Uit het verre en van en nabije verleden IJsbrechtum, lirns en Ijalhuizum Enorme Assoeandam zal einde maken aan Egypte‘s vrees voor honger Bs Er zijn nog Friese sjezen maar niemand weet hoe lang nog IJLST WYMBRITSERADEEL en van - i Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 74 Maandag 14 sept. 1959 RedakteurL. KIEZEBRINK Kernweek Sneek - Officiële opening nieuw doktershuis c.a. Drama in zee bij Ameland >3^ Tentoonstelling gas en water trok veel bezoek Redaktie-adres DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kleinzand 7 - Telefoon 2872 NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Bromfietser verleende geen voorrang S.Z.C. sloot het wedstrijd- seizoen af Afd. Pro Rege in Heeg 544e NED. STAATSLOTERIJ Vierde klasse - Trekkingen derde week. - - Goede start van het winter werk Sneker Hervormde Jeugdraad L' - SNEEKER NIEUWSBLAD V2D name en zullen wo- in 9271, Industrialisatie. 12 tot 16 jaar namen er aan deel. IX. Concert Leger des Heils Zaterdag zijn 30 Duitse meisjes en een sportlerares uit Oberhausen bij het ba den in zee bij Ameland door de vloed overvallen. Twee meisjes en de lerares zijn .aldus meldt Ons Noorden, verdron ken; de anderen zijn dank zij moedig optreden van toegeschoten hulp met veel moeite gered. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Wanneer deze zomer voorbij is, hebben duizenden belangstellenden weer fraaie Friese krompanelen sjezen, getrokken door vurige zwarte Friese paarden, zien rijden; in Leeuwarden en Heerenveen, in Koudurn, Joure, Wolvega, Wommels en Blauwhuis, in Oldiboorn en zelfs in Enschedé. De belangstelling is goed, voor de sierlijke voertuigen op de hoge, meestal witte, wielen, die bereden door paren in oud-Friese costuums, compleet met oorijzers, kuitbroeken en zilveren ges pen, een rijke traditie uit een voorbij tijdperk doen voortleven. Ondanks die be langstelling en ondanks het veelvuldig optreden van Friese sjezen in deze zo mer, zjjn er lieden, die zich zorgen maken en die zich afvragen hoelang dit kostelijk schouwspel nog te zien zal zijn. Jeugdappèl in Martinikerk Gistermiddag verleende het muziek corps zijn medewerking aan het Jeugd- appèl dat in de Martinikerk die zeker 1500 bezoekers bevatte, werd gehouden. In deze jeugddienst ging Ds D. van der Werf voor die het onderwerp „Jeugd - waarheen”? behandelde, waarin hij wees op de eigen verantwoordelijkheid van de jeugd, waarin de kerk en de Sneker Her vormde Jeugdraad de jongeren graag terzijde willen staan. Het was een zeer geslaagde dienst en daarmee een goede start van het winterwerk. matige bevloeiing moet zorgen. Na eeuwen van angst der de regering van president Nasser, een eind maken gevecht voor een armzalig bestaan. Eveneens in het kader van het winter werk van de S. H. J. concerteerde ’s avonds in „Ons Gebouw” het nationaal muziekkorps van het Leger des Heils, o.l.v. maj. J. B. Hoeven en Kapelmeester B. Verkaaik. De zaal was met rond 400 bezoekers slechts matig bezet. Het orkest bracht een uitgebreid programma dat met een gul applaus werd ontvangen. Ds D. v. d. Werf, sprak een kort woord van welkom. „Het Bos”. Maar tegen zulk een zware belasting was het huis niet bestand, en in de ne gentiger jaren van de vorige eeuw is de koepel dan ook weer afgebroken. Toen heeft zijn neef Mr Wilco Julius van Welderen Baron Rengers het huis gekocht en weer ingrijpend verbouwd tot de tegenwoordige gedaante. Behalve achter komt overal