Raadsstukken Wymbritseradeel I Hit het nabije en verre verleden van IJsbrechtum, Tirns en Tjalhuizum Voortreffelijk Kerkconcert IJLST WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, van AGENDA 114e jaargang no. 84 Maandag 19 okt. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Redakteur: L. KIEZEBRINK Gem. Handelsavondschool Grote Pier Voordracht onderwijzeres Goede prestatie Sneker agenten in sterrit De storm Kadervergadering C.N.V. Roode Kruis films te Bozum De Nutscursusscn K.C. Sneek en Omstreken Benoemd Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Wie hoog klimt H.J.S.C. vierde haar 12/^ jarig jubileum Het interieur van Epema-State Hervormde Kerkbouwactie 1959 Wespen verstoorden de nachtrust --- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Jongen vond 1000, Veertig jaar vertegen woordiger voor de fa Nooitgedagt SNEEKER NIEUWSBLAD I AMICITIA THEATER. Sportvereniging Scharnegoutum. ’s avonds 8 uur H. 8 ’s avonds uur Nadat we ons met de bouwgeschie- Dinsdag de is i Aankoop perceel grond te Heeg. EPEMA-STATE IN ZIJN TEGENWOORDIGE STAAT. R. STEENSMA. Garantie aansluiting Tirns (Anna- bttren) op de waterleiding. IJLST. Tot onderwijzeres aan en tijdel. hoofd van de kleuterschool ahier is be noemd onze stadgenote mej. R .Wijbenga. Zij volgt mej. Romkema op, die wegens huwelijk ontslag nam. Voor de benoeming van een onderwijze res aan de Bolwerkschool dragen B. en W. voor mej. F. A. C. van Houten, onder wijzeres aan de o.l.s. te Hoogersmilde. eerst oaron GEDEELTE VAN DE HAL VAN EPEMA-STATE. Naar het Kerkvenster meldt, is de voor lopige opbrengst van deze actie te Sneek totaal 17587,51; er moet echter nog een aantal bijdragen per giro, welke zijn toe gezegd, binnenkomen. Vrijdagmiddag klom de 9-jarige Jan Wierda nabij zijn ouderlijke woning op het Oud Kerkhof alhier in een boom. Vermoedelijk door het afbreken van een tak viel de jongen van plm. 8 meter hoogte naar beneden. Met klachten over pyn in de rug en buik is hij met de politie-ambulance naar het Sint Anto- nius ziekenhuis gebracht. mag elftal Maandag 19 oktober film Hercules. Dinsdag 20 oktober film Chirurg. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Kasgeldleningen. B. en W. stellen voor hen te machti gen voor het 4e kwartaal 1959 kasgeld leningen aan te gaan tot een maximum van f 300.000. Bezwaarschrift Wegenbelasting. Door de heer R. Falkena, veehouder te Koufurderrige is bezwaar gemaakt te gen de hem opgelegde aanslag wegen belasting 1958. Ook na herhaalde toe lichting van B. en W. volhardt de heer Falkena bij zijn bezwaarschrift, zodat de raad nu een beslissing moet nemen. Na een toelichting op hun oordeel over dit bezwaarschrift stellen B. en W. voor het beroep af te wijzen. Inspectietocht door de gemeente. Deze voorstellen worden behandeld in een raadsvergadering welke donderdag a.s. ’svoorm. 8.30 aanvangt. Na afloop van de vergadering volgt een inspectie tocht van de raad door de gemeente met het oog op de begroting 1960. W/z Jaar geleden was men het er al gemeen over eens, dat er in Hommerts- Jutrijp te weinig activiteit was op sport gebied. Er werd een vergadering bijeen geroepen om te proberen een voetbalver eniging op te richten en dat had suc ces. Na afloop van de vergadering be stond er een voetbalvereniging met 40 leden. De heren A. Feenstra, A. Tjalma, L. v. d. Gaast, J. T. Dijkstra en P. De bewoners van het pand Wassen- berghstraat 54 hadden de laatste tijd last van lawaai dat zelfs één der gezinsleden van de nachtrust beroofde. Men veron derstelde dat een snurkende buurman de oorzaak van dit ongerief