Feestavond afd. Sneek Volksonderwijs Klaproos Forum’ bracht Cavalleria Rusticana’ en .Pagliacci’ Koude lucht met gure najaarsbuien Openbaar kunstbezit K Bioscoopnienws IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 5 WB AGENDA Donderdag 12 nov. 1959 114e jaargang no. 91 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Kindercircus Saranti Redaktle-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Gevaarlijke baantjes Tippel mee met de J.C.V. Gevonden voorwerpen Scharnegoutum en Goënga Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Meer dan een kwart miljoen U.L.O. leerlingen Betere toegangsweg naar Black Boys terrein Prijzenregen J Spreiding Hoger Onderwijs t SNEEKER NIEUWSBLAD name ▼1D AMICITIA THEATER. Met erkenning van het onloochenbare e und das Meer. de en ..De Statistiek aankondiger* OPEN- De Wreker uit Mexico. J. N. i l Pella. ontvingen, „Freddy, die Gitarre und das Meer”. Bestuur Stedelijk Muziekkorps Sneek. Donderdag 12 nov. ’s avonds 8 uur: Als de dauw hangt, komt er regen. iov. te 2.30 uur film: Mexico. de de Zondagmiddag De wrekei Met een klaproos in het knoopsgat Geeft de drager te verstaan: ’t Grote leed der oorlogsjaren Mag en zal me niet ontgaan. Uit die klaproos in het knoopsgat Spreekt oprechte dankbaarheid: Nederland door vrijheidsstrijders Van de tyrannie bevrijd Daarvoor werd door deze strijders 't Allerhoogste goed gebracht, Bij de aankoop van zo’n klaproos Wordt aan 't oorlogsleed gedacht... Wordt gedacht aan d 1 e gezinnen, Waar een leegte is ontstaan, Aan de wens om naar het graf van Vader, man of kind te gaan ’t Graf van dierbaren, geliefden, Hun zo plotseling ontrukt Een gemis, dat trieste stempel Op ’t familieleven drukt. Veertien jaar al is is ons landje Weer het vrije Nederland, Met zo véle nabestaanden Vréémder. legden wij een band. Vrijdag 13 nov. t.e.m. maandag 16 nov. iedere avond te 8 uur en zondag middag tevens te 5 uur film: Fred dy, die De nadelen overheersen echter en wij doelen hier speciaal op de buien, die bo ven het warme zeewater bij een polaire luchtaanvoer kunnen ontstaan. wijl soms in het binnenland vorst voor komt. Dat de kustgebieden in de herfst een veel grotere kans op buien maken dan het binnenland kwam in het begin van deze week duidelijk tot uiting. Zo meldde Callantsoog dinsdagochtend. 27 mm. en een station bezuiden Harlin gen 23 mm. Maastricht echter maar 5 mm. Dinsdag 24 november. Uitvoering Sne- ker Akkordeon Orkest met mede werking van Brouwer’s Akkordeon- school. Aanvang 8 uur. Grote zaal Hanenburg. Donderdag 26 nov. en vrijdag 27 nov. en zaterdag 28 nov. Waterpoort- show van S. en O. in „Ons Gebouw1', Westersingel. onder I In de zondag j.l. te Eist gespeelde voet balwedstrijd Spero IIIKraaienhof II werd L„ een der spelers van de thuisclub door scheidsrechter de G. van het veld gestuurd wegens ruw spel. L. weigerde aanvankelijk, maar W., de aanvoerder van Spero wist hem te bewegen het ter rein te verlaten. Hij keerde echter terug en uitte bedreigingen tegen de scheids rechter, aldus meldt het Algemeen Han- delsblad. Na de wedstrijd bemerkte deze dat zijn koffer wc- opengc' ••o'r"-i en een sigaret tenaansteker was ontvreemd. De aan voerder van Spero bood de scheidsrech ter aan achterop zijn scooter naar de bus te brengen, maar toen hij startte, werd de scheidsrechter tegen de grond gesla gen. Hierbij waren L. en een tweeling broer betrokken. De heer W„ die tracht te de schei dsre< er te ontzetten, kreeg een trap t gen de schouder, waardooi een arm brak ri