een muur van hard- rose baksteen om de andere muren. De trap wordt afgebroken behalve de tegen woordige opgang naar de bibliotheek Tegen de achtergevel komt een nieuw trappenhuis; verder treffen we glas-in- lood ramen aan en renaissance koppen. Drie trapgevels worden er aangebracht: een in de gevel, een boven de hal en een in de gevel van het koetshuis. Opmer kelijk is verder dat we nu rechts van de voordeur drie ramen aantreffen en links twee. Boven de voordeur zijn ge beeldhouwde wapens aangebracht en voor de poort zijn de beide leeuwen ge plaatst, die afkomstig zijn uit het Vege- linshuis in Leeuwarden. Tenslotte moet nog even het klokje genoemd worden dat in de tuin achter het huis hangt. Het is in 1664 gegoten en vertoont de wa pens van Juckema en Burmania. Tot een verbetering van de levensom standigheden in de VAR zal eveneens bijdragen het geplande industrialisatie- project, dat nauw verband houdt met de Assoe’an-dam. Men wil van de water kracht, die ontstaat bij de afvoer van het stuwmeer, gebruik maken door elek triciteitscentrales te bouwen, die energie zullen leveren aan nieuw op te richten staalfabrieken. De staalfabrieken zul len het ijzererts moeten verwerken, dat in de Rode Zee wordt gewonnen. en machtig Arabisch rijk, probeert zijn VAR zo onafhankelijk te maken als maar mogelijk is. Daarvoor moeten al lereerst de financiële verhoudingen met andere landen gunstiger worden of, an ders gezegd, de invoer worden vermin derd en de uitvoer vermeerderd. Een machtig instrument daartoe is de As soe’an-dam. hij per zeilschip naar Sneek ging, iedere dinsdag. De volgende keer zullen we het slot eens van binnen bekijken zoals het er vandaag de dag uitziet. Gesleept door (vlnr) de „Blankenburg" de „Zwarte Zee” en de „Witte Zee”, glijdt een 26.000 tons droogdok door het Engelse Kanaal. Vorige week vertrok ken de drie sleepboten van Smit Co. uit Bremerhaven met ’t 217 meter lange en 45 meter brede dok, bestemd voor de werf van de Griekse reder Niarchos te Sca- ramanga bij Piraeus. Het dok zal aan schepen tot 50.000 ton Deadweight een plaats kunnen bieden. Het is in secties in Dusseldorp gebo-.wd en in Bremer haven gemonteerd. De slepers verwachten, dat de sleepreis ongeveer een maand zal duren. de Oude Dijk al- hoogte van de bromfietser, ko- de Kerkhoflaan, aangereden, lichte hersenschudding werd het het en ge- A1 met al dus een enorm project, waarvan Egpyte grote verwachtingen heeft. In 1875 komt er een nieuwe bewoner op het slot: Jan Frederik van Welderen Baron Rengers. Dit was een bijzonder man met bijzondere ideeën, waarover later meer. Jan Frederik keek op een goede (of misschien beter slechte) dag eens uit zijn raam naar de stad Sneek en toen werd hij plotseling jaloers: waarom had de kerk van Sneek wel een mooie koepel en zijn slot niet? Maar wat lette hem er ook een te laten bou wen? Zo gezegd, zo gedaan: de timmer man werd ontboden en kreeg opdracht een flinke koepel op het slot te zetten. En aldus geschiedde. We zagen deze koepel op een tekening van A. Martin uit het jaar 1888; tevens komt op die tekening ook het houten gedeelte voor dat Jan Frederik aan de poort liet bou wen. Waarschijnlijk was hier tevoren een brug. Natuurlijk is het onmogelijk alle 22 miljoen inwoners in leven te houden met de produkten van eigen bodem. Zelfs al zou ieder jaar een topoogst worden bin nengehaald, wat lang niet altijd het ge val is. De invoer van voedingsmiddelen