Aanwinsten Fries Scheepvaartmuseum* It Fryske Boek wer iependien Euphonia zestig jaar Afscheid ds Ph. Lindeman I II Mig IJLST WYMBRITS ERADEEL en van apijtkever Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, rr i In 114e jaargang no. 82 Maandag 12 oktober 1 Redakteur: L. KIEZEBRINK Vakastronomen terug Boalserster Boekedei Verkoping te Ook Ijlst wil de weidevogels een Succes voor de heer Kuipers van Ijlst Sneker brandweer voor komt catastrofe in Bolsward Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Der hat op ’e middeisgearkomste yn it Boalserter stêdhüs op 'e Boekedei wolris mear folk west as dizze 9de oktober 1959. De oarsaek dêrfan lei bi- nammen yn ’e ófwêzichheit fan in priiswinner. Sa’t bikend achte wurde mei, hat de winner fan de Gysbert-Japikspriis 1959, de hear E. B. Folkertsma, to witten dien, dat er gjin frijnioedichheit fine koe om dy priis oan to nimmen. Wy moatte dat respektearje, sei Mr D. H. Okma, dy’t as fortsjintwurdiger fan de Kommissaris fan de Keninginne dit jier de Fryske Boekewike iepene, ek al spyt it üs. Folkertsma, üs master en freon, bliuwt der foar üs deselde om. Wy hoopje ek net, sa sei de Deputearre, dat eardere en lettere winners fan Gysbert-Japiksprizen har dit bislüt fan de hear Folkertsma oantsjen sille. It giet by dy priis net om in prestaesje op ’e hichte fan Gysbert Japiks, it giet om de beste prestaesje ut in biskaet tydrek. Het Sneeke i T suwsblad is een Een 17e eeuws gangpoortje uit Harlingen en antiek zeilmakersgereedschap Afschaffing verlaagde tarieven in postverkeer met Indonesië gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD helpen D. Elzinga legt de schep neer Het raadsel van Heeg Ongeluk bij kerkbouw in het Sperkhem Districtskeurturnkanipioen- schappen Groningen ▼an name Zeilmakers-gereedschappen. OPPENHUIZEN—UITWELLINGERGA. IN BOPPESLACH „Het De heer Kuipers zond het lied naar zijn talrijke relaties in binnen- en bui tenland (o.a. Canada) en hoopt dat vele Friese koren hier en „om utens" het met „ynmoed” zullen zingen. Visser’s boek handel, waar het stuk tevens verkrijg baar is, maakte er een keurig geheel van. de de 9e Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Hoe kan men d’ insecten bestrijden, Die kever-maaltijden vermijden? Hoe wordt ze een „halt toege roepen, Een zomer om zó in te bijten, Lacht Kever en bijt in tapijten. Hij zit te dineren in kleren, Gans kosteloos pot-te-verteren; Houdt kever-picknick in de hangkast, Waar alles hem past („kort” én „lang” past). Zijn wol-maal valt niet te versmaden, Hij piekert niet over de schade. Doch smult van zijn wollig dinertje, Voor hém wel een lollig ideetje, Voor hem en zijn hong’rige vrinden, Die völop hun eethuizen vinden Een deugd’lijk „Verboden te Snoepen” Klopt uit uw tapijten en kleren, D' onwelkome gast zal ’m smeren... 1 PHILIA. Ceruime tijd geleden publiceerden wij in ons blad het gedicht „Us berteplak” van de heer I. Kuipers Pzn. te IJlst. Dit gedicht, dat op de melodie van „It Hei- telan” van win. „meester” Lindeman ge zongen kan worden, trok de aandacht van onze oud-stadgenoot, de heer Jac. N. D. Hoogslag, thans te Epse, die het voor gemengd koor toonzette. Met ingang van 1 november 1959 zul len de tot dusver geldende verlaagde porten en rechten voor de verzending van stukken en pakketten naar Indone sië worden afgeschaft en worden ver vangen door de algemeen geldende bui tenlandse tarieven. forhael