een sleutelbeen werd verbrijzeld. W. werd in een ziekenhuis opgenomen. De scheidsrechter moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De auto- en motorclub „J. C. Visser” houdt a.s. maandagavond weer haar eerste tippeltocht. We vestigen er de aandacht op dat nu in 2 groepen wordt gelopen, nl. gevorderden en beginners, zowel dames als heren. Men zie voorts de adv. in dit nr. Wollen vest, G. van Dijk. Schamegou- tum 168; overall, D. Tamminga, Schar negoutum 114; 1-deren motorwant, M. Bokma, Goënga 14; plastic regenjas, Bajema, Scharnegoutum 150; hangslot- sleutel en huissleutel. Postcommandant Rijkspolitie Scharnegoutum. In de afgelopen zomer vooral in de maanden juli en augustus hebben wij profijt gehad van het lekker warme zee water. Warm is wel wat teveel gezegd na tuurlijk. maar de zon had de tempera tuur ervan toch tot een veel dragelijker peil opgevoerd dan in mei of begin juni en het nemen van een zeebad was een plezierige aangelegenheid. Temperaturen van 18 tot bijna 20° O zijn in de nazomer gemeten. In de herfst is de temperatuur natuur lijk gaan dalen, maar toch niet zo sterk, dat het tempo van de temperatuurdaling van de lucht boven land kon worden bij- gebeend. Op het ogenblik worden dooi onze lichtschepen nog steeds metingen verricht van plm. 12° C. Het lichtschip Nocrdhinder, halverwege tussen de Ne derlandse en Engelse kunst gelegen, meldde in het begin van deze week nog ..13.6° C! De betrekkelijke warmte van het zee water brengt in tegenstelling tot de afgelopen zomer nu geen voordeeltjes meer met zich mee, of het moest alleen de hogere temperatuur zijn, die aan het strand of in de kustgebieden heerst, ter- In deze film van het nieuwe program ma van het Amicitia Theater wordt de hoofdrol vertolkt door Freddy Quinn, overbekend bij alle muziekvrienden door zijn populaire grammofoonplaten. Men denke maar aan „Heimatlos”, „Heim- weh” enz. In deze film brengt hij nieuwe schlagers als „Die Gitarre und das Meer”, „Du brachst doch immer wieder einen Freund en „Die Nacht vergeht so schnell”, Zeemansliedjes en songs vol ritme. Naast de zang van deze zwerven de zeeman, de romantiek: het lieve kellnerinnetje Susi wijkt niet van zijn zijde en de leuke journaliste Katja heeft het in haar mooie hoofdje gehaald zijn zangtalent nog verder te verbeteren. En dan is er nog het joch Stefan, wegge lopen uit een weerhuis, dat zich bij zijn grote vriend best op zijn gemak voelt. Veel sentiment maar ook vrolijkheid in deze film. Maandag 16 nov. Tippeltocht M.A.C. „J. C. Visser”. Start 8 uur bij Hotel Hanenburg. Mascagni’s opera „Cavalleria Rustica- na” kan. evenals „Pagliacci” (Paljas) van Leoncavallo geen volledige avond vullen, waarom beide werken meestal op één avond gegeven worden. Bovendien komt in beide opera’s het z.g.n. verisme, als reactie op bv. Wagner’s góden, helden, dwergen en draken, tot uiting .De Itali aanse term „verismo” of verisme doelt op het streven naar realisme in de opera. Althans op het libretto .dus op het gehele „gegeven” ofwel de handeling. De opera „Cavalleria Rusticana” ont stond in 1889 en „Paljas” werd in 1892 gecomponeerd. In die tijd kwam het ve risme in Italië min of meer in de mode. Beide componisten oogstten met genoem de opera’s dan ook veel succes en dat niet alleen door het realistische libretto maar bovenal door de expressieve en melodieuze muziek die zij er bij compo neerden. Het bekende operagezelschap „Forum” uit Enschede dat onder auspiciën van „Kunst aan Allen”, gisteravond beide opera’s