oefent daarom door de enorme omvang een grote druk uit op de nationale eco nomie van de VAR. Meermalen zijn zelfs in het nabije verleden de tarweleveran- ties oorzaak geweest van politieke strubbelingen. Nasser, in zijn droom van één groot De oude geschiedenissen over het Egypte van de pharao’s verhalen al over de belangrijkheid van het water dat door de Nijl wordt aangevoerd. Het zorgt voor de vruchtbaarheid van het land, voor de groeikracht van het gewas en met dat al voor het voedsel dat de bewoners van de beide oevers nodig hebben. Wanneer leder jaar het water stijgt en een nieuwe vloed de akkers inundeert, gonzen de dorpen van het feestgedruis, want het water betekent een rijke oogst en een jaar zonder honger. Helaas bleef in het verleden ue vloed van de Nijl maar al te dikwijls uit of kwam het water met zo’n kracht, dat de wassen de rivier het zaad van de akkers spoelde. Dan deden de honger en de armoede hun intrede in het land en stierven duizenden door gebrek aan voedsel. Ein delijk zal dan nu, in de twintigste eeuw, iets worden gedaan tegen de afhanke lijkheid van de willekeur van de natuur. De mens gaat de Nijl temmen. In sa menwerking met Russische èn Westerse deskundigen werkt de Egyptische re gering aan een plan voor een enorme dam, die in de toekomst voor een regel en leed zal Egypte, on- aan een wanhopig In ’’824 schrijft Louisa Christina, de toenmalige bewoonster over de „nieuw heid” van het huis. Dit nieuwe is waar schijnlijk eeA gevolg van de verbouwing waarop ook Jhr. Jan Frederik doelt in zijn artikelen in de Leeuw. Courant van 1887 over IJsbrechtum. Hij schrijft daar n.l. „Voor ruim 60 jaar werd het huis bijna geheel onder de voet gehaald en op diens fundamenten hoofdzakelijk het tegenwoordige hechte herenhuis opge trokken en nog later van een nieuw dak voorzien, het gehele huis beslaande, ter wijl de ruimte van het slot tot de poort die vroeger ook bebouwd was, niet meer werd volgebouwd, en de grote zaal die op Sneek uitzag tot plein werd aange legd”. Waarschijnlijk heeft hierop be trekking de advertentie die in 1822 in de Leeuw Courant stond en waarin de afbraak en vertimmering van Epema- State werd aanbesteed. Munster is dus nog net op tijd geweest. Van dit slot is ons ook een tekening bewaard gebleven die evenals de andere zich in het Fries Museum te Leeuwarden bevindt. We zien een groot vierkant herenhuis, zon der toren of andere uitbouwsels. Alleen rechts een koetshuis. In de voorgevel weer drie ramen aan beide zijden van de voordeur. De daklijst is wat hoger. Overigens zal niet alleen het Egyp tische deel van de VAR worden geïn dustrialiseerd, in Syrië zullen 11 nieuwe bedrijven voornamelijk textielfabrieken, worden gebouwd, die gezamenlijk een kapitaal vertegenwoordigen van meer dan negen miljoen Syrische ponden. Op woensdag 23 september zal naar wij vernemen de officiële opening plaats vinden van het eerste gereedgekomen deel van de saneringsplannen van het St. Antonius ziekenhuis, dat bestaat uit een centrale hal, een polikliniek (nieuw doktershuis), een klinisch-chemisch la boratorium en een apotheek. Prof. dr. P. Muntendam, direkteur-generaal van de Volksgezondheid heeft zich bereid ver klaard deze opening bij te wonen en een korte toespraak te houden. De 175 milliard kubieke meter water, die dit stuwmeer zal bevatten, zorgdragen voor de inundatie van de zo kostbare akkergronden, ook in jaren wanneer de Nijl niet