Volleybal NOORD STER Voor Snoek en W.Z.S. staat er zondag heel wat op het spel San balm 79 Zeven gouden en elf zilveren jubilarissen bij de blauwe N.V. BUITENLANDS OVERZlcm koffiemelk In één nacht Uw handen gaaf en zacht ...en zo’n grote fles DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 Vierde blad SN EEK ER NIEUWSBLAD 1 7 Economische blokvorming Black Boys op puntenjacht naar Warga Zaterd agm i d <1 ag> V oetbal fa. H. DE JONG Burgerlijke Stand INGEZONDEN Standen reserveklassen Schutjassen Leger des Heils Kerstcollecte Sportavond Personeelsver. Wouda een ’/z liter J Vrouwenver. Abbega Nije Fryske UtjeHen - Ouderavond te Abbega Goede start van SDC I in de bondscompetitie Veemarkt Sneek 1 LM. Adv. die i De uitslagen van zaterdag waren zijn er de Adv. LM. handel Gebruiksvee Weinig veranderingen 7 Adv. LM. de Sovjetunie; Londen meent dat nu ge in de tweede klasse A over het zwakke ACV. KruizebroederstraaJ 79 - Tel. 2791. WZS—MKV ’29. Koop dizze nije ütjefte. Reserve le klas Reserve 2e klas A Reserve 3e klas A Het beste der betere horloges Alléén bij De zeer gezellige bijeenkomst, die ook door leden van de bevriende Orde van met elkaar kunnen vinden, deze desnoods samen maar r m oplossing moeten zoe ken voor Berlin. Volgens Londen dringt de tijd omdat in het najaar 1960 in de Ver. Staten de presidentsverkiezingen plaats hebben en als de zaak slepende blijft een ander en minder soepel en ge zaghebbend man Eisenhowers plaats zou kunnen hebben ingenomen of reeds voor die plaats aangewezen zou kunnen zijn. In de volleybalcompetitie gebeurde za terdagavond weinig schokkends. Bij de dames bleef het treffen tussen CZN en Set Up onbeslist (22) en in de heren eerste klas toonde kampioen NOH zich ruimschoots de meerdere van UD (3-0). Ook Sneek boekte een duidelijke over winning op Slaen Del (31). N.O.H. won met duidelijke cijfers van UJ). Het kelifk, Quick 10-14 8-12 10-12 10-12 10-12 gelijk opge- 10-9 10-8 9-5 9-5 10-5 H’lingen 3 LSC 2 9-6 8-5 8-5 8-2 10-8 10-8 8- I 9- 0 1—2 1— 2 2— 2 1—3 3— 0 10-11 9-10 9- 9 10-16 10-15 7-10 9- 9 7- 8 0—2 2—0 0—2 2—1 2—0 2—1 de’’Europese Economische blokken Enge- H. Brouwer jowt Duodecimo, 28 november en 5 december geen wedstrijden. De competitie wordt eerst op 12 december voortgezet.. DR2 D2 DR2 D2 HR2 HR2 DR1 H2 H2 Dl Hl Hl Black Boys 2 9-8 Freno 2 FVC 3 MKV 2 LSC 3 Harlingen 2 Emmen 2 Sneek 2 Achilles 2 SVW 2—SVC 5 Sneek 1—VIOS 1 SVC 4—Animo 2 NOH 1—Vovero 1 NOH 3—UD 3 Set Up 2Sneek 3 SVC 2—Set Up 2 SNW 1—Chr. Kweek Vovero 1Set Up 1 CZN 1—Set Up 1 Slaen Del 1Sneek 1 NOH 1—UD 1 10-15 9-12 Emmeloord 2 9-12 Lemmer 2 Bergum 2 Frisia 3 GVAV 3 O.parkers 2 Alcides 2 WW 2 CEC 2 Friesland 2 Steenwijk 2 MSC 2 Nicator 2 Sneek 3 H’veen 3 Frisia 2 FVC 2 L’warden 3 L’warden 4 Rood Geel 2 7-10 (en zijn ingesla- het ge- RAUWERDERHEM, van 25 oktober t.e.m. 14 november 1959. Geboren Dirk Pieter, z. v. Jan Melie de Boer en Lousientje Hoekema te Rau- werd; Jannie, d. v. Bouwe Klinker en Sjoukje van der lest te Terzool; Elisa beth, d. v. Jacob Keulen en Geertje van der Wal te Irnsum. Huwelijksaangiften geen. Gehuwd Jacobus Franciscus Postma 26 jr te St. Nicolaasga en Elizabeth Maria Douma 28 jr te Irnsum. Overleden: (te Leeuwarden) Groen, 71 jr te Irnsum. Goede Tempelieren werd bijgewoond, werd opgeluisterd door muziek en zang van het gezelschap „Frank en Frij" te Heerenveen o.l.v. Han Bokelman en voordrachten van mej. J. Reinstra uit Oosterlittens. Beider optreden oogstte veel waardering en applaus. zen gaat het ook