bracht, heeft het talrijke publiek („Amicitia” was zo goed als geheel be zet) zeer aan zich verplicht. Vergelijken wij beide opera’s, dan kan „Paljas” als compositie niet tegen „Ca valleria Rusticana” op. Met name het tweede deel van Leoncavallo's opera stelde als zodanig teleur. Daarentegen bleek het eerste deel voldoende te kun- Donderdag 12 november. Voorlichtings vergadering Chr. Emigratiecen- trale Afd. Sneek over „Emigratie naar Canada” in Café-Rest. Onder de Linden. Aanvang 8 uur. Donderdag 12 november. Instituut v. Arbeidersontwikkeling. Lezing Plr. Wigbert v. d. Meer o.f.m. te Drach ten over „De katholieke levensbe schouwing”. Fredehiem, 8 uur. Zondag 15 november. Dansen in Café Boermans te Bolsward. Muziek Or kest Gerard Wiersma. heeft het bestuur getracht een vorm te vin den waarop ook door dit medium de esthetische vorming ter hand genomen kan worden. Ofschoon nog geen vast omlijnd project bestaat, zullen in 1960, in samenwerking met de Nederlandse Televisie Stichting, enige experimenten worden gedaan. Onder de werken die in de radiocur- sus van het komende jaar besproken zullen worden, is een 10-tal buitenlandse kunstwerken «pgenomen, die deel uit maken van ons openbaar kustbezit. Het steeds meer internationale karakter dat de hedendaagse kunst kenmerkt, maast dit wenselijk. Zo zullen Corot, Degas, Chagal, Bracque en Kokoschka op het programma vcorkomen, naast oude bui-’ tenlandse meesters als Rubens, Dürer en Goya. De Nederlandse Radio Unie stelde we derom ruime zendtijd beschikbaar om gedurende de 6 laatste weken van net jaar de Stichting in staat te stellen propaganda voor haar werk te voeren. Op 16 november zal de Staatssecretaris van O K. en W„ Mr Y. Scholten, deze radiocampagne met een toespraak over de zender Hilversum II openen. Volksonderwijs, afd. Sneek, hield dins dagavond in het Amicitia theater een feestelijke bijeenkomst. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzit ter. de heer W. S. Overzee de aanwezi gen welkom heette. Inzonderheid gold dit welkom het erelid Stallmann en echt genote en de heer de Boer uit Hommerts. Verder verheugde het spreker, dat vele volksonderwijs-leden uit Ysbrechtum, Tirns en andere dorpen van Wymbritse- radeel aanwezig waren. De voorzitter uitte zijn blijdschap over de tot standkoming van de nieuwe school te Ysbrechtum. De volgende zomer kan ook het nieuwe gebpuw op Vlieland voor schoolreisjes-verblijven in gebruik wor den genomen. Het ligt nu in de bedoeling dat de federatie Friesland van Volkson derwijs bij de openirg een geschenk zal aanbieden. Daartoe wil ook Sneek zijn steentje bijdragen. Voor dit doel circu leerden daarom in de zaal collecte-bus- sen. Spreker citeerde enige uitlatingen uit Christelijke bladen, waarin onze tegen standers nog altijd de al lang afgedane neutraliteitsgedachte betreffende het o- penbaar onderwijs gebruiken om daar mee dit onderwijs in de hoek te drukken Voor de heer dr Hofstra, rustend veearts was dit zelfs het motief voor zijn actie om de middelbare landbouwschool hier ter plaatse om te zetten in een christe lijke middelbare landbouwschool. In een oud-leerling van deze school, blijkbaar iemand uit rechtse kringen, vond de heer Hofstra een opponent, die hem met krachtige argumenten bestreed. Deze oud-leerling droeg de mooiste herinne ringen mee van deze school. Daar leerde men eerbied te hebben voor eikaars overtuiging en de positieve geestelijke Dinsdag 17 november ’s avonds 8 uur Amicitia. Kindercircus „Saranti”. Georganiseerd door