Annaburen krijgt waterleiding Amateur-tuinders van Nut en Genoegen” bijeen Mooi initiatief van jeugdafdeling Kon. Zeilver. Sneek Vara-vrienden waren „een avond in Saint Germain des Prés Bioscoopnieuws WYMBRITSERADEEL ULST van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Het Sneeker Ni«Mwibl«l is e«n gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ïi Donderdag 22 okt. 1959 114e jaargang no. 85 Redikteur: L. K1EZEBR1NK 99 99 Een kinderboekenmarkt HOOG BEZOEK AAN NIJMEGEN 1 Amicitia brengt première van Toon Hermans „Moutarde van Sonaansee Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Een vrolijke foto, genomen tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Nijmegen. Hier verlaat de Koningin de Schepenhal en zwaait zij naar de enthousiast jubelende mensen. „De lytse stuit” Brand in scheepslading Sisal Oanriding SNEEKER NIEUWSBLAD De zeileigenschappen Aankoop perceel grond te Heeg. Ingekomen stukken. Een goede greep Verkoop bouwterrein te Woudsend Geen geld en toch geen zorgen. Geldleningen. Bezwaarschrift. Wijzigingen gemeentebegroting 1959. Het werd zal Saint Germain des Frés. i Het is te hopen, dat mede dank zij het initiatief van de Koninklijke, waarover men in een advertentie in dit nummer meer bijzonderheden kan vernemen, het volgende jaar ook op het Sneekermeer de jeugd in grote getale in dit sierlijke en stabiele bootje zal verschijnen. of bloemen SCHARNEGOUTUM. De grief van de kaatsers was vorige week zaterdag niet dat ze op de korfballers moesten wach ten, maar omdat er een korfbalwedstrijd die tenslottte niet doorging, zou worden gespeeld, ze zelf op een kleiner veld moesten spelen. Dit ter verbetering van een bericht in het vorig nummer. Verschiint MA*ANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Het bezwaarschrift van de heer R. K. Falkena te Koufurderrige tegen de hem opgelegde aanslag in de wegenbelasting over 1958 gaf alleen de heer Brouwer aanleiding tot een opmerking. Deze is van mening dat, hoewel het perceel van de heer Falkena niet direct aan de weg ligt, hij daarvan toch gebruik maakt. De voorzitter meende dat dit wel op een beroep bij Ged. Staten zal uitlopen. Dat is trouwens de man zijn goed recht. Het recht moet zijn beloop hebben. Het voorstel van B. en W. het beroep af te wijzen werd daarna z.h.s. aangenomen. De voorstellen van B. en W. tot het aangaan van twee geldleningen resp. gr. 70.275,- en 79.000.,- met deN.V. Bank voor Nederl. Gemeenten en kastgeldle- ningen voor het 4e kwartaal 1959 gingen zo onder de hamer door.. (Dit voorstel en de andere werden reeds opgenomen in ons nummer van maandag jt) De HeerAbma vond de prijs van 500,- wat stijf wat de voorzitter beaamde, maar volgens hem is dit een kwestie van appreciatie. De gemeente kan het perceel echter niet missen en moet het daarom wel kopen tegen de taxatieprijs. Het ligt echter op een zeer gunstig punt en spr. geloofde dat het bij publieke ver koop meer opgebracht zou hebben. Met dit stuk is de zaak ook compleet zo ant woordde spr. nog op ee> desbetreffende vraag van de heer Visser. Het voorstel werd hierna z.h.s. aange nomen. Tom (Dorus) Manders, „meneer’ Cor Ste(jn, Het Hotscha Trio bestaande uit Geert van Driesten, Jan Vuik en Joop Heyman, de chansonniêre Sonja Oos- terman en Marius Monkau, dat was het TV-artisten de En De Gemeenteraad van Wymbritseradeel besloot hedenmorgen eenstemmig 98 gul den per jaar bij te dragen in het tekort dat aansluiting van de percelen no. 6, 7, 10, 13 en 14 te Tims (Annaburen) aan de Interc. Waterlei 'ing 35 jaar lang ieder zal opleveren. Dit