Kappie en de Prentbriefschatkaarten een Industriekernen, nieuwe welvaart voor het Noorden Twist in Hockeybond vraagt om snelle en atdoende oplossing Zonsverduisterings-expeditie aangekomen Ijlst ijvert voor een Wijk- en een Verenigingsgebouw NIEUWSBLAD SNEEKER MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 A.F.V. ’t Filter Sneek Kern-allerlei Buscollecte De Mammoethwet Alle eer voor Gemeente werken Congres gewijd aan de schoonheid van de vrouw Kernweek- tippe. tochten Sportbrief van Herman Kuiphof Gevonden Voorwerpen Scharnegoutum e.o. Promotie dr H. J. Oskam Dierenbescherming Verbeterde uitslagen Fokveekeuring N.C.V.B. Ijlst Zeepost 1 1 Tweede blad Een Verenigingsgebouw. verdien- in- In gelegenheid Niet gerust. een r' Dierenbescherming Sneek. A. MAK Tarajallego, 21 sept. 1959. Sfeer is zoek. str.p.; Sneek Sneek met 19. GEEFT, KLEIN EN GROOT, VOOR ’T DIER IN NOOD een van 10 53 56 56 57 En al kon de Maat uit al die borrelen de geluiden niet precies opmaken, wat Kappie daar allemaal vertelde, uit diens gebaren begreep hij wel, dat hij er niet vandoor mocht gaan. Met angstig klop pend hart volgde hij Kappie, die onver vaard door de geopende deur naar bin nen zwom. Hij wierp een schichtige blik achterom, half verwachtend, dat de deur zich vanzelf achter hem zou sluiten, maar tot zijn grote opluchting gebeurde dit Men heeft op dit kongres o.a. besloten in het leven te roepen een opl-inst. voor schoonheidsspecialisten met uniformiteit in leerplan, leerduur, lesgelden en leer stof. Benoemd tot inspecteur werd de heer J. v. Eeden Petersman v. Staal duinen te Rhoon en de gehele uitvoering werd opgedragen aan Dr C. L. A. van Uden, cosmetoloog te Baarn. Grote be langstelling voor dit plan werd aan de dag gelegd door het Min. van Econo mische Zaken te Brussel met het oog op de Vestigingswet in België. In Neder land bezit het schoonheidsverzorgings- beroep reeds wettelijke bescherming. Het is wellicht prettig voor onze da mes te vernemen, dat het kongres una niem van oordeel was, dat er in de toe komst alleen nog maar mooie vrouwen zullen zijn, dat iedere vrouw aan schoon heid kan winnen, als ze gezond leeft en goede huidpreparaten gebruikt, zowel voor de reiniging als de verzorging van de huid. Zij zal zich kunnen laten voor lichten door de leden van het genoot schap voor huid- en haarhygiëne, die de plicht hebben, dat gratis te doen. Jong en oud leerde Sneker dustrieën kennen. Benelux-opleidingslnstituut voor schoonheidsspecialisten. Het bestuur meent dan ook, dat het thans meer dan ooit tijd wordt, om tot de bouw van een wijkgebouw met aan gebouwde zusterwoning te geraken, ter wijl het in de bedoeling ligt in het te bouwen wijkgebouw tevens een zittings- gelegenheidvoor de spaarbank onder te brengen. Alhoewel de vereniging reeds jaren over enig kapitaal beschikt, is dit toch bij lange na niet voldoende om de bestaande plannen te verwerkelijken. Daar het bestuur bovendien van mening is, dat een eventueel wykgebouw voor nationale te doen band op de aan te leggen Benelux-weg. Vele boeren en tuinders zullen daardoor hun bedrijf kwijt raken, maar deze zul len eerder geneigd zijn zich in de Delta gebieden te vestigen dan in Friesland. Het is daarom verheugend, dat de drie Noordelijke provincies hun activiteiten aaneen hebben gesmeed en gezamenlijk plannen voor de ontwikkeling van het Noorden hebben ontworpen. De claim - nota en de cultuurnota welke aan de re gering zijn toegezonden, in welke laatste o.a. wordt aangedrongen op betere we gen en meer woningen, zijn daarvan al een gevolg. Na de pauze beantwoordde de heer Mellema een aantal vragen, waarna de voorzitster hem dank bracht en deze eerste kennismaking van de groep