1 Z WITS AL Oudheidkundige vondsten achter Cruycebroedershof Een grote witte boot aan de Pampuskade De dag der vergelding in het Anücitia Theater C&A rokken l poteen kleine matenj fc BUITENLANDS OVERZICHT HOEST UW KIND...? J U' Derde blad DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 NIEUWSBLAD SNEEKER Russische vlag op de maan v t KINDER HONING SIROOP^ I Kijkers en luisteraars in Nederland Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met Korfbal Raadsvergadering Rauwerderhem Gevonden voorwerpen Scharnegoutum e.o. School en Zondagsschool rok -et I Spotpr>js Pracht D. ’n VERKOOP vanaf vrijdagochtend 9 uur be- Adv. LM. Hoge ouderdom. Welk gebouw? H.H. -■ Voor Uw EFFECTENORDERS naar de NEDERLANDSE HANDEL MAATSCHAPPIJ Marktstraat 14 - Sneek. Adv. LM. chroomdop S. U. de leren jas, mooie recreatiezaal. Dr Simon spreekt voor de microfoon een woordje tot de patiënten en wenst deze een goede vaart. Uit naam van de patiënten antwoordt de hoofdverrleegster. Ze dankt voor de hartelijke ontvangst, voor de muziek, voor de belangstelling en de goede ga ven. „We weten nu dat men na een lan ge dag varen met verlangen kan uit kijken naar Sneek, waar men zo harte lijk onthaald wordt”, aldus de spreek ster. Op de kade zien we nog eens om naar de grote witte boot met de vele geluk kige mensen die morgen zullen genieten van een tocht over het IJselmeer en door de Amsterdamse havens. Volgende week komt de Henri Dunant hier terug met Friese patiënten aan boord. Maandagavond: een groepje wachtende mensen op de Pampuskade. De hemel boven de stad is vuurrood getekend, de kranen steken er als vreemde monsters tegen af. De vaart over het Sneeker Meer moet, met deze belichting en hier en daar een licht aangloeiend in een boerderij, wel fantastisch mooi geweest zijn voor de zeventig Groninger patiënten die deze dag met de „J. Henri Dunant” van Groningen naar Sneek zijn gevaren. Itens IS.V.S. II junioren 0—9. S.V.S. II junioren waren vrijdagavond j.l. te sterk voor de Itens jeugd. In ie dere opstelling waren de gasten bedui dend sterker, terwijl de spelopbouw en het schieten bij hen keurig werd ver zorgd. Door doelpunten van Pieter Kroe- se (2 x) en Abe Zeilstra was het met de rust 03. Na de rust vlotte het bij de gasten uitstekend en met de regelmaat van de klok werd de score door doelpun ten van Marietje Bleeker, Henkie Grun- stra (2 x), Hennie de Boer, Taeke El- zinga en Abe Zeilstra opgevoerd tot 0—9. Dezer dagen werd een diepe kuil gegraven onder het straatje, dat de achteruit gang vormt van Cruycebroedershof naar de Kleine Kerkstraat. Een kuil, welke moest dienen tot het plaatsen van een olie-tank. Daar men zich hier in het hartje van oud-Sneek bevindt, waar bovendien bij vorige gelegenheden al vaker eens belangwekkende ontdekkingen werden gedaan, speet het ons zeer eerst van deze werkzaamheden op de hoogte te worden gesteld toen de tank bereids was geplaatst en met dichtwerpen een begin gemaakt. Zodoende zjjn wij bij het op stellen van de thans volgende regelen geheel aangewezen geweest op de me dedelingen, die enige ooggetuigen ons zo vriendelijk waren te verschaffen. Van vrijdag t.e.m. zondag draait in het Amicitia Theater de Rankfilm „Floods of Fear”, Nederlandse titel „De dag der vergelding” als hoofdnummer. De eerste dag van een onvergetelijke week op de grote witte hospitaalboot van het Ned. Roode Kruis. De grote wit te boot men kijkt er reikhalzend naar uit. Functionarissen van het Roode Kruis, het bestuur van de afd. Sneek met dr Simon aan het hoofd, dames van het Welfare-werk, familie en vrienden van de patiënten, een klein meisje met bloemen in beide handjes, het Sneker muziekkorps komt aanmarcheren, de mannen gaan in rijen staan. Dan een Er is besloten tot electrificatie van de buurtschap Speers, gelegen