Gemeente wil eigendommen van Wat de Raad te behande’en krijgt Alleen Black Boys kwam dit weekend tot winst „Seifhelp” kopen de gemeenten SNEEK, WYM BRITS ERA DEEL IJLST Officieel Orgaan 545e NED, ÖlAAISLuïEKu van en AGENDA Maandag 16 nov. 1959 114e jaargang no. 91 Redakteur: L. KIEZEBRINK Eén punt voor W.Z.S. B.v.O.L. Sneek en Omstr. Wandeltocht Noorderhoek Redaktie-adres Klelnzand 7 Telefoon 2872 Chr. Plattelands Vr. en M. bond 1Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ned. Padvindstersgilde afd. Sneek De Wetterfügels Jeugd van Maple Leaf” naar kindercircus „Saranti” Ouderavond O.L. school Ijlst Chr. Vr. Ver. Nijland hield de jaarvergadering Buurt- en speeltuinver. Maple Leaf Viruly spreekt voor Van der Meulens Boekenspaarelub Leger des Heils Sneek Zeepost i Raadsvergadering Sneek SNEEKER NIEUWSBLAD de daardoor Eerste klasse B. haar De koopprys. rug 9-14 Aan In de Bevordering Industrievestiging. In Gelijk Ook in de vee door Trekking tweede klas. 6608, 9943, (19 voortgezette worden f f f 5000.- 2000.- 1500.- 9-14 8-13 8- 13 9- 10 8- 9 8- 8 9- 8 8- 14 9- 12 8-11 8-10 8-10 8-10 8- 9 O.parkers Alcides uit uitslag zelf maar 8-12 8-12 8-10 8- 8 8- 8 9-12 9-10 9- 9 9-14 9-13 9-11 9-11 9-11 9-16 9-14 9-12 9-10 9- 9 9- 8 8-6 8-6 8-5 8-5 Verichimt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) 7- 4 8- 3 9- 3 AMICITIA THEATER. Maandag 16 november ’s avonds 8 uur film: Freddy, die Gitarre und das Meer. Black Boys Gorredijk Freno CAB Bergum Drogeham Delfstrah. Njjland DWP Hark Boys Klazienaveen Workum VVT ACV Ttfnje de Sweach Oldeboom Warga DTD 9 8 9-7 9-7 9-7 9-5 9-5 Haren Frisia Zw.w.einde Olyphia GRC Harlingen 9-8 8- 6 9- 6 9-6 8-2 O. L. ouder- 9-7 8-6 8-5 8-5 8-5 8-5 9-8 9-7 9-7 9-6 9-3 drag van rond f 100.000,nodig, verband hiermede zullen de toegezegde bijdragen aan het fonds moeten worden verdubbeld. Het opgestelde programma en de ra ming van kosten komen ons aanvaard baar vooi. Wij achten het in het belang van de gemeente de uitvoering daarvan mogelijk te maken. Wij stellen u daarom voor het reeds beschikbaar gestelde be drag van f 3000,— te verhogen tot f 6000, en daartoe de gemeentebegro ting voor 1959 te wijzigen. 9-8 8-7 Be Quick (Z.) 9-7 Quick ’20 VDZ Borne thuisclub deze Quick (N.) Sneek DOS '19 Hengelo WW WVC ESCA ZATERDAGVOETBAL. Twee inhaalwedstrijden. O.N.S. miste zaterdag de aansluiting met de kop door een verrassend grot* 14 nederlaag tegen het bezoekende Heeg. De Snekers staan nu vier punten achter op de beide koplopers Blauw Wit ’34 en Leeuwarder Zwaluwen. Heeg kwam door dit resultaat op de vijfde plaats. Alle clubs hebben nu de helft van de competitie achter de en de stand is Jubbega Rood Geel FVC Gruno Achilles VAKO LSC Met de vereniging Selfhelp is over eenstemming bereikt over een koopprijs van f 90.000,- -. Van de 70 woningen doen 65 een huur van f 5.45 per week; van deze 65 huurders genieten echter 48 een korting in verband met het lid maatschap van de vereniging. De huren van de overige woningen zijn door de bijzondere ligging of grootte van deze percelen iets hoger. Bij overname van de woningen door de gemeente vervalt uiteraard de genoemde ledenkorting. Hoewel wij hebben nagegaan welke ver- Vrouwenvereniging ongetwijfeld op een zeer geslaagde jaarvergadering terug- zien. ABBEGA. De afd. Abbega vergader de in ’t Gebouw. De vergadering werd door de prsidente geopend met het la ten zingen van Ps. 138 1, waarna ze voorging in gebed. Hierna heette ze al len welkom, in ’t bijzonder de heer Wolt- huizen van Sneek die deze avond een lezing met demonstratie zou geven over haar- en huidverzorging. De