwesteinde, J. Brouwer. GRCHaren, N. Drijfhout. Harlingen—LSC, A. Frieswijk. OlyphiaGruno, G. Bootsma. VAKO—Jubbega, F. H. Geers. FrisiaFVC, F. Bus. 3e klas A ((504) RESNicator, J. Epema. de KooiEmmeloord, F. de Boer. StanfriesDOG, K. Bosma. FrieslandWZS, J. H. Meijer. MKV ’29Oosterwolde K. v. Gorkum. GAVCSteenwijk, Joh. Maurits. 4e klas A (508) BergumTijnje, D. Arends, de SweachDTD. G. Bontekoe. War gaGorredijk, A. Gutman. OldeboornBlack Boys, J. Kruizinga. FrenoCAB, H. Nauta. Res. le klas (516): Alcides 2Achilles 2, A. Ch. Rook. CEC 2—Sneek 2, M. Hendriks. Oosterparkers 2Emmen 2, Chr. Mooy. GVAV 3Harlingen 2, J. Medema. Res. 2e klas A (517): Leeuwarden 4Leeuwarden 3, A. Pot. Steenwijk 2Rood Geel 2, K. H. Groe- neveld. Heerenveen 3Friesland 2, S. Boorsma Nicator 2MSC 2, O. Jansen. Sneek 3FVC 2, T. Huizinga. Res. 3e klas A (520); LSC 2LSC 3, J. de Leeuw. Emmeloord 2Bergum 2, J. Lok. Black Boys 2Lemmer 2, R. Schaaf- sma. FVC 3Freno 2, J. Rienstra. Harlingen 3Frisia 3, H. Robijn. ZATERDAGVOETBAL 3e klas: Harkemase BoysACV, D. Lüschen. Leeuw. ZwaluwenKlazienaveen, J. Epema. WorkumOranje Nassau, H. Nauta. HeegBlauw Wit ’34, 15.00 A. Pot. ONS—VVT, T. Brink. 4e klas A (25) ZeerobbenDrogeham, K. v. Gorkum. NijlandHeerenveense Boys, D. v. d. Esker. Drachtster BoysQVC, L. Huisman. MJVDelfstrahuizen, A. J. W. Eichner. Adv. I.M. WYMBRITSERADEEL. Uitslag loting Nationale Militie lichting 1910 in deze gemeente: 1. Sijmen Hofstra, Abbega; 2. Thewis Baaijma, Oppen huizen; 3. Gerben van der Leij, Op penhuizen; 4. Thijs Zijlstra, Heeg; 5. Siek A-ttema, Oudega; 6. Anne Kam stra, Goënga; 7. Cornells Witteveen, Oudega; 8. Dominicus Ketelaar, Nij- huizum; 9. Johannes Terpstra, Nij land; 10. Pier Mulder, Uitwellinger ga; 11. Wijbe Plantinga, Nijland; 12. Luitzen Suierveld, IJsbrechtum; 13. Hendrik Westra, Heeg; 14. Johan Frederik Visser, Heeg; 15. Pieter Boelens, Oppenhuizen; 16. Durk Pier sma, Heeg; 17. Anne van Popta, Id- zega; 18. Harmen Brouwer, Hom- merts; 19. Andries de Jong, Wouds- end; 20. Jacob Jellema, Offingawier; 21. Hans de Jager, Oppenhuizen; 22. Sjirk Attema, Heeg; 23. Pieter Koop mans. IJsbrechtum; 24. Hendrik Mul der, Hommerts; 25. Keimpe de Jong, Oudega; 26. Wijtze Hoekstra, Uit wellingerga; 27. Schelte Talsma, Uit wellingerga; 28. Suffridus Valkema, Oudega; 29. Bendia Haagsma, Hom merts; 30. Sipke Dotinga, Gauw: 31. Pieter Hof, Gaastmeer; 32. Ids Bak ker, Tirns; 33. Wijnzen Wijbenga, Scharnegoutum; 34. Uilke Tjalsma, Hommerts; 35. Lolle Vellinga, Hom merts; 36. Frans Flapper, Heeg; 37. Pier van Keulen, Woudsend; 38. Sijt- ze Wiersma, Oosthem; 39. Sjouke de Haas, Wolsum; 40. Marten Stilma, Oosthem; 41. Gerben Koopmans, Goënga: 42. Pieter de Jong, Goënga; 43. Harmen Taconis, Nijland; 44. Jel le Douma, Tirns; 45. Fedde Breeuw- sma, Abbega; 46. Douwe van Popta, Idzega; 47. Petrus Cnossen, Hom merts; 48. Hendrikus Hiemstra, Gaastmeer; 49. Ulbe Wijnja, Wol sum; 50. Hille Hofstra, Abbega; 51. Gerrit Leenstra, Jutrijp; 52. Jan Couperus, Heeg; 53. Rintje Huitema, Jutrijp; 54. Bonne Stoker, Uitwellin gerga; 55. Jan Breeuwsma, Nijland; 56. IJtzen Wijnja, Oppenhuizen; 57. Simme Altenburg, Tirns; 58. Jentje Bootsma, Goënga; 59. Jacob Broer- sma, Uitwellingerga; 60. Jacob van der Goot, Idzega; 61. Anne Bruin- sma, Oudega; 62. Jan van Asma, Heeg; 63. Hendrik Johannes Bone- kamp, Westhem; 64. Sijtze Korfma- ker, Gauw; 65. Marten Gerbrandij, Goënga; 66. Sijtze van der Meer, Heeg; 67. Jetze Wijnja, Idzega; 68. Folkert Sietsma, Hommerts; 69. Sjerp van der Goot, Heeg; 70. Pie- „Veel zal dat niet zijn antwoordde de stoker met zijn spieren rollend. Hij hief zijn grote vuist op enop het zelfde moment suisde er een