van de Ned. Ver. van Huisvrouwen Mijn ervaringen op de Nansenschool I Zeer geslaagde Gewestelijke dag II Bridge PUROL HAMEA^^ 1 In één nacht Uw handen gaaf en zacht Huidgenezêng SNEEKER NIEUWSBLAD DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 i Gevonden Voorwerpen INGEZONDEN Successen voor Woudsender dammers Winterprogramma Instituut voor Arbeiders ontwikkeling O - Tweede blad Cultuurdragers. A: B: C: D: Adv. I.M. E: F: I. G: i H: Adv. LM. afd. GEZINSZONDAG, LEGER DES HEILS Adv. I.M. Puistjes verdrogen door Purol-poeder Emmelien Lofvers. we naar Vê.gê., een dorpje in het Gud- bransdal, waar we in de gemeenschap moeten werken, 'k Hoop hier de volgen de keer over te kunnen schrijven. M.P. 42 38 35% 33 29% 26% 24% 23 34 33 32% 32i/2 32 Mi 32 23 Mi 35 Mi 35 Mi 34 32 Mi 31% 31 27 25 50 311/2 31 31 29% 27% 27 24% 43 35 34% 31% 30% 24% 21 41 35% 33 33 30 29% 27% 22% 35% 34 33% 30% 30 28% 28 42 36% 33 30 29% 29% 26 25 HAARLEM. In 1796 viel te Haar lem een erfenis open van f1371. en eerst thans, nu de erven zijn op gespoord (allen Duitsers) en de erfe nis tot f53.000.— is aangegroeid, kan tot deling worden overgegaan. Dins- heden die er zijn tussen landen die el kaar eeuwig gewantrouwd hebben en zij denken er niet aan dat zelfs in 't klein ste dorp Oost en West gescheiden kun nen zijn. Er zullen nog grote offers gebracht moeten worden en er zal niets bereikt kunnen worden als het niet gedragen wordt door de volkeren en voor een be langrijk deel door de vrouwen die de gedachte in hef gezin moeten verbreiden en de kinderen er in moeten voorgaan. Na de gezellige lunchpauze (de Sne- ker gastvrouwen hadden alles voortref felijk verzorgd) droeg Nel Oosthout voor „De onsterfelijke dwazen van Holly wood tot Nazareth”, een knap geschre ven verhaal van Paul Gallico. Nel Oost hout gaf de geschiedenis van de rijke Amerikaanse, die snakt naar een eeuwig leven maar in het oude Palestina en nieuwe Israël tot andere gedachten komt, goed weer en werd beloond met een dankbaar applaus van haar publiek en bloemen van de presidente. Met een dankwoord van mevrouw Boltje tot de heren Miedema voor de medewerking en bijzondere dank aan de gastvrouwen die de gehele dag veel werk hebben verzet, werd deze prachtige ge westelijke dag gesloten. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 13 en 16 oktober 1909, 50 jaar geleden dus: BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 5—12 oktober 1909. Geboren: Wijtske, dv Jentje Cornells Kooij en Taetske de Jong; Jacobus, zv Berend Kok en Johanna Luberta Eli sabeth Everhardt; Julius Jozef Igna tius, zv Franciscus Josephus Bren- ninkmeijer en Elisabeth Maria Anna van den Hoever.; Bart, zv Tiemen Loen en Rijkje Zandstra; Regina An na, dv Jan Visser en Jeltje Heins; Gepke, dv Jelke de Vries en Anna Maria Faber; Houkje, dv Taeke Loijenga en Trijntje Klanke; Wijtske, dv Marten Bokma en Sjoukje Bruin- sma; Berend, zv Hidde Baanstra en Akke Bakker; Wijtze, zv Wijbe"’Lan- gius en Jitske van der Zee. Overleden: Gerrit Kuipers, 17 jr.; Geertje Spoelstra. 