Wederom een Sneker gevel gerestaureerd Kinderboekenmarkt werd een sukses I Weer twee jubilarissen bij Flach C.O.V. gaf geslaagde uitvoering van „Saul” I fs (I5| 1.1 i op8 I IJLST WYMBRITSERADEEL van en Midden d’r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 11 AGENDA 114e jaargang no. 87 Donderdag 29 okt. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK De derde sinds 1955 H. Dijkema overleden In januari provinciale telefoongids H.M. de Koningin bij jubileum van ’t Nut Viering 175 jarig bestaan van Het Nut Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en - Zondagsdienst dokters Heeg en Woudsend e.o. Zondagdienst Dierenartsen ■Éi I SNEEKER NIEUWSBLAD Uit ruime beurs. H.H. De financiering AMICITIA THEATER. De vuurproef. Operatie een 's avonds Theater. Optreden PH1LIA Na de decoratie. Links de heer van Gunst, rechts de heer de Weerd l Zondag 1 november Tel. 05150—3829. J-N. Lokale gidsen vervallen. de de Verschnnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Driifhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) op H. Het Frysk Orkest kweet zich uitne mend van zfln taak, zowel in begelei ding als omlijsting. Hetzelfde kan ge zegd worden van de heer J. W. Boeijen- ga, die als organist meewerkte. Donderdag 29 oktober 's avonds 8 uur film: Geen geld en toch geen zor gen (The Horse’s mouth). Vrijdag 80 oktober t.e.m. maandag 2 november iedere avond te 8 uur en zondag tevens te 5 uur: Amsterdam. Zondagmiddag 1 november te 2.30 uur: de jacht op kapitein Ehrlich. Van de vijf solisten viel allereerst de aandacht op de sopraan, Truus Völker, die met haar stralende stem (in alle re gisters even helder) uitzonderlijk goed op dreef was. taak berekend. Ondanks genoemde te kortkomingen (ook in de polyphonische gedeelten zaten enige zwakke plekken) zong het koor uitstekend. Als bizonder goed memoreren wij naast het openings en slotkoor, het koor na de treurmars: „Mourn, Israël klanten konden komen. En ze kwamen Eerst was er nog een officiële opening waarbij alle meesters en juffrouwen, het bestuur van de leeszaal en de boekhan delaren tegenwoordig waren. Wethou der Fijlstra vertelde over de belangrijk heid van het kinderboek dat in deze week in het licht van de schijnwerpers staat en wekte de aanwezigen op ook de tentoonstelling „Hoe een boek tot stand komt” in de leeszaal te bezoeken. Daarna werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt en konden de kinderen de vuurproef voor hun onder wijzers afleggen. Met glans doorstaan Hoe goed konden ze over de boeken ver tellen, hoe goed hun waar verkopen Gelukkig kwamen er vele bezoekers, grote en kleine, en gelukkig werden vele van hen ook kopers. De kinderen werden nog getracteerd, het verhaal van de kinderboekenweek werd voorgelezen, ge volgd door een extra verhaal, en de vreugde was groot. Hopelijk zal deze kinderboekenmarkt een traditie worden in onze stad. Deze eerste proef is al heel goed geslaagd. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handeliadv.) lager Abonnementsprija t 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Zó zag zaal Hanenburg er gister uit: rondom mooi versierde tafeltjes vol smaakvol uitgestalde boeken en achter eik „kraampje” zes enthousiaste kinde ren. Wat we U niet kunnen laten horen en zien: de wirwar van geluiden, de hele bedrijvigheid. En dat was juist het be koorlijke van deze kinderboekenmarkt, die georganiseerd was door de leeszaal met medewerking van de boekhandela ren en de hoofden van alle lagere scho len ter gelegenheid van de kinderboe- en kan men er zich over verheugen het