presidente Hoge prijzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Advertentiepriji 15 CT per mm Bij contract (handelaadv.) lager Aoonnementspriji f 3,— per halt jaar. Franco per port f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Nadat er eerst aan kennissen kaar ten verkocht waren voor de Unicef tot een bedrag van f 32.organiseerde bo vengenoemde vereniging zaterdag j.l een boerenkoolfuif voor hetzelfde doel. Op een weekend in het padvindershuis „Buitenzorg” te Baarn was er nl. aan verschillende leidsters een rijksdaalder uitgereikt met de boodschap die te ge bruiken en het dubbele er voor terug te winnen. De zeeverkenners en de lana- verkenners en ook de padvindsters van Bolsward waren op de fuif aanwezig. Bij de boerenkool, welke verrukkelijk was, ontbrak de onontbeerlijke worst niet. Bovendien kon er nog een glas melk gekocht worden. Het was allemaal reuze gezellig en iedereen had plezier. Na het geïmproviseerde kampvuur, waarbij natuurlijk veel gezongen werd en een groepje waterpadvindsters nog een leuke recreatie verzorgden, werd er verteld dat er precies f 25 en 1 cent ver diend was. Samen met de kaarten dus een bedrag van f 57,01 voor de Unicef. De leiding heeft kapitein P. Ranselaa oud B. O. van Sneek, nu bevelvoeren officier van korps Gouda. Er zullen klev rendia’s vertoond worden o.a. van hc Leger des Heils werk, Keukenhof enz. Om 5 uur wordt er door de kapite: een kinderuurtje gegeven met filmstrij- Men zie de advertentie in dit nummer. beteringen in het complex van 54 wonin gen wenselijk en mogelijk zijn, valt op dit ogenblik niet te zeggen, in hoeverre deze zullen kunnen worden uitgevoerd. De kosten van de aan te brengen ver beteringen zullen eventueel, deels dienen te worden gedekt uit de rijksbijdragen op grond van de premieregeling woning verbetering en deels uit een huurver hoging van de verbeterde percelen. Er dient te worden afgewacht op welke van de eventuele verbeteringen de Premie regeling woningverbetering van het rijk van toepassing kan zijn, terwijl de om vang van de voorzieningen bovendien toch steeds bescheiden zal moeten wor den gehouden in verband met een zekere huurgrens, waarboven voor deze wonin gen praktisch niet kan worden gegaan. Overleg hierover met de bevoegde in stanties is al geruime tijd gaande. Ook indien geen verbeteringen worden aan gebracht zullen de 54 woningen aan de Selfhelpstraten o.i. zeker nog tenminste gedurende 10 jaar voor bewoning be schikbaar blijven. Uit onderstaande ex ploitatiebegroting blijkt, dat op grond van de bestaande huren een sluitende exploitatie mogelijk is zodat de voorge stelde transactie geen financiële offers van de gemeente vraagt waardoor de gewone dienst van de gemeentebegro ting wordt belast. Ten aanzien van de woningen aan de 2e Oppenhuizerdwars- straat hebben wij hierbij aangenomen, dat deze nog 5 jaar kunnen worden be woond. Aankoop 70 woningen, opstallen plus grond en wervingskosten totaal f 97.200, af waarde grond, restantwaarde gebou wen plm. f26.200, blijft f71.000. Huur per jaar totaal f 19.884,90. Lasten: totaal f18.930. Batig verschil, eventueel beschikbaar voor extra onder houd f 955, Indien uw raad tot aankoop besluit zullen wij, zodra een beslissing is ver kregen op een verzoek om rijksbjjdrage in de verbeteringskosten op grond van de bovengenoemde premieregeling, een voorstel tot verbetering van de wonin gen bij u ter tafel brengen. In afwach ting daarvan kan de verhuring van de woningen voorlopig onder de bestaande voorwaarden worden voortgezet. Naar wij verneme i ligt het in de be doeling van de buurtvereniging „Maple