emmer omlaag, die zich geheel over zijn hoofd stulpte. Met een kreet die hol in de emmer g ilmde, tuimelde de stoker ach terover. Kappie en de Maat wachtten niet tot hij zich van het klemmende W oestij nklimaat De Canarische Eilanden zijn bekend om hun go— klimaat en veel natuur schoon. Slechts weinigen weten, dat er twee eilanden zijn met een woestijnkli- maat. Dit zijn Fuerteventura en Lanza- rote. Vooral het eerste is onherbergzaam. Op het eiland groeien geen bomen, er is weinig water, het is er stoffig en heet. Het eiland heeft een lengte van ±120 km doch telt slechts 13000 inwoners. Naar dit eiland zal de amateur-expeditie op maandag 14 september vertrekken. Daar zijn nl. de waarnemingsomstandig- heden het gunstigst. De expeditie gaat per charter vliegtuig naar Les Palmas, de hoofdstad van Gran Canaria. Van daar per boot naar Gran Tarojal, een kleine haven op Fuerteventura. In Gran Tarojal bivakkeert reeds enige tijd de vakastronomenexpeditie.. De amateurs zullen trachten nog iets verder in het verduisteringsgebied door te dringen. Ze willen naar Tarojallejo, een dorpje van ±20 huizen aan de zuidkust van het ei land. De weg er heen is slecht en vele mceilijkheden zullen overwonnen moe ten worden alvorens het kamp van 21 tenten er staat. Dan moeten alle instru menten worden op0esteld en het geza- melijk snel waarnemen geoefend. De ver duistering zal' in Tarojallejo ±100 sec. duren. (In Gran Tarojal 74 sec.). Ver schillende waarnemingsgroepen nemen waar. ter Postma, Scharnegoutum; 71. Jet te Mensonides, Uitwellingerga; 72. Doekele van der Laan, Goënga; 73. Michiel Visser, Gaastmeer; 74. Sijtze Wiersma, Abbega; 75. Folkert Wier- da, Woudsend; 76. Bauke Cnossen, Hommerts; 77. Sibbele Tjalma, Hom merts; 78. Sjoerd Boschma, Goënga; 79. Sijtze Hilverda, Oosthem; 80. Luitzen Suierveld, IJsbrechtum; 81. Jan de Vries, Woudsend; 82. Mar ten Boomsma, Oudega; 83. Otte Hoekstra, Uitwellingerga; 84. Har men Grondstra, Woudsend; 85. Atte Haagsma, Woudsend; 86. Sijbrandus Altena, Heeg; 87. Pier Kaspersma, Oudega; 88. Hendrik van Zanten, Ab bega; 89. Sipke Hiemstra, Abbega; 90. Ridzerd Kuipers, Westhem; 91. Rienk Harkema, Oudega; 92. Jan de Jong, Woudsend; 93. Meindert Frld- sma, Scharnegoutum; 94. Johan de Jager, Oppenhuizen; 95. Eelke Jelle ma, Scharnegoutum; 96. Tjitze Jor- ritsma, Oppenhuizen; 97. Johannes van der Zee, Heeg; 98. Tjerk Hoek stra, Oppenhuizen; 99. Tetman Dijk stra, Jutrijp; 100. Oege Meines, Scharnegoutum; 101. Gerke Piso, Heeg; 102. Hijlke de Boer, Heeg; 103. Catrinus Roukema, Folsgare; 104. diepe plas, zodat de luchtvaar- Rouke de Jager, Oppenhulzen; 105. dL Uit 2- Johannes Martens, Nijland; 106. Jen tje Koopmans, Wolsum; 107. Gerrit de Vries, Woudsend; 108. Folkert de Vries, Oosthem; 109. Enne de Boer, Woudsend; 110. Jan Visser, Hom merts; 111. Johannes Steenbeek, Woudsend; 112. Tjeerd de Boer, Nij land; 113. Jan Feenstra, Nijland; 114. Feike Stallinga, Nijland. HENNAARDERADEEL van 310 sept. 1909 Cornelius Henderikus, Frederik Adolf Begemann en te Oosterend, l en IJnskje Miedema te Wommels; Piet Jan, z.v. Gerrit Fekkes en Abeltje Veninga te Wommels. Gehuwd: Johannes Dijkstra, 21 jr. te Itens en Marijke Reitsma, 21 jr. te Bozum. Overleden: Sjirk Jouwsma, 18 jr, te Kubaard. Het is overigens zeer de vraag of de ui terst rechtse groepen van het Franse volk en leger een dergelijk voorstel zou den dulden, als de Gaulles zelfbeschik kingsrecht werkelijk de Algerijnen vol ledige vrijheid zou laten over hun eigen lot te beslissen. Overigens zal het de Gaulle prettig aandoen dat de grootste partij in de Frans-Afrikaanse Unie, dat zijn die vroegere Frans-Afrikaanse kolo niën welke met