Kleinzand een zijner sieraden te zien hergeven. In al haar eenvoud doet de gevel niet in het minst onder voor menig Amsterdams grachtenhuis; Sneek moet in die jaren de gevel zal omstreeks het jaar 1780 zijn opgericht over uit stekende bouwmeesters en timmerlieden hebben beschikt. Maar dat bewijst het Sneker Stadhuis niet minder, ook al kwam dit een twintigtal jaren eerder reeds gereed. Namens de Personeelsvereniging sprak de heer Tj. B. v. d .Werf, die be toogde dat de jubilarissen hun roeping en hun plicht hebben verstaan en hun dankte voor de steun welke zij steeds Tj. Bottema, Esdbornlaan 10, Sneek aan de personeelsvereniging hebben ver leend. Hij hoopte dat de collegiale 's Morgens al was die geestdrift voel baar toen zo’n zeventig kinderen, aan gewezen door hun onderwijzer, de boe ken gingen etaleren welke ze bij de De bas, Rom Raima, die op het laat ste ogenblik moest invallen voor Lau rens Bogtman, leerden wij kennen als een zanger van formaat. Hij wist de figuur van Saul bijwijlen treffend uit te beelden. De alt Watty Krap en Gerard Honig, tenor, zongen met overgave en handhaafden hun naam als eerste-rangs vocalisten ten volle. Aan onze plaats genoot, de bariton Aerde Kuiper, waren enkele kleine partijen toegewezen. Uiter aard zijn dit meestal niet de belang rijkste, maar de manier waarop hij zijn taak vervulde stemt tot grote tevreden heid. In dit selecte gezelschap maakte zijn optreden een zeer goede indruk. De dirigent, de heer R. Teule van Heerenveen, dient oprecht geprezen t* worden voor zijn degelijke leiding, boekhandelaar hadden mogen uitzoe ken. Ze waren niet gauw tevreden hier moest nog een bloemetje bij, daar een kleurig papiertje. Sommigen zagen nog gauw even een boek in omdat ze er niet zeker van waren de klanten er ge noeg over te kunnen vertellen, anderen legden een verhalenboek zorgzaam open bij een mooie plaat en versierden de bladzijden nog extra met herfstbladeren en eikels. Er kwamen platen aan de muren en zelfgemaakte toepasselijke baar dat zij dinsdagavond ter gelegen heid van het Handel-jaar dit werk heeft uitgevoerd. Mede door de geslaagde re productie bleek „Saul” van begin tot eind te kunnen boeien. En dat is bij een opus van deze lengte geen kleinigheid Het werk werd in de oorspronkelijke taal, het Engels, gezongen. Het koor is goed bezet, maar de onderlinge stem verhouding kan nog iets gunstiger. Enige versterking bij de alt lijkt ons ge wenst. Ook de bas kan (als fundament) zeker nog aangevuld worden. Uit het gebodene bleek dat er serieus gewerkt is. Afgezien van enkele kleine oneffen heden en hier en daar een onzekere in zet, was het koor volkomen voor zijn Indien u jnocht hebben getwijfeld Tot feitelijk kort nog gelee En meende tot Kerstmis te houden Dat zonnige zomer-idee, Indien u de kachel op zolder Nog twéé maand verwaarlozen wou En mompelde: als het zo dóórgaat, Dan stel ik het best zonder jou Dan bent u toch nü wel genezen Van dat optimistisch begrip: Weer tocht en weer vocht en weer stormvlaag, We zijn al verkouden weer (snip We dragen weer wol op het lijfje, Er wordt weer gehoest en geproest, We duiken met kruiken het bed in, Er is illusie verwoest Het kacheltje snort als vanouds weer Van nü tot het voorjaarsbegin; Het zomer-surplus is geëindigd, We zitten weer midden d’r in. In januari a.s. zal er een nieuwe districts-telefoongids verschijnen, waar in alle ruim 35.000 telefoonabonnees in 't district Friesland zullen staan ver meld. De lokale telefoongidsen zullen dan vervallen. Aan de voorbereiding van deze nieuwe telefoongids wordt momen teel door de PTT