was, totdat het lawaai ook overdag op de betrokken slaapkamer was te horen. Bij nader on derzoek bleek tussen het plafond en de betimmering van de kajuit een wespen nest te zitten. Met hulp van een bijen houder werd hét euvel donderdagmiddag weggenomen. Op 19, 20 en 21 oktober wordt in de noordelijke provincies de militaire oe fening Grote Pier gehouden. Vrjjdag 23 okt. Kynologenclub Sneek en omstreken. Lezing met dia’s door de heer F. Kramer van Laren in Rest. „Onder de Linden”. Aanvang 8 uur. Woensdag 21 oktober. Emigratievoor- lichtingsbijeenkomst over diverse landen in het Gewestelijk Arbeids bureau, ’s avonds 8 uur. Donderdag 22 oktober ’s avonds 8 uur Klaverjas: n in „De Corner”, Prins Hendrikkade 18. Deze ver. verzoekt de raad financiële steun voor het aanschaffen van gym- nastiekmateriaal en toestellen benevens f 1000.voor de bouw van een kleed- hokje, welk bedrag destijds reeds aan de sportvereniging is toegekend maar later weer is teruggestort in de gemeen tekas. B. en W. stellen voor dit stuk in hun handen te stellen voor advies. in een prenten De diaconie der Herv. Gemeente te Oosthem heeft de burgerlijke gemeente verzocht deze draaibrug van haar over te nemen. Reeds sedert 1933 betaalt Wymbritseradeel jaarlijks f 50.als bij drage in de onderhoudskosten en in 1952 droeg het f 3000.bij in de herstelkos- ten. De burgerlijke gemeente heeft zich dus steeds in zekere mate verantwoor- Zaterdag 24 oktober. Vergadering van Volmachten Waterschap „Heeg”, voorm. 9.30 uur in Café B. Westra te Heeg. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementsprij» f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. De belangstelling voor kerkconcerten is hier ter stede hopeloos. Dat bleek ook donderdagavond weer, want bij het con cert dat door de beroemde negerzanger Henry Blackmon en de bekende organist Koos Bons gegeven werd, was weinig publiek aanwezig. Precies honderd be zoekers staarden over tienmaal zoveel lege zitplaatsen de holle ruimte over. Beschamend en ontmoedigend. Bescha mend voor de vele muziekliefhebbers. Ontmoedigend voor hen die een en an der organiseerden. Welke impresario durft het aan hier in de toekomst nog kerkconcerten voor te bereiden? Nie mand immers Derhalve zien wij weinig perspectief meer voor het houden van dergelijke concerten. Wat het gebodene aangaat, dat was in één woord: voortreffelijk Henry Blackmon wij hoorden hem hier reeds tweemaal eerder gaf veel te genieten in de aria’s van Bach en Handel, maar in een vijftal Negro Spirituals, vooraf door hemzelf in goed verstaanbaar Ne derlands toegelicht, was hij onnavolg baar! In „I Got a Robe” en „Didn ’t My Lord Deliver Daniël” heftig en be wogen en in „Swing low, Sweet Cahriot” gevoelig en teer. Beurtelings met groot volume of mezzo-voce zingend was dit 27 oktober. K.L.M.-avond in Amicitia. Medewerking van Klaas Westra en Martin Bomers. Verto ning films. Een bankbediende die vrijdagmiddag voor een paar duizend gulden had ge wisseld bij het bijkantoor van de Neder landse Bank alhier, miste bij het natel len ten kantore een bedrag van f 1000. Het geld (honderd briefjes van tien) werd gevonden door de 16-jarige Cor nells Bruinsma, die er onmiddellijk mee naar het politiebureau toog. De eerlijke vinder mocht een flinke beloning in ont vangst nemen. De bankbediende heeft waarschijnlijk het bundeltje bankbiljetten verloren toen hij op de fiets sprong. Pietersma vormden het eerste bestuur zonder feit vermeldde dat de heer Pie- van H.J.S.C. In de competitiewedstrijden HJSC er ook zijn. Het eerste staat op ’t ogenblik bovenaan