Kappie en de Prentbriefschatkaarten KJ C&A. 075 Uit het nabije en verre verleden van IJsbrechtum, Tirns en Tjalhuizum Aanleg complex volkstuinen in de Hospitaler Polder „It heale Bislach SetfjServfcgïSnufj e I Fendulettes 7Zt> iW •P^" I Ft Wie werden Sneker in oktober 1959 J. DIKHOFF - SNEEK 1 f B 100^^ 7 It Tweede Had SNEEKER NIEUWSBLAD JONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 1 91 I 1 DE GROOTSTE KEUZE bij Succes voor Sneker amateurfotograaf Vrijwillige ziekenfonds verzekering wordt duurder Prinses Beatrix in augustus Kasteelvrouwe VERKOOP vanaf vrijdagochtend 9 uur - ii. VI. R. Steensma. 6TAMB00M VAN DE BEWONERS VAN EPEMASTATB. j i -gbert Renge (1687-1745) Pr. J,E. Daniël Wilco X Gezinnen. Adv. LM. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIII IHHIHIHIIIIIIimiHHHtHHHIIIHHIIHHilil 36. van 37. Berend. Johanna Clara Daniella (1627-1682) Welvelde ff1689) Grote sortering met volledige 5 jaar garantie 18,90 24,90 31,50, enz. DE BEWONERS VAN EPEMA- STATE. Amster- xLolke Sjuck Gerr. Juckema van Bur mania (1652—1720). Sj.Gerr. Juckema Van dit bedrag blijft, daar het plan als D.A.C.W.-werk zal worden uitge voerd f 29.264,voor rekening der ge meente. De jaarlijkse exploitatiekosten worden geraamd op f 3881,Er zal on geveer 62000 m2 tuingrond beschikbaar komen zodat een jaarlijkse pachtprijs van 5 ft 6 cent per m2 B. en W. redelijk voorkomt doch deze prijs zal eerst de finitief kunnen worden vastgesteld als de werkelijke kosten voor de gemeente bekend zijn. Te voren zal ook overleg met de Volkstuindersver. Nut en Genoe gen plaats hebben, door en voor reke ning van welke Ver. ook het onderhoud van het nieuwe complex zal geschieden. Daco Gerr. 1687-1751 kinderloog) ger af, die onbewust van het naderende gevaar, een eindje verderop midden op de weg wandelde. „Ahoy schreeuwde Kappie. „Opzij Uit m’n vaarwater Het geschreeuw en het gedender van de wagen deed de voetganger verschrikt omkijlten. In een flits zag Kappie, dat het de stuurman van de Kraker was; het volgende ogenblik had de kar hem al bereikt Deze Sjuck, gehuwd met een van Wel- velde, was grietman van 1671 tot 1716. Onze stadgenoot de heer J. Zijlstra, wonende in de W. de Zwijgerstraat en lid van de amateurfotografenvereniging ,,’t Filter" heeft met succes deelgenomen aan de fotowedstrijd van de N.C.R.V. ter gelegenheid van het 35-jarig jubileum dezer vereniging. Hij behaalde met z"n inzending in groep B (een van de plm. 4500) nl. de zesde prijs, bestaande uit een bedrag (je) aan geld. Bovendien zal hem nog een oorkonde worden toegezonden. Zoals de stamboom reeds aangeeft zijn de voorouders van de tegenwoordige be woners tot in een ver verleden bekend. Het is het bekende oudfriese Burmania- geslacht, waarin o.a. voorkomt Gemme van Burmania 15301602), de man van het „Wy Friezen knibbelje allinne foar God”. Deze stamboom is alleen die van de manlijke bewoners, want om ook al de voorouders van de vrouwlijke be woners te vermelden zou ons veel te ver voeren, hoewel enkele in het navolgende nog wei eens ter sprake zullen komen. Verschillende gegevens voor deze arti kelen zijn ontleend aan het boekje „Epe- ma-State 16521952”, geschreven door Baronesse M. van Heemstra, terwijl ik ook enkele genealogische gegevens kreeg van de heer S. Alberda te IJs brechtum. Ziedend van drift greep hij de Maat bjj de baard en begon hem te stompen. „Laat mijn baard los!” krijste de Maat. „Help, Kappie Hij heeft me geënterd!” Maar Kappie had al zijn aandacht no dig om de hossende kar op de weg te houden. Met schrik zag hij, dat er nog een zeer steile helling kwam vlak voor het stadje. En terwijl de Maat en de stuurman elkaar aan de baarden trok- weg 44; Antje Pot, huishoudster, Sta