Industrie-forum Directeur-Generaal van de Volksgezondheid opende het nieuwe doktershuis Verdienstelijke Middenstanders gehuldigd DeHenriDunant weerinSneek van IJLST en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 114e jaargang nr 77 Donderdag 24 sept. 1959 Redakteur: L. KIEZEBRINK Zeldzaam in Nederland Trommelfeest Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 f 1 Jubileum bij P.T.T. Het Sneeker Nieuwsblad is een Nieuwe straatnamen gecombineerde uHgeoe van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geldleningen Afscheid, bevestiging en intree ds Ph. Lindeman Unieke viswedstrijd Noorderhoek - SNEEKER NIEUWSBLAD De entree van het Doktershuis de was Gelukwensen en geschenken. aan Een filosoof. c- Samenwerking specialisten ge waarborgd. In zijn slotwoord dankte de heer de Vries de sprekers voor hun waarderen de woorden, goede wensen en geschen ken, waarna deze feestelijke dag beslo ten werd met een diner in Restaurant Piso. Van aansluiting gesproken. Het viel me op wat een goede gemeenschap hier na één dag varen al was op de boot. De patiënten die in Leeuwarden inge scheept waren, elkaar dus nog maar één dag kenden, hadden onderling al vriend schap gesloten. Zo lagen twee dames naast elkaar te kijken naar de muzikan ten, die tot slot het mooie gezang „Blijf bij mij Heer” speelden. Ze vertelden van hun dagelijks leven en wisselden foto’s van hun huizen en huisgenoten. Heerlijk zo’n contact. „Het is hier fijn op de boot”, zei een vrouwtje. „Zo de de op 2e Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) VIER VAN „DE OUDE VIJF" v.l.n.r. de h. h. Kroon, Potma, v. d. Meuten en Fa ber. Vertrouwensmannen. De vijfde gehuldigde kon helaas niet aanwezig zijn. Het was de heer Wiggert Amsterdam, geboren en getogen Hinde- loper. In hem wilde men de beurtschip pers en vrachtrijders eren deze ver trouwensmannen die zoveel voor de Sne- vrolijk, hé. Kijk es wat we hier gekre- De heer J. Hammer, hoofdemployé- kantoorambtenaar der PTT alhier zal 1 oktober a.s. 40 jaar in dienst bij het staatsbedrijf der PTT zijn. feliciteerde hen namens het gemeentebe stuur en de burgerij. De heer Th. W. Zandstra hoopte dat dit initiatief van Sneek navolging zal vinden in andere gemeenten. In deze tijd van industrialisatie wordt de mens, die dit alles toch mogelijk heeft gemaakt, wel eens vergeten. Daarom heeft men het voornemen eenmaal per jaar vijf middenstanders, boven 70 jaar, die heb ben meegewerkt aan de groei en bloei van Sneek, voor het voetlicht te halen en te huldigen door een comité dat sa gen hebben van het Roode Kruis” ze wee- naar de plasticzak fruit en snoep die zo juist door bestuursleden waren rondgedeeld. „Heerlijk hé, al die belang stelling en die vrolijkheid”. Ze keek in de handspiegel naar de muziek waar ze met de rug naar toegekeerd lag. Het lamplicht flikkerde op de koperen in strumenten een fantastisch gezicht. „Wat zijn de weilanden hier prachtig groen”, vertelde een andere patiënt mij. „Bij ons op Schiermonnikoog is alles bruin verdord”. „En wat is de Sneeker meer groot. Tsjoenge, tsjoenge, wat een stuk water”, zei haar buurvrouw. „Dat had ik niet gedacht. En wat een prach tige boot niet? We hebben het zo ge zellig met elkaar. Zit er geen suiker in de thee, zuster?” Daar draaiden de ge sprekken om. De mooie tocht morgen naar Kam pen, mevrouw, de prachtige boot, de gezelligheid met de mede-passagiers. En de afleiding van het bezoek dat in grote getale van bed tot bed schuifelde Al deze mensen hebben nu eens kunnen mengesteld is uit het gemeentebestuur en de Ver. van Sneker Zakenlieden en over een bepaald fonds beschikt. Elke Sneker kan een verdienstelijk middenstander voordragen, waarbij als voorwaarde gesteld wordt dat men minstens 40 jaar in Sneek gewerkt heeft en boven de zeventig is. Met