hard gewerkt. In de provinciale telefoongids zullen de abonnees per woonplaats worden vermeld. Die woonplaatsen zijn uiter aard alfabetisch gerangschikt. In ver band met het grote aantal woonkernen in Friesland zullen alleen die plaatsen worden opgenomen, waar minimaal 5 abonnees zijn. Er zijn in de afgelopen maanden Meda enitre van deze nieuwe districts- vriendschap steeds zo mag blijven wat ook in ’t belang is van het bedrijf en dat zij trouw mogen blijven in het werk en voorbeeldige inwoners van onze goede stad Sneek. Daarna bood hij beiden het boek „Friesland versiert met duizent vreughden” aan. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. Jaasma namens de afde ling van de Chr. Grafische Bond en de heer J. Zoethout, chef van de drukkerij, die beide ook zeer waarderend over hun collega’s spraken. Eerstgenoemde sprak daarbij de hoop uit, dat zij hun onder scheiding nog lang zullen mogen dragen, ook al omdat de waardering voor de ar beid in zijn algemeenheid daardoor wordt uitgedrukt. Na het korte slotwoord door de heer P. Flach bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en moesten de jubilarissen nog ve le handen drukken. Uiteraard is het huis destijds uit een ruime beurs gezet. Het spijt óns niet in staat te zijn, de namen van bouwheer en bouwmeester te noemen. Wel staat het vast dat het huis geslachten lang in handen is geweest van vooraanstaande Sneker burgers. Als wij het wel hebben werd het onder meer bewoond door een der gebroeders Kingma, eenmaal be kende figuren in het Friesland van hun dagen en eigenaren van de bekende olie molen aan de Oudvaart. De binten van deze molen bestaan nog steeds en ma ken thans de kern uit van de jachtwerf, op de plaats van het oude molenbedrijf naderhand gesticht. De Kingma’s munt ten onder meer uit door grote zuinig heid: zij pasten deze ook thuis toe door van de kachelwarmte tot het uiterste profijt te trekken. Daartoe werd de rook in de woonkamer van het pand KJein- zand 60 door een uitgebreid pijpen- systeem rond het plafond geleid alvo rens toestemming te verkrijgen de schoorsteen in te trekken. Inwendig biedt het pand weinig Optreden ensemble Lotte Goslar. Zoals reeds eerder werd gemeld viert het dept. Sneek het 175-jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van t Al gemeen op woensdag 4 november a.s. in Amicitia met het optreden van het Ensemble Lotte Goslar. Het wordt een unieke avond, want dit ensemble zal, na drie jaren van daverende successen in Amerika en in Europa slechts in enkele steden van Nederland optreden. Wat nu brengt Lotte Goslar Deze kunstenares van de pantomime, vaak vergeleken met Charlie Chaplin, staat reeds tientallen jaren op de planken en heeft thans het toppunt van haar roem bereikt. Haar milde humor, haar hartverwarmende mensenliefde, haar vluchtig gedanste le vensschetsen hebben overal publiek en pers in vervoering gebracht. Met haar treden op het Amerikaanse danseresje Rosalind de Mille, de Deense conferen cier Freddy Albeck (met koddig gebro ken Nederlandse opmerkingen), Amerikaanse acteur Paul Jayson, Chileen Jean Ce bron, begeleid door de pianist Eddy Biedes. Lotte Goslar slaagt erin de mensen te laten lachen om hun eigen kleine zorgen, omdat haar paro dieën en satires om de onvolmaaktheden van de mens nooit wrang en bitter wor den, maar altijd met een vergevende glimlach en een vergoeilijkende knip oog verzacht worden. Het aan aumuse- ment zo verwende Amerika werd stor menderhand veroverd door deze kunste nares uit het oude Wenen. De avond is alleen toegankelijk voor leden van het Nut, doch elk lid mag zo veel familieleden of kennissen meenemen als men wenst. Voor verdere bijzonder heden zie men de advertentie in dit blad. Nieuwe leden, die slechts de halve con tributie over het lopende jaar behoe ven te betalen, kunnen zich melden telef. 