Ijsclubs zijn bereid tot exploitatie van de Ijsbaan Goede najaarsvergadering der afd. Sneek van de Friesche Mij. van Landbouw WYMBRITSERADEEL IJLST van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Hd Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD c Donderdag 19 nov. 1959 114e jaargang no. 93 Redakteur; L. KIEZEBRINK Ir G. L. Walther overleden van Intocht St. Nicolaas Zeventig jaar getrouwd Kerknieuws J Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Waterpoortshow III IJSWEGENCENTRALE WENST VASTE JAARLIJKSE BIJDRAGE VAN DE GEMEENTEN P. Olij erelid van „De Friesche Jeugd” Oude man liep in het water SNEEKER NIEUWSBLAD Uit oüze raadzaal eisen wordt Kamerstukken. Winkelsliiitingsver- door ook Vraagpunten. Verkiezingen. De melkprijs. Friso „De Friesche Jeugd” in Winterexcursle. VIER GES LACHTEN voor Wijziging ordening. Aanschaffing stofzuiger Mon tessorischool. De beide bestuursleden L. Ringma en W. Wuring werden herkozen, maar de heer P. Olij, sinds 15 jaar penn. van „De Friesche Jeugd” had zich niet weer be schikbaar gesteld. Hij werd op voorstel van de vergadering tot Ere-lid benoemd! Zijn plaats zal worden ingenomen door de heer W. Hoekstra. Baptisten Gemeente. Bedankt Sneek, J. van Dam te Haarlem. Verschimt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Driifhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Naar wij in het Maandblad van S. en O. lazen zal het aantal inzendingen een record vormen. Er zullen ongeveer 800 konijnen zijn en 359 hoenders, verleden jaar waren er plm. 250 vogels. Wegens scheiding van het secretariaat- penningmeesterschap werd tot penning meester benoemd de heer E. de Boer te Ysbrechtum. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan. Tot lid van de kas controle commissie werd aangewezen de heer H. Bootsma te Nijland- Vervolgens kwam tersprake de finan ciële medewerking van de drie gemeen tebesturen van de gemeenten .waarin de organisatie werkt. De vergadering was van oordeel, dat het zeer wenselijk zou zijn dat de ge meenten een vaste jaarlijkse bijdrage verstrekten. Bij het doen van uitgaven kan dan uit de tc vormen reserve wor den geput en weet men waar men aan toe is. De wijze waarop het baanvegen (me chanisch) dient te geschieden wordt bij de Friesche IJsbond onderzocht. Na het afhandelen van de agenda wer den de insignes voor het seizoen 1959— 1960 uitgereikt, waarbij de voorzitter een beroep deed op de rayonbesturen de kaartverkoop spoedig ter hand te nemen en de hoop uitsprak dat de medewerking van het publiek niet zal ontbreken. De kosten van de insignes zijn dusdanig, dat dit voor niemand een bezwaar kan zijn. Op zaterdag 21 november komt de goedheilig man hier bij de Waterpoort aan om plm. 2.45. De rondrit begint 3 uur. De te volgen route luidt Zuidend, Hoogend, Grootzand R.Z., N. Burgstraat, W. Burgstraat, Ged. Poor- tezijlen, Kleinzand R.Z., Jousterkade, Oosterdijk, W. Burgstraat, Kruizebroe- derstraat, W. Noorderhorne, Parkstr., Dr Boumaweg, Stationsstraat, Martinl- plein, Grote Kerkstraat, Marktstraat. Tot slot van deze zeer prettige bijeen komst werd de traditionele verloting om wild gehouden en we mogen U verklap pen, dat de pers hierbij niet over geluk te klagen had. te Sneek op 1959,’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: bui- dere instanties zelf voldoende omtrent gemeester L. Rasterhoff; secretaris de heer K. Koster. Aanwezig: 18 leden. Af wezig m. k. wethouder Blok. Benoeming. Bij de rondvraag werd gevraagd of de veehouders wel gerust kunnen zijn na de toezegging van de minister inzake de melkprijs. Het aanwezige hoofdbe stuurslid de heer Wallinga stelde de le den gerust. Het hoofdbestuur is zeer ac tief in dezen. Dat houdt echter niet in, dat de veehouders te gerust moeten zijn over de toekomst. Tenslotte zij nog vermeld dat de aan wezigen tijdens de vergadering kennis konden maken met de nieuwe Schim- melkaas van de K.N.M. men eveneens in Sneek trachten te krij gen. Een verzoek daartoe zal worden in gediend op de vergadering van de Bond voor Friese Ijsclubs die a.s. zaterdag in Leeuwarden wordt gehouden. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren Doevendans (voorz.) en Kupe- rus (secr.) herkozen. De heren Bootsma en Bakker werden in de kas-commissie benoemd. Het batig saldo van „Friso” bedraagt momenteel 294,47, het ledental 180. De beide Sneker ijsclubs „Friso” en „De Friesche Jeugd” zijn bereid de exploi tatie van de ijsbaan aan de Leeuwarder weg over te nemen van de Commissie voor Lichamelijke Opvoeding. Zij stellen daaraan echter de voorwaarde dat de huidige baan eerst terdege zal worden verbeterd, opdat men de Sneker schaats liefhebber waar voor z’n geld kan bieden. Het college van B. en W. heeft in een bespreking met de besturen van beide ijsclubs toegezegd, dat eventuele ver beteringen nader zullen worden overwogen; tot definitieve resultaten is men nog niet gekomen, maar het contact met de gemeentelijke overheid zal worden voortgezet. Aangezien deze exploitatie vrij grote financiële verplichtingen mee brengt, is het dringend noodzakelijk dat het ledenaantal van de betrokken ver enigingen aanzienlijk wordt uitgebretd. Men denkt dit te bereiken door de uit gifte van vrjj goedkope gezlns-hdmaatschapskaarten, die tevens recht op toe gang tot de ijsbaan geven. Na enige besprekingen werd besloten een dag door te brengen in het Vor mingscentrum te Huisterheide en daar naast een excursie te houden naar een industrie te Sneek en een fokbedrijf. Voor de in samenwerking met de C.B.T.B. en de A.B.T.B. te houden pluim- veecursus gaven zich reeds enige leden op. Ook zal z.m. door de drie organi saties weer een cursus in touwsplitsen worden georganiseerd. Na een korte pauze werd de agenda van „De Friesche Jeugd” onder handen genomen. Voorzitter L. Ringma, zei zeer verheugd te zijn, dat er dit jaar einde lijk weer eens een grote jongenshardrij- derij was gehouden. Het belangrijkste vond hij het overweldigend groot aan tal deelnemers (102). Dit is, aldus de heer Ringma, een stimulans om met dit werk door te gaan. „De Friesche Jeugd” zal ook het ko mende seizoen weer actief zijn: een hardrijderij voor meisjes (om gouden, zilveren en nikkelen horloges) en één voor jongens (om geld) staan op het pro gramma. Het wachten is nu op ijs! Wat de financiële vooruitzichten be treffen, deze zijn niet zo somber. De vereniging heeft nl. een batig saldo van 333,39. Het ledental bedraagt thans 190 De heren de Ruiter en Roosenstein namen zitting in de kas-commissie. Van het bestuur van de Vereniging „Sneeker Montessorischool” is een aan vrage ingekomen om ingevolge artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 gel- Dinsdag vierden de heer H. Kruisveld en mevrouw A, KruisveldZip te Schoorl hun 70-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar, dat sinds vijf jaar in het be jaardentehuis „Westerkimme” te Schoorl verblijft, is afkomstig van Callantsoog. Bruid en bruidegom zijn beiden 94 jaar. Zaterdag 28 november. Rondrit St. Nicolaas 3 uur nam. van Hotel Hanenburg. Route: Kruizebroederstraat, W. Burgstraat, Ged. Poorte.zijlen, Kleinzand, Jousterka de, Oosterdijk, W. Burgstraat, N. Burg straat, Schaapmarktplein, Grootzand (middenbrug), Grootzand links, Leeu wenburg, Waagplein, Kleine Kerkstraat, Kruizebroederstraat, Hotel Hanenburg. Nadat de notulen van de vergadering van 19 oktober j.l. onveranderd zijn vastgesteld rn enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, wordt tot onderwijzeres aan de openbare school voor zwakzinnige kinderen met alg. (18) st. benoemd mevr. A. M. Gerritsmavan der Ven te Bolsward. Teatske Verloop-Bottinga, geb. 16 juli 1876, wonende te Oudega (W.); Trijntje de Vries-Verloop, geb. 3 maart 1901, wonende te Mirns; Teatske Visser-de Vries, geb. 7 mei 1929 .wonende te Hilversum: Trijntje Visser, geb. 22 september 1959' wonende te Hilversum. B. en W. adviseren Van de heer