Vluchtelingen hebben onze hulp nodig Zakennieuws Moderne Economie 7 ff K Nog witter stralend wit zó wast SMEEK KfiNTONC"'rCHT ABDIJSIROOP Wat zei hij 1 Bk MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD Tweede blad UIT HET REISDAGBOEK Nieuwe tcekomst voor Letten en Polen? De greate priis Schutjassen Zo’n klein kuchje Collecte V.H.V. in W ymbritseradeel Modernisering en mechani sering Gorters Bakkerij Bidriuwsfoarljochting Bindingsavond V.P.R.O. Adv. LM. San Francisco. Toekomst. Adv. LM. Onze hulp. Adv. LM. J.E.P. Nieuw perspectief. de in en Niet vies van een haas. Wat is kamperen is. gezin in zo’n huisje in overnachtte. Oe Officier f53.25; f48.95; toaniel- hat Groninger vissers op verboden grond. De heer van Vucht dankte Prof. Pen voor zijn boei' rde en interessante inlei ding en gaf hem voor zijn echtgenote een grammofoonplaat met de wals van Chopin mee. met broodsnij- de deur)„Ik laat het er zo niet bij zitten 1” de be- ge- nog Er moesten zeven Groninger sport vissers terecht staan omdat ze zich op verboden grond hadden bevonden. Vijf in de berm van het Prinses Margriet Kanaal kapitaal-te Tjerkgaast en twee op een stuk land DRYLTS. De foriening foar Bidriuws foarljochting fan Wymbritseradiel Süd e.o. haldde woansdei in byienkomst yn ’e boppeseal fan ’t kafé Jelsma to Drylts. De hear S. Beetstra, assistent by de R.L.V.D. bihannele „de problemen roun de heaspine en foerbak”, as tredde yn in rige fan fjouwer yn it ressort. Foarsitter Jansma iepene de gear- komste mei in koarte bisprekking fan de molkpriis, hweryn er syn tahearders warsköge foar in to great optimisme. It is fan great bilang dat alle boeren yn- Ijochte wurde oer de kwesje fan it fuor- jen. De hear Beetstra sette nou nést elkoar de „authentic)'e gegevens” fan twa buor- kerijen. Alle sifers dy op ’t boerd ka men wer to jaen soe to fier rinne. It kaem koart sein hjir op del, dat de iene boer mei forties wurke, wylst de oare in knappe winst makke. It waerd düd- lik dat it fuorjen hjiryn in greate rol spile. Nei oanlieding en yn forban mei dit foarbyld üt it libben, hwerby de iene in forties per h.a. hie fan f 74.en de oare per h.a. in winst makke fan f 654. üntwikkele him in libben petear; hwer yn it „leitmotyf” wie: Efteróf prate is maklik, mar tsjinnet ta neat; foarüt- sjen is net maklik mar neadsaeklik. In bigreating meitsje bliuwt in noedlik ge- fal, mar alle boeren kinne yn augustus b.g. it spul ris oersjen en har gedach ten gean litte: hwat is it béste, té öf- sette of opnimme, foer keapje of net. En dan de boe’ihaiding. De fiscale boek- hMding is by de measten wol yn oarder. Dér soarget de fiscus wol foar. Mar tige needsaeklik foar elk bidriuw is dernêst Bierands Kunkis is een oud man. De zorgen van het heden treffen de 82- jarige Let minder dan vele andere, jongere vluchtelingen, die met hem verblij ven in het kamp Ohmstede bij de Duitse stad Oldenburg. Hij kan zich terug trekken in het verleden, denken aan de roem, die hij heeft mogen oogsten in het oude Letland, toen hij nog dirigent van de Opera in Liebau was. De muziek is zjjn leven. Als zovele kunstenaars kan hij zich troosten in de zachte klanken, die komen uit het orgel van de kamp-kapel of de plano, die nauwelijks ruimte vindt in het vertrek dat Kunkis met zijn vrouw bewoont. markt niets extra’s meer. De oude op vatting dat de rentevoet het evenwicht herstelt gaat dus niet op. Er is een nieuwe theorie voor in de plaats geko men. De golvingen in het nationale >n- Groningen .komen herstellen het. De Keynesiaanse economie wil daar om het evenwichtspunt bereiken door belastingheffing, d.w.z. zoveel be lasting heffen dat de kringloop weer in evenwicht is. De belastin gen moeten dus niet worden afge stemd op het evenwicht in de