2408. Ten overvloede zij hier nog even vermeld wat het departement zijn leden dit seizoen nog verder biedt. Op donderdag 17 december zal onze stadgenoot dr T. A. Donkersloot ver tellen van zijn reiservaringen in Mexico, waarbij hij zijn eigen lichtbeelden zal vertonen. Op donderdag 21 januari houdt de bekende actrice Josephine van Gas teren een voordracht over het onderwerp „Amerika spreekt tot ons door zijn li teratuur”. Donderdag 11 februari 1960 spreekt Mr G. B. J. Hilterman, redac teur van de „Haagse Post”, over „Poli tieke ontwikkelingen in de wereld”, ter wijl op dinsdag 8 maart 1960 Jan van Giels en de fotografe Louise van der Veen voor een kunstzinnige avond zor gen onder de titel „Beeld en beeldhou- Pwer”. Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 11 uur: Dokter Teunisse, Woudsend, Tel. 05141—370. Woensdag 4 november ’s avonds 8 uur Amicitia Theater. Optreden van Ensemble Lotte Goslar voor Mij tot Nut van ’t Algemeen, Dep. Sneek. Donderdag 5 november. Foto v. d. Meu- len, Foto Ris en Foto Wielenga. Agfacolor-lezing door de heer J. Leusden in foyer Amicitia. Aanvang 8 uur. Donderdag 26 nov. en vrijdag 27 nov. en zaterdag 28 nov. Waterpoort - show van L>. en O. in „Ons Gebouw”, Westersingel. Donderdag 29 oktober ’s avonds 8 uur Hotel Hanenburg. VPRO-Ensemble o.l.v. Benny Vreden. Donderdag 29 oktober. Necchi Service- dag in Slump’s Speciaalzaak O. Koemarkt-Hoogend, van 25 uur en 710 uur. Vrijdag 30 oktober 's avonds 8 uur Piter Jelleshüs. Instituut v. Arbeiders ontwikkeling. Lezing Prof. Dr J. Pen over Moderne Economie. Zondag 1 november. Dansen in Café Boermans te Bolsward. Muziek „De Musicapo’s”. Dinsdag 3 november. C.N.V.-Jubiieum- avond in Amicitia, 's avonds 7.45 uur. Woensdag gidsen verschenen, o.a. in de districten Zwolle en Maastricht. De gids voor Friesland wordt een boekwerkje van ongeveer 1 centimeter dikte. Het formaat wordt iets groter dan dat van de huidige lokale gids van Leeuwarden. (Friesch Dagblad). van de herstelwerkzaamheden heeft nogal wat voeten in de aarde gehad door dat de „bestedingsbeperking” ineens roet in het eten wierp. Dientengevolge bleef een subsidie van Monumentenzorg te elfder ure uit terwijl alleen de ge meente Sneek en de provincie Friesland bereid waren elk 15 bij te dragen in de zuivere restauratiekosten. Teneinde het werk niettemin te kunnen laten doorgaan verhoogde het Fries Scheep vaart Museum het aanvankelijk toege zegde subsidiepercentage met dat van het weggevallen rijkssubsidie tot Inwendig biedt het pand weinig be zienswaardigheden meer, afgezien van een antieke schoorsteenmantel in de achterkamer. Het ligt voor de hand dat juist kapitaalkrachtige huisbewoners nogal eens geneigd zijn hun huis ook inwendig te „moderniseren”, met alle gevolgen vandien. totaal van 60 Een aderlating, welke het Museumbestuur zich in het belang van Sneek als toeristenstad heeft menen te mogen getroosten. Gelukkig kon daarbij worden geput uit een afzonder lijk restauratie-fonds, zodat de eigen lijke werkzaamheden van het Museum onder deze geldelijke tegenvaller niet hebben behoeven te lijden. Het Museumbestuur hoopt zelfs dat ook andere Sneker huizenbezitters door dit voorbeeld gewonnen kunnen worden voor restauratie-plannen. Er zijn ook nu nog zeker een dozijn panden in de binnenstad van Sneek te vinden, die niet alleen