hier om het zijn of niet zijn van de vrije wereld. Uit het di plomatieke spel van het laatste jaar In de res. Ie Mas is Sneek 2 niet op gewassen tegen koploper GVAV 3 en het derde elftal van de wlthemden gaat in de res. 2e Mas eveneens een neder laag tegemoet tegen Rood Geel 2. In de res. 3e klas lijken de perspectieven voor LSC 2 en Black Boys 2 tegen resp. MKV 2 en Bergum 2 vrij gunstig, maar LSC 3 moet de eer laten aan FVC 3. Nicator wint van Steenwijk, niet tegenstaande de goede prestatie van de roodwitten tegen Oosterwolde en Fries land verslaat DOG. De Kooi krijgt ver der een hele kluif aan RES en Emmel oord is tegen StAnfries evenmin zeker van beide punten. GAVC moet zich ten slotte de meerdere kunnen tonen van Oosterwolde. ABBEGA. De Vrouwenvereniging van Abbega hield een verkoopmiddag en een spel-avond in het verenigingsgebouw. De gemaakte goederen werden ’s mid dags verkocht, wat overbleef ging 's avonds bij opbod weg. ’s Avonds kon men zijn geluk beproeven bij draaiend rad, sjoelbak of busgooien enz. Het was een gezellige middag en avond met een flink financieel resultaat. Moeilijke wedstrijd voor Ntfland. Van de beide topploegen in de vierde klasse A, MJV en Heerenveense Boys, krijgt de laatste het ditmaal *t zwaarst. De Boys, die vorige week tegen Zee robben zo teleurstelden, komen namelijk in het veld tegen Nijland, dat stellig van plan is zich uit de gevaarlijke hoek te verwijderen. Zij zullen daarom op heftige tegenstand moeten rekenen. Nee, dan heeft MJV het tegen Deif- strahuizen heel wat gemakkelijker. Drachtster Boys kan het in Staveren niet bolwerken tegen QVC en Drogeham zal het onderspit moeten delven tegen Zeerobben. Winst voor Black Boys Koploper Black Boys kan dit weekend zonder kleerscheuren doorkomen. De zwartjes gaan op bezoek bij Warga, dat thuis best te verslaan is (een overwin ning en drie nederlagen 1) Het blijft evenwel gewenst, dat de Boys de zaken energiek aanpakken, want puntenverlies moet zoveel mogelijk vermeden worden, anders gaat de zozeer begeerde titel nog hun neus voorbij. Gorredtfk, nog steeds op schootsaf stand van v. d. Laan ca., krijgt aan de feweach een lastige tegenstander, doch CAB, het derde kanspaardje, moet Ol- deboom haar wil kunnen opleggen. Fre no en Tflnje lijken ons volkomen aan el kaar gewaagd; Bergum is thuis echter nog al wat sterker dan DTD. De reserves. Pref. Dr J. H. Brouwer jowt yn Drama's yn Duodecimo, kriich en kreauwerij yn Fryslên, in oersjoch, ünt- liend oan brieven, oer de strideraesje yn East Fryslan foar it bihald fan 'e tae). Ek dêr: lytse fortuten omdat it mien- skiplik doel faek üt it each forlern wurdt of wike moat foar it persoanitk bilang. In tige nijsgjirrige, goed forsoar- ge ütjefte van Van Gorcum, Assen. We hebben dit overzicht geheel ge wijd aan de economische aspecten van de strijd tussen Oost en West, omdat deze waarschijnlijk de politieke in de toekomst meer en meer zullen over schaduwen. Daaruit volgt ook de con clusie dat het onmiddellijk oorlogsge vaar, als tenminste het Westen zijn de fensie die van alle landen nog meer geld zal vergen paraat houdt en niet gaat veronachtzamen, op de achter grond geraakt. Deze laatste gedachte ontmoet men zowel bij de Gaulle als Adenauer, die geen haast hebben met een topconferentie terwijl men te Lon den nog steeds oorlogsgevaar aanwezig acht als men het niet met Rusland eens wordt over Berlijn. Daarom voelt de En gelse regering, nu de topconferentie naar april of mei is verschoven, naar tal van commentatoren