be groting, maar op het evenwicht in de kringloop. heeft gekregen. Nederland heeft als ob ject de opruiming van de beide kampen bij Oldenburg geaccepteerd. Met behulp van Nederlandse gelden zullen huizen worden gebouwd voor de vluchtelingen uit de barakken. Dat zal hen helpen weer een wég te vinden naar een normaal leven. Zij zul len eindelijk weer eens iets bezitten. Iets waardevols, dat onderhoud en ver zorging vraagt. Vele vrouwen, die nu haar barakken niet meer verzorgen, zul len weer kracht vinden om voor man en kinderen een gezellige, huiselijke kring te vormen in een proper huis. Voor velen zal werk misschien weer mogelijk zijn. Voor het kamperen in de gemeente Gaasterland is een vergunning van B. en W. nodig. De vraag is echter wat onder kamperen verstaan wordt. Over nachten in een tent, tenthuisje of iets dergelijks leve.t geen juridische moei lijkheden op. Dat is uitgesproken kam peren. Maar vallen zomerhuisjes van steen met of zonder stookgelegenheid, waterleiding e.d. er ook onder? De poli tie van Gaasterland meent van wel en bekeurde daarom de vertegenwoordiger Harmen S. uit Leeuwarden die met zijn Oudemirdum van Justitie van het Kantongerecht deelt die mening en eiste daarom een boete van f 12. of drie dagen, maar de Kantonrechter mr H. H. Menalda huldigt een tegen overgesteld standpunt en sprak ver dachte vrij, wat hij in enkele soortge lijke gevallen daarvoor ook al gedaan had. De eigenaar van het huisje, die de heer S. daarin had laten overnachten, v’erd eveneens vrijgesproken. De Officier van Justitie mr A. J. Kolt- hoff tekende deze uitspraken appèl aan. IJSBRECHTUM. Donderdag werd in café de Boer de eerste schutjas-avond gehouden in dit seizoen om vlees e> ge bak. Er waren 18 deelnemers. Ie prijs H. Dijkstra en F. Althuisius; 2e M. de Vries en E. de Boer; troostprijs F de Boer en H. de Vries; troostprenue J. v. d. Meer en O. Hoeksma. In februari 1957 moderniseerde heer J. Hobma de winkel van de kende bakkerij aan de Lemmerweg heel. Hoewel de winkel dus thans volkomen aan de eisen voldoet, is toch gebleken dat er vooral *s zomers een te kort aan ruimte is. Voor dat evenwel aan uitbreiding wordt gedacht, heeft de heer Hobma naar de els des tijds thans eerst het interieur verrijkt met een moderne volautomatische machine. Van heden af worden de brood soorten dan o >k desgewenst gesneden en hygiënisch verpakt geleverd. Tevens werd de bakkerij geheel gemoderniseerd door de plaatsing van een stalen heet- wateroven. De familie Hobma heeft thans dan ook een moderne goed ge outilleerde bakkerij, welke in het kader van de stadsuitbreiding aan deze zijde van de stad zeker in een behoefte zal voorzien. maar zijn volksmuziek is voor de erg aan het vaderland gehechte Letten een licht puntje in het armzalig bestaan. Voor ons, een aantal Nederlandse journalisten, speelde hij in het door de vrouw keurig onderhouden vertrekje het Letse volkslied. De oude, gebogen man toverde de tonen tot een lied van hoop en verwachting. We waren doodstil, niet alleen uit eerbied, maar vooral uit ontroering. Een lied van berusting ook. Kunkis wèet, dat gewerkt wordt aan verbete ring van de erbarmelijke toestanden in het kamp; hij betreurt het slechts dat hij niet kan meewerken aan een beter leven voor de 376 andere vluchtelingen in dit kamp. De levensmoed van Bierands Kunkis en zijn vrouw is zeldzaam in Ohmstede. De opmerking van de vrouw over de naam van het Letse volkslied „God Bescherme Letland” was typerend voor mensen, die zoveel kracht kunnen opbrengen, dat zij na vijftien jaren el lendig kampleven nog altijd zichzelf blijven. Met zachte stem, zonder enig verwijt, zei de vrouw: „Hij heeft het niet gedaan, Hjj heeft ons vergeten”. Geen werk, geen hoop, geen geld. Kunkis