Sportraad richtte sportnota aan B. en W Overneming door de gemeente van aandelen Zwembad „Theater” speelde hier „Een staatsman van verdienste WYMBRITS ER A DEEL IJLST r iw van I en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 5 oktober 1959 114e jaargang no. 80 Redakteur: L. KIEZEBRINK Fraude van 40.000, Benoemd 97 Uitslag etalage-fotowedstrijd Geen winnaar Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Bijna alle takken van sport slecht gehuisvest B. en ll. zegden reeds verbeteringen toe Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Moedige redding door oud- stadgenoot Oud-havenmeester Hospes overleden 1 Winterdienstregeling N.S. Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD name winter- B. en W. adviseren tweetal Friesland SUIKERZOETE DRUKTE Tennisbanen. Voetbalvelden. Algemene vergadering Gymnastieklokalen Bespreking met B. en W. Geen gemeentelijke tak van dienst. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Als behalve over een Sporthal door de sportverenigingen ook beschikt zou kun- kering dat ze geregeld contact met de Sportraad op hoge prijs stellen. Het aan wijzen van een vertegenwoordiger van de gemeente in de Sportraad achten zij in verband hiermee niet noodzakelijk. De Sportraad is van mening dat de vier sportvelden voor de vijf voetbalvereni gingen, de hockeyclub, de handbalclub, het zomeravondvoetbal, het kaatsen en de gymnastiek en athletiek onvoldoende zijn. Bij een enquête onder de voetbal verenigingen is gebleken dat, wil men deze sport op normale wijze laten be oefenen, er thans reeds een tekort is van vier velden. Daarbij komt nog dat de kwaliteit van het Black Boys-terrein en vooral van het Zuidersportpark zeer slecht is. Verbetering van deze en aanleg van enige nieuwe velden zou deze veld- sporten zeer ten goede komen. Bij één van de velden is het verder gewenst aan de behoeften van de athletiek aandacht te besteden door de aanleg van spring bakken en van een sintelbaan. De moge lijkheid voor het houden van grasbaan- Het bovenstaande werd bekend gemaakt en besproken in de eerste algemene ver gadering van de Sportraad welke vrij dagavond bij Hanenburg werd gehouden en waar 18 van de 23 aangesloten vereni gingen vertegenwoordigd waren. In het jaarverslag van de secretaris Ir. C. Wind (die in de loop van het jaar Ir. A. Boswijk wegens diens vertrek op volg de) werd vermeld, dat van de 24 alhier gevestigde en voor het lidmaatschap in aanmerking komende sportvereenigingen 23 als lid zijn toegetreden. Met de beide Zeilverenigingen en de Ijsclub „De Frie- sche Jeugd” zijn nog besprekingen gaan de. Volgens het verslag van de penningmees ter de heer H. Scholten, bedroegen de ontvangsten 220 - en de uitgaven 1,80, batig saldo 218.20. Na enige mededelingen betreffende de Sportagenda, gaf ’e voorzitter een uit voerige toelichting op de Sportnota en het onderhoud met B. en W. Hierop, en op het bestuursbeleid in het algemeen, werden geen op- of aanmerkingen ge maakt. De heer Doevendans zag zijn tijdelijke benoeming tot voorzitter in een defini tieve omgezet. Zijn candidatuur was door 13 verenigingen gesteund, maar tegen- candidaten waren niet ingediend, zodat hij bij acclamatie benoe- d werd Het bestuursvoorstel de contributie vast te stellen op 10,- per vereniging ont moette evenmin bezwaar. Er is ook een tekort aan tennisbanen. Voor de vier clubs, exclusief de zgn. „oefenclub” zijn ook vier banen aanwe zig. Dit is te weinig, zodat het aannemen van nieuwe leden voor de clubs niet mogelijk is, waardoor wachtlijsten moe ten worden aangelegd, terwijl ook het jeugdtennis in het gedrang komt. De Sportraad