Br H. W. Tilanus over de algemene politieke situatie Sneek en Black Boys verbeterden hun positie Europese Verkiezingen IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 90 Maandag 9 nov. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD RedakteurL. KIEZEBRINK Machinist af! Steunt Elkander Bozum Kerknieuws Borne snoepte Quick N een punt af Groepscommandant Heystra sprak voor K.V.G. Aanbestedingen Gemeente Sneek Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Winkelsluiting rondom de feestdagen V erkeersongeval Fotograaf J. Leusden sprak over Agfacolor Viskotter van de werf Voordracht Kantonrechter Beetsterzwaag Sneker won 500,in prijsvraag Oranjekalender 1960 van „Pro Juventute” SNEEKER NIEUWSBLAD ▼an name 1910 De binnenlandse politiek. bepaald - 7..800 hier: De stand Black Boys aan kop. de L.S.C. verloor van Rood Geel. De Europese verkiezingen. - 18.180 pu- - 16.850 Weer een nederlaag voor W.Z.S. Nijland—M.J.V. - 17.200 -17.100 - 21.700 - 21.150 - 20.800 - 68.700 - 68.600 - 67.920 - 67.600 - 64.809 -64.400 - 63.300 - 78.780 - 78.300 De heer de Jonge heeft ook een tijdje dienst gedaan in de fabriek te Sneek toen de machinist daar ziek was. Het is te hopen, dat hij nog vele jaren in gezondheid van zijn welverdiende rust mag genieten. 7-6 7-5 7-5 7- 5 8- 5 7-3 7-5 7-4 7- 3 8- 3 OOSTHEM. Ds G. Kaastra, Ned. Herv predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Werkendam. 8- 10 9- 8 8-14 8-12 8-10 8- 9 8- 8 8- 8 Oldeboom rode lantaarn. 8-6 8-6 8-5 8-5 8- 7 9- 7 9-7 9-6 9-3 8-8 7- 6 8- 6 8-4 7-2 8-7 8-7 8-6 8-6 8-5 8-4 Verschunt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drnfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Jubbega Rood Geel FVC Gruno Achilles LSC VAKO H.veense B. MJV QVC Zeerobben Dr. Boys Drogeham Delfstrah. Nijland DWP Heeg Klazienaveen Workum VVT ACV Tynje de Sweach Oldeboorn Warga DTD DOG RES WZS GAVC MKV Steenwijk - 19.960 - 19.200 - 18.915 - 18.900 - 18.690 Frisia Zw.w.einde Olyphia GRC Haren Harlingen Black Boys Gorredijk Freno CAB Bergum 8-12 7- 11 8- 10 8- 8 7- 7 - 73.100 - 72.900 -71.100 - 70.450 - 61.850 - 53.758 f 66.762 - 65.695 - 65.694 8-12 7-11 7- 11 8- 10 8- 9 8- 8 7- 6 - 64.900 - 64.818 - 61.490 - 60.875 - 60.417 - 59.775 - 58.640 - 57.500 - 57.323 - 56.981 8-12 8-11 8-11 8- 9 8- 9 f 24.000 - 22.225 - 22.000 - 21.900 Maar dat hij daarin met hulp van de heer Eshuis, toentertijd chef-monteur bij het P.E.B., die hem altijd zeer terwille was, slaagde blijkt wel hieruit, dat het P.E.B. hem als hulpmonteur aanstelde, welke betrekking hij 36 jaar trouw en nauwgezet heeft vervuld. Ook kreeg hij er later nog het baantje van meteropne- mer bij. Quick (N.) Sneek DOS ’19 Hengelo WW WVC O.parkers heer de Jonge trad op 12 februari als leerling bij de fabriek in dienst en volgde later zijn vader, die er 36 jaar machinist was, in diens functie op. Er is in de afgelopen halve eeuw ook in deze zuivelfabriek heel wat verant- derd. In 1922 werd zij aangesloten aan het net van het P.E.B. wat een belang rijke verbetering was. De Jonge moest zich daar echter bij aanpassen daar hij alleen lager onderwijs had genoten. OUDEGA (W.). Na een diensttijd van bijna 50 jaar heeft onze dorpsgenoot A. de Jonge, machinist aan de Zuivelfabriek alhier, het bijltje er bij neergelegd. De 7- 12 8- 12 7-11 7- 8 7- 8 7- 8 8- 8 Nicator De Kooi Friesland O.wolde Stanfries Emmeloord witzwarten staan er nu niet Emmeloord daaren- over- ZATERDAGVOETBAL. Twee gelijke spelen. ESCA 7-7 Be Quick (Z.) 8-7 Alcides Quick ’20 VDZ Borne Voor de afgevaardigden van de Kies verenigingen in de Statenkring Sneek der Chr. Hist. Unie sprak zaterdag middag in Aere Perennius Dr H. W. Tilanus, voorzitter van de Tweede Ka merfractie der C.H.U., over de alge mene politieke situtie. Zoals de voorzit ter de heer W. Nauta in zyn inleidend woord mededeelde, was deze vergade ring met de afgevaardigden belegd om de propaganda weer op gang te brengen en de denkbeelden van de heer Tilanus in wijde kring door te geven. De heer Tilanus onderwierp eerst de toestanden in het Fuiten land aan een breedvoerige beschouwing. De verhou ding Oost-West blijft helaas gespannen en geeft ernstige reden tot ongerust heid zoals ook in de eerste passage van de jongste troonrede werd uitgesproken. Er zijn echter enige aanwijzigingen voor ontspanning nu Chroesjtsjew en Eisen hower met elkaar hebben gesproken. Ook dient gelet te worden op de hou ding welke Chroesjtsjew aanneemt te genover Rood China dat hij probeert wat af te remmen in zijn actie tegen India. Ook de spanning om Berlijn is iets verminderd. Wij hopen en bidden dat de topconferentie tot sukses moge leiden, aldus dr Tilanus omdat dit ook voor ons land, dat steeds twee parate divisies op de been moet houden, van grote betekenis zal zijn. Spr. noemde vervolgens het probleem waarvoor België zich in de Congo ge plaatst ziet alsmede de strijd van r rankrijk in Algerië en wierp daarna teen terugblik op de verkiezingen in ingeland, waar het volk zich aigewend heeft van de socialistische ideologie en zijn vertrouwen geschonken heeft aan de conservatieve. Gezien het aantal stem men dat op beide partijen werd uitge bracht is spr. rechtsgevoel echter niet bevredigd. De conservatieven kregen met 13.7 miljoen 366 zetels, Labour met 12.2 miljoen maar 258. In de Labourpartij is door deze uitslag de spanning tussen de gematigden en de radicalen vergroot. Ditzelxde zien we in ons land in de P.v.d.A. De laatste verkiezingen waren voor de P.v.d.A. ook geen sukses. Thans is zy bezig on der leiding van prof. Banning een nieuw program op te stellen waarin verschil lende dingen waar men na de oorlog met grote felheid voor was denk aan het personalistisch socialisme nu radicaal overboord worden gegooid. Ei genlijk is de gehele doorbraakgedachte voorbij. Grote groepen in ons volk wen sen nog altijd vast te houden aan de godsdienstige grondslagen. Nicator en De Kooi, de beide kop lopers in de derde klasse A zyn deze week niet ongeschonden uit de strijd gekomen. De Leeuwarders moesten te gen StAnfries genoegen nemen met de halve winst (11) en de Kooi verloor zelfs beide punten aan Friesland (13). De spanning i~ daardoor weer een beet je toegenomen. Het onderaan staande Steenwijk snoepte DOG een puntje af (11), maar MKV kon tegen RES niet tot positieve resultaten komen (10). WZS moest wederom een nederlaag in casseren, nu in Oosterwolde (20). De De uitreiking geschiedde zaterdagmid dag op originele wijze. Met de trein uit Leeuwarden arriveerde een empoyé in witte jas vu de Remington Mij. aan het station, waar Miss Remington een grote enveloppe met de prijs er in in ontvangst nam. Met een ree’ ’••ewagen begaf Misr Remington zich daarna naar de zaak van de Firma Meindersma aan het Grootzand va de prijs was val] rier reikte zij de cheque over aan de winnaar. Mevr. Ringnalda en mevr, van Loon, de echt genote van de bedrijfsleider van de fir ma Meindersma, werden bovendien bloe men aangeboden. In lunchroom Olij werd daarna nog even gezellig