betekent dus, dat de bewoners van deze woningen binnenkort niet meer van de regen en hun regenwaterbak afhankelijk zullen zijn. Een aantal rapporten en jaarverslagen werd ter inzage gelegd voor de leden. Nagekomen waren verzoeken van het bestuur der Geref. school te Scharnegou- tum om medewerking voor het aanschaf fen van een nieuwe methode voor zang en muziekonderwijs; van het bestuur der bijz. school te Abbega om medewerking voor het bouwen van een fietsenberg- De voorzitter lichtte dit voorstel nader toe. De directie van de Brandwaarborg- maatschappij Woudsend heeft dit perceel niet direct nodig, maar wil het alleen met het oog op plannen voor de toekomst aankopen. De Raad ging eveneens z.h.s. met dit voorstel accoord. Overname draai te Oosthem. De voorzitter gaf eerst een kleine rec tificatie op het voorstel van B. en W. De bediening van de Draai komt niet bij de gemeente zoals daarin vermeld, maar blijft bij de Diaconie der Herv. Gemeen te. De heren Osinga en Grondsma hadden gaarne gewild dat de gemeente deze be diening ook overgenomen had, en de heer Abma had zich ook al afgevraagd, waarom deze bij de Diaconie moet blij ven, maar volgens de voorzitter kan het dorp de moeilijkheden aan de bediening verbonden gemakkelijker zelf en vlug ger oplossen dan de gemeente. Er zal waarschijnlijk wel iemand gevonden worden die de draai op een aanvaardba re wijze wil bedienen, in de kosten waarvan de gemeente 100,- per jaar bijdraagt. De scheepvaart heeft er overi gens weinig meer te betekenen. Na nog enige verdere besprekingen, werd ook dit voorstel met een hamertik afgedaan. Alle 15 leden waren aanwezig toen de voorzitter jemeester J. van Hout de ergadering om half negen op de gebrui kelijke wijze opende. Dit vreege tijdstip stond in verband met de jaarlijkse in spectietocht door de gemeente welke na afloop van de bijeenkomst gemaakt werd voor de begroting 1960. Met het op het water brengen van de „Flits”-jachtjes heeft de Noord Nederl. Watersportbond een goede greep gedaan. Dit bewijst wel de zeer snelle groei van deze nieuwe klasse. In april 1959 waren er nog maar zes van deze scheepjes in de vaart, doch daarna hebben diverse jachtwerven nog vele Flitsjes afgeleverd en zijn er ook nog 43 bouwpakketten ver kocht. Momenteel zet een firma te He renveen een serie van 50 bouwpakketten op sta pel voor de binnenlandse markt. Hon derd zgn. „Kits” werden besteld voor Amerika, meerdere pakketten en twee complete jachtjes gingen naar i en één „kit” naar Nieuw Guinea. In ons land zijn de bootjes o.a. verspreid over Rotterdam, Delft, Den Haag, Voor burg, Amsterdam, Loosdrecht, Hilversum, Doetinchem, Deventer en in het Noorden het gebied van de N.N.W.B. De verklaring van dit succes moet wor den gezocht in de combinatie van vele factoren. Voorop staat dat het bootje het goedkoopste volwaardige zeiljachtje is voor de jeugd. Zeer goede Friese jacht werven leverden de Flits keurig afge werkt. geregistreerd en wedstrijdklaar af voor 875,maar in amateurbouw komt men al voor 475,klaar. Daar voor dient dan het bouwpakket. Deze pakketten zijn zeer precies afgewerkt en tot in de kleinste bijzonderheden com pleet. De spanten zijn reeds geschroefd en gelijmd en alle onderdelen praktisch geheel afgewerkt. In die 475,zijn tevens het auteurs recht en de bouwtekeningen begrepen. Verder bevat het een zeer uitgebreide bouwhandleiding voor amateurs. Momenteel levert een firma in Kootster- tille ook half afgewerkte casco’s, waar van de spanten zijn gesteld en de huid, dek- en bodemplaten zijn aangebracht. Met bij