1 Start Geref. Jeugdwerk Amicitia Theater 25 jaar Erepenning van Bolsward voor jubilerende koopman J. Heeres IJLST WYMBRITSERADEEL 1 Noordelijk kleibouwgebied wacht op doeltreffende maat* regelen tegen achteruitgang r en van AGENDA Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, S 114e jaargang no. 78 Maandag 28 sept. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Kampioenschaps tentoonstelling Noorder Kynologenclub be- Geslaagd Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Jubilaris schonk f 5000 voor een speeltuin Zuster Mariano onderschei den met ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice Het Sneeker Nieuwsblad is een Uitslag etalagewedstrijd gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Onvrijwillig bad Uitslag Ballonwedstrijd Heeg Gevonden voorwerpen Hommerts De heer M. Schaafsnia 30 jaar kerkvoogd Postduivenver. L’Estafette f» - SNEEKER NIEUWSBLAD ▼1D AMICITIA THEATER. d. het Actie J. A. Geukers de j'ubi- een 8-14 augustus VIER GESLACHTEN kenteljjkheid voor de prettige samen- 6 Mede ter herdenking van het jubileum worden in deze en de komende weken zeer speciale programma’s in de bioscoop gedraaid. Liebelei kondigden we reeds Contactdag Breimachinehandel Verschiint MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drufhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) to en de zeer geslaagd dat ongetwij- Romkje Stremler-Wiersma 75 jaar, geb. 26 nov. 1883 te Workum; Hinke Wals- weer-Stremler 50 jaar, geb. 23 aug. 1909 te Tjerkwerd; Romkje van Berkum- Walsweer 28 jaar, geb. 8 april 1931 te Ytens; Hinke van Berkum, geb. 17 nov. 1958 te Akkrum. Maandag 28 september ’s avonds 8 uur film Liebelei. In Den Haag slaagde voor het diplo ma logopaedist (stem- en spraakheel- kundige) van de Ver. voor logopaedie en phoniatrie onze stadgenote mej. T. W. v. d. Werf. aan, en er volgen nog „Het Dagboek van Anne Frank”, „Les Tricheurs”, „Hercules” en zeer waarschijnlijk sa menvallend met, of anders enige dagen na de première in Amsterdam de nieu we film van Toon Hermans „Moutarde en Sonansee”. en vrijdag genoot het personeel feestdag. Zeven uur gistermorgen reed een autobus van Sneek via Leeuwarden naar het gebouw van de Groenteveiling in Groningen waar 19 keurmeesters 414 honden, verdeeld over 59 rassen, kregen te beoordelen. Een mooie ruime hal, waarin 14 ringen, zodat ’t publiek ruim schoots gelegenheid had om de keurin gen goed te volgen. Er waren in de ver schillende klassen en variëteiten vele prima honden ingeschreven; onze Sne- ker Kynologenclub kwam prachtig „uit de bus”. Mevr. Cloode Vries (Nijela- mer) behaalde met haar St. Bernards- teven „Rina fan ’t Heitelan” K; „Sissie fan ’t heitelan" R.K. en „Gonda fan ’t Heitelan” U; de Wetterhoun-teef „Wel moed”, zelfde eigenares, kreeg Z.G.; mej. P. Ringnalda, Boston-terrier „Meri dians Zenith’s Atty”, Z.G.; mej. M. v. Erp, Leeuwarden, Barsoi-teef „Marusch- ka van Freybourgh”, Z.G.; mevr. A. Guittart-Bijlsma, Whippet-teef „Cas sandra”, Z.G.; A. Steensma, IJlst, Dal- matiner reu „Pax”, K; mevr. A. Otto v. d. Hamme, 3 Engelse Setters, „Alard fan de Grlene Greiden”, reu, K; „Andrew fan de Griene Greiden”, reu, R.K. en „Angel fan de Griene Grei den”, teef, K; IJ. Bosma, Mantgum, Duitse Herder, reu, „Gouverneur v. d. Elf steden”, U; C. Hordijk, Bloedhond- reu „Darmajan’s Trailer of the Golden River”, Z.G.; J. de Beer, Kimswerd, Wetterhoun-reu „Turk”, R.K.; S. v. d. Ploeg, Jelsum, Cocker Spaniel teef „Tas sels Cameo”, Z.G.; dezelfde eigenaar. Langhaar Dashond, reu, „Gentleman’s Benno”, R.K. en Langh. Dashond-teef „Beauty van Josmalia”, Z.G.; G. Mul der, Schotse Herdershond-teef „Bessyca” R.K.; J. Zeldenthuis, Joure, Ierse Setter- teef „Diana van de Rozenmarjo”, Z.G.; D. de Goede, St. Bemard-teef „Sila fan ’t Heitelan”, Z.G.; G. Kingma, Leeuwar den, Boxer-teef „Alma v. d. Blaauwhoe- ve”, Z.G.; J. van Tuinen, Leeuwarden, Duitse Herder-reu „Fero v. Graven burg”, U; mevr. C. v. d. MeulenDa vids, Airedale-terrier, teef „Kislew”, G; Tj. Bruinsma, Leeuwarden, boxer-reu „Arno v. d. Keminade”, Z.G.; J. Dulm- stra, Leeuwarden, Duitse Herder-reu „Herold van de Elf Steden”, Z.G. K is kampioen; R.K. is reserve kam pioen; U is uitmuntend; Z.G. is zeer goed; G is goed. Kampioen en reserve- kampioen honden hebben de kwalificatie „uitmuntend". Zr Mariano die deze zomer haar Gouden Kloosterfeest vierde, werd zondagmiddag door heel de Sneker parochie gehuldigd. Na een kort welkomstwoord van de voor zitter van het bestuur van het Bonifatius- huis, de heer Fr. Tromp die wees op de grote verdiensten welke de jubilerende zus ter niet alleen voor de kleuterschool, waaraan zij 18 jaar verbonden was doch voor heel de parochie heeft. De Hoogeerw. heer Deken J. van Galkom sprekende na mens de gehele parochie dankte Zr Mariano in het bijzonder, doch ook heel de commu niteit van J.M.J. voor alles wat zij voor zegenrijk werk in de parochie heeft ver richt. Het was voor hem een groot ge noegen te kunnen mededelen dat het Z.H. de Paus had behaagd Zr Mariano te be giftigen met het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice, welke hoge onderscheiding Moe der Overste hierna zuster Mariano opspeld de. Namens het bestuur bood de heer Tromp de jubilaresse nog een boekwerk aan en namens het ouder-comité werd bij monde van de heer Nico Silvius Zr Ma riano heel hartelijk dank gebracht voor al les wat zij inzonderheid voor de kleuters heeft gedaan. Ook de ouders meenden niet met lege handen te mogen komen, al was het wel wat moeilijk om voor een Zuster een cadeau uit te zoeken. Na overleg bleek het huis nog wel een radio te kunnen ge bruiken en zodoende was besloten die aan te bieden. Een van de oud prefecten van de vroegere zondagsschool Herman Silvius bood dit mooie cadeau aan. Na een korte toespraak van de heer P. de Jong namens het kerkbestuur sprak Zr Mariano een dankwoord. Ook Moeder Overste betuigde namens de Algemeen Overste van de Orde haar grote dank. De ontvolking van grote delen van het Friese platteland is een bijkans plat- gepraat onder erp. De problemen zijn wel duidelijk gesteld, de te treffen maat regelen hier en daar in grote lijnen aangeduid en op sommige plaatsen zelfs ge detailleerd uitgewerkt, maar wat er nu werkelijk zal gebeuren is grotendeels onzeker gebleven. Er is nu al jaren over de ontvolking gesproken, er zijn reek sen rapporten en adviezen, studies en adressen en zelfs telegrammen verzon den en het is duidelijk dat er heel wat knappe koppen in beweging zijn om na te gaan welke oplossingen voor de ingewikkelde en veelomvattende problema tiek de beste zouden zijn. Gezien echter het feit, dat er toch eigenlijk nog maar bitter weinig aan positieve, op korte termijn te realiseren maatregelen, uit de grote molen is gekomen, is het begrijpelijk, dat men in bepaalde delen van Friesland bijna zou wensen, dat gebroken werd met de goede traditie om eerst te denken en dan pas te doen en dat men het nu eens omgekeerd aanpakte Wie onder meer in de Zuidwesthoek en met name in het Noordelijke kleibouw gebied, dat bij de kernaanwijzing tussen de wal en het schip gevallen is, zijn oor te luisteren legt, komt tot deze gedachten. Fraaie bceiderijen, met schiideracUv.