nagepraat Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs t 3,— per halt jaar. Franco per post f 3,75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. dat men tot een soepele regeling zal moeten komen. In Frankrijk bijvoorbeeld houdt men verkiezingen het liefst cp zondag, maar kom daar in Nederland eens om. In Duitsland kent men geen stemplicht, in Nederland wel. Het pas sieve en het actieve kiesrecht beginnen niet in alle landen op dezelfde leeftijd. Aan zulke dingen, die niet essentieel zijn, zal men zo weinig mogelijk moeten tornen. De commlssie-Dehousse is alle zes landen af gereisd om de stemming in parlementaire kringen te peilen. Zy bleek gunstig te zijn. De commissie-De la Vallée Poussin heeft haar overwe gingen aan de Europese Beweging in de zes landen ter bespreking voorgelegd. Het ziet er nu werkelijk naar uit, dat de rechtstreekse Europese verkiezingen in een nabij verschiet liggen. Over de vraag wat daarvan het resultaat z.ou kunnen zijn nog het een en ander in een volgend artikel. BLAUWHUIS. Op de tweede bijeen komst in het seizoen sprak de heer P. Heystra, groepscommandant van het korps der Rijkspolitie. Voor een goed gevulde zaal gaf deze begaafde spreker een uiteenzetting over zijn dagelijks werk, met zyn soms zo moeilijke pro blemen. Alle aanwezigen luisterden met grote aandacht. Met veel voorbeelden uit zijn ondervinding maakte spreker een en ander duidelijk en gaf hier en daar aanwijzingen wat er in bepaalde om standigheden zal moeten gebeuren. Deze mooie en leerzame avond viel bij d da mes erg m de smaak en de presidente kon dan ook uit naam van allen een welgcmcer 1 e.. hartelijk dankwoord zeg gen. Met de mededeling dat op 1 decem ber de St. Nicolaasavond zal geviero worden, werd de vergadering gesloten. Ieder ging voldr.an naar huis. In verband met de komende feestda gen vestigt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland er de aan dacht op, dat ingevolge een wijziging van de Winkelsluitingswet per 1 april j.l. de halvedagsluiting in beginsel ook geldt in de week, waarin een christelijke of nationale feestdag of St. Nicolaasdag valt, alsmede in de week daaraan voor afgaande. Vóór 1 april j.l. gold de halvedagslui- tingsplicht niet in deze feestweken. Indien een tot een bepaalde branche behorende groep winkeliers geen prijs stelt op een verplichte sluiting rondom de feestdagen, verdient het aanbeveling, dat zij zich tijdig tot de raad hunner gemeente wenden met het verzoek om vrijstelling van de sluitingsplicht gedu rende de betreffende periode te krijgen. Vrijdagmiddag omstreeks half 5 is het vijfjarig zoontje Louis van de familie H. Scheltema in de Graaf Adolfstraat op Rijksweg 43 door een auto aange reden en gedood. Met een vriendje stak de jongen bij de boerderij van de heer Breeuwsma zonder op het verkeer te letten plotseling de weg over. Op het zelfde moment naderde echter een per sonenauto waarvan de bestuurster on danks krachtig remmen het kind niet kon ontwijken. Het werd tegen het weg dek gesmakt en was op slag dood. Zijn vriendje bleef ongedeerd. Wist U, dat U heel gemakkelijk zelf kleurenfoto’s kunt ontwikkelen, dat U ook tegen de zon in goede kleurenfoto’s kunt maken en dat U in een vrij donkere ka mer heel eenvoudig, en toch met goed resultaat, één bloempje van een in bloei- staande hyacinth kunt flitsen? Nee? Nou wij, eerlijk gezegd ook niet, maar wij hebben het gehoord (en gezien) tij dens de interessante Agfacolorlezing van de bekende fotograaf J. LEUSDEN, die donderdagavond in de foyer