H. A. Boomsma, aanne mer te Sneek, is een verzoek ingekomen om ten behoeve van de bouw van 19 woningen een tweetal percelen bouwter rein ter gezamenlijke grootte van on geveer 2800 m2 in eigendom te mogen ontvangen, liggende in de zgn. Noorder- hoek alhier. De woningen zijn ontwor pen door de heer Jac. Plat, architect te Steenwijk. Ten aanzien van de te bedin gen verkoopprijs mogen wij u verwijzen naar ons voorstel van 11 februari 1957, waarbij wij een overzicht hebben ge geven van de te verwachten kosten van bouwrrjpmaken. De werkelijke kosten voor zover die tot nu toe zijn gemaakt, zijn binnen de ramingen gebleven, ter wijl de werken, welke nog moeten wor den uitgevoerd om het bouwrrjpmaken te voltooien, naar het zich laat aanzien ook voor de destijds geraamde bedragen kunnen worden uitgevoerd. Op grond van het vorenstaande kan de prijs van de bouwterreinen derhalve worden vast gesteld aan de hand van de destijds voor het bouwrijp maken van het 2e gedeelte van het plan Noorderhoek opgemaakte ramingen en kan verder rekening wor den gehouden met de nu bekende ge gevens. Uit de voor u ter inzage gelegde stukken blijkt, dat thans de prijs op f 14.50 per m2 kan worden gesteld. Bij uitgifte onder beding van een jaarlija- se grondrente, ten behoeve van de ge meente, dient een grondrente berekend naar f 0,725 per m2 in rekening te wor den gebracht. De heer Boomsma gaat met de eigendomsoverdracht onder be ding van een jaarlijkse grondrente, van deze beide percelen akkoord. Op grond van het vorenstaande stellen wij u voor aan deze eigendomsoverdracht uw me dewerking te verlenen. De heer v. <1. Werf heeft tegen de overdracht als zodanig geen bezwaar maar in de overwegingen staat dat met dit voorstel tevens „voldaan is aan de toezegging van gemeentewerken”. Wel ke waarde hebben dergelijke toezeg gingen 7 De Voorzitter antwoordt dat het al gemeen gebruik is dat gegadigden zich voor een bepaald perceel kunnen wen den tot B. en W. of gemeentewerken en een optie daarop vragen. Zij kunnen dan later beslissen of zij het perceel aanvaarden; komt er echter een ande re gegadigde voor hetzelfde perceel dan moet de optiehouder op dat moment be slissen. Dit systeem kan zeker tegen woordig niet gemist worden nu de plan nen zo’n langdurige voorbereiding ei sen. Het voorstel wordt z.h.s. aange nomen. De rest van de „agenda in tweevoud” werd in vlot tempo afgewerkt. De heer K. Doevendans, voorzitter van Friso, viel de eerste opening te beurt. Hij sprak o.a. een woord van welkom toot het ere-lid, de heer S. de Wolf, en herinnerde voorts aan de zeer geslaagde hardrijderij voor vrouwen, die op 10 fe bruari j.l. werd gehouden. Ook voor de komende winter staan er weer diverse wedstrijden op het program ma, t.w. een avondrijderij, een vrouwen- rijderij, een schippersrijderij en, zo mo gelijk, een hardrijderij voor inwoners van Sneek, Wymbritseradeel en IJlst, zowel voor dames als voor heren. Tevens zal de mogelijkheid worden overwogen, een langebaan wedstrijd te houden op een stuk overstroomd land in de omgeving. Het Kortebaan Kampioen schap van Friesland voor vrouwen zal Hedenmorgen liep de 79-jarige A. Boersma, wonende aan de Westerringel, ter hoogte van Spaanstra's Schoenhan- del in het Grootzand. Eén der omwonenden sprong resoluut te water en wist de drenkeling met be hulp van omstanders weer op het droge te brengen. Na bij de heer Rutten van droge kleren te zijn voorzien is de oude baas per auto naar familie in de stad ge bracht. 