menen, veel voor WZS heeft zondag het rijk alleen. Dat komt goed van pas want de witzwarten hebben een belangrijke ontmoeting voor de boeg: MKV ’29, de uit de vierde klas se A gepromoveerde Leeuwarder ploeg, maakt haar opwachting in het Zuider- sportpark. Beide clubs behaalden tot- dusver slechts zeer povere resultaten en zij staan dan ook met Steenwijk en DOG onderaan de -ranglijst. Het meest voor de hand liggende resultaat lijkt ons een gelijk spel, maar het is heel best mo gelijk dat het wispelturige WZS plotse ling met een overwinning voor de dag komt. Laten we in elk geval hopen, dat de zebra’s in hun sterkste opstelling kunnen uitkomen. Laverman, Drachten, stjürde üs ta In Mbich span, fan Tine Mulder en Op aventür fan Ruerd Posthuma. Ttva ber- neboeken yn in pürbêst forsoarge üt jefte, mei hwat to min tekeningen fan Meinte Walta. Tine Mulder biakriuwt dè bilibbenissen fan twa beukers, Bouke en Iteke, en it is skreaun foar bern fan 5 oant 10 jier. In goed oanwinst yn 'e rige berneboeken. Ruerd Posthuma hat fêst weromtocht oan syn eigen jongesjierren sa’n 45 jier forlyn yn ’e Lege Geaën en fortelt yn net to lestige tael de „tamme” avontüren fan it jongfolkje. Tam is it; der komme lokkich gjin re volvers, knyften en mear fan dat moaije moderne spul yn foar. De bern sille it dochs noch graech léze. In goed ding, Zaterdag hield de personeelsvereni ging van N.J. Wouda’s Meelfabriek N.V alhier in de bovenzaal van café Leeuwen haar jaarlijkse sportavond. Ditmaal was het aantal deelnemers vrij groot, wat de gezelligheid ten goede kwam, terwijl ook de strijd om de prijzen feller was. Deze bestonden ditmaal uit banketletters. Bij het schutjassen bleek M. Bijsterbosch niet te verslaan; hij werd dan ook win naar; op de 2e plaats kwam D. Schaap, de 3e was voor J. Kracht. Dammen beginners werd een overwinning voor de heer J. Bijsterbosch, die ongeslagen uit de strijd kwam; 2e werd W. van Hou ten. Bij de gevorderde dammers eindig den ei liefst drie deelnemers met het- zelfe aantal punten. I.vun. de tijd werd hier door loting de eindstand uitge maakt: 1. J. de Boer; 2. J. Noorderwerf; 3. W. de Vries. Bij het Sjoelen was de spanning ook zeer groot. E. Kussendra- ger trok hier aan het langste eind, op de voet gevolgd door J. Zeilstra en M de Vries. Bjj het Prijsschieten leverde mevr, de Vries een bijzondere prestatie door beslag te leggen op de 2e plaats. I. Veltman werd le en IJ. van der Kooi 3e. Tegen 11 uur was het feest voorbij en daar er voor de verliezers een troost- priJSje (banketstaaf) was, toog een re der in de beste stemming huiswaarts. Loopt Sneek iets in is voor Sneek absoluut noodza- dat het zondag beide punten op (N.) verovert, wil het nog een serieuse kans maken op de titel in de eerste klasse B. Dat zal de wlthemden overigens lang niet gemakkelijk vallen, want de Nijmegenaren zijn nog steeds ongeslagen en hun doelpuntensaldo over de vier thuiswedstrijden is wel zeer in drukwekkend: 12 voor, 2 tegen. De Sneek-verdediging is eveneens van goe de huize, maar of de voorhoede in staat zal zijn de solide Quick-defensie uit haar evenwicht te brengen, wagen wij te be twijfelen. Wjj houden het dan ook op een kleine overwinning voor de thuisclub. Hengelo, thuis eveneens nog zonder ver lies, gaat de krachtmeting met WVC in haar voordeel beslissen en ESCADOS ’19 eindigt vermoedelijk in een punten verdeling. VDZ blijft in de gevaren zone door een nederlaag tegen WW, evenals Borne en Quick ’20, die elkaar gen punt afdwingen. AlcidesBe Quick (Z.) wordt een kleine zege voor dè gast heren. As nümer ien fan ’e Heltelan-rige is forskynd: O, de rop fan de koeküt op ’t Amelan, fersen fan Wike Louis Zjjlstra. Jammer. Hjir fait net folie goeds fan to sizzen. It omslach hat meast fan in sam- ling brullofslieten. Hja past alhiel net by de ynhald, dy’t modern wêze w^. Mar dy’t net mear is as hwat losse tin- sen. De fünk fan ’e poësy üntbrekt. Het Leger des Heils is vanouds zeer actief in de maand december. Ook dit jaar zullen wij deze traditie hoog hou den en licht en vreugde brengen bij nen die wat de materiële zjjde betreft leven aan de schaduwkant. Hoewel door de verbeterde voorzieningen de echte ar moede gelukkig is verdwenen, blijft er nog altijd een zekere groep over, welke wij kunnen rekenen onder de „misdeel den”. Juist deze mensen, voornamelijk Ouden van Dagen, Invaliden en zieken hebben onze hulp zo nodig. Gaarne zijn wij bereid naastenliefde te betonen en iets voor onze medemensen te doen in Sneek. Wij willen weer een Kerst maaltijd organiseren. Kerstfeesten hou den, zieken van fruit voorzien enz. Om dit echter te kunnen bereiken is niet al leen naastenliefde nodig, maargeld, veel geld. Wanneer a.s. maandag, dins dag en woensdag de collectanten aan uw deur komen, stel dan de verwachting van velen niet teleur. Geef goed. Geef met liefde. W(j zorgen dan voor de rest. Bij voorbaat, uit naam van velen, bar» telijk dank. Giften op ons gironummer worden uiteraard ook dankbaar aan vaard 926754. A. Wip, Kapiteine van het Leger des Heils, afd. Sneek. Het voetbalprogramma vermeldt dit weekend weer tal van Interessante ont moetingen. Daar is allereerst het tref fen tussen Quick (N.) en Sneek, de nummers één en twee van de eerste klasse B, een wedstryd waarby er met name voor de wlthemden heel wat op het spel staat. In de tweede klasse A vindt een soortgelijke ontmoeting plaats tussen FVC en Jubbega, de belde toon aangevende ploegen in deze afdeling. Verder Is GRCHarlingen hier van het grootste belang voor de bezetting van de laatste plaats. WZS—MKV ’29, in de derde klasse A, is eveneens een duel met de rode lan taarn als inzet. Black Boys tenslotte moet in Warga belde punten kunnen be machtigen. LSC heeft een snipper (zon)- dag. Dat grote gevaar is niet zozeer kwestie van wat minder welvaart elk der besrokken landen. Maar in we- öud zfln. BenelUX en -Lv.iuuci.LtkLVLCu uicucu, vecx vwx Gemeenschap zijn stellig oorspronkelijk een eerder bezoek van Eisenhower aan vruchten van een idealistische gezind- held. Men zou geleidelijk onderling de t>ieken is dat de Amerikaanse president tarlefmuren afbreken, de handel zou on- en de Russische premier het vrjj goed is LSC zondag vrij. Uit neemt niet weg dat het programma ditmaal bijzonder interessant is. FVC en Jubbega gaan in Huizum uitmaken wie zich herfstkam- pioen 1959 mag noemen. Wij geven FVC, slotte zonder veel moeite baas blijven met haar resolute verdediging en snelle voorhoede, de beste papieren, temeer daar G. de Vries van Jubbega waar schijnlijk niet van de partij zal zÖn- Ook in de staartgroep wordt deze week een belangrijk duel uitgevochten. GRC komt nl. in het strijdperk tegen Harlingen. De Groningers, die na een goede start volkomen de kluts kwijt zijn, zullen hoogstwaarschijnlijk ook nu weer beide punten moeten afstaan. Dat zelfde lot wacht Zwaagwesteinde tegen Rood Geel en Olyphia tegen Achilles. Gruno-Frisia draait uit op een spel, maar Haren lijkt ons niet wassen tegen VAKO. wel te mogen worden afgeleid het een en ander te