een gezellig praatje bij een kopje thee werd deze fleurige bijeenkomst van echte Snekers-in-hart-en-nieren beslo ten. B. en W. stellen de raad voor straat welke evenwijdig loopt aan Thorbeckestraat en die een verbinding vormt tussen de dr Kuyperlaan en de Groen van Prinstererstraat de naam Gijsbert Karei van Hogendorpstraat te geven. (Van Hogendorp, geb. 27 okt. 1762 en overleden aug. 1834 was een der herstel lers van Nederlands onafhankelijkheid bij de omwenteling van 1813 en had een groot aandeel in het ontwerpen van de grondwet voor het nieuwe koninkrijk). ker middenstand hebben betekend. Onder applaus overhandigde burgemeester de gehuldigden de medail le, speldde hun de draagpenning op en Zo lag de Henrl Dunant, het grote hospitaalschip van het Ned. Roode Kruis, maandagavond dan weer aan de Pampuskade, nu met Friese patiënten aan boord. Er waren zelfs twee Snekers bij; mej. Terpstra zat heel genoeglijk te kjjken naar het Chr. Muziekcorps Har monie, dat op de wal stond aangetre den, en de heer Nijholt had al aanslui ting gevonden in de herenafdeling. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 074 8 ten Sneeker Nieuwsblad. zien hoe gelukkig zij hun medemensen kunnen maken door het Roode Kruis te helpen deze boottochten voor chronische patiënten mogelijk te maken. Door lid te zgn van het Ned. Roode Kruis, door ook in andere opzichten mee te werken, kun nen wij onze medemensen, die veel moeten missen, een onvergetelijke va- cantieweek bezorgen op een onverge- It’celijk mooie boot de J. Henri Du nant. Prof. Muntendam verheugde zich om dit alles bijzonder over in het gebruik nemen van deze nieuwe poliklinieken. In meer dan één opzicht. Niet alleen zien wij hier een aantrekkelijk en doelmatig ingericht nieuw bouwwerk, aldus spr., maar wij zijn er ons ook van bewust, dat in dit gebouw tussen de specialisten de nodige samenwerking gewaarborgd is. Een onderling raadplegen teneinde de zieke mens die behandeling en verzor ging te geven, welke hij behoeft. Na te hebben betoogd dat het nieuwe laboratorium en de apotheek niet min der belangrijk zijn, herinnerde Prof. Muntendam er aan, dat hij hier acht jaar geleden het genoegen had de uit breiding met een kinderafdeling en een gynaecologische afdeling te mogen ope nen. Bedriegen de voortekenen niet, zo merkte hij onder grote vrolijkheid op, tief gezien in uitbreiding (de Workumer waard voor 1 van van brede kring belangstelling aanwijzing bestaat weer gesteld dat men zijn, men moet dur- noegen en een grote eer een invitatie voor deze dag te hebben ontvangen, vooral ook door de vleiende woorden door het bestuur en dr. Ubbink aan de nagedachtens van zijn vader gewijd, en zei zich nog heel goed te herinneren de grote vreugde welke er bij de opening van het ziekenhuis in 1903 in de familie Bouma heerste. Daarvoor had zijn va der nl. onder zeer primitieve omstan digheden moeten werken, zoals spr. met enige voorbeelden aantoonde. De keuken in zijn huis b.v. diende als operatiekamer waarbij twee ca Jidlampen voor de ver lichting zorgden. Wanneer hij hier nu had kunnen zijn zou het hem zeker met vreugde, maar ook met ontroering heb ben vervuld, dat uit die oude keuken gegroeid is wat nu zeldzaam is in ge heel Nederlanu. dan kan ik voor mijn pensioengerechtig de leeftijd nog éénmaal mijn gevoelens eï niet aan, of deze zullen niet afwijken van die in 1951 en 1959 en van die, wel ke ik sinds 1938, toen ik als inspecteur voor de Noordelijke provincies optrad, jegens Sneek koesterde. Gevoelens van sympathie en bewondering voor het werk, dat in dit ziekenhuis wordt ver zet. Arbeid, verricht door bestuur, reli gieuzen en lekeverpleegsters, en door de artsen, in onderlinge samenwerking, waardoor dit ziekenhuis kon groeien van een kleine plattelandsinrichting tot een