tionsstraat 23, van Leeuwarden, Groene weg 30; xFokke R. Venema, winkelier. Parallelweg 27, van Holwerd 8; Petro- nella W. M. de Vries, zonder. Linden laan 17, van Amersfoort, D. Fockema- laan 22; xJohannes Breeuwsma, schil der, Rozenstraat 1, van Wons, Oude Schoolpad 1; Geeske Regeling, dienst bode, Franekervaart 14b, van Olterterp 14; Regina H. Hofstede, h. i. h., Leeu- warderkade 23, van ’s-Hertogenbosch, Koningsweg 38; Atze T. Bakker, zon der, Woudvaartkade 56, van Gauw 82; Loes Zwagers, e. v. Bunt, zonder, Ber kenlaan 40, van Amsterdam, Edisonstr. 411; Jurrien Pot, steenhouwer, W. de Zwijgerstraat 17, van Wollingboermar- ke, Burg. Buiskoolweg 17Locina Brutn- sma, secretaresse, Parallelweg 19, van Amsterdam, Fr. v. Mierisstraat 74II; xSjjbren Piekema, winkelier, Singel van Tirns 35. ken, dat de haren en de tranen in het rond vlogen, stoof de kar met steeds toenemende vaart het stadje in. Enkele voetgangers konden slechts met een krampachtige sprong buiten het bereik van het op hol geslagen voertuig Ko men; toen daverde het al door de eerste straat. De prer.ic voor de vrijwillige zieken fondsverzekering (thans gemiddeld twee gulden per volwassene) zal volgend jaar met circa 12% percent moeten worden verhoogd. Dit heeft de heer A. J. v. Leusen, voor zitter van de Ziekenfondsfederatie VMZ, gisteren meegedeeld op de algemene ver gadering te Utrecht. De premieverhoging is noodzakelijk, omdat de ziekenfondsen aanzienlijk gro tere uitgaven moeten doen in verband met de nog steeds toenemende kosten van de geneeskundige verzorging, aldus meldt het Vrije Volk. Zodra de kar de helling had be reikt, kreeg hg al gauw een flinke vaart, zodat de Maat amper de tijd had om er achterop te springen. Het kostte Kappie de grootste moeite om met de onhandige boom de voortdenderende wagen te besturen. „Hai, wat werkt dat roer riep hij. „Vlug Maat, blijf daar niet aan de ach tersteven wapperen. Kom naar voren en help me een handje. Ik kan zo geen Naar het Vrije Volk meldt wil Prinses Beatrix in augustus 1961 haar intrek ne men in het kasteeltje Klein Drakensteyn in de bossen van de Lage Vuursche tus sen Baam en Bilthoven. Voordien zou de Prinses er reeds particuliere ontvangsten willen houden, zchet onlangs door de koninklijke familie aangekochte kas teeltje void 7er.de gerestaureerd en ge moderniseerd is. Van hem en zijn vrouw zijn ons portret ten bewaard gebleven, die tegenwoordig in de eetzaal op Epema-State hangen. Sjuck draagt hierop een oranjekleurige, zwaarhangende „japonsche rok”, een grjjs-wit onderkleed met kanten das en manchetten; verder zien we een grijs bruine krullen pruik en een gebogen neus; in de hoek zware draperieën en een penanttafeltje. Josina draagt een groengrijze zijden japon, ivoorkleurige, teruggeslagen mouwen, een grote dia manten broche en een parelsnoer. Het tafelkleed is rood met goud. Van Josina Suzanna, overleden op 29-jarige leeftijd, hangt nog een rouwbord op het slot. Beide stukken werden geschilderd door Juliaen de Geest, een zoon van Wybrand de Geest. B. en W. adviseren de raad O-m.i Wij hebben reeds geruime tijd omge zien naar een mogelijkheid om, reke ning houdende met de nog steeds voort gaande woningbouw, te komen tot de inrichting van een definitief complex volkstuinen, waaraan, in verband met dit definitieve karakter, in het uitbrei dingsplan deze bestemming dan ook zal moeten worden gegeven. Wanneer tot de stichting van een per manent volkstuinencomplex wordt over gegaan, zal dit dienen te geschieden in dat deel van de gemeente, dat qua bo demstructuur daarvoor het meest ge schikt is. Uit de in het verleden met de volkstuinen opgedane ervaring volgt de conclusie, dat de landerijen gelegen in de