doen geweest op' dat Moskou zijn hoop om het Westen te het vlak van de economische samenwer king van de Westelijke landen. In Stock holm legden d: landen van de kleine vrijhandelszöne onder leiding van Enge land de laatste hand aan hun verdrag, dat met genoemd land, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Zwitserland, Oos tenrijk en Portugal Finland mag niet van de Sovjetunie zal omvatten. Er waren op het laatste moment nog eni ge moeilijkheden uit de weg te ruimen. Het verdrag v< srziet nl. in de afschaf fing voor de uartners onderling van de invoertarieven en andere handelsbelem- meringen voor Industriële producten m maximaal 10 jaar. De Scandinavische landen wilden bevroren vis als een in dustrieproduct beschouwd zien, maar Engeland, dat zijn eigen visserij be schermen wil, wilde deze vis onder de landbouwproducten gerangschikt heb ben, waarvoor een speciale regeling zal gelden, die niet zo voordelig voor de uit voerende landen is als die voor in dustrieproducten. Engeland gaf tenslot te toe. Zoals bekend is deze vrijhandels zone geboren uit de Engelse vrees, dat zijn export schade zou lijden door de sa menwerking van de Benelux, W. Duits land, Frankrijk en Italië in de Europese E,gemeenschap (Euro- In kibich span kostet f 3.25; Op aventür f3.50; Drama’s yn Duodecimo f2.50; De Heitelan-rige jowt 3 ütjeften foar f4.dy binne in forlengstik fan it moannebléd It Heitelan. Lésjild f 6. ABBEGA. Dezer dagen werd in het Verenigingsgebouw een ouderavond ge houden van de Chr. school alhier. Ds G. Kaastra opende de avond met gebed waarna werd gezongen Ps. 68 10. Hier na sprak Z.Eerw. een welkomstwoord tot de ouders, die in flinke getale op gekomen waren. Het hoofd der school, de heer Hoekstra, hield een referaat over „Beroepskeuze”. Op dit met aan dacht beluisterde onderwerp volgde nog een geanimeerde bespreking. Inmiddels moest Ds Kaastra nog naar een andere vergadering zodat de heer Breeuwsma, voorzitter van het schoolbestuur, de lei ding overnam. De onderwijzer, Dijkstra, behandelde het onderwerp „Pas op school”. Ook na dit aandachtig be luisterde onderwerp volgde een drukke gedachtenwisseling. Bij punt rondvraag kwamen verschillende vragen aan de orde. De voorzitter dankte de onderwij zers voor hun referaten en hun werk aan de school en de ouders voor hun op komst, waarna meester Hoekstra voor ging in dankgebed. belemmerd zijn weg kunnen vinden over heel het door deze organisaties be streken gebied en dat zou tengevolge hebben dat tenslotte de producten daar zouden worden gemaakt of geteeld waar dat het voordeligst bleek te kun nen, m.a.w. er zou een zekere arbeids verdeling en specialisatie ontstaan. Maar bij de practische verwezenlijking ervan stuitte men op bezwaren of kwa men, als in Frankrijk, andere mannen te pas, waardoor er bedenkelijke zijden aan deze samenwerking komen. Zo zag onze Tweede Kamer zich genoodzaakt de behandeling van 1 et ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag tot in stelling van de Benelux-economische unie uit te stellen omdat België nog steeds niet bereid is mee te werken aan een billijke regeling inzake de invoer van onze Nederlandse tuinbouwproduc ten. En wat de E.E.G. betreft schijnt de regering van de W. Duitse Bondsre publiek de volledige vrijheid voor de in voer van landbouwproducten uit andere E.E.G.