tussen Sij- brandaburen en Deersum, over te gaan. Tot timmerman der gemeente is be noemd de heer I. Idzinga te Irnsum. In de gemeente is een woningbedrijf opgericht, waardoor de Woningstichting Rauwerderhem tot het verleden zal gaan behoren. Een beheersverordening voor dit ge meentelijk woningbedrijf is thans in de Raad vastgesteld. -r. Dat Chroesjtsjew de onenigheid tus sen India en Rood China thans ongaarne ziet spreekt. Zijn gesprek met Eisen hower op de basis van vreedzaam naast elkaar leven wordt maar moeilijker als het tegen een achtergrond van commu nist sche agressie ergens in de wereld moet gevoerd. Hij vreest bovendien dat India en Pakistan daardoor weer naar elkaar toe zouden groeien en ook India dan in het Westelijke kamp zou worden opgenomen, ofschoon het Kremlin an derzijds waarschijnlijk niet ongaarne een militair sterke staat, mits onafhankelijk van het Westen, aan China’s zuidgrens zou willen zien opdat Peking geen ook Het is een zeer boeiend verhaal, vol spanning ook, van de gevoelens en er varingen van een jong meisje dat, als een alles verwoestende rivierdoorbraak van de Amerikaanse stad Lebannon een chaos maakt geïsoleerd blijkt te zjjn met twee gevangenen uit het plaatselijk tuchthuis, van wie een, beschuldigd van moord op een vrouw, zelfs levenslang heeft gekregen. Wet en recht zjjn tijdens de overstromingsramp eveneens wegge vaagd, ook voor deze drie mensen, ge vangen in rauwe emoties. Howard Keel en Anne Heywood hebben de hoofdrol len. •74, Vraagt men zich af welk gebouw of gebouwonderdeel op beschreven, onder heide steenklip gestaan kan hebben, zo komt hiervoor uitsluitend in aanmer king een der zijdelings uitgebouwde, noordelijke steunberen der voormalige kapel van het Kruisherenklooster. Dit maakte front naar de Kleine Kerkstraat voorheen Hofstraat genoemd in ver band met het kerkhof dat zich oudtijds ten westen zowel als ten noorden van de kapel uitstrekte. Bij het leggen van een riool door de Kie ne Kerkstraat, in het jaar 1949, kwamen ettelijke, tut zware eiken planken samengestelde en met behulp van houten nagels bevestig de doodkisten te voorschijn. In 1857 had men reeds dergelijke ondervindingen op gedaan, waarbij zelfs de stoffelijke res ten van een man werden ontdekt, wiens dersom is. Een feit is nu eenmaal dat de grenslijn niet precies is afgebakend en dat deze ruwweg al in de eerste wereld oorlog toen India nog Brits Indië was werd bepaald, de zgn. Macmahon grens, die Peking nu beweert niet te erkennen als stammend uit de tijd van het Euro pees imperialisme. Maar toen 4 jaar ge leden de Afrikaanse en Aziatische lan den te Bandoeng bijeen waren was een be ginsel van de samenwerking waartoe die landen besloten de niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden en de eerbiediging van eikaars grenzen en sprak Peking niet van rechten op grote brokken gebied welke tot heden toe de facto in ieder geval onder India’s souvereiniteit of protectoraat vallen. Nehroe en zelfs Krisjna Menon oefenen nu scherpe kritiek op Peking nu zij ont dekken dat ondanks hun neutralistisch streven ook hun land niet gewaarborgd is tegen communistische en nationalis tische expansiezucht. Zij ervaren thans dat hun vermanende woorden over vreedzaam naast elkaar leven niet de geringste invloed hebben op de kolossale buurman, die net als zijn bondgenoot Rusland slechts respect heeft voor macht. Wat er nu gebeurt zal Nehroe nog niet tot aansluiting van India bg het Westers blok nopen, hij blijft nog doodsbang de Chinezen al te kwaad te makr en heeft daarom ook het beroep van de Dalai Lama op de Ver. Naties om de Tibetaanse kwestie aan te pak ken, afgekeurd. Maar hij heeft al vast een waarschuwing te pakken, welke alle voorstanders van de „derde weg” in de oren mogen knopen. voor de Sovjetunie