Russen bouwden hun eerste atoomschip Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek De nieuwe wet op de inkomstenbelasting Peulvruchten altijd en overal 25% OCTERNO 10% Kappie en de Prentbriefschatkaarten SR Mevrouw G. A. Adema MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD t> KORTING Schutjassers hebben een wit voetje KORTING Aanwinsten 3e kwartaal 1959 Uitslagen Friese Voetbalbond Corsetière OP REPARATIES Slecht „genees-vlees” zeggen sommige mensen als wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infectie is dan natuurlijk veel groter). Maar als U Kloosterbalsem (Akker-Balsetn) gebruikt bestaat er geen slecht „genees-vlees” meer. Een wondbal- sem die snel wonden zuivert en nieuwe huid- vorming bevordert, dat is Kloosterbalsem al 3 geslachten lang. Nog steeds zegt men dan ook: „Kloosterbalsem - geen goud zo goed." Jiergearkomste „Jongerein Snits e.o.” Drie lezingen over India Snoek van 16 pond iöW nu i Adv. I.M. 28. Goed uit gerust Bre- 3e klas A: Black Boys 4-Friso 3 3—2. LSC IA—Rood 1959. 1957. Helicopter op dek rimpels Esther van N Papier-maché. D Judotechnlek. heel- Wedstrijdzeilen. 1959. C Somerset. razor’s The Kleinzand 86 Sneek. De bonen nog een minuut of tien ver warmen. Junioren Hoofdafd.: Geel IA 4—0. Buck. Catto. Volgens de advertentie in dit nummer voor de eerste maal op a.s. donderdag avond door Dr J. J. Fahrenfort uit Am sterdam, die dan in Fredehiem spreekt, over „De maatschappelijke toestanden in India en Pakistan” en zijn lezing toelicht met lichtbeelden. De volgende avonden worden gehou den op 19 januari en 24 februari. De wereld... een 2 GENEESKUNDE Schrader, H. De slag om de hartslag. (1959). afbn. SPORT Bruggen, J. van der. 1946. afbn. Pranger, L. afbn. Coupar, A. Robertson. Iwan Smirnoff; een leven vol avontuur. 1959. Hogendijk, J. Kjjken en weten; alles over televisie. 1959. afbn. Hooftman, H. Alles over straalvlieg tuigen. 1959. afbn. Houtvademecum. Dl. 1. Houtsoorten. (1259). afbn. en Junioren B. Afd. V: LSC 2B—RES 2B 4—1. GODSDIENST WIJSBEGEERTE Mauriac, F. De Mensenzoon. 1959. Spier, J. M. Van Thales tot Sartre. 1959. Zweers, H. J. Osborn en de Bijbel. 1959. afbn. betekent C D N Gedurende novemoer op maat corsetien en maat-bustehoudert D Doem der verdenking. Twee zusters. UIT HET GRIEKS VERTAALD Homerus. Odyssee; prozabew. van J. van Gelder. geschenk prot. chr. roman detective verhaal novellen voortstuwing in twee richtingen garan deert. bij het staken van een onderneming, dus als de ondernemer er definitief mee op houdt. Bij overdracht van een gedeelte der onderneming zal volgens het ont werp niet meer een evenredig deel van de vrijstelling worden genoten. Het is geen wonder, dat de Russen trots zijn op hun „Lenin”, die in open water een snelheid kan bereiken van 32 km/u. Met vrijwel alle mogelijkheden heeft men rekening gehouden en gedacht aan de omstandigheden, die zich in de practijk kunnen voordoen. Een grote be lemmering voor de vroegere pioniers van ENGELSE ROMANS Maugham, edge. Weer daalden Kappie en de Maat naar het verzonken wrak, om te trachten de schat te bemachtigen. Maar nu wisten ze precies, waar zij kijken moesten: in een kastje, dat zich in de kapiteinshui bevond. Naar het achter dek zwemmend, zagen zij, dat het dak van de kapiteinshut gedeeltelijk was af gerukt. Flarden van een vissersnet hin gen hier aan het houtwerk. Blijkbaar HANDENARBEID Betts, V. Bedford. (1957). afbn. TECHNIEK OPVOEDING Steenbuch, R. Ook ik wil graag leven. 