is een uitzondering in het kamp Ohmstede. De meeste andere vluchtelingen, voor het merendeel even eens Letten, hebben hun weerstand ver loren. Het zjjn vooral de jongeren, ou ders die machteloos moeten toezien hoe hun kinderen opgroeien in ellende en vuil. Geen van allen is nog in staat om volwaardig te werken diegenen, die dat wel konden, zijn geëmigreerd naar Amerika en Australië. Zij beschouwen zichzelf als een „restbevolking”. Zij mo gen niet emigreren en zijn gedoemd ten onder te gaan in de ellende van de hou ten barakken. Wanneer niet tijdig wordt ingegrepen gebeurt dat inderdaad In een uithoek van het kamp ont moetten wij een 35-jarige Let. Samen met zijn 34-jarige vrouw en vijf jonge kinderen woont hij in een ruimte die niets menswaardigs meer heeft. In het kleine vertrek, dat tot woonruimte moet dienen, staat geen tafel, geen stoel, al leen een oude kist, een vervallen bed en een kapotte kinderwagen, waarin de jongste acht maanden ons met grote, ronde ogen lag aan te staren. In het twee meter brede en vier meter lange „slaapvertrek” daarnaast staan vijf le- dikantjes, die alle plaats in beslag nemen. In tegenstelling met het verblijf van Kunkis is hier niets schoongemaakt. De Wolsum f27.30; IJsbrechtum f54.45; Tirns f50.75; Loënga f9.95; Scharnegoutum f65.85; Goënga f 18.95; Gauw f 15.85; Offingawier f 67.25. Deze moderne economie is daarom ook van grote invloed op de praktische politiek zoals spr. met voorbeelden aan toonde en naar aanleiding van enige vragen uit zijn gehoor nog verduidelijk te. Hij toonde hierbij o.a. aan dat, hoe vreemd het voor leken ook moge klin ken, bij overschotten de belastingen uit conjunctureel oogpunt niet verlaagd maar verhoogd moeten worden. Over schotten waarschuwen nl. dat er iets mis is in de kringloop. Voor de Letten en andere vluchtelin gen uit Ohmstede, die op verzoek bij el kaar zullen bleven, zal in het uitbrei dingsplan „Rennplatz” van de stad Ol denburg een wijk van 312 woningen wor den gebouwd. In enkele van deze huizen komen Duitse gezinnen te wonen, zodat een nauwere aansluiting bij het stede lijke leven mogelijk zal zijn. De bouwsom van de voor vluchtelin gen bestemde huizen bedraagt per wo ning 20.000 mark. Door Nederland zal via het Hoge Commissariaat van de V.N. voor vluchtelingen 6000 mark per woning worden bijgedragen. De rest wordt verkregen uit Duitse fondsen. Voor de vluchtelingen uit het kamp Friedrichsfeld zal in de naburige dor pen verspreide woongelegenheid worden gebouwd. In het algemeen zullen deze woningen vier kamers, een kelder, een keuken en een badgelegenheid bevatten. Ook aan dit project zal Nederland per huis 6000 mark bijdragen. Om de Ne derlandse bijdrage te financieren is een grote landelijke collecte georganiseerd. Men hoopt dat zoveel geld zal wor den geofferd, dat men boven het be drag, dat voor de bouw van huizen nodig is f 1.200.000 uitkom. De meeste vluchtelingen zullen de huur van de nieuwe huizen door de lage ondersteu ning niet kunnen betalen. Uit een even tuele meeropbrengst zou men een steun fonds kunnen vormen. Het zal de vluch telingen helpen een nieuwe toekomst op te bouwen in het Westen, dat hen, naar het voor hen schijnt, jarenlang in de steek heeft gelaten. kan een nare en langduri ge griephoest worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) bestrijden het kwaad snél. Zij hebben samen in één van de oude, wrakke barakken van het kamp een klein keukentje en een kamertje, dat door de piano in twee gedeelten een slaap- en een zitruimte is verdeeld. De piano is de enige „luxe” in het kamp. Het instrument is voor de voor malige opera-dirigent, die nog muziek heeft gestudeerd aan het voormalige conservatorium van de Tsaar in Peters burg, een levensbehoefte