Predikbeurten Verkorting diensttijd moeilijk probleem Notarissen namen afscheid van personeel kadaster en hypotheekkantoor IJLST WYM BRITS ER A DEEL en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, van AGENDA a 114e jaargang no. 88 Redakteur: L. KIEZEBRINK Ensemble Lotte Goslar Verkoping Woensdag 4 november ’59 Kerknieuws Ds E. L. Nauta overleden V erkeers-ongevallen Hervormde Kerkbouwactie 1066 honden in Utrecht Sluitingsrit M.A.C. J. C. Visser Het gerestaureerde pand Kleinzand 60 Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Dankstond voor het gewas Benoeming Feestelijke bijeenkomst Mater Amabilisschool Bevestiging en intree kand. H. P. Brandsma Ds S. van Popta overleden 1Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Zeepost Rayonvergadering gymnastiekverenigingen Herdenkingsdienst Maandag 2 november 1959 N.C.V.B. afd. Ijlst Ml. ▼ao name Notaris P. Feddema verkocht finaal: ’s avonds Theater. Optreden G. 7.30 uur Ds de om is N.A.T.O.-verplichtingen. de Sneek en de grote medewerking welke wij steeds van 2. Woon- en winkelhuis, Geeuwkade 4, vrij te aanvaarden. Kooper de heer J. Blok, makelaar te Sneek voor f 5604.—. In Sneek is naar het „Kerkvenster" meldt tot 27 oktober voor deze actie tot nu toe f 18.215,01 heengebracht, niet meegerekend de onbekende toezeg gingen per giro aan het hoofdbureau te Den Haag. OUDEGA (W.). In de ouderdom van ruim achtenveertig jaar is vrijdag 30 ok tober 1.1. te Rijswijk in Zuid Holland overleden onze oud dorpsgenoot, ds S. van Popta, in leven predikant van de Gereformeerde Kerk van Rijswijk. Ds Sieds van P.pt" werd op 14 juni 1911 alhier geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk, thans Magister Alvinus-gymna- sium te Sneek en studeerde daarna ver der nog aan de vrije universiteit te Am sterdam. Nadat ds van Popta was be roepbaar verklaard i de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 1 ok tober 1939 te Appelscha in het ambt be vestigd -Op 16 januari 1944 verwisselde do thans overledene deze kerk met die van Vianen en sinds 23 juni 1946 diende hij de Gereformeerde kerk van Rijswijk in de classis ’s-Gravenhage. Bedankt voor Kampen als voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden: ds R. K. de Jong te Oosterlit- tens. 1. Herenhuis, Waterpoortsgracht 20, vrij te aanvaarden. Kooper de heer D. Schengenga, makelaar voor n. t. 1. voor f12.158. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) NED. HERV. GEMEENTE SNEEK. ’s Avonds 8 uur Ds C. G. Wiegers. de heer v. d. Veer en zijn medewerkers en medewerksters hebben ondervonden. Een troost is het bovendien dat wij ook in Leeuwarden met dezelfde mensen te maken krijgen. Spr. dankte het personeel voor zijn medewerking bij welke woor- Donderdag 26 nov. en vrijdag 27 nov. en zaterdag 28 nov. Waterpoort- show van Li. en O. in „Ons Gebouw”, Westersingel. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk ’s avonds 8 uur Ds J. M. Spier. Zuiderkerk ’s avonds 8 uur Ds E. N. van Loo. Maandag 2 november ’s avonds 8 uur film: Operatie Amsterdam. Donderdag 5 november ’s middags 4.15 en 5.15 uur en ’s avonds 7, 8 en 9 uur: Cineacvoorstellingen met de kleurenfilm: De Reis van Prinses Beatrix naar Amerika. strijd turnen met één c tallen per vereniging houden. Op verzoek van de afgevaardigden van „Ontwil’’" ling” te Langweer werd be sloten de rayon-demonstratie aldaar- in juli te houden. Tenslotte bleek dat, naast uitvoe ringen bij de aangesloten verenigingen ook hard wordt gewerkt aan de voorbe reiding tot het houden van de bonds- vaardigheidsproeven. We kunnen, zo zei de voorzitter, al deze activiteiten alleen maar toeju!'