met hem een zeer prettige noemde. Zij gat hem een bus Drabbelkoeken mee naar huis en sloot daarop de niet druk be zochte bijeenkomst, waarin ook een van de leden een overzicht gaf van de bin nenlandse politiek na de verkiezingen en die met muziek en zang werd opgeluis terd door het trio „Lyts mar Krigel”. Doordat de bekwaamste mensen vaak niet de vriéndelijkste zijn en elke dic tator, hoe klein zijn rijkje ook moge zijn, weerstanden oproept, is het vooral in ons land moeilijk om een voetbalcoach, een zwemtrainer of een hockeydirigent aan de macht te houden zonder dat er oppositie komt. Maar doordat dat zo is, staat men er te heviger van te kijken als er een actie ondernomen wordt door de spelers om een dictator, die weg is gegaan, zeven jaar later terug te halen Dat is gebeurd met Rein de Waal, de coach van het Nederlands hockey-elftal, die, na enkele jaren prachtige dingen met de Oranjeploeg te hebben gedaan, in 1952, kort nadat besloten was, dat Ne derland niet naar Melbourne zou gaan, terugtrad. En die nu de figuur op de achtergrond is, waarom alles draait in Het verschrikte de Maat geweldig, dat die deur in het wrak vanzelf openging. Heftig spartelend week hij te rug en wilde meteen naar boven zwem men. Maar Kappie greep hem bij de en kel en trok hem weer resoluut omlaag. „Blob blob bloeb borrel blont riep hg. Hiermede wilde hij zeggen, dat de deur waarschijnlijk door de stroming was opengezwaaid en dat de Maat geen ban ge klont moest zijn. Er Is de laatste jaren in IJlst heel wat tot stand gekomen: o.a. de walbeschoei- Ingen, de kleuterschool, de huizenbouw, de busverbinding, de nieuwe brug. Maar een verkeerd gericht beleid in de jaren vóór ’45 heeft een geweldige achter stand doen ontstaan, die door het voren staande slechts gedeeltelik is weggeno men. Zo is er in IJlst al vele jaren een gro te behoefte aan een behoorlijk uitgerust wijkgebouw voor „Het Groene Kruis”, waarin tevens het consultatiebureau voor zuigelingenzorg zou kunnen wor den gehouden. Bovendien wordt het steeds moeilijker behoorlijke magazijn ruimte te vinden voor alle verplegings- artikelen, terwijl ook de woonruimte voor de wijkverpleegster meer moeilijk heden gaat opleveren. zoveel mogelijk met eigen geld dient te worden gefinancierd en slechts voor een klein gedeelte met geleend kapitaal, zal binnenkort een inzamelingsaktie op touw worden gezet. Het bestuur is er zich van bewust, dat in deze tijd reeds zeer veel van de bevolking wordt gevraagd, maar meent dat de bouw van een wijkcentrum voor IJlst van dermate groot belang is, dat met vrijmoedigheid een bijdrage mag worden gevraagd. Het hoopt en ver trouwt dan ook dat zij die hiertoe finan cieel in staat zijn, dit zeer nuttige en belangrijke werk naar vermogen zullen steunen. Een tweede punt dat om voorziening schreeuwt is een verenigingsgebouw. Na jarenlang praten en klagen is eindelijk tot aktie besloten. Hoe? Dat zal moe ten blijken. De gymnastiekver. „Stón- fries” heeft het initiatief genomen en een bijeenkomst belegd, waar afgevaar digden van vrijwel alle verenigingen in IJlst aanwezig waren. Geen van hen twijfelde aan de noodzaak van een ak tie. Allerlei suggesties werden naar vo ren gebracht. Na uitvoerige besprekin gen werd een voorlopige commissie aan gewezen, waarin zitting hebben de he ren J. Hoomans, J. A. Nooitgedagt, I. Kuipers, S. O. de Vries, Beetstra en F. Lanting. Deze commissie, welke het voorbereidende werk zal doen, wordt te zijner tijd vervangen door een definitie ve, waarin dan zoveel mogelijk alle scha keringen van het Ijlster verenigings leven zullen zijn vertegenwoordigd. Kapper Wolthuizen vertegen woordigde Friesland. „Het is heel natuurlijk, dat de vrouw