1959. afbn. (Dagboek van een Noors spastisch meisje). NATUURWETENSCHAPPEN Alders, J. C. Bouw je eigen sterre- kgker; 2e dr. 1958. afbn. FraserBrunner, A. Alles over uw aquarium. 1958. afbn. Uggla, A. H. Linnaeus. 1957. afbn. ZORG VOOR HET UITERLIJK Siemer, G. Gratie en charme. 1959. afbn. de ijsvaart was het beperkte overzicht dat zij over de ijsvlakte hadden. Voor verkenningen van de te doorbreken ijs laag heeft men daarom aan boord van de Russische atoom-ijsbreker een hef- schroefvliegtuig ondergebracht, dat van af het schip kan opereren. Natuurlijk is het voortstuwingsgedeel- te afgesch in verband met gevaar t radio-*'*’’eve straling. De b ieni- g is bovendien geheel a' 'omatisch. De of ficier van de m_chinekamer bepaalt de temperatuur van de reactoren, die ver der geheel automatisch gehanhaafd blijft De warmte-energie, die de reactoren er zijn 3 reactoren a. boord, die elk uitein delijk 90.000 kilowatt leveren produ ceren, wordt gebruikt voor het omzet ten van wate- in stoom met hoge span- ni ’’eze stroom dr'jft de turbogenera- toren aan, die op hun beurt de electro- motoren in beweging zetten. D:ze f’-a gen uiteindelijk zorg voor de aandrijving van de scheepssch. .even. Om de noodzakelijke grote beweeglijk heid te verkrijgen geschiedt de besturing centraal vanaf de brug. Bovendien is door een ingenieuze constructie zowel onder het voor- als het achterschip een schroef aangebracht, die een krachtige Srategisch belang Rusland zou Rusland niet zijn als deze technische prestatie geen bijzonder prac- tisch belang zou hebben. Het is al een oud probleem voor de Russische zeevaar ders de noord-oostelijke doorvaart van de Witte Zee naar de Beringstraat een groot gedeelte van het jaar open te hou den. Jarenlang trachtte men met ortho doxe ijsbrekers een scheepvaartroute door het ijs vrij te maken, maar dikwijls bleken de schepen niet in staat door het ijs heen te breken. Dit was o.a. het geval toen in 1905 de oorlogsvloot van de Oost zee naar de Japanse Zee moest worden overgebracht. Met veel moeite voeren de schepen destijds de tijdrovende route via Gibraltar en het Suez-kanaal, daartoe gedwongen door het ijs, dat de noordelij ke doorvaart geheel had afgesloten. Een ijsbreker, die in staat is de route door de Noordelijke IJszee open te hou den is dus van enorm strategisch belang en volgens de verwachtingen en de be rekeningen is de „Lenin” het eerste schip dat krachtig genoeg is. De ijsbre ker kan een twee meter dikke ijslaag doorbreken. JACHTVERHALEN Corbett, J. De tempeltjjger. (1959). afbn. Prosperi, F. Koning der haaien; on- derwaterjacht in de Indische Oceaan. 1959. afbn. „Ik vind het maar een snertstreek, dat ik niet mee naar beneden mocht”, zei Okki ontevreden. „Het lijkt me juist zo jofel om in zo’n wrak te duiken. Hier boven is niks te beleven”. Doch dat zou al gauw anders worden Een zacht gerucht deed hem om- kjjken endaar zagen zij de stuur man en de stoker van de Kraker met grimmige gezichten aan boord klimmen! BIBLIOTHEEKWEZEN Loizeaux, M. D. Publicity primer; an a b c of „telling all” about the pu blic library; 4th ed. 1959. Mc Colvin, L. R. Jeugdbibllotheek- werk. 1959. afbn. Schema voor de indeling van de syste matische catalogus In openbare bi bliotheken. S.I.S.O. 1958. De Verenigde Staten hebben het alleenrecht verloren. Weliswaar bezitten zij op het gebied van de atoomscheepvaart met enkele duikboten en het koopvaardij schip „Savannah" nog een onbetwistbare voorsprong wel nodig na het schijn bare fiasco van het ruimtevaartprogramma