al te zwaar over wicht in Azië krijgt. Terwijl we dit schrijven zijn we een gewichtige week ingegaan. Chroesjtsjew is naar de Ver. Staten, zoals reeds verwacht werd voor afgegaan door een geslaagde stunt, nl. een succesvolle poging van de Russen om met een raket een projectiel op de maan te deponeren, nog wel met een Russische vlag. Het is een schitterende prestatie van de Russische geleerden, welke het prestige van de Sovjetunie ook in de gesprekken tussen Eisenhower en Chroesjtsjew ten goede zal komen. We zullen ons nu niet verdiepen in de vraagstukken, welke het geslaagde ex periment weer opwerpt. Maar het lijkt ons maar een vrij gevaarlijke uitlating van een Amerikaanse regeringsautori teit die meende dat de Sovjetunie enkel door dit deponeren van haar vlag op de maan, daar souvereiniteitsrechten zou hebben Deze week begon ook de Ver. Naties haar algemene vergadering en de Gaulle zal, als dit overzicht ver schijnt, zijn nieuwe plan betreffende Al- gerië hebben geopenbaard. Tevoren heeft hij er de steun van de 12 Afrikaanse leden staten van de Franse Gemeen schap, hoewel zij de bijzonderheden van dit plan nog niet kenden, voor gekre gen. Er zijn enkele commentatoren die reeds bij voorbaat in de Gaulles plan de conceptie zien van een groot staatsman, die niet alleen Frankrijk maar heel vrij Europa weer wil voeren naar een lei dende, plaats in de wereldpolitiek. Maar dit klink rijkelijk optimistisch. Als de Gaulle werkelijk de Algerijnen thans zelfbeschikkingsrecht gaat geven dan is hem dit eigenlijk meer afgedwongen omdat de pacificatie niet gelukt is dan een bewijs van de visie van een groot staatsman. En als jle Gaulle Europa een nieuwe kans wil geven dan is de Franse politiek binnen de E.E.G. daarmee in strijd. Bovendien is de Gaulle’s politiek een sterk persoonlijke, de continuïtet er van zou als hg er niet meer was niet verzekerd zijn, omdat zij niet meer steunt op een werkelijk democratisch parlementair stelsel en het is nu reeds de vraag of het Franse leger en de Franse kolonisten in Algerië zich bij een zeer progressieve politiek voor dat land zouden neerleggen. Om Frankrijk en om Europa, ja om de gehele Westelijke wereld hopen we er intussen het beste van. Het spreekt dat de Engelse bladen van de regeringspartij, die zo hoog op geven van de kansen dat de wereld aan stonds een periode van vreedzaam sa menleven wacht, er geen belang bij heb ben de moeilijkheden, veroorzaakt door communistische agressie in Laos en aan de grens van Pakistan en India, al te somber voor te stellen, dat past niet bij de huidige sfeer en de heer Chroesjtsjew is het ditmaal wonderwel met hen eens. Hoewel de Veiligheidsraad tegen de wens van Moskou in, besloten heeft 'n commis sie van onderzoek naar Laos te zenden, hebben de Russen in die Raad de uitvoe ring van deze beslissing toch niet ver traagd door een debat te ontketenen over de vraag of dit besluit inderdaad nu wel enkel een kwestie van procedure was zoals de Italiaanse voorzitter be sliste, welke door geen veto kan worden getroffen. Overigens zal de commissie niet veel kunnen doen, als er inderdaad troepen uit Noord Vietnam aan de strtjd in Laos deel hebben genomen, zullen zij wel verdwenen zijn toen de commissie in het, ook zeer moeilijk te controleren, ge bied kwam. Nog zachtzinniger en objec- ‘fever gedroegen de Russen zich in het geval der grensgeschillen tussen India en China. Chroesjtsjew deed ditmaal een beroep op beide partijen om hun ge schillen op vriendschappelijke wijze te regelen en hij gaf zijn grote bondgenoot dus niet direct gelijk. Nehroe zowel als Tsjoe En Lal hebben daarna verzoenen- oc woorden tot elxaar gericht, maar dat neemt niet weg dat de Chinese minister van buitenlandse zaken volhoudt dat In dia grote stukken Chinees gebied bezet houdt