-hen. In het kader van de lichamelijke op voeding wordt hierdoor het werk van het K.N.G.V. gestimuleerd en voor de vereniging zelf gaat er een zekere pro pagandistische waarde van uit. De heer Th. H. de Jager, bureel- ambtenaar ter Griffit van het Kanton gerecht alhier, is bij besluit van de mi nister van Justitie benoemd tot waar nemend griffier. Hij is vrijdagmorgen tijdens de strafzitting door de Kanton rechter mr H. H. Menalda beëdigd. De heer J. v. d. Veer, beëdigd com mies. zei in zijn antwoord, dat zij prettig verrast waren door deze geste van de notarissen. Temeer omdat een ambtenaar een figuur is die in ’t algemeen niet zo veel waardering ondervindt .Hij dankte de sprekers voor hun prettige woorden en aardige attentie en gaf hun de ver zekering dat zij ook in Leeuwarden hun belangen zo goed mogelijk zullen behar tigen en hun uiterste best zullen doen hen zo vlot en zo goed mogelijk te blij ven helpen. Wederkerig dankte hij de heren voor de prettige samenwerking, waarna hij tot besluit ook woorden van dank richtte tot de collega's van de Landmeetkundige dienst. Te Oegstgeest heeft vrijdag in alle stilte de begrafenis plaats gevonden van ds E. L. Nauta, oud-predikant van de Ned. Herv. Kerk en oud-legerpredikant in algemene dienst. Ds Nauta is 85 jaar geworden. Tijdens de oorlog was de overledene als geëvacueerde te Sneek en van hieruit heeft hij van 1943-1946 pas toraal werk te IJsbrechtum en Tirns verricht tijdens de afwezigheid van de plaatselijke predikant. Ds Nauta was officier in dc orde van Oranje Nassau. Men schrijft ons: Vrijdagavond 30 okt. hield de Matei Amabilisschool hier ter plaatse een fees telijke bijeenkomst ter gelegenheid van de viering van het feest van Maria’s Moederschap. (11 oktober). Namens het bestuur heette de heer G. Esser allen hartelijk welkom en wenste hij de vele aanwezigen een mooie avond toe. Pater Piron uit Witmarsum voerde het, door hemzelf geschreven „Portret van Maria” op. Met grote aandacht volgde men het spel, waarin de Pater, via een visioen van de kluizenaar-schilder, broe der Egied, uitbeeldde en uitzegde de vreugde en het verdriet in Maria’s leven om haar zoon Jezus. In de pauze sprak kapelaan Diender een propagandistisch woord tot de meis jes over de gezinszorg en vroeg hij de meisjes zich eens te bezinnen op de taak van de gezinsverzorgster. De Kath. Ver eniging voor gezinszorg kan alleen dan gaan werken als er voldoende meisjes zijn die deze mooie, maar moeilijke taak op zich willen nemen. Om dit werk te kunnen doen is een opleiding nodig van een half jaar, terwijl 'e kosten die hieraan verbonden zijn voor het grootste deel worden vergoed. Bij de koffie wc _n allen verrast dooi een heerlijke tractatie die door de oude- jaars leerlingen in hun kookles was ver vaardigd. De heer G. Esser dankte Pater Piron voor zijn meesterlijk spel en sloot de avond op gebruikelijke wijze. Zaterdag 7 november ’s middags 2 uur in Aere Perennius. Openbare ver gadering Chr. Hist. Unie. Spreker Dr H. W. Tilanus over: „De alge mene politieke