hat him losmakke fan de sfear- en milieubiskriuwende skets en fynt greater wurdearring by skriuwers en pu- blyk. Mar de roman jowt soargen. It tal I was .omdat daardoor voorkomen werd, romans leit b.g. dit jier efter by it tal I dat de gehele constructie omver werd dichtbondels (4 tsjin 6) en dat is gjin soun teken. It tal Fryske romans sil for- dübele wurde r.ioatte ,hwant dêrre en by it ünderwiis lizze de twa biskiedende fronten yn ’e Fryske taelstriid. De skriu wers sille sjen moatte oer dy drompel hinne to kommen en mear goede ,artis- tyk forantwurde lêsstof yn ’e wrald bringe moatte. It peil koe ek wol heger, al warskóge spr. foar al to hege aspi- raesjes. De ütwreiding yn technyk en stoffe achte er net yn alles in foarüt- gong. De hear G. v. d. Pijpekamp brocht lok- winsken oan it Stiftingsbistjür oer fan it Boun fan Boekforkeapers, wylst de hear M. Wiegersma üt namme fan de jury rap port ütbrocht oangeande de fan de Frys ke Akademy ynstelde priis foar it bést forsoarge boek. Dy priis foei op ’e ütj :fte fan „Elsevier”, de „Encyclopedie van Friesland”, in modelütjefte. In earfolle formelding krige de ütjefte fan Laver- man „üt ’e pas”, fersen fan Jelle de Jong, mei omslach fan Joazum Walstra. Nei slütwurden fan Mr. Geukers en de hear Sikkema koene de oanwêzigen har noch hwat yn it stêdshüs ophalde, dêr’t thé en oaljekoeken, mar diskear ek in tige goede ütstalling fan Fryske boe ken, foarsoarge troch de Provinsiale Bibletheek, soargen foar de nedige for- divedaesje. Neitiid it tradisionele kofje- miel yn „De Doele”, folge fan de net minder tradisionele Boekejoun. De Nederlandse vak- en amateurastro- nomen die naar de Canarische eilanden waren getogen om er de totale zonsver duistering op 2 October waar te nemen zijn weer terug in het vaderland. Onder de amateurs bevonden zich, zoals onze lezers bekend is, de h.h. A. Mak, direc teur van de technische school en de heer J. J. Teule, onderwijzer aan de Chr. Uloschool alhier. Men weet reeds dat de expeditie, die van de amateurs was op Fuerteventura in Tarajallego gevestigd, mislukt isop 2 oktober was de heme: er zwaar bewolkt en regende het meer dan in de laatste 13 jaar. Uit Engeland komen ook de negen houten, deels ivoren voorwerpjes, bij een Leeuwarder antiquair voor het Museum aangekocht. De collectie vormt een uni cum in den lande en betreft hoogst waarschijnlijk een serie antieke zeil makers-gereedschappen. Met behulp van deze, zo sierlijk gesneden en gedraaide instrumenten plette en streek men de zomen van de zeilbanen glad, alvorens deze op elkaar te naaien. Uiteraard is deze collectie in ons Museum bij uitstek op haar plaats, ’t Museum bezat reeds een uit zilver beslagen zeilmakersnaald- hoorn, ook een unicum in Nederland en daterende uit 't einde der 18de eeuw. Van de kleinere aanwinsten melden wij nog een loden penning, voorzien van de Enkhuizer drie haringen en geschon ken door de jeugdige oudheidkundige Bennie Hofstra. Dergelijke penningen dienden als kwitantie, dat men de ver schuldigde bakengelden op het Enkhui- zerzand en in ’t Flie had voldaan. Voorts een mahoniehouten meetstok ter lengte van 2 meter, aangekocht in Harlingen en voorheen gebruikt door de scheepsbouwers om de holte van vaar tuigen te bepalen. Harlingen staat in dit verhaal wel in de gunst want ook een antieke bootshaak kon in Harlingen wor den verworven terwijl de verzameling prenten en