Leaf” haar jeugd van 12 t/m 16 jaar de gelegenheid te geven op kosten van de Vereniging morgenavond de voorstelling van het kindercircus Saranti in Amicitia bij te wonen. Verder wordt hiervoor verwezen naar de advertentie in dit nummer. Lening van f 410.000. Ten behoeve van de consolidatie van de netto vlottende schuld der gemeen te, welke nog ongeveer f 1.100.000,be draagt heeft de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten B. en W. een geldlening groot f410.000,aangeboden. Koers W/s looptijd 30 jaar, rente 4% halfjaarlijks te voldoen op 1 februari en 1 augustus van elk jaar, aflossing in 30 termijnen, te beginnen op 1 februari 1961. Kosten in de koers begrepen. B. en W. stellen voor op dit aanbod in te gaan. Woensdag j.l. hield bovengenoemde bond een bijeenkomst waar als spreker optrad de heer Sch. de Boer van Oppen huizen. Hij besprak het boek „Gods Terskflier” van Pier Feddema. Dit boek dat nogal verschillend wordt beoordeeld vond in hem een warme ver dediger. Het is vlot en boeiend geschreven en behandelt een probleem zoals dit tot dus verre vrijwel niet in de Friese literatuur is gesteld. Zijn gehoor luisterde met ge spannen aandacht en de begaafde spre ker kreeg dan ook een zeer waarderend dankwoord van de presidente. 30000.— 12132. 13048. 18909. I 4 5, 20076. 1000.— 3640, 3880, 10919. 400.— 12240. 200.— 2637. Eigen geld 2665, 7065, 10144, 11185, 11476, 11486, 12206, 12223, 12030, 18032, 18048, 18058. spel van W.Z.S. derde klasse A maakten de koplopers geen fout. Nicator bleef in de uitwedstrijd tegen Oosterwolde duidelijk in de meerderheid (26), De Kooi wees Stanfries resoluut terug (30) en ook Friesland greep tegen RES de volle winst (12). Emmeloord schaarde zich bij de leiders door een vlotte 41 over winning op MKV ’29, maar DOG viel weer verder terug. De Wolvegaasters kregen in eigen huis geen schijn van kans tegen GAVC (04). Dat WZS tegen hekkesluiter Steenwjjk niet ver der kwam dan een 11 gelijk spel, valt Het ging de Sneker clubs dit week-ons eerlijk gezegd iets tegen. De wft- end niet voor de windgezamenlijk wis ten zij slechts drie punten uit vijf wed strijden te veroveren. Sneek verloor in Arnhem met één doelpunt verschil van ESCA (32) en LSC wist in het Sport park tegen FVC evenmin een nederlaag te voorkomen (1—3). De belde andere thuisspelende teams, VVZS en Black Boys, kwamen beter voor de dag. Het 11 gelijke spel van WZS tegen het on deraanstaande Steenwjjk was nog niet zó geweldig, maar de 10 overwinning van Black Boys op concurrent Freno mocht er best zijn. De Boys behielden door dit resultaat de leiding in de vierde klasse A. Zaterdagmiddag moest ONS reeds het onderspit delven tegen Heeg. De 14 uitslag reeft het krachtsver schil duidelijk weer. BI. Wit ’34 L. Zwaluwen 9-14 Or. N. (Gr.) ONS Heeg Zaterdag j.l. was er weer volop acti viteit in de Noorderhoek. De wandelclub aldaar hield nl. een speurtocht voor haar jeugdige leden. Daar het wandelseizoen practisch is afgelopen, meende het be stuur de jeugd deze winter toch bezig te moeten houden. Daarom is er een serie van vier speur tochten uitgezet, waarvan zaterdag de eerste werd gehouden. De grote groep kinderen was. in twee afdelingen ge splitst, waarbij de oudste groep een tip- peltocht door de binnenstad moest ma ken, en de overigen in de Noorderhoek een elftal letters moesten opzoeken, waarvan ze een woord moesten vormen. Om half drie werd er gestart, en de meesten zetten er direkt flink vaart ach ter, doch het bleek naderhand, dat zij die kalm en oplettend waren vertrokken, de meeste kans op een prijs hadden. Na goed drie kwartier meldde zich