behoefte heeft haar lichamelijke schoon heid te cultiveren. Er bestaat veelal een streven de vrouw gelijk te maken aan de man. Maar... de kinderen worden nog altijd op dezelfde wijze geboren als 10.000 jaren geleden en een mooie vrouw heeft nog altijd meer succes in het leven dan de met lichamelijk schoon minder bedeelde Bovenstaande zei in zijn openings woord o.m. Dr Boesnach, voorzitter van het Nat. werk v. d. Volksgezondheid in België, bij gelegenheid van het 8e jaar lijkse cosmetologisch kongres te Bras- schaat (Antwerpen). Op dit kongres werd de schoonheid van de vrouw onder de ioupe genomen en spraken verschillen de deskundigen over wetenschappelijke onderwerpen die hierop betrekking had den. Dr Switters (Brussel) sprak over de chirurg in dienst der schoonheid; Dr v. d. Upwich, arts te Bussum, over de invloed van de voeding op de huid; Dr van Uden (Baarn) behandelde een psy chologisch onderwerp; mevr. Farineaux (R’dam) het electrisch epileren (ont haren); mevr. Schrijvers (Antwerpen) diverse massages en make-up. Gedemon streerd werden tal van nieuwe apparaten o.m. een inhaleertoestel voor verjonging van het organisme (hormonen-therapie). Het geheel werd georganiseerd door het Ned. Genootschap voor Huid- en haar hygiëne en het Genootschap voor Cos- metologie en had een echt Benelux- karakter. Zeer bijzonder is, dat op deze kongressen de schoonheidsspecialisten en kappers ook gelegenheid krijgen het hunne er toe b(j te dragen. Voor Fries land sprak er de heer K. Wolthuizen, kapper te Sneek; voor Noord-Nederland de heer A. P. J. v. d. Kieft te Eindho ven, die ook tot kongresvoorzitter werd gekozen en voor België de heer F. van Grieken te Antwerpen. hier en daar een oase. Het is sterk vul kanisch geweest; men ziet dan ook veel vuldig lavagesteenten. Het gebergte hier is niet hoog, maar zeer jong (geo logisch gesproken). Tot nu toe zag ik alleen maar horizontale lagen van af zettingen in de bergen. Op zondag 20 sept. scheen de zon be hoorlijk, maar geiyktydig was er zeer veel wind, De zorg voor de tenten was dan ook onafgebroken nodig. Tegen de avond is één van de tenten gescheurd, die nog by het vallen van de duisternis genaaid moest worden. Inmiddels zyn de eerste instrumenten al opgesteld. We moeten hopen op zon nig weer tijdens de verduistering, maar bovendien zonder wind, want ook die kan de waarnemingen bederven of al thans in waarde verminderen. tijdig weer tot ontbranding zouden kun nen brengen. Toen hebben de spelers een bezorgde brief aan hun Bondsvoorzitter geschreven, die heeft met hen gepraat en een commissie-van-twee op hen af gestuurd en tenslotte hebben vier van de tien opposanten de knoop doorge hakt en gezegd, dat zij onder deze om standigheden niet meer aan de centrale training willen deelnemen. D4g Rome! Want prompt reageerde het Bondsbe- stuur met een verklaring in de trant van de honden blaffen, maar de kara vaan gaat verder. Maar gelukkig was de kous hiermede niet af. Op de j.l. zaterdag gehouden vergadering van de hockeybond zyn de rebellen verdedigd, onder andere door de oud-internationaal Henk Bouwman, die zelf één van de „jongens van De Waal” is geweest. De moeiiykheid is, dat het Bondsbestuur niet bijzonder veel met De Waal op heeft bekwame mensen zijn vaak lastige mensen - terwijl men ook de huidige elftalcom missie niet zo maar op een zyspoor kan rangeren. Het voornaamste voor ons, toeschouwers, is echter: 1. dat het Nederlandse elftal, dat in Helsinki (1952) een tweede prys be haalde en in Londen (1948) derde werd en dus een reputatie te verdedigen heeft, de allerbeste voorbereiding moet hebben, die maar mogeiyk is; 2. dat eventuele persooniyke antipa thieën hiervoor moeten wijken. Of