gravures werd uitgebreid met een hand-gekleurde plattegrond van deze havenstad, daterende uit het mid den van de 17de eeuw. Bovendien een alleraardigste gravure, voorstellende een trekschuit en daterende uit de Franse tijd. Tot slot noemen wij de aankoop van enige sierlijke, antieke Hindelooper mi- niatuur-meubeltjes, ter aanvulling van de verzameling Hindelooper curiosa. En als hekkesluiter een echte, ouderwetse Sneker chocoladeketel met komfoor, die nog niet eens zo heel lang geleden ir een „diske” op het ijs heeft dienst gedaan. De laatste der IJs-Mohikanen niettemin. Tot een volgende maal. H.H. Zaterdagnacht is het pakhuis met werkplaats van de fa. B. J. Zantman n.v. aan het Grootzand te Bolsward in vlammen opgegaan. Aangezien de Bols- warder brandweer moeite had het vuur in bedwang te houden en in dit oude stadsgedeelte van Bolsward uitbreiding van de brand catastrofale gevolgen zou kunnen hebben alarmeerde burgemees ter Geukers ook de Sneker brandweer die binnen 10 minuten ter plaatse was en aan welker krachtdadige hulp net te danken is dat de brand tijdig werd be dwongen. De Boalserter boargemaster, Mr. J. A. Geukers, dy’t de lieding de middeis yn bannen hie, wie bliid mei dizze jierlikse kultuermanifestaesje yn syn stêd. Hy hie Iykas ek Mr. Okma, gans wurdearring foar de warberheit fan de Stifting „It Fryske Boek”, dy’t 25 jier bistiet en dy’t sadwaende min of mear it plak fan de priiswinner ynnaem. De foarsitter fan dizze foriening ,de hear K. Sikkema tan- ke foar de lokwinsken en brocht eare oan syn foargonger, de ütjower L. Bran- denburgh fan Snits, dy’t 24 jier syn paed as stiftingsfoarsitter sa goed skjinmakke hie. Fierder gyng de hear Sikkema noch efkes yn op it wurk en de opset fan de Stifting, en spriek er syn wurdearring üt foar hwat de by de stifting oansletten K.F.F.B. foar de forsprieding fan it Frys ke boek dien hat en docht. Foar de hal- ding fan de Fryske Studinte-federaesje, dy’t foar it lidmaetskip fan de stifting bitanke hie om’t de Hearen Studinten har „net foar it karke fan in pear üt- jowers spanne litte woene”, hie spr. min der wurdearring. Yn „It Fryske Boek” binne alle persoanen en ynstellingen forienige dy’t om hokfoar reden ek, kre- waerje foar forsprieding fan goede Frys' ke lektuer. Sünder dy forspijde ütjowers hie der al yn 100 jier gjin Frysk boek mear forskynd. Hjimei haldde Dr A. Wadman in ynlie- ding oer de bitsjutting fan it Fryske boek. Hy konstatearre in forskouwing fan it ideële nei it kommersiële en achte dat in forskouwing to’n goede, al bliuwe de Fryske skriuwers saeklik bisjoen in „forgetten groep”. De saek fan it Fryske boek is net langer in diakenijspultsje, sei spr., dat kin bliken dwaen üt ’e omsetsi- fers, mar oan ’e oare kant is it ek düdlik dat gjin inkelde ütjowerij allinne fan it Fryske boek bistean kin en dat de skriu wers, wolle hja net ta earmoed forfalle, op allerhande oare wizen oan ’e kost komme moatte. Fierder gyng spr. yn op ’e üntjowing fan de Fryske literatuer yn de ófroune 25 jier. De poëzij hat in trochgeande en foFleine üntjowing meimakke, it koart Ek de Boekejoun stie yn it teken fan it jubilearjende „Fryske Boek”. Piter Terpstra, D. A. Tamminga en S. J. v. d. Molen hiene soarge foar in kabaret-pro- gramma dat der wêze mocht, under de titel „Jubileum-opromming”.It hat gjin doel om alle meiwurkers op to neamen, hja wiene üt mear as ien selskip rekru- tearre en