het monopolie zijn zij met ingang van 15 september van dit jaar kwijtgeraakt. Op die datum werd in Rusland de a toom-ijsbreker „Lenin" in dienst gesteld, een sterk sch’.p met een lengte van 134 meter, een grootste breedte van 27,6 m en een motorvermogen van 44.000 pk. De „Lenin’’ werd op 5 december 1957 in Leningrad te water gelaten. Tot septem ber is men bezig geweest met de af bouw van het schip, dat op een welhaast Ame rikaanse wijze is ingericht. Aan boord is plaats voor 1000 man, die kunnen wor den ondergebracht in ruime één- en tweepersoons hutten. Bljj zijn de Russen wel met hun atoomschip. De „Lenin” bewijst dat zij ook op het gebied van de atoom scheepvaart met de Verenigde waarover Amerika beschikt, hebben zij nu ook plannen ontworpen voor een atoomonderzeeër. Op dit punt hebben zij echter een grote achterstand. Zelfs enkele West-Europese landen heb- ben projecten op dit gebied op stapel staan. De Verenigde Staten hebben o.a. Frankrijk hulp aangeboden bij de bouw van een atoom-duikboot Zelf zijn zij al weer bezig met de bouw van door kern energie aangedreven bovenwaterschepen, die de oorlogsvloot, naast de duikboten, nog een grotere atoomcapaciteit moeten geven. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding meldt Erwten en bonen behoren in vrijwel alle landen ter wereld tot de geliefde en veel gebruikte levensmiddelen. Of U in Mexico of in Japan, in Zuld-Afrika, New York of Nederland kijkt, peulvruchten worden er gegeten. Niet overal zijn de verbouwde soorten en rassen dezelfde. Zo zal de sojaboon bij ons niet al te goed gedijen, terwijl onze bruine bonen in de meeste tropische gebieden onbe kend zijn. De importbonen smaken dan ook als regel anders dan onze inheemse soorten. Zonder overdrijving mogen wij wel zeggen dat de peulvruchtenoogst uit eigen land kwalitatief tot de beste be hoort, zeker naar onze smaak gemeten. Een peulvruchtenmaaltijd kan bijzonder lekker zijn, vooral in het koude jaarge tijde wanneer we naar iets stevigs ver langen. Het is overbekend, maar we herhalen het nog eens: geef bg de peulvruchten in ieder geval een groente. Wilt U er aardappelen er vlees of spek by eten, geen bezwaar, maar nodig is het uit voedingsoogpunt niet. En zorg bij voor keur voor een melknagerecht om de ei- witwaarde van de erwten of bonen tot zijn recht te laten komen. Recepten voor 4 personen. Een bruine bonengerecht uit Midden- Amerika MDERLANDSE ROMANS Baardman. De waterbruid. i Blonde!. Wij zgn mensen. Bosman. Ik en mijn huis. C Eerdmans. Het bewaasde kijkglas. Elshout, Van. Het bonte tapijt. Fabricius, Johan. De heilige paarden. Landell, De. (ps. van Wemmerslager van Sparwoude). De kantélen kan telen. Martin. Marianne. Revis (ps. van W. Visser). Spoorzoe kers. Evenals vorige j en heeft het Insti tuut v. Arbeidersontwikkeling alhier in zijn winterprogramma een aantal avon den opgenomen welke aan een bepaald land gewijd zijn. Ditmaal viel de keuze op India, het land van Gandhi en van Pandit Nehroe met ongeveer 400 miljoen inwoners, een hoog geboortecijfer, maar daar tegenover een onstellend hoog sterftecijfer. De ge middelde levensduur is maar 27 jaar en van elke duizend babies sterven er acht honderd. Er valt heel veel over dit land met zijn 150 talen en meer dan 500 dialecten, en al eeuwen durende 'oedige strijd tussen de Hindoes en de Moslims te vertellen. Welnu dit zal in een drietal lezingen door bekwame deskundigen geschieden. AARDRIJKSKUNDE; REIS VERHALEN Andersen, J. Lagune van het geluk. 