levering van de rest van de mate rialen, beslagen en tuigage is de prijs hiervan 675, Een aantal besluiten van Ged. Staten houdende goedkeuring van diverse raadsbesluiten werd voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geschiedde met een schrijven van de Minister van Bin nenlandse zaken betreffende verlenging der goedkeuring van de Verordening op de heffing en invordering van begrafe nisrechten. Een verzoek van het bestuur der Sportver. Scharnegoutum tot het verle nen van financiële steun voor het aan schaffen van gymnastiekmateriaal en -toestellen en het beschikbaar stellen van 1000,voor de bouw van een kleed- hokje werd in handen van B. en W. ge steld om advies. Naar wij vernemen, heeft de Kon. Zeil vereniging Sneek in haar jeugdafdeling het plan opgevat aan jongens tot en met 16 jaar de gelegenheid te geven onder deskundige leiding zelf een boot de bekende jeugdboot „Flits” te bouwen. Ook zij die niet een boot voor zichzelf bouwen maar zich hierin toch willen bekwamen kunnen meedoen. Naast dit zelfbouwen wordt aan de jon gelui les gegeven door de heren H. Stam directeur van de Eerste Friesche Zeil- school, Dr J. W. v. d. Zijpp en J. Lassche, over wedstrijd-taktiek en -techniek, het wedstrijdreglement en het binnenaanva- ringsreglement, terwijl verder in het volgende seizoen oefenwedstrijden zul len worden gehouden om het geleerde in praktijk te brengen. Dit nieuwe en prijzenswaardige initiatief van onze oudste Zeilvereniging kan ge zien worden als een voortzetting van het fraaie en vruchtbare werk dat zij daar voor reeds voor haar jeugdleden met de Pluisjes gedaan heeft. Verschillende nu reeds bekende jeugdige Sneker wed- strijdzeilers hebben hun opleiding in deze scheepjes gekregen, maar helaas moest dit werk worden stopgezet we gens het ontbreken van een leider. heim van de kinderen Wel wordt er van hen verwacht dat ze iets over de door hen beheerde boeken en de schrij vers daarvan kunnen vertellen. Volwas senen en kinderen die ’s middags de kinderboekenmarkt komen bezoeken, nadat om 2 uur een officiële opening heeft plaats gehad, mogen dus gerust iets vragen over de boeken aan de kin deren die in hun kraampjes achter hun boeken zitten. Ze vormen groepjes van zes kinderen wat de één niet weet, zal allicht de ander weten Er zal waarschijnlijk een verhaal worden ver teld, dat voor het gehele land in de kin derboekenweek wordt aangewezen. Kinderen die de kinderboeken markt bezoeken, denk hieraan: We gaan goed gemutst naar dit boeken feest. Zet dus een aardige muts op die je zelf gemaakt hebt naar aan leiding van een boek of een ver haal, of een figuur uit de geschiede nis. Denk eens aan Abeltje, Daan- tje, Pinkeltje, Jacoba van Beieren enz. Van half drie af zal de boekenmarkt geopend zijn. Vanzelfsprekend zijn „grote” belangstellenden even welkom als vrienden en vriendinnen van de jon ge boekhandelaren voor één dag, die trots hun boekenstalletje willen tonen en graag bestellingen willen noteren. In de lading sisal, bestemd voor Lankhorst Touwfabrieken alhier, aan boord van de 218 ton metende motor- klipper „Avontuur” van de heer G. Ben jamins te Hoogeveen, die bij de heer S. Velleman aan de Geeuwkade voor de wal lag, is gistermiddag brand uitge broken. Vermoed wordt, dat deze brand is ontstaan bij het afbranden van een onderdeel der zijboordmotor op het voor dek welke motor aan de heer Velleman verkocht was. Bij dit afbranden is een gaatje in het dek ontstaan en waar schijnlijk zijn daardoor vonken in de sisal terecht gekomen. Omdat het vuur zich in korte tijd over het