17 jr.; Jikke Tuin- stra, 73 jr., wed. van Klaas de Wit. WYMBRITSERADEEL, van 8—15 oktober 1909. Geboren: Baukje, dv Sjjmen Hiem- stra en Trijntje Rollema te Nijland; Bauke, zv Sjoerd Kuperus en Hiltje Rahm te Oppenhuizen. Gehuwd geen. Overleden Geen. HOEK VAN HOLLAND. Een ma- rinebarkas, gebruikt bij het opruimen van wrakken, is voor Katwijk in de lucht gevlogen. De bemanning, die bezig was met dynamietpatronen het wrak van de Caledonia, 14 jaar geleden gezonken, op te blazen, kwam om. Het waren 1 It. ter zee, 3 sergeants, 1 torpedist en 1 milicien. Te bevragen aan het asyl: zwart-wit-bruin poesje, zwarte poes. Gedeponeerd aan het bureau van politie: zwart jongensrijwiel; korte grijze snel binder „Bibia"; zakagenda t.n.v. J. Wa- linga, Scharnegoutum. Te bevragen: Leren zwarte dames handschoen, Terp- stra, J. W. Frisostraat 111; dames glace met stoffen bovendek, Zijlstra, Markt straat 24II; blauw geruite jas, Pool, Berkenlaan 16; donkerblauwe alpino- muts, Zweep, Kloosterstraat 3; 2 munt biljetten, Volkers, Barrawier 8; pijprei- niger in etui, Visser, Prinsengracht 19b; fietssleutel aan ring, Nota, Franeker- vaart 14 f; Oorbel en een oorbel met wit te steen, Ferwerda, Westersingel 24; sleu tel aan houtje, van der Bos, Marktstraat 19; kleine verrekijker. J. Olij, Grootzand 4; sleutel, de Boer, Hopperstraat 20; ro zenkrans, Eppinga, Vesperstraat 41; pr. lichtblauwe kinderwanten, Aarts, Bour- bonstraat 18; 6-delige metalen duimstok, beige dames nylonhandschoen, van der Zee, Tjotterstraat 12; grijze damesfiets, De Haan, IJlsterkade 14; donkerrood kinderfietsje, Huitema, Priorstraat 25; rozenkrans, de Bos, Cruycebroedershof; r. bruine heren glace, rinkelbel, Meijer, Westersingel 4; bruin gevlamde vulpen in etui met armband, Schuil, Napjus- straat 148; 1. zwarte dames glace, Klui- tenberg, Looxmastraat 19; sigarettenpijp je met wit mondstuk. Reen, A. Paulow- nastraat 24; melkbusdeksel, Bergsma, W. de Zwijgerstraat 67; blauw-wit gestreept jongenstruitje, J. Postma, lepenlaan 11; grijs gevlamde vulpen, Smits, Haven straat 26; kettinkje met hangertje, Dam huis, Fred. Hendrikstraat 151; Edammer kaas, Bijleveld, Singel 56; fototoestel in tas, A. Stroobrand, Huize Haverkamp, Sloten; pakje thee, Coers, Korte Vreug de; paarlemoer kruisje gevat in doublé houdertje, Kuipers, Salverdastraat 10; broche met steentjes, Postma, H. Syt- strastraat 12; blauwe nylon dames hand schoen, Postma, J. van Nassaustraat 24; zilveren broche, Welbedacht, W. Dijk- strastraat 20; zeeuwse knop, winkel C A; verchroomd koppelstuk met in gebouwde zeef, Bergsma, W. de Zwijger straat 67. Geneest ruwheid en schraalheid Uitslagen gespeelde competitie-wed- strijden damclub Woudsend. Ie klas H. Visser-S. Reekers 0-2; H. de Vries-J. Faber 2-0; J. Dantuma-L. van der Kooi 1-1. 2e klas Tj. Wittermans-Sj. Reekers 2-0; A. Attema-W. Visser 0-2; Sj. Laf- fra-J. J. Bijlsma 0-2; P. de Jong-J. Pruiksma 0-2; W. H. Atsma-J. Witte- veen 0-2. Programma voor vrijdag 16 oktober le klas: R. de Jong-H. de Vries; J. Dantuma-L. Nijdam; H. Sikkes-L. van der Kooi; C. van der Brug-A. Bruin- sma; ingelast H. Visser-J. Faber. 2e klas: J. Pruiksma-W. H. Atsma; J. J. Bylsma-P. de Jong; W. Visser-Sj. Laffra; Sj. Reekers-A. Attema; M. Op- pedijk-Tj. Wittermans. Drie leden van bovenstaande vereni ging namen deel aan het drie woens dagen tournooi te Lemmer. Allen kwa men als als eerste prijswinnaar in hun groep uit de bus, t.w. in de le klas S. Reekers met 6 punten; W. H. Atsma in de 2e klas met 6 pnt.