1959. afbn. (Reizen langs de Zuid- zee-eilanden) Hagen, G. Die Dolomiten; ein Bild- werk. (1959). Skandinavien Danemark, Schwe- den, Norwegen; ein Bildwerk. (1959). Melchior, A. Ierland is anders. (1959). afbn. Meulen, D. van der. Verdwijnend Arabië; ontmoetingen en avonturen in een woestijnland. (1959). afbn. Mikes, G. Italië voor -beginners. 1959. afbn. Oost is Oost. 1959. afbn. Paassen, P. van. Ongewoon reisver haal; een pelgrimage door het Hei lige Land. 1959. Uittenbogaard, L. verbijsterend avontuur. 1958-59. dln. afbn. Zischka, A. In Azië dreunt de wereld. 1959. afbn. TOERISME (Reisgidsen ter inzage in de Leeszaal) Ages, J. A. Gids voor Noord-Duits- land. 1957. afbn. Egeraat, L. van. Gids voor de Dolo mieten. 1958. afbn. Gids voor de Franse Rivièra. 1956. afbn. kg heelblijvende br. bonen of kie- vitsbonen, 150 g (of meer) runder gehakt, een flinke ui, zout, laurier blad, boter of margarine, een paar lepels tomatenpuree, ongeveer 2 theelepels paprikapoeder of sambal oelek, aroma, pikante saus of jus. De bonen een nacht weken in ruim wa ter, opzetten met het weekwater, zout en een laurierblad en gaar koken in on geveer 1 uur. De ui schoonmaken, snipperen en in boter of margarine lichtbruin bakken Het niet-aangemaakte gehakt toevoe gen en onder steeds roeren verwarmen totdat het gaar en lichtbruin is. Toma tenpuree, zout en paprikapoeder of sam bal toevoegen en zoveel water of bonen nat dat een smeuïge massa ontstaat. De uitgelekte bonen er door roeren en het gerecht desgewenst afmaken met aro ma, pikante saus of jus. Witte bonen met soepgroenten kg heelblijvende witte bonen, kg soepgroente (prei, spruitjes, wortel, ui), bladselderij en/of pe terselie, boter of margarine, zout (tijm of marjolein, soja of kerrie), desgewenst knakworstjes. Het tweede onderwerp, dat in verband met het ingediende ontwerp voor een nieuwe wet op de inkomstenbelasting de aandacht vraagt, is de wijze waafop bij het overlijden van een ondernemer met de fiscus wordt afgerekend. Volgens de thans geldende regeling wordt de winst, welke niet reeds op grond van de rege len, geldende voor de jaarlijkse winst, belast wordt, gevoegd bij de winst van het laatste jaar, waarover hier te lande belastbare winst wordt genoten door de desbetreffende ondernemer. Tot deze winst behoort o.a. het ver schil tussen de geldswaarde en de boek waarde van de bedrijfsmiddelen. Op grond van deze bepaling heeft bij over lijden van een ondernemer een eindaf rekening met de fiscus plaats. Aan de hand van de balans, die op de datum van overlijden moet worden opgemaakt, wordt vastgesteld welke bedrijfsmidde len tot het vermogen van de onderne ming behoren en wat de boekwaarde daarvan is. Vervolgens wordt de gelds waarde van de bedrijfsmiddelen vastge steld. Het verschil tussen de gelds waarde (dit is in het algemeen der ver koopwaarde) en de boekwaarde is be last. Men noemt dit verschil de overlij- denswinst. Deze overlijdenswinst, waar toe ook de goodwill behoort, wordt eerst verminderd met f 7.500,waar na het restant belast is met een vast percentage van 20%. Is.echter de be lasting, die volgens de tabel verschul digd zou zijn, lager dan 20 dan kan het gehele inkomen volgens de tabel worden belast. Als de ondernemer in het harnas sterft, worden de stille reserves, die in zijn bedrijfsvermogen schuilen, dus wel op een voor de erfgenamen voordelige wijze belast. Dit alles- geldt bovendien alleen als de ondernemer komt te overlijden. Over lijdt zijn vrouw, dan heeft dat voor de heffing van