geworden. Hij is hartpatiënt en kan niet meer werken, Dit nieuwe inzicht in de kringloop heeft een geheel nieuw perspectief ge opend. Het nationale inkomen wordt be paald door de consumptieve bestedingen plus de investeringen. De consumptie hangt in de eerste plaats af van het na tionale inkomen, de investeringen van de af zet (consumptie plus investerin gen) en dit iaatste weer van het na tionale inkomen. Weet men dus de con- sumptiequota plus de investeringen, dan kan men ook berekenen hoe groot het nationale inkomen zal zijn. Dit behoeft dus niet altijd gelijk te zijn aan de pro- ductie-capaciteit. Maar zijn de bestedin gen te groot voor het productie-appa- raat dan is er inflatie, zijn ze te laag dan is er deflatie. De klassieke economie meende dat dit van zelf weer in orde zou komen, maar volgens de Keynesi aanse moet de overheid in deze gevallen ingrijpen door de bestedingen op te voe ren of te beperken. Van Chicago naar San Francisco is altijd wel een drieduizend kilometer, dus zowat 50 uur in de trein en dan vlieg je maar liever om geen tijd te verliezen. Gelukkig hadden we helder weer, zoodat we de uitgestrekte landbouwstreken van Iowa en Nebraska konden zien. Overal mais natuurlek en dat is toch maar een prachtig product, vooral om varkens en kippen te mesten en de run deren in de winter. Prachtige machines om maiskolven te plukken. Over de bergen de Rocky Moun tains begonnen we wat te slingeren en dan zou ik maar het liefste op de fiets zitten, maar ik ben niet benauwd genoeg om niet van de besneeuwde ber gen te genieten. Dan begint bij Salt Lake City waar de Mormonen hun grote tempel hebben de groote woestijn; eerst de groote zoutpannen en dan langzamer hand niks meer, tot in Nevada de bo dem weer vruchtbaar wordt en dan wa ren we eindelek na zeven uur vliegen boven Californië. Doordat we met de zon meevlogen, blijft het lang licht en we wonnen zoodoende drie uur daglicht. De bergen rondom San Francisco lijken uit de lucht vrij kaal en de stad zelf ligt in de nevel. Er wordt een geweldige reclame voor het klimaat van deze stad gemaakt en men beweert dat de temperatuur altijd zoowat zestig tot vijfenzestig graden is (dus negentien C°), maar toen wij land den was het zoowat tachtig en vochtig. Je treft het, zei men ons, want er is geen mist. Eerlijk gezegd viel het ons tegen maar we spraken er nog maar niet over. De volgende dag was het wel warm, doch helderder en konden we van de heuvels af, de prachtige baai zien of liever inham, waaraan San Francisco ligt... met de ernorme bruggen, waar groote zeeschepen onder door varen. De stad is op een stuk of veertig heuvels gebouwd en dat maakt het verkeer nog al gecompliceerd. Vooral voor een voet ganger. Wat we nooit zullen vergeten van deze beroemde stad zijn de kabel- trammetjes, die omhoog en omlaag krui pen. Als ze beneden zijn komen ze op een groote schijf te staan en dan moe ten de conducteur en de passagiers sa men de tram plus de schijf, al duwende, omdraaien om weer naar boven te kun nen komen. De stad heeft dit voor wereldlijke vehikel al eens willen mo- derniseeren maar de bevolking stond het niet toe: ze wilden duwen. In de dalen in de buurt zagen wij voor het eerst de enorme boomen die hier al eeuwen groeien, voorzoover ze niet ge kapt zijn. Er zijn boomen die honderd meter hoog zijn, vijf meter dik (be neden) en kaarsrecht. Sjonge jonge, wat een mooie mast voor een skütsje Het programma dat het ensemble Benny Vreden donderdagavond in zaal Hanenburg bracht, was wel een van de aardigste die wij van dit gezelschap op een V.P.R.O.