Frankrijk nu in een unie verbonden zijn, er zich voor heeft ver klaard dat het moederland een eigen kernwapen zal ontwikkelen. De Italiaan se premier Segni en zijn minister van buitenlandse zaken Pella, die te Parijs zowel met Eisenhower als de Gaulle heo- ben gesproken, voelden niet zoveel voor die Franse bom, ze hadden tenminste bezwaar tegen proefnemingen er mee in de Sahara, allicht.ook om die Afrikaan se staten in het gevlei te komen, welke tegen deze proefnemingen zijn. Te Parijs is ook nog overleg geweest tussen de Gaulle en Castiella, de Spaanse minister van buitenlandse zaken. De Franse re gering streeft er kennelijk naar de po litieke positie van haar land te verste vigen door haar ook te doen stutten door een samenwerking der Latijnse landen. Wij citeerden hierboven de Gaulle die tot zijn officieren in Algerië gezegd moet hebben dat de opstand in Algerië te wijten was aan Franse fouten in de loop van vele jaren begaan, de natuur lijke drang naar onafhankelijkheid van onderontwikkelde gebieden zou niet met geweld te keren zijn. De Belgen kunnen zich dat in de oren knopen. Hun minis ter voor de Kongo, va Hemelrijck is afgetreden omdat hij in het kabinet- Eyskens niet voldoende steun heeft kun nen krijgen voor zijn plan tot versnelling van de maatregelen om de inheemse be volking de beloofde onafhankelijkheid te geven. De minister van staat de Schrij ver is zijn opvolger geworden en deze heeft verklaard dat de regering haar be loften zal nakomen. Maar kennelijk wil men de ontwikkeling van het onafhan- kelijkheidsproces wat afremmen. Ken ners van de toestand in de Kongo vre zen, dat dit een zeer slechte indruk op de Kongolezen zal maken en zijn vrij somber gestemd over het lot van oe 200.000 blanken die te midden van een zwarte bevolking van achttien miljoen leven. Op 2 oktober a.s. zal er een zonsverduis tering plaats vinden, die hier te lande als een gedeeltelijke eclips waarneem baar is. Op de Canarische Eilanden even wel komt een gebied voor, waar de eclips totaal is. Voor een aantal amateur-astronomen was dit anderhalf jaar geleden aanlei ding de handen ineen te slaan. Zij be sloten te trachten een amateursexpeditie naar de Canarische Eilanden 'te organi seren. Daarbij lag het in de bedoeling wetenschappelijk werk te verrichten. Na contact opgenomen te hebben met vak- astronomen, die een eigen expeditie zou den uitrusten, werd een wetenschappe lijk verantwoord waarnemingsprogram opgesteld. De grote moeilijkheid was de financiële zijde. Na het verkrijgen van een belangrijke subsidie van Z.W.O. (Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek) kon tot definitieve uitvoering van de plannen worden overgegaan. De expedi tie is komen te staan onder de weten schappelijke leiding van Dr C. de Jager, astronoom, verbonden aan de sterre- wacht te Utrecht. De algemene leiding berust bij de voorzitter Mr G. A. W. C. Baron van Hemert tot Dingshof. Onze stadgenoot de heer A. Mak, heeft de organisatie van de reis in handen. Dit gebeurt in samenwerking met de Ned. Reis Vereniging (NRV). Ook de heer J. J. Teule, leraar aan de Chr. U.L.O. al hier, zal aan de expeditie deelnemen. Aanvoer 1935 stuks. 25 melk en kalf koeien f 850, f 1050. 80 vette koeien f 2,f 3,10 geslacht 20 pinken f 400, f 650. 69 graskalveren f 275, f 475. 50 nuchtere kalveren f 35 f 175. 10 bokken en geiten. 1097 schapen en lammeren f 60, f f 45, f 65. 155 varkens en vette biggen f 1,64. f 1,76, f 1,77, f 1,83 levend. 285 zouters en lopers f 1,82, f 1,83, f 90, f 120. 