het Bondsbestuur Rein de Waal aardig of niet aardig vindt, mag hier niet van in vloed zijn; 3. dat de spelers zélf het beste kun nen weten of hun capaciteiten volledig worden benut of niet en dat een geza menlijke klacht van wel TIEN spelers veelbetekenend is voor het falen van de huidige opzet. Er is één geluk. Men heeft besloten een commissie in te stellen, die de zaak gaat onderzoeken en die het Bondsbe stuur advies moet geven hoe te hande len. Moge het snel gebeuren en mogen de maatregelen, die men eventueel neemt, afdoende zijn. Wy kunnen ons als middelmatig sportland echt niet permit teren, door getwist ons zelf moedwillig te verzwakken De tentoonstelling in de Waterpoort is eveneens een succes geworden. Ze trok plm. drieduizend bezoekers, zodat deze attractie voor stadgenoten en gas ten stellig voor herhaling in aanmer king komt. In de Sneek-Week bijvoor beeld. Het verlichte skfitsje „De Sneker Pan” dat in het Hoogend voor de Wa terpoort lag, trok ook veel en verdien de belangstelling. De start van de Chr. Historische Jon gerengroep voor het nieuwe vergader- seizoen stond ook al in het teken van de kernaanwyzing. De voorzitster mevr, de GraaffNauta sprak er over toen zij vrijdagavond de eerste vergadering in Ons Gebouw opende, waarbij zy er op wees dat ook de Friese jongeren by deze kernaanwyzing zijn betrokken om dat het om hun toekomst gaat, en de spreker, het Tweede Kamerlid J. T. Mel lema zette uiteen hoe de industriekernen nieuwe welvaart voor het Noorden kun nen brengen. Spreker schetste eerst de voorgeschie denis van de kernaanwyzingen. Van een industrievestiging in deze kerngemeen ten wordt een betere migratiebalans verwacht. Er zijn in ons land totaal 44 kerngemeenten aangewezen, welke ook door de tegenwoordige minister van Economische Zaken zyn overgenomen, hoewel hy dit aantal wel als het maxi mum beschouwt. Deze kernen moeten nieuwe welvaart in het Noorden bren gen. De zaak is daarmee echter niet voor elkaar. De kernen zyn niet het enige middel. Ook andere welvaartsbronnen moeten tot ontplooiing worden gebracht. In de troonrede is daarop ook ai gewe zen en spr. vond het verheugend dat in de verschillende hoofdstukken van de begroting 66 miljoen voor de probleem gebieden is uitgetrokken. In de claim- nota van de Noordelijke provincies werd 130 miljoen gevraagd zodat deze 66 miljoen als de eerste aanloop moet wor den gezien. Spr. zette hierna de premieregeling voor nieuwe industrieën en uitbreiding van bestaande uiteen, welke bijdragen wij al eerder hebben vermeld en deelde mede dat op 8 augustus al 67 verzoeken voor toepassing van deze regeling waren bin nengekomen, wat een uitbreiding met 50006000 arbeiders betekent. 45 van deze aanvragen komt de probleem gebieden in het Noorden ten goede. Er is bovendien een goed samenspel tussen de ministers van Economische Zaken, Waterstaat en Maatschappelijk werk om deze nieuwe welvaart te vesti gen. 2 nieuwe breipennen, I. van Gunst, Scharnegoutum 248; gouden hanger, in lichtingen Postcommandant Ry'kspolitie. GOENGA. Dezer dagen is by prof. dr. H. D. Julius aan de ryksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift „Combina- tie-antibiogrammen” gepromoveerd tot doctor in de fakulteit van de Genees kunde onze oud-'aorpsgenoot de heer H. J. Oskam, conservator van het bacterio logisch laboratorium van het stads- en akademisch ziekenhuis te Utrecht. De heer Oskam werd in 1918 in de hervormde pastorie van Aalsum gebo ren. (Zyn vader ds C. J. Oskam diende tot zijn overlyden in februari 1939 nog ongeveer negentien jaar de hervormde gemeente van Goënga c.a.) Hy bezocht eerst het stedeiyk, thans Magister Al- vinus-gymnasium te Sneek en studeerde daarna