Ook Sneek en Wymbritseradeel betrokken bij het streekzelfonderzoek van Sudergoa Aanleg jachthaven met parkeer- en kampeerterrein aan de Oudvaart R.K. Toneelgroep Sneek speelde „Op eigen benen” Rioolwaterzuiveringsinstallatie voor Bagdad a® WYMBRITSERA DEEL IJLST van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, AGENDA Donderdag 26 nov. 1959 114e jaargang no. 95 Redakteur: L. KIEZEBRINK Het nieuwe postkantoor Friesland Kerknieuws For PI. famkes ófd. Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is Waterpoortshow III uniek voor Friesland Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Gevonden voorwerpen Oppenhuizen-Uitwellingerga Sneker jeugd komt in actie voor „Redt een kind” Gevonden voorwerpen Nijland en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Reeds 65.000 inschrijvingen voor openbaar kunstbezit Minister van Rooy bezocht MR gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT pF SNEEKER NIEUWSBLAD ■ama AMICITIA THEATER. Vrijwilligers. bestemming OUD EG A (W.). Bij de gehouden stem ming werd in de Geref. Kerk tot ouder ling gekozen de h^r S. de Vries en tot diaken de heer R .de Groot. Bij de Ned. Herv. Gemeente is tot no tabel gekozen de heer D. Reijenga. Donderdag 3 december. Spel-avond in gebouw „Elim” te Schamegoutum. Van 6.30—7.30 uur speciaal voor de jeugd. Verse hunt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Dndhoot Kiezebrink Co Kantoor: GROOT7AND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Werphengel, J. Wijnja, Oppenhuizen no. 44; blauw damesvest, Postcomman- dant Rijkspolitie. De Sneker Jeugd Actie (S.J.A.) heeft het sympathieke plan opgevat a.s. zater dagmiddag van half drie tot half zes in onze stad te collecteren voor de actie „Redt een kind’’. Zij krijgt hierbij assistentie van het draaiorgel van de heer Kooistra, waarop aan weerszijden de slagzin „De jeugd van Sneek werkt eensgezind mee aan de actie „Redt een kind” zal worden aange bracht. Hoort en ziet U dus het orgel, dan weet U direct wat er aan de hand is en wat U doen staat. Wij twijfelen e.' "amlijk nic' aan of iedere stadgenoot zal grarg zijn of haar penningske offeren voor dit mooie, en menslievende doel. 1 Hemd, 1 ondert oek, 1 paar sokken J. de Vries Oosthem. 1 dameshandschoen Post-Comm. Rijkspo litie Nijland. Vrijdag 27 november t.e.m. maandag 30 november iedere avond te 8 uur en zondagmiddag tevens te 5 uur film: Die gliiCklichste frau der Welt. Zondagmiddag 29 november te 2.30 uur film: De onzichtbare vijand en Du rango geeft een lesje. Donderdag 3 december ’s avonds 8 uur film: Boefje. De Waterpoortshov III is het hoogte punt in de kleindierensport voor onze provincie. Een staf van 20 keurmeesters voor de sierduiven, grote en kleine hoenders en konijnen is druk in de weer zich door een aantal van 1400 dieren he.n te wor stelen. Hier zijn de beste fokprestaties op het gebied van de kleindierenteelt bjjeen gebracht. De keurmeesters roemen de kwaliteit van de diverse diergroepen. Kortom een machtige show met vele top pers. Uniek voor Friesland. Laten de liefhebbers en bewonderaars van de betreffende dieren deze kans met beide handen aangrijpen. Bezoekt deze show. Die gelegenheid mag U niet mis sen. De gearkonis fan ’e PI. famkes ófd. Heech is balden op 19 novimber, yn it lokael yn ’e Ryp. Dizze joun waerd for- soarge troch it Pfaff-naeimasjinehüs, fa. A. Nijholt to Snits, mei demonstraesje fan de Pfaff naeimasjinen en Busch breidmasjinen. Inkele demonstratrises lieten de müge- likheden sjen fan forskate naei- en