van Amici- tia werd gehouden. Teneinde het geheel wat aantrekkelijker en begrijpelijker te maken werd een en ander toegelicht aan de hand van enkele honderden zeer fraaie kleurendia’s. Na de pauze werden dr Tilanus vele, voornamelijk schriftelijke vragen ge steld. O.a. over de loonpolitiek, de Mam moetwet van Minister Cals, de scholen kwestie op Nieuw Guinea en het In dustrialisatiebeleid in het Noorden. In zijn antwoorden verklaarde de heer Ti lanus onder meer dat het verloop m de scholenkwestie hem teleurgesteld heeft, maar dat staatsrechtelijk het subsidie aan de R.K. Middelbare school te Hol- landia niet ingetrokken kan worden. Gezien deze kwestie heeft hij zich ech ter verwonderd over de benoeming van de R.K. heer Bot tot Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Tegen het wetsontwerp van Minister Cals kantte hij zich fel. Het tast z.i. de rechten en vrijheden van het bijzonder onderwijs aan en aanneming ervan zou zeer na delig zijn voor het platteland. De heer Nauta dankte dr Tilanus voor zijn rede, die hij buitengewoon oriën terend noemde ten opzichte van de bui tenlandse toestand en het binnenlands beleid, waarna de heer Tilanus de goed bezochte bijeenkomst sloot met dank- samen, gebed. Dr Tilanus bepaalde zijn gehoor ver volgens by de bijeenkomst welke in de afgelopen dagen in het Kurhaus te Sche- veningen is gehouden waar een drietal sprekers sprak over de totstandkoming, van het Europese parlement. Er is tus sen zes westelijke landen al samenwer king op economisch en militair gebied, maar men wil nu tot een nog verdere samenwerking komen. Aangenomen wordt dat misschien in 1962 maar naar alle waarschijnlijkheid in 1963 in deze zes landen verkiezingen voor het Euro pese parlement zullen worden gehou den De vraag is nu hoe dat moet gaan. Zal er bijv, algemeen kiesrecht zijn voor mannen en vrouwen? Al of niet even redige vertegenwoordiging? Er is reeds een commissie van onderzoek aan het werk, die, na de leiders van de ver schillende partijen te hebben gehoord, uit deze en andere vraagpunten haar con clusie zal trekken. Hier is zich iets heel belangrijks voor de toekomst aan het ontwikkelen. In het tegenwoordige Europese par lement te Straatsburg, waarvoor de leden zyn aangewezen door de regerin gen van de zes landen, hebben de Libe ralen en de Socialisten elkaar al gevon den. Ze vormen één grote fractie. De R. Katholieken, Antirevolutionairen en Chr. Historischen werken ook In de noordelijke derde klas Is deze week weinig veranderd. De twee be langrijke ontmoetingen Leeuw. Zwa luwenO.N.S. en Or. Nassau (Gr.) Blauw Wit ’34 eindigden beide onbe slist, resp. 33 en 11, zodat in de kopgroep alles bij het oude gebleven is. Op de helft van de competitie (de mees te clubs hebben al negen wedstrijden gespeeld is de strijd dus nog volko men open. Heeg, eindelijk weer eens ouderwets op dreef, gaf ACV geen schijn van kans (1—5) en ook VVT kwam met een over winning uit Drente terug. De Twijzelers versloegen Klazienaveen voor eigen bliek met 34. De stand is nu: Door de gemeente Sneek werd vrij dagmorgen in het Gerechtsgebouw aan besteed 1. Het aanleggen van rioleringen, het egaliseren en het opbógeu van bouwterrein, een en ander ten behoeve van de stadsuitbreiding nabij de Lem merweg. 2. Het aanleggen van rioleringen ten behoeve van de stadsuitbreiding nabij de Dr Bosstraat. 