^en Sj. Reekers in de 2e klas met 5 pnt,; dit was een mooi resultaat. Met groot enthousiasme hebben ongeveer 600 dames, leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen Gewest Friesland, dinsdag in Amicitia een zeer geslaagde Gewestelijke dag beleefd. Zowel de ochtendbijeenkomst met een belang wekkende lezing, als het optreden van Nel Oosthout na de middagpauze maakten een diepe indruk, terwijl de dames uit de verschillende Friese afdelingen ongetwijfeld de vriendschapsbanden nauwer hebben aangehaald, wat ook zeer belangrijk is. 1946 begonnen zij opnieuw. In de winter worden er cursussen ge organiseerd, die 6 maanden duren en deze vormen het hoofdprogramma van de Nansen-school. Verder zijn er in de zomer kortere cursussen, die zo onge veer te vergelijken zijn met die in Ne derland op de volkshogeschool. Zo zijn er b.v. muziekweken, kunstweken etc. Voor de wintercursus worden maar 40 leerlingen toegelaten. Deze groep men sen krijgt les in alle mogelijke vakken, zoals: sociologie, kunst, kuituur,psycho logie, filosofie, geographic, geschiedenis, internationale problemen e.a. Op deze manier wordt geprobeerd om de leer lingen een beeld te geven van de huidige wereld. Er zijn drie vaste leraren aan de school verbonden, nl. Halvard Forfang voor speciale Noorse onderwerpen, Hel ge Ytrehus voor zaken betreffende Eu ropa en filosofie en de historie. Otto Ottessen behandelt de kuituren buiten Europa en de wereldorganisaties. De rest van de lessen wordt v.n.l. gegeven door tijdelijke leraren, benoemd voor één winter. Verder worden er vier dagen van de week lezingen gehouden door professo ren uit Oslo of Bergen. Elke week wordt een ander onderwerp behandeld en ie mand die gespecialiseerd is in dat on derwerp komt die week naar Lilleham mer om les te geven. Deze professoren houden ’s morgens een lezing en naderhand is er een dis cussie over het behandelde onderwerp. Doordat de betreffende hoogleraren een hele week op de school blijven hebben de leerlingen volop de gelegenheid om met hen te praten en zo ontstaat er een spontane band tussen leerlingen, leraren en professoren. Met Breero zeg ik: „Het kan ver keren”. In A was wel de grootste ver rassing de onderste plaats voor Ubbink Veilenjan, terwijl ditmaal het koppel Monsmav. d. Veen buitengewoon sterk speelde en fraai bovenaan kwam. In B was het koppel KleinjanZandstra pri ma op dreef, terwijl in C het echtpaar Lokkerbol weer eens van zich doet spre ken. Doch ook de verrichtingen van Van TerwisgaSlob moeten met ere worden genoemd. De bij mijn weten hoogste score ooit in de club behaald, bereikte het koppel mevr. VellemanHemmes, liefst 50 punten. Mijn bijzondere geluk wensen De dames Miedema—v.d. Veen zijn in E serieus iets van plan; dit kan met mej. JapengaKapma een mooie strijd worden. In F vonden de dames KleinjanKoopmans haar vorm terug, goed zo dames AveskampSuurland beantwoordden in G ditmaal aan de ver wachtingen en kwamen bovenaan, ter wijl het in H natuurlijk weer Bruinsma Bokma waren. In B, E en G speelden invallers mee. Uitslagen Monsma-v. d. Veen v. Bruggen-v. d. Ley Vis-Wiegman J edeloo-Lichthart Brandsma-Haagsma Bron-v. d. Ley Koopmans-Repko Ubbink-Velleman Kleinjan-Zandstra v. Hettema-Poiesz Echtpaar Veldman Echtpaar v. d. Berg Boot-Braak Echtpaar Vrolijk Echtpaar Boersma Echtpaar Lokkerbol v. Terwisga-Slob Joustra-Wind Echtpaar Ringnalda Mevr. Faber-Slob Slob-Koster Echtpaar Looper Dames Ubbink-Volkers Mevr. Velleman-Hemmes Dam-Schram Echtpaar Damstra Dames Abeln-Brandsma Bax-Draisma Echtpaar Nauta Dames Monsma-Schram Echtpaar Ruiter Dames Miedema-v. d. Veen Mej. Japenga-Kapma Capelle-Makken Dames Silvius-de Vries Dames Bron-Hemmes Schaap-Cuperus