situatie”. Woensdag 11 november ’s avonds 8 uur Schutjassen in Café B. Westra te Heeg. Onze oud stadgenoot kandidaat P .H. Brandsma zal morgenavond 3 nov. om zeven uur, na bevestigd te zijn door zijn vader ds N. Brandsma uit Nieuw Am sterdam .intree doen als predikant van de Chr .Ger .Kerk van Rozenburg. Donderdag 5 nov., vrjjdag 6 nov. en za terdag 7 nov. Rawi- en Zaalberg- show door A. Verwer’s Beddenma gazijn in zaal Hotel „De Wijnberg Donderdag 5 november ’s avonds 8 uur in Fredehiem Lezing met lichtbeel den door Prof. Dr J. J. Fahrenfort voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. jaren of als beroeps voor altijd militair te worden. Dat kan maar op één manier: door de financiële beloningen aanzien lijk te verbeteren. In het rapport van de Commissie, waarin een nieuwe sala risschaal is opgenomen, is berekend dat mede door een salarisverhoging de kos ten van een diensttijdverkorting met twee maanden, komen te liggen op 86 miljoen gulden. Dit bedrag valt buiten het vastgesteld? defensiebudget. Tippeltochten. Evenals voorgaande jaren houdt de M.A.C. „J. C. Visser” ook dit winter seizoen weer tippeltochten voor dames en heren. Deze groepen zullen worden gesplitst in A, gevorderden en B, begin ners, zodat ook de nieuwelingen in „het vak” een kans op een prijs maken. De eerste tocht vindt plaats op maandag 16 november a.s., start 20 uur bij Hotel Ha nenburg. Notaris H. A. J. Alma uit Bolsward, die als voorzitter fungeerde, noemde het een treurig feit dat het kadaster uit Sneek gaat verdwijnen. De notarissen zijn veront waardigd, dat ondanks de mooie woorden in de troon rede over het tegengaan van concentratie, met hun be langen, die van de erkende zaakwaarnemers, de mensen van de waterschappen ep het publiek zo weinig reke ning wordt gehouden. Voor al voor de notarissen uit de Zuidwesthoek zal de ver plaatsing vele moeilijkheden opleveren, meer tijd vragen door de reis en meer kos ten met zicv meebrengen. Ook zal. naar spr. veronder stelt, de behandeling in het grote kantoor te Leeuwar den wel minder vlot verlo pen als hier steeds het geval was. Wij zullen ons er echter bij neer moeten leggen en pret tige herinneringen bewaren aan het Hypotheekkantoor 1 Aan de R.U. te Utrecht slaagde voor het doctoraal eiamen diergeneeskunde (2e gedeelte) onze stadgenoot de heer H. P. Kingma. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeid Australië: t.s. Leipzig (4 nov.); Bra zilië: m.s. Argentina Star (5 nov.), Ca nada: m.s. Prins Willem van Oranje (5 nov.); Chili: via New York (4 nov.); Indonesië: s.s. Adrastus (3 nov.); m.s. Neder Waal (5 nov.); Ned. Antillen: m.s. Aegis (2 nov.); Suriname: m.s. Willemstad (4 nov.); Brits Oost Afrika: s.s. Si-Kiang (5 nov.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Personeelsbeleid. Veel van het slagen van een wer vingsactie hangt af van de verbeterin gen in het personeelsbeleid. Naast een nieuwe salarisschaal heeft de Commissie gewezen op enkele andere punten welke van groot belang zijn. Allereerst dient het algemeen klimaat, waaronder wordt gediend, verbeterd te worden. Dit kan bereikt worden, door de scheiding van het gezin te verkorten maar ook door een betere en vooral opgewekte bevel voering door specialisten op een bepaald terrein. De werving van vrijwilligers NED. HERV. GEMEENTE. Gaastmeer: ’s avonds 7.30 uur Ds