-bindingsavond zagen. Dat het gezelschap „verjongd en gemo derniseerd” is, zoals Benny Vreden zelf zegt, is goed merkbaar. Het jeugdige zangtrio The Spotlights bracht met gloed zijn liedjes en dansjes, en het aar dige revuesterretje Mitzy Thieland was zeker een grote aanwinst. Geestig in haar mimiek, wervelend in haar dansen kon ze ook nog boeien in haar liedjes die ze met een aardig stemmetje zingt. De ster van de avond was voor ons echter Louis Dusée, die zich steeds meer ont wikkelt tot een van onze beste cabaret- artisten. Meesterlijk waren zijn paro dieën, zijn weergave van Wim Kan, de „grote” Elvis met het hele gamma daar tussen. Als het programma spreekt van dwaze invallen, dan waren ze zeker wel afkomstig van deze geestige, zeer kun dige acteur met zijn geheel eigen char me en uitstekende stem, waar hij ont zaglijk veel mee kan bereiken. Zijn sa menspel met Mitzy Tieland was voor treffelijk, met name in de Spaanse Se renade. Benny Vreden zelf had in dit pro gramma een wat meer teruggetrokken rol, al was hjj als de vader van een viertal dochters op het eiland Pampus wel amusant. Dat hij verder maar één liedje aan de piano ten beste gaf werd niet als een gemis gevoeld het op treden van de zangeresjes, het spel van Louis Dusée bracht werkelijk een wel kome vernieuwing in dit programma dat door zeer vele V.P.R.O.-aanhangers met groot plezier werd gevolgd. Hoeveel oudere aanwezigen hebben niet ontzag lijk vee] vreugde beleefd aan de „songs” uit Opa’s tijd? Ds te Riet uit Emmen betreurde het in zijn propagandawoord dat hij nog steeds het oude verhaal moest vertellen: de V.P.R.O. heeft nog niet de vereiste 5 van het totale aantal radioluiste raars bereikt. Vorige jaar heeft men met voldoening melding kunnen maken van het feit dat de V.P.R.O. „veilig” was, maar doordat dagelijks het aantal radiobezitters stijgt en er tenslotte door vertrek en overlijden ook bjj de V.P.R.O. bedankjes binnenkomen, is het aantal abonnee-leden op Vrije Geluiden weer bedenkelijk gedaald. Wil het Vrijzinnig Protestantisme zjjn stem door de radio laten horen, dan zullen de 100.000 vrij zinnige gezinnen moeten tonen dat zij hun plcht beseffen en zich opgeven als abonnee op Vrije Geluiden. Wij die zo aan geloof en wereld verbonden zijn, al dus Ds te Riet, moeten toch tonen dat wij het machtige medium, dat wij in de V.P R O. hebben, willen behouden. De V.P.R.O.-consul, de heer A. J. de Vries, opende en sloot de avond met een woord van dank aan het ensemble Benny Vreden en de aanwezigen onder wie velen waren uit omliggende plaatsen. De collecte voor de VJH.V. heeft in Wymbritseradeel opgebracht f 1129,32. In de verschillende dorpen was de op brengst als volgt: Oppenhuizen-Uitwel- lingerga f 97.Woudsend c.a. f 118.20; Hommerts-Jutrijp f71.17; Heegf 106.50; Gaastmeer f53.25; Oudega f71.30; Blauwhuis f48.95; Abbega f87. Oosthem f61.Nijezijl f44.50; Fols- gare f16.—Nijland f44.10; IJsbrechtum f54.45; vrouw, die tijdens de vlucht voor de Russen gewond is geraakt en daardoor blijvend doof is, ziet geen enkele zin meer in het leven. Geen van ons durft normaal adem te halen vanwege de bedorven lucht. Er gens binnen in ons komt iets m op stand. Wij moeten ons bedwingen om niet weg te vluchten. Wij willen naar buiten rennen. Deze afschuwelijke ellen de uitschreeuwen en iets doen. Iets dóén om hier een eind aan te maken. In de vijftien jaren dat deze Let nu in het kamp is hij werd in 1944 als jongen door de Duitsers gedwongen te gen de Russen te vechten heeft hij nog geen nieuwe kleren of schoenen voor zijn vrouw of kinderen kunnen kopen. Hij heeft t.b.c. gehad en is daar door slechts voor 70 arbeidsgeschikt. Zo nu en dan vindt hij werk als vracht wagenchauffeur. Wanneer hij werkt, verdient hij 300 mark per maand. De rest van de tijd moet zijn gezin rond komen van de geringe ondersteuning (nog geen 200 mark per maand). In de winter is er niet voldoende