Buurtver. Noord-Oosthoek”. Verschnnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drnfhout Kiezebrink Co Kantoor: fROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) VRACHTVI IEGTUIG MET GEKLAPTE STAART. Boeing heeft een vrachtvliegtuig ont worpen, waarvan het achterste ge deelte in zijn geheel kan worden opengeklapt. Het lossen en laden wordt hierdoor aanmerkelijk vereen voudigd. Het nieuwe toestel, de Boeing 735 wordt gebouwd naar de .Intercontinental”, een van de straal- verkeersvliegtuigen uit de 707-serie. De Boeing 735 kan bij een snelheid van meer dan 960 km/u, 45 ton vracht vervoeren. Volkomen volgeladen zou het toestel in één ruk van Amsterdam naar Bagdad kunnen vliegen; het zou er vijf uren over doen. Dat Vaals een herfstcijfer van 235 mm. heeft, komt natuurlij’- door de hogere ligging van dit station (200 m boven zee niveau). Door opstuwing valt er hier meer regen, eenzelfde verschijnsel als 's zomers bij onweersbuien ook wel aan de Veluwezoom kan worden waargeno men. 6. Materiële uitbreidingen, verbeterin gen en bouw van nieuwe inrichtingen aan alle universiteiten, De totale investeringskosten voor ae voorgestelde oprichting van een nieuwe universiteit in het oosten, de derde tech nische hogeschool en de bovenaange geven uitbreidingen der reeds bestaan de universiteiten en hogescholen wor den geraamd op 412 miljoen gulden. Over de lokalisatie der spreiding wordt o.m. het volgende opgemerkt: De rijksuniversiteit te Groningen zou zon der bezwaar tot het dubbele van haar huidige omvang kunnen uitgroeien. Een tweede instelling in het Noorden des lands zou onnodig studenten aan Gro ningen onttrekken en geringe kans hebben zelf tot behoorlijke ontwikkeling te komen, zo menen de commissies. Deze week hebben wij hiervan duide lijke voorbeelden kunnen zien. Achter een diepe depressie, die van Canada naar de omgeving van Ijsland is getrokken stroomde lucht uit de poolstreken naar enze omgeving. Boven het Noordzeewa ter ontwikkelden zich van dinsdagmid dag af vrij sterke buien, die, voortge stuwd door de westelijke bovenwind, het land indreven. Dinsdagmiddag kregen wij enkele telefoontjes over flinke hagel- val, terwijl ook onweer werd gemeld. In de hoger gelegen gebieden in Schotland, Ierland, Nrd.-Engrland en Wales sneeuw de het plaatselijk matig. Volgens het Centraal Bureau voor de telde het uitgebreid lager onderwijs op 16 september j.l. 251.900 leerlingen tegen 225.000 op 16 januari van dit jaar. In het genoemde tijdvak is het aantal leerlingen dus toegenomen met 26.900 of 11,9 Het verschil in omvang van de geboortegeneraties, waaruit de toegelatenen resp. vertrok kenen in hoofdzaak afkomstig waren (toegelatenen uit de generaties 1946 en ”947 met resp. 284.000 en 267.000 levend geborenen, vertrokkenen uit de gene- raties 1942 1943 met resp. 190.000 en 209.000 levendgeborenen) speelt hier bij uiteraard een belangrijke rol. De toeneming bedroeg bij het openbaar on derwijs 12,0 bij het protestants- christelijk 12,1 bij het rooms-katho- liek 11,5 en bij het andere (vnl. neu trale) bijzonder onderwijs 16,7 Het aantal toegelatenen steeg van 76.500 in 1958 tot 83.000 in 1959. Op 18 januari 1960 begint Openbaar Kunstbezit zijn vierde jaargang met del feit, dat de Televisie steeds bredere be de zelfportret volkingsgroepen gaat bestrijken, het Het is altija een gesukkel geweest met de toegangsweg naar het Black Boysterrein. Maar nu wordt het dan eindelijk beter. Er komt nl. een straat van drie meter breedte naar het ter rein. De