voldoende water le vert. Hierdoor worden rampen, zoals die in het verleden zo dikwijls de bevolking hebben getroffen, voor goed naar die rampzalige geschiedenis verbannen. De regelmaat van de bevloeiing zal boven dien de reeds nu al uitstekende kwali teit van de bodem nog verbeteren. Maar Nasser wil meer dan alleen de zekerheid dat geen enkele wijziging in de vloed van de Nijl de oogst kan oe- dreigen. Met behulp van het reusachtige stuwmeer bij Assoe’an wil hij 20.000 vierkante kilometer dorre woestijnbodem door irrigatie veranderen in vruchtbare bouwgrond. De landbouwprodukten van deze nieuwe akkers moeten zorgen voor een vermindering van de invoer uit het buitenland en wel in zo’n belangrijke mate dat de economie van het land met zeker 25 vooruitgaat. Zaterdagavond werd de 46-jarige mej. E. v. Wieren, wonende aan hier, met haar fiets, ter Hospitalerbrug door een mende van Met een 1' o slachtoffer per politie-ambulance naar Sint Antonius ziekenhuis vervoerd. liefd schouwspel, waardoor koning Wil lem III al dermate geïmponeerd werd, dat hij eens een gouden zweep en een gouden óorijzer met inscriptie beschik baar stelde als prijzen. Het oorijzer wordt nu nog bij menige ringrijderij ge dragen door mevrouw J. Gietema uit Exmorra. Er waren sjezen in vele soorten, want iedere wagenmaker legde er zijn eigen ideeën in. Maar de mensheid kreeg wel licht wat minder smaak en in elk geval meer haast. De burenvisite, het familie bezoek. de bruiloft of de kerkgang per sjees verdwenen. Enkele jaren geleden zag Sneek nog een dubbele bruiloft per sjees, maar daarmee was het ongeveer gebeurd. Slechts de ringrijderijen zijn gebleven. Het comité, dat wil voorkomen, dat het nageslacht deze kleurrijke tafrelen niet meer te zien zal krijgen, is gesticht op initiatief van de Koninklijke Vereniging Het Fries Paardenstamboek, waarvan de heer L. Huijing secretaris is. Men kan zich afvragen, wat het paarden stamboek met de sjees te maken heeft. De heer Huijing zal zeggen: „Alles” Het Friese paard met z'n typisch eig<m fraaie gang, komt namelijk het beste uit voor de sjees en het geheel is, behal ve als voortbestaande oude traditie, ook van betekenis bij de propaganda voor het Friese paardenras. Het is eigenlijk merkwaardig: in 1879 is het Fries paar denstamboek gesticht, omdat het er met het eeuwenoude Friese paardenras zo slecht voorstond. Er waren nog precies 24 Friese paarden en slechts drie heng sten. Nu dit jaar het 80-jarig bestaan van dit stamboek wordt herdacht, zijn er omstreeks 2500 Friese paarden inge schreven. maar nu maakt men zich ook vanuit het stamboek weer zorgen om de sjees. En terecht, want sjezen zijn er nog wel een paar, maar de vaklieden van de oude stempel, die aan de instand houding noodzakelijk tepas komen, zijn er niet veel meer, ,,’t Oude vak is prac- tisch opgedoekt”. zegt wagenmaker W. Atema in Twijzel. „Behalve wagenma kers heb je ook een zadelmaker, een houtsnijder en een schilder nodig. Ik zou een sjees kunnen bouwen, maar niet zonder hulp van anderen. En waar haal je nu nog Collins-assen vandaan?” Wagenmaker H. Wiersma in Akkrum is ook al weinig optimistisch over de mogelijkheden van nieuwbouw. Hij heeft met behulp van oude onderdelen, dit De Sneeker Zeilclub beëindigde giste ren het bijzonder mooie wedstrijdseizoen met de gebruikelijke sluitingswedstrijd voor haar leden. Ook deze werd nog door uitstekend zeilweer begunstigd, zodat er niet alleen veel