^e gevels, zoals die aan de Noorderwcg te Sint Annaparochie, herinneren aan de tijd, waarin het platteland voldoende mogelijkheden kon halen uit de agrarische sector geval aan duidelijkheid over de stand van zaken in de Kleibouwstreek niets te wensen over, maar dat is dan alles en onduidelijk is nog altijd, wat dit gebied (en niet alleen dit deel van het Friese platteland), kan verwachten als onder steuning in een strijd tegen een op ahe gebied worgende aftakeling. Aan deze wedstrijd werd door 55 zaken deelgenomen en het moet gezegd, dat allen hun best hadden gedaan met iets moois voor de dag te komen. Er waren ook wer kelijk prachtige uitstallingen bij welke van veel vaardigheid en kunstzin van de eta leur getuigden. Zeer terecht toonde het publiek dan ook grote interesse. De jury, bestaande uit mej. Chr. v. d. Weide, directrice van de Huishoudschool, en de heren H. de Vries, chef-etaleur te Leeuwarden en F. H. Pruijt, textielhande laar te Harlingen, kende de volgende prij zen toe: Groep A (vaste etaleur, 4 deelnemers): 1. Fa B. H. Lampe, stoffen, Nauwe Burg straat. Groep B (ambulante etaleur, 17 deelne mers); 1. Fa Roosenstein, Herenmodes, Suup- markt; 2. Wielenga’s Boekhandel, Groot- zand; 3. Parfumerie Elzinga, Kruizebroe- derstraat. Eervolle vermelding: H. F. de Grijs, Couponhuis, Wijde Burgstraat; Er ven Meijer, drogisterij, Leeuwenburg; Fa Nijholt, naaimachines, Nauwe Noorderhor- ne; E. Metz, Grootzand (baby-etalage). Groep C (eigen werk, 34 deelnemers): 1. Fa IJme Bakker, Oosterdijk; 2. H. Kort, Patisserie Royal, Grootzand; 3. Fa Post- ma, bloemenmagazijn, Oosterdijk; 4. Hol- kema, bloemenhandel, Galigastraat; 5. Th. Zandstra, comestibles, Oosterdijk. Eervolle j vermelding: D. de Rapper, ’t Huis met de Notenbalk, W. Noorderhorne; Fa M. v. d. Meer, chocolaterie, Oosterdijk. De prijzen zullen worden uitgereikt op de eerstvolgende vergadering van het Actie Comité. werking met alle verenigingen in Sneek welke van hun theater gebruik maken. Dat zal dan gebeuren in een bijzondere voorstelling voor genodigden op mor gen, dinsdag 29 september, waar de in drukwekkende kleuren documentaire in cinemascope „Vrijheren van het Woud” als hoofdfilm zal worden vertoond. Het is een film gemaakt in en over de Bel gische Congo, door de internationale wetenschappelijke stichting onder voor zitterschap van koning Leopold III. Het is niet alleen een zeer fraaie maar ook bijzonder instructieve documentaire welke naar gehoopt wordt in latere ver toningen ook door de scholen zal wor den bezocht. Passend in het geheel van deze her denking, is het feit dat het Theater twee jubilarissen telt, nl. de neelmeester-operateur Pieter Coers de portier Melis Arema, die van eerste dag af in trouwe dienst hun plicht hebben vervuld. Ter inleiding van het komende winter seizoen vond zaterdag j.l. in „Ons Ge- bouw” de startavond van de Geref. Jeugd Centrale plaats. Om ongeveer 8 uur open de Ds E. N. van Loo, die wegens ziekte van de voorzitter de heer W. G. Baarda de leiding had, deze samenkomst. Na het ge zamenlijk zingen van een tweetal liederen cn de Schriftlezing ging hij voor in gebed en heette vervolgens de vrij talrijke aan wezigen, onder wie vele ouderen hartelijk welkom. Het programma van de avond was met zorg samengesteld en werd vlot afgewerkt. Allereerst was daar het Chr. Mannenkoor „Edoza” onder leiding van de heer P. van Netten te Oppenhuizen, dat door de voortreffelijke wijze waarop in een driemalig optreden een zevental nummers waaronder „Droomland”, „De Twaalf Ro vers” en „Mijn Nederland” ten gehore wer den gebracht een langdurig applaus oogst te. Ook het optreden van de declamatrice mevr. A. van der Kuur-F*ber te Heeren- veen viel bijzonder in de smaak. Naast en kele gedichten bracht zij een stukje Fries proza, dat