breidmasjinen. It wie in learsume sellige joun. Elts gyng dan ek foldien nei hüs. Voor de radiocursus I9G0 van de Stich- tin-’ Openbaar Kunstbezit stromen de aanmeldingen thans binnen, nu de actie na het radio-praatje ter-aanbeveling van Staatssecretaris Mr. Y. Scholten, op vol le toeren is gekoi .en. Reeds maakten ruim 65.000 mensen een bedrag van 9.75 over op postgirorekening 1665 van Open baar Kunstbezit te Amsterdam, waarmee ze zich van deelneming aan de cursus 1960 verzekerden. Het aantal inschrijvingen stijgt met 1000 tot 2500 per dag. Op 18 januari zal de eerste radiovoordracht worden gehou den. Naar Ons Noorden meldt hoopt men ons nieuwe postkantoor aan de Wester- singel in de maand augustus 1960 ge reed te hebben. Dinsdag was de schoor steen klaar en daarvan woei, nu net hoogste punt van het gebouw bereikt was, onze nationale vlag. De directeurswoning naast het kan toor is op het binnenwerk na gereed. Voorts vergde het werk onder de grond veel tijd, de ruimte in de kelder is bijna even groot als die in het gebouw zelf. Zij zal, behalve de centrale verwar- mingsinstallatie de archieven bergen. De ingang voor het publiek komt pre cies in het midden van het gebouw aan de Westersingel. Door deze ingang komt men direct in het lokettengedeelte, ter wijl rechts daarvan de telefooncellen zijn gelegen. Achter de loketten komt de kantoorruimte, waarin o.m. de kluis wordt ondergebracht en de directeurs kamer, van waaruit men een overzicht over het gehele kantoor zal hebben. De achter het kantoor gelegen post kamer neemt het grootste gedeelte van het gebouw in beslag. Voor de post auto’s en bestellers zal er een aparte ingang zijn aan de Willemstraat. De laad- en losplaats, aan de linkerzijde van de Jrinnenplaats, zal van een luifel worden voorzien. Is de Friese Zuidwesthoek nu werkelijk zo dood als een pier, zoals velen ons willen doen geloven, of zijn er voldoende mogelijkheden tot activering? Op die vraag en vele andere hoopt de stichting „Sudergoa” een antwoord te kunnen geven na het instellen van een zgn. streekzelfonderzoek voor de Friese Zuidwesthoek dat groepsgewijs opgezet zal worden, en waaraan ook door de gemeenten Sneek en Wymbritseradeel zal worden deelgeno men. Het rapport dat wel eens buitengewoon belangwekkend zou kunnen bljjken te zijn, zal eerst tot stand komen na een periode van langdurige voorbereiding, maar dank zij de assistentie van een tweetal sociologen is de Stichting thans zover dat binnen enkele dagen met het daadwerkelijk groepsonderzoek zal kunnen worden begonnen. Het ETIF heeft in zijn jongste rap port over Zuidwest Fiiesland een aantal conclusies gesteld. Het heeft om maar enkele voorbeelden te noemen vastge steld dat de gemeente Gaasterland nog voldoende mogelijkheden voor recreatie biedt, o.a. voor buitenlands toensuir Het is daarnaast tot de slotsom geko- men dat Koudum wel de meest aange wezen plaats is voor vestiging van een industrie voor vrouwelgke arbeidskracn- ten. Uiteraard is het ETIF tot die ge gevens gekomen aan de hand van het beschikbare cijfermateriaal. Wat de sociologen van het ETIF in dit bestek echter niet konden vaststel len was de geschiktheid van de beschik bare potentiële arbeidsreserve voor op neming in het industrialisatie-proces. In de praktijk bijvoorbeeld is thans geble ken dat het er met de vrijkoming van vrouwelijke arbeidskrachten in Koudum helemaal niet zo florissant voorstaat. vinden. Deze vergaderingen dragen uiteraard een strikt besloten karakter. Er zal in de breedst mogelijke zin