werkzaamheden zijn reeds be gonnen. Advertentieprijs 15 ct per tnm Bij contract (handelsadv.) laget Abonnementsprijs t 3,— per balt taar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. bespreking van het bei van Carel Fabritius uit het Museum Boymans van Beuningen; het eerste uit een reeks van 40 kunstwerken uit Ne derlandse musea. In het afgelopen jaar zijn wederom bijna 4.000.000 technisch zo volmaakt mogelijke kleurenreproduc ties verspreid en werd in tienduizenden gezinnen, met de afbeelding in de hand, de radio-ultzending beluisterd, gewijd aan een kenmerkend voorbeeld uit ons kostelijk nationaal cultuurbezit. Open baar Kunstbezit hoopt ook in 1960 haar doelstelling „de kunstzinnige vorming van het Nederlandse volk op een voor ieder bevattelijke wijze” te vervolgen. Haar programma zal ook dat jaar be vatten: 14 schilderijen van de 15e t/m de 18e eeuw, 6 van de 19e en 6 van de 20ste eeuw, 2 oude- en 2 moderne meeste t- tekehingen, beeldhouwwerken en bladen grafiek en 2 voorbeelden van kunstnij verheid. Gezien het feit, dat in ons on derwijs van overheidswege geen tijd en leerkrachten voor kunstzinnige vorming beschikbaar gesteld kunnen worden, be schouwt het bestuur het als zijn taak in het komend? jaar vooral veel aan dacht aan de jeugd te besteden. De kleurendia's van de jaargang 1957, die gevolgd zullen worden door die der vol gende jaargangen, behoren mèt de wis- sellrjsten, waarvan reeds meer dan 15.000 exemplaren zijn verspreid, tot het materiaal waarmee het hoopt verder it> de scholen door te dringen. De mede werking van de leerkrachten individueel zal daarbij echter onontbeerlijk zijn. Het bedrag dat dit jaar voor aankoop van kunstwerken van levende Nederlandse kunstenaars uit overschotten beschik baar kwam, stelt de Stichting opnieuw in staat om 175 werken aan te kopen en te verloten onder die leden, die zich vóór 21 november op de jaargang 1960 her-abonneren. Om deze verloting nog aantrekkelijker te maken, is een hoofd prijs ingesteld, waarvan de winnaar van zich zelf of ven iemand die hij aan wijst, een portret mag doen schilderen, beeldhouwen, tekenen of etsen, door een izer beste Nederlandse portrettisten, door hem te kiezen uit een door het be stuur opgestelde lijst met namen van kunstenaars. Als nieuwe stimulans om het leden tal te verhogen en ook een dieper in gaan op de kunstwerken te bevorderen, stelt het bestuur 2 kunstboekjes be schikbaar: „Rembrandt” van Dr A. B. de Vries, Directeur van het Mauritshuis en „Schouwend oog”, een reeks be schouwingen over moderne kunst van V. Jos de Gruyter, Directeur van net Groninger Museum voor Stad en Lande. Iedereen die ingeschreven is voor de jaargang 1960 kan een van deze werk jes gratis ontvangen, wanneer hij of zij een nieuw lid werft. Ook dit jaar hebben de Nederlandse musea het aantal bezoekers zien stij gen, mede dank zij de gratis toegangs kaart die de leden der Stichting ont vingen. Dit was voor deze musea aan leiding ook voor 1960 een dergelijke kaart beschikbaar te stellen. Rory Calhoun speelt de hoofdrol in deze film van de zondagmatinee. Het is een opwindende western van de ouder wetse soort. Dat betekent dat er ge weldig in wordt gevochten en dat is geen wonder, want Rory speelt de rol van de enige man die aan de terreur van een bende een eind moet maken En passant ontbreekt de liefde niet, Su san Cummings en Angela Stevens zor gen daarvoor. In verband met het grote succes dat dit circus had met zijn optreden voor de Buurtvereniging „De Noord-Oosthoek” in zaal Hanenburg, komt het nog eens voor deze buurtvereniging terug, maar nu in „Amicitia”, waar het nog betei tot zijn recht zal komen en alle num mers ook beter uitgevoerd kunnen wor den. Daar er een grote belangstelling was ook van ouderen zal dit tweede op treden plaats hebben op een avond. Deze voorstelling is ook toegankelijk voor niet-leden, voorzover er nog kaar ten beschikbaar zijn. Men zie verder de advertentie in dit blad en de raam biljetten. derde tech- de IJ-mond Vanavond begint de verkoop van de bliksem-loten in de zuidelijke wijken van de stad, terwijl morgenavond noord- Sneek zal worden bezocht. De restant- opruiming vindt a.s. zaterdagmiddag plaats in de binnenstad. Waarschijnlijk zullen er zaterdag niet veel loten meet over zijn, want er is veel animo voor deze loterij. Dat komt omdat u direct na opening van het envelopje, waarin het lot zit, weet of u zo’n dikke banket letter gewonnen heeft. Heeft u een ge nummerd lot dan speelt u mee in ,1e tweede ronde om de hoofdprijs van f 400.—. Ook dan hoeft u niet lang op de uitslag te wachten, want a.s. zater dagavond is de trekking al. Als u een lot koopt heeft u totaal 111 kansen. Er zijn nl. 110 stuks banket letters, prima kwaliteit, bereid met roomboter en met echte amandelvulling, een half pond zwaar en daarnaast nog de hoofdprijs. Zo’n loterij is toch de moeite waard. Hoofddoel is echter, het Sted. Muziek corps aan de nodige gelden te helpen voor aflossing van het gemeentelijk voorschot, dat nog f 3750.groot is. Maar op deze maner is het prettig uw steentje bij te dragen, gezien deze prijzen-regen. De geluidswagen zal u wanneer de lotenverkopers in uw buurt z(jn. Houdt uw beurs dan gereed. Mis schien is het geluk met u en wint u een prijs. Laat de klaproos in ons knoopsgat Z[jn als een getuigenis Van begrip voor hun verlangen, Van begrip voor het gemis PHIL1A Zondag 15 november. Bijeenkomst Hu manistisch Verbond in Zaal Piso. Spreker C. H. Schonk. Aanvang 10.30 uur. waarden van het ondeiwijs kwamen wel degelijk tot hun recht Het is de vraag of dit in zo ruime mate het geval zou zijn, indien de school een richtingsschool werd. Volksonderwijs maakt zich voor wat het openbaar onderwijs betreft wel zor gen over de zg. mammoetwet. Hierin wordt een poging gedaan om de positieve grondslag van het overheids onderwijs weg te nemen. Onze tegenstanders zou den niets liever willen. In deze tijd van grote verandering en omkeer vooral op technisch en econo misch gebied behoren Volksonderwijs en de openbare school alle zeilen bij te zetten om bij te blijven. Ons volk heeft meer dan ooit behoefte aan goed onderlegde en vakbekwame mensen ,die in eerbied voor elkanders levensbeschouwing werken aan een gees telijk gezonde en sterke samenleving. Daaraan moet Volksonderwijs mee werken en dat kan, als Volksonderwijs kan vertrouwen op het enthousiasme van zijn leden. Na dit openingswoord kwam het ge zelschap Tetman de Vries zijn nieuwe revue: „Sa is't en net oars” over de voet lichten brengen. Hwat in kostelik stik lyts toaniel is dizze revue. It grounthema is in hüshal- ding mei twa greate bem en in ynwen- nende pake. In hüshalding sa as men dy rounom yn Fryslan fynt: o, sa gewoan, nt’ wier pake. It gewoane deistige libben, de inerlike konflikten fan de greate bem, dochter en soan, de strideraesjes dy dat jowt yn it gesin wurde yn libbene petearen, yn kostelike koartswyl, yn sang en musyk ta libben brocht. Alles tige lichtfuottich, gjin melodramyske effekten, gjin preek- jes, nearne