ons in gedachten terugvoerde naar de jaren 40-45 naar voren. Verder zong de heer AE. Kuiper met begeleiding van de heer B. Nauta op verdienstelijke wijze enige liederen, waaronder „Du bist wie eine Blume” van Fr. Liszt, „Ich liebe Jesum allen Stund” van Joh. S. Bach als mede de Aria „Caro mio ben” van T. Gior dano en het „Largo” van Handel. Ook de vrolijke noot in het programma ontbrak niet. Hiervoor zorgden enkele leden van De Kernweek, waarin aandacht ge schonken is aan alle facetten van de in dustriële ontwikkeling van Sneek is nu achter de rug. We zullen nu wel alle maal overtuigd zijn dat er mogelijkheden voor die ontwikkeling zijn, maar we weten ook dat de verwezenlijking van die mogelijkheden niet alleen een zaak is van Sneek en de Snekers maar ook en wel in de eerste plaats van gegadigden buiten Sneek die deze mogelijkheden willen zien en er van gebruik willen maken. Wij weten dat er van Sneker zijde, zowel van die van de overheid als van de kant van het zakenleven alles gedaan wordt om de vestiging zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Tot het laatste behoort ook de ver betering van het woonklimaat en als we ons daarop bezinnen, behoeven wij ons over één zaak in ieder ge val geen zorg te maken, nl. het on derdak voor het culturele leven in onze stad. Sedert onheuglijke tijden is „Amicitia” daarvan het centrum geweest, maar het kreeg eerst zijn werkelijke betekenis als materiële kern en ook als stimulans voor dat culturele leven, toen de Gebrs. Mie dema hier op 28 september 1934 op de plaats van het aloude Amicitia hun moderne en prachtig ingerichte nieuwe door architect Otten uit Meppel, geassisteerd door nu win. architect A. Goodijk alhier ontwor pen Theater openden. Burgemeester P. J. de Hoop, die op de avond van die dag de officiële opening verrichtte, vond het haast te vorstelijk voor zijn gemeente, welke toen nog enige duizenden inwoners minder telde dan nu, maar hij hoopte vurig voor zijn stad en hen zelf dat de Miedema’s in hun gedurfde opzet zouden slagen. Nu, 25 jaar later, is daaraan geen twijfel meer, hij is geslaagd dank zij de energie van de heer Joh. Miedema, nu bijgestaan door zijn beide zoons en ons Sneker Amicitia, dat inmiddels alweer een modernisering heeft ondergaan, is het mooiste klasse-theater van het Noor den gebleven terwijl het gehele Miedema- bedrijf de omvang van een concern heeft gekregen. Maar het gaat ditmaal niet om een jubileum van dit concern of het bioscoopbedrijf maar om de herdenking van het feit dat 25 jaar geleden hier een nieuw Amicitia Theater is verrezen als een waardig en uitstekend geoutil leerd centrum van het culturele leven in Aan de Noorderweg te Sint Anna parochie staat een fraaie boerderij nu een monumentale gevel. Het is een va de vele in het Noordelijke kleibouwge bied en deze plaatsen herinneren aan c.- tijd, waarin het platteland economise} bezien voldoende mogelijkheden koi peuren uit de agrarische sector. In hei gehele kleibouwgebied is hierdoor eei blik op het verleden vrij eenvoudig, doel daarnaast is overal duidelijk te zien, dal de tijden zijn veranderd. Het platteland biedt onvoldoende ar beidsmogelijkheden, de bevolking neem; van jaar tot jaar af, leidende figure- vertrekken, het verenigingsleven taant bedryven zien hun expansiemogelijkiu. den inkrimpen en gaan zelfs achterun Het is bijna een publiek geheim, dat bt leggingsmaatschappijen, die toch me het verstrekken van hypotheken nimme driest tewerk zijn gegaan, momentec wel extra voorzichtig zijn, wanneer he gaat om Investeringen in plattelands dorpen. En, gezien de vele feiten, dv over de ontvolking en alle gevolge daarvan bekend geworden