hawwe stik foar stik in béste prestaesje levere. Stikeltsjes oan Fryske skriuwers, ütjowers en sprekkers ünt- bneken likemin as it mear gefoelige ele- mint. Yn ’t bysünder wolle wy lykwols de kréaesje neame dy’t de toanielspylder Jan de Vrieze joech oan de haedpersoan yn it toanielsketske„Wesley Vanderwegh nei in aerdige, mar hwat oergefoelige skets fan N. J. Haisma. In rol dy’t De Vrieze op ’e lea skreaun wie, masterlik yn ien wurd. Lammert Popma wie de man dy’t de re- gy-toutsjes yn bannen hie, wylst S. J. van der Molen, de komponist fan alle lietsjes, oan ’e piano him tige ward hat. Oan harren, mar ek oan 'e oare meiwur kers, 15 yn tal, brocht boargemaster Geu kers tankber en enthousiast syn tank doe’t it feest om olve üre syn ein foun hie. Foar de dames meiwurkers wiene blommen. In boppeslach, dit kabaret-programma, dat fannijs bewiisde, hoe’t it Frysk kaba- ret, al moat it foar in great part fan di lettanten bistean, „eandewei syn wei fynt yn it kultureel libben. In boppeslach ek foar it Boun fan Fryske Kunstners, dat dizze joun op syn noed hie. alle sprekers voor hun goede woorden. De herinnering aan Sneek zal, aldus Ds Lindeman, zeker bij mij en mijn gezin levendig blijven en de tijd hier doorge bracht zullen wij met dankbaarheid blij ven gedenken. Velen maakten na afloop van de dienst gebruik van de gelegenheid Ds en Mevr. Lindeman de hand te drukken. 's vonds kwamen gemeente en vrien den nogmaals byeen om in meer intieme kring afscheid van hun voorganger te nemen. IJLST. Het huis op Zevenpelsen van wij len de heer G. Wiebenga, werd vrijdag avond finaal door notaris Feddema van Sneek verkocht. Met één gulden verhoging werd eigenaar de heer Meindersma voor 4748,—. IJLST. Ijlst wil ook iets voor de half- verhongerde weidevogels doen. Het schijnt echter niet zo gemakkelijk te gaan als de leek zou denken. Donderdagmiddag is men begonnen met een poging de ijsbaan onder water te zetten. Zaterdagmorgen was dit nog niet gelukt. Een oningewijde zou me nen dat een eenvoudige geul desnoods met een paar buizen onder de polderdijk door afdoende zou zijn en er geen brandspuit of i.d. aan te pas behoeft te komen. Voor de vogels, inzonderheid de kieviten, tellen de uren! getrokken. De heer Mous, die onder de bok stond, sprong naar voren, maar vond een muurje op zijn weg. Hij sprong terug, maar kon de bok niet meer helemaal ontwijken. Deze schampte langs zijn hoofd met het genoemde gevolg. Behalve de diepe hoofdwonden heeft de heer Mous waarschijnlijk ook een zware hersen schudding opgelopen. Donderdagavond vond de officiële herden king van het 60-jarig bestaan van onze muziekvereniging plaats in het Lokaal. Feestleider J. M. Nauta riep een hartelijk welkom toe aan alle aanwezigen onder wie burgemeester van Hout van Wymbritse- radeel, wethouder Jouwsma, besturen van plaatselijke verenigingen, afgevaardigden van de oude bond van harmonie en fan farecorpsen, oud-leden alsook de heer KI. Westra die met een accordeonspeler voor de afwisseling van het programma zorgde. Voordat Euphonia enige muzieknummers ten gehore bracht, overhandigde voorzit ter H. G. Schraa met een korte rede een nieuwe dirigeerstok aan de dirigent J. Ak kerman. Deze werd direct met een vrolijke mars ingewijd. Als eerste spreker van de Van 16 september 1926 af was Elzin- ga eerst vier jaar als aannemer voor het Waterschap werkzaam. Hij voerde toen het graven van tochtsloten