terwijl Nehroe zegt dat het an- Op 1 september 1959 bedroeg het aan tal geregistreerde televisietoestellen 515.441 tegen 503.207 op 1 augustus ’59. Op 12 september waren er 521.682 inge schreven hetgeen betekent dat het aan tal geregistreerde toestellen sinds 1 ja nuari j.l. (391.036) met een derde is toegenomen. Het aantal ingeschreven radio-ont- vangtoestelen steeg van 2.563.223 op 1 aug. 1959 tot 2.572.076 op 1 septem- b-r 1959. Op 1 september 1959 waren er 494.808 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 495.904 op 1 augustus 1959. Hellzapoppin. De cyclusfilm van donderdag 24 sep tember is een heel rare geschiedenis, overigens meer raar dan geschiedenis, ’t Komt eigenlijk hierop neer dat Ole (Ole Olsen) en Chic (Chic Johnson) een film zullen gaan maken, maar dat, ter wijl ze met hun regisseur over het scena rio praten, de film eigenlijk al aan de gang is. Kolder en onzin maar vol gees tige vondsten waarom men hartlijk kan lachen. wit licht, hoog boven de kranen uit is dat de boot, zó machtig hoog? Het licht glijdt snel naderbij, dan een groen licht, een groot rood kruis, twee rgen lichten het is de Henri Dunant. Langzaam vaart het machtig grote schip naar de kade, door de grote ramen ziet men de rijen ledikanten. De muziek speelt, de toeschouwer wordt stil bij dit imposante schouwspel. Een meelevend lid van het Roode Kruis zal nu zijn hart voelen kloppen van vreugde dat deze boot van ons is, van een grote gemeen schap en dat wij hem mogen gebruiken voor een groot sociaal doel. Vreugde brengen in het hart van lijdende mede mensen. Hoe groot die vreugde is erva ren we als we aan boord gaan en langs de rijen patiënten lopen. Tevreden ge zichten, vrolijke verhalen over deze eerste dag, die wat lang was en mis schien daardoor wat vermoeiend, maar toch o zo mooi. Veel lof over de boot welke zo prach tig is. „En zo gerieflijk”, zeggen de ver zorgsters, „er is nu letterlijk alles aan boord. Vele ziekenhuizen zouden er ja loers op zijn”. Enkele verpleegsters lopen af en aan met warme kruiken die uit de kruikenmoeder gehaald worden, ook al zo’n gerieflijke installatie. De thee wordt geserveerd nu de muziek op de wal niet meer speelt en de dichte hagen mensen langzamerhand gedund zijn tot enkele groepjes belangstellende kijkers. De zieken hebben genoten van die be langstelling toen de lichten gedoofd werden in de boot hebben ze alles goed kunnen zien. Daar zijn de dames van het Welfare werk en de leden van de Roode Kruis colonne die plastic zakken fruit en snoep ronddelen. Dr Simon helpt zelf mee en heeft voor ieder een vriendelijk woord. Op de handige kleine nacht tafeltjes, die aan de bedden bevestigd zijn, staan nu het mandje fruit en bloe men van het Groninger Roode Kruis naast het fruit van de Sneker afdeling als een bewijs van de grote samenwer king. Morgenavond zal. de afd. IJmui- den present zijn om de patiënten te „verwennen”, zoals ze het zelf noemen. Mogen we ze niet eens een keer ver wennen onze zieke medemensen, die in hun leven zoveel moeten missen? Na een rondgang door de boot ko men de bezoekers nog even samen in de Op de hoge ouderdom van dit Gast huis wijst tevens de zandstenen dood kist of sarcofaag, ongeveer 50 jaar ge leden bij het graven van een regen- waterbak in dezelfde tuin achter het Cruycebroedershof toen nog Old Bur ger Weeshuis gevonden. Deze sarco faag moet zich thans nog in de grond bevinden en is van eenzelfde type als de twee exemplaren uit Rauwerd en Tjerkgaast welke ons Museum thans rijk is. Zij zijn uiteindelijk afkomstig uit de zandsteengebieden van Midden-Duits- land en werden per schip, zowel stroom afwaarts de Wezer als Rijn en IJssel, naar Friesland uitgevoerd. Hier vonden zij kopers in de rijke Friese families, die er hun gestorven verwanten in bij zetten. Een