zijn, mag da niet eens zo erg verbazen. In een recent rapport van het Econo misch Technologisch Instituut Frieslam. dat nog slechts de problematiek van d< Kleibouwstreek aangeeft in ruwe lijnen wordt gesteld, dat het tekort aan werk gelegenheid in dit gebied ertoe zal 'e> den, dat in de komende tien jaar 700 manlijke arbeidskrachtc i zullen worde: uitgestoten. In het ontwikkelingsscha; De Kleibouwstreek, dat de gemeente: Barradeel, het Bildt, Ferwerderadeel, Franekeradeel, Leeuwarderadeel, Menal- dumadeel en Oost- en Westdongeradeel omvat, zal het bevolkingscijfer als ge volg hiervan met 14.000 zielen of 20 dalen. Het is uitermate moeilijk om te be palen op welke wijze de achteruitgang tot staan kan worden gebracht. Im mers, het gaat niet om het voorkomen van een afbrokkeling, die morgen zai beginnen, maar het gaat om een aftake ling, die al jaren aan de gang is. Er zal een reeds lang bestaande achterstand op velerlei gebied ingehaald moeten worden, voor men aan de eigenlijke op lossing van de hele baaierd van vraag stukken ten aanzien van de toekomst, kan beginnen. Dat is een krachttoer, die geen aarzeling toelaat. En het adres, dat het ontwikkelingsschap onlangs naar Den Haag heeft gezonden en waar in het nieuwe industrialisatiebeleid werd aangevallen, liet omtrent de in dit ge bied heersende stemming, niet veel te vragen. De maatregelen ten behoeve van de kernen, die al veel voor hebben en waarvan de voorsprong dagelijks groter wordt, zullen tot gevilg hebben, dat al les, wat nog aan initiatief aanwezig is, in di kiem wordt gesmoord aldus dit adres, waarin voorts werd gezegd, dat de Kleibouwstreek niet begrijpt, dat met belastinggeld, opgebracht door de ge hele bevolking, ook van deze streek, een ontwikkeling wordt gestimuleerd, die een versneld achterblijven van dit gebied betekent. Omtrent een reactie op dit adres is niets bekend geworden. Het laat in elk In de stijlvol versierde „Doele” te Bols ward hield „koopman” J. Heeres aldaar j.l. woensdag receptie ter gelegenheid van zijn gouden jubileum. In de Geref. kerk in zijn geboortedorp Exmorra was vooraf een dankdienst gehouden, waarin de persoon- Woensdag 30 september. Naai- en Breimachinehandel G. Slump, ’s Middags van 1417 uur en ’s avonds van 1922 uur. Woensdag 30 september. Show-avond Radio Minkema in samenwerking met Phonogram, 's Avonds 8 uur in Amicitia. Donderdag 1 oktober. Openbare verga dering A. R. Kiesver. in de’ Ooster- kerk, Leeuwarderkade m.m.v. Chr. Muziekcorps „Excelsior” van Schar- negoutum. Spreker het Tweede Ka merlid Mr B. W. Biesheuvel over: „De politieke situatie”. Donderdag 1 oktober. Kunst aan Allen, Sneek. Toneelavond in Amicitia. Aanvang 8 uur. Donderdag 1 oktober. Eerste Contact- avond S.Z.C. ’s avonds 7.30 uur (loting 7.15 uur) in Café Leeuwen. Dinsdag 6 oktober. 8 uur Filmavond Ned. Reis Vereniging in zaal Piso. Maandag 19 oktober, v. d. Meulen’s Boekenspaarclub. Lezing door D. vz d. Meulen in foyer van Amicitia. Het moet voor mevr. Scholten, wonende aan de IJlsterkade vrijdagmorgen een hele schrik geweest zijn, toen zij, rijdende op de Kerkhoflaan, met haar beide kinderen, plotseling haar fiets in elkaar voelde zak ken. Langs de ter plaatse vrij hoge wal, rolden zij de Eenheid in. Een juist pas serende automobilist schoot toe en had de drenkelingen in een oogwenk weer op de wal. Tijdens de feestweek van 8-14 augustus werden door de Winkeliersvereniging Heeg plm. duizend reclame-ballonnen voor een sigarettenmerk aan de jeugd uitgereikt. Nog nooit ontving de betreffende fa briek zóveel ballonnetjes uit het buitenland terug. Verder werden er o.a. teruggezon den uit Terschelling, Winschoten, Dokkum, St. Anna