uit en het inpolderen van boezemlanden. Nadat deze werkzaamheden op 29 augustus 1929 gereed waren gekomen, was hij nog tot nieuwjaar 1930 in losse dienst, maar toen kreeg hij zijn vaste aanstel ling als werkman-opzichter, belast met het beheer over 21 gemaaltjes en het onderhoud van tochtsloten en op vaarten. Tijdens de crisisjaren werkte de heer Elzinga met een ploeg arbeiders in de werkverschaffing, maar na de inval van de Duitsers in mei 1940 begonnen zij voor eigen rekening met het ophogen van polderkaden. Tot en met 1952 ver werkten zij hiervoor totaal 34.872 ton kleigrond en hoogden zij 64.504 meter dijk op, waarvoor van 1947 tot en met 1952 subsidie van de Cultuurtechnische dienst werd ontvangen. In de laatste zeven jaren bestonden de werkzaam heden van de heer Elzinga uit het uit- V'eren van en het toezicht houden op de oeverbeschermingen in het voorjaar en het onderhoud van de 40 kilometer tochtsloten en 15 kilometer opvaarten in het Waterschap, wat tweemaal tn het jaar moest geschieden. Hij heeft das een druk en welbesteed leven achter de rug, zodat allen die hem kennen en met wie hü samengewerkt heeft, hem van harte toewensen dat hij nog lang van zijn wel verdiende rust mag genieten. cretaris F. de Jong bracht verslag uit over de laatste 10 jaar der vereniging. De heren H. G. Schraa en C. Wijnja kregen een zil veren insigne met inscriptie opgespeld voor hun 30 jaar trouwe lidmaatschap. De heer Westra zorgde tussen dit alles door voor afwisseling. Zijn optreden viel bij het pu bliek buitengewoon in de smaak. Al met al een stijlvolle herdenking. Het lokaal was, mede door droeve omstandigheden in het dorp slechts halfvol. Zo langzamerhand komt er op de zol ders van het Museum, ja ook elders meer te staan dan er in het Museum zelf tentoon kan worden gesteld. Het bestuur denkt nu eenmaal aan de toe komst, wanneer het veel te klein be huisde museum kan worden uitgebreid en ai datgene, wat nu in de verdrukking is geraakt, eindelijk tot zjjn recht zal komen. Tot deze tijdelijk opgeslagen zaken behoren ook tal van bouwfragmenten en betimmeringen, welke aanstonds de meest ideale achtergrond zullen vormen van de antiquiteiten, in de verschillende vertrekken geëxposeerd. Onlangs meende het Bestuur een bi- zonder fraai bakstenen gangpoortje, voorzien van drie zandstenen negstuk- ken, versierd met een vrouwenkop en bloemguirlandes, niet voor Friesland verloren te moeten laten gaan. Het poortje is afkomstig uit Harlingen en zal te zijner tijd wel de doorgang komen overspannen in de muur, welke thans nog de panden Kleinzand 12 en 14 scheidt. Ook in Sneek zijn dergelijke gangpoortjes eenmaal in zwang ge weest; zij sloten de 17de eeuwse voor huizen af van de daar achter gelegen gang; deze gang leidde naar een bin nenplaats of achtertuin terwijl naast deze gang twee vertrekken lagen. Het voorste diende het daglicht te ontvan gen uit het voorhuis en herbergde de familie gewoonlijk des winters, als men zuinig met de turf wilde zjjn. De daar achter gelegen kamer zag uit op bin nenplaats of tuin en ontleende daaraan haar licht. Dit was doorgaans ook de beste kamer van het huis, waar men 's zomers placht te huizen doch winters alleen bij bizondere gelegenheden bijeen zat en de haard liet roken. OUDEGA (W.) Donderdag a.s. wordt onze dorpsgenoot D. Elzinga, werkman- opzichter bij het Waterschap „Heeg” 65 jaar. Hij krijgt dan recht op pensioen