zede, die gedurende de 12e 14de eeuw in zwang was. Uiteraard maakte alleen al het vervoer van deze sarcofagen, die niet alleen loodzwaar doch ook uiterst breekbaar waren, ze buitengewoon kostbaar. Het is bovendien dit Gasthuis, in ver band waarmede de stad Sneek het eerst wordt vermeld, en wel op het jaar 1294, waarin Sneek, een jaar nadat het wallen en grachten zou hebben ontvan gen, door een grote brand werd geteis terd. Het was alles nog hout wat de klok sloeg, zodat dergelijke rampen schering en inslag waren. De geschied schrijver Winsemius verzekert ons nu, dat ook het „Hospitael” bij deze gele genheid in vlammen opging, waarbij 4 nonnen het leven verloren. Het had toen al 88 jaren bestaan en zou dus in 1206 zijn gesticht. Wat er van zij Win semius noemt zijn bron niet doch schijnt zijn wetenschap te hebben ontleend aan een kroniek, welke Suffridus Petrus, de Friese lands-historieschrijver voordien had toebehoord en naderhand, met vele andere papieren, verloren gegaan schijnt te zijn vast staat dat dit Gasthuis de voorganger van het Kruisherenkloos ter is geweest. In 1462 zowel als in 1507 heet het klooster dan ook het „Olde Hospitael”, in tegenstelling met het nieuwe St. Antonie-Gasthuis, kort voor 1462 aan de Oude Koemarkt verrezen. In het licht van bovenstaande regelen kan men zich dus indenken dat juist deze plek in de binnenstad nog vele ge heimen bergt omtrent Sneek’s oudste geschiedenis. Moge zich daarom nog eens de kans voordoen, met behulp van de spade en dan op grotere schaal, on der deskundig toezicht deze geschie denis te verrijken. Men stiet dan bij het graven van de kuil al spoedig op grote hoeveelheden puin alsmede vensterglas, dat kennelijk afkomstig was van de voormalige kapel van het Kruisherenklooster. Toen deze kapel, in het jaar 1845, werd afgebro ken getroostte men zich niet alleen de moeite het opgaande muurwerk steen voor steen los te bikken doch ook de fundering weg te nemen, totdat het grondwater verder uitslopen te zeer be moeilijkte. De uitgebroken funderingen werden vervolgens weer met allerhande afval aangestort, waartoe dus behalve het gruis van baksteen, kalk en dak- leien blijkbaar ook de stuk geslagen kerkvensters behoorden. Dieper gravende stiet men evenwel op een nog gespaard gebleven funderings- klip, bestaande uit een massief van kloostermoppen, ten naaste bij 1.5 m. in het vierkant en ongeveer 1 meter hoog. Deze klip was weer gefundeerd op een 20-tal heipaaltjes, elzestammen van ge middeld 2 meter lengte, van eenzelfde fatsoen als die, waarop in 1613 de Wa terpoort werd gegrondvest. Hoewel deze manier van funderen ons nogal pri mitief aandoet gold het voor die tijd stellig als uiterst soliede, en kostbaar bovendien. Niettegenstaande het feit dat de Sneker bodem berucht is om zijn slapheid en onberekenbaarheid de dikte van de kleilaag wisselt over korte afstanden aanmerkelijk terwijl zich daaronder een nauwelijks meer weer stand biedende veenlaag bevindt was het doen verrichten van heiwerken nog tot in de vorige eeuw uitzondering er, rustten zelfs de monumentale koop manshuizen aan de grachten slechts op een gemetselde vlijlaag, op haar best door enige zware en brede, horizontaal neergevlijde planken tot even beneden de grondwaterspiegel gesteund. Alleen voor de openbare gebouwen en vesting werken nam men meer voorzorgen in acht. Overigens, al moge het opinie-onder- zoek in Engeland tot nog toe hebben aangetoond dat de kansen voor een ver kiezingsoverwinning voor de conserva tieven beter zijn dan voor de Engelse arbeiderspartij, zo’n onderzoek heeft ei genlijk meer waarde in een land waar het stelsel van evenredige vertegen woordiging geldt dan in een land als En geland waar nog volgens het districten stelsel wordt gestemd. De labourleider Gaitskell heeft er