gehele schip verspreidde is het echter ook niet uit gesloten dat de sisal gebroeid heeft. Hoewel de brandweer spoedig met twee motorspuiten arriveerde sloegen de vlammen, aangewakkerd door de harde wind, toen al boven de luiken uit, wat met een enorme rookontwikkeling ge paard ging. Deze vlammen waren gauw bedwongen, maar het vuur in het inwendige van de balen vrat steeds door. Dit kon pas veel later geblust worden door het schip vol water te pompen, dat daardoor aan de grond werd gezet. Het was nl. niet mogelijk de lading te los sen. De schipper deelde ons mede, dat zijn schip verzekerd is tegen brandschade. Met de 92 ton sisal, die eerst ontsmet had moeten worden alvorens ze ver werkt kon worden, zal dat zeer zeker ook wel het geval zijn. Het schip is zeer zwaar beschadigd. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementrpriji I 3,per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. van de Flits zijn beslist goed. Daarvan heeft men zich in de afgelopen zomer al meermalen kunnen overtuigen, ’t Scheepje is wel niet snelt en daarvoor ook niet ontworpen) maar het is een betrouw bare en veilige jeugdboot. Ook fn hol water. Voorts is het gèschü t voor roeien en is de spiegel dusdanig versterkt, dat er ook een aanhangmotor aan bevesiigd kan worden. De lengte over alles is 3.50 me ter, de breedte (zonder stootranden) 1.40 m, de diepgang met zwaard 65 cm. Tuig- oppervlakte totaal 71-2 m2. In onze stad heeft de heer Stam, die te vens officieel meter is van de N.N.W.B., van een bouwpakket reeds een bootje in elkaar gezet terwijl Hero Meindersma ook al een aardig eind gevorderd is met de bouw. Frenchie van „de rode Engel”. In de zondagmatinee een denderend conflict in het Wilde Westen, zonder terughouding verteld. Shelly Winters speelt er als de verleidelijke Frenchie, die in een stadje in het Verre Westen enkel een café exploiteert om er achter te komen wie haar vader heeft ver moord, een belangrijke rol in. En met haar Joel Mc Crea als sheriff Tom Ban- elite-gezelschap radio- en dat gisteravond in Amicitia de grote VARA-feestavond verzorgde. En het behoeft eigenlijk nauwelijks gezegd te W’orden, met enorm succes. een echte Dorusvoorstelllng vol vaart, afwisseling en humor, waarin „het mannetje met de bolhoed op z’n ene oor” zelf de hoofdrol vervulde. Dat velen de gelegenheid hadden aangegrepen om in- levende lijve kennis te maken met deze populaire Nederlandse cabaretier bleek uit de overweldigende belangstelling. Amicitia was tot de laatste plaats bezet. Nadat de heer I. Bergsma, voorzitter van de VARA afd. Sneek, de talrijke aanwezigen en in het bijzonder de af gevaardigden van de afdelingen Bols- ward, IJlst en IJsbrechtum, welkom had geheten, kreeg VARA’s omroepsecreta- ris, de heer J. B. Broeksz, die op deze avond als spreker fungeerde, het woord. In afwijking van de normale gang van zaken werd het ditmaal niet een propa gandistisch speechje. De heer Broeksz had daarvoor, naar hij zei, een zeer ge gronde reden: het overlijden van de oud- voorzitter van de VARA, de heer Arend de Vries. In een korte doch pakkende toespraak schetste VARA’s omroep- secretaris het leven van deze propagan dist-socialist: de onderwijzer uit Drente, die in maart 1930 als eerste bezoldigde voorzitter bij de „rode” omroep in dienst trad. Sindsdien heeft hij zich met inzet van z’n gehele persoonlijkheid voor zijn levensideaal, de VARA, gegeven. De heer Broeksz kon daar uit 'eigen onder vinding van meespreken: hij heeft tien jaren met de juist gisteren overleden oud-voorzitter samengewerkt. We kun