en legt zaterdag 24 oktober na een dienst tijd van 33 jaar, de schep, die hjj met zoveel jjver en bekwaamheid heeft ge hanteerd neer. Officieel neemt hjj echter afscheid in de laatste week van decem ber, ook al or .dat hij tot aan het nieuwe jaar de administratie aan zjjn functie verbonden blijft voeren, teneinde zijn opvolger op dit terrein in te werken. avond kreeg de voorzitter van de bond het woord die in hartelijke bewoordingen zijn gelukwensen aanbood. Moge het ook in de toekomst blijven Soli Deo Gloria, God al leen de eer. Burgemeester v. Hout sprak namens het gemeentebestuur. In foriening fan 60 jier komt net dageliks foar, it mu- sykkorps hat yn it doarpslibben hwat to bitsjutten. Hald it fol ta nocht en fol dwaning fan jimme seis en fan it doarps libben. Boargemaster trune de minskeh oan harren musykforiening to hoedsjen én to noedsjen, lit it troch ienriedigens bliuwe sa as it wie. Verder werden gelukwensen aangeboden door de Herv. en Geref. schoolbesturen, Dorpsbelangen, biljartclub, gymnastiekver., Oranjeclub en kerkvoogdij. Zowel de burgemeester als alle verenigin gen lieten hun goede wensen vergezeld gaan van de bekende enveloppe met inhoud. Se- De Ned. Herv. kerk te Heeg is aan restauratie toe. Na vele besprekingen is tot uitvoering van een der vjjf plannen besloten. Hiervoor werd een commissie benoemd die een grote actie op touw heeft gezet, t.w. „Het raadsel van Heeg”. In sommige oude Sneker huizen laat zich de oorspronkelijke 17de eeuwse in deling, zij het met enige moeite, nog wel reconstrueren maar 17de eeuwse gangpoortjes zjjn er al lang niet meer te vinden. Wel in het voorhuis van de vroe gere bakkerswinkel van de heer K. Vro lijk aan het Grootzand. Doch dit poortje, op zichzelf lang niet onaardig, dateert reeds uit de 18de eeuw. Mocht het ooit in de verdrukking geraken zo zal ook dit, naar wij vertrouwen, in ons Museum een veilig onderkomen vinden. In Harlingen en TVorkum hebben wij nog verscheidene 17de eeuwse gang poortjes „in situ” gekend, doch de schrik slaat ons om het hart als wij eens nagaan in welk een snel tempo de meesten daarvan nadien verdwenen zijn. Vaak voor een appel en een ei van de hand gedaan, als de gestegen welvaart van de huiseigenaar-bewoner uit een „modem interieur” moest gaan bljjken, bleven er maar weinig van in Friesland over. Enige malen verhandeld, en naar rato in prijs verhoogd, sieren vele van deze pooltjes thans villa’s in Wassenaar, 't Gooi of, sinds Duitsland’s „Wirt- schaftswunder” ’t Roergebied en ’t Rijnland. De Duitse inkopers op de Ne derlandse antiekmarkt zijn bekende fi guren geworden, die zelfs Sneek nebben weten te vinden. Het wild is echter wel zeer schaars geworden, en de jagers maar al te talrijk. Vandaar het ver schijnsel dat er de laatste jaren zo veel Nederlandse antiquiteiten uit Engelse verzamelingen worden teruggekocht. Het Sneker Museum heeft daar overi gens behoorlijk van weten te profiteren. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is op het terrein van de in aan bouw zijnde Wijkkerk der Ned. Her vormde gemeente aan de Anna Paulow- nastraat alhier een grote ijzeren bok, waarmee de metalen spanten voor de dakconstructie worden opgehesen, neer gestort. De 25-jarige M. Mous van de firma Mous te Bakhuizen, fabrikante van de constructiewerken, werd door het vallend gevaarte getroffen en is be wusteloos met ernstige verwondingen aan het hoofd naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht. Het ongeval gebeurde terwijl men be zig was met het oog op de zaterdagmid dag en zondag de bok neer te halen. Toen hij ongeveer halverwege was, gleed hjj' onder uit. Een staaldraad waarmee hij uit voorzorg aan een van de dak- stijlen verbonden was knapte door het enorme gewicht af, wat echter een geluk bestaan. Ook in tijden van ziekte en droefheid, aldus spreker, vond de ge meente in Ds Lindeman een voorganger, aan wie de pastorale zorg was toever trouwd. Mede onder zijn leiding kreeg de gemeente de beschikking over een ander kerkgebouw en kon een nieuw kerkorgel in gebruik worden genomen. Namens de Friese Bond van Baptisten Gemeenten sprak de heer Feenstra uit Staveren. Niet alleen mist de Baptis- ten-gemeente te Sneek haar voorganger, maar ook de Friese Bond zal Ds Linde man als haar voorzitter node zien ver trekken, aldus deze afgevaardigde. Ds Lindeman was, alhoewel geen Fries van geboorte, toch een Fries onder de Frie zen. Zelfs de Friese taal was hem eigen. Ds D. van der Werf, Ned. Herv. predikant alhier, die daarna het woord voerde, roemde de prettige samenwer king met zijn collega Lindeman. In deze samenwerking was telkens gebleken dat zij niet alleen een woord hadden voor eigen gemeente, doch was bovenal getoond, dat zij een Woord voor de we reld hadden te verkondigen. De burgerlijke gemeente was verte genwoordigd door burgemeester Raster- hoff en wethouder Blok. Burgemeester Rasterhoff wees in zijn toespraak op het goede contact tussen de plaatselijke overheid en de Bapt. Gemeente. Onder dankzegging voor de prettige samen werking wenste hij Ds Lindeman het beste toe in zijn nieuwe standplaats en hoopte dat bij hem een goede herinne ring aan Sneek mag bewaard blijven. Verder waren nog aanwezig afge vaardigden van de Gereformeerde kerk en de Doopsgezinde gemeente te Sneek. terwijl de Chr. Geref. kerk van zijn me deleven schriftelijk blijk had gegeven. In zijn slotwoord dankte Ds Lindeman Waar men zich in Heeg, in de omlig gende dorpen of in de stad ook be vindt, overal hoort men spreken van het raadsel van Heeg, dat nog steeds niet is opgelost, hoewel daar vijftig gulden mee te verdienen valt. Grijp daarom uw kans op a.s. woensdagavond om 8 uur, donderdagmiddag om 4 uur en ’s avonds weer om 8 uur in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk te Heeg, waar op het podium een snackbar is Ingericht waar men zich aan allerlei lekkernijen te goed kan doen. Een gezellig muziekje en di verse nieuwe spelletjes zullen de feeste lijke stemming nog aanzienlijk verho gen, terwijl men op de zeer smaakvol in- gerichte tentoonstelling o.a. kunstschat ten uit vorige eeuwen kan bewonderen. Men raakt er niet uitgekeken. Ook zal een waarzegsters aanwezig zijn om de bezoekers(sters) de toekomst te voor spellen. Behalve deze attracties in het Ge bouw wordt vrijdagavond ook nog een kerkconcert gegeven, waarvoor wij ver wijzen naar de advertentie in dit num mer. Gehoopt en verwacht wordt, dat zeer velen door hun bezoek aan het Ge bouw en aan hst concert de Commissie zullen helpen de restauratieplannen te verwezenlijken. Zondag hield de turnkring Groningen voor het noordelijk district van het K.N. G.V. de districtskampioenschappen keur- turnen voor dames, heren en junioren, die gelden als voorbereiding voor de natio nale kampioenschappen. Onze plaatselijke gymnastiekvereniging