na gegaan worden welke mogelijkheden dienen ter verheffing van het platteland zowel op sociaal- als op cultureel niveau. De eindresultaten hoopt men om streeks volgend jaar bekend te kunnen maken. Ook werkstichting „Sudergoa" besproken De Minister van Sociale Zaken Mr Dr Ch. J. M. A. v. Rooy heeft een tweedaags werkbezoek aan de drie noordelijke pro vinciën gebracht waarbij hij o.m. bespre kingen had met de Commissaris der Ko ningin Mr H. P. Linthorst Homan, de le den van het college van Ged. Staten, vertegenwoordigers v. d. Kleibouwstreek he industrieschap „Oostelijk Friesland' en het bestuur van de Stichting „Suder goa”. Het doel van het werkbezoek van de Min' Ier was de problematiek van de noordelijke gewesten nader te bestude ren, om daardoor te komen tot een op lossing v.or verschillende sociaal-maat- schappelijke vra' ken. De Minister die op het Jeugd- en Vormingscentrum „De Oorsprong” te St. Nicolaasga een onderhoud met vertegenwoordigers van de pers had, verklaanie o.m. te zijn ge confronteerd met vraagstukken die be trekking hebben op de woningbouw, de verbetering van de infrastructuur, de structurele werkloosheid, het zieken huiswezen waarbij o.m. uitvoerig aan dacht besteed werd aan de bouw van het Prot. Chr. Ziekenhuis te Sneek, de vor ming bedrijfsjeugd enz. Desgevraagd verklaarde de bewinds man o.m. dat de verdeling van aanvul lende werken samenhangt met de be hoefte aan werkgelegenheid. Ook was hij van oordeel dat er in de Noordelijke provincies met name voor de vestiging van kleinere industrieën nog wel kan sen zijn weggelegd nu de opname-capa- citeit in de randstad Holland en in de grote steden nagenoeg het plafond heeft bereikt en enige tijd daarvoor en daarna een karopbeheerder aanwezig zal dienen te zijn. Ook in het overige gedeelte van het jaar zal enig toezicht moeten worden uitgeoefend. Tenslotte zal rekening moeten worden gehouden met een zekere aanloopperio de voor het verkrijgen van de normale jaarlijkse bezetting. Voor de eerste vier jaren hebben wjj dan ook aangenomen dat de baten respectievelijk 20%, 40%, 60% en 80% zullen bedragen van die, waarop de exploitatie is opgezet. In de opzet is er van uitgegaan, dat dit ver lies in 40 jaar zal worden goedgemaakt. Hoewel het in dit stadium uiteraard nog niet mogelijk is hieromrent defini tieve voorstellen te doen, menen wij dat voor het opstellen van deze exploitatie begroting uitgegaan kan worden van de volgende tarieven: voor het innemen van een standplaats met een tent per nacht (tent-nacht) f0,50; voor een overnach ting per persoon f 0,30; voor het par keren van een auto per nacht (auto- nacht) f 0,25; voor een vaste ligplaats per boot per jaar f10,voor het in nemen van een ligplaats met een boot per nacht (ligplaats-nacht) f 0,50. De ontworpen exploitatierekening vermeldt op grond van bovengenoemde cijfers aan baten f 8450,—, aan lasten eenzelfde bedrag, waarin opgenomer. een veertigste deel van het over de eerste vier jaar verwachte exploitatieverlies, nl. f 422,50 en onvoorziene uitgaven van f 65.Het werk zal ongeveer 40 weken duren bij een gemiddelde bezetting van 45 arbeiders en t.z.t. worden aanbesteed. Daaruit zou men kunnen afleiden dat Koudum en misschien wel heel Zuid- west-Friesland nog niet industrialisatie- minded is. Hoe kan men zich daartegen wapenen en wat moet er gedaan worden om de plattelandsbevolking vertrouwd toerisme t te doen make m t de mogelijkheden en. de gevolgen van een eventuele ingrijpen de industrie-vestiging Dat nu is het soort vragen