nen hem daarom, aldus de heer Broeksz, het beste eren met voort te gaan op de weg die hij heeft ingeslagen, het groot- maken van onze omroep. BLAUHüS. Tiisdeitomiddei, tsjin trijen, die him op it tige gefaerlike krüspunt yn ’e buorren in noch al komplisearre üngelok foar. De hear H. Bleeker fan Parregea kaem fan de Tsjerkwerter dyk de buorren yn yn in persoanewein. Fan de Greonterper- dyk kaem op it selde stuit Leo van der Berg op de brommer oanriden. In oanri ding wie net meat to mijen, hwerby Leo oer de kap fan de wein hinne op de dyk tolanne kaem. Hy roun in flinke harsen- skodding op. De skea oan materiael, binammen de brommer, roun der nochal yn. plaats bij de school en van het bestuur der Ver. tot bevordering van Dorpsbe langen te Woudsend om een jaarlijkse subsidie of een büdrage in de kosten voor de twee speeltuinen aldaar werden eveneens in handen van B. en W. ge steld om advies. De cyclusfilm van donderdag 29 ok tober roept herinneringen op aan Char lie Chaplin. Het is dezelfde humor met tragische inslag welke deze Engelse film kenmerkt. Alec Guinness speelt de hoofdfiguur, de even geniale als excen trieke schilder Gulley Jimson, die be zeten is van schildersdrift en woont op een oude boot in de Theems. Hij heeft voortdurend ruzie met de oude Hickson (Frederick Leister) een kunstverzame laar, wie Gulley veel geld schuldig is en die daarom beslag legt op zijn schil derijen. Door de telefoon beledigt Jimson Hickson voortdurend, hij zegt hem zo veel nare en onnette dingen dat Gulley in de gevangenis terecht komt. Als hij wordt ontslagen is zijn eerste gang al weer naar de telefoon... Enfin, de schil der beleeft nog vee! meer avonturen en doet zijn reputatie van excentriekeling alle eer aanEen geestige en boeien de film met o.a. nog Renee Houston, Mike Organ, Robert Coote en Veronica Turleigh in belangrijke rollen. Na een korte inleiding van de voor zitter was het woord aan de heer A. G. Wunderink. Wanneer men, aldus spre ker, op avonden als deze komt dan is het altijd zeer verheugend dat er ook van de zijde van de gemeentelijke over heid belangstelling bestaat voor het werk van de amateurtuinders. Het doet dan ook prettig aan, dat de directeur van gemeentewerken, de heer de Boer, op deze voorlichtingsavond aanwezig is. Het is zo, dat de idee van „ik heb een stukje grond dat ik vol zet met plan ten” de laatste jaren steeds meer op de achtergrond wordt gedrongen. Sinds de organisatie van deze vrije tijdsbesteding steeds groter vormen gaat aannemen verandert ook de methode van het be bouwen. Nu men in Sneek de beschik king heeft gekregen over een perma nent complex dringen zich allerlei vra gen op. Zo zal ongetwijfeld, iets wat in het westen des lands reeds lang bestaat, ook hier in de toekomst de Nutstuin steeds meer veranderen in een siertuin. Het zal echter van elke rechtgeaarde amateur-tuinder, onverschillig of hij groenten dan wel speciaal Woensdagavond kwamen de leden van bovengenoemde vereniging onder voor zitterschap van de heer J. J. Ringnalda, voor een film-propaganda-avond in Zaal Hanenburg bjjeen. Het bestuur had voor deze avond de heer Wunderink van het Canada bedryfslaboratoriuni voor grondonder- zoek te Oosterbeek uitgenodigd een praatje over het wel en wee van de volkstuin te houden. kweekt, steeds het doel zijn mooie gave gewassen te telen, zowel als een maximum aan groenten te oogsten. Tijdens de kinderboekenweek die ook dit jaar weer in ons land gehouden zal worden van 2431 oktober, zal er in Sneek een kinderboekenmarkt zijn. Het initiatief hiervoor is genomen