deelnemers (totaal 61) waren, maar ook veel toeschouwers rondom de starttoren. Tijdens de start wakkerde de noorde lijke wind in een bui even tot hard aan, maar toen hij even later nog iets ruimde luwde hij tot een stijve bries. De wed strijden die om half twee begonnen wa ren daardoor reeds tegen 4 uur afgelo pen. Terwijl de Regenbogen startten kwam een aantal schepen met elkaar in aan varing waarvan Ooms het slachtoffer werd. Zijn grootzeil scheurde. Hij pro testeerde tegen de Jong (Joure) die werd uitgesloten wat hem zijn eerste prijs kostte. H. de Vries werd nu winnaar. Overigens had de wedstrijd een onge stoord verloop. De uitslagen waren: Jeugdklasse (Pluisjes): 3 deelnemers: 1. O. Zweep, 2. Z. Heeg. Pampusklasse 3 deeln. 1. H. de Jong, 2. H. Bakker. Vrijheidsklasse 6 deeln. 1. E ,v. d.Zijpp, 2. E. Zijlstra. 16 M2 Stipklasse 8 deeln. 1. B. de Haan, i ac tiviteiten voor het komende seizoen. On geveer honderd jongens en meisjes van HEEG. Alhier is een afdeling opgericht van de Koninklijke Militaire bond Pro Rege. In het bestuur zijn gekozen J. Mo raal voorzitter, J. Veldhuis secretaris, M. Jelsma penningmeester, J. Janse, J. Reijin- ga, Merkus H. A. Wijmans. De belangstelling is namelijk nu reeds groter dan het aantal sjezen. Een voor lopige inventarisatie heeft aangetoond, dat er momenteel nog ongeveer dertig krompanelen sjezen in Friesland zijn en dan nog enkele in Zeeland. De Friese sjezen worden vrij intensief gebruikt en waar af gaat en niet bij komt, daar gaat iets scheef, dat is ook bij de sjezen zo. Dit is de reden, waarom er onlangs een comité is gevormd, dat het behoud van de Friese sjees nastreeft in de meest ruime zin. Dit comité heeft in de eerste plaats nagegaan, hoeveel sjezen er nog zijn, maar houdt zich daarnaast bezig met het opsporen van sjezen, die in schuren of soms zelfs in de openlucht staan te verkommeren. Die zijn er na melijk, zo is reeds gebleken. Bekend is het geval van de sjezenminnaar, die er gens in de kop van Overijssel een on vervalste Friese sjees, die sinds jaar en dag in weer en wind had gestaan, kocht voor zegge en schrijve een tientje. Er zijn meer van deze voertuigen, die on gebruikt staan, maar het opknappen en rijklaar maken kost geld en met het in zamelen daarvan houdt het comité zich (noodgedwongen) ook al bezig. Wie een maal een sjees heeft zk.i rijden, moet van oordeel zijn, dat het streven van dit comité de moeite waard is. Het feit, dat het woord „sjees” ge groeid moet zijn uit „chaise” oftewel stoel, verraadt de Franse komaf van de sjees, die vroeger een practisch vervoer middel bij uitstek was. Wanneer de lan derijen ondergelopen waren, zat men op de sjees letterlijk hoog en droog. Zo ging men op familiebezoek; zo ging men naar de kerk en de sjees was de trots van de bezitters, de trouwkoets en het pronkstuk. Ook het ringrijden met Friese sjezen was al lang geleden een kleurig Deze vijf kilometer lange en bijna 140 meter hoge dam, die gebouwd zal wor den bij het plaatsje Assoe’an, moet een stuwmeer vormen dat in totaal 600 kilo meter lang en 200 kilometer breed wordt. Hoge prijzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. 100.000.— 12337. 25.000.— 6146. 10.000.— 14737. 5000.— 5312, 15100, 15680. 2000 2865, 6473, 8143, 20683. 1500 4437, 13689, 16253, 21589. 1000.— 2320, 2683, 4682, 6073, 6654, 11686, 12465, 13122, 13473, 13627, 14563, 15875, 16104, 17276, 19174, 19743, 20697, 21865. 400.