Variatie van Sneker Industrie biedt basis voor verdere Sr gezonde ontwikkeling UI IJLST 1 I® ij «5 Gas en water in een groeiende stad en fcv - 1 IM MM Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I f Voor al de hierboven genoemde industrieën en bedrijven kan de aanwijzing van Sneek als industriekern ook van veel belang zijn. Dit beaamden alle industriëlen met wie wij hierover spraken. Maar zij waren ook una niem van mening, dat dit alleen resultaat zal opleveren als hier in de allereerste plaats meer woningen worden gebouwd. Aan nieuw aan te werven werknemers, waaraan in tai van bedrijven nu reeds grote behoefte be staat, moet een goede woning kunnen wor den aangeboden. DE AANWIJZING VAN SNEEK ALS INDUSTRIEKERN met de daaraan verbonden financiële faciliteiten voor nieuwe en uitbreiding van bestaande industrieën, wettigt de verwachting, dat de industrie in de nabije toekomst m onze stad een nog belangrijker plaats in het economische leven zal innemen, dan nu reeds het ge val is. In wezen was Sneek nl. al vóór minister Zijlstra de Kerngemeenten aanwees, een verzamelpunt van in dustrieën, voor een belangrijk deel, zo niet geheel, voortgevloeid uit haar eeuwenoude positie van verzor gingscentrum voor de wijde omgeving. Sprekende voorbeelden daarvan zijn wel de touwslagerijen en zeilma kerijen waaruit Lankhorst Touwfabrieken en de firma Zandstra zijn voortgekomen en de graanmolens, wier taak door Wouda’s Meelfabriek is overgenomen. Hun afzetgebieden zijn nu echter oneindig veel groter gewor den en reiken voor wat Lankhorst betreft zelfs over de oceanen. Redakteur: L. KIEZEBRINK meer woningen 2! Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD g.' ««s* gif drukkerij van de firma Flach de onze stad meerdere veevoederfabrie- DE KING FABRIEKEN DE ZUIVELINDUSTRIE. Tonnema N.V. aan het Kleinzand W (Zie verder pagina 2) e.d leidingen DE METAALVERWERKENDE INDUSTRIE Verder Honderd jaar geleden, in het eerste volle pro- groeiende bedrijf, ductiejaar van ons gasbedrijf, 1859, produ- Daarnaast echter heeft het naam gemaakt door haar scheepstelegraaf- installaties in electrische en mecha- verlichting nihil) 18 tot 10 ct., 5425 meters en 20.523 inwoners. Ons ook jubilerend water leidingbedrijf pompte in zijn eerste volle be- drijfsjaar, 1910, 106.000 m3 water op, had toen 1254 aansluitingen, terwijl de tarieven van 40 tot 12% ct. per m3 bedroegen; in 1934 waren deze cijfers resp. 311.000, 3932 en 45 tot 15 ct. terwijl in 1958 700.000 m3 water werd opgepompt, er 5618 aansluitingen wa ren en de tarieven 50 tot 13% ct. per m3. bezit Sneek ook vele van groot tot klein. De grootste en belangrijkste is de Offset- on ook daar in Behalve veevoeder en pluimveevoe ders, voor welk laatste artikel de N.V. Wouda ook een eigen bedrijf aan de Lemmerweg bezit, fabriceert zij ook nog haar bekende meelprodukten voor huis houdelijk gebruik. GRAFISCHE BEDRIJVEN nische uitvoering, welke ook geheel in eigen bedrijf worden vervaar digd. Talrijke Nederlandse en bui tenlandse zeeschepen, waaronder ook de nieuwe oceaanstomers van de Holland Amerikalijn, de Rotter damse Lloyd en de Maatschappij Nederland, zijn met een telegraaf van deze fabriek uitgerust én dra gen haar naam over de wereld zeeën. Ook in deze onderneming, die in 1956 een nieuwe moderne fabriekshal en daarna nog enige industriehallen aan de Valkstraat in gebruik nam. is een be langrijk deel 35 van wat er ver vaardigd wordt, voor export naar diver se Europese landen en Canada bestemd. Van kleiner omvang, maar toch ook van betekenis, is de Machinefabriek van de firma S. G. Ruiter aan de Oosterdijk. Voor een belangrijk deel worden hier re paraties uitgevoerd, maar ook vervaar- is goed vertegenwoordigd en heeft in de laatste kwart eeuw een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. De oudste, de Machinefabriek W. Hubert Co. n.v. opgericht in 1880, is ook de grootste Zij.Jieeft momenteel 250 man personeel van wie 35 in het nevenbedrijf te Sur- huisterveen, omdat het Sneker bedriji voor hen geen plaats heeft en geen wo ning kan aanbieden. Een halve eeuw ge leden was ze hier nog de enige op haar gebied, maar daarna ontstonden ook de firma A. Hoogeveen, Landustrie en de Gebr. Kwant. Hubert Co. bewoog zich vroege t veelal op het terrein van het stoom wezen (stoomketels e.d.) maar heeft na dien andere wegen ingeslagen. Thans legt zij zich toe op de fabricage van zui veringsinstallaties voor afval- en