1 Verhoging krediet voor bevorde ring industrievestiging. Bij dit voorstel van B. en W. stelt de heer B. de Vries een reeks vragen be treffende de gegevens welke het orgaan der samenwerkende gemeenten aan mo- gelijke gegadigden verstrekt en of deze ook ter beschikking van de raad wor den gesteld; wat het Etif of de In- dustrieraad doet als een aanvrager zich tot deze lichamen wendt; of het ook niet nuttig zou zijn als men ook onder de werknemers propaganda maakte en of er nu nog de mogelijkheid open blijft dat elke aangesloten gemeente afzon derlijk reclame maakt. Tenslotte zou spr. gaarne zien dat B. en W. elk jaar de raad in een vertrouwelrjke nota in lichtten over het effect der kernaanwij- zing. De Voorzitter antwoordt dat aan eventuele gegadigden alle gegevens worden verstrekt, welke voor hen van belang kunnen zijn en omtrent de situa tie in de betrokken gemeenten. Er is niets tegen als alle gegevens daarom trent verzameld zijn;' een dergelijk map je ook ter inzage voor de raad te leg gen. Het Etif en de Industrieraad ver strekken objectieve documentatie dus geen subjectieve, de eventuele gegadig de kan zijn keuze doen en zich dan tot de ge n gemeente wenden voor na dere in chtingen. Het reclame maken onder de werknemers, dus het trekken van arbeidskrachten naar bepaalde ker nen lijkt spr. niet aanbevelenswaard, we raken hier de moeilijke kwestie van de ontvolking van het platteland; bo- Vergadering van de raad der gemeen- vendien weten de betrokken industrieën woensdag 18 november uit eigen gegevens of uit die van an- de situatie wat de arbeidskrachten be treft. Zelfstandig nog reclame maken Is moeilijk uit te voeren zowel om de fi nanciële offers als om het feit dat ze de algemene propaganda niet mag door kruisen; men moet niet weer tegen el kaar gaan opbieden. Wat het effect der kernaanwijzing betreft, men moet er wel aan denken dat er vaak zeer voor lopige en, op wens der gegadigden, zeer vertrouwelijke contacten zijn. Maar net is inderdaad de bedoeling van B. en W. de raad telken jare per nota in te licn- ten over de situatie. Het voorstel van B. en W. alsnu z.h.s. aangenomen. Dit is, in het kort, de samenvatting van de bespreking over de ijsbaan, die maan dagavond j.l. tijdens een gecombineerde vergadering van de beide ijsverenigingen in hotel Pettinga werd gehouden. Het was de eerste gecombineerde ver gadering sinds 22 jaar. Op 24 november 1937 was men eveneens gezamelijk bij een. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming gaan onder de hamer door ae rapporten van de commissie voor het onderzoeken van begrotingen en reke ningen inzake onderzoek van een wijzi ging van de begroting v. d. gemeente lijke instelling voor sociale zorg voor het dienstjaar 1958 en van de rekening 1958 van die instelling. Idem het voor stel van B. en W. tot het aangaan van een lening groot f 410.000 met de N.V Bank voor Nederlandsche Gemeenten en het voorstel van B. en W. tot aan koop van de vaste eigendommen van de coöp. ver. Selfhelp. Verkoop bouwterrein in de Noorderhoek. Beroepskeuze en bedrijfsopvol ging in de landbouw. De heer R. Heeringa te Scharnegou- tum besprak het boekje onder deze dat is uitgegeven door het be- onder naam, dat is uitgegeven door Landb. Economisch Instituut. Hj) toogde hierin dat de beroepskeuze niet alleen een probleem is van de laatste decennia en dat deze in nauw verband staat met het gevolgde en nog te vol gen onderwijs. Daarom zullen de ouders een keuze moeten doen wat het onder wijs betreft. De afvloeiing uit de kleine bedrijven is groter dan uit de grotere. Daarom hebben deze ook geen moeite met de opvolging. De grotere, vooral die boven de 20 ha. echter wel. Een en quête heeft uitgewezen, dat op elke drie boerezonen voor één geen plaats is in het boerenbedrijf. Daarom moeten de ouders spoedig een keuze maken. Blijft de derde bijv, tot 25 jaar in het eigen bedrijf, dan heeft hij vrijwel geen an dere mogelijkheden meer. Bij de discussies merkte de heer Ane- ma op, dat jongelui uit de landbouw een goede plaats kunnen vinden in de In dustrie omdat zij gewend zjjn goed en hard te werken. Volgens spr. zullen ze daarin ook volledig bevrediging vinden. De heer v. d. Wier Alberda, die met de heer Heeringa de inleiding samenstelde, wees er op, dat de jongen die uit het be drijf moet gewoonlijk een verkeerde op leiding krijgt. Dat wordt meestal veel te laat ingezien. Jongens die op tijd