in de 4e klas KNVB met 31 doelpunten uit zes wedstrijden en 3 tegen. Een mooie pres tatie. Het tegenwoordig bestuur, bestaande uit de heren P. Koopmans, J. Haagsma, BOZUM. Vrijdag werden hier in café Hoekstra films van het Roode Kruis-werk vertoond nadat ’s middags de kinderen er al van hadden genoten. Deze films vielen zeer in de smaak en 29 nieuwe leden wer den gewonnen. Er was veel publiek, en enkelen er van wonnen bij de verloting van door patiënten vervaardigd werk nog een prijs ook. Vrijdag a.s. spreekt voor deze club de heer Frans Kramer, propagandist van het blad „De Hondenwereld” over: De hond door de eeuwen heen. Voor bijzonderheden zie advertentie in dit nummer. P. Pietersma, Joh. Wittermans en J. Nauta, heeft dan ook gemeend dit ju bileum niet onopgemerkt voorbij te la ten gaan en hield daarom donderdag een feestavond, die verzorgd werd door het gezelschap „Friso” uit Leeuwarden. Na een kort openingswoord van voor zitter Koopmans, waarin hij als een bij- tersma van de oprichting af het beheer heeft gehad over de kas en de tegen woordige secretaris, de heer Haagsma, deze functie ook al acht jaar heeft ver vuld, was het woord aan „Friso”, dat met z’n nieuw programma „Hwer gean wy hinne?” de zaal zó wist te boeien, dat men het jammer vond toen het doek voor de laatste maal dicht ging. optreden ook nu weer een uitzonderlijke gebeurtenis. Blackmon beschikt over een fraaie stem, vooral in het baritonale, en zijn ademtechniek is hoog opgevoerd. Zijn voordracht was diep-doorleefd en door deze verrukkelijke zang voerde hij het ademloos luisterend publiek naar onge kende hoogten. Zijn interpretatie van deze Spirituals was indrukwekkend en ontroerend tegelijk. Henry Blackmon besloot met „Crucifixion”, dat, zonder begeleiding gezongen, diepe indruk maakte. De organist Koos Bons begeleidde de zanger nauwkeurig, kleurrijk en fijnzin nig. Hij wist zich alszodanig zeer te onderscheiden. Ook in de solostukken (begonnen werd met de Toccata in F van Bach) toonde Bons zich een vaardig or ganist. Het Concerto, no. 2, in Bes van Handel werd eveneens licht en transpa rant tot klinken gebracht. De Pastorale van C. Franck gaf de organist gelegen heid zich in een geheel andere stijl te uiten. De registratie was met zorg ge kozen, zonder overdreven romantische tinten. Het slotnummer bestond uit een improvisatie over Psalm 24 5. Ook op dit interessante, doch moeilijke terrein bleek Koos Bons reeds goed thuis te zijn. Zijn improvisatie over enkele the ma’s, ontleend aan het koraal, was goed voorbereid. Dat bleek ook uit de verdere ontwikkeling. Het geheel was min of meer klassiek van opzet. Ook zijn klankidioom is geenszins modern, maar gezien de vorm waarin het st: x, al spelende, gegoten werd, zeker aiszo- danig aanvaardbaar. Het middengedeel te deed het als fugato beter dan als fuga, want na de expositie volgde ons inziens een veel te korte ontwikkeling. Overigens was het een genoegen naar deze compositie-aan-het-orgel te luiste ren. Het werd verder een uitstekend ge heel waarin, aan het slot, de koraal- melodie beurteling in pedaal en manu alen naar voren kwam. Met een pom peus Coda besloot Bons zijn knappe im provisatie. J.N. B. en W. adviseren De Onderlinge Brandwaarborg Maat- schappij te Woudsend is gegadigde voor een bouwte?rein aldaar, ten oosten van de weg naar Indijk, nabij de reeds vroe ger door genoemde maatschappij aldaar gebouwde woningen. Voor dit preceel, groot 575 m2, geldt de algemeen voor bouwterrein geldende prijs van f 10,— per m2, met welke prijs koopster ac- coord gaat. Overname in eigendom, onder