heeft zich afgevraagd of het niet wenselijk zou zijn de mogelijk heid te onderzoeken een aantal tennis banen aan te leggen op de ijsbaan. Op woensdag 23 september was er een bespreking van het dagelijks bestuur van de Sportraad met het College van B. en W., waarin de voorzitter van de Raad de heer K. Doevendans een uitvoerige toelichting gaf op de sportnota. De burgemeester ging daarna eveneens uitvoerig op deze nota in, waarbij hij de volgende mededelingen deed: Uitbrei ding en verbetering van het sportvelden complex ligt zeker in de bedoeling. Hier bij wordt het punt halfverharde velden nog bestudeerd. Een vordering van de gymnastieklokalen van de bijzondere scholen is niet moge lijk. Alleen als men deze vrijwillig be schikbaar stelt, kunnen ze buiten school verband gebruikt worden. Na ampele overweging zijn wij tot de conclusie gekomen dat aan het verlenen van medewerking op de laatst omschre ven wijze op verschillende gronden de voorkeur moet worden gegeven. Zoals gezegd, wordt de naamloze vennoot schap dan gehandhaafd en is het niet nodig het zwembad als gemeentelijke tak van dienst te exploiteren. Tevens opent Voor de verbetering van de gymnastiek lokalen aan de Westersingel en het Sperkhem liggen de plannen klaar, ter wijl ook getracht wordt een gymnastiek lokaal bij het stedelijk gymnasium te krijgen. Ook aan een sporthal in combi natie met de veemarkt is reeds gedacht. In dit verband verzocht de burgemeester de Sportraad na te gaan, hoeveel ge bruik er van een dergelijke hal zal wor den gemaakt en op welke inkomsten de gemeente zou kunnen rekenen. De op 20 maart van dit jaar opgerichte „Sportraad Sneek”, waarbij vrijwel alle plaatselijke sportverenigingen zijn aangesloten, ziet de beoefening van sport als een zinvolle en gezonde vrijetijdsbesteding. Hij heeft dan ook gemeend als één van zijn eerste taken te moeten beschouwen het bestuderen van de situatie op sportgebied in onze stad. Het resultaat hiervan is een „Sportnota" welke aan B. en W. is gezonden, waarin de mogelijkheden tot beoefening van sport in Sneek zijn aangegeven, alsmede de verbeteringen welke daarin naar de mening van de Raad zouden moeten worden aangebracht. Een paar weken na de première in Arnhem bracht de Toneelgroep Theater hier donderdagavond in Amicitia onder auspiciën van Kunst aan Allen „Een Staatsman van verdienste”, van T. S. Eliot. In de korte toelichting in het pro gramma wordt er op gewezen dat men in dit toneelstuk van een van de be langrijkste Engelse dichters en denkers van deze tijd een klassiek gegeven kan herkennen, nl. de Oedipoes-figuur, die op het einde van zijn leven de Erinyes ont moet, de onverzoenlijke wraakgodinnen, die hen dié het kwade bedreven confron teerden met hun zonden en straften. De Erinyes zijn in dit stuk Federico Gomez en mrs. Carghill. Met de laatste heeft de staatsman lord Claverton Ferry <n zijn jonge jaren een verhouding gehad waar aan door zijn vader, met wederzijds goedvinden en dank zij een financiële re geling met Maisie Montjoy, zoals mrs. Carghill toen heette, een eind kwam. Federico Gomez was eens onder zijn echte naam, Culverwell,' de jeugdvriend van Claverton, die hem in Oxford onder zijn hoede nam en de weelde deed ken nen, welke tenslotte Culverwell tot een misdrijf bracht, waardoor hij het vader land moest verlaten. Op een van hun escapades had Claverton bovendien een man overreden, die later trouwens al dood bleek voor het ongeluk gebeurde, maar de staatsman wordt nog steeds ge kweld door de gedachte dat hij op het moment van het ongeluk doorreed, dus „niet heeft gestopt”. Met deze zonden confronteren Gomez en