geld voor verwarming. De gevolgen hiervan zijn voor de toch al zo zwaar getroffen Let nog erger geworden. In de winter wordt slechts gestookt in het kleine woonvertrek, waarin ieder dan samen hokt. Ventilatie is er niet, zodat zo nu en dan de deur en het raampje tegen elkaar moeten opengezet om de rook te verdrijven. Enkele jaren geleden is dit fataal geworden voor een zes maanden oud dochtertje. Het kindje vatte kou en overleed. Sindsdien is de Let nog meer gebroken. Zelfs nu nog wil hij niet ge loven dat er eindelijk hulp komt. De keus was deze keer moeilijk, er waren zeer veel goede inzen dingen. Het beste antwoord von den wij tenslotte dat Mevrouw A. Douma-Bijlsma, W. de Zwijgerstraat 63, alhier instuurde, waarvoor zij een be drag van f 10.van ons ont vangt. Zij laat Klaas van Dijk in antwoord op de toespraak van zijn patroon zeggen: „Voor plaatjes van Klassiek tot Hit, Kortom voor alles waar muziek in zit, Is steeds en met enorm succes ’t Huis met de Notenbalk mijn vast adres!.'" Een troostpremie van f 2.50 ken den wij toe aan: Dhr. S. Blindeman, Platolaan 30, Zeist. Dhr. T. Tuinstra, 2e Nw. Self- helpstr. 17, alhier. Mevr. A. de Jong-Boersma, Troel- strakade 18, alhier. Dhr. G. de Boer, Scherhemstraat 8, alhier. Aan alle inzenders onze dank voor hun moeite en wij hopen dat zij een volgende keer weer meedoen, want -wij komen op de zelfde golflengte terug! Let maar op de advertenties van t HUIS MET DE NOTENBALK. De speciaal muziek- en grammofoonzaak! in bidriuws-ekonomyske boekhalding. De measte accountants wolle dy wol jaen en oars kin men torjochte by de centrale landbouwboekhalding to Ljou- wert. Ek fortsjinnet it omtinken in foerbalans foar it winterhjeljier oan to lizzen. Fansels spilet hjirby nést de „hoeveelheid” de kwaliteit in greate rol. En sa kaem it praet op it hea-winnen en küljen, fentilaesje-hea en foardroech- küle. In gesellige, mar boppeal in learsume joun, wie de algemiene miening. Yn forbab hjïrméi 'wiisdfe de assistent noch op it greate nut fan famylje- of buorre- rountsjes, hweryn men dizze dingen bi- praet. Foarsitter Jansma sleat de byien komst mei tank oan de sprekker en tn oantrün de jierlikse gearkomste yn AI- degea (W.) op moandei 2 nov. yn „Us Gebou” net to forsitten. Ir C. Wind sil dér sprekke oer: „Hoe liggen de kaar ten op de graslandbedrijven”. Voor deze vluchtelingen in de kampen Friedrichsfeld en Ohmstede, wier licha melijke en geestelijke krachten met de dag afnemen, is op korte termijn hulp nodig. De hulp zal komen. Moet komen. In het kader van het Internationale Vluchtelingenjaar ’59-’6O wil men zor gen voor een radicale opruiming van Friedrichsfeld. Ohmstede en nog acht andere kampen in Neder-Saksen. Door de Verenigde Naties, vanwaar het initia tief voor het Vluchtelingenjaar s uit gegaan, is daartoe een program opge steld, waarin ieder zijn eigen plaats bij Scharsterbrug. Alleen de laatste twee waren verschenen, die erkenden over een hek te zijn geklommen dat met ijzerdraad was gesloten en op de boven ste plank met prikkeldraad afgezet. Ze meenden dat echter vrij te mogen doen omdat er geen bordje „verboden toe gang” stond. De verbalisant verklaarde dat het hier een oude toegangsweg betreft die niet meer gebruikt wordt, maar dat de eige naresse van het land beslist niet wil dat men dit betreedt. Volgens de Kanton rechter had zij dit door de genoemde manier van afsluiten ook duidelijk aan gegeven. Er behoeft niet persé een bordje bij te staan. Verdachten meenden dat het voor sportvissers dan ónmogelijk wordt hun sport te beoefenen, als ze niet meer over een hek mogen klimmen. De Officier was het met mr Menalda eens, maar wilde er bij het bepalen van de straf rekening mee houden dat ver dachten hebben gedwaald. Daarom