de eerste deelneemster bij de jury, en spoe dig daarna kwamen ook de overigen binnen .alhoewel enkelen aan het dwa len waren geraakt, en pas een uur na de anderen binnenkwamen. Aan de eerste drie uit iedere groep, werd een leuke prijs uitgereikt, terwijl de eerste tien kinderen punten ontvin gen, met het oog op de hoofdprijs na vier speurtochten. Dus ook hier een soort competitie. Deze speurtocht heeft bewe zen een goede training te zijn, en heeft prachtig aan het gestelde doel beant woord. Over enkele weken volgt dan ook de tweede. De uitslagen luiden als volgt: Oudste groep: le prijs Hilda Bakker 10 pt.; 2e prijs Ynze de Boer 9 pt.; 3e prijs Corrie Kuypers 8 pt Jongste groep: le prijs Adrlaan Kuypers 10 pt.; 2e prijs Anne Joustra 9 pt.; 3e prijs Rudi Jendrejak 8 pt niet wordt ingegrepen, de woningen voortijdig verkrotten. Of de omstandig heden dan reeds zodanig zijn, dat de woningvoorraad op voldoende wijze door nieuwbouw kan worden aangevuld, vait zeer te betwijfelen. Bovendien zal een groep van de minst draagkrachtigen van de bevolking door het verlies van deze woningen zich een mogelijkheid van een goedkope, zij het bescheiden, huis vesting zien ontgaan. Worden de wo ningen op voldoende wijze verbeterd, dan zullen zij zeker nog voor enkele tientallen jaren een gewild object zijn, speciaal voor kleine gezinnen met een smalle beurs. Op dit ogenblik is nog niet bekend in welke mate het rijk be reid is in de kosten van een verbete ringsplan 1 j te dragen, doch ook al zou dit verbeteringsplan beperkt moeten bljjven tot het aanbrengen van enkele sanitaire voorzieningen, dan wordt de bewoonbaarheid der woningen toch aan zienlijk verbeterd. Tenslotte hebben wij overwogen dat beide complexen wonin gen gezien de bouwwijze (rug-aan-rug- woningen) en hun situering op de duur zij het nog in een verwijderde toe komst voor sanering in aanmerking komen en dat het ook op grond van die overweging wenselijk is dat de eigendom ervan in handen van de gemeente komt. Opnieuw een nederlaag voor L.S.C. B. en W. adviseren By de eerste wijziging van de gemeen tebegroting voor 1959 van 6 juli j.l. heelt uw raad in verband met ae zgn. kernaanwijzing van Sneek een krediet beschikbaar gesteld voor ae bevorde ring van ae industrievestiging in de ge meente. Van dit krediet was f 3000.— bestemd als aandeel van onze gemeen te in de kosten van een door de r riese kerngemeenten gezamenlijk te voeren propaganda. In ons voorstel tot wyzi- ging van de begroting hebben wij u de voorlopige op~et van de samenwerking en van het p-opagandap.an geschetst. Omtrent de grootte van een te vormen londs, waaruit de propaganda gefinan cierd zou kunnen worden, was de me ning, dat er aanvankelijk een bedrag van 1 50.000,— beschikbaar zou moeten komen. Nu intussen een meer definitief pro gramma van een gezamenlijk te ren campagne ter bevordering van de industrievestiging door de veitegen- woordigers van de kerngemeenten is opgesteld, blijkt, dat met het aanvan kelijk geraamde bedrag van f 50.000, beslist niet zal kunnen worden volstaan. Om een voldoende algemene en goed gerichte propaganda te kunnen voeren is blijkens het voor u ter inzage geleg de programma, waarin een raming van kosten en een toelichting is opgenomen, het eerste jaar voor de gezamenlijke ak- tiviteiten van de kerngemeenten, waar aan de naam is gegeven van „Industna- lisatieraad der Friese Kernen” een be- Quick (N.) heeft deze week voorsprong op haar naaste concurren ten, Sneek en DOS ’19, aanzienlijk ver groot. De Nijmegenaren wonnen met 31 van Oosterparkers, Sneek trok tegen ESCA aan het kortste eind (32) en