houd en beheer van de draaibrug over de Bolswardervaart te Oosthem. In Aere Perennius werd zaterdagmiddag een door het C.N.V. uitgeschreven ver gadering gehouden van christelijke be sturenbonden uit Sneek en omgeving, waarin na gebed, Schriftlezing en zang de heer S. J. van Dijk ,als voorzitter de aanwezigen en in ’t bijzonder de spreker de heer K. de Boer .secretaris van het Verbond .hartelijk verwelkomde en met dankbaarheid een terugblik wierp op het 50-jarig bestaan van het Verbond. Nu mogen we wel de vraag stellen of de afdelingen en de besturenbonden het werk van de organisaties zullen voortzet ten, want meermalen hoort men de klacht dat er voor de leden niet veel aardigheid meer aan is want alles wordt van boven af geregeld en de leden heb ben maar ja te knikken. Spr. wijst er op, dat we vooruit moeten zien, want er is nog een massa werk te doen, veel is er wat nog veranderd moet worden, doch waarvoor vele leden helaas koud blijven. Wat wij door het C.N.V. hebben ontvangen, moeten wij aan an deren doorgeven, waardoor de ere Gods verhoogd zal worden. De heer De Boer besprak daarna een zestal vragen. De allereerste luidde: Wat zijn de spelregels voor de vrijere loon politiek en leveren deze naar uw oordeel nog moeilijkheden op? De loonpolitiek is een zeer belangrijk vraagstuk geworden voor een goede op lossing waarvan meerdere instanties zijn ingeschakeld, zoals bv. de regering, de S.E.R. en de vakcentralen. Door die in schakeling worden er evenwel verschil de oplossingen gelanceerd, waardoor het uiterst moeilijk wordt tot een verant woorde oplossing van het vraagstuk te geraken. Het C.N.V. is voor de vrije loonpolitiek .omdat een andere regeling niet als rechtvaardig mag worden be schouwd. Er is een plan geopperd voor de mogelijkheid van de verhoging der lonen, waarbij de opvoering van de pro ductie een gelijk aandeel zou moeten uitmaken. Van enkel verhoging der lo nen vreesde men vermindering van de uitvoer. De invoering van de vrije loon politiek zou dan als een lijn die oploopt worden voorgesteld. De vraag was daar na van welk tijdstip deze verhoging moest worden gerekend. Spr. zegt, dat al deze voorstellen enz. een moeilijk ob ject vormden om daaruit een aanneem baar geheel te verkrijgen. Deze zaak is niet zo gemakkelijk, vooral niet voor de gewone leden. Daarom is de vraag gewettigd of er in de plaatselijke of regionale organisaties voldoende be langstelling is voor bestudering van deze problemen. Is ons kader voldoende ge schoold en gevormd om de taken, die uit de invoering van nieuwe opdrachten voortvloeien, ook met kans op succes op zich te nemen. Dan is er nog het pro bleem van de niet-meelevende leden, wat doet men om de afstand tussen lei ding en leden ter plaatse te overbrug gen? De laatste vraag luidde: Zijn er plannen, die door de gehele beweging ter plaatse worden gedragen, om de pro paganda gemeenschappelijk ter hand te nemen? Wat denkt men te doen om de ongeorganiseerden lid van de christelijke vakbeweging te maken? Na een korte pauze werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waar van meerdere leden gebruik maakten. De spreker beantwoordde de vragers, waarna hij met gebed de vergadering besloot. NIJLAND. Na een lange tijd van stilte en mooi weer, kondigde zaterdag de radio een storm aan met windkracht 8. Die storm had zondagmorgen tot gevolg dat een viertal palen van het bovengronds elektriciteitsnet bij het Hartwerder tolhek het begaven. Het gevolg was dat zij die op dit net waren aangesloten, nu plotse ling zonder stroom kwamen te zitten, wat natuurlijk veel