waarop de stichting „Su dergoa” een antwoord tracht te vinden, om er de nodige lering uit te trekken. latie, een gashouder, circuiatiepompen voor ruw en voor normaal slib en een door Hubert ontwikkeld beluchtings- mechanisme waarmee zuurstof aan het water wordt toegevoegd waardoor dit biologisch gezuiverd wordt. De gehele installatie, die onder leiding van een deskundige van Hubert zal wor den opgebouwd, is verzonden in 57 grote kisten met een totale inhoud van 240 m3 en een totaal gewicht van 110 ton. De zwaarste kist woog 6% ton 6500 kilo. Andere werken. Bij ons bezoek aan de fabriek vielen ons ook direct twee enorme liggende cilinders op, die bijna tot aan het pla fond van de grote fabriekshal reiken. Het bleken twee in aanbouw zijnde roestvrijstalen filters te zijn voor een zinkfabriek in Spanje. Verder wordt de laatste hand gelegd aan de montage van een nieuwe basculebrug voor Harlingen en is inmiddels al weer een ophaalbrug op stapel gezet, welke voor een andere plaats in Friesland bestemd is. De heer A. Flapper was weer heel goed op dreef in zijn rol van vader Jong bloed, en we zager, met genoegen mevr. M. v. d. Velde—Damhuis, nu in de vrij moeilijke rol van tante Bets, weer eens op de planken; moeder Jongbloed kreeg een behoorlijke uitbeelding van mevr. G. BootsmaBonte en de heer S. Siemon sma gaf ’n knappe Opa, terwijl de René van de heer A. v. Opzeeland en Trees van mej. Cl. Draisma er ook mochten zijn. De h.h. W. Siemonsma als Hans, J. van Opzeeland als Joop en mej. St. Bootsma als Dora droegen tenslotte het hunne er toe bij om deze opvoering ais geheel al haperde er bijwijlen dan wel eens iets, geen amateur-optreden ontkomt daaraan tot een geslaagde te maken, welke aan het slot een lang durig en daverend applaus waarin ook regisseur H. A. Siemonsma deelde verwierf. Er waren bloemen voor de actrices. Het kapwerk was van D. Ha- mersma en naar kapelaan Galema aan het begin van de avond meedeelde, het meubilair van H.B.Z., de haard van fa. Faber, W. Noorderhorne en de lam pen van fa. Spijkerman. De spreker kon er met genoegen op wijzen dat het «e- dental de laatste tijd belangrijk is ge stegen zodat 1 t)na het ideaal is bereikt dat men steeds op een volle zaal zal kunnen rekenen. Dit is nodig ook vooral omdat de keuze der stukken nog altgd moeilijkheden biedt; wil men ten deze over een ruimer repertoire beschikken, dan moeten de financiën versterkt wor den. Het ensemble Schuil, dat in de pau zes was opgetreden, verzorgde ook de muziek bij het bal. Advertentieprijs 15 ct per nm Bii contract (handelaadv.) lager Abonnementsprijs i 3,— per halt jaar. Franco per post 1 3,75 per half jaar. Giro S 5 07 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad Het stichtingsbestuur denkt dit te kunnen doen door in elke gemeente een twaalftal vrijwilligers aan te werven die zich onderling over de problematiek van hun gemeente beraden, en die nadat ze in het winterseizoen drie a vier avondan bijeen zijn geweest, met een aantal slot conclusies komen. Die vrijwilligers zul len gekozen worden uit alle lagen der bevolking van bng tot oud, mannen zo wel als vrouwen eh jongens en meisjes, allen van verschilende kerkelijke- en politieke gezindte. De uitnodigingsbrieven aan deze zgn. werkgroepen worden een dezer dagen verzonden, al ig het mogelijk dat de ge meenten IJlst en Wymbritseradeel nog even langer zullen moeten wachten, om dat men natuurlijk niet op alle plaatsen tegelijk kan starten. Voorzover mogelijk zullen de bijeenkomsten van de werk- of studiegroepen in het stadhuis Donderdag 26 november. Kunst aan Al len Leeuwarden in samenwerking met Kunst aan Allen Sneek. Con cert Groninger Orkest Vereniging in Amicitia. Aanvang 8 uur. Vrijdag 27 november. Htmsterhüs te Oosthem. Vertoning film: „Het meisje Marion”. Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 28 november. Tussenbal in Café Boermans te Bolsward. Mu ziek van „De Notenkrakers”. Dinsdag 1 december. Jeugd-appèl Chr Hist. Jongeren Ring Sneek ’s avonds 7.30 uur in „Ons Gebouw”. Spreker de heer L. van der Kooy van Fra- neker. M.m.v. „Musicata” van Bols ward. f EXPLOSIE IN LEERDAM.... In een gasfab te Leerdam heeft zich een explosie voorgedaan, die aan een emj' yé het leven heeft gekost Verder zijn er tien gewonden. De ontploffing heeft plaats gehad in een kelder, waar een generator stond op gesteld, die de schakel vormt tussen de produktie en de distributie van het gas. De fabriek is grotendeels ver hoest. B. en W. leggen de raad het volgende voorstel voor In het uitbreidingsplan van deze ge meente is een ten oosten van het burge meester de Hooppark aan de Oudvaart gelegen terrein bestemd voor uitbreiding van de jachthaven en de aanleg van een daarbjj behorend kampeerterrein. De bestaande havenruimte voor plezier vaartuigen is ontoereikend, zodat het verkrijgen van een goede ligplaats voor zeil- en motorboten in de laatste jaren een steeds nijpender probleem is gewor den, terwijl een kampeerterrein, waar van de urgentie reeds lang in het be lang van de bevordering van de water sport wordt gevoeld, niet aanwezig is. Mede gezien in het kader van de plannen tot verbetering van de recreatie moge lijkheden in het Friese merengebied achten wij een spoedige uitbreiding van het huidige jachthavencomplex en het inrichten van een kampeerterrein dan ook dringend nodig. In onze nota be treffende de gemeentebegroting en de begrotingen van de takken van dienst voor 1959 deelden wij u mede, dat een plan voor de aanleg van deze uitbrei ding als aanvullend werk is aanhangig gemaakt. Ook is dit object geplaatst op de aan de gedeputeerde staten van Friesland verstrekte lijst van, naar ons oordeel met steun van het rijk m het kader van de infra-structuurverbetering tér bevordering van de industriaiisatie uit te voeren werken. Het plan omvat de aanleg van een niet-overdekte jacht haven, welke ruimte biedt voor 96 vaste ligplaatsen en 40 ligplaatsen voor boten van toeristen. Het bijbehorende kam peerterrein zal naar raming plaats bie den aan maximaal 80 tenten. Voorts is in het plan opgenomen de aanleg van een parkeerterrein, een toiletgebonw en een toegangsweg naar het terrein, aan sluitende op de Sytsingawiersterleane. Omtrent de aanleg van de kampeerge legenheid is overleg gepleegd met de Nederlandse Kampeerraad. In verband met de financiële positie der gemeente zal de uitvoering van het plan, waarvan de kosten blijkens de bij de stukken overgelegde kostenberekening worden geraamd op t 366.000,voorshands ge heel afhankelijk zjjn van de toekenning van een werkgelegenheidssubsidie. De provinciale commissie voor de werkge legenheid heeft omtrent het toekennen van een principiële subsidietoezegging de directeur-generaal voor de arheids- voorzlening gunstig geadviseerd Door het coördinatie-college voor openbare werken is ten aanzien van deze subsidi ering echter op dit ogenblik nog geen beslissing genomen. Uitgaande van een gemiddelde bezet ting van 4. personen per tent kunnen maximaal 80 x 4 is 320 personen per nacht voor overnachting van het kam