3. In de troonrede en in de regerings verklaring van het nieuwe Kabinet zijn twee elementen naar voren gekomen: vermindering van de overheidsinvloed en bijdragen tot een verantwoorde ver deling van de vruchten der economische vooruitgang. Spreker zette dit nader uiteen en wierp daarna een blik in de toekomst. In het Kabinet werken thans de R. Katholieken, de Antirevolutionai ren, Chr. Historischen en Liberalen sa men. Hoe moeten de verhoudingen zich nu verder ontwikkelen? Prof. Romme en Dr Berghuis hebben hier al over ge sproken, maar spr. vindt dat nog wat voorbarig. Met één opmerking van de heer Berghuis is hij het echter eens: dat we nu even tijd hebben voor poli tieke rust. Spr. gelooft ook, dat het volk daarmee het beste gediend wordt. Is het echter wel verstandig, nu nieuwe partyen elkaar hebben gevon den, de anderen aan de kant te laten staan? Prof. Romme heeft gezegd: la ten de drie rechtse partijen voor de volgende verkiezingen met één pro gram komen. Dr Berghuis wil hierover nadenken maar meent dat ieder met een eigen lijst moet komen. Ik ga nog een stapje terug, aldus de heer Tilanus. Ieder moet met een eigen program en met een eigen lijst komen. Als we kie zen, kiezen wij vertrouwenspersonen en vertrouwensgroepen. Wy moeten daar om met onze eigen beginselen komen. Principieel voelt de C.H.U. ook niets voor een vooraf tot in details uitge werkt program. Want in het diepst van de zin is het altijd weer om één ding te doen: dat God regeert en het Evan gelie van Jezus Christus de grondslag moet zijn voor ons denken op staatkun dig gebied. maar de moeilijkheid is dat men tn het buitenland geen Protestantse groeperin gen vindt zoals In ons land. Wanneer wij dus niet op de een of andere ma nier contact met elkaar opnemen be tekent zo’n Protestants Europees groepje niets, aldus spr. Hoe moet dit nu straks? Moet er één christelijk de mocratische candidatenlijst en één ge meenschappelijk program komen? Prof. Romme en Dr Berghuis hebben zich hierover al in bevestigende zin uitge sproken, maar spr. kan zo ver nog niet gaan. Er zal wel één fractie met een gem enschappelijk program komen, matir voor de kiezers in ons land is het beter met eigen candidatenlijsten te komen, die eventueel verbonden zouden kunnen worden. Tenslotte verklaarde dr Tilanus nog het heel nuttig te achten dat er een verband blyft tussen de Internationale en de Nationale parlementen. moeten Jubbega, dat de Groningers was de enige ontmoeting in de vierde klasse A. De Meppelers boekten een re gelmatige 03 overwinning, waardoor de situatie voor Nijland weer zorgwek kend is geworden. De stand is hier: Door de zeer verdienstelijke en kost bare 13 overwinning op CAB heeft Black Boys zondag de kop overgenomen van Gorredijk, dat in Franeker met 21 van Freno verloor. De Boys hebben nu één punt voorsprong op hun naaste concurrenten, van wie Bergum en Tijn- je, met nederlagen tegen resp. Warga (42) en de Sweach (20), voorlopig zyn afgevallen. DTD, dat het niet kon (2—0), De rooskleurig voor. tegen werkte zich met een 24 winning op GAVC aardig uit de zorgen. -X-ig Ijiej-- De alfabetische voordracht voor de benoeming van een Kantonrechter te Beetsterzwaag luidt Mr D. F. S. Baron van Slingelandt, Subst. Officier te Arnhem; Mr H. Tbe- singh, griffier Gerechtshof, Leeuwar den; Mr R. M. Westerink, griffier Kan tongerecht, Sneek. bolwerken tegen draagt nu weer de volgorde is hier: BOZUM. De vrouwenver. „Steunt Elkander” hield 5 november een ver- koopmiddag terwijl ’s avonds diverse at tracties waren. Er was veel belangstel ling en de goederen gingen vlot van de hand. Bruto opbrengst ongeveer 660, Dinsdag werd door de Zuid