Parochie, Heerenveen enz. De uitslag was: le prijs Grietje Kooi- stra, Helling Heeg (Frankrijk); 2e G. Ha- ringa, Heeg, (Engeland); 3e Cora Grond- sma, Ozingahuizen (Engeland); Troostprijs Hielkje Speerstra, Heeg, (Beek bij Nijme gen), verste in eigen land. 1 vulpenset en 1 bandafnemer, P. An- dela, Hommerts; 1 ballpoint, W. Visser, Hommerts; 1 sjaal, T. Hernamdt, Hom merts; 1 lipssleutel, Postcdt. rijkspolitie, Hommerts; dekkleed je, P Andela, Hommerts. de jongens- en meisjesclubs met de pan tomime „Eindelijk alleen”. Als spreker trad op Ds P. Riemersma, Geref. predikant te Leeuwarden. In een bezielende toespraak onder het motto „Met volle kracht vooruit”! riep hij alle jon geren op zich te geven aan het werk op de jeugdverenigingen. Veel jongeren, aldus spreker, kennen in deze tijd geen idealen meer, de christenjeugd daarentegen mag het allergrootste ideaal na jagen: de komst van het Koninkrijk Gods. Wij mogen ons immers verlost weten door Jezus Christus. Door Zijn sterven aan het kruis heeft Hij onze zonden op Zich genomen. En zoals een jongeman zijn meisje schrijft, heeft Hij ons Zijn brieven geschreven n.l. „de Bijbel” Op de jeugdverenigingen mogen we geza menlijk met die brieven bezig zijn. Door dat werk worden we rijk! Aan her eind van de avond dankte Ds van Loo alle medewerkenden, waarna nog gezongen werd Ps 68 10 en Ds Riemer sma deze stijlvolle bijeenkomst met dank gebed sloot. Dat ook de Gereformeerde kerk in- het jeugdwerk kerkdien- van als volgtR. C. Mulder le, 5e, 15e, 16e, 20e; N. de Vries 2e; H. Oppenhuis 3e, 4e, 8e, 9e, 14e; H. Tippersma 6e; Gebr. Kedde 7e; L. Alting 10e, 13e, 17e, 19e; E. Laag land 11e, 23e; L. Jendriak 12e; Hamer- deze groeiende stad. De h.h. Miedema sma 18e,; v. d. Meulen de Vries 21e; D. willen gaarne uiting geven aan hun er- Wijnja 22e. BOZUM. 24 sept, was het 30 jaar gele den dat de heer M. Schaafsma gekozen werd tot kerkvoogd der Ned. Herv. ge meente alhier. Hij was in 1923 van Deer- sum naar Bozum gekomen, was een jaar diaken cn daarna notabel en volgde in 1929 wijlen de heer J. Swierstra als kerkvoogd op. Hij werd toen ook direct gekozen tot voorzitter en onder zijn leiding zijn vele belangrijke besluiten genomen en verbete ringen tot stand gekomen, we noemen: de restauratie van kerk en toren, de totstand koming van de combinatie met Deersum, de invoering van gemeenteavonden en van de hoofdelijke omslag. De wedvlucht van het station Venlo werd weer gehouden met mooi weer. Daar het in de morgenuren nogal mistig was werden de duiven om 9 uur in vrij heid gesteld met een aanwakkerende N.wind, zodat het een vlucht is gewor den met matige snelheden. Toch zaten de eerste 3 duiven weer dicht op elkaar en werden dan ook in dezelfde minuut geklokt, resp. door R. Mulder, N. de Vries en H. Oppenhuis. Ook provinciaal deden ze het weer goed. Van de 2000 duiven in concours waren deze drie resp. 6e, 7e en 15e. Zoals de stand nu is staat Mulder als eerste candidaat voor het kampioenschap Navluchten. Voor hem een mooi resultaat. De uitslag luidt Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half j'aar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name Sneeker Nieuwsblad. tense belangstelling voor heeft bleek gisteren. Alle sten van die dag stonden in het teken de Jeugdzondag. De avonddienst in de Zui- derkerk droeg echter een speciaal karak ter. Vooraf werden met begeleiding van enige blaasinstrumenten van „Harmonie” verschillende liederen gezongen. Voorgan ger in de dienst was Ds E. N. van Loo, die in de prediking over Richteren 14 5-9 welke als thema had „Tot grote dingen ge roepen” de betekenis van het jeugdwerk nogmaals