door de Openbare Leeszaal, terwijl men alle medewerking heeft gekregen van de Sneker boekhandelaren en de hoofden van alle lagere scholen. Woensdagmorgen 28 oktober zullen kleine groepjes leerlingen van de hoog ste klassen van de lagere scholen de boekenmarkt inrichten in de grote zaal Hanenburg. Ze hebben hiervoor boeken mogen uitzoeken in de hun aangewezen boekhancjel en zullen de boeken natuur lijk zo mooi mogelijk moeten etaleren op de tafeltjes. Misschien hebben zij al eer der tekeningen of knutselwerkjes klaar gemaakt, maar dat blijft nog een ge bod met het kolder-programma „Een avond in Saint Germain des Prés”. Op het toneel was een quasi-Franse kelder ruimte gebouwd waar zich de dwaze ta- freien rondom het figuurtje met z’n bol hoed, z’n sjofele plunje, z’n hangsnor en z’n paraplu afspeelden. Op z’n eigen, van radio en televisie alom bekende wij ze, hield hij het publiek enkele uren zeer prettig bezig met zijn praatjes, imitaties en liedjes, daarbij uitstekend geassisteerd door zijn onafscheidelijke begeleider „meneer” Cor Steijn, ham mondorgel. Trouwens ook de andere medewerken den hadden een belangrijk en zeer suc cesvol aand’.el in het programma. Sonja Oosterman met passende liedjes, de mondaccordeon-virtuozen Geert van Driesten, Jan Vuik en Joop Heyman te zamen het Hotcha-trio vormend, en de jonge Surinaamse zanger Marius Mon kau. De technische leiding berustte bij Tony Labru, de belichting was in han den van Henk Buding en de (fraaie) kostuums waren ontworpen door Char les van Limburg. We mogen dan ook ge rust zeggen dat dit VARA-feest één van de meest geslaagde van de laatste jaren is geweest. nam* van Toon Hermans’ eerste Nederlandse speelfilm „Moutarde van Sonaansee” draait hedenavond wel in een galavoor stelling te Amsterdam, maar die is al- leen voor genodigden. Ons Amicitia Theater brengt dus morgenavond tege lijk met een Amsterdamse bioscoop in een open voorstelling werkelijk de pre mière van Hermans’ film. Ze zal hier in Sneek t.e.m. maandag vertoond worden. Hermans zegt zelf van deze film: „Nu men zich allerwege in de internationale filmproductie bezig houdt met over het algemeen lugubere en hartverscheuren de taferelen op de mensheid los te laten, heb ik gemeend eens een kransje te moeteq vlechten van wat eenvoudige al ledaagse dingen, die een mensenhart wat kunnen verwarmen als de winter voor de deur staat. Ik heb niet ge streefd naar het oplossen van grote psy chologische vraagstukken, maar me bepaald tot een vriendelijk gegeven en heb naar beste kunnen een en ander ge tracht uit te werken tot een flim, wel ke ons zonder veel vraagstukken ver strooit”. Met deze bedoelingen dan schiep Hermans in deze dwaas-romantische ko medie zijn figuur Moutarde, een won derlijk mens, die handelt in antiek, maar meer dichter en dromer dan koopman is. Deze Moutarde nu raakt in moeilijk heden met de heer Braad, die een twee de worstfabriek in het wonderlijke bad plaatsje Sonaansee wil stichten op het landgoed Rothweer, het romantisch mi lieu van Moutarde. Braad schuwt om de dichter-dromer-vrij gezel uit zijn huis te drijven geen enkel middel, maar als Moutarde een andere wonderlijke fi guur, de lieftallige Engelse doktores Helen Ford ontmoet en zij zich tot el kander aangetrokken gevoelen, nadert er uitkomst. Via welk een wonderlijke intrige en kolderieke Moutarde-affaires vertellen we hier niet, dat ga men zelf maar zien in dit verhaal van ’n dichter- dromer die gelooft in de blijheid, welke opgesloten ligt in simpele liedjes en mu ziekjes. Wie zou die rol beter kunnen spelen