Friesche Tuinbouwvereniging te Sneek onder hands aanbesteed 1. Het verbeteren van de toegangs wegen en het aanleggen van een par keerterrein op het voorterrein van de veiling. Er werd ingeschreven als volgt: Fa. P. M. Grebe Zn., Sneek f 14.880 Fa. Douma Co., Sneek -14.070 Begroting architect B. Leeman f 14.100 2. Het herstel van de betegeling in de loodsen. Eén inschrijver: Hoekstra IJdema, Sneek f 6152 Begroting achitect B. Leeman f 6120 De werken zijn aan Douma Co. en Hoekstra IJdema gegund. Onze stadgenoot, de heer D. J. Ring nalda wonende Tj< Gierstraat 8, heeft met de eenvoudige, maar rake slagz’.i „omdat ik als zovele heren goed geschoren wou zijn" beslag gelegd op een hoofdprijs van f 500,in de Remington prijsvraag. De eerste hoofdprijs ad. f 1000,viel in Til burg. Zaterdagmorgen werd op de werf van de Sneker Scheepsbouw Unie aan de Houkesloot alhier, de derde op deze werf voor Deense rekening gebouwde Viskot ter te water gelaten. Met de bouw van de vierde is inmidaels al weer een be gin gemaakt en z er waarschijnlijk zul len er in de komende twee jaar nog een aantal volgen. De bouwtijd bedraagt plm. 2% maand. Hier wordt nl. alleen het casco vervaardigd. De binnenbetimme- ring wordt in Denemarken aangebracht en daar wordt oo'~ de 200 pk motor in het schip geplaatst. Met deze stoere vaar tuigen, die geheel van staal vervaardigd zijn, dus ook de bovenbouw, 25 m lang, 5.80 m breed, 2.30 m diep en 75 bruto registertonnen g ot zijn, wordt de vis- v' gst op de Noordelijke IJszee bij Ijs land uitgeoefend. De tewaterlating an deze derde kot ter had een zeer vlot verloop en trok weer veel bekijks. Het bouwen van vijf cellen en een autogarage in het toekomstige Politie bureau, Kruizebroeder'traat 2. Op het eerste werk schreven de vol gende 21 aannemers in H. Visser Zn., Lemmer f 79.800 C. Nagelhout Zn., Woudsend - 79.300 A. J. Waterlander, Heerenveen - 79.000 H. Broersma, Harlingen S. de Wolf, Sneek Fa. D. Steneker Zn., St. Nicolaasga N.V. Aann.Mij A. Ooms, Sneek- Harlingen - 76.750 N.N. Wegenbouw Mij., Harlingen - 73.530 J. Kuipers, Zurich H. Blauwbroek Zn., Assen Gebr. Elzinga, Arum-Dokkum G. Ooms, Sneek Van Kammen Zn., Surhuis- terveen P. M. Grebe Zn., Sneek Bloembergen Jansma, Drachten C. van Meekeren, Hindeloopen A. Willemsma Zn., Joure Witteveen Zn., Surhuister- veen W. L. Zeelen, Harlingen de Ruiter Smit, Winschoten- Veendam A. Maas, Sneek Begroting f 80.000. Voor het tweede werk kwamen volgende 20 biljetten uit de bus: De Jong Reidinga, Oudega- Drachten A. Maas, Sneek J. Kuipers, Zurich P. M. Grebe Zn., Sneek Bloembergen Jansma, Drachten C. van Meekeren, Hindeloopen Gebr. Elzinga, Arum-Dokkum C. Nagelhout Zn., Woudsend - 20.800 W. L. Zeelen, Harlingen - 20.600 Fa. D. Steneker Zn., St. Nicolaasga - 20.300 N.N. Wegenbouw Mij., Harlingen - 20.300 A. Willemsma, Joure H. Blauwbroek Zn., Assen P. Witteveen Zn., Surhuister- veen A. J. Waterlander, Heerenveen H. Broersma, Harlingen N.V. Aannemings Mij A. Ooms, Sneek-Harlingen Fa. van Kammen Zn., Sur- huisterveen G. Ooms, Sneek de Ruiter Smit, Winschoten- Veendam Begroting f 26.400. Op het derde object schreven 13 aan nemers als volgt in J. R. de Dood, Sneek A. Fokkema, Wons Fa. H. F. Ringnalda, Sneek N.V. Aannemings Mij Friso, Sneek J. Geertsma, Terwispel P. Olij, Sneek Gebr. H. en C. Faber, Sneek fa. Gebr. Boomsma, Sneek G. Doevendans, Sneek J. Hiemstra, Sneek fa. Gebr. Andringa, Sneek J. Wittermans Jr., Woudsend fa. J. Hoekstra Zn., Sneek Begroting f 55.221. Gunningen aangehouden. De