— 20777. 200.— 4633, 2p811. Eigen gelden 4636, 4642, 4648, 4654, 4662, 9230, 9231, 9234, 9280, 14069, 14458, 14503, 14514, 16143, 14493, 20797, 20817. Nieten 4627, 4630, 4634, 4637, 4639, 4640, 4652, 5932, 9229, 9243, 9253, 9260, 9262, 9274, 9277, 9283, 14065, 14478, 14474, 14483, 14488, 14496, 14498, 14506, 14511, 14513, 14605, 14608, 16142, 16153, 16155, 16160, 20753, 20756, 20769, 20781, 20785, 20798, 20799, 20800, 20802, 20809, 20814, 14489. Nadat de gas- en watertentoonstelling „Ons Gebouw” vrijdagavond om 10 uur gesloten was, volgde direct daarna de trek king van de gratis verloting om vier fraaie prijzen, welke door de gemeentebedrijven de plaatselijke installateurs en de exposan ten beschikbaar waren gesteld. Een geblinddoekte dame uit het publiek viste de vier prijswinnende strookjes waar op de namen van de inzenders waren ver meld, uit de grote bus, die totaal 1598 strookjes bevatte. Begonnen werd met de vierde prijs, een gasstel, dat gewonnen werd door de heer H. Weima, Wester- singel 63. De derde prijs, een geijser, was voor S. de Goede, Prins Mauritsstraat 7, de tweede, een Veli gashaard, voor mevr. H. Zeilinga-Prins, Barre wier 14 en de eerste een gasfornuis, voor N. Silvius, Oud Kerk hof 3. Het personeel van de gemeentebedrijven en van de installateurs was van deelneming uitgesloten. De organisatoren waren over het bezoek aan de tentoonstelling zeer tevreden. Er zijn 3500-4000 bezoekers geweest. De ver koop van de veiligheidsslangen tegen een gereduceerde prijs werd eveneens een suc ces. Er werden een kleine zevenhonderd bestellingen genoteerd. Er is één uitzondering geweest op de onzekerheid, die in het Njjldal over de toekomst heerste. De Bijbel vertelt hoe Jozef van Egypte voorspelde dat zeven vette en zeven magere jaren het land zouden treffen. Ieder wist wat dat be tekende: zeven achtereenvolgende jaren zou door de bedding van de Nijl genoeg water stromen voor de akkers, maar op die goede tijd zou een periode van op nieuw zeven jaren volgen, waarin droog te de grond zou verharden en de oogst doen mislukken. Jozef heeft op een voor die tijd genia le manier het voedselprobleem opgelost. Gedurende de jaren van overvloed ver zamelde hij al het graan dat maar enigszins gemist kon worden en sloeg het op om het pas te gebruiken tijdens de jaren van tegenspoed. Na de tijd van Jozef hebben de Egyp- tenaren echter niets anders kunnen doen dan lachteloos afwachten. Meermalen sloeg de natuur toe met een wreedheid, die duizenden mensenlevens opeiste. Vooral in de jongste geschiedenis hebben de problemen van het Nijldal grote vor men aangenomen. Op de 38.000 vierkan te kilometer vruchtbare grond, die zich langs de oevers uitstrekt, woonden tot voor 1800 niet meer dan ongeveer 3 mil joen mensen. In begin 1900 was het aan tal echter al gegroeid tot 10.000.000 en tegenwoordig moeten meer dan 22 mil joen monden gevuld worden met de voortbrengselen van de smalle strook vruchtbare grond, die de Nijl flankeert. Van woestijn tot akkergrond. i Ter gelegenheid van de opening van deze week zullen maandagmiddag 21 sept. in een door de Ver. van Sneker Za kenlieden belegde bijeenkomst in Amici- tia het woord voeren drs. F. J. J. H. M. van Os, adviseur van de minister van economische zaken in regionale industrie- aangelegenheden en mr E. Foppes, di recteur van het Economisch technolo gisch instituut voor Friesland. Zij zul len spreken over de betekenis van Sneek als