zijn begonnen voor een ander vak te Ieren hebben veel voor. Van 1947-1957 is de landbouw echter wel goed wakker ge worden. In deze tien jaar is de situatie nl. vrij belangrijk verbeterd. De heer Kornelis vermoedde dat vele boerejongens geen voldoening zullen vinden in de fabriek en daarom liever emigreren. Andere leden en ook de heer Heerin ga vonden dit echter niet de meest ge wenste oplossing. Ook moet men niet menen, dat men het in de landen over zee cadeau krijgt. Daar moet nog har der en langer gewerkt worden dan hier. Verder werd o.a. nog opgemerkt, dat vele boerejongens geen boer willen wor den. Zij willen niet, zoals hun vader, zo lang en de gehele week werken. De inleider bestreed tenslotte nog de mening dat werken in de industrie voor een boerezoon een vernedering zou zijn. Ook daar zijn geschoolde vaklieden no dig en het voornaamste is, dat men goed z’n brood verdient en voldoening vindt in het werk. Nadat de heer J. Zandstra een uit voerig verslag had uitgebracht over de Mei-vergaaering te Leeuwarden, werden de commissies voor de vraagpunten aangewezen. Advertentiepriji 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijr t 3,— per hall jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten ïneeker Nieuwsblad. In de vacature, ontstaan door het pe riodiek aftreden van de heer D. A. Zeil- stra te Oppenhuizen, die reglementair niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Th. de Boer te Speers. De heer B. H. de Jong had tussentijds bedankt. In zijn plaats werd de heer H. J. Bootsma te Nijland benoemd. De voorzitter bracht de heer Zeilstra, die de kleine boeren vertegenwoordigde, in hartelrjke en waarderende bewoordingen dank voor het vele, dat hij voor deze en voor de afdeling in het algemeen heeft gedaan. De keuze welke de kleine boeren inder tijd deden, is een zeer goede geweest. De heer Zeilstra antwoordde hierop, dat, om met vader Jacob te spreken, de afgelopen zeven jaren voor hem enkele dagen zijn geweest omdat hij veel voor de Friesche Mij. voelt, maar ook door de prettige verhouding in het bestuur en in de vergaderingen. Het was echter in Oppenhuizen, waar 95 van de boe ren lid van de C.B.T.B. is, moeilijker be stuurslid van de Friesche Mij. te zijn dan van de C.B.T.B. Hij illustreerde dit met een voorbeeld. Daarna wees hij nog op de moeilijkheden in de kleine bedrij ven, waarom hij de hoop uitsprak, dat ook zijn opvolger hiervoor zal vechten. Tot afgevaardigde naar de komende algemene vergadering te Leeuwarden werd gekozen de heer K. Timmermans, tot plaatsvervanger de heer H. Schrale. Maandag is in het St. Bonifatiushos- pitaal te Leeuwarden na een kortston dige ziekte op 62-jarige leeftijd over leden de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Friesland, ir. George Ludwig Walther. De heer Walther, die op 18 sept. 1897 te Kat wijk aan Zee werd geboren en sinds 1929 in dienst was bij de provinciale water staat, was ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. In de heer Walther verliest Friesland een man, die gedurende zijn 31-jarig verblijf in onze provincie met grote be kwaamheid en toewijding heeft gearbeid ten dienste van de waterstaatkundige belangen van Friesland en die onder zijn leiding in de na-oorlogse jaren zeer veel tot stand zag komen. De naam van ir. Walther zal ook voor altijd verbonden blijven aan de totstand koming van het standaardwerk over de historische ontwikkeling van de water beheersing in Friesland „Binnendiken en slieperdiken yn Fryslan”, dat hij samen met ir. K. A. Rienks schreef en dat bij zjjn verschijnen in het begin van 1955 met grote waardering werd ontvangen. Van de werken, die onder zijn leiding tot stand kwamen, noemen wij een groot aantal bruggen, de bouw van de nieuwe keersluis te Harlingen en een groot aan tal wegverbeteringen. Voorts had ir. Walther een groot aan deel in de tot: '.andkoming van het rap port over de bemaling van Frieslands boezem, dat in verband met de