riool water, polder- en rioolbemalingen, werk tuigen voor de chemische industrie, waaronder filters, grasdrogers en gras persen, melkbussen, spoelmachines voor de zuivelindustrie, transportbanen voor dr melkontvangst enz. Momenteel is men bezig met de vervaardiging van een grote filter met een meter diameter voor een zinkfabriek in Spanje en een complete rioolzuiveringsinstallatie met 48 pompen voor Bagdad, die daar ook onder leiding van een h^rer personeels leden zal worden geplaatst. De export neemt trouwens ook in dit bedrijf, waar aan eveneens een electro-technische af deling is verbonden, een grote plaats in (70% van de productie). Sedert kort staat de bouw van grote bruggen eveneens op het programma Een produkt van deze jongste tak van het bedrijf, dat de laatste jaren zeer be langrijke uitbreidingen heeft ondergaan is de nieuwe electrische ophaalbrug te IJlst. De firma A. Hoogeveen aan de Prins Hendrikkade was oorspronkelijk een be drijf waarin alleen koper gegoten en verwerkt werd voor de fabricage van kranen en andere produkten voor de zui velindustrie. Nadien echter is het om gezet in een appenaagefabriek en me- Rechtstreeks op dit agrarische terrein werken de zuivelfabrieken „Normandia” aan dc Leeuwarderweg en de K.N.M. aan de Bol^warderweg, welke bedrijven, wat hun machinepark en produktiemo- gelijkheden betreft, ook getoond hebben de polsslag van de moderne tijd te ver staan. Zijdelings bij deze industrie betrokken zijn ook de fabriek voor zuivelwerktui- gen in hout en roestvrij metaal van de firma U., P. en Th. Woudstra- aan de Oppenhuizerweg welke de laatste jaren ook belangrijk is vergroot en bovendien nog een zandstraal- en metalliseer- inrichting heeft, evenals Pjjttersen’s Machinehandel en Fanricage, welke zich voornamelijk toelegt op de verkoop van zuivelwerktuigen en -installaties en de in haar dochterondernemingen te Am sterdam vervaardigde Gedo snelwegers en koelinstallaties. DE VEEVOEDERFABRICAGE. In het nog niet zo verre verleden tel- digt deze reeds oude firma sinds jaren bakkerijmachines. Tot de metaal-sector behoren dan o.a. ook nog de Chroomindustrie en Nikkel- fabriek „Het Pantser” van de firma Batstra en Fritsma aan de Badhuis gracht, welke inrichting na de oorlog een haast stormachtige ontwikkeling te zien heeft gegeven en het kleiner be drijf op dit gebied van de firma Ph. Nota S. Dijkstra, dat in een van de gemeentelijke industriehallen op het Ei land gevestigd is. taalgietery, waarin het koper plaats heeft gemaakt voor roestvrij staal, waar van thans alle kranen, worden vervaardigd. Het gebouwencomplex van deze derneming is vooral na de oorlog dermate uitgebreid, dat zij zich d. door in de rij der piaatselijk grote dustrieën heeft geschaard. De Machinefabriek Landustrie, die eer jaar of vijf geleden een geheel nieuw en groot gebouw aan de Pampuskadt betrok, heeft zich ook gespecialiserd oi de fabricage van afvalwater-zuiverings installaties, bemalingen en speciale ap paraten welke vrijwel over de gehe!-. wereld zijn geplaatst, (o.a. ook in nei Nederlandse Paviljoen op de Wereldten toonstelling te Brussel), terwijl aan de Marine een complete zuiveringsinstalla tie werd geleverd welke volgens een bepaald code-systeem op een plaats over zee kan worden gemonteerd, worden in dit snel t waaraan tevens een afdeling voor elee- ceerde het 73000 m3 gas (verbruik straatver- trische installaties is verbonden, speciale lichting 32000 m3), was de prijs 21 ct. per m3, apparaten voor de papier-, strocarton- het aantal meters 151 bij een bevolking van en chemische fabrieken vervaardigd vol- 8500 zielen. In 1884 waren deze cijfers resp. gens een Berlijns patent, electronische-. 513.000 (51000), 8 ct., 584 en 11000; 1909 besturings- en registratie-apparatuur, 1.298.000 m3 (106.000), 7 a 8 ct., 1574 meters electro-technische schakelpanelen voor en 130Ö0 Uiv’oners. 