belangrijk medisch-, sociaal-genees- kundig en wetenschappelijk centrum, welks betekenis boven het regionale ka rakter uitgaat. Met zijn besté wensen voor de toe komst verklaarde spr. daarna het Dok tershuis voor geopend. Wat een feest gistermiddag op de Vee markt toen al die kleine trommelaars voor bij de jury liepen. Wie kon het mooist trommelen? Ja, dat was moeilijk uit te maken. Ze sloegen er allen lustig op los nou ja, de een wat beter dan de ander en hele kleine trommelaars keken naar mamma om voor wat steun in de moeilijke strijd. Maar ook uit hun trommels kwam muziek. Kleine Brammie Blom, helemaal versierd met mooie papieren kragen, trommelde zó prachtig dat hij meteen een mooi boekje als prijs en een daverend hoera kreeg. Vier jongens met leuke hoedjes op en talent voor trommelen vielen ook in de prijzen allen een boekje naar keuze. En dan was er een prachtig opgeschilderd heertje, verpakt in een doos, die ook nog kans zag om te trommelen. Ook hij mocht zijn keus doen. Natuurlijk vergeten wij de jon gen niet die een prachtige zelfgemaakte trommel had, met groen en geel plastic omwonden, en het meisje met een pannetje op de buik waar ze een flink stuk muziek uit haalde! Allemaal hadden ze een mooi boekje best verdiend. Toen de jury nog eens goed keek en de stoet nog eens langs zich had laten trekken, vond zij dat alle kinderen zó hun best gedaan hadden dat ze allemaal een boekje moesten hebben. En die werden dan ook uitgereikt. De mam ma’s moesten de boekjes dragen toen de stoet de stad in trok naar het Waagplcin, waar het concert grote aandacht trok. Al deze kleine trommelaars beloven veel voor I de toekomst en zullen de naam van Sneek zeker ook hoog houden! Dokter L. Feenstra wenste als voorz. van de afd. Z.W. Friesland der Kon. Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst het bestuur hiermede geluk en succes en schetste eveneens de voordelen van een polikliniek als deze die het huis is van de dokters, waarin zij hun spreekuur houden en hun behandelingen verrich ten. Ook de huisartsen waarderen dit zeer daar ze bij het bezoeken van hun patiënten in het ziekenhuis tevens met de specialiste-' overleg kunnen plegen en van gedachten kunnen wisselen. Het belangrijkste is evenwel de innige samenwerking tussen de specialisten on derling. Hier werkt een operatiestaf die gezamenlijk tegen de ziekten ten strijde trekt. De specialisten kunnen hier met een uitgebreide en kostbare apparatuur werken, wat in vele andere ziekenhuizen niet het geval is, waardoor tal van mo gelijkheden onbenut blijven. Bovendien worden hier alle in deze streek werken de artsen samengebracht tot heil van de patiënten. Spreker hoopte dat dit Doktershuis de maximale geneeskundige verzorging van alle patiënten uit Zuid west Fresland zal blijven geven en bood tot besluit namens alle doktoren in de Zuidwesthoek voor de opname-afdeling een oliekan aan, zoals die enige eeuwen geleden in de apotheken werd gebruikt. Dr. G. J. Ubbink feliciteerde het be stuur namens de staf van het zieken huis en begroette de zoon en kleinzoon van dr. Bouma om daarmee een groot man uit het verleden in Sneek te hul digen. Dit ziekenhuis heeft veel aan Uw vader en grootvader te danken, zei hij. Volgens spreker komt in dit Dokters huis ook de goede samenwerking tussen bestuur en staf tot uiting. De specialis ten hebben er in de loop der jaren ook veel aan gedokterd en het bestuur heeft aangevoeld wat patiënten en staf nodig hebben. Daardoor is in dit Doktershuis een manier van werken mogelijk die zeldzaam in Nederland is en waarvan de voordelen direct de patiënten ten goed' komen. De heer Ubbink sprak de wens uit dat Gods zegen ook moge rusten op de ver dere plannen dit ziekenhuis tot een steeds beter functionerend geheel te maken en bood daarna de