verder nog medicynen aan de ryksuniversiteit te Utrecht. Na zyn artsexamen heeft de heer Oskam enige tyd de dokterspractyk te Ferwerd waar genomen. Negen-en-zestig tippelaars van veertien jaar en ouder gingen ’s avonds om half acht bij Hotel Ha nenburg van start. Er werd gelopen in een dames- en een heren-klasse. Ook nu weer golden tal van industrieën als controleposten op de 3,5 km lange rou te. Evenals die van 's middags, werd Op vr-ydag 18 sept. ’s morgens om 6 uur arriveerden we met 32 personen en 72 kisten en kratten in de haven van Gran Tarajal. De haven is klein en on diep. Wy moesten met onze bagage in een sloep en kwamen zo aan de wal. Daar stonden we dan De vraag was: waarheen nu? Het doel was Tarajallejo, maar was het mogelyk daar het kamp op te slaan? Met een kleine groep gingen we op verkenning uit. Het duurde niet lang of we zagen een geschikt kampeerterrein naby Gran Taragal. Dat was wel verlei- deiyk maar voor de waarnemingen konden we beter in Tarajallejo zitten. Dus daar naar toe. De weg was slecht. Tot tweemaal toe moesten de voor- en achterwielen van de geleende landrover worden ingescha keld. In Tarajallejo was een goed kam peerterrein vlak aan zee. We besloten daar ons bivak op te slaan. We slaagden er in dezelfde dag alle tenten op te zetten en sliepen die nacht goed. De volgende dag werd het kamp voltooid. Al die tyd scheen de zon maar heel matig. Het was niet zo erg warm. Voor ons werk was dat goed, maar het vervult ons met angstige gedachten voor de komende zonsverduistering. Op 19 sept. ben ik met onze voorzitter naar Puerto Rosario geweest, 60 km van Tarajallejo, om onze opwachting te maken by de ass. gouverneur van het eiland Fuerteventura. Daarvoor moesten we het halve eiland doorkruisen. Het landschap is één woestyn mer liet zetten, omdat anders de spelers over twee hotels verdeeld hadden moe ten worden. „Alles voor het elftal” De Waal, die zélf een formidabele hoc- keycarrière als speler achter de rug had, kneedde de ploeg tot een sterke eenheid. Wetende, dat hij geen uitzon- derlyk-goede spelers ter beschikking had, zocht hij het in ploegverband, con ditie, geestdrift'. En hij bereikte er gro te successen mee. Tien wedstryden wer den achter elkaar gewonnen en de voor bereiding voor de Olympische Spelen van Melbourne was formidabel. Er werd keihard getraind en met een voor hockeyers zeldzame vastbeslotenheid. De Waal zag zelfs kans de ploeg aan de clubcompetitie deelnemen een uniek feit. niet. Iets kalmer zwom hij achter Kappie aan, maar toen gebeurde er plotseling weer iets, dat hem de stuipen op het lijf joeg en dat ditmaal ook voor Kappïe een schokkende ervaring was. Door een spleet in de wand verscheen plotseling een hand, die een stuk wrakhout vast hield en deze knuppel daalde met een forse klap op Kappie’s schedel neer de rel, die tien spelers hebben onderno men om hun oude leider weer in het za del te helpen. De Waal was een man, die weerstanden opriep door de robuuste manier waarop hij zijn muurvast prin cipe „de spelers gaan vóór” doorzette, tegen alle verdrukking in. Alle pratery van officials moe gewor den, liet hij op de kleedkamer van de Oranjeploeg in het Wagenerstadion in Amstelveen een slot aanbrengen en in de rust van een interlandwedstryd hield hij die deur potdicht, zodat niemand zijn wyze waarheden aan de spelers kwijt kon dat hij zelf. In Schotland, tijdens een trip van de nationale ploeg, is het gebeurd, dat hy de officials uit hun ka- deze tocht een groot succes. Wel liep de één wat meer strafpunten op dan de i ander, maar dat was niet zo belang-1 ’s Middags startten de eerste jongens en meisjes by Café Sikkens aan de Vee markt; pas anderhalf uur daarna de