de inkomstenbelasting geen gevolgen. Aldus luidt de huidige rege ling. Het wetsontwerp bevat ook op dit punt veel nieuws. In de eerste plaats wordt voorgesteld het gunstige tarief van 20 te vervangen door het minder gunstige tarief van 2040 Het per centage wordt bepaald op grond van het normale inkomen gedurende de laatste drie jaren. Vervolgens wordt de mogelijkheid geschapen om de eindaf rekening uit te stellen door de stille re serves door te schuiven naar degene, die de onderneming rechtstreeks voort zet. Dit is echter alleen mogelijk als de onderneming wordt voortgezet door de weduwe en/of een of meer erfgenamen. Deze regeling werkt als volgt Stel dat het verschil tussen de gelds waarde en de boekwaarde van de be drijfsmiddelen op het moment van over lijden van de ondernemer f 20.000,be draagt. Hiervan is f 7.500,onbelast, zodat f 12.500,belast is. Als er ver der niets gebeurt, wordt dit bedrag be last bij de laatste aanslag, die ten name van de overledene wordt opgelegd. De onderneming wordt echter voort gezet door de weduwe en een zoon. Zg moeten uiteraard voor hun belasting aangifte een openingsbalans opmaken. Op deze openingsbalans mogen de be drijfsmiddelen worden opgenomen voor de werkelijke waarde, dus de waarde, die ook in aanmerking is genomen bij de berekening van de overlijdenswinst van de man. Zij mogen hun afschrijvin- ling van f 7.500,wordt alleen genoten gen berekenen, uitgaande van deze wer- kelijke waarde en bg verkoop van een bedrijfsmiddel of van het gehele bedrijf is alleen het verschil tussen de op brengst en de (nieuwe) balanswaardc belast. De zaak zit dus geheel rond. De sporthengelaar G. v. d. Werf alhier heeft gistermiddag in het Prinses Margriet- kanaal bij Uitwellingerga een snoek van 16 pond gevangen. Het beest had een lengte van ruim een meter. Nu het bedrijf wordt voortgezet door de weduwe en een erfgenaam mogen deze echter ook aan de Inspecteur ver zoeken om de eindafrekening bg de overleden ondernemer achterwege te laten, waartegenover zij dan verplicht zjjn op hun openingsbalans de balans waarden van de overledene over te ne men. In dit geval komen de stille re serves dus niet bij de overgang van de onderneming tot uitdrukking. De fiscus krggt echter uiteindelijk toch wel dat gene, waarop hij recht heeft, doordat de stille reserves toch eens op de een of andere wjjze worden gerealiseerd, hetzg bij verkoop van het bedrijfsmiddel, het zij bij verkoop van de gehele onderne ming. Uitstel is hier dus geen afstel. De vraag rijst of dit uitstel voordelen biedt. Op deze vraag is niet een alge meen geldend antwoord te geven. Het is in elk geval wel een voordeel dat de laat ste aanslag van de overledene niet wordt verhoogd met de belasting over de stille reserves. De liquiditeit van de onderne ming of van de boedel, waarop door de betaling van successierechten en boe- delkosten toch al een beroep moet wor den gedaan, wordt er dus door bevor derd. Anderzijds kan het zijn, dat de be lasting, die volgens het bijzonder tarief over de overlijdenswinst wordt betaald, lager is dan de belasting, die wordt be spaard door de hogere afschrijving op de bedrijfsmiddelen na voortzetting van de onderneming. Eén motief vóór afrekening kan ook worden ontleend aan de vrijstelling van f 7.500,Wordt er af gerekend, dan is immers van de overlijdenswinst f7 500,- onbelast. Wordt het bedrijf later door de weduwe en haar zoon verkocht, dan geniet ieder nog eens een vrijstelling van f 7.500,Bij doorschuiving van de stille