ongerief veroorzaakte. On geveer elf uur kwamen in regen en wind de auto’s met de werkploegen van Electron Breda, die in ons dorp gehuisvest zijn en deze mochten het genoegen smaken de zaak weer voor elkaar te krijgen. Voor hen dus een drukke zondag. B. en W. adviseren De provincie Friesland is eigenares van het perceel grond groot 395 m2, ge legen op de hoek van het Heegermeer en het Nauw Vliet, waarop tot voor en kele jaren de inmiddels afgebroken pro vinciale betonningsloods stond. Dit per ceeltje grond is geheel ingesloten door het onlangs van de heer E. Bouma aan gekochte terrein voor het te stichten watersportcentrum. Ter afronding van het geheel is het gewenst, dat ook ge noemd perceel van de provincie wordt aangekocht. De provincie Friesland is bereid dit perceel af te staan voor de prijs van f 500,totaal. Deze prijs is n?.r onze menng redelijk. Wij stellen u dan ook voor tot deze aankoop te be sluiten. Verkoop bouwterrein te Wouds end. fraai zilverwerk en gouden sieraden. In het trappenhuis verscheide ne schilderijen van familie leden, grote en kleine, mooie en minder mooie, o.a. van Gerrold Juckema Cammingha, Joh. Rengers en Gerrold Ruurd van Burmania. Boven vinden we rechts twee slaapkamers, waarvan verschillende oude hangen en links een slaapkamer en een studievertrek met een prachtige Biblio theek, waarin vooral veel werken van Friese geschiedschrijvers, b.v. Foeke Sjoerds en Schotanus. Hierboven is de iolder. Er is, naar wij vernemen, nog gelegen heid zich aan te melden voor deelneming aan de cursussen voor volwassenen wel ke het departement Sneek van de Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen dit seizoen organiseert. Wij brengen nog even in herinnering welke cursussen dit zijn. Een cursus huisschilderen te geven door de heer Smit op 6 achtereenvolgende woensdag avonden, een timmercursus te geven door de heer Bosma op 10 achtereenvol gende woensdagavonden en een eenvou dige electriciteit- en soldeercursus te ge ven door de heer Broekhuizen eveneens op woensdagen en vermoedelijk gedu rende zes avonden. Niet alleen leden van het Nut, ook niet lede r kunnen deelnemen. Was men aan vankelijk van plan met de cursussen op 15 okt. te beginnen, deze datum is naar een later tijdstip verschoven. Men kan zich voor deelneming melden bij mevrouw E. Gorter-Jansma, Stations straat 9, telefoon 2408. Donderdag 22 oktober ’s avonds 8 uur: De Zwendelaar. B. en W. stellen de raad voor, om in de vergadering van hedenavond te be sluiten voor de verdere duur van het cursusjaar 1959-1960 van de Gemeente lijke Handelsavondschool als directeur te benoemen de heer K. A. Duran te Bolsward. In de onlangs gehouden „Sterrit van Am sterdam” voor motorpolitie slaagden de beide Sneker agenten C. Nijhuis en S. v. d. Zee er in, van de 150 deelnemers de elfde plaats te bezetten. De I.W.G.L. heeft een plan ontworpen tot aansluiting op de waterleiding van de dorpen Roodhuis en Hydaard in Hen- naarderadeel en van een deel van Tirns (Annaburen) in Wymbritseradeel. Het betreft hier de aansluiting van totaal 116 percelen, waarvan 9 in laatstge noemde gemeente. De investering hier voor wordt door de I.W.G.L. op f 230.000 geschat, het jaarlijks tekort op f 7600, waarvan f 7000.ten laste van Hen- naarderadeel en f 600.