J. W. Bruinsma. Kollekte Kerkvoogdij. Goënga: ’s avonds 7.30 uur Ds J. Schip per. Hommerts: ’s avonds 7.30 uur Ds H. de Noo. Nijland: ’s avonds 7.30 uur Ds M. J. J. Bonting. Oosthem: ’s avonds Kaastra. Oudega (W.): ’s avonds 7.30 uur Ds J. W. van der Heide. Scharnegoutum’s avonds 7.30 uur Ds A. Westra. Ijlst: 's avonds 7.30 uur Ds D. van der Werf van Sneek. Kollekte voor ont heemden. GEREF. KERKEN. Oudega (W.)’s avonds 7.30 uur Ds F. J. Bil. Scharnegoutum: 's avonds 7.30 uur Ds S. J. Verveld. Woensdag Amicitia Theater. Optreden van Ensemble Lotte Goslar voor Mij tot Nut van ’t Algemeen, Dep. Sneek. Woensdag 4 nov. ’s avonds 8 uur Kla- verjaspartij in Café „Gaasterland", Martiniplein. Donderdag 5 november. Foto v. d. Meu- len, Foto Ris en Foto Wielenga. Agfacolor-lezing door de heer J. Leusden in foyer Amicitia. Aanvang 8 uur. j 4 november ’s avonds 8 uur Amicitia Zaterdagmiddag kwamen de verenigin gen van rayon Sneek van de turnkring Friesland K.N.G.V. onder voorzitterschap van de heer J. Kan in restaurant Piso bijeen. Met een welkomstwoord, waarbij de voor, ter o.m. opmerkte, dat hoewel niet allemaal, toch het grootste aantal ver enigingen vertegenwoordigd was, na men de besprekingen aangaande het win terwerk een aanvang. Er staat voor de maand november weer een vierweekse cursus toesteitur- nen voor adsp. jongens op het program ma. Voorts zal begin volgend jaar weer een 3e graads wedstrijd voor dames en he ren worden gehouden. Tevens zullen de adsp. meisjes streeks maart-april weer een rayon wed- meerdere vier- Naar wij vernemen is de belangstel ling voor het optreden van dit ensemble onder auspiciën van het dept. Sneek van het Nut op woensdag a.s. in Amici tia dusdanig dat nog slechts een zeer beperkt aantal plaatsen voor Nutsleden, die zich daarvan nog niet voorzagen, en hun introducee beschikbaar is. Dit is de derde maal dat Lotte Goslar met haar gezelschap een tournee in Nederland maakt. Toen zij voor het eerst, in 1955, naar Europa kwam, veroorzaakte zij bij publieS en pers verwarring eneen enorm enthousiasme. Verbazing over de eigenaardige samenstelling van haar ensemble, verwarring over de naam van haar programma, waarop geen enkele definitie van de gebruikelijke kunstvor men van toepassing is. Ook de verslag gevers van onze Nederlandse dagbladen konden geen echte verklaring geven voor het feit dat Lotte Goslar’s pro gramma zo enorm insloeg en evenmin konden zij een definitie van de aard van haar programma vinden. De opschriften boven hun recensies zijn echter aardige omschrijvingen, waarvan wij er enkele humor”, „Lotte en ondefinieer- mensenlief- Dinsdag 3 november. C.N.V.-Jubileum- avond in Amicitia, ’s avonds 7.45 uur. De Commissie Van Voorst tot Voorst is ervan uitgegaan, dat een eventuële diensttijdverkoring geen enkele invloed mag hebben op de plichten die wij aan gaande de N.A.T.O. hebben te vervullen. Het lag dus niet in haar lijn te onder zoeken of onze N.A.T.O.-verplichtingen al of niet te groot zijn. Een feit is, dat wij op het ogenblik *na het langzame begin van de eerste jaren in het ge heel geen gek figuur slaan wanneer on ze bijdragen worden vergeleken met die van andere landen. In ieder geval kan gezegd worden, dat wij onze beloften voor 100 zijn nagekomen. Dit stellen van de N.A.T.O.