industrie-kem voor de Zuidwesthoek van Friesland. De bijeenkomst zal wor den opgeluisterd door het optreden van het Frysk Orkest. Evenals vorige jaren waren er drie ver schillende routes uitgezet, terwijl de „bakens” ditmaal gevormd werden door lantaarnpalen. „Sla bij paal 726 rechtsaf en daarna bij paal 441 linksaf” zo luidde bv. een van de aanduidingen. Bovendien moesten de jeugdige deelnemers en deel neemsters hun artistieke talenten tonen door het maken van schetsjes van het stadhuis, de Waterpoort en het station, of door het maken van een gedichtje. En om het geheel nog moeilijker te maken was er de opdracht tijdens het speuren te zoeken naar 13 letters die samen het onderwerp vormden voor het te houden Jeugdappèl „Jeugd waarheen?” De uit slag was tenslotte: Groep I: le prijs: Hennie de Weerd en Boukje Schraa. Groep II: le prijs: Klaas Lyklema, Piet Hilverda en Teun Kuipers. 2e prijs: Ger rit Koopmans Karei Gildemaker en Al bert Veldhuizen. Groep III: le prijs: Ti neke v. d. Hey en Rennie Jansen. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. jaar al twee sjezen in orde gebracht. Bakjes en onderdelen werden uit ver schillende plaatsen naar hem toege bracht. „Daar moet je het van hebben, van nog bestaand materiaal”, zegt de heer Wiersma. Zo heeft wellicht ook ie heer S. Wendelaar Bonga in Dokkum gedacht, die zyn sjees nooit gebruikt en nu heeft geschonken op voorwaarde, dat het voertuig altijd voor Dokkum be schikbaar zal blijven. „Nee, nieuwbouw wordt niks”, zegt wagenmaker Wiersma. „Er zit immers geen tien centimeter aan die recht is...” Daarom zal het zaak worden dat Friesland opspoort wat er nog is en nog zuiniger wordt op zijn oude sjezen, die zoals de foto laat zien, nog altijd unieke tafrelen opleveren. Met deze weidse naam wordt in de wandeling het park achter het slot aan geduid, zoals naast het IJsbrechtumer bos ook het „Raerder bosk” bekendheid geniet in deze bosarme streek. Niet altijd echter is dit in tegenwoordige om vang aanwezig geweest. Op de kaart van Schotanus en Halma uit 1718 zien we alleen maar een rij bomen rond het slot staan, terwijl ook Stellingwerf geen bomen tekent. Op de tekening van Munster uit 1822 komen al meer bomen voor hoewel in 1812, volgens een adver tentie in de Leeuw. Courant, op de 14de januari p Epema-State een boelgoed gehouden was van eiken, linden en kas tanjes. Op de kaart van Eekhoff uit 1855 staan bomen aan weerszoden van de oprijlaan. Ook was er toen een opm verbinding met de Franekervaart, want de vaart naar IJsbrechtum liep achter het dorp om naar het schiphuis van het slot. Oude IJsbrechturners kunnen zich nog de brug herinneren die toen in de weg lag van Sneek naar Bolsward, waar deze de bovengenoemde vaart kruiste Van Sjuck van Welderen Baron Rengers die in het midden van de vorige eeuw op het slot woonde, is nog bekend dat] 2. J. Abma, Joure 3. G. Abma. 16 M2 Streepklasse 13 deeln. 1. M. Veenstra, Joure, 2. Th. de Haan, 3. U. Bakker, 4. J .Burema, 5. T. Radsma. Regenboogklasse, 11 deeln. 1. H. de Vries, 2. Rienk Alberda, 3. J. de Wilde, 4. E. K. Hoekstra. Gemengde klasse, 17 deeln. 1. A .de Groot, Drachten, 2. B. Venenia. Sneek. 3. G. Hendriksma, 4. A. Looper, 5. J. Bos ma. Waar geen plaatsnaam is vermeld, nen de winnaars in Sneek. Met de zo langzamerhand traditioneel geworden speurtocht begon de Sneker Hervormde Jeugdraad zaterdag zijn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1