reserve gaat de vrijstelling van f 7.500,dus één keer verloren. Deze vrijstelling van f 7.500,over- drachtswinst of overlijdenswinst is in het ontwerp ook anders geregeld dan in het thans geldende Besluit op de in komstenbelasting 1941. Thans wordt de vrijstelling bij gedeeltelijke overdracht van een onderneming ook voor een evenredig deel genoten. Dit kan tot ge volg hebben dat één persoon in totaal meer dan f 7.500,— aan vrijstelling ge niet. Gesteld dat iemand in 1958 de helft van zgn bedrijf heeft verkocht en dat hg in 1960 een vennootschap onder firma aangaat, waarin het overgebleven gedeelte van het bedrijf, dat hij in 1959 dus als een eenmanszaak heeft uitge oefend, wordt ingebracht. In 1962 treedt hij uit de firma en verkoopt zgn aandeel aan de mede-vennoot. In dit ge val wordt in 1958, bij verkoop van de helft van het bedrijf, ook de helft van de vrijstelling genoten. Als bg het aan gaan van de firma van het overgeble ven gedeelte ook weer de helft aan de medevennoot wordt overgedragen, wordt weer een vrijstelling van f 3.750,ge noten. Tenslotte wordt in 1962 het aan deel in de firma, dat sinds 1960 voor de utltredende vennoot in fiscaal opzicht zijn gehele bedrijf was, verkocht, zodat hij dan nog eens de volle vrijstelling van f 7.500,geniet. Van de overdrachtswinst, die naar wij veronderstellen bij de hiervoor genoemde gebeurtenissen is gemaakt, is dus in to taal f 15.000,onbelast. Het ontwerp steekt hier een stokje voor. De vrgstel- GESCHIEDENIS Franzero, C. M. Nero. 1959. Halbertsma, H. Het stadhuis te Sneek en zijn historie. 1959. afbn. Rek, J. de. Van Boergondië tot Barok. 1959. afbn. (Vervolg op: Van hune bed tot hanzestad). scheepvaart met de Verenigde Staten g kunnen wedijveren. Volgens inlichtingen S Overdrukken van deze Igst a 5 cent ver krijgbaar. had een visser een deel van zgn net ver speeld, toen hij aan het wrak bleef ha ken. Terwijl Kappie en de Maat zich daar beneden een weg door het wrak baan den, stonden Okki en de Meester in spanning op hun terugkomst te wach ten. Af en toe zagen zij luchtbellen naar de oppervlakte komen, die er op wezen dat er in de diepte hard werd gewerkt. Het ploegje aandeelhouders van de Sneeker Jachthaven dat elke middag plus de zondagmorgen op aangename w'j-e de tijd verslijt met schutjassen heeft blijkbaar een wit voetje bij de Raad van Beheer. Deze heeft nl. het lo kaaltje op het terrein van de haven waarin ze hun troeven met wisselend sukses uitspelen een goede opknapbeurt gegeven. De schilder heeft nieuwe frisse kleuren aangebracht, er zijn nieuwe comfortabele stoelen in geplaatst en ook de gordijntjes zijn vernieuwd, ter wijl de petroleumkachel vervangen is door een apparaat dat butagas in warmte omzet. De frisse lucht kan dus nu alleen nog maar belaagd worden door de rook die er uit de sigaren en de pijpen opkringelt. FRIESE LITERATUUR Fear, Van der. (ps. van PostBeuc- kens). De deade by de libbene. 1959. Feddema. Gods terskflier. 1959. Sikkema. (ps. van Gezelle Meerburg). Seinen; fersen. 