op zichzelf de moeite waard zouden zijn in oude luister te worden hersteld doch door hun verjonging ook het totale beeld van de binnenstad aan merkelijk ten goede zouden komen. Delen wij tenslotte mede dat archi- t xct J. D. van der Molen de plannen voor de restauratie ontwierp terwijl de uit werking bij J. Hiemstra in uitstekende handen bleek te zijn. H. M. de Koningin is voornemens om op zaterdag 14 november a.s. in bet In stituut voor de tropen te Amsterdam de middagbijeenkomst in verband met de officiële herdenking van het 175- jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen bij te wonen. Van Handel’s oratoria is „De Mes sias” ongetwijfeld de belangrijkste schepping, die tevens het meest uitge voerd wordt. Naast zijn „Simson”, „Ju das Maccabeüs”, „Jozua” en „Israël in Egypte” componeerde Handel het ora torium „Saul”. Laatstgenoemd stuk reeds in 1738. In deze periode schreef de componist ook nog opera’s, wat hier en daar zeer goed merkbaar is aan het oratorium „Saul”. Zijn dus op dit gebied zijn wer ken uit later tijd, zoals „Simson” en „De Messias” rijper, toch is wat eerder ontstond, zoals „Saul”, volstrekt niet waardeloos. Integendeel Wij zijn daar om de Chr. Oratorium Verepiging dank- Bij de Offsetdrukkerjj Flach N.V. al hier waren gisteren weer twee jubila rissen met veertig dienstjaren: de heren H. van Gunst, offsetdrukker en H. de Weerd, papiei-nijder. Na afloop van de werkzaamheden werden ze In het bijzijn van hun echtgenotes en kinderen in Ho tel de Wijnberg door de directie en de collega’s gehuldigd. Ook burgemeester Rasterhoff was hierbij aanwezig, die de verheugende mededeling deed, dat H. M. de Koningin beide heren had onderschei den met de eremedaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester kreeg na het begroe tingswoord door de oudste directeur de heer P. A. Flach direct het woord. Hij wenste de jubilarissen geluk met hun ju bileum.. Veertig jaar is wel niet zo’n lange tijd, maar ze vormen een groot deel van een mensenleven en er kan veel in gebeuren. In deze veertig jaren bijv, hebben we twee oorlogen gehad, tweemaal distribu tie en honger, de bezetting enz. In de techniek is eveneens veel veranderd, ter wijl de sociale omstandigheden nu ook heel anders zijn dan 1919. De burgemeester achtte het daarom wei de moeite waard bij een dag als deze stil te staan. Ook om even uit de sfeer van de dagelijkse arbeid te komen en waardering te betuigen voor de arbeid, door de jubilarissen verricht. Dat is ook de acht rgrond van d onderscheiding welke de Koningin hun heeft toegekend Zij zijn niet beneden de maat gebleven en het moet ook de heren Flach tot vol doening stemmen, dat zij zo lang aan hun bedrijf verbonden bleven. Spreker speldue de twee getrouwen hierna de medaille op de borst en wenste hen en hun familieleden geluk met deze onder scheiding. Nadat ook de heer P. Flach dit gedaan had waarbij hij getuigde dat beide heren altijd goede en ijverige medewerkers zijn geweest, werden ze door de heer Jac Flach toegesproken. Deze herinnerde ei aan, dat de jubilarissen geen Snekers zijn, marr import. De heer van Gunst kwam uit Amsterdam, de heer de Weerd uit "’roomshoop. Beide hebben zich ech ter uitstekend aangepast bewezen hart voor hun werk en voor het bedrijf te hebben, wat door de firma zeer gewaar deerd is. Zij wilde deze waardering niet bij woorden laten. Daarom bood spreker hun ieder namens de directie een gouden polshorloge aan, plus de gebruikelijke enveloppe. Hun vrouwen kregen bloe men. De heer van Gunst dankte, mede na mens zijn collega, voor de onderscheiding