-landen tegen te willen werken door meerjarige handelsverdragen met landen als Denemarken, Zweden en Oostenrijk, dus niet-E.E.G. landen af te sluiten voor de levering van agrarische producten. De Duitse regering veront schuldigt dit optreden met er op te w(i- zen dat zij naar deze landen baar in dustriële uitvoer op peil moet houden, maar toch gaat het tegen de E.E G.- gedachte in. Er zouden meer voorbeel den zijn aan te halen, maar dat zou ons te ver voeren en de zaak ook te inge wikkeld maken. We denken ook aan Frankrijk dat een sterke neiging heeft getoond om de E.E.G. onder zijn leiding tot een afgesloten economisch blok te maken om er ook politiek mee te bedrij ven. Misschien wordt dit anders nu de kleine vrijhandelszöne een feit is gewor den en dus het gevaar dreigt dat er twee economische blokken in het vrije Europa ontstaan die elkaar beconcurre ren. wat op de duur ook tot politieke verdeeldheid zou leiden. Te Londen ziet men dat gevaar nu ook terdege. Selwyn Lloyd heeft er bi) zijn bezoek aan Parijs over gesproken, Macmillan ook te Lpn- den met Adenauer en er is daarover in de Engelse hoofdstad ook een gesprek geweest tussen Selwyn Lloyd en onze minister Luns. Nederland heeft bereids voorstellen aan zijn partners in de E.E.G. gedaan om te voorkomen dat de kloof tussen de zes landen van de E.E.G. en de zeven van de kleine vrijhandels zone wijder wordt en de landen buiten die beide organisaties gaan denken dat zij het slachtoffer van deze samenwer king worden. We zullen nu niet op die voorstellen ingaan maar ze bewijzen dat men zich te Den Haag bewust is van de gevaren welke de economische ver deeldheid voor ons eigen land, voor Eu ropa en voor de gehele vrije wereld met zich mede kan brengen. en f 45—f 68. 180 Varkens en Vette Biggen f 1,57 f 1,64, fl,68—fl,72 levend. 185 Zouters en Lopers f 1,68f 1,72, f 80—f 105. 156 Kleine Biggen f 35—f 70. Stemming: Gebruiksvee handel stug, lager. Vette koeien luie stemming, I prijzen iets lager. Pinken alleen prima soort prijshoudend. Graskalveren klerne aanvoer, normale handel en notering. Nuchtere kalveren neiging naar lagere notering. Schapi vlugge handel, staan de prijzen. Lammeren nauwelijks prijs houdend tot iets lager. Varkens en Vette Biggen grote aan- oer, handel stug met een belangrijk lagere notering. Zouters en Lopers luie handel, prijzen iets la ger. Kleine Biggen prima aanbod met een zeer kalme handel, nauwelijks prijs houdend. WOUDSEND. Zaterdag had in Café Kuipers een schutjaspartij plaats waar aan 26 personen deelnamen. De uitslag was: le prijs D. Bijlsma te Tjerkgaast en Jan Poepjes. 2e prijs G. Lunter en H. Sikkes. Troostprijs Alb. Visser en B. d< Vries. Troostpremie J. Witteveen en J. Agricola te Koufurderrige. Poedelprijs M. van Dijk en M. Oppedijk. Poedelpre- mie Tj. de Wolf en U. de Jong. In een feestelijke en goed bezochte bijeenkomst van de afdeling Sneek der Nederl. Ver. tot afschaffing van Alco holhoudende Dranken (de „blauwe” N.V.) die maandagavond in Aere Perennius werd gehouden, reikte de voorzitter de heer B. F. Keulen namens het hoofdbe stuur. waarin hij ook zitting heeft, vijf tien ere-insignes t it. Vijf aan leden voor 50 jaar „trouwe dienst” en tien voor 25 jaar. Twee gouden jubilarissen en één zilveren konden wegens omstandigheden niet aanwezig zijn. Vijftig jaar lid waren de dames Toom stra-Hofstra, M. Broersma-v. d. Horst en F. Dekker-de Vlas en de heren H. Jongedjjk, R. Zwolle, Alb. Schurer en L. Brandenburgh. Een kwart eeuw -ie dames W. Tuil-de Jonge, V. Sytsma-van Dijk, A. v. d. Veen-Leeninga, A. Slim- Kleistra, I. v. d. Ley—Stamhuis, A. Geertsma-Wlersma, R. Schuurmans- Geerts en Aag Flameling, alsmede de heren F. Hiddinga, L. J. Tuil