1959. Sant, Van ’t. dehoeve. Vestdijk. De Ornstein. Wagenaar. Heimwee naar de hemel. C IN HET NEDERLANDS VERTAALDE ROMANS Bailion. Op klompeg. Baum. Ballerina. Baumgarten. Dokter Solm. Berg, C. Verspild weekend? Blake, (ps. van Day Lewis). Het ge wetenloze contract. D Jonathan. De duivel op klaarlichte dag. Chabannes. De moordenaar komt te laat. Christie. Cronin. Ferber. Ijspaleis. Gjesdahl. Spel van het lot. Heyer. Nachtelijk avontuur. Hunter, E. De tuchtelozen. Kent. Veerboot naar Hongkong. Lofts. De weg volbracht. Mason, Van Wijck. De drie l meesters. Moray. Ontembaar. Myrivilis. De madonna met de visse- staart. Pitt. Moed door vrees. Quindt. De tijger en de vrouw. Roth, L. Was ik het waard? Sayers. Onrust in Oxford. D Söderholm. Wolken boven Hellesta. (Vervolg op: Kerstmis op Hellesta). Wilson, Powell. Mijn zes boeven. Rossum, Van. De erven Hasselaar. (Vervolg op: Crinolientje). C De vrouwe van de Ol- Neidat foarsitter Hoekstra iepene hie, liet de skriuwer yn syn jierforslach witte hwat der sa al bard is yn ’t ófrou- nen jier. It die bliken dat de Jongerein him aerdich ward hat. Dit kaem ü.o. ta ute- ring yn it oprjuchtsjen fan in fammen- ófdieling yn Jongereinforban. Ek folgen in tweir.tich leden in kursus oer „Sprek- ken yn ’t iepenbier”. It forslach fan ’e ponghalder waerd ek goed kard. Dêrnei kaem A. Bo’-ma, redakteur fan it Fries Landbouwblad n ’t wurd dy't fortelde hoe de krante makke wurdt, hwat der yn komt en hoe it stiet mei de lanbou parse. It earste giet tsjintwurdich hielendel masjenaal, Seis it optearen fan ’e krante en it tichtplakken fan it bandtsje komme gjin hannen oan to pas. Nei it oprjuchtsjen fan ’e Fryske Mij. fan Lanbou yn 1852 kaem der al gau in bledtsje om de forieningsban to forsterk- jen. Dit wreide him stadich oan üt en foroare ek wol ris fan namme. ’t Hat earst in moanneblêd west Fan 1900-1920 forskynde it under de namme ..’t Frie- sche Weekblad”, nar nei 1920 kaem de tsjintwurdige namme. It is nou it greatste lanboublêd yn üs provinsje mei in oplage fan 10-12000 nümers. ’t Oantal meiwurkers is sa’n hündert man. De oare provinsjes hawwe seis ek allegearre in lanboublêd (ütsündere Limburg) fan harren Mij. fan Lanbou dy’t oansletten binne by it K.N.L.C. De hear Bokma hie ek hwat aide blêd- den meinommen sadat de jongereinleden ek ris léze koene, mei hwat fan lanbou „perikelen” harren foarfaers to meit- sjen hiene. Nei it skoft wie der noch in libben nei- petear oer de sprekker syn Onderwerp en dernei kaem der in bistjürs forwikse- ling. De foarsitter spriek it skiedende bistjürslid S. Andela ta en bitanke him noch H's foar it folie wurk, dat hy foar de Jongerein Snits dien hat. H. Bootsma, dy’t foar him yn ’t plak kaem, waerd meiiens it wolkom ta roppen efter de bistjürs tafel. De joun wie al aerdich fier hinne doe’t de foarsitter slute hwerby hy ek in oan tal stipers bitanke foar harren oan- wêzichheit. weekwater een wei- De bonen De bonen een nacht weken in ruim wa ter, opzetten met het en zout en desgewenst nig tijm of marjolein. zachtjes gaar koken in ongeveer 1 uur. De groente schoonmaken, kleiri sngden, wassen en in boter of margarine gaar smoren met het deksel op de pan, in on geveer 10 minuten. In het begin de groenten een paar maal omscheppen. Naar verkiezing een weinig kerriepoe der of sojasaus toevoegen. De uitgelekte bonen er door mengen en het geheel nog even verwarmen. Het gerecht op smaak afmaken en op het laatst de zeer fijn gesneden selderij en/of peterselie er door roeren. Desgewenst knakworstjes in schgf jes gesneden door het bonengerecht mengen en als garnering aanbrengen. Pureeschotel met bonen of kapucijners. 