z.g. Hospitalerpolder daarvoor dan in de eerste plaats in aanmerking komen. Zoals u bekend is, doet de behoefte aan aanvullende werkgelegenheid zich regelmatig gevoelen. Bij het zoeken naar werken, welke voor uitvoering als werk- voorzieningsobject in aanmerking ko men, bleek dat de aanleg van een volks tuinencomplex zich voor zodanige uit voering bijzonder goed leent. Hierom en cp grond van de hiervoor reeds vermelde overwegingen hebben wjj aan de Neder- landsche Heidemaatschappij opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor het aanleggen van een complex volkstuinen op aan de gemeente toebehorende ter reinen, waarvan de reeds bestaande ge meentelijke volkstuinen in de omgeving van het bij de vereniging „Black Boys" in gebruik zijnde voetbalveld de kern kan uitmaken. Ter bevordering van een goede afwatering zal een drainage-stel- sel worden aangelegd, terwijl voor het verkrijgen van een voor de uitoefening van de tuinbouw meer geschikte bodem structuur, de grond zal worden ver mengd met schuimaarde en compost. Om het complex te kunnen bereiken zal een op eenvoudige wijze te verharden weg worden aangelegd, waardoor tevens een goede verbinding met de schietbaan en het voetbalveld van de vereniging „Black Boys” wordt verkregen. Aange zien het niet gewenst is de in beslag te nemen percelen alle gelijktijdig aan hun huidige bestemming te onttrekken, ligt het in de bedoeling het werk in ge deelten uit te voeren. Dit opent tevens de mogelijkheid rekening te houden met de bijzondere eisen, welke voor elk per ceel, wat de te volgen werkwijze betreft, moeten worden gesteld. De totale kosten worden geraamd op f 125.853, koers houden „Ik-kik kan nietpiepte de Maat, Het hobbelt zo Mijn benen schokken steeds onder me weg Pas op We gaan het ravijn in Ellende Inderdaad dreigde het karretje’ van de weg af te vliegen en een duik in het ra vijn te maken, maar met een kramp achtige draai aan de bcom wist Kappie het dreigende gevaar af te wenden. Maar nu ging het recht op een voetgan- door en door kennen, belangrijker nog is deze materie voor een KJ. vereniging, omdat daar one dig veel meer afstam melingen Domen van ae aangekochte stieren. Belangrijk werk verrichten vooral de fokclubs en spreker had gro te waardering vo< hetgeen deze clubs tot nu toe hebben gepresteerd. Waarop moot bij et aankopen een stier met name woraen gelet? Een viertal punten, - ?als exterieur, afstam ming, produktie-afstamming en fok- prestaties, v.erden door spreker uitvoe rig belicht, wiarbtj hij ook aandacht schonk aan de kwaliteiten waaraan foK- koeien behoren te voldoen. ~r. Kees’-a vatte zijn boeiende lezing samen in de volgende conclusies: aan koop van een st,~” is voor de oer ca - t-mf-efe gelijk, al is de verant woordelijkheid voor de laatste groep veel zwaarder. Het aanleggen van een ge boorteregister en afstamming is een eis van de eerste orde en ceze gegevens die nen ten spoedigste aan alle leden van de K.I.-vereniging ter kennis te worden gebracht. De stuurman van de Kraker had geen gelegenheid meer om opzij te springen. Voordat hij goed en wel wist, wat er gebeurde, had de kar hem al ge schept en spartelde hij op het voortja gende voertuig. Even was hij helemaal beduusd, maar dat duurde niet lang. „Jullie weet?!” bulderde hij, „wegpira- ten! Opscheppers! Dat zal ik Jullie In peperen!” Fok—aarde Stierehkeuring. Ir J. M. Keestra uit Leeuwarden hield vervolgens een belangwekkende inlei ding over de stiereukeuring en de fok waarde daarvan. Het aanschaffen van een stier is e. van de belangrijkste problemen voor de individuele veehou der, maar nog veel belangrijker voor de aankoopcommissie van een KJ.