DOS ’19 kon het in Win schoten tegen het op eigen terrein nog ongeslagen WW evenmin bolwerken (20). Hengelo bleef in het „tweede peloton” met een 41 zege op Be Quick (Z.) en WVC telt na de 01 overwin ning op VDZ ook nog geducht mee. Borne dat vorige week koploper Quick (N.) een gelijk spel afdwong, stelde nu danig teleur. Het verloor met 42 van Alcides. De stand is nu: GAVC DOG RES WZS MKV Steenwijk Black Boys behield de leiding. In de vierde klasse A heeft Black Boys haar fraaie positie aan de kop van de ranglijst kunnen behouden. De zwart jes klopten concurrent Freno nl. met 10. Gorredijk bleef met dezelfde cijfers baas over Oldeboom. Deze uitslag is echter nog niet definitief aangezien Oldeboom protest aantekende. Ook in Tijnje werd slechts één doelpunt ge scoord, niet door de thuisclub maar door CAB. De Bolswarders blijven daardoor, evenals Bergum dat met 30 van de Sweach won, gevaarlijke outsiders. DTD tenslotte werd door Warga nog wat vaster op de laatste plaats gedrukt (13). De stand is hier: B. en W. adviseren Het bestuur van de coöp. vereniging „Selfhelp” alhier, heeft zich met ons college in verbinding gesteld in verband met de moeilijkheden welke het bestuur voorziet om de aan de vereniging toe behorende woningen ook in de komende jaren op een goede wijze te exploiteren. Hoewel de meeste van de woningen op zichzelf nog wel in een behoorlijke staat verkeren, is het mede als gevolg van de in de loop der jaren gestegen eisen, welke aan een woonruimte worden ge steld, nodig aan de leden-bewoners meer woongerief te verschaffen. Het bestuur ziet geen mogelijkheid om het kapitaal aan te trekken, dat nodig zal zijn om deze woningen in bepaalde opzichten enigszins aan de huidige eisen aan te passen, aangezien door de aanwezigheid van hypothecaire en andere schulden aan een eventuele geldgever niet vol doende zekerheid kan worden verschalt. Deze overwegingen hebben het bestuur er toe geleid de eigendommen van de vereniging aan de gemeente te koop aan te bieden. Hoewel de gemeente op zich zelf geen onmiddellijk belang heeft rij de eigendom van woningen, die in ver schillend opzicht niet meer aan de hui dige wooneisen voldoen, doch ook nog niet zodanige gebreken of tekortko mingen hebben dat zij reeds aanston Is voor afbraak in aanmerking komen, hebben wij toch het aanbod zorgvuldig overwogen en nagegaan welke gezichts punten dit voor de gemeente had. De eigendommen van de vereniging omvat ten 54 woningen aan de le, 2e en 3e Selfhelpstraat, 16 woningen aan de 2e Oppenhuizerdwarsstraat en een perceel grond aan de Woudvaart, groot 12300 m2. De eerstgenoemde woningen ver keren nog in een vrij goede staat en kunnen door het treffen van bepaalde voorzieningen nog weer voor een vrij groot aantal jaren voor bewoning aantrekkelijk worden ge maakt. De percelen aan de 2e Oppen huizerdwarsstraat daarentegen komen niet meer voor verbetering in aanmer king. Deze kunnen, indien wordt voort gegaan met het gewone onderhoud op de normale wijze te verrichten, nog wel een aantal jaren worden bewoond, doch daarna zullen zij van de woningvoor raad moeten afgevoerd. Het perceel land heeft volgens het uitbreidingsplan de bestemming van industrieterrein en kan na geheel of gedeeltelik in bouw rijpe staat te zijn gebracht als zodanig wórden verkocht. Bij de vraag of de aankoop in het belang van de gemeente is, hebben wjj overwogen, dat nu de vereniging Self help geen mogelijkheid ziet de exploita tie nog lange tijd op een goede wijze voort te zetten, de kans groot is, dat als Maandag 16 nov. Tippeltocht M.A.C. „J. C. Visser”. Start 8 uur bij Hotel Hanenburg. Dinsdag 17 november ’s avonds 8 uur Amicitia. Kindercircus „Saranti”. Georganiseerd door Buurtver. „De Noord-Oosthoek”. Dinsdag 17 november. Bijeenkomst in Geb. Leger des Heils. Spr. Kapt. P. Ranselaar. Aanvang 8 uur. Van 5 6 uur Vertoning filmstrips voor cte jeugd. Donderdag 19 november. Klaverjassen in „De Corner”, Pr. Hendrikkade. Aanvang 8 uur. Zaterdag 21 november. Schutjaspartij in Café Kuipers te Woudsend. Aanv, 7.30 uur. Maandag 23 november. Lezing A. Viruly voor Van der Meulen’s Boeken- spaarclub in Foyer Amicitia ’s av. 8 uur. Dinsdag 24 november. Uitvoering Sne ker Akkordeon Orkest met mede werking van Brouwer’s Akkordeon- school. Aanvang 8 uur. Grote zaai Hanenburg. Donderdag 26 nov. en vrjjdag 27 nov. en zaterdag 28 nov. Waterpoort- show van S. en O. in „Ons Gebouw”, Westersingel. Donderdag 26 november. Kunst aan Al len Leeuwarden in samenwerking met Kunst aan Allen Sneek. Con cert Groninger Orkest Vereniging in Amicitia. Aanvang 8 uur. IJLST. Woensdag hield de school te IJlst haar jaarlijkse avond in combinatie met Volksonder wijs. Om 8 uur opende voorzitter Doele de bijeenkomst met een woord van wel kom. Hierna volgde voorlezing der no tulen, welke onveranderd werden vast gesteld. De penningmeesteres kon een optimistisch geluid laten horen. Haar kas sloot met een batig saldo. Vervolgens gaf het hoofd der school enkele mede delingen met betrekking tot het op han den zijnde St. Nic. feest. Besloten werd op 11 februari a.s. een feestavond met „Volksonderwijs” te houden. Op deze avond zal door leerlingen der O.L. school het sprookje „Ali Ben Hassan” worden opgevoerd. Verder zal er door een paar leerlingen worden gemusiceerd. De m september te houden Floraliatentoon stelling zal zo mogelijk met een passen de film worden besloten. Na de pauze hield Ds Wieringa, predikant ter plaat se, een lezing over het onderwerp „Van kleitablet tot boekdrukkunst”. Deze in teressante lezing, met lichtbeelden ver lucht, werd door de aanwezigen met grote aandacht beluisterd. Het wm reeds elf uur toen meester Speerstra met een woord van dank aan de spre ker deze goede avond kon sluiten. NIJLAND. Het was vrijdag weer de grote dag voor de Chr. Vrouwenvereni ging D.E.D.D.L. te Nijland. Deze vereni ging die practisch altijd de eerste is, wat de jaarvergadering betreft, hield ook nu deze traditie hoog. Op een an- dei- punt werd dit jaar van een traditie af geweken: het is nl. de gewoonte geen mannen tot de jaarvergaderingen toe te laten. Dit jaar was hier van afgeweten en mochten de echtgenoten van de le den der vrouwenverenigingen de jaar vergadering meemaken, waarvan een I flink gebruik werd gemaakt. Het was even na halfacht toen de presidente der Viduwenveretiiging, mevr. R. Bakker— Speerstra, na het laten zingen van een 3-tal gezangverzen de vergadering open de ipet gebed, waarna zij een openings woord sprak mede naar aanleiding van 1 Corinthen 13 en zich apart richtte tot de aanwezige heren der schepping. Daarna kwam het bestuur der vrou wenvereniging op de planken om in een gezellig thee„uurtje” de stand der ver eniging uit de doeken te doen, iets wat veel bijval vond, omdat op deze wijze on duidelijke wijze het gehele verenigings- jaar de revue passeerde. Het volgende nummer van het programma zagen we het oude jaar zittend aan het spinne wiel, terwijl „Vader Tijd” de maanden ten tonele riep, die, uitgebeeld door de leden, de bijzonderheden van elke maand naar voren brachten. Werkelijk een nummer dat het zeer goed deed en dat natuurlijk veel bijval oogstte. Vervol gens maakten we het jaarlijks uitstapje mee van de leden der vereniging. Na, van