en D. Syt- sma. Van hen ontbraken mevr. Toorn- stra en de heren Brandenburgh en Tuil op het appèl. De heer Keulen had voor ieder een vlot en persoonlijk praatje en speldde hen daarna het ereteken op de borst, wat telkens met applaus onderstreept werd Verder reikte hij nog sigaren en bloe men uit aan de heren A. Smeding en A. Flameling die al 60 jaar medestrijders zijn voor het blauwe ideaal. Daarna wees hij de nieuwe „ridders” op de ver plichtingen welke deze onderscheiding voor hen meebrengt en wijdde hij een korte beschouwing aan de drankbestrij ding. Het ideaal van de ouderen een drankvrije samenleving is niet te ver wezenlijken. Daarom moeten reeds) nieuwe wegen worden gen, o.a. de propaganda voor bruik van alcoholvrije dranken. Het per soonlijke voorbeeld van geheelonthou ding blijft echter van grote en de groot ste waarde. En dat drankbestrijding nog steeds nodig is, bewijzen de kranten ie dere dag, terwijl ook de verslagen van de Consultatiebureaus voor Alcoholisme verontrustende feiten onthullen. In de Leeuwarden bijv, staan zelfs alcohobs- voor ten ingeschreven die nog geen 21 jaar S.D.C. I stond woensdag 18 nov. voor een lastig karwei, toen Twijzelerheide in eigen huis moest worden bestreden. Ook nu scheen het weer mis te zullen gaan, toen H. Nauta en J. de Korte mis tastten, waardoor een door toedoen van J. Wester verkregen voorsprong, via een voordelige opsluiting ontstaan, in een achterstand dreigde te veranderen. In tegenstelling met H. Nauta, zich kort hierna gewonnen moest geven, kreeg De Korte echter gelegenheid zich te herstellen, waarna het spelbeeld zich geheel ten gunste van onze stadgenoten wijzigde, toen eerst K. J. de Vries en la ter ook de bord-1 speler Th. Koopman de winst voor zich opeisten, nadat H. de Boer tevoren in een voor hem gunstig eindspel net niet had kunnen winnen. (48). Weliswaar kwam Twijzelerhei de nog even terug door de nimmer ver sagende H. de Hoop (68), doch toen hadden A. Zwaga, K. Krot en P. Olü inmiddels het voordeel zozeer tot zich getrokken, dat eerder aan een vergroten van de voorsprong viel te denken. Dat kwam er evenwel niet uit, zodat het bleef bij een krappe, doch niettemin al leszins verdiende 9-11 overwinning voor S.D.C. S.D.C. 2 moest met drie invallers op tornen tegen een oppermachtig reserve team van Twijzelerheide. Met uitzonde ring van F. Gerlofs, die zijn partij re mise wist te houden, kwamen zijn mede spelers er niet meer aan te pas en leed S.D.C. 2 zodoende een sprekende neder laag van 191. De verdere uitslagen in de hoofd- en reserve hoofdklasse luiden: Hoofdklasse: Gez. SamenzijnD.C.L. 515; Noord BergumHeerenveen 10—10. Reserve hoofdklasse Noord Bergum 2Heerenveen 2 812; Gez. Samenzijn 2—D.C.L. 3 11—9. Wij zijn benieuwd of S.D.C. 1 er thans In z:»l slagen de wedloop met D.C.L. tot de laatste ronde vol te houden. Aanvoer 1680 stuks. 66 Melk- en Kalfkoeien f 750f 1050. 75 Vette koeien f 2,00f 3,10 geslacht gewicht. 25 Pinken f395—f650. 43 Graskalveren f 200f 425. 250 Nuchtere kalveren f 35f 55. 5 Bokken en Geiten. 