laatsten, allen met een tussenruimte van een minuut. De route, uitgestippeld door de heer W. Welling, leidde dwars door de stad: van Zuid naar Noord en van West naar Oost, langs de plaatselijke industrieën, die in vele gevallen als controlepost dienst deden. Hoewel de oriënterings- punten zeer eenvoudig waren omschre ven, raakten toch nog velen het spoor byster, enkel en alleen door het feit dat zy te snel het einddoel wilden bereiken. We zagen zelfs sommigen in sukkeldraf langs de controleposten gaan Vele anderen echter, die rustiger en daardoor secuurder te werk waren ge gaan, kwamen prachtig op tijd aan de finish. De uitslag kon echter nog niet wor den bekend gemaakt, aangezien de con trole van de bijna duizend deelnemers kaarten zeker enkele dagen tyd zal ver gen. (De prijswinnaars komen dus in het volgend nummer van dit blad). Toch is spr. niet gerust. Hy gelooft nl. dat de aandacht van de overheid wel voor een zeer groot deel op de streek tussen de grote steden in het westen en de Deltawerken gericht zal blyven. Ook in andere kringen zal dat wel het geval zyn. Spr. wees in dit ver- De afd. Sneek van de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van dieren houdt a.s. dinsdag 29 september, vrijdag 2 en zaterdag 3 oktober een buscollecte. Hoewel de afdeling ongeveer 200 contri- buërende leden telt, is ’t toch nodig om eens in de drie jaar rond te zien naar extra inkomsten, om de uitgaven te dekken, die velerlei zijn. Naast de in terne kosten, die elke afdeling van een landelijke vereniging heeft, moet en wil „Dierenbescherming” steeds op de bres staan voor ’t dier in nood. En dit moet vaak geld kosten. Om een paar voor beelden te noemen: Het voederen van de vogels in de winter als sneeuw en ijs het zoeken van voedsel byna onmogelyk maakt. Dierenbescherming trekt zich het lot aan van de zwervende dieren, meest honden en katten. Zy worden in ’t asyl verzorgd. De gemeente geeft hier een subsidie voor, maar deze is ontoerei kend, vooral omdat er veel tyd dus voedlngsdagen nodig is om een vaak aardig „zwervertje” aan een nieuwe baas te helpen. De gezamenlijke afde lingen in "ricsland bekostigen een in specteur, die toezicht houdt op de be handeling van de dieren op de vee markten. Gelukkig behoeven er weinig processen-verbaal te worden opgemaakt maar de aanwezigheid van zo’n inspec teur voorkomt ook ruwheid. Naast bovengenoemde steeds weder kerende uitgaven blyken er ieder jaar kosten gemaakt te zyn voor niet voor ziene, byzondere gevallen. Dierenbescherming weet dat U, inwo ners van Sneek, volwassenen en kinde ren, waardering hebt voor haar werk en daarom doet ze een dringend beroep op Uw medewerking In ons verslag van de fokveekeuring werd H. J. Bootsma te Nijland vermeld als winnaar van de 1B prijs in de col lecties. Later vernamen wij, dat dit H. E. Bootsma te Goënga is geweest met 4 stuks. Verder was uitgevallen de rubriek Hokkelingen, geboren na 15 maart 1958. Hierin werd de IA prijs toegekend aan Gesina 7, eveneens van de heer H. E. Bootsma; Evertje 56 van J. T. Bouma te Scharnegoutum kreeg 1B; Brunhilda van H. M. Gerbrandij, Nyland IC. IJLST, 24 sept. De N.C.V.B. afdeling IJlst vergaderde hedenavond. De heer Baaijens uit Sneek sprak voor ons. De spreker had als onderwerp voor zyn rede gekozen,: „Aanpassingsmogelykheden in een veranderende wereld”. Spreker nam ons in gedachten mee een vyftig jaar terug. Ook toen waren er wel strubbe lingen bij de opgroeiende jeugd. AItyd zijn deze moeilijkheden er geweest. Maar het tempo van de voltrekking dezer ver anderingen is veel en veel hoger gewor den. Het is bijna niet meer bij te hou den. De mensen, jong en oud, leven veel gejaagder en dit heeft mee tot gevolg