dan Toon Hermans? Men zal hem dus zelf in de hoofdrol van Mou tarde zien, terwijl dr Helen Ford door Phyllis Lane wordt gespeeld. Een hele reeks andere spelers van goede naam treedt naast dit tweetal op. Behalve het scenario, zijn ook de muziek en décors van Hermans. De muzikale leiding en de arrangementen worden verzorgd door Dolf v. -d. Linden, de orgelmuziek door Piet van Egmond. In alle avondvoorstellingen hier in het Amicitia Theater speelt aan het Ham mondorgel Jopie Roukema, bekend van de radio en van grammofoonplaten. ning. Aan het eind van een film vol actie, die boeit en vermaakt, ziet men ze samen in een cel. Waarom? Dat ga men maar zien. Na deze enigszins ernstige inleiding kwamen Dorus en z’n „gabbers” aan Grondonderzoek. Wanneer iemand dus de beschikking over een perceel grond heeft, spelen in eerste instantie twee factoren een voor name rol. Dit zijn de grondbewerking en de bemesting. Wanneer men weet dat grond uit een groot aantal stoffen be staat en deze stoffen in de juiste ver houding tot elkaar moeten voorkomen wil de plant goed gedijen, dan blijkt hieruit dat men de juiste samenstelling van zijn eigen grond moet weten tenein de eventuele tekorten aan sommige stoffen door middel van een bepaalde bemesting op te kunnen heffen. De twee genoemde factoren zijn dus onverbreke lijk aan een derde factor verbonden, nl. het grondonderzoek. Aan de hand van zeer duidelijke voor beelden toonde de heer Wunderink de slechte ontwikkeling van planten aan, welke in grond leven die niet de juiste samenstelling heeft. Op een boerderij' waar men op een bepaald stuk land door bemesting het kaligehalte te veel opvoert, gaat de kalk en het magne sium in de grond zakken en gaan de koeien in het voorjaar onherroepelijk aan de gevreesde kopziekte lijden. Goe de bemesting vereist dus een bodem onderzoek, zodat men vooruit weet „mijn grond voldoet aan de eisen welke voor een goede ontwikkeling van dé plant nodig is”. Hoewel particulier bo demonderzoek nogal prijzig is, bestaat er voor de verenigingen gelegenheid col-1 lectief onderzoek aan te vragen, hetgeen de kosten aanmerkelijk verlaagt. Een juist bemeste grond betekent dan ook verantwoord tuinieren en geeft steeds een grote voldoening. Ter illustratie toonde de heer Wunde- rink een aantal kleuren-dia’s van goede en zieke planten, benevens een aantal plaatjes over de schoonheid van een aantal goed aangelegde volkstuin complexen bij de grote steden. Tenslotte werden nog een paar films vertoond be treffende grondonderzoek en de geneug ten van een eigen moestuin. Als slot van deze leerzame avond werd het woord nog gevoerd door de heer T. Kempenaar van Drachten als hoofdassistent van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. De heer Kempenaar sprak zijn voldoening uit over de pret tige samenwerking van het gemeentebe stuur van Sneek met de plaatselijke vereniging. Wanneer men hier, aldus spr., eendrachtig de schouders onder het werk zet, dan kan er van het perma nente complex in de Noorderhoek iets moois gemaakt geworden. Met een woord van dank aan de spre kers voor de wel zeer boeiende avond sloot voorzitter Ringnalda de bijeen komst. De Raad ging eveneens z.h.s. met al deze wijzigingen accoord. Deze betreffen o.a. de kosten voor het maken van een brandalarminstallatie te Woudsend en Heeg, waarvan de vaste abonnements kosten 360,- per installatie per paar be dragen, en de ophoging van de grond waarop t.z.t. de kleuterschool te Oppen huizen zal worden gebouwd. Daarna sluiting.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1