per sisteerde hij bij de afkoopsom van i 7.50 of 2 dagen. De Kantonrechter gaf toe dat men niet direct in overtreding is als men over een hek klimt, maar uit de wijze ~~--p dit hek was afgesloten bleek duidelijk dat dit niet alleen voor het <n hoger beroep te gaan”. „Dat kan er ook wel van De veehouder Pieter P. te Irnsum heeft een hond die zoals vele getuigen hebben verklaard geregeld in het land achter het wild aanjaagt. De veehouder Heida en zijn knecht hebben dat meer malen gezien en ook dat de hond onder Poppingawier een haas in zijn leger be sprong, doodde en hem in z’n bek mee nam. Voor dit feit moest de eigenaar, die volgens het proces-verbaal en de ver klaring van de verbalisant ook al eer der gewaarschuwd was zijn hond vast te houden, zich thans verantwoorden. Verdachte ontkende pertinent. Mijn hond doet niemand kwaad („dat zeggen ze allemaal”, interrumpeerde mr Me nalda) en komt alleen met mij in het land. Op die bewuste vrijdag was ik naar Leeuwarden en dus kan hij niet in het land geweest zijn. Misschien is het een andere hond uit de omgeving ge weest. Die lijkt sprekend op die van mij en heeft ook zo’n dikke staart. Maar de Officier herhaalde dat alle getuigen duidelijk hebben gezien dat het zijn hond was. En zo voegde hij ver dachte toe U is ook niet vies van een haas die door uw hond is meegenomen. Hij requireerde daarna f 100.of 20 dagen waarvan f 50.of 10 dagen voor waardelijk. De Kantonrechter maakte er f 50. of 10 dagen cnvoorwaardelqk van met de gebruikelijke toevoeging: „U hebt het waarop dit hek was afgesloten bleek recht binnen 14 dagen van dit vonnis duidelijk dat dit niet alleen voor het <n hoger beroep te gaan”. vee bedoeld was maar ook voor mensen I „Dat kan er ook wel van komen” Hij streek de hand echter over het hart j antwoordde verdachte kwaad. (En reeds en veroordeelde alle zeven tot vijf gul- halverwege de deur): „Ik laat het er zo den of een dag. niet bij zitten Voor de afdeling van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling alhier sprak vrijdagavond in het Piter Jelles- hüs voor een behoorlijk aantal belang stellenden Prof. Dr J. Pen, Hoogleraar aan de R. Universiteit te over „Moderne Economie” Hij nam hiervoor als leidraad het door hem ge schreven boekje onder die titel waarin de vraag beantwoord wordt wat het nationale inkomen, de welvaart en werkgelegenheid bepaalt. Naar voorzitter van Vucht in zjjn openingswoord mededeelde, zal dit boek je behandeld worden in de cursus welke dit winterhalfjaar onder leiding van de heer D. Sytsma zal worden gehouden, voor welke cursus na de inleiding van Prof. Pen zich reeds een aantal deel nemers opgaf. Prof. Ren vertelde in het begin van zijn betoog, dat de opvattingen welke thans onder de vak-economen leven, heel anders zijn dan die van 25 jaar ge leden. Door de nieuwe economische theorie van de Engelse econoom Keynes hebben ze zelfs een revolutionaire wij ziging ondergaan. Spr. boekje zou ook beter de economie van Keynes genoemd kunnen worden. De gehele inhoud toont aan hoe in het economische leven het een van het ander afhangt, de zgn. Economische kringloop. Het nationale inkomen dat is de som van alle in komens in het land wordt gevormd in de productie. Het grootste deel komt uit het particuliere bedrijfsleven. Dit inkomen gaat naar de gezinnen die het uitgeven aan consumptiegoederen deze geldstroom de consumptieve be steding genaamd gaat weer naar de bedrijven, waarmee de cirkel weer ge sloten is. Vóór 1930 hebben de economen altijd beredeneerd, dat de nationale welvaart afhing van de nationale productie en de grootte daarvan weer van de pro- ductie-capaciteit. Zonder twijfel is het juist, dat deze laatste bepaalt hoe groot het nationale produkt en dus het natio