mrs. Carghill op een wijze, die op chantage lijkt, de staatsman nog eens als hij zich om zijn zwakke gezondheid al uit het openbare leven heeft teruggetrokken. Dat iüj om dit alles aanspraak kan maken op een vergelijking met de Oedipoes-tiguur ontgaat ons. Die was formidabel in het goede en even formidabel in zijn zon den. Van lord Claverton getuigt niets in het stuk van grootheid in zijn staats- manloopbaan, begeerd om menselijk succes, en zijn misdragingen zijn ook niet van die orde, dat een grote tra gische figuur voor ons oprijst, eer maakt hij de indruk van een meelijwek kend ontredderd mens. De goede en kwade accenten in zgn leven liggen niet Ook kan het algemene probleem van één groot centraal sportveldencomplex of meerdere kleinere en dan verdeeld over de stad wel eens worden besproken. Ten aanzien van het zwembad bestaan reeds plannen tot uitbreiding, terwijl daarnaast gedacht wordt aan een in- structiebad voor de kinderen, dat ook 's winters gebruikt kan worden. Een overdekt zwembad is echter onmo gelijk vanwege de zeer hoge kosten. Een deel van de vermakelijkheidsbelas ting wordt reeds bestemd voor sport- doeleinden. Verlaging van het tarief van 20% is daarom niet mogelijk. Uit de bespreking bleek verder dat B. en W. particulier initiatief ten aanzien van de verbetering van de sportaccommodatie zeer toejuichen. In dit verband werd ook gewezen op de tennisbanen, waarbij wel pogingen gedaan zijn om te komen tot aanleg in de hoop op een rendabele ex ploitatie, doch dit is blijkbaar niet een voudig. Tenslotte gaven B. en W. nog de verze- races voor motoren zou eveneens onder het oog kunnen worden gezien, evenals de belangen van de paardesport. Mogelijk valt te onderzoeken of een aan tal velden (R.H.B.S., Lyceum) die voor de algemene sportbeoefening thans vrij wel renteloos liggen, enig soulaas kunnen bieden. Tijdens de Kernweek kon men tegen een zelf te bepalen bedrag raden hoeveel lamp jes en hoeveel meter kabel gbruikt waren om het skütsje „De Sneker Pan” te ver lichten. Er kwamen vele biljetjes binnen, maar de juiste aantallen werden door nie mand geraden. Het aantal lampen bedroeg 278, het aantal meters kabel 134. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Voor deze wedstrijd, georganiseerd door het Actie-Comité, kwamen de volgende winnaars uit de bus: B. J. Vredenburg, Achter de Hoven 109B, Leeuwarden; E. Sierdsma, Westerein 9, Ha- rich; A. Roosenstein, Leeuwarderweg; L. D. Bonte, Houkeslootstraat 9; J. W. Roo senstein, Worp Tjaardastraat 5; mevr. Ko- nings, Kruizebroederstraat 45; mevr. Bon te, Anna van Burenstraat 17; A. Roosen stein, A. Paulownastraat 18; T. H. Mulder, Drakenstraat 5, allen te Sneek. In totaal dus negen inzenders die de na men van alle industrieën goed hadden in gevuld. De prijs ter waarde van 150, wordt onder hen verdeeld. Voor ieder van hen is een waardebon van 17,beschik baar gesteld. Deze kunnen worden afge haald bij de penningmeester van het Actie- Comité, D. v. d. Werf, (Fa H. Wielinga), Nauwe Burgstraat. De gehele situatie zou aanmerkelijk verbeteren wanneer beschikt zou kun nen worden over een Sporthal. De NeVoBo zou zich dan uit de gymna stieklokalen kunnen terugtrekken, zo dat er ruimte komt voor gymnastiek, judo en indoor-training. Zaalhandbal en badminton zijn met een sporthal ook gediend. De suikerbietencampagne bij de Raffinaderij te Halfweg draait op volle toeren: met auto's en schepen tegelijk worden duizenden en duizenden bieten dagelijks aangevoe~d. De aanvoer over de weg moet, om de fabriek te kunnen bereiken de snelweg Amsterdam-Haarlem kruisen. Een speciale politiepost moet het ver