Geertsma-v. d. Veer Dames Kleinjan-Koopmans Echtpaar Melai Dames de Jong-Lassche Mevr. Kroon-Silvius Dames Kingma-Krook Echtpaar Wiersma Sol-de Jong Dames v. d. Veer-de Jager Aveskamp-Suurland Echtpaar Koedijk Echtpaar de Vries Dames Vink-Zandhuizen Mevr. Roozen-Welter Dames de Boer-Koster Dames Obbema-Nieuwenhuis Bruinsma-Bokma Mevr. TColkers-Steegstra Echtpaar Kerstma Dames Pettinga-Haagsma Dames Sol-Wind Dames Pop-v. Terwisga Echtpaar de Vrijer .Dames Ferwerda-van ’t Hoff SNEEK. Uit de noordelijke provin cies, waar vrij veel werkloosheid heerst, trekken steeds meer arbei ders naar Duitsland. Woensdag ver trokken vanuit het noorden weer 40 werklozen via Winschoten naar Han nover, waar zij tegen een loon van 20 tot 21 cent per uur te werk wor den gesteld bij het leggen van rails; er is hun minstens 5 maanden vast werk gegarandeerd en volgende week gaat er weer een ploeg. dag waren voor de rechtbank te Haarlem de 77 erfgenamen van de in 1796 te Haarlem overleden Hans Zender zoon van een straatmaker opgeroepen om aan te horen de rekening en verantwoording van de curator, de heer mr. P. Tideman. De scheiding en deling zal vermoedelijk in januari a.s. plaats hebben. Onder de 77 erfgenamen zijn er die f 12.000 zullen ontvangen, maar ook die op niet meer dan cent recht hebben. In verband met de Gezinsweea van 1825 oktober worden er op zondag 18 oktober a.s. in de zaal van het Leger des Heils bijzondere samenkomsten ge houden voorm. 10 uur en nam. 8 uur. Het onderwerp voor deze dag zal zijn: Uw gezin heeft God nodig Alle onder-afdellngen van het Leger des Heilskorps zullen deze zondag ac tief aan de samenkomsten deelnemen. De Jeugdzang zal zingen en de Korps- kadettenbrigade werkt mede met tam- bourijn en gitaar. Ook de leden van de Gezinsbond worden verwacht en doen hun deel. Wij willen graag alle ouders met hun kinderen uitnodigen deze samenkomsten b(j te wonen, zodat vele gezinnen aan wezig zijn. Tot slot zal de Bijbeltoe- spraak gebracht worden door gebruik making van het flanelbord met platen. Toegang geheel vrij Allen welkom DE OFFICIEREN. DEN HAAG. Baron v. d. C„ kolo- nel-commandant van het derde regi ment huzaren en oud-overste R. van dat regiment, door de rechtbank te den Haag elk tot 5 dagen gevange nisstraf veroordeeld omdat zjj met elkaar hebben geduelleerd, hebben geen hoger beroep aangetekend en zich dus bij het vonnis neergelegd. Huidzuiverheid - Huidgezöndheid_ De 18e septembei- is de cursus dit jaar begonnen en hebben we eerst een inlei dende week gehad om met elkaar ken nis te maken en bekend te worden met Lillehammer en de methode van les geven. Deze eerste week hebben we de geschiedenis van de school van Lille- hammerd gehoord. Zaterdagavond werd er een gezellige avond gehouden en zondags hebben we met elkaar een lange tocht door de ber gen gemaakt en zodoende kennis ge maakt met Lillehammers omgeving. De natuur in Noorwegen is overweldigend. Je kunt urenlang wandelen zonder een sterveling tegen te komen. Je hoort al leen de vogels, het dreunen van de wa tervallen en andere natuurgeluiden. In de herfst is alles fel gekleurd en zijn de berghellingen volkomen bedekt met geel, rood en groene kleuren. De kleu ren van de loofbomen vormen een sterk contrast met het donkere groen van de dennen. Ook in ’t kleine zijn deze kleu ren terug te vinden, zoals op de met mos begroeide stenen in de verschillend gekleurde bos-, vosbessenstruiken. De stemming die hiervan uitgaat is moeilijk weer te geven, maar een van de leerlin gen was zo onder de indruk dat hij na de wandeling spontaan een gedicht over de herfst schreef. Dit jaar zijn er 41 leerlingen. 