plannen tot stichting van een tweede gemaal aan het provinciaal bestuur werd uitge bracht. Deze vergadering, die gistermorgen in Rest. Piso werd gehouden, was niet alleen goed bezocht, maar ook vrucht baar, waar vooral de inleiding van de heer R. J. Heeringa over beroepskeuze en bedrijfsopvolging in de landbouw veel toe bijdroeg, ook al door de geani meerde bespreking welke hierop volgde. Voorzitter H. P. Andela herdacht in zijn openingswoord het dezer dagen op hoge leeftijd overleden oud-bestuurslirt Joh. Domna uit Goënga, die steeds een zeer actief lid van dé afdeling is ge weest en wijdde daarna een korte be schouwing aan de doelstellingen van de Friesche Maatschappij. Een hiervan is de voorlichting. Deze wordt thans ook verzorgd door de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting, maar de vraag is waar hier de grens ligt tussen de stands- organisaties en genoemde verenigingen. Naar aanleiding van het congres van het K.N.L.C. in Emmeloord, dat door drie bestuursleden van de afdeling is bezocht, besprak de heer Andela ook de leefbaarheid van het platteland. Hier ligt niet alleen een taak voor de boeren. Ook de werknemers spelen er een rol in. Wel ligt hier voor de boeren een eer volle taak te wachten. Niet gemakkeljjk, maar wel mooi. Daarom moet de boe renstand zich van zjjn plaats bewust zijn. Bij de ingekomen stukken en mede delingen deelde secretaris Heerschop mede, dat zich twee gewone en 1 bui tengewoon lid hadden aangemeld. Zij werden alle aangenomen. Daarna las hjj een schrijven voor van het gemeentebe stuur van Wymbritseradeel, waarin ge klaagd werd over te weinig medewer king van de boeren bij het afvoeren van kadavers. Meermalen worden deze naast de bakken gedeponeerd of laat men het deksel van de hak openstaan. Dit is schadelijk voor de volksgezondheid, maar bovendien strafbaar. Tot straf willen B. en W. echter nog niet over gaan; daarom riepen zjj op deze wijze de medewerking van de veehouders in. De Voorzitter wekte de aanwezigen hiertoe op, maar uit de vergadering kwam ook een klacht naar voren over het abattoir te Sneek. Deze zal aan B. en W. van Wymbritseradeel worden doorgegeven. De IJswegencentrale Sneek-Wymbrit- seradeel-IJlst kwam jl. zaterdag in jaar vergadering bijeen. De voorzitter de heer J. van Hout, opende de vergadering met een welkomstwoord aan de aanwezigen vertegenwoordig, de 13 van de 19 ray- or besturen in het uitgebreide gebied van deze IJ.W.C. Alvorens over te gaan tot behandeling van de agenda, memoreerde de voorzit ter het overlijden van het lid van het Centraal Bestuur de heer D. v. d. Laan te Scharnegoutum. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor het feit, dat de heer E. Westerhof te Oppenhuizen bereid bleek het secre tariaat op zich te nemen, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het zich niet weer laten herkies baar stellen van de heer Jac. v .d. Wal. Spr. hoopte op een prettige samenwer king met de nieuwe secretaris. attne v»n De heer Lichthart zou gaarne willen weten of de werkgevers de werknemers op royale wijze de opoffering van de vrije halve dag in bepaalde perioden van het jaar compenseren. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. noch de raad in deze kwestie kunnen treden, daarvoor zijn andere instanties. B. en W. hebben wat de eigenlijke kwestie welke hier aan de orde is be treft de werkgevers- en werknemers organisaties gehoord; zo is er een meer- derheidsmening gevormd en ook het advies van de Kamer van Koophandel is gevraagd. De heer J. P. de Vries vertrouwt wel dat naast de economische belangen welke door dit voorstel gediend worden, de werkgevers ook de sociale belangen van het personeel in het oog zullen houden. De heer Baarda vraagt of er nu per manent een kennisgeving op voor het publiek zichtbare wijze in de winkel aan wezig moet zijn omtrent het al of met gesloten zjjn. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Baarda vreest daarvan moei lijkheden, men kan op zo’n kennisgeving toch niet alle uitzonderingsbepalingen opnemen en ook uit artistiek oogpunt schijnt zo’n biljet moeilijk uit te voeren. De Voorzitter gelooft dat dit alles wel zal meevallen en een eenvoudig bordje voor het raam met de aanduiding „Woensdagmiddag gesloten” lijkt al voldoende; in de week dat de halve dag sluiting niet geldt staat het bordje er niet. Men moet tenslotte ook letten op de belangen van de consumenten, voor al de toeristen die hier in de zomer maanden komen zijn niet op de hoogte van de plaatselijke toestand en moeten dus worden ingelicht. De heer Baarda vreest dat deze be paling een dode letter zal blijven, maar de Voorzitter verzekert dat er op zal worden gelet dat ze zal worden nage leefd. De heer Metz is blij met dit voorstel. Spr. is het ook helemaal niet eens met de heer Baarda, als we het zakenleven zo klein zien komen we er niet. Een an dere zaak zou zijn als we eens tot een uniforme dag zouden kunnen komen. Evenmin als de werknemers willen ech ter de werkgevers naar de toestanden van vroeger terug, ook zij willen een rustige Sinterklaas-avond. Wethouder Berkhout wijst er de heer Lichthart nog op dat hier de kwestie van de winkelsluiting wordt geregeld, maar dat wat hij wenst behoort bij het W erktijdenbesluit. De heer B. de Vries vraagt nog wan neer de wijziging der verordening werking treedt. De Voorzitter antwoordt dat dit di rect na de afkondiging het geval zal zijn, maar dat de controle op het aan wezig zijn van de kennisgeving in de winkels wel niet eerder zal aanvangen dan op een datum in het volgend jaar. Het voorstel van B. en W. wordt als nu z.h.s. aangenomen. den uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een stofzuiger ten behoeve van de onder zjjn bestuur staande Montessorischooljschooi voor gewoon lager onderwijs) a. d. Wil- lemstraat alhier. In deze aanvrage deelt het schoolbestuur mede, dat voor het schoonmaken van de leslokalen van de Montessorischool geen stofzuiger be schikbaar is. Het bestuur is evenwel van mening dat een dergelijk hulpmiddel on ontbeerlijk is en verzoekt derhalve de voor de aanschaffing hiervan benodig de gelden beschikbaar te stellen. B. en W. hebben deze aanvrage ge toetst aan de te dezen aanzien in de Lager-onderwijswet 1920 neergelegde normen en zijn van mening dat het ver langen van het schoolbestuur redelijk is. Door het inwilligen van de aanvrage zullen naar hun oordeel de normale ei sen, aan het geven van lager onderwijs te stellen niet worden overschreden. Waar de aanvrage ook overigens vol doet aan de wettelijk gestelde adviseren B. en W. de gevraagde mede werking te verlenen. De heer Baajjens is niet tegen de stofzuiger, maar gelooft dat de school er niets ?"n zal hebben, de vloeren zijn meer naden dan planken. De heer Metz zegt dat er net een nieuwe vloer in een der lokalen is geko men. De Voorzitter de raad heeft daarvoor zijn medewerking verleend. De'heer Baarda heeft zich geen oor deel kunnen vormen over deze kwestie, hij kreeg dit voorstel pas gisteravond. Spr. meent dat het laatste voorstel toch minstens vier dagen voor de vergade ring in handen der leden moet zijn, wil men het bestuderen. De heer Baajjens zou er echter niets voor voelen als de beslissing over deze stofzuiger tot een volgende vergadering werd uitgesteld. De Voorzitter B. en W. konden niet vermoeden dat men voor de aanschaf fing van een stofzuiger de school zou willen bezoeken. We hebben dit punt op het laatste ogenblik aan de agenda toe gevoegd op verzoek van het hoofd der school. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, waarna de vergade- r: wordt gesloten. Bestuursverkiezing De bestuursleden Joh. van Brug te Woudsend en D. Elzinga te Oudega wer den herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van D. v. d. Laan, de heer P. de Vries te Scharne goutum met algemene stemmen werd benoemd. n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1