lampen bij de trap, klok in de hal en de vier plan tenbakken boven en in de hal aan. Nadat ook Mgr. Sanders zijn geluk wensen met deze zeer belangrijke uit breiding had uitgesproken, voerde als laatste spreker dr N. G. Bouma het woord. Deze beschouwde het als een groot ge- De heer G. J. Kroon, geboren 1878, is bepaald een filosoof. Hij heeft zich het Chinese gezegde eigen gemaakt: wie een dag gelukkig wil zijn neme wijn, wie een jaar gelukkig wil zijn een vrouw, maar wie een heel leven gelukkig wil zijn die neemt een tuin. De heer Kroon op oude foto’s van Sneek staat hij al met zijn bloemen op de Eierbrug en het Grootzand heeft zijn tuin geno men en er met zijn broer iets goeds van gemaakt. Twee neven Kroon hebben de tuin overgenomen, zodat hier met recht gesproken kan worden van „Vier Kro nen met Ere”. De heer W. van der Meulen, 78 jaar, begon in de boekhandel van zijn vader, die toen op het Grootzand gevestigd was. Hij was een der oprichters van de bekende Grootzandster hardrijderij en heeft als „beer” veel kleine Snekers la ten griezelen In 1900 werd de zaak naar het Hoogend verplaatst. Ook de heer van der Meulen heeft de hele ont wikkeling in zijn branche meegemaakt. Zijn vader moest de klanten lopend be zoeken, hij had al een fiets, en zijn zoon heeft de beschikking over een auto. beschouwing werd niet pessimistisch moet zijn, men moet dur ven en meewerken dat Sneek over 5 jaar bij de kernen blijft. Laat ons niet vergeten dat we in Friesland kernen met herexamen zijn! De instelling van een plaatselijke con tactcommissie mits nauw samenwerkende met het gemeentebestuur werd wel gewenst geacht. En wat de verhouding Sneek— Z.W. hoek betreft vooral ook een gecoör dineerd beleid om de stuwende factoren te zoeken. Er werd wat de Z.W. hoek betreft naast de recreatie ook nogal wat perspec- j van de tuinbouw d zou geschikt zijn bloembollenteelt). Er werden nog tal problemen aangesneden, waarna mr Bottenburg constateerde dat er in j voor onze kern- en bereidheid mee te werken haar tot een succes te maken. De heer Jansen bood tenslotte elk forumlid een bus drabbel koeken aan. Prof. Dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de Volksgezondheid, heeft gis termiddag het nieuwe Doktershuis aan de Sopb’astraat officieel geopend. Hjj deed dit met een rede in de recreatiezaal van het St. Antonius Ziekenhuis in tegenwoordigheid van vele burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, onder wie Burgemeester en Wethouders onzer gemeente, de burgemeesters van omlig gende gemeenten, dr. B. Wartena, inspecteur van de Volksgezondheid in onze provincie, Mgr. P. A. Nierman, Bisschop van Groningen, Mgr. Sanders, directeur- secretaris van de Vereniging van Katholieke ziekenhuizen, de heer W. R. Cas- parie, adviseur dezer vereniging en oud-regent van het St. Ant. Ziekenhuis, specialisten met hun dames, huisartsen en vele andere genodigden. Bij de laatsten bevonden zich ook de Eerw. Moeder Chrysaria en moeder Emanuel, resp. Algemeen overste en Vicaresse van de Orde der H. Carolus Borromeus te Maastricht, de Moeder-overste en enige zusters van de Dochters van Liefde van de H. St. Vincentius a Paulo te Amersfoort, Dr. N. G. Bou ma te Groningen, zoon en Dr. G. N. Bouma te Tiel, kleinzoon van wijlen Dr. G. N. Bouma, die in 1903 de promotor was van het St. Antonius Ziekenhuis en daarin vele jaren als chirurg gewerkt heeft, alsmede de architecten Margry en Jacobs te Rotterdam, de raadgevend ingenieur Ir. Engeler en de binnenhuis architect v. d. Berg te Den Haag. De Vereniging van Sneker Zakenlieden hield gisteravond in hotel „de Wijnberg” een industrieforum. Als voorzitter fun geerde mr H. H. J. van Bottenburg, leden waren de h.h. K. Dijkstra, hoofdinspecteur- directeur voor de arbeidsvoorziening in Friesland, G. H. ter