-verplich tingen als basis is er de oorzaak van dat compensatie voor het vervallen van een aantal dienstplichtigen gedurende een periode moet worden gezocht in het aanwerven van vrijwilligers en beroeps militairen. Men kan zich afvragen of ook zonder diensttijdverkorting niet moest worden overgegaan tot het werven van meer beroepspersoneel. Eén van de redenen van het invoeren van het vrijwilligers- stelsel in Engeland is het feit geweest i dat in het korte bestek van een dienst- plichtopleiding niet meer voldoende trai ning kon worden gegeven voor de zich steeds vermenigvuldigende specialisten functies. Dit probleem doet zich ook in Nederland voor. Wanneer mobilisabele eenheden na één of twee jaren voor her halingsoefeningen opkomen, kan men vrijwel opnieuw met een elementaire op leiding beginnen; de diverse technieken hebben zich dusdanig gewijzigd en bo- bendien gaat tijdens een afwezigheid van één of twee jaren veel van wat in militaire diensttijd is geleerd weer ver loren. Vandaar dat in N.A.T.O.-kringen in het algemeen de nadruk wordt gelegd op parate eenheden. De eerste schok bij een conflict kan alleen door hen wor den opgevangen. De motor- en autoclub „J. C. Visser” heeft zaterdagavond het zomerseizoen besloten met een interessante oriënte- ringsrit voor auto’s, motoren en brom fietsen. De route, ruim 38 km lang, was uit gezet door de hereg de Bruin, Walta en Frankena, en de start was nu eens niet in Sneek, maar bij hotel Terwisga m Joure. Dit bleek de belangstelling wel ten goede te zijn gekomen, want niet minder dan 85 knobbelaars hadden voor deze rit ingeschreven. Er werd deze keer in twee klassen gereden, t.w. A, gevorderden en B, beginners, en de uit slag was Auto’s A 1. S. Hiemstra, Nijland 0 str.p.; 2. H. Wielinga, Heeg 3 str.p.; 3. K. Jissink, Sneek 6 str.p. Auto’s B: 1. L. Vellinga, Follega 10 str.p.; 2. C. Hoekstra, Joure 51 str.p.; 3. E. Welles, Joure 53 str.p.; 4. E. Bokma, Scharsterbrug 53 str.p.; 5. A. Langius, Joure 54 str.p.; 6. E. Bruinsma, Joure 56 str.p. Motoren A: 1. A. Korfmaker, Sijbran- daburen 3 str.p.: 2. K. Korfmaker, Sneek 5 str.p.; 3. S. Wind, Oosterzee 48 str.p. Motoren B: 1. J. Haarsma, Sloten 16 str.p.; 2. K. Koopmans, Oudeschoot 19 str.p.; 3. M. Drost, Oudeschoot 53 str.p. Bromfietsen A: 1. S. v. d. Zee, Sneek 9 str.p.; 2. G. v. d. Hoek, Heerenveen 13 str.p. Bromfietsen B: 1. J. Wijnja, Oppen huizen 8 str.p.; 2. P. v. d. Honing, Kat wijk 23 str.p.; 3. J. Krist, Rottum 52 str.p. SCHARNEGOUTUM. Zaterdagavond werd een herdenkingsdienst gehouden in de Herv. kerk alhier van de Hervormingsdag. De dienst werd geleid door Ds Westra naar aanleiding van Romeinen 10 17. De mu- ziekver. „Excelsior” (dir. S. Wijbenga) en de organist verleenden medewerking bij de zang. Voor de grote tentoonstelling, de U.Z.G., waren niet minder dan 1066 hon den ingeschreven. Er waren weer bui- tengwoon fraai dieren bij en om enig begrip te krijgen van het aantal van en kele rassen noemen wij bv. 87 boxers, 86 Duitse herders, 69 Dashonden, 48 Coc ker spaniels en een machtig gezicht was 21 Duitse Doggen, 26 Dobermanns enz. Van de rassen die U hier in het Noorden tevergeefs zult zoeken noemen wij de Bull Mastiff, zo ongeveer een niet ge coupeerde grote Boxer, de Chihuahua, een hondje dat u in de binnenzak van uw jas kunt stoppen en de Epagneul Papil len, het z.g. Vlinderhondje. Duizenden mensen hebben genoten van