31 meis jes en 10 jongens. Het is een zeer ge mengde groep, doordat de leerlingen uit alle delen van Noorwegen komen, zowel uit Oslo, Trondheim, Stavanger, Hamar, Geilo, Frederiksstad alswel uit het noor den (van Noorwegen). Er zijn vier bui tenlanders, nl. een jongen uit Hongarije, die al twee jaar in Noorwegen woont en dus vrij goed Noors spreekt; verder zijn er twee meisjes uit de U.S.A., één uit Californië en één van Pensylvamë en dan ik zelf uit Nederland. De Nansen school is geen internaat. De leerlingen zijn ondergebracht bij particulieren rondom de school. Zij hebben kamers met z’n tweeën of alleen. Zo woon ik al leen. Alle maaltijden worden echter op de school genuttigd, waar je dus van 's morgens 8.30 tot ’s avonds 10 uur ver blijft. Van 28 september tot 4 oktober gaan Mevrouw vc Bruggen, presidente van de afd. Sneek, verwelkomde haar gasten uit de afdel’ngen Bolsward, Buitenpost- Kollum, Drachten, Harlingen, Heeren- veen, Gorredijk, Leeuwarden, Wolvega en Sneek en sprak haar vreugde uit over de ranwezigheid van Burgemeester en mevrouw Rasterhoff, het hoofdbestuurs lid mevrouw C. A. J. Zinsmeister Smeets, mevrouw H. BoltjeNeef, pre sidente Gewest Friesland, de afgevaar digden van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen en de spreekster van deze morgen, mevrouw Pelleboer uit Wage- ningen. Zij bracht dank aan de firma Tonnema voor de spontaan beschikbaar gestelde verrassing (voor elke deel- neen ter een zakje pepermunt) en hoop te tenslotte dat een van de doelstellin gen der vereniging het bevorderen van de gemeenschapszin en saamhorig heidsgevoel ook op deze dag, en nog lang daarna, nagestreefd zou worden. Mevrouw Boltje, die daarna de leiding van de dag in handen nam, noemde nog even het nozemprobleem en drukte de huisvrouwen op het hart de harmonie in het gezin te bewaren en de kinderen klaar te maken voor hun taak in een geordende maatschappij. Burgemeester Rasterhoff sprak in een zeer geestig speechje over Sneek, dat hjj vergeleek met een vrouw steeds jeugdig, met altijd weer andere charmes en het vermogen zich aan te passen aan gewijzigde omstandigheden. Mevrouw Zinsmeister vertelde over de activiteiten van de vereniging, waarvan het ledental voortdurend stijgt. lijk goed: de vrijheid. Laten wij in dit verworden Europa zien naar de kern: dat wij cultuurdragers zijn van het evangelie. Dat is de grond van alle vrij heidsidealen de rechten van de mens zijn terug te brengen tot de wetten van het evangelie. Dan zijn wij geen massa mens, maar individuën die bij name ge kend worden. Eden heeft bij het begin van de oorlog gezegd: de lichten in ons land gaan uit en ik zal ze niet weer zien opgaan. Wij leven in donker Europa, maar kunnen zelf lichtdragers zijn, ver vuld van een geest van liefde. Dan zien we niet meer „vreemdelingen”, maar de broeder of zuster die leeft in het grote gezin dat bestaat uit Europeanen. De dames waren diep onder de indruk van mevrouw Pelleboer’s betoog. Door uitwisseling van huisvrouwen, van arbeiders, komt er al een betere verstandhouding en een bereidheid te strijden voor een groot gemeenschappe nen en twintig jaar geleden, in 1938, werd in Lillehammer „de Nansen-skolen” opgericht