keer regelen (boven). In het kleine haventje heerst ook grote drukte: grote kra nen happen aan een stuk door de schepen die de bieten aanvoeren, leeg. Een oud-lid van onze zwem- en polo club Neptunus, nu hoofdbrandwacht te Den Haag, onze oud-stadgenoot de heer Tj. Reis heeft tijdens zijn vakantie in de omgeving van Heidelberg een land genoot uit Rotterdam van de verdrin kingsdood gered. Toen deze, de 52-jarige Rotterdammer v. d. V. nl. in een bootje de Neckar overstak werd het vaartuigje door een Rijnaak overvaren. De heer Reis zag het ongeluk gebeuren, sprong te water en zwom 200 m. tegen de s.room in om de drenkeling, die reeds zinkende was, te grijpen. Dat gelukte en iet behulp van een toegeschoten kanovaarder werd de Rotterdammer aan wal gebracht en naar een kliniek vervoerd, waaruit hij spoedig kon wor den ontslagen. In de memorie van antwoord op de rapporten van de secties uit de gemeen teraad voor het onderzoek van de ge meentebegroting voor 1959 hebben wij gewezen op de wenselijkheid om maat regelen te treffen, welke kunnen leiden tot een vergroting van de zwemgelegen- heid in deze gemeente. Tevens deelden wij mede, c’ t onze gedachten in eerste instantie uitgaan in de richting van een vergroting en modernisering van het be staande zwembad, dat in 1938 met me dewerking van de gemeente werd ge sticht. Voor dit zwembais indertijd de rechtsvorm gekozen van een naamloze vennootschap met een maatschappelijk kapitaal van f 20.000,verdeeld in 200 aanaelen, elk groot f 100,In dit maatschappelijk kapitaal werd door de gemeente deelgenomen tot een bedrag van f 500.Verder werd aan de n.v. kosteloos en voor onbepaalde tijd het recht van opstal verleend op de voor het stichten van het zwembad benodigde grond. Bovendien heeft de gemeente zich als borg verbonden voor de betaling van rente en aflossing van een door de n.v. aangegane geldlening, terwijl de ge meente ten behoeve van de stichting van het zwembad geldleningen heeft ver strekt van f 1200.— en f 20.000.Ten slotte werd uit de gemeentekas een jaar lijkse bijdrage in de exploitatiekosten toege’ nd, welke afhankeljjk werd ge steld van de exploifatie-uitkomsten en maximaal f 1025.per jaar mag bedra gen. vergroeid en heeft daaraan zijn beste krach ten gegeven. Door zijn vriendelijkheid en grote hulpvaardigheid had hij vele vrien den onder de beoefenaren van de water sport. Niet alleen onder de Snekers, maar ook onder de vele gasten uit andere delen van het land en zelfs daar buiten, die op hun tochten onze jachthaven bezochten. Daardoor heeft hij veel bijgedragen tot de goede naam welke de haven in watersport- kringen geniet. Zijn stoffelijk overschot zal morgenmid dag om 3 uur op de algemene begraaf plaats alhier ter aarde worden besteld. Vrijdag is in „Nij Nazareth” op 86-jarige leeftijd overleden de heer K. Hospes, oud- havenmeester van de Sneeker Jachthaven, welke functie hij ruim 26 jaar tot aan zijn tachtigste jaar op onnavolgbare wijze heeft vervuld. Hospes was met de Jachthaven Aangetoond wordt dat de situatie op dit gebied ook niet rooskleurig is. De vier gymnastieklokalen zijn door de NeVoBo en de vier gymnastiekverenigingen reeds overbezet. Maar ook andere verenigingen hebben voor indoor-training behoefte aan lokalen. IJLST. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Hervormde school te Ijlst is benoemd de heer K. Hannema van Abbegaaster ket ting. De heer Hannema slaagde de dag tevoren voor het examen ter verkrijging van de volledige bevoegdheid als onderwij zer. zo zwaar en ook daarom is deze rol zeer moeilijk te spelen. Het stuk als geheel is trouwens een zeer zware opgaaf voor de spelers. De tekst moge zowel door haar wijsgerige inhoud en rijkdom aan gedachten en ook uiterlijk door de gebonden vorm een verfijnd genot bieden voor een kunst zinnig lezer, ze geeft de acteur door de subtiliteit van de stof en door de vaak zeer gerekte monologen al heel weinig ge legenheid tot concretisering van de be doelingen van de auteur in levendig spel. Eigenlijk kregen alleen Hans Tiemeyer als Gomez en Elly van Stekelenburg als de o.i. te caricaturaal aangezette mrs. Carghill die gelegenheid, en ze maakten daarvan een dankbaar gebruik tak. Dat de hoofdfiguur, Lord Claver ton, toch boven het zielige uit naar het tragische werd geheven en bij het pu bliek een gevoel van deernis kon plaats maken voor een bewogen meeleven met Claverton’s lot, danken we waarschijn lijk minder aan de schrijver dan aan de regisseuse (Elise Hoomans) en in het bijzonder aan de vertolker Richard Flink. Welk een ras-acteur is Flink toch. Met magistraal ingetogen spel wek te hij begrip voor deze mens, die in de schemering van zijn naderende dood zijn ontluistering aanvaardt en, ontdaan van alle ijdelheid van deze we reld, door de biecht van zijn fouten, ook die in de opvoeding van zijn zoon be- gaan, uit de kilte van zijn eenzaamheid I vlucht naar en verlossing en rust vindt I in de liefde van zijn dochter. Deze doch ter werd, voor zover het stuk haai daarvoor ruimte liet, knap gespeeld door Anne Marie Heyligers, haar verloofde Charles Hemington nogal stijfjes door Carl van der Plas, Maxim Hamel vol deed ons als Clavertons zoon Michael beter; Annie Langenaken was een wel zeer onrustige, bedillerige maar over tuigende directrice van een rusthuis en John de Freese een butler zó Engels als men zich maar kon wensen. Aan het slot daverend applaus en een mand bloemen voor het gehele gezel schap. Het knappe décor was van Eppo Doevc en, nog belangrijken, de fraaie vertaling van H. W. J. M. Keuls. Capaciteit moet vergroot. Inmiddels zijn wjj benaderd van de zijde van de directie der lï.v. „Zwem bad Sneek”. De vraag werd gesteld of ons college in beginsel bereid was te be vorderen, dat het zwembad door de ge meente zou worden overgenomen. De overwe ringen, welke de directie tot het stellen van deze vraag leidden, waren dat de capaciteit r.oodzakelijk moet wor den vergroot, wil het zwembad zijn functie zoals tot nu toe blijven vervul len; voorts dat modernisering op be paalde punten noodzakelijk moet worden geacht, terwijl op toenemend onderhoud zal moeten worden gerekend. De direc tie der n.v. acht het in de huidige om standigheden niet mogeljjk zonder om vangrijke financiële medewerking van de gemeente een uitbreiding en verbete ringen tot stand te brengen en daarna zonder subsidiëring uit de gemeentekas de inrichting te exploiteren. In dit ver band merken wij op dat de exploitatie van het zwembad tot nu toe bevredigend is verlopen. Slechts een enkele maal was het nodig bij de gemeente een bij drage in de exploitatiekosten aan te vra gen. Het ligt niet in de lijn der ver wachtingen dat zodanig resultaat, na een belangrijke maar noodzakelijk ge achte investering, gehandhaafd zal kun nen worden. In verband hiermede trekt de directie van het zwembad de voor de hand liggende conclusie, dat naar ge le ng de aansprakelijkheid van de ge meente voor de exploitatie-veriiezen zou toenemen, zij meer invloed op de gang van zaken zal moeten uitoefenen. Directie en commissarissen van de n.v. hebben in de hiervoor gereleveerde over wegingen aanleiding gevonden de boven omschreven vraag aan ons voor te leg gen. Na nader gepleegd overleg met de di rectie zijn wij tot de conclusie