dan ook al op gewe zen dat in een aantal districten, vooral in het noorden, de conservatieven met slechts een kleine voorsprong op de ar beiderspartij een zetel iri het Lagerhuis hebben en er dus maar een kleine ver schuiving in de voorkeur der kiezers no dig is om een overwinning van labour teweeg te brengen. Dat neemt intussen niet weg dat de meeste commentatoren een overwinning van de conservatieven voorspellen; zelfs het feit dat de konin gin een baby verwacht zou, menen zij, daartoe wel bijdragen. Maar uit de opmerking van Gaitskell hierboven aangehaald blijkt dat het vooral zal “'aan om de voorkeur van de „mid denstof” die kiezers die bij hun keuze zich niet door uitgesproken principes laten leiden. Het zou kunnen zijn dat bijv, een deel van deze middenstof de voorkeur zal geven aan liberale candida- ten; in Engeland neemt nl. de laatste tijd de populariteit van deze partij, wel ke er vroeger een belangrijke rol speel de, weer toe en in menig district zal dus in eerste instantie een driehoeksgevecht word' i geleverd, dat de conservatieven ernstig afbreuk zou kunnen doen. An derzijds is het zo dat de „middenstof” in de regel weinig voelt voor radicalis me en het niet te ontkennen valt dat de Ar‘ 'derspartij min of meer onder in vloed staat van de opinie der Vakbon den, --'eiker linkervleugel nogal radicale wensen op sociaal economisch gebied heeft, en dit de middenstof dus wel eens k n afschrikken. Evenals het feit, nu de buitenlandse politiek zo’n grote rol bij deze verkiezingen zal spelen, dat de Ar beiderspartij weliswaar niet eenzijdig de kernwapens wil afschaffen maar er wel voor is dat Engeland, desnoods al leen, de proeven met kernwapens stop zal zetten. pl’T? achter, of blauw- Strakke pl~- Een hel op zee. De film van de zondagmatinee is een spannend verslag van de problemen en hebbelijkheden van de duizend man aan boord van een Amerikaans vliegdek schip dat tijdens Wereldoorlog II drie maal door de Japanners vernietigd werd vermeld. Maar het bereikt ondanks alles en door een hel van gevaren de thuis haven. Oorlogsopnamen van adembe nemende realiteit. Zoals al geruime tijd werd verwacht heeft premier Macmillan voor de vol gende maand, nl. op 8 oktober, verkie zingen voor het Engelse Lagerhuis uit geschreven. Van conservatieve zijde acht mei» het moment daarvoor gunstig, economisch gaat het Engeland in de 1 iatste maanden niet slecht en op bui tenlands politiek gebied heeft deze En gelse regering om. de oplossing van het geschil over Cyprus in haar credit. De vraag is overigens, gezien het nieuwe terroristische optreden van Grieks- Cypriotische elementen die het eiland tor" onder Grieks bewind willen bren gen, of het een blijvende zal zijn. Maar mee dan op dit succes bouwt Macmil lan zijn vewachting op een nieuwe con servatieve overwinning bij de stembus op zijn eigen bemoeiingen inzake een mogelijke verbetering der betrekkingen tussen Oost en West. In het conserva tieve verkiezingsmanifest wordt dan ook gezegd dat: ,/ank zij het initiatief van deze Engelse regering de diplomatieke impasse tussen Oost en West nu door broken is. Met het bezoek van premier Macmillan aan Rusland in februari be gon, aldus gaat het manifest verder, een keten van gebeurtenissen, welke tot de huidige vermindering van de spanning heeft geleid. De voorgenomen uitwisse ling van bezoeken tussen president Ei senhower en premier Chroesjtsjew is daarvan het jongste bewijs”. Inderdaad kan men Macmillan de lof niet onthou den voor zijn bijdrage aan het mogelijk maken van net AmerikaansRussisch gesprek, maar men mag toch niet ver geten dat hij in dezen meer de gang maker was voor Chroesjtsjew, die dit gesprek fel begeerde, dan voor Eisenho wer, die het noodgedwongen aanvaard de toen door de Russische houding de Geneefse conferentie