TGP was hierbij voor het eerst in haar bestaan vertegenwoordigd door 3 junior- heren ,nl. Fokke de Bruin, Willem de Boer en Fedde Bergsma. De eerste ken nismaking was vooral bedoeld om de krachten eens te peilen t.o.v. de verte genwoordigers van de bekende Gronin ger gymnastiekverenigingen Voorwaarts en GVAV-Rapiditas. Er waren in totaal twaalf deelnemers waarbij ook Quick, Huizum nog een drietal leverde. Het resultaat leverde nog eens de duide lijke vaststelling op dat de uitstekende ploeg van Voorwaarts nog steeds aan de kop ligt. Het grote verschil dat enige ja ren geleden tussen hen en onze Sneker turners lag is echter duidelijk aan het minderen. Fedde Bergsma bereikte 6e plaats in de einduitslag, Willem Boer de 7e en Fokke de Bruin de plaats. Willem de Boer turnde een goede wed strijd, met over het geheel behoorlijke prestaties. Fokke de Bruin poedelde aan paard en brug, bereikte daarentegen bij springen het hoogst aantal punten, maar bleef met zijn eindtotaal toch enigszins onder de verwachtingen. Fedde Bergsma was zeer goed op dreef en scheen regelrecht naar een eervolle vierde plaats toe te werken. Zijn vrije oefening werd, ondanks enkele vergis singen toch nog het hoogst gewaardeerd. Jammer genoeg schoot bij de afsprong aan de ringen een hand los waardoor een puntenverlies ontstond dat hem zijn vierde plaats kostte. Deze jongens hebben kunnen constateren dat zij in het Noordelijk turnmilieu goed kunnen meekomen, en het is nu aan hen om in de komende drie jaren dat zij nog aan de juniorenwedstrijden mee kunnen doen te laten zien dat er na serieus en gestadig oefenen ook betere plaatsen voor hen zijn wegggelegd. Zondag j.l. nam Ds Ph. Lindeman af scheid van de Baptisten Gemeente Sneek, welke gemeente hij ruim acht jaar als voorganger had gediend. De officiële afscheidsdlenst vond plaats in het kerkgebouw a. d. Willem Lodewijkstraat ’s namiddags vier uur. Naast de leden van de Baptisten Ge meente waren vele belangstellenden op gekomen om de prediking van de schei dende predikant te beluisteren. Ds Lin deman had voor deze dienst als tekst woord gekozen Lucas 8 11: „Het zaad is het Woord Gods”. In deze gelijkenis van de zaaier is, aldus spreker, niet de zaaier, doch het Zaad het essentiële. Christus, die deze gelijkenis uitspreekt, heeft in deze boodschap willen benadruk ken, dat niet de zaaier, doch alleen het Zaad, het Woord Gods, levend bren gend is en het leven geeft. Het Woord Gods was in den beginne en het nam de gestalte aan in de Here Jezus Christus. Als dit Woord, d.i. Jezus Christus, ge stalte krijgt in ons leven, dan zullen wij waarlijk leven. Met de opwekking, dat een ieder ontvankelijk zal zijn voor dit Woord, besloot Ds Lindeman zijn af- scheidsprediking waarnaar met grote aandacht werd geluisterd. Een der ouderlingen der gemeente, de heer S. v. d. Werf, nam daarna de leiding van de dienst over en verleende gaarne het woord aan enkele personen, die de scheidende predikant nog woord wensten toe te spreken. Van deze gelegenheid werd allereerst gebruik gemaakt door de ouderling van de gemeente, de heer W. Modderman, die namens de gemeente Ds Lindeman har telijk dank bracht voor de arbeid in deze gemeente verricht alsook voor de pretti ge samenwerking welke tussen de voor ganger, de gemeente en haar raad had Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs t 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1