de keuringen welke in de ruime ringen zo mooi tot hun recht kwamen. Uit het buitenland waren honden uit Frankrijk, Duitsland, Zweden, Zwitserland, België en Luxemburg ingeschreven. En hier de Kynologenclub „Sneek en Omstreken”: Wetterhoun-reu „Turk”, eig. J. de Beer Kimswerd le U., Ierse Setter teef „Mieke” eig. W. v. Gemert, Oosterwierum G., Bloedhond, reu „Dar- nejan’s Trailer of the Golden River” ,eig. G. Hordijk, Z.G., Boxer ,teef „Alma v. d. Blauwhoeve” eig. G. Kingma Leeuwar den, Z.G., Engelse Setter, teef „Angel fan de Griene Greiden” eig.: mevr. A. H. Ot to v. d. Hamme Res. Kampioen, een jon ge hond uit deze kennel kreeg Z.G., Bos ton terrier, teef „Meridean's Zenith's Atty” eig. mej. P. Ringnalda, Z.G., Dal- matische hond, teef „Augusta v. Albrans- waard” eig. E. Vosseler, Z.G., en Ierse Setter eig. A. de Haas Oudega (W.), Z.G. Met ingang van gisteren is het kantoor van de Hypotheken en het Kadaster alhier opgeheven en samengevoegd met dat te Leeuwarden. Naar aanleiding van dit feit voor onze stad en de Zuidwesthoek een ernstig verlies heb ben de notarissen in het arrondissement Sneek zaterdagmorgen in het kantoor gebouw aan de Oosterdijk afscheid genomen van het personeel waarmee zc zo lang en zo prettig hebben samengewerkt. Een militair beleid botst in onze de- maakt als vrijwilliger voor een aantal mocratische landen altijd op twee hin derpalen die de populariteit niet bepaald bevorderen. Aan de ene kant staat een enorm budget, in Nederland bijna vijt procent van het nationale inkomen, aan de andere kant de verplichting voor jonge mannen één tot twee jaren hun normale maatschappelijke ontwikkeling stop te zetten en onder de wapenen te komen. Het is de noodzakelijke prijs die wij voor onze vrijheid moeten betalen zolang er nog systemen zijn die rusten op machtsbeginselen en niet aarzelen met die macht hun grondgebied uit te breiden. Dienstplicht is een vervelend begrip. In Nederland wordt op niets zoveel ge scholden als op belastingen en de mili taire dienst. Daarom wordt iedere ont wikkeling die aanleiding kan geven tot verkorting van de diensttijd door ieder met belangstelling gadegeslagen. De laatste jaren is in enkele N.A.T.O.- landen sprake van een streven de dienst tijd te verkorten. In Engeland is men er zelfs toe overgegaan de dienstplicht helemaal af te schaffen en het leger louter uit vrijwilligers te laten bestaan. In België heeft men de vorige maand achtduizend soldaten vervroegd naar huis gestuurd naar aanleiding van de verkorting van de diensttijd tot 12 maanden. Maar wat in het ene land gaat, lukt niet in het andere. Twee maanden 86 miljoen extra. Onlangs heeft de Commissie Werke lijke Diensttijd Dienstplichtigen rapport uitgebracht over de mogelijkheid in Ne derland de diensttijd te verkorten. De Commissie, die onder voorzitterschap stond van luitenant generaal b.d. baron Van Voorst tot Voorst, lid van de Raad van State, stelde dat per medio 1962 de diensttijd met twee maanden zal kunnen worden verkort, mits aan de volgende punten wordt voldaan. 1. Tot en met 1962 ongeveer 2000 dienstplichtigen drie jaren vrijwillig na dienen. 2. In de komende periode jaarlijks 1900 dienstplichtigen bijtekenen voor zes jaren. 3. De vrijstellingsprocedures worden herzien, met name voor de mijnwerkers, kostwinners en de koopvaardij. 