— ten laste van Wymbritseradeel zou komen. Dit tekort zou gedurende 35 jaar lopen. De I.W. G.L. is bereid met Hennaarderadeel en Wymbritseradeel garantie-overeenkom- sten te sluiten, waarbij de gemeenten zich verplichten de jaarlijkse exploita tietekorten te vergoeden. Zo’n overeen komst biedt de mogelijkheid dat het ge bied later voor een rijkssubsidie in aan merking komt als ook voor de versprei de zg. super-onrendabele percelen waar voor de investering aanzienlijk meer dan f 1000.per perceel bedraagt een rijks- subsidieregeling tot stand komt. Voor het verhaal van de gemeentelijke bijdrage in het tekort kan in dit geval geen baatbelasting dienen daar het slechts een tiental belanghebbenden be treft. De bewoners van de percelen Tirns no. 6, 7, 10, 11, 13 en 14 (12 en 15 staan leeg) hebben zich echter bereid verklaard jaarlijks hun aandeel in het tekort van f 600.bij te dragen. De ei genaar van perceel 8 is daartoe niet genegen omdat hij niet tot aansluiting wil overgaan in verband met door hem getroffen maatregelen voor een eigen watervoorziening. Dit brengt mede dat aan het jaarlijks bijeen te brengen be drag ongeveer f 98.ontbreekt, doch B. en W. menen dat de aansluiting van Annaburen daarop niet mag afstuiten en dat daarom op grond van de ge vraagde garantie de gemeente deze f 98.per jaar zal moeten betalen. Mocht de betrokkene te eniger tijd toch aansluiting wensen, dan zal hij eerst de voor hem door de gemeente betaalde bij drage vermeerderd met 4 rente per jaar moeten betalen. Daar de belangen van de volksgezondheid met de aanslui ting van Annaburen zijn gediend en ook belanghebbenden er mee zijn gebaat, stellen B. en W. voor de overeenkomst aan te gaan. Verkenningseenheden gesteund door luchtstrijdkrachten, vangen hun actie aan in Overijssel en zullen in N.W. rich ting trachten op te rukken tot in de om streken van Leeuwarden en Dokkum. Maandag 19 oktober, v. d. Meulen’s Boekenspaarclub. Lezing door D. v. d. Meulen in foyer van Amicitia. Woensdag 21 oktober ’s avonds 8 uur bovenzaal Hotel Hanenburg. Film avond Volkstuindersver. „Nut en Genoegen”. Woensdag 21 oktober. Feestmiddag voor de Melkbrigadiertjes in „Ons Ge bouw” met Peter Pikos, Dick Har- res en Leonard de Vries. In de keuken en de kamer daarboven wonen de huis bediende en zijn vrouw, de heer en mevr. Dijkstra. Ook deze fraaie grote keuken is een lust voor het oog met het vele koperwerk en de betegelde mu ren. Hier achter de bijkeuken. Deze vertrekken liggen in het koetshuis achter de garage. Tenslotte nog even een aanvul ling op het stukje over het bos. Ik hoorde nl. nog van oude IJs- brechtumers dat het in de vorige eeuw groter was dan tegenwoordig maar dat Jon ker Jan een gedeelte heeft la ten rooien. In zijn tijd strekte het zich uit tot de z.g. oude dijk, die loopt van het oude tolhuis naar de Hemdijk. Tot cnlerwijzer aan de Eben Haëzer- I "?hoox alhier is benoemd de heer S. a, thans onderwijzer aan de School voor C.V.O. te Kollumerzwaag. Zaterdagmorgen kwamen de heer Feenstra uit Bilthoven met vrouw, zoon en vader, de directie, de bedrijfsleider, oude en jonge kantoor- en magazijn vrienden en de andere vertegenwoordi gers van het bedrijf in het kantoor bij een om het feit te gedenken dat de heer Feenstra 40 jaar geleden zijn loopbaan bij de firma aanving. Er heerste direct een gezellige onge dwongen sfeer. De oudste firmant de heer J. A. Nooitgedagt sprak de jubilaris toe. Hij schetste hem, die als jongen van 14 jaar het kantoor betrad, als iemand, die zich terstond van de goede kant liet zien. Zijn werkijver was groot. Na 11 jaar, en goed ingewerkt, werd hij aangesteld als vertegenwoordiger. Hij koos als standplaats het centraal gelegen Bilthoven en gaf zich geheel voor de zaak. Dikwijls hoorden wij van onze klanten: „U hebt een goede vertegen woordiger” en wij zijn er van overtuigd, dat mede door Uw werk onze omzet ge weldig