Horst en A. Jellesma, industriëlen te Sneek, drs L. J. Locht, me dewerker E.T.I.F. te Leeuwarden en mr D. H. Okma, lid Ged. Staten. Nadat de heer A. Jansen de vergadering namens het be stuur van de Ver. v. Sneker Zakenlieden had geopend, nam mr van Bottenburg het voorzitterschap over. Hij gaf gelegenheid tot het indienen van schriftelijke vragen. In deze vragen trad vooral de kwestie van het woningtekort alhier in verband met het aantrekken van nieuwe industrie en werknemers naar voren. Vanuit het fo rum werd er op gewezen dat Sneek bij de woningbouw tot nog toe goed heeft mee gespeeld en ook redelijk is behandeld. Maar het tekort is nog schrijnend. In het alge meen is er nu echter enige hoop gewekt door de erkenning in de rijksbegroting dat als men de industrie in de probleemgebie den wil uitbreiden voorziening in de be hoefte aan woningen zeer urgent is. De kwestie is nu of het ministerie voor Volks huisvesting wil meespelen, en men moet niet aflaten daarop een beroep te doen. Mis schien zou de industrie ter plaatse zich kunnen afvragen of ze door medewerking aan premiewoningbouw iets kan doen, ze zou bijv, ook de top van voor een arbeider te hoge huren kunnen garanderen, waar door het aantrekkelijk zou worden voor particuliere beleggers om zich te wenden tot de premiebouw. Op een vraag of het gewenst is nieuwe industrie aan te trekken door deze woningen beschikbaar te stellen, terwijl de eigen industrie door een tekort aan woningen nog niet over vol doende arbeidskrachten beschikt, werd enerzijds vanuit het forum geantwoord dat de gemeente bij het toewijzen van wonin gen voor een zeer moeilijke taak staat, doch niet de indruk mag wekken dat zij bepaalde industrieën voortrekt, de uitwijk mogelijkheid voor een industrie is echter de premiebouw. Van andere zijde werd echter uit het forum opgemerkt dat de woningvoorziening een taak van de over heid is, de industrieën moeten haar mid delen gebruiken voor interne investering. Voor de middenstand moge de vestiging van een nieuwe industrie aantrekkelijk zijn (uit de beantwoording van een andere vraag was gebleken dat de vestiging van 1 nieuwe industriearbeider die 4000 ver dient het totale inkomen van de midden stand met 1000 verhoogt als die midden stand zelf niet tot uitbreiding van per soneel behoeft over te gaan), maar voor de bestaande industrie is dat niet het ge val als ze dezelfde branche bestrijkt en bo vendien nog arbeidskrachten wegzuigt van de reeds gevestigde fabriek en het tekort aan woningen nog groter maakt. Dat wo ningtekort is ook oorzaak dat de jeugd, welke onze technische scholen bezoekt, hier niet blijft omdat als ze willen trouwen er geen woningen zijn. Bovendien krijgt de nieuwe industrie meer faciliteiten dan de oude en dat is onbillijk. Tegenover deze name van Dinsdagavond zijn in de raadzaal van het stadhuis, in tegenwoordigheid van familieleden, gemeentesecretaris Kos ter en het bestuur van de Ver. van Sneker Zakenlieden, vijf verdienstelijke middenstanders boven de 70 jaar ge huldigd. Op deze historische grond in het huis van de burgers van Sneek, zei de burge meester, willen wij U huldigen en dank betuigen voor wat U hebt gedaan voor de bloei van Sneek. Zoals anders wer kers bij verschillende jubilea door hun patroon worden gehuldigd, zo wil de ge meentelijke overheid de gelegenheid scheppen erkentelijkheid te betuigen aan U die met hechte banden aan Sneek ver bonden bent. Wij willen U als blijk van waardering een zilveren medaille en een draagpenning overhandigen. De burgemeester sprak daarna toe de heer Th. Potma, in 1876 in Sneek gebo ren, die de inwoners van Sneek jaren lang van schoenen heeft voorzien en enige tijd ook een geziene figuur op de markt was. Uit zijn gezin zijn weer ver dienstelijke middenstanders voortgeko men. De heer P. Faber, geboren in 1877, begon zijn loopbaan als hoefsmid en kachelsmid. Zijn naam wordt al in zeer oude Sneker kranten genoemd en hij heeft de hele ontwikkeling in de ver- warmingsartikelen meegemaakt. De zaak door hem gesticht wordt thans door het vierde geslacht gedreven. B. en W. stellen de raad voor twee vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten aan te gaan. De eerste groot f 335.970, koers 100%, loop tijd 19 jaar, rente 4'/2%, de tweede groot f 236.000, looptijd 25 jr., rente 4%%, koers 991/s%- Ds Ph. Lindeman zal zondagmiddag 11 oktober a.s. om vier uur afscheid nemen van de baptisten gemeente van Sneek en de week daarop nl. zondagmiddag 18 okt. a.s. om vier uur, na ’s morgens om tien uur te zijn bevestigd door zijn voorgan ger ds G. Vegter, die op 13 april van het vorige jaar naar Rotterdam-Centrum is vertrokken, intree doen als predikant van de baptisten gemeente van Gronin gen Noord. In het kader van de Kernweek werd woensdagmiddag 4 uur in de Wip een unie ke viswedstrijd gehouden voor kinderen, leeftijd 10-12 jaar. Door het Actie-Comité waren n.l. 1000 genummerde en ongenum merde kurken, alle voorzien van een haak je in ’t water geworpen die de jeugdige hengelaars(sters) met de hengel moesten op vissen. Op de gevangen genummerde kur ken waren prijzen beschikbaar gesteld, n.l. waardebonnen van 10 en 2,50 en nut tige artikelen. Ver voor de aanvang was de jeugd al in dichte drommen aanwezig en toen het aanvangssein klonk stoven de honderden kinderen naar de Wipwallen. Vele ouderen volgden het schouwspel met belangstelling en hilariteit. Tengevolge van de wind dreven tal van kurken naar Suup- markt en Grootzand maar ook die werden spoedig opgevist en plm. 5 uur was het inrukken. De waardebon van 10 kwam in ’t bezit van Hero Stegenga, Amaliastr. 47. Die van 2,50 werden gewonnen door Klaas Koehoorn, Oppenhuizerweg 46, Si mon Oly, Grootzand 4, Sibo Hoekstra, Harmen Sytstrastraat 12, Arie Brink, Jachthavenstraat 26; Jacob Wijma, Groot zand 7 en Daniël Riemersma, Leeuwarden. Kinderspelen Speeltuinver. Het was zaterdag feest voor de kin deren van de Noorderhoek: kinderspelen, lampionoptocht, vossenjachtEindelijk was hun „grote middag” aangebroken, die elk jaar gehouden wordt, ter afslui ting van het zomerseizoen. Zou anders de speeltuin gesloten worden, nu blijft hij nog open zolang het weer het toe laat. Is dat even een verrassing De be langstelling was enorm, ook al mede door het fraaie weer, het was een echte nazomer-dag. De aangiften waren dit jaar ook veel groter en er is, en dat moet nog even gezegd worden, hard ge streden om de diverse fraaie prijzen. Hier volgen de uitslagen: Jongens 45 jaar. 4 blokjes opstape len: le pr. Hansje Flapper; 2e Joh. Hol- kema; 3e Hansje Beeksma. Meisjes 45 jaar. 5 vlagjes in een stoof steken: le pr. Cobie de Lange; 2e Silvia Landman; 3e Mar ja de Groot. Jongens 67 jaar. Bal uit teil met water happen: le pr. Jopie Wiersma; 2e Jelle v. d. Wal; 3e Jan Eekma. Meisjes 67 jaar. 3 ballen in een klomp leggen: le pr. Marjanna de Jong; 2e Thea Kuipers; 3e Albert je Niezen. Jongens 8—9 jaar. Zaklopen met hin dernis: le pr. Herman de Visser; 2e Dikkie de Jong; 3e Erald Pietersma. Meisjes 89 jaar. Was ophangen: le pr. Corrie Flapper; 2e Hanneke de Ree; 3e Loekie de Broek. Jongens 1011 jaar. In de speeltuin door banden kruipen: le pr. Gerrit Fa ber; 2e Hiele v. d. Meer. Meisjes 1011 jaar. Kegelzetten: le pr. Marten ten Cate; 2e Lia Flapper; 3e Tine Poort. Jongens 1214 jaar. Baltechniek: le pr. Willem Tippersma; 2e Corrie Kui pers. Meisjes 12—14 jaar. 3 ballen bordje: le pr. Nellie v. d. Baan; Dikky de Groot. Hierna kwam een vossenjacht, ook om fraaie prijzen. Deelnemers t/m 8 jaar: le pr: Douwe v. d. Zee; 2e Cobie de Vries; 3e Lolkje Wiersma; 4e Henkie Veldhuizen; 5e Pie tersma; 6e Apie Adema. 