Het is een voorrecht deze medaille te mo gen dragen. Verder dankte hij de direc tie dat zij al deze veertig jaar in haar bedrijf werkzaam mochten zijn, maar bo venal God, die hun daartoe de moed en de kracht gegeven heeft. Maandagavond is alhier plotseling 61-jarige leeftijd overleden de heer Dijkema, in leven technisch ambtenaar bij het gemeentelijk gas- en waterlei dingbedrijf. De heer Dijkema trad op 5 november 1923 als le fitter bij dit bedrijf in dienst en werd via de rangen voorman-fitter en technisch opzichter op 1 januari j.l. tot technisch ambtenaar bevorderd. Hij was tevens chef van de distributiedienst van gas en water en belast met het toezicht op het leggen van buizen en dienstlei dingen en op aangelegde installaties voor gas en water, alsmede op het ver richten van nachtmetingen ter contröle op het lekverlies van gas en water. Het verstrekken van adviezen t.a.v. de toe passing van gas op huishoudelijk en in dustrieel gebied behoorde eveneens tot zijn taak, en ook in die functie was hij een bekwaam en toegewijd ambtenaar, en stond hij voor iedereen klaar. De ge meentebedrijven hebben in hem dan ook een zeer goede kracht verloren. De begrafenis is bepaald op vrijdag middag 2 uur, vanuit Fredehiem. nam» van Het is nog niet eens zovele jaren ge leden dat Sneek’s snel slinkend bezit aan monumentale bouwwerken weinigen meer iets zei het scheen toch een verloren zaak te zijn terwijl de binnen stad als trekpleister voor het vreemde lingenverkeer voorgoed verloren heette. Vergelijkt men de in 1930 verschenen Voorlopige Monumentenlijst der Provin cie Friesland met de huidige toestand zo blijkt er in Sneek van de bescher ming der daarin opgesomde panden wei nig terecht te zijn gekomen. V ooral het Kleinzand, eenmaal Sneek’s „Heeren- gracht”, heeft menige veer moeten la ten, waarbij er van het oorspronkelijke, voorname karakter niets bewaard dreig de te blijven. Laat maar toch nog niet té laat is de kentering gekomen. En zo kon het geschieden dat een nieuw geslacht van overheden minder ruimhartig met het oude stadsschoon ging omspringen en veeleer herstel beoogde dan afbraak. Men kan nog zo de „toekomst van Sneek” naar voren halen, ieder begrijpt toch wel dat onze stad niet in het minst gebaat is bij een binnenstad, waar nog slechts pakhuizen en kantoren te vin den zijn en ieder, niet geheel van schoon- heidsgezin gespeend, vol afgrijzen het hoofd afwendt. Natuurlijk, alle problemen in dezen zijn bij verre na niet opgelost doch het geeft moed indien men hier en daar in eens, als een hoopgevend teken, temid den van het verval een gevel ontwaart, met evenveel zorgvuldigheid als be kwaamheid in oude glorie hersteld. Het geen ieder zinnig mens toch beter aan staat dan de voddenpakhuizen, dichtge spijkerde facaden of semi-permanente schuttingen die elders wel eens het ant woord van de huidige generatie op het oude stadsschoon van Sneek zijn ge weest. Sinds 1955 heeft het Sneker Museum ook financieel kunnen bijdragen tot het herstel van drie gevels, te weten de panden Kleinzand 36 en 60 alsmede Singel 59. Dezer- dagen is de restauratie van Kleinzand no. 60 gereed gekomen op de stoeppalen met kettingen na, die er hopelijk alsnog zullen komen. Het betreft hier een zogenaamde lijst- gevel van Amsterdams type, in de Lo- dewijk-XVI stijl opgetrokken. Het uit breken der oorspronkelijke vensterroe- den had ernstig afbreuk aan de fijn- luisterende verhoudingen gedaan. Nu deze weer zijn hersteld spreekt de voor naamheid dei- vormgeving eens te meer 4 i.'-:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1