grootste verrassing in de eerste klasse B van deze week is het 00 ge lijke spel i’at Fekkesluiter Borne Quick (N.) af dwong. De Nymegenaren behiel den wel de leiding, maar Sneek, dat thuis met 31 van VDZ won, heelt nu evenveel punten. DOS ’19, dat de volle winst op Quick ’20 veroverde (02), staat er relatie" nog iets beter voor dan de withemden. Kampioen ESCA stelde in Zutfen wei hevig teleur. De Arnhem mers verloren nl. met 5—2 van Be Quick. WVC, op eigen terrein nog on geslagen, leverde een prima prestatie door het sterke WW met 20 te ver slaan. Trouwens ook Oosterparkers kwam met de 11 overwinning op Hen gelo tot een verdienstelijk resultaat. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: Wil Europa d.w.z. voorlopig ’t Euro pa van de Zes behalve een econo mische ook een politieke eenheid wor den, dan zal het een eigen parlement moeten hebben. Parlementaire contróle is onontbeerlijk als men de democratie wil handhaven. En daarover bestaat geen verschil -an mening, gelukkig: het eenwordende Europa moet een demo cratisch Europa zijn. Maar is er dan geen Europees parlement? Ja zeker, meer dan een zelfs Te Straatsburg ze telt de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en te Brussel het ge meenschappelijke parlement van de Eu ropese gemeenschap voor Kolen en Staal, de Euromarkt en Euratoom. Als men die drie niet had samengevoegd zouden er dus vier zijn geweest, gezwe gen nog van de parlementaire vergade ring van de West-Europese Unie, die weinig te betekenen heeft. Aan de bestaande parlementen kleven vele bezwaren. In de eerste plaats heb ben zij te weinig bevoegdheden, maar daar zullen wij het nu niet over hebben. In de tweede plaats echter zijn zy niet door de volkeren van Europa gekozen. Men behelpt zich ermee, dat de natio nale parlementen een aantal leden uit eigen kring naar Straatsburg c.q. Brus sel sturen om daar bij tijd en wijle het Europese harnas aan te gorden. Deze onbevredigende gang van zaken is tijde lijk bedoeld. Sinds jaar en dag staat er in artikel 21 van het E.G.K.S.-verdrag, dat het parlement rechtstreeks gekozen moet worden. Datzelfde staat in artikel 138 van het Euromarktverdrag en in ar tikel 108 van het Euratomverdrag. In de afgelopen maanden nu zijn twee commissies doende geweest aan te geven hoe de bedoeling van de drie ver dragsartikelen in een daad zou moeten worden omgezet: eerst een particu liere commissie benoemd door en ge kozen uitt de Europese Beweging onder leiding van de Belg Etienne de la Vallée Poussin, daarna een officiële commissie benoemd door en gekozen uit het Euro pese parlement te Brussel onder leiding van de Belg Ferrand Dehousse. (Dat beide voorzitters toevallig Belgen zijn betekent nog niet, dat alleen België op dit stuk van zaken activiteit ontplooit, ook Italianen, Fransen, Duitsers, Luxem burgers en Nederlanders zijn bij dit werk betrokken). Beide commissies zijn tot het inzicht gekomen, dat er tussen de Zes een nieuw verdrag moet worden gesloten, inhoudende zoiets als een Eu ropese kieswet, die alles regelt zoals de nationale kieswetten alles regelen voor de nationale verkiezingen. Het is de be doeling, dat er een eenvormige proce dure komt, maar die term moet rrien niet al te letterlijk nemen. Het gewoon terecht spreekt ook ’n woordje mee, zo- Het was de tweede maal dat de heer Leusden in Sneek sprak, want enige tijd geleden had hij reeds voor ’t Filter en kele zeer wetenswaardige dingen ver teld over de diverse andere Agfa-produc- ten en evenals de eerste keer