beklemtoonde. Ook smeekte de predikant Gods zegen over het komende seizoen af. Na afloop van de dienst werd in de Oos- terkerk aan alle jonge kerkleden van 16 jaar en ouder een koffiemaaltijd aangebo den. Tijdens de maaltijd werden nog enkele liederen gezongen met begeleiding van „Harmonie” en werd door alle predikanten en de jeugdouderling de heer S. Boekhout het woord gevoerd. Al met al mag op een weekend worden teruggezien feld het Geref. jeugdwerk ten goede zal komen. lijke vriend van de jubilaris ds W. v. d. Heide van Leeuwarden voorging. Ook aan de tweede privéwens van de jubilaris, een koraalconcert in de Martinikerk te Bols ward, was voldaan, organist Gezinus Schrik zorgde daarvoor. De receptie, waar het ensemble Schuil voor passende muziek zorgde, was zeer druk bezocht. Van hein de en ver was men gekomen om de „koop man” te complimenteren, onder hen was o.a. het Eerste Kamerlid de heer H. A. Al- gra een persoonlijk vriend van de heer Heeres. Namens B. en W. van Bolsward, welk college voltallig aanwezig was, sprak burgemeester mr J. A. Geukers de jubi laris toe. Hij zeide o.m.: „Gaarne maak ik als Bolswarder, die trots ben op de stoere Martinitoren en het zo rijk gebeeldhouw de stadhuis een vergelijking. Stoer als de toren is U zelf, een stoere werker, een krachtige persoonlijkheid. Gevarieerd als de gevel van het stadhuis zijn de vele fa cetten aan de manier waarop gij het open bare, maatschappelijke en culturele leven hebt gediend. Vijftig jaar geleden hebt U de grote moed gehad een toen nog kleine zaak te beginnen. Deze mocht uitgroeien tot datgene, dat thans Bolsward siert. Wij hebben diep respect voor wat U 50 jaar geleden hebt willen, hebt durven onderne men. Er wordt veel gepraat over industri alisatie, maar gij hebt met Uw werkkracht en talenten een uitstekend bewijs geleverd, dat hier toch sprake kan zijn van een industrieel klimaat. Van harte dankbaar is Bolsward voor alles wat U gedaan hebt voor Uw zaak, voor de paardesport, voor het muziekcorps Oranje, dat landelijk uit stekend staat aangeschreven, maar ook voor de kaatssport, als raadslid en wethouder. Bij het doornemen van de stukken uit die tijd heeft mij persoonlijk getroffen Uw scherpte van geest, Uw doorzettingsvermo gen en de vele facetten van Uw persoon lijke belangstelling Vanmorgen hebt U ons zeer aangenaam verrast door de gemeente 5000,te schenken ter besteding voor de jeugd te Bolsward, bij voorkeur het in richten van een speeltuin. De jeugd van Bolsward, zo vaak in het gedrang komend door de realisering van de uitbreidings plannen, is U recht hartelijk dankbaar voor deze vorstelijke gift. Tenslotte heb ik de eer U mede te delen, dat Uw jubileum op de verleden week gehouden B. en W. ver gadering uitvoerig onderwerp van bespre king is geweest. Ingevolge de mogelijkheid daartoe bij raadsbesluit van 10 december 1956 geboden hebben wij unaniem besloten uitdrukking aan onze gevoelens van waar dering te geven door U de zilveren erepen ning der stad Bolsward te verlenen, de hoogste onderscheiding, die wij als burger lijke overheid kunnen geven.” Deze mede deling werd door de zaal met hartelijke in stemming cn een enthousiast applaus be groet. Onze foto geeft het moment weer, waar op burgemeester Geukers de erepenning overhandigt. Als vriend sprak hierna nog de heer F. B. v. d. Meer, die zijn gevoelens vertolkte in een Fries gedicht. Namens de Amster damse koffiehandelaren sprak tenslotte Mr Vanhorich, die een karakterschets gaf van de heer Heeres als „koopman”. Des avonds werd door ’t Christelijk mu ziekcorps „Oranje” een serenade gebracht van :.s Jij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1