144 kleine biggen f 45, f 75. STEMMING. Gebruiksvee prijzen kleine aanvoer. Vette koeien lau we handel prijshoudend. Pinken prijs houdend, handel rustig. Graskalveren handel stug, prijzen lager. Nuchtere kal veren, handel en notering onveranderd Schapen en lammeren grote aanvoer, prijzen belangrijk lager. Varkens en vet te biggen, nog ruim aangevoerd met vlugge handel, prijshoudend. Dit betrof ook de afdeling zouters en lopers. Klei- Geboren z.v. Geertruida Poppen Sijtske, d.v. Simon Scheepsma gaan maar heeft besloten eerst een com missie van onderzoek te zenden, en ook dat nog tegen de zin der Sovjetunie. Het betreft hier ook een wat onduidelijk ge val. Bewijzen dat Noord Vietnam de op stand in Laos steunt zijn moeilijk te krijgen. Dat die opstand een communis tische tint heeft is wel zeker, maar de V.N. pleegt niet in te grijpen in gevallen van alleen binnenlandse onrust. Men neemt overigens aan dat de Laotaanse regering binnenlands verzet alleen wel de baas kan nu de Ver. Staten haar van wapens voorzien, want Washington wil onder geen beding dat Laos aan het communisme ten prooi val, daar dit een slechte indruk op de vrije Aziatische landen zou maken. Van de Chinese agres sie aan de Indiase en Pakistaanse grens geen nieuws. Nehroe ’•eeft de ruzie tus sen zijn generaals en zijn minister van defensie Krisjna Menon, die van com munistische sympathieën verdacht wordt, voorlopig weten te sussen. Doen in Pakistan is men daarover allesbehal ve te spreken, daar Menon sterk vijan dig tegenover dit land staat. Bovendien is het ongerust omdat de Afghaanse premier op bezoek in Peking is en Pa kistan niets moet hebben van commu nistische invloed in dat buurland. Op merkelijk is dat ook de Russen streven naar invloed in Afghanistan en dat hier dus wel eens Russisch-Chinese concur rentie zou kunnen ontstaan. Overigens wordt ook al gezegd dat China zo roer'g en agressief doet, omdat het toelating tot de V.N. wenst, welk vraagstuk in de a.s. veertiende assemblee weer aan de orde zal komen. Zoals bekend verzetten met name de Ver. Staten zich tegen deze toelating. Nehroo heeft echter reeds aangekondigd dat zijn land deze toelating weer aan de orde zal stellen en verdedigen. Er staan al heel wat ur gente problemen op de agenda van deze assemblee, welke ook door Chroesjtsjew tijdens zijn verblijf in Amerika zal wor den toegesproken. Er schijnt ontzaglijke belangstelling voor die openbare rede e zijn, maar groter nog zal de nieuwsgie righeid zijn naar wat Eisenhower en de Russische premier binnenskamers zullen bespreken. En na Chroesjtsjews Amerikaanse reis gaat hij naar Peking, in welke rol zal nog moeten blijken. Als de man die de oude oorlog tussen Oost en West heeft doen wijken of als ae communistische leider, wiens agressivi teit jegens de niet-communistische we reld niet onder doet voor wat Peking in de laatste tijd op dit gebied presteert. Adv. I.M. Na het bezoek van Eisenhower aan l schikklngsrecht zou worden aangeboden. Europa, is er een stroom van commen- J J ------- taren los gekomen over de resultaten van dat bezoek. De officiële communi qués, welke over de verschillende be sprekingen door Eisenhower gevoerd wa ren verschenen, waren over ’t algemeen vrij vaag, zodat de beschouwingen der commentatoren niet meer dan gis-werk zijn Vast is eigenlijk alleen dat Enge land alleen staat in zijn verlangen om hoe ook het gesprek tussen Eisenhower en Chroesjtsjew afloopt, ’n topconferen tie te houden. Dat bleek afdoend in de zitting van de permanente Natoraad, waar de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Herter een overzicht van de stand van zaken gaf en zo goed als alle leden, met uitzondering van En geland, op het standpunt stonden dat in het Amerikaans-Russische overleg zeke re concrete resultaten moesten zijn be reikt, vóór een topconferentie