had hij, naar hij zei, ook nu weer de strijd met de televisie gewonnen getuige de zeer behoorlijke belangstelling. In een inleidend praatje vertelde de heer Leusden ons o.a. iets over de „kleur" in het algemeen. Voor het be drijven van kleurenfotografie is het im mers allereerst nodig, dat men weet wat „kleur” is. Elke kleur is fotografisch ge sproken een rest van het gewone licht, dus een bepaalde kleur, dan ziet men dus eigenlijk de rest van het witte licht en die rest kan rood, blauw, geel enz. zijn. Met die rest wordt in de kleuren fotografie gewerkt. Aan de hand van bijzonder mooie kleurendia’s vertelde de heer Leusden ons vervolgens iets over de nieuwste Agfa snufjes op kleurenfotografisch ge bied, over filters, lenzen en zonnekappen kortom over alles wat een weetgierige amateurfotograaf maar interesseert. Het gedeelte na de pauze was gewijd aan z’n reis n?’r Spanje. Op amusante wijze beschreef hij het land van torea dors, de zeden en gewoonten van de be volking, het natuurschoon en de talrijke musea. Ook dit alles werd toegelicht met kleurendia’s. Na afloop van de lezing, die was ge organiseerd door de drie Agfa-fotohan- delaren, Van der Meulen, Ris en Wielen- ga, kregen de aanwezigen nog de gele genheid tot het stellen van vragen. In de tweede klasse A heeft Gruno deze week de leiding moeten afstaan aan Jubbega, dat de Groningers voor eigen publiek met 31 versloeg. Gruno zakte zelfs af naar de vierde plaats, aangezien Rood Geel en FVC baas ble ven over resp. LSC (20) en Haren (10). De Snekers zijn, traditiege trouw, na een goede start nu weer af gezakt naar de middenmoot. Frisia bleef aan de winnende hand. De LAC boekte haar derde achtereen volgende overwinning en wel op het be slist niat zwakke Achilles (31). Op zienbarend was de 23 zege van Oly phia in Zwaagwesteinde. De Noordwol- denaren konden daardoor de laatste plaats overdoen aan Harlingen, dat met 52 van VAKO verloor. De stand is nu: Sieraad èn Weldaad. Een charmante foto van H.K.H. Prin ses Beatrix is in de Oranjekalender 1960 van „Pro Juventute” in kleuren uitge voerd. Buitendien zijn er voor het eerst nóg twee kleurenreprodukties in de ka lender opgenomen. Zo is het titelblad verlucht met een exclusieve kleurenfoto van H. M. de Koningin, die onze Lands vrouwe speciaal voor „Pro Juventute” heeft willen bestemmen. Ook de zwart wit foto’s zijn uitermate aantrekkelijk. Deze nationale Oranjekalender met af beeldingen van alle leden van ons Ko ninklijk Gezin is, mede door verscheide ne niet eerder gepubliceerde fraaie op namen, een sieraad èn een weldaad. Een weldaad, omdat „Pro Juventute” pro beert kinderen die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben, te hel pen. Dit in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levens overtuiging. Een belangrijk deel van de voor dat werk benodigde middelen ver krijgt „Pro Juventute” uit de opbrengst van de kalender. Kleur geeft fleur. On danks de prachtige uitvoering kost de Oranjekalender echter niet meer dan f è,85. U kunt hem bestellen bij alle Verenigingen en Afdelingen „Pro Ju ventute” of waar niet verkrijgbaar door storting van f 2,85 op postgiro 51.74.00 (of per postwissel) ten name van de Kalenderactie „Pro Juventute”, Postbus 7101, Amsterdam-Z. II. Bestel zonder uitstel. U ontvangt dan waarlijk een sieraad. Vindt u zelf ook niet, dat dit eigenlijk het minste is dat u kunt doen? BI. Wit ’34 9-14 L. Zwaluwen 9-14 Or. N. (Gr.) 9-12 ONS Hark. Boys

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1