gekomen dat inderdaad de tijd is aangebroken om tot uitbreiing en verbetering van het zwembad over te gaan en dat daarbij de medewerking van de gemeente niet kan worden gemist. Voor het verlenen van deze medewerking kunnen verschillende wegen worden bewandeld. Een mogelijk heid zou zijn dat het zwembad door de gemeente voor een bepaald bedrag wordt overgenomen, welk bedrag aan de aan deelhouders en de geldgevers der naam loze vennootschap ten goede zou kunnen komen. Een andere oplossing is echter dat de gemeente zich bereid verklaart aandelen tegen een vooraf vast te stel len koers van de huidige aandeelhouders over te nemen. De n.v. blijft dan be staan, doch indien het grootste gedeelte van de uitgegeven aandelen zou worden overgedragen aan de gemeente m het stemrecht aan de gewijzigde situatie wordt aangepast, zou de zeggingsmacht over de n.v. dan bij de gemeente berus ten. Zondag 4 oktober trad de dienstregeling van de N.S. in. Teneinde enige verbetering te brengen in de bootdienst tussen Enkhuizen en Staveren werden de laatste vaarten in beide richtingen op zon- en feestdagen twee uur later gesteld. Op werkdagen vertrekt de laatste boot uit Staveren een uur later dan voorheen. De treinen loop is aangepast bij deze wijzigingen in de bootdienst. Verder werden enkele overstaptijden tussen trein en boot be kort. Ten behoeve van het forensenverkeer zal op werkdagen een trein gaan rijden, welke om 6.58 uit Amersfoort vertrekt en om 7.19 in Naarden-Bussum aan komt. Deze trein stopt te Baarn (a. 7.05 uur, v. 7.06 uur) en Hilversum (a. 7.12 uur, v. 7.14 uur). Reizigers met trein 1612 uit de richting Zwolle en met trein 1412 uit de richting Ede-Wageningen wordt hierdoor aansluiting gegeven op de trein naar Amsterdam, welke om 7.22 uur uit Naarden-Bussum vertrekt. Aan gezien deze regeling na het ter perse gaan van de reisgids tot stand kwam, vindt men genoemde trein niet in het spoorboekje opgenomen. Voor de akte Wiskunde l.o. slaagde te Amsterdam onze vroegere stadgenoot de heer R. S. Dijkstra, hoofd van de o.l.s. te Holysloot (gem. A’dam). Bij de spaarbank „St. Jozef” alhier is fraude geconstateerd tot een bedrag van ongeveer f 40.000. In verband hier mede is door de Sneker recherche aan gehouden en voor de officier van justitie te Leeuwarden geleid de administrateur De J. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd. De spaarders worden o.m. door verzekering schadeloos ge steld. De onregelmatigheden hadden plaats in een tijdsbestek van vijf jaren. De J. had het voornamelijk gemunt op spaar ders, die zelf niet naar de bank konden komen, o.a. ouden van dagen. Hij boekte de ontvangen bedragen wel in de spaar bankboekjes, maar niet in de boeken van de bank en gebruikte de gelden te eigen bate. Anderzijds noteerde hij bij opname van geld grotere bedragen in de boeken van de bank dan werden opgevraagd. Ook hypotheek-aflossingen verzuimde hij af te dragen. Voor zover thans be kend omvat het verduisterde bedrag f 40.000. Men verwacht niet, dat het nog groter zal blijken te zijn. De J. heeft tegenover de officier van justitie een volledige bekentenis afgelegd. Ons Noorden vernam van de zijde van de spaarbank dat de schade volledig door de verzekering wordt gedekt en dat de bank bovendien over een aanzien lijk reserve-kapitaal beschikt. De soli diteit van de bank is dan ook in geen en kel opzicht aangetast. Een tweetal recente gebeurtenissen vormden mede de aanleiding tot het in dienen van de nota: de verschijning van het ETIF-rapport over Z.W. en de aanwijzing van Sneek als indu striekern. In de nota worden uit ge noemd rapport enige passages