peerterrein gebruik maken. Het tijdvak waarin wordt gekampeerd loopt onge veer van half juni tot eind augustus, dus ongeveer 10 weken per jaar. Gedu rende deze periode kan evenwel met op een volle bezetting van het kamp wor den gerekend; gemiddeld kan deze o.i. worden gesteld op 50 van de capaci teit. Hiermede rekening houdende kan het aantal z.g. tentnachten worden be cijferd op 10 x 7 x 40 2800 en het aantal overnachtingen op 4 x 2800 11200. Wanneer verder wordt aangeno men, dat de helft der overnachtingen plaats heeft door gasten, die per auto komen, dan kan bij een bezetting van 4 personen per auto het aantal zg. auto- nachten worden becijferd op 5600 4 1400. Ten aanzien van de jachthaven kan o.i. worden aangenomen, dat het moge lijk is de vaste ligplaatsen gedurende het gehele jaar te verhuren. Wanneer verder ook hier wat de overige (voor toeristen bestemde) ligplaatsen betreft rekening wordt gehouden met een ge middelde bezetting van 50 gedurende het bovenvermelde tijdvak van 10 we ken, kan het aantal zg. ligplaatsnach ten per seizoen worden becijferd op 10 x 7 x 20 1400 en, bij een aangenomen bezetting van 4 peisonen per boot, het aantal overnachtingen op 4 x 1400 5600. Met betrekking tot de lasten merken wij op, dat tijdens de exploitatie-periode Zo af en toe doet zich de gelegenheid voor weer eens de aandacht te vestigen op een van de belangrijke industrieën welke onze stad bezit. Van de produc ten welke in deze bedrijven worden ver vaardigd heeft de gewone man gewoon- plaats i(jk geen weet. Het moet al iets bijzon- -ders zijn als de aandacht van het. pu bliek er op valt. Een voorbeeld hiervan was het spectaculaire transport in <te afgelopen zomer van de nieuwe brug voor IJlst welke in de machinefabriek van Hubert Co N.V. alhier vervaar digd was. Dezer dagen is ons opnieuw gebleken •elk een belangrijke plaats deze ma chinefabriek de grootste in het Noor den in het economische leven in neemt. Niet alleen plaatseltjk, maar in het gehele land. Hier worden nl. ook’ omvangrijke en kostbare exportorders vitgevoerd waardoor de nationale de viezenpot gespekt wordt. Zo’n order was ook de complete riool waterzuiveringsinstallatie voor de Oos terse sprookjesstad Bagdad welke ver leden week gereed is gekomen en in het begin van deze week op 12 grote trai lers van een combinatie van Weg transport naar Rotterdam is vervoerd, vanwaar een Nederlandse boot de in stallatie naar de havenstad Basra transporteert. Het vervoer van deze stad naar de plaats van bestemming ge schiedt per spoor. Acht pompstations. Om het rioolwater uit deze grote stad naar de zuiveringsinstallatie te leiden zijn acht pompstations gebouwd. Hierin zullen door Hubert 32 pompen worden geplaatst, die zowel electrisch als met die selmotoren aangedreven kunnen worden Drie hiervan hebben een capaciteit van 50 m3 per uur, elf van 100, drie van 250, twee van 400, een van 500, acht van 600 en vier van 750 m3 per uur. Verder ko men er nog 12 vacuumpompen, een me chanische roosterreiniger op de instal- Voor een bijna geheel bezette Amici- tiazaal gaf bovengenoemde toneelgroep dinsdagavond haar eerste uitvoering van dit seizoen. Gespeeld werd „Op eigen benën”, een toneelspel in drie bedrijven, vrjj uit het Amerikaans door Max Ver- brugge. Het stuk stelt de verhouding van de moderne jeugd tot de ouders aan de orde en eigenlijk de gehele levenswijze van de huidige generatie (afbetalings systeem etc.) Men zou het dus een pro- bleemstuk kunnen noemen, ware het niet dat de schrijver in het