911 jaar: le pr. Boekema; 2e Tj. v.d. Zee; 3e ten Cate; 4e Paulus Andela. 12—14 jaar: le pr. Grietje de Ree; 2e Veldhuizen; 3e Dikky de Groot; 4e de Ree; 5e Sientje Bootsma; 6e Annie v. d. Zee; 7e Jan Faber. ’s Avonds om kwart voor acht werd er een grote lampion-optocht gehouden met de medewerking van 6 tamboers van het Tamboer- en Pijperskorps „Ad- vendo”. De organisatoren en medewer kers, en dan noemen we speciaal op passer Bouma en de familie Huisman, kunnen op een geslaagde middag terug zien. De muziek was van Leo Stap. Zij allen werden door de heer N. J. de Vries, voorzitter van het dage lijks bestuur van het St. Antonius Ziekenhuis, ver welkomd, in ’t bijzon der Prof. Muntendam, die van 1940 af belang stelling voor het zieken huis toonde en zijn werk gestimuleerd heeft. Daar om hoopte spr. dat hij in dit nieuwe Doktershuis de verwezenlijking van vele van zijn eigen wen sen zal zien. De heer de Vries herin nerde vervolgens aan de opening van het Zieken huis op 23 september 1903, wat voor de Volks gezondheid in Sneek en de Zuidwesthoek van grote betekenis was. Het was in die dagen een evenement, dat dit Zie kenhuis zonder enige steun werd opgericht. Sindsdien zijn 56 jaren verstreken. Talloze zus ters en verpleegsters, wier namen feitelijk on bekend zijn, hebben de beste jaren van haar leven gegeven om in die nende liefde tienduizenden (88.271) pa tiënten te verplegen, maar het zieken huis is jong gebleven. Het bleef bij de tegenover u vertolken en ik twijfel tijd. - Spr. overhandigde daarna de aan een lint in de stadskleuren bevestigde sleu tel van het nieuwe Doktershuis aan Prof. Muntendam, waarmee hij op sym bolische wijze uitdrukking wilde geven aan de wens, dat velen door middel van dit huis de sleutel tot hun gezondheid mogen verkrijgen en dat Doktoren en Chemici de sleutel van het raadsel van de ziekte in hun laboratoria mogen vin den. Na de rondleiding door het Dokters huis, dat aller bewondering afdwong, eerst het woord aan Prof. Mun tendam, die na een korte geschiedkun dige beschouwing over poliklinieken, op merkte, dat de thans in gebruik geno men nieuwe gedeelten van het zieken huis tot stand zijn gekomen door in grijpende verbouwingen van het in 1932 gebouwde infectiepaviljoen. Het is wel kenmerkend voor de snelle ontwikkeling der geneeskundige wetenschap en in het bijzond r van de preventieve geneeskun de, dat men 25 jaar na het tot stand komen van zo’n paviljoen er in overleg met de overheid toe kon overgaan deze speciale afdelingen voor besmet telijke ziekten voor andere doeleinden te bestemmen. Men houde zich een derge- lijk voorbeeld goed voor ogen: de zieken- huisgeneeskunde is geen statisch be grip. Integendeel. Zij wijzigt zich voort durend en snel, zij past zich aan bij de wetenschap en maatschappelijke struc tuur. Vooral dit laatste element zal in belangrijke mate de kwantitatieve en kwalitatieve behoefte aan ziekenhuis voorzieningen bepalen. Men komt er niet met het uitspreken van getallen, aangevende het bedden aantal per 1000 der bevolking. Het is fout deze promilles als enige norm voor de behoeften aan ziekenhuisvoorziening te beschouwen en het is struisvogelpoli tiek te menen, dat de bouwprijs per zie kenhuisbed, in twintig jaren gestegen van f 5000.tot ongeveer f 40.000. zich bij verdere stijging door sluitende exploitatie laat dekken, indien men niet tijdig in eigen kring zich bezint op het behoefte-element in ’t ziekenhuiswezen. lt behoefte-element wordt niet bepaald door een aantal bedden, doch door de geneeskundige zorg in het ziekenhuis te verlenen. Een goede polikliniek dient daarbjj erkend te worden als één van de belangrijkste gedeelten van het alge mene ziekenhuis. l’7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1