door Christian Schjelderup en Anders Wyller. Zij kozen Lillehammer, omdat deze plaats zo buitengewoon gunstig gelegen is. In de jaren voor de tweede wereldoorlog ontstonden in Eu ropa verschillende nieuwe richtingen, zoals het nationaal-socialisme, commu nisme, fascisme en andere -ismen. De werklozen begonnen met demonstraties d.m.v. zang en optochten, omdat ze zich bewust werden van hun macht en er ontstonden grote stakingen. En ook het Noorse volk onderging de invloeden hiervan. Christian Schjelderup en Anders Wyl ler nu wilden een positieve houding vin den tegenover al deze nieuwe dingen, die invloed op de mens uitoefenden. Zo stichtten zij dus „de Nansen school”. Het is niet alleen een school, maar te vens een humanistische akademie, waar uit blijkt, dat het iets bijzonders is. De naam Nansen-school kozen zij omdat Nansen zo’n grote, veelzijdige persoon lijkheid was. Hij was nl. o.a. humanitair, kunstzinnig, politiek begaafd en ook een belangrijke factor was, dat hij beroemd was, want niet alleen de Noren kennen de naam „Nansen". Chr. Schjelderup heeft nu geen leiding meer op de school, omdat hij te religieus georiënteerd en geïnteresseerd was. Hij is nu bisschop in Hamar. Anders Wyller is in 1949 overleden. Het bestuur van de school is nu in handen van Halvard Forfang. Tij dens de tweede wereldoorlog konden zij niet voortgaan met hun werk, maar in Het. winterprogramma van de Sneek van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling (dat straks Ned. Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrien- denwerk zal heten) vermeldt o.m. de volgende bijzonderheden. Hedenavond houdt de heer M. de Weger, directeur Rijkskweekschool te Winschoten, een praatje bij dia’s over het onderwerp „Op stap met het reisbureau De Vrije We reld”. Op 30 oktober leidt prof. dr. J. Pen, hoogleraar aan de universiteit te Groningen, het onderwerp „Moderne economie, wat bepaalt het nationale in komen, de welvaart en de werkgelegen heid” in. Prof. Pen, die in Lemmer in 1921 is geboren, is een oud-leerling van de R.H.B.S. alhier. Op 5 november een lezing met licht beelden van dr J. J. Fghrenfort uit Am sterdam over „De maatschappelijke toe standen in India en Pakistan”; 19 ja nuari spreekt de redacteur van (et Vrije Volk”, Paul van 't Veer, over „In dia temidden van zijn buui staten c.. u». positie van dit land bij de huidige machtsverhoudingen in de wereld Op 24 februari is er een film-avond over India, met inleiding van de heer Wolter Keers, radio-reporter van de Wereldom roep Radio Nederland, die 6 jaar in In dia verbleef. Op 13 maart wordt de jaarvergadering gehouden en op 28 maart komt de inspecteur van politie te Winschoten, de heer S. P. M. Gooi spreken over „Schilderijenvervaismg, de falsificaties vanHanvan Megeren" Wat de te houden cursussen betreft, een is er onder de titel „Ontmoetingen der le- vensbeschouwinngen”. Op 12 november komt voor deze cursus spreken een pa ter van de Minderbroeders uit Drach ten; op 26 nov. ds A. Mollema, Geref. j predikant te Thesinge; op 10 dec. ds Kreb, Ned. Herv. predikant te Bols ward; op 14 januari dr A. van Kreveld, voorz. Gewest Friesland Humanistisch Verbond te Beetsterzwaag en op 28 ja nuari een spreker namens de Ver. tot bevordering van de Vrije Gedachte. Voorts komen er cursussen eenvoudi ge Duitse conversatie, moderne econo mie en sociaal toerisme. De afdeling telt thans 179 leden. De vrouw op