horen en zeggen wisten we reeds, dat de dames wanneer ze metelkaar „een dagje uit zijn” veel plezier hebben, maar nu wij zo ten naastebij konden zien hoe of het gaat, hebben we de overtuiging gekregen dat men deze dag node zal missen. In de pauze die r.u volgde werd niet alleen een kopje thee aangeboden, maar ook loten, waarvan de opbrengst moest dienen tot verstevi ging der kas. Aangezien deze vlot van de hand gingen, zal het gestelde doel wellicht zijn bereikt. Na dit alles kwam nog de feitelijke hoofdschotel van deze avond, t.w. het gebarenspel over het le ven van Florence Allshorn, zendelinge in Oeganda, het land, dat in de laatste tij den meermalen in het nieuws voorkomt in verband met onrust onder de bevol king. We betwijfelen het of dit geba renspel, dat veel vergt van de mede spelenden, wel in zijn geheel door de aanwezigen is begrepen. Een explicatie vooraf had allicht verhelderend gewerkt Doordat het toneel zeer sober moest worden gehouden, werkte ook dit niet mee op de fantasie van de toehoorders, iets wat jammer is voor de meespelen den, die elk voor zich probeerden hun rol zo duidelijk mogelijk naar voren te brengen, zodat we qua spel mogen con stateren dat het stuk zeer behoorlijk tot zijn recht kwam. Tussen de bedrij- 1 ven door declameerden de dames Fran kena en de Boer op verdienstelijke wijze en werden gezamenlijk een paar liederen 1 gezongen. Ook dit jaar kan de Chr. Bovengenoemde vereniging hield vrij dagavond in café-restaurant „Onder de Linden” haar jaarvergadering. In zijn openingswoord zei de voorzitter, le heer H. van Gunst, dat 't hem speet niet zoveel leden te mogen begroeten als ait de laatste jaren het geval was, maar dit zal wel zijn oorzaak vinden in het ongunstige weer. Het ledental dat bij de oprichting in 1946 plm. 300 was is te ruggelopen tot ongeveer 240. De zuster vereniging ,,’t Eiland” heeft ons nogal wat leden afgesnoept. Maar ’t bestuur blijft zeer actief, waarvan het door de secretaris de heer J. v. d. We\j uitge brachte jaarverslag een duidelijk beela gaf. Al hetgeen het afgelopen jaar was verricht passeerde de revue. Het be stuur is nog steeds in onderhandekng met de gemeente Sneek wat betreft de verbetering (ophoging enz.) van de grond van de speelplaats. Al met al heeft het bestuur niet stil gezeten en het hoopt ook in de toekomst de belan gen der vereniging zo goed mogeljjk te behartigen. Het verslag van de pen ningmeester, de heer Th. Oostra, ver meldde een batig saldo van f 301.87. De inkomsten hadden bedragen f 1572.51, de uitgaven f 1270.64. Bij monde van de heer S. Anema deelde de kascommissie mede, dat de bescheiden van de pen ningmeester in orde waren bevonden, waarna zij voorstelde de heer Oostra decharge te verlenen. Hiertoe werd be sloten. De nieuwe kascommissie zal be staan uit de heren S. Anema en J. Dreyer. In 1960 (het jubeljaar) hoopt ’t bestuur met iets extra’s voor de dag te komen. De heer Th. Oostra en mevr. R. Post- ma-Zoethout stelden zich niet herkies baar, beiden meenden ’t werk in handen van jongeren te moeten overdragen, in hun plaats werden tot bestuursleden gekozen de neren S. van Gunst en P. v. d. Werf. Tot commissie voor de ter- reinwerkzaamheden werden benoemd de heren H. Hasz, H. Bakker en J. Post- ma, Leeuwarderweg 45. De voorzitter bracht de scheidende bestuursleden dank voor al hetgeen ze voor „Maple Leaf” hadden gedaan de heer Oostra heeft sinds 1947 en mevr. Postma Zoethout van 1948 af in ’t bestuur zit ting gehad en overhandigde onder luid applaus van de vergadering aan beiden een klein aandenken. Op voorstel van de heer J. Draijer werd