4. De salarissen, vooral voor de la gere rangen, worden ópgetrokken. Dit in de lijn van een noodzakelijke nerzie- ning van het personeelsbeleid. Het moeilijkste probleem is de wer ving van vrijwiligers. Het relatief ver lies van manschappen bij twee maanden diensttijdverkorting moet op de een of andere manier worden gecompenseerd in ieder geval mag de sterkte van de parate strijdkrachten (rond 72.000 man) niet worden aangetast. Op het ogenblik komt men al zonder diensttijdverkor ting jaarlijks 4000 man beroepspersoneel te kort, zodat het totaal aan te werven aantal beroepsmilitairen en contractan ten stijgt tot 6.000. Het moet daarom voor een Neder landse jongen aantrekkelijk worden ge- Vermoedelijk door slippen geraakte za terdagmorgen op de Oosterpoortsbrug de boekhouder van ’t garagebedrijf Van der Goot de macht over ’t stuur van zijn auto kwijt, waardoor hij tegen ’t hek van Café Kruger aanbotste, dat daardoor totaal ver* nield werd. Ook de auto werd danig be schadigd maar persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd op de Oosterdijk het 14-jarig dochtertje van de familie Vlagsma uit de 3e Woud- straat, dat /net een vriendin op een rijwiel reed en plotseling overstak zonder op het verkeer te letten, door de achter haar aan komende bromfietser P. D. uit Oppenhui zen aangereden. Het meisje werd tegen het wegdek gesmakt maar kwam er gelukkig slechts met een buil aan haar hoofd en enige ontvellingen aan haar benen goed af. Haar vriendin bleef ongedeerd maar haar fiets werd ernstig beschadigd. Onze 27-jarige stadgenoot S. H., die in de nacht van zaterdag op zondag op zijn bromfiets van Bolsward terugkeerde, reed nabij Nijland in de bermsloot. Hij kon zich zelf uit zijn netelige positie bevrijden en is liter door een voorbij komende motor rijder naar Sneek gebracht. De rijkspolitie die intussen gewaarschuwd was, heeft zich over dc bromfiets ontfermd. noemen: „Gedanste Goslar: verrukkelijk baar”, „Hartverwarmende de”, „Vlinderachtige Humor in vluchtige begroetingen”, „Voortreffelijke paro dieën”, „Gevarieerde verstrooiing op niveau", „Een triomf der mimische danskunst”, „Humor vierde hoogtg”. „Parodistisch gedanst cabaret”, „Hart verwarmend levenscircus”, „Lotte Gos- lar’s dwaasheden veroveren Utrechts publiek”. Al deze omschrijvingen zijn echter te enenmale onvoldoende, om U ook maar enig idee te geven van Lotte Goslar's kunst. Er is maar één ding dat U kunt doen: gaat U het zelf zien. Voor ver dere bijzonderheden zie men de adver tentie in ons vorig nummer. Een lezeres die het kan weten, vestigt er onze aandacht op dat het pand Klein zand 60, waarover een artikel verscheen in ons vorig nummer, vroeger niet be woond werd door de familie Kingma maar door de familie J. P. E. Veen. Deze heer Veen was firmant in wijnkopersfirma W. en L. Veen. voor een periode van zes jaren is een stap in de goede richtting, vooral bij de lagere rangen. De lagere aanvoerderse immers brengen op het ogenblik weinig fantasie en variatie in hun oefeningen, omdat zij slechts een paar maanden een peloton leiden voor zij uit dienst gaan. Gebrek aan ervaring spreekt hier ook een woordje mee. De Commissie heeft tevens de aanbe veling gegeven aan contractanten be paalde faciliteiten te verlenen bij het verlaten van de dienst. Hiertoe behoren o.a. een militaire overbruggingsult- kering bij werkloosheid, afgestemd