tweede oe- drijf min of meer overstag gaat en eer. intrige opzet, waarin de verhoudingen wat anders komen te liggen en de kloof niet meer zozeer tussen het oudere en jongere geslacht ligt, maar dwars door de generaties loopt en opvattingen over wat goed en kwaad is, vraagstukken van alle tijden en alle leeftijden dus, scheidt. Allicht heeft de schrijver dit ge daan om het stuk voor amateurs meer speelbaar en voor het publiek boeien der te maken. Een praatstuk, met een geladen emotionele dialoog, zoals het aanvankelijk leek te worden in de bot sing tussen oud en jong vergt van ama teurs wat veel. In het gezin Jongbloed is de dochter Trees door een verblijf in Parijs tot een meisje geworden het ouderlijk milieu ontgroeid, zjj kan er zich niet meer in vinden, haar ouders begrijpen haar op hun beurt niet meet en zijn ook bijzonder weinig gesteld op haar vriend René van Waarden. Die weerzin schijnt ook maar al te gerecht vaardigd als deze René in het tweede bedrjjf tante Bets, een zuster van vader Jongbloed en bezeten door zucht naar geld en weelde, onder druk zet hg weet allerlei onaangename dingen van haar om voor hem tekeningen te stelen van een belangrijke ontdekking op televisiegebied, waarmee Hans, de oudste zoon van de Jongbloeds, pas ge slaagd als ingenieur en de trots van zijn vader, thuiskomt. In het derde be drijf zal blijken dat deze René, wie Trees voortdurend de hand boven het hoofd houdt, helemaal geen chanteur is. maar alleen die allure aannam om zonder tus senkomst van de politie, de uitvinding weer in handen te krijgen welke juist Hans hem op onbehoorlijke wijze heeft ontfutseld. De jongste zoon der Jong bloeds, Joop, kiest een beroepsvoetbal- loopbaan wat aanvankelijk noch zijn va der noch zijn verloofde Dora kunnen verwerken, zjj hadden gehoopt dat hg. een „óegeltfke” baan zou kiezen; de breuk met ouders en verloofde is er als hg naar Milaan vertrekt. Maar na en kele weken is hij al terug omdat hij niet buiten Dora kan, die intussen tot 't be sef is gekomen dat zij, welk beroep haar a.s. man ook kiest, aan atjn zijde hoort, zodat zij straks als echtpaar toch weer naar Italië zullen gaan. De Jongbloeds hebben zich intussen ook verzoend met de gedachte dat René straks, door Trees, hun schoonzoon zal worden, maar zij zullen nooit weten, want dat houdt René voor hen geheim, aan welke le lijke streek Hans zich schuldig maakte. Daarom kan Pa Jongbloed tenslotte toch constateren dat alles wel goed komt als er tussen ouders en kinderen maar vertrouwen heerst. Een ontred derde tante Bets verlaat het toneel en valt buiten flauw en door het hele stuk dwaalt de levenswijze opa, schoonvader van Jongbloed, met vaak snedige, maar soms wat gewild grappige conclusies en opmerkingen. Naast beproefde krachten stuurde de R.K.T.S. ditmaal ook enige nieuwelin gen op de planken, een ensemble heeft immers voortdurend fris bloed nodig. Donderdag ‘6 november. Buitengewone samenkomst in de Baptistenkêrk. Twee sprekers over „Gods bevel aan een weduwe”; Zangauet en een dub- belkwartet. Aanvang 8 uur. Donderdag 26 november. I.V.A.O. 2e Cursusavond in Fredehiem, aanv. 8 uur. Spreker: Ds A. Mollema te Thesinge over „De Gereformeerde levensbeschouwing”. Donderdag 26 november. Ned. Reis-Ver- eniging. Lezing met kleurendia’s door de heer Dezulian in zaal Piso. Aanvang ’s avonds 8 uur. Donderdag 26 nov. en vrijdag 27 nov. en zaterdag 28 nov. Waterpoort show van S. en O. in „Ons Gebouw”. Westersingel. Cf. F’SST

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1