200 g bonen of kapucijners, 2 flinke ke uien, 1 iy2 kg gekookte aard appelen, boter of margarine, zout, laurierblad (kruidnagel, peper, nootmuskaat), melk, desgewenst 100 g ontbijtspek of bacon. De bonen of kapucijners een nacht we ken in ruim water, opzetten met het weekwater, zout en een laurierblad en zachtjes gaar koken in ongeveer 1 uur De uien schoonmaken en snipperen en boter of margarine bruin bakken. D uitgelekte pe Ivruchten (kruidnagel peper c Jof nootmuskaat) en een wei ni" bonennat toevoegen en het gehee nog een kwartiertje stoven. De aardap pelen fijnmaken en met hete melk, botei of margarine (en peper of nootmus kaat) tot een niet te stijve puree ver werken. De bonen of kapucijners in een vuurvaste schotel overbrengen en be dekken met de puree. Desgewenst ont bijtspek of bacon uithakken en tussen en op de puree leggen. Men kan deze schotel in een hete over in enkele minu ten van een bruin korstje voorzien. Naast het strategisch belang staat bo vendien een economisch voordeel. Dooi de „Lenin” wordt het mogelijk de havens aan de noordkust van Siberië te berei ken en daardoor het binnenland van het woeste maar rijke gebied. In verband met het huidige zevenjarenplan wordt de ontwikkeling van Siberië krachtig aan gepakt o.a. door de aanleg van nieuwe havens aan de Noordelijke IJszee. Via deze havens hoopt men met behulp van de „Lenin” steenkool, goud, olie, nikkel, mangaan en uranium, die in de binnen landen worden gewonnen, af te voeren. Ook in vredestijd zal de ijsbreker dus een „full-time job” hebben. De atoom- voortstuwing is daarbij een letterlijk krachtige hulp. Het was in het verleden voor ijsbrekers onmogelijk veel langer dan een maand van een haven weg te blijven. Het brandstofverbruik bij con ventionele schepen is zo groot, dat de meegenomen olievoorraad van dikwijs tweeduizend ton meestal binnen 30 da gen is opgebruikt. De „Lenin” daarente gen kan als het moet met een verbruik van 45 gram uranium per dag anderhalf jaar op zee blijven. Vandaar de Amerikaans aandoende verzorging van de bemanning. Om ver veling door eentonigheid te verdrijven bevinden zich aan boord een enorme leeszaal met een uitgebreide bibliotheek, een ruime bioscoop en een muziekzaal. Het schip heeft een uitgebreid radio- systeem met luidsprekers overal aan boord verspreid. Men kan eigen programma’s uiteenden, maar ook overschakelen op een landstation. De verblijven van de bemanning zijn verlicht door TL-lampen en geschilderd in lichte kleuren. Iedere hut heeft een schrijftafel en een tele foon. Tot de uitrusting behoren verder een compleet hospitaal, een röntgenka- mer, een practijklokaal voor de tandarts en een uitgebreide badgelegenheid met douches. KUNST Lhote, H. De rotstekeningen in de Sahara. 1959. afbn. Gids voor de Italiaanse meren. 1959. afbn. Gids voor de Italiaanse Rivièra. 1958. afbn. Gids voor Lourdes en de centrale Pyreneeën. 1957. afbn. Gids voor Normandië tagne. 1958. afbn. Gids voor Salzburg en Salzkam mergut. 1957. afbn. Gids voor Spanje. 1957. afbn. Gids voor Tirol. 1957. afbn. Gids voor Venetië. 1957. afbn. Gids voor west- en midden België. 1958. afbn. Gids voor zuid-Duitsland. afbn. Gids voor Portugal; (onder red. van L. van Egeraat). 1957. afbn. Kessens, J. W. Gids voor Noorwegen. 1958. afbn. en B. G. Gauffin. Gids voor Zwe den. 1957. afbn. Njjnanten, A. L. C. A. van. Gids voor het Berner Oberland. 1957. afbn. Gids voor het meer van Genève en het Wallis. 1957. afbn. Gids voor Graubünden, afbn. Gids voor Tessino. 1958. afbn. Gids voor Vlerwaldstötter meer en omgeving. 1957. afbn. Gids voor Zwitserland; 2e dr. 1958. afbn. Scholte, H. Gids voor Griekenland. 2 dln. afbn. Schuyt, W. J. Gids voor Parjjs, Ver sailles, Fontainebleau enz. z.j. afbn. LETTERKUNDE Bulthuis, R. Johan Fabricius. 1959. afbn. o X I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 6