1934 2.707.000 m3 (226.000) afstandsbediening in fabrieken, zieken- 9 tot 4% ct., 3957 meters en 15850 inwoners, van en de Oppenhuizerweg genieten een be kendheid, die ver buiten de landsgren zen ujt gaat. De vele artikelen welke in deze suikerverwerkende industrie ge fabriceerd worden, waarvan de King pepermunt wel de meest bekende is, wor den nl. ook naar het buitenland, o.a. Amerika en Canada, geëxporteerd. Eveneens klein en met slechts enkele personeelsleden begonnen, heeft dit be drijf zich tot een van de grootste in zijn branche in ons land ontwikkeld en verschaft het aan enige honderden werk nemers een bestaan. De nieuwe fabriek aan de Oppenhuizerweg, die enige jaren geleden in gebruik werd genomen, is een sprekend voorbeeld van de moderne in dustrie. Niet alleen het fraaie uiterlijk, maar ook de inrichting en de wijze waarop de lekkernijen worden vervaar digd, voldoen in ruime mate aan de eisen welke de hygiëne en de economie in onze tijd stellen. De voortdurende groei en de daarmee zeer moderne bedrijf, dat de industriële ontwikkeling op zijn terrein niet alleen nauwlettend volgt maar ook in toepas sing brengt, is bewonderenswaardig. Het opmerkelijke is evenwel, dat de toeneming van het aantal personeels leden hiermede niet evenredig is. De grote investeringen in nieuwbouw en modernisering van het machinepark kunnen nl. alleen „terugverdiend” wor den als daardoor werkkrachten en werk uren worden uitgespaard, wat hier in derdaad het geval is. Het bedrijf is derhalve minder arbeidsintensief ge worden. Dit zal ook wel voor andere be drijven gelden, waaruit men de conclu sie kan trekken, dat de praktijk niet al tijd in overeenstemming is met de theo rie waarvan de regering by haar kern- politiek uitgaat. Deze stelt nl. bij het verlenen van financiële faciliteiten bij uitbreiding de voorwaarde, dat het aan tal arbeidskrachten daardoor moet ver meerderen. schroef pompen, centrifugaalpompen, vij zels enz. De Machinefabriek annex Ingenieurs bureau Gebr. Kwant, de jongste telg in dit gezelschap, heeft zich eveneens tot een groot en gerenommeerd bedrijf ont wikkeld. Bij de oprichting, 23 jaar ge leden, bestond het personeel uit drie man, nu werken er meer dan honderd. Het vervaardigt eveneens zuiverings installaties, alsmede filters voor diverse doeleinden, o.a. voor melk, drinkwater, zwemwater en gassen, onthardingsappa- ratuur, registreerapparaten, roestvrijsta len apparatuur voor de zuivel- en che mische industrie (in combinatie met Pijttersen’s Machinehandel N.V.), hea ters en koelers, geluiddempers, pijplei dingen enz. drukkerij van de firma Flach aan de ken, waarvan alleen de grootste die Leeuwarderweg welk bedrijf evenals de van de N.V. Wouda is overgebleven, meeste industrieën in onze stad beschei den is begonnen en tot een groot en zeer gepaard gaande uitbreidingen van dit modern geoutilleerde onderneming is uitgegroeid, die met de beste in het land kan wedijveren. Naast Flach nemen echter ook Drukkerij en Cartonnagebe- dryf Menno en drukkerij J. G. de Vries, waaraan eveneens ’n cartonnagebedrijf is verbonden, een belangrijke plaats in in ons plaatselijk drukkersgilde. Groot-industrieën zoals in het Oosten, het Westen en het Zuiden van ons land, bezit Sneek wel niet omdat vele factoren o.a. de personeelsvoorziening de vestiging daarvan hier niet mogelijk maakten, maar Lankhorst, Tonnema, Wouda en Tjallema kunnen met recht tot de middel-grote worden gerekend en de King fabrieken in hun branche zelfs tot de grote. Wat Lankhorst Touwfabrieken be treft levert dit grootste bedrijf hier ter stede, dat reeds 156 jaar oud is en met zijn ruim vierhonderd personeelsleden op een na het grootste in zijn soort in het land is, niet alleen touw in velerlei soorten, waarvan een belangrijk deel naar Amerika, Canada en Afrika en verschillende Europese landen gaat, maar fabriceert het ook visnetten en drijft het een uitgebreide handel in deze artikelen en andere visserijbenodigd- heden. Haar dochteronderneming de N.V. Boso heeft zich tot een belang rijke fabrikante van poetsdoeken, polijst- schijven e.d. ontwikkeld. De N.V. W. Th. Zandstra heeft de bakens verzet. Touw wordt in haar be- drijf niet meer geproduceerd, maar wel in allerlei variëteiten verkocht, terwijl de zeilmakerij eveneens is opgeheven. In de plaats daarvan is volledig overgescha keld op de fabricage van Sport- en Kampeerartikelen van zeildoek en leer, lederwaren voor de landbouw en veehou derij en het monteren van Noorse en Friese schaatsen, wat ook een grote vlucht heeft genomen. SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt par. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. 8’ Deze foto-montage is een kleine illustratie van het feit dat de Sneker indus- strie een beeld van grote verscheidenheid toont, het risico van een éénzij dige ontwikkeling wordt daardoor voorkomen. In dustriële variatie legt een hechte basis voor een gezonde verdere groei. iI-- s v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1