op het laatst genoten maandsalaris (in het algemeen dit*salaris min 15%). Een bijzondere aandacht voor een arbeidsbe middeling en een eventuële scholing. Een „afscheidspremie” van 25% van het laatste maandsalaris over de periode waarin extra gediend is. Het is te hopen, dat de komende wer vingsactie een succes zal worden. Pas wanneer zjj zal slagen kan een positieve beslissing worden genomen over het doorvoeren van de diensttijdverkorting. Een verkorting, welke niet alleen de dienstplichtigen, maar ook het leger zelf ten goede zal komen. Vermeld dient nog te worden dat de diensttijdverkorting alleen zal gelden voor land- en luchtmacht. Aan de 21 maanden welke voor de marine gelden valt volgens de Commissie niet te tor nen, daar bij dit onderdeel alle taken door specialisten moeten worden ver richt. Verkorting van de opleiding is dan ook bij de zeemacht in geen enkel opzicht mogelijk. SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 074 8 ten Sneeker Nieuwsblad. den notaris N. L. J. Bruinsma uit Bols ward zich namens alle collega’s van har te aansloot .wat hij vergezeld liet gaan van een attentie voor de heer v. d. Veer en zijn helpers en helpsters. Zielig geval De heer B. Tuinstra uit Wommels noemde de verplaatsing ook een zielig geval. Het is ellendig, dat het platteland op deze wijze wordt ontvolkt. Volgens spr. is het volkomen onjuist dat de rechtsbediening geconcentreerd wordt in een tijd waarin deze juist omvangrijker werd. Met de voorzitter was hij het eens. dat de notarissen in Leeuwarden een nummer zullen worden, wat voor de on derlinge goede verhoudingen funest kan worden als niet alle moeite wordt ge daan die te bestendigen. Hoewel het allemaal dus vrij somber lijkt moeten wij, aldus spr. echter niet zo antiek zijn te menen dat alles nu vol maakt was. Wij staan op de scheiding van twee tijdperken en mogen niet aan nemen dat het nu zoveel minder zal wor den. Wij moeten daarom de onderlinge goede verstandhouding in stand houden om de overgangstijd te overbruggen. Spr. hoopte verder dat de prettige samenwer king met de heer v. d. Veer ook in Leeu warden zal blijven bestaan en verzeker de dat deze om de moeilijkheden te over bruggen op de medewerking hunnerzijds kan rekenen. IJLST. In de afgelopen week sprak dr Goinga ons over het ontstaan van kanker en de bestrijding er van. Hoewel men nog lang niet alles weet van deze ge vreesde ziekte komt er door onderzoe kingen wel telkens meer klaarheid. Vooral is het belangrijk ,dat men zich bij twijfel vroegtijdig onder behandeling van de arts stelt. Veel liever zal die moeite tevergeefs doen, dan dat hij moet vaststellen, dat aan een bepaald geval niets meer is te doen, doordat de patient te lang wachtte. Na deze interessante lezing volgde een film over kanker en sprak de heer Hid- man, propagandist van het Koningin Wilhelmina kankerfonds ,over de grote onkosten die de kankerbestrijding met zich meebrengt. Door het gehele land wordt een aktie gevoerd om leden te winnen voor dit instituut. Tot dusver wilde dit in IJlst niet slagen. Hij hoopte, dat hierin nu verandering mag komen, want het* geld is dringend nodig. Na nog een klein filmpje over kastelen in Engeland, werd deze avond met dank aan de sprekers besloten. Er gaven zich zes nieuw eleden op.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1