dat de jonge mensen later dan vroeger aan de volwassenheid toe zyn. Dit schept weer problemen, ook in de huisgezinnen. De interessante causerie werd met gro te belangstelling aangehoord en de voorzitster was dan ook de tolk van al len toen ze de spreker dankte. Willen de dames, die meegaan naar de landdag op 20 oktober te Leeuwarden dit by één van de bestuursleden opgeven vóór 3 ok tober Kaarten f 1. De colleges van Gedeputeerde Staten van Groningen, Friesland en Drenthe hebben zich gezamenlijk tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een brief over het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwys (de z.g. Mammoethwet). In de brief wordt gewezen op de ge varen, die het wetsontwerp voor dunner bevolkte gebieden als de drie Noorde- lyke provincies inhoudt. De op de leer lingenaantallen gebaseerde normen, waarvan oprichting van nieuwe dan wel handhaving van bestaande scholen voor voortgezet onderwys volgens het wets ontwerp zal afhangen, liggen voor de bovenbedoelde gebieden veel te hoog. In de brief wordt gesteld, dat hierdoor een vermindering van de opleidingsmo gelijkheden in het noorden zou dreigen te ontstaan, welke een averechtse en funeste uitwerking zou hebben op alle pogingen, die mede van de kant van de regering worden gedaan om de positie van deze gewesten te versterken. De wet op het voortgezet onderwys, in on gewijzigde vorm aangenomen, zou een volledige doorkruising betekenen het beleid op dit stuk, aldus de brief. Aan de Tweede Kamer wordt verzocht bij de behandeling van het ontwerp aan dit aspect ernstig aandacht te willen schenken. samenwerking met de motor- en autoclub „J. C. Visser” hield het Sneker Actie Comité donderdag j.l. een tweetal in het kader van de fees ter gelegenheid van de Het ontwerp voor de nieuwe Ryks Middelbare Landbouwschool en het ge bouw voor het Rykslandbouwconsulent- schap is niet van de Rijksgebouwen- dienst zoals wij uit de ons verstrekte gegevens meenden te moeten opmaken, maar van onze eigen Dienst van Ge meentewerken. Wy haasten ons de fout te herstellen en hiermee Gemeentewer ken de eer te geven en de lof toe te zwaaien welke het toekomt. Toen hij weg was ging het niet prompt verkeerd, want zijn geest leefde (om het eens dramatisch te zeggen) voort. Maar toen de O.S. van Rome in zicht kwamen en de huidige elftalcommissie een oefenschema ontwierp, bleek al gauw, dat de ware animo bij de spelers terugliep. Het heilig vuur uit De Waals tyd was geblust. Men had geen ver trouwen, dat de nieuwe meesters het Donderdag zijn zowel de Scholendag als de industrie-tippeltochten voor scho lieren en ‘s avonds voor de ouderen, uitstekend geslaagd. Een groot aantal ouders bezocht en bezichtigde de scho len en maakte daarna in touringcars kennis met oud en nieuw Sneek. Na deze successen was het daarom dubbel jammer, dat ’s avonds de ama- teuravond op het Waagplein moest worden afgebroken wegens het onbe hoorlijke gedrag van jeugdig publiek. Teneinde een herhaling hiervan te voorkomen werden de attracties voor zaterdagavond afgelast. Vrijdag bracht de schooljeugd in grote getale een bezoek aan tal van Sneker industrieën. Wij menen te mo gen vaststellen, dat dit bezoek weder zijds een genoegen was. Het Departe ment Sneek van de Maatschappij van Nijverheid en Handel dat deze excursies organiseerde had daarom eer van zijn werk. *s Avonds was er muziek op het Grootzand, verzorgd door een gezel schapje dat in een boot de gracht op en neer voer. Helaas werd ook hierbij enige hinder van baldadige jongeren on dervonden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ulterlyk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië; m.s. Zaanland (1 okt.); Australië: m.s. Zuiderkruis (28 sept.); m.s. Johan van Oldenbarnevelt (5 okt.); Brazilië: s.s. Alioth (29 sept.); m.s. Zaanland(1 okt.)s.s. Alcor(4 okt.)Ca nada: m.s. Prins Willem van Oranje (1 okt.); m.s. Seven Seas (3 okt.); s.s. Atlantic (4 okt.); s.s. Rotterdam (6 okt.); s.s. Maasdam (7 okt.); Chili: vla New York (4 en 7 okt.); Indonesië: s.s. Riouw (8 okt.); Ned. Antillen: m.s. Ammon (28 sept.)m.s. Attis (5 ok tober); Ned. Nieuw Guinea: m.s. Merwe Lloyd (1 okt.); Nieuw Zeeland: s.s. Gothic (30 sept.)m.s. Johan van Oldenbarnevelt (5 okt.); Suriname: s.s. Telaman (30 sept.)Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pendennis Castle (4 okt.); Brits Oost Afrika: s.s. Jean Laborde (4 okt.); s.s. Africa (8 okt.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. rijk. Voornamer was, dat ook de Sne ker bevolking door middel van deze tip- peltocht direct in de feestelijkheden t.g.v. de Kem-Week werd betrokken. Dat was ook de mening van de heer D. v. d. Werf, die na afloop namens het Actie Comité de prijzen uitieikte, en daarbij tevens dank bracht aan de leden van de M.A.C. „J. C. Visser", die zo spontaan hun medewerking hadden ver leend. De prijzen (bekers, lauwertakken en medailles) vielen tenslotte ten deel aan: Dames1. mej. A. Troelstra, Sneek 7 str.p.; 2. mevr. Arema, Sneek 8 str.p.; 3. mej. W. Postma, Oppenhuizen IC str.p.; 4. mevr. W. Faber, Sneek 5. mevr. Rienksma, str.p.; 6. mevr. Walsweer, Sneek str.p.; 7. mej. H. Venema, str.p. Heren: 1. A. Arema, Sneek 7 str.p.; 2. E. Postma, Oppenhpizen 10 str.p.; 3. J. Dykstra, Sneek 11 str.p.; 4. K. Hui- tema, Scharnegoutum 16 str.p.; 5. J. Wijnja, Oppenhuizen 56 str.p.; 6. T. J. Koopmans, Folsgare 70 str.p.; 7. J. Wie- linga, Heeg 70 str.p. De Sneker amateurfotografenvereni- ging ,,’t Filter” heeft op 19 september haar clubactiviteit hervat met de eerste vergadering van het winterseizoen in zaal Piso. Gezien zowel de opkomst van de leden als het aantal inzendingen voor de onderlinge wedstryd kon men van een goed begin spreken. De uitslag van deze wedstryd, waarin vooral de begin- nersklasse goed vertegenwoordigd was, leverde het volgende resultaatKlasse B (beginners): 1. F. v. Bruggen (80 p.); 2. W. Koops (78 p.); 3. T. Rienstra en S. van Buren (70 p.). Klasse A (gevor derden): 1. J. Koopmans (83 p.)2. J. Pop (78 p.)3. J. T. Hendriksma (77 p.) In de volgende clubavond, op dinsdag 29 september, zal de heer Kurt Kahn een voordracht houden over de toepas sing van de flitsfotografie. Het bestuur heeft voorts in het winterprogramma een ruime plaats toegekend aan kleuren- wedstrijden. Ook aan de positie van de beginners in de vereniging wordt voort aan aan elk nieuw lid een oudere als durend aandacht besteed. Zo zal voort- mentor worden toegewezen, welke laat ste zijn meerdere ervaring en eventueel ook zijn donkereka’- er-apparatuur aan de beginner ter beschikking zal stellen. Nng te vaak blijken beginnende foto- amateurs te beschroomd om uit zichzell met hun wer’ v r de dag te komen, hoewel bij velen de wens leeft om méér v:.i hun „kiekjes” te maken. Hierin de weg te wijzen vormt een belangrijke taak voor een dergelijke vereniging. Hopelijk zulk er nog vele fotoliefheb- bers in Sneek blijken te zijn die deze weg ook zullen vinden. tippeltochten telykheden Kern-Week. ’s Middags was er een tocht voor de schooljeugd van 10 t/m 13 jaar en ’s avonds kwamen de personen van 14 jaar en ouder aan bod. Vooral de jeugdtippeltocht werd een enorm succes, niet alleen door het by- zonder groot aantal deelnemers (een kleine 1000 maar ook door het enthou siasme waarmee de jeugdige tippelaars de uitgezette route probeerden uit te knobbelen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5