kan woi- den gehouden. Vrij optimistische be schouwingen verschenen er naar aanlei ding van de ontmoeting van Eisenho wer met de Gaulle. Maar als men de daaromtrent verschenen officiële gege vens raadpleegt, is er voor dat optimis me nauwelijks een materiële basis. Ei senhower noch de Gaulle hebben elkaar beloften gedaan, hoogstens kan men spreken van een verbetering van de sfeer tussen beide staatslieden, het ver trouwen in eikaars bedoelingen is her steld, Amerika zal Frankrijk niet in de steek laten en Frankrijk zal niet, docr overmatig de nadruk te leggen op de Franse eigen belangen, de Europese en Atlantische samenwerking in gevaar brengen, maar men moet nog afwachten hoe dat in de praktijk uitpakt. De tac tische talenten van Eisenhower zijn oij dit moeilijke bezoek aan de Gaulle weer eens aan het licht getreden, en waar schijnlijk zullen het deze moeten zijn, welke ook het gesprek van de Ameri kaanse president met Chroesjtsjew tot enig succes moeten voeren. Het is na Eisenhowers bezoek aan Europa wel heel duidelijk geworden dat de president niet zal ingaan op de wens van de Rus sische premier om de wereldpolitiek tot een Amerikaans-Russisch onder-onsje te maken, maar dat hij zal streven naar het scheppen van een meer vriendschap- pelijke sfeer tussen Oost en West, waar in groter vertrouwen in eikaars bedoe lingen kan rijpen zonder dat hij zal na laten de nodige waarborgen te eisen dat dit vertrouwen door bepaalde materiële garanties wordt geschraagd. Voor hen die de verduistering in Sneek willen waarnemen een goede raad: Bescherm Uw ogen tegen het felle zonlicht. Doet U dit niet, dan bederft U uw ogen beslist. Een goede bescherming biedt een bedorven zwart fotonegatief. Als U daardoor naar de zon kijkt, dan dient U een cirkelrond schijfje van mat gele kleur te zien. Tijdens de verduiste ring zal een klein deel door de maan be dekt worden. In Sneek begint de verduis tering om 12 u 14 m. De grootste „hap" is uit de zonneschijf om 13 uur 05 min. Een kwart van de middellijn van de zon is dan bedekt. Om 13 uur 56 min. is de zon weer als een gave cirkel te zien. De hiergegeven tijden gelden speciaal voor Sneek. Voor andere plaatsen in Neder land zijn de tijden enkele minuten an ders. Aanvankelijk leek het er geenszins op, dat Neptunus deze wedstrijd zou winnen, want reeds in de eerste minuut wist HZ en PC door G.' Veldhuis de leiding te nemen. Spoedig hierna scoorde J. Kui pers voor Sneek 1-1. De Heerenveensters lieten het er echter niet bij zitten en na men door D. Nauta andermaal de leiding. Sneek kwam nu meer in de aanval, doch kon aanvankelijk het doel niet vinden. Toen echter een H’veen aanval werd af geslagen en Bijsterbosch als 4e man vrij kon opzwemmen, scoorde hij ongehin derd (2-2). Nog voor de rust zorgde C. Visser er voor, dat Sneek met een 3-2 voorsprong kon gaan rusten. In het be gin van de tweede helft was Heerenveen de betere ploeg, doch zocht het teveel door het midden, waardoor het steeds weer stuitte op de prima spelende ach terhoede van Neptunus, die nu als een onneembare linie voor het doel opereer de. Neptunus zocht het meer in de breedte en speelde hierdoor de Heeren veen verdediging voortdurend uit positie. Alleen Scholte wist hier eenmaal van te profiteren, zodat de einduitslag 4-2 voor Neptunus werd. Een mooi resultaat voor Neptunus ,dat dit jaar voor het eerst weer aan een po- locompetitie deelneemt en daarbij o.a. de zo sterk geachte L.Z.O. ploegen achter zich heeft gelaten. Jammer is echter, dat er zo weinig belangstelling bestaat voor de wedstrijd zwemsport in een water- sportplaate als Sneek. ,.v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 9