geciteerd, welke de noodzakelijkheid van de mo gelijkheid tot sportbeoefening onderstre pen. nen worden over de lokalen bij de R.H.B.S., Chr. Lyceum en Chr. Kweek school en ook over de nog te bouwen lokalen (H.B.S., Ulo en Sted. Gymnasi um) dan zijn er op dit gebied voorlopig geen wensen meer. Verder wordt nog gepleit voor uitbrei ding van het Zwembad en vermindering van vermakelijkheidsbelasting bij de sport In het slot van de nota realiseert de Sportraad zich dat de naar voren ge brachte punten niet alle op zeer korte termijn te verwezelijken zijn. Maar dat er iets moet gebeuren staat z.i. vast. Ver enigingen en overheid dienen zich te bezinnen over de slechte positie van bij na alle takken van sport inzake huisves ting en accomodatie. Gehoopt wordt daarom dat tot een vruchtbaar overleg met de Gemeentelijke overheid kan worden gekomen en dit overleg mag lei den tot verheugende resultaten voor de gehele Sneker sportgemeenschap en voor de stad zelve. dit He mogelijkheid om hen, die tot nu toe hun krachten aan de inrichting heb ben gewijd en daardoor ervaring en. des kundigheid hebben opgedaan, ook in de toekomst, zo zij dit op prijs stellen, met de gemeentelijke vertegenwoordigers bij de exploitatie te betrekken. Het behoeft geen betoog dat dit als een voordeel moet worden beschouwd, terwijl het handhaven van de n.v.-vorm ook overi gens voor een soepele gang van zaken bevorderlijk moet worden geacht. In de gedachtengang dat de bestaande exploi tatievorm het beste kan worden gehand haafd, hebben wij ons de vraag gesteld tegen welke koers het overnemen van de aandelen eventueel zal dienen te ge schieden. Na overleg met de directie en de commissarissen van het zwembad zijn wij tot de conclusie gekomen dat deze koers uit een oogpunt van redelijk heid op 140 van de nominale waarde vastgesteld dient te worden. Het maat schappelijk kapitaal der naamloze ven nootschap bedraagt f 20.000,verdeeld in 200 aandelen, elk groot f 100,Van deze 200 aandelen zijn 13 niet uitge geven, terwyl 5 in het bezit van de ge meente zijn. Op de balans per 1 oktober 1958 ko men als activa voor: gebouwen, tech nische installatie enz. f 44169.10 en ban kier f4962.99, als passiva: uitgegeven aandelenkapitaal f 18700.agioreserve f 650.—, geldleningen f 20066.66, credi teuren f 3833,reserve f 5882.43. De financiële positie van de n.v. in aanmerking nemende en bovendien re kening houdende met de omstandigheid dat over het lopende boekjaar een zeer gunstige exploitatieuitkomst wordt ver wacht en dat de aandeelhouders, die ge durende 21 jaren hun kapitaal beschik baar hebben gesteld, nimmer, hoewel er als regel winst werd behaald, dividend hebben ontvangen, menen wij dat het percentage van 140 redelijk moet worden geacht. Het aantal over te ne men aandelen zal maximaal 182 kunnen bedragen. Met de overneming zal der halve ten hoogste een bedrag gemoeid kunnen zjjn van 182 x f 140. f 25480,—. Wij merken nog op, dat reeds is ge bleken dat de meeste aandeelhouders met een overdracht van hun aandeien op de voorgestelde basis instemmen en dat aan de overneming van de aandelen één restrictie zal moeten worden verbonden. Zij zal eerst geschieden nadat de verga dering van aandeelhouders heeft inge- stemd met een wijziging van de statu ten, waarbij daarin de door de gemeente gewenste veranderingen worden aange bracht, o.m. deze dat aan de gemeente de meerderheid van stemmen in de aan deelhoudersvergadering wordt ver zekerd. Na vorenstaande uiteenzetting stellen wjj u voor aan de overneming van de aandelen uw medewerking te verlenen. - 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1