flau en ünbinullich. En dat alles waerd presentearre troch spilers dy’t stik foar stik harren rollen masterlik spilen. Hwat hawwe de oanwêzigen har ren ta de teannen üt formakke. Ho da- vere de seal alle geduerigen fan de golle laits. En dit alles waerd jown op in ta yn de puntsjes forsoarge toaniel. In prachtjoun fan de lytstoanielkunst: sa wie it en net oars! Ook de langjarige gemiddelden (z.g, normalen) spreken een duidelijke taal. Wij geven U hiervan een voorbeeld. Neerslag in de herfst (sept. okt. nov.): Vlieland 247 mm., Schoort 238 mm., As sen 197 mm., Coevorden 185 mm., Arn hem 184 mm., Megen 164 mm., Roermond 150 mm. 1<S 1 >7 De commissies voor spreiding van het hoger onderwijs tot 1970 en die voor spreiding van het technisch hoger on derwijs hebben hun adviserend rapport uitgebracht. Met inachtneming van de verant woordelijkheid van elk van de commis sies afzonderlijk voor wat betreft on derdelen van hun advies doen de com missies gezamenlijk de volgende aanbe velingen 1. Oprichting van een nieuwe univei- siteit te Deventer in 1962, met a. een technische faculteit voor studie in de werktuigbouwkunde, elektrotechniek en de scheikundige technologie; o b. faculteiten voor de rechtsgeleerd heid en de economische wetenschappen en studiemogelijkheid voor sociologie; c. prekandidaten-opleidingen voor wis kunde, natuurkunde, scheikunde (met mogelijkheid van uitgroei tot volledige opleidingen) 2. Oprichting van een nische hogeschool aan (Noordzeekanaal) in 1964, met studie richtingen voor werktuigbouwkunde, elektrotechniek en scheikundige techno logie. 3. Vestiging van nieuwe faculteiten aan de universiteit te Leiden en de economische hogescholen te Rotterdam en te Tilburg. 4. Verdubbeling- resp. vestiging van een tandheelkundige opleiding aan de rijksuniversiteit te Groningen en de r.k. universiteit te Nijmegen. 5. Uitbreiding van de studierichtingen aan de technische hogeschool te Eind hoven. nen boeien. Wat de uitvoering betreft, de koorzang stond in beide werken op hoog niveau, de klank was doorlopend fraai. De Nederlandse Orkestvereniging, aan welk ensemble de begeleiding was opgedragen, begon uitnemend, maar was in de ouverture van „Paljas” niet erg safe, daar de houtblazers minder hecht in het samenspel bleken. Overigens werd de omlijsting correct uitgevoerd. In de begeleiding bleven enkele oneffenhe den niet uit. maar het orkest weerde zich, onder de kranige leiding van Paul Pella, verder uitstekend. Van de solisten viel allereerst de aan dacht op de sopraan Lony Vonk (San- tuzza) die èn als actrice èn als zangeres voortdurend uitblonk. De mezzo-sopraan Henske Nooy (Lola) en de alt Annie Steiner (Lucia) wisten zich eveneens te onderscheiden. Sopraan Anneke v. d. Graaf (Nedda) was ook nu weer voor treffelijk en voor deze rol wel bijzonder geschikt. De tenoren Harry France (Tur- riddu) en Peter van Zon (Canio) leer den wij bij hernieuwing kennen als eerste-rangs kunstenaars. Ook Johan van Haagen (tenor) als Beppo en Garfield Swift (bariton) als Tonio bleken goed in deze selecte groep te passen, waarbij wij nog noemen de bariton Antoni Wink die in beide opera’s, eerst als Alfio, later als Silvio, met zoveel succes optrad. De effectvolle decors en de kleurige costuums van Wim Vesseur droegen veel bij tot het welslagen van het geheel. Bijzonder veel lof komt echter toe aan de dirigent-regisseur Paul De uitvoerenden c~‘„'.o stormachtig applaus, een prachtige bloe- menmand. e# w»’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1