reis door Europa. Daarna behandelde Mevrouw Pelle boer uit Wageningen haar onderwerp „De vrouw op reis door Europa”. Geen genoeglijk vrouwelijk vacantiereisje, maar een politieke en staatkundige reis een onderwerp waar vrouwen ge woonlijk niet zoveel interesse voor heb ben. Vrouwen, aldus mevrouw Pelleboer, vinden de politiek zo theoretisch. Zij zijn zo geneigd te vragen: wat kan ik er nu aan doen? Hoe kan ik helpen? En toch kan de éénwording van Europa alleen tot stand komen als ook de vrouw be langstelling heeft. Vroeger was Europa één in een grote geestelijke eenheid: de christenheid. P: kruistochten b.v. zjjn een voorbeeld van een gezamenlijk op treden van de Europeanen. Dan komt het moment dat deze grote eenheid gaat breken. Er komt een scheuring in het toenmalige Europa door de oorlogen van Karel V en Franz I en vooral ook door het kolonialisme. Toen door middel van de machines een ontzaglijke voorraad goederen geproduceerd kon worden, werden ^g,,,k.Ojloniën een twistpunt voor de vollreren. Een volk was ook geen eenheid!W6W ónder een bepaalde vorst verschillende landen, die nog een ze kere eenheid bewaard hadden onder de regering van één vorst, vielen uiteen en dit alles kon leiden tot de eerste we reldoorlog. Na de strijd bekeken de lan den van Europa elkaar met wantrou wen, dictators stonden op en na de tweede wereldoorlog was Europa volko men uitgeput. Het politieke centrum is verplaatst: Rusland en Amerika zijn de twee wereldmachten geworden. Wan neer we nu spreken over de éénwording van Europa dan zal de ene categorie mensen zeggen: nou goed, dat doen we dan maar. Zij onderschatten de moeilijk- De tijd stond niet stil. De tweede groep wil kortaf niets weten van een Verenigd Europa. Maar de tijd heeft niet stil gestaan en ot we willen of niet, we zi en er naar toe moeten groeien. Zie ue veranderingen. Het arme RusPnd is toch zeker de tweede wereldmacht geworden, het emi- grantenland Amerika is in 50 jaar ge groeid tot wereldmacht no. 1. China be paalt, 50 jaar na de Boxeropstand, wat hier in Europa moet gebeuren en wij zullen moeten beseffen dat wij alles moeten doen om als een eenheid tegen over deze machten te staan. En nu vraagt de vrouw: Wat is er gedaan? Wat kunnen wij doen? Men is gekomen tot een Europees parlement dat in Straatsburg besprekingen kan voeren maar geen gezag uitoefenen. Minister Klompé heeft hier haar bewogen woor den gesproken helaas zijn veel pogin gen van het Europese parlement mis lukt. Men heeft het toen gegooid over de economische boeg. Geen enkel land kan uit zichzelf bestaan: onze textiel industrie in Twente is afhankelijk van de ruwe katoen-import. Wanneer we be seffen dat de neger die katoen plukt even belangrijk is als het meisje dat de hele dag mouwen inzet, dan begrijpen we dat we elkaar nodig hebben om te best-an. En toch afstanden zijn in eengeschrompeld, maar de geestelijke afstanden zijn niet bekort. Nu zullen we moeten groeien naar een Europese markt. Wij zullen in ons eigen huis mo gen wonen, maar krijgen de verplichting in één winkel te kopen. Dat willen wij huisvrouwen nog niet en dat wil Europa ook nog niet. Echt suède jasje in tal van nieuwe modetlnten f v loyaal ver- werkt met pittig rugcetntuurtje 98. Dit 1$ „mode”! i No Iron blouson I in doorgeweven ruit! Brede afstaande kraag. 3/4 mouw! Groen, bleu, geel, beige. 34 t/m 44 5’0^ 5-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5