practisch mislukt was. Het is voor Macmillans verkie zingscampagne maar te hopen dat de Russ.sche premier in zijn ontmoeting met Eisenhower wat soepel zal zijn zo dat er enige kans blijft bestaan voor het Engelse verlangen naar een periode van vreedzaam naast elkaar leven van de tv stelsels welke Oost én West ver tegenwoordigen. Een verlangen dat Chroesjtsjew en al wat communist is met hem, tegenwoordig zo vurig met de mond belijdt. Bruine damesbeurs z. inh., J. Veen- stra, Scharnegoutum 79; benzinetank-auto met slot, Jong, Scharnegoutum 293: Jan Toren, Scharnegoutum 128. Men schrijft ons Over dit onderwerp zal de Amster damse predikant Ds L. Buenk op een con ferentie van de Nederlandse Zondags school Vereniging spreken. Ds Buenk heeft sedert jaren de bijzondere opdracht voor het Bijbelonderricht op de Open bare Lagere School. Deze conferentie wordt gehouden te Sneek op 3 oktober a.s. in het Gebouw, Westersingel 21. Aanvang 2.45 uur. Bovendien wordt een tentoonstelling ingericht van hulpmidde len bij de godsdienstige opvoeding naast een rijke verscheidenheid van Bijbelse archeologische voorwerpen. De avónd- bijeenkomst wordt gewijd aan de viering van het Kerstfeest in woord en beeld, onder het motto „En het geschiedde in die dagenDe deelneming aan deze conferentie behoeft niet beperkt te zijn tot leden-Zondagsschoolleiders(sters) maar staat ook open voor allen, die enige belangstelling gevoelen voor de godsdienstige vorming van het kind. In het bijzonder wordt gedacht aan ouders, onderwijzers, jeugdleiders, predikanten etc. Opgaven: Nederlandsche Zondags school Vereeniging, Bloemgracht 79, Amsterdam ,Tel. 44020. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de N.Z.V. ongeveer 13.000 leiders en leid sters telt, die gezamenlijk 400.000 kin deren bereiken. Vele ouders sturen hun kinderen maar naar de Zondagsschool, maar weten eigenlijk niets van de bezin ning en studie, die dit werk behoeft om op frisse wijze, nieuwe wegen niet schu wend, de aloude waarde van het Evan gelie binnen het bereik van het kind te brengen. Welnu, hier is een gelegenheid om een deel van de leiders uit Friesland in hun voorbereiding gade te slaan, deel te nemen aan de discussie en kennis te nemen van de moderne hulpmiddelen, die de aandacht van het kind kunnen vangen. Daarom zijn ouders wel zeer hartelijk welkom op bovengenoemde conferentie. kledij nog merkwaardig goed bewaard bleek te zijn. De koperen tong, welke de riem van diens gewaad bijeen hield, bleef bewaard en berust thans in ons Museum. Nu namen de Kruisheren in het jaar 1462 hun intrek in Sneek. Dit houdt nochtans niet in dat toen eerst het Kruisherenklooster met de kapel werden gebouwd en het kerkhof werd aange legd. Er was hun namelijk een bestaand gebouwencomplex ingeruimd, en wel het toenmalige St. Antonie Gasthuis. Voor dat de Kruisheren er kwamen wonen werd het Gasthuis verplaatst naar een nieu gebouw aan de Oude Koemarkt, toen Groot-Zuidend geheten. Thans de plek, waar zich de B.L.O.-school vindt. In overeenstemming met deze historie is dan ook het verhaal, te vinden in de welbekende kroniek van Worp van Tha- bor, dat in de Kruisherenkapel een Mariabeeld prijkte, reeds in 1393 door Rienck Bockema buitgemaakt in een mede door hem belegerd en ingenomen kasteel, tijdens een der beruchte veld tochten der Duitse Ridders in Lijf land. Rienck had dit beeld meegenomen en bij zgn behouden thuiskomst in de kapel laten plaatsen. Hetgeen overi gens de nauwe banden tussen de Bocke- ma’s en het, waarschijnlijk door dit ge slacht gestichte Gasthuis illustreert. on donKvi plooi achter. Gedekt ruitde«m achter. In «aten 36-48 aanbieding re<*** “e' kleuren. I rokken,’plooi achter. rUit:ankie voo^en -et Maten 36-54 190

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 9