nale inkomen zal ziju, maar de econo men van nu weten ook, dat er een kink in de kabel kan komen als de productie lager is dan de productie-capaciteit. In de afgelopen drie jaren hebben we zo’n kleine inzinking (recessie) gehad, die driemaal zoveel heeft gekost als de ge hele watersnood. De economen van vóór 25 jaar hebben altijd ontkend, dat er overproductie, re cessie, algemene werkloosheid e.d. kon ontstaan. Zij gingen nl. uit van de wet van de Franse econoom Say, die zegt, dat de kringloop steeds gesloten Maar de critici bestrijden dit. Er kan een kink in de kabel komen als de ge zinnen het geld niet uitgeven aan con sumptiegoederen en er dus een deel van het nationale inkomen wordt bespaard. Deze besparingen gaan dan langs een heel andere weg naar het bedrijfsleven, nl. in de vorm van leningen en credie- ten. Het bedrijfsleven krijgt dan alleen maar het bedrag van de consumptieve bestedingen binnen. Volgens de wet van Say echter blijft de kringloop altijd bestaan, ondanks de besparingen. Tenzij het geld wordt „op gepot”. De rentevoet zorgt er volgens deze klassieke economie wel voor dat het gespaarde geld geïnvesteerd wordt. Volgens Keynes is dat echter niet het geval. Als het bedrijfsleven minder ont vangt, komt er ook minder uit, m.a.w. daalt het nationale inkomen. De gezin nen krijgen dus minder geld in handen, waardoor de aardigheid van het sparer er af gaat. De extra besparingen ver dwijnen en dus is er op de Blauhtïs. Op in ütforkofte seal fan bruorren Wybenga hat it Roomsk Frysk Boun it winterskoft ie pene mei in fleurige toanieljoun. Spile waerden twa ienakters fan de han fan de Blauhüster J. Kuipers, titele „Op Bi- rie” en „De greate Priis”. Waerd it earste stik al foar de oarloch spile, it twadde is in nije oanwinst. De ynhald fan it stik is sa: Bakker Hoogma hat, lyk as oars, ek dizze wike wer meidien oan de fuotbalpool. It is moandei, kofje- drinkerstiid, it praet komt op de fuot- balwedstriden fan forroune snein. De krante leit op tafel. Nou blykt it dat Hoogma noch al frijhwat „goed" hat. Hy komt der efter, de Haech wurdt di- rekt mar efkes opbelle, dat der in greate priis van f 80.000,op it toto- buro leit to wachtsjen. De hiele hüshai- ding, buorfrou, de feint, dochter en Pier komme yn in echte feestsfear. Allinne mem, dy’t oars ek net fuotbaleftich is, fortrout it spul net earlik. Hja hat nochal flink krityk as televisy, auto en brommers oanret wurde. Mar de bistel- lingen greane troch. Ek Pier, de man dy’t de bakker fannemiddei helpe sil to suteljen foar dübeld lean en in béste traktaesje, is danich to sprekken. Dat de saek goed yn tizen rekket, kin de lêzer wol bigripe. Gans oanrin, de saek leit stil, leveransiers oan de doar. Op de ein forskynt Sipma, „de man fan de pool”. Hy kin net goed oan *t wurd kom me, allegearre sitte fierstento fol fan de „grouwe priis”. Der wurdt him ek al in glêske ynskonken; nimmen hat earne euvelmoed yn. Dochs kriget Sipma op in gaedlik momint it wurd; it blykt dat Hoogma wol tige hege eagen smi- ten en dus in „grouwe prils” beet hie, mar dat er it ynlizjiM foar de pool noch net bitelie hat. Fan de priis sil dus neat komme. Pier bliuwt „gewoan Pier” en baes bliuwt „gewoan baes”. It stik is flot skreaun, en, als wy üs net forsinne sil it op gê.ns plakken syn minsken wol fine. Sportforienings moatte it grif ris op ’e wurklist sette. De spylders, meast jonge debutanten, dy’t it stik ünder lieding fan Johs Be- kema brochten, diene it mar tige. Ek it earstneamde stik foei danich vn ’e smaek. Tusken de bidriuwen waerd de- klamearre troch fjouwer jongfa n, wylst de gearkomste bisletten «aerd mei dounsjen. Al mei al in joun dy’t nei mear smakket. <1 töliï’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5