onder de aanwezigen een collecte gehouden ten bate van de actie ..4 x Z...N” voor de totstandkoming van het nieuwe Diako nessenhuis in Paramaribo. Deze bractr op f 12.30, welk bedrag ’t bestuur vet hoogde tot f 25.Nadat de voorzittei nog had medegedeeld dat dit jaar di Sint de kleuters op donderdag 3 dec. in gebouw Aere Perennius zal bezoekt en dat de feestavond op woensdag 6 ja ruari in Amicitia zal worden gehouden was 't officiële gedeelte afgewerkt en v 3rd nog een tijdje gezellig gekiend. Maandagavond 23 november spreekt in de foyer van Amicitia voor v. d. Meu len’s boekenspaarelub de heer A. Viruly over het onderwerp: „Oorlogsvlieger” geïnspireerd op het boek van de in de oorlog gesneuvelde Franse vlieger An toine de Saint Exupery, die dit werk schreef na de nederlaag van Frankrijk in 1940. Het is een varhaal van wanhoop, chaos, nederlaag en dodelijke bedreiging, maar ook van onbetwistbare overwin ning. zwarten bleven daardoor gevaarlijk dicht bij de rode lantaarn. De ranglijst ziet er hier als volgt uit Nicator De Kooi Friesland Emmeloord O’wolde Stanfries nam* van Het korps Sneek houdt morgen, dins dagavond een bijzondere bijeenkomst in zijn gebouw in het bijzonder bestem: voor de donateurs van het muziekcorps I hield hierna een meditatie over 1 Sam. 17. Nadat de notulen van de twee vori ge vergaderingen waren gelezen en de ingekomen stukken behandeld, hield de heer Wolthuizen zijn lezing en demon streerde hij op aanschouwelijke wyz< huid- en haarverzorging. De gestelde i vragen werden op gezellige wijze door j de spreker beantwoord. de kop van de tweede klasse A is gisteren weinig veranderd. Jubbega bleef in het zadel door een kleine 32 overwinning op Zwaagwesteinde en ook de beide Leeuwarder favorieten, Rood Geel en FVC, maakten geen fout. De rood-gelen kwamen in de moeilijke uit wedstrijd tegen Gruno met de hakken over de sloot (1—2), maar de zege van FVC op LSC was iets ruimer (1—3). In de staartgroep nam de spanning nog meer toe, doordat Harlingen op ei gen veld met 20 van Olyphia won en GRC wederom een nul boekte, nu tegen VAKO (12). Zwaagwesteinde, GRC, Olyphia en Harlingen dragen nu geza menlijk de rode lantaarn. Het middenmoot-duel HarenFrisia viel ten gunste van de (32). Frisia ging met echter niet akkoord en tekende protest aan. De stand is hier: vierde klasse A werkte MJV zich deze week naast het leidende Hee- renveense Boys. De Meppelers kwamen op eigen veld nl. remise overeen met Drachtster Boys (11) en staan nu in puntenaantal gelijk met de Friezen. D« stand is hier H’veense B. MJV QVC Dr. Boys Zeerobben Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: m.s. Oranje (17 nov.); m.s. Oronsay (19 nov.); s.s. Rhexehor (19 nov.); Brazilië: m.s. Mary Nübel (19 nov.)Canada: m.s. Westerdam nov.); Indonc ië: m.s. Oranje (17 nov.); m.s. Neder Elbe (19 nov.); Ned. Antil len: m.s. Prins der Nederlanden (17 nov); Ned. Nw. Guinea: m.s. Neder Elbe (19 nov.); Nieuw Zeeland: m.s. Oranje (lï nov.); m.s. Oronsay (19 nov.); Suriname: m.s. Maron (17 nov.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Celebes (17 nov.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. In de vergadering van de raad van onze gemeente, welke a.s. woensdag 18 nov. te 7.15 ’s avonds zal worden ge houden, komen o.a. de in dit en ons vorig nummer genoemde voorstellen van B. en W. aan de orde. Voorts komt o.a. nog op de agenda voor de benoeming van een onderwijze res aan de openbare school voor zwak zinnige kinderen, waarvoor B. en W. voordragen mevr. A. M. Gerritsma van der Veen te Bolsward.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1