gestegen is, aldus de heer Nooit gedagt. Wij zijn U daar recht dankbaar voor. Als blijk daarvan bieden wij me vrouw en U een bloemenmand aan. U zult straks een nieuwe woning in U- trecht betrekken en omdat we weten dat U veel van boeken houdt, mag U van de directie een boekenkast laten aanbren gen in overeenstemming met het verdere meubilair. Directeur Tj. Nooitgedagt vertelde grappige tonelen uit beider jongensja ren. De jongste firmant drs.J. J. Nooitge dagt schetste de heer Feenstra als een dynamisch man, die het contact met .de klanten op hoog peil houdt. Hij illu streerde dit mét talrijke voorbeélden en stond verder stil bij de bijzondere gaven van de jubilaris als declamator en op cultureel terrein. Speciaal op het gebied der Friese literatuur heeft hij zijn spo ren verdiend. Spreker eindigde met de wens, dat de heer Feenstra nog vele ja ren het elan mag bezitten om zijn zo 'verdienstelijk werk voort te zetten. De jubilaris dankte voor de felicitaties, de goede wensen, de waarderende woor den en de fraaie cadeaus. ritme van denis hebben bezig gehouden willen we eens een kijkje nemen in het slot zoals het er tegenwoordig uitziet. In de gang vallen ons op de verschillende rouwbor- den, de gebeeldhouwde kast, het fraaie tafeltje en verder natuurlijk de twee be roemde schilderijen, waarvan een van een leerling van Jan van Scorel, voor stellende Joost van Okkinga, zijn vrouw Luts van Minnema en hun kinderen: Hero en Richt. Het andere is veel be kender want het is een der zeer weinige schilderijen die over zijn van Adriaen van Cronenburg 15251605). Dit schilderij is uit 1552 en stelt voor een zesjarige jongen uit het geslacht Cam mingha. Rechts in de gang is er— eerst de eetkamer, waarin we fraaie staaltjes van schrijnwerkerskunst aantref fen, o.a. een kastje met dé voorstellingen van geloof, hoop en liefde. Verder een aantal familieportretten en een kast met prachtig zilverwerk en oud porcelein. Aan de rechterzijde dan ver der bij een trapje op de slaap kamer en daaronder de gang naar de woning van de huisbe diende en een studeerkamer. Links in de gang vinden we de werkkamer van de en verder de zitkamer met een serre. In de zitkamer weer familieportretten, delijk gevoeld voor de instandhouding van deze draaibrug terwijl het eigenlijk toch niet tot de taak van de diaconie behoort deze brug, die ook voor het dorp van belang is, in stand te houden, al liggen aan de bestaande situatie mede historische oorzaken van kerkelijk belang ten grondslag. Deze en andere overwe gingen geven B. en W. aanleiding de raad te adviseren de draaibrug over te nemen, behalve de bediening van de brug voor de scheepvaart, welke steeds door de diaconie is verzorgd en waar voor zij tol kan heffen. De door de dia conie aangeboden brugwachterswoning zouden zij daarom ook niet willen over nemen. De tegemoetkoming welke de gemeente ree/s sedert 1926 gaf in de be- dieningskosten, nl. f 100.per jaar, kan gehandhaafd blijven. Aan de overneming kan h.i. niet het betalen van een af koopsom worden verbonden, omdat de gemeente sinds 1933 practisch het on derhoud leeds voor haar rekening nam. Twee geldleningen. B. en W. stellen voor twee geld leningen met de n.v. Bank voor Neder- landsche Gemeenten aan te gaan voor dekking van reeds goedgekeurde kapi taalsuitgaven. De ene lening is groot f 70.275,koers 100%, looptijd 19 jaar, rente 4%%, aflossing in 5 termijnen. Geen kosten. De tweede lening f 79.000, koers 99!/s, looptijd 25 jaar, rente 4V2%, aflossing in 25 gelijke termijnen. Geen kosten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1