695 Schapen en lammeren f 58f 95, Economische gemeenschap (Euro- markt). Het heeft ruimschoots de kans gehad zich bij die organisatie aan te sluiten maar het verschil in econo misch Inzicht tussen Engeland en voor al Frankrijk bleek ten slotte zo groot dat Londen buiten de E.E.G. bleef en het initiatief nam tot de oprichting van de kleine vrijhandelszone. Al bepaalt het verdrag der zeven nu dat ook andere landen kunnen toetreden en wordt in een aparte resolutie de bereidheid uitge sproken opnieuw met de landen van de Euromarkt te onderhandelen omdat voorkomen moet worden dat het vrije Europa in twee economische uiteenvalt, oorspronkelijk heeft land deze organisatie stellig bedoeld als een soort afweer-organisatie om EE.G. m toom te houden als deze haar gemeenschappelijke economie zou bou wen op een zekere afsluiting van haar eigen markt voor de invoer van landen buiten de E.E.G. Een tendenz, welke ongetwijfeld niet vreemd is aan de Fran se en misschien ook aan de W. Duitse economische politiek, maar waarvan de Benelux, en speciaal Nederland, niet ge diend is. Omdat wij een land zijn zon der "T” dstoffen, dat bet van een zo vrij mogeltjk handelsverkeer over heel de wereld moet hebben is het niet gelukkig als andere landen of een blok daarvan, tarieven handhaaft of invoert, welke de toegang tot bepaalde markten moeil(jker maken. In de noordelijke derde Mas komen de favorieten deze week waarschijnlijk ongeschonden uit de strijd. Blauw Wit ’34 moeten tegen Heeg weliswaar ter dege op haar tellen passen, maar wij geloven toch niet dat de Leeuwarders één of meer punten zullen kwijtraken. Leeuwarder Zwaluwen verovert de volle winst in Klazienaveen en Oranje Nas sau (Gr.) blijft in het voetspoor van de leiders door een zege op het bezoekende Workum. O.N.S. gaat zaterdag op visite bij V.V.T., dat op eigen veld altijd heel moeilijk te kloppen is. Meer dan een ge lijk spel mogen wij voor de technisch bekwame, maar weinig doortastende oranjehemden dan ook niet verwachten. Of denken Bosma c.s. er zelf misschien anders over? Harkemase Boys kan ten- Er is in deze overzichtsperiode nog al I schijnt l dat Mc overwinnen niet meer heeft gevestigd op onmiddellijk wapengeweld maar in een periode van zg. vreedzaam naast elkaar leven de Ver. Staten en daarmee het Westen in een economische wedloop op de knieën verwacht te kunnen brengen. Chroesjtsjew heeft, ofschoon hij de laat ste t(jd daarover niet zo openhartig spreekt, eens gezegd: „We behoeven geen oorlog te beginnen om de overwin ning te behalen, vreedzame concurren tie zal voldoende zijn. Door handel kun nen wij onze tegenstanders vernietigen”. En Molotow verried de ware bedoelin gen van het Russische streven naar vreedzaam samenleven toen hij eens zei- de: „Wij zijn nog niet in oorlog met Amerika, maar als wjj het eenmaal zijn markten ontnomen hebben, zal er een crisis volgen, die verwarring zal veroor zaken. Nadat wij Amerika’s markten in Europa hebben veroverd en het uit Azië en elders verdreven hebben, zal het geen afzetgebied meer vinden voor zijn goe deren. Het zal zijn p’-oduktie beperken en dat zal tot werkloosheid leiden. Wij zul len dan in de gelegenheid zijn met Ame rika af te rekent u”. Tot zover Molotow. Men zou in dit licht misschien ook wel het bezoek van Ruslands eerste vice-president Mikojan aan Mexico mogen zien, waar hjj een Russische tentoonstelling opende en verkondig de dat de Sovjetunie er naar streeft de eerste mogendheid op econo misch gebied te worden. Het Russische economisch offensief staat dus aan de grenzen der Ver. Staten en als het Wes ten niet tijdig ook op dit gebied de han den ineenslaat en alle economisch ge harrewar laat varen en als ook het vrije Europa gezamenlijk geen krachtige poging doet de onderontwikkelde gebie den te helpen en koopkrachtig te ma ken, zal dat Russisch offensief minstens zo gevaarlijk worden voor de vrije we reld als oorlogsgeweld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 13