-verem- ging. De stier is immers de halve vee stapel. Moet dus een veehouder zijn vee bruickt sullen (sy) doen stellen”. Maar toch moest er een graftombe opgericht worden, die vervaardigd is door de „hardhouwer” Tj. Forstenbergh te Leeu warden. Deze nrmaak marmeren graf tombe vertoont o.a. 32 kwartieren om een zwart marmeren plaat, waarin ge beiteld een opdracht van Sjuck Gerrold aan zijn ouders. Verder zien we de bij dergelijke gevallen gebruikelijke attri buten als doodsbeenderen en dito hoof den, zeisen, fakkels, wenende vrouwen figuren en engelen. Deze graftombe staat tegen de oostelijke wand van de kerk te IJsbrechtum achter de preek stoel. I I f I F i Onder voorzitterschap van de heer H. Wielinga nil Heeg werd maandagmor gen in de grote zaal van hotel Hanen burg een zeer druk bezochte vergade ring van de K.I. „It heale bislach” ge houden. Hoe.’.el de definitieve resultaten pas na afsluiting van het boekjaar be kend zullen zijn, kon de voorzitter me dedelen, dat de tekorten van vorige ja- ren zijn weggewerkt en dat er zelfs een voordelig saldo van minstens f 10.000. zal zijn. De aankoopcommissie heeft de stier Amarille’s Theo (80 punten) gekocht van een groep veehouders te Spanga Deze stier, gefokt bij R. K. Velstra te I trssu. i, mo-*- nog enkele keurir_ n doorrt'-n. De eerste keuring was nstig, d.w.z. K.I.-v.arrdig” c wan neer ook de —’genJe keuring een dus danig resultaat heeft, dan gaat deze k—'p door. Hoewel er en g bezwaar was dat ro d*—? jrnge stier nog geen me...- afstammei’ig:-' te bezichtigen waren, en dus ook nog geen produktieresul- taten bekend konden z.jn, zijn de ver wachtingen gezien de afstamming goed. Met 102 van de 105 stemmen werd de heer K. Heerschop tot bestuurslid ge kozen. Rienck van Burmania Upcke ^lenoks van Burmania Teht Keimpes Jongema Rienel/ van Burmania Eeck Tj. Hania Dou«e Riencka van Burmania (T 1551 Saepck Werpa IJtsna Gemma van Burmania 1550-1602) Jouok Feddes van Haerda Jel 4ylva Sjuck van Burmania (tl597)Cunier van Douma (tl65l) r Sjuck van Burmania (1597-1650) «.Cath. Enthens van Mentheda (p66O) j Dttco Martena van Burmania (1627-1692) Ed. Duts Juckema van Cambuur - 1 n kinderen) van Burmania (1652-1720) Jos.Suz. van /(4 kinderen) -7 Mart, v. Burmania Fedt Soph, van Gosllnga (1693-1760) Titta ferbara Egbert Rengers (1687-1714) (1687-1745) Sj.Gerr. Juck van Bupm^nia Hengers Odil. Amel. van Kelderen (1723-1788) (1713-1784)(5 kinderen) Egbert Sj.Gerr. Juck van Burm. Rengers Wllh. de Bever (1744-1311) (1745-1806) (5 kinderen) Bern, «alraad van Kelderen Rengers Louisa Christ. Alberda van Bloemer- (1777-1823) (9 kinderen) (177&-1855) Til.Car. van T.R. Q.J. v. An dringa de Kempenaer (1802-1836) (1801-1873) Mr. Klloo Jol. v. T.R. Cath. Th.Looxma (1855-1916) /(1842-1911) Theo v. Rengera Afke de Jong. w. v. Zeilstra, zonder, Oude Koemarkt 9, van Uitwellingerga' 80; Jacob Bijl, zonder, IJlsterkade 96, van Hoenderloo; Jelte Eijsinga, zonder, Kruizebroederstraat 36, van Bovenknij- pe 1401; Johannes R. A. Schlaman, ambtenaar N.S., Napjusstraat 47, van Appingedam, G. Raapstraat 7; Annegie Zaagemans, dienstbode. Dr Boumaweg 3, van Witmarsum, Schoolstraat 14; Jeltje Gerlofsma, h. i. d. h., Dr Boums- weg 3, van Pingjum, Grote Buren 48; Stoffelina C. G. Koopmans, dienstmeis je, Dr Boumaweg 3, van Franeker, Dijk- straat 69a; Arnoldus P. Kok, procura tiehouder, Houkeslootstraat 49, van Gro ningen, Gratamastraat 28; Martha H. van de Bles, e. v. Seinen, Biesketoren- steeg 1, van Peperga, Hanebos 5; Romk- je Faber, dienstmeisje, Dr Boumaweg 3, I van Winsum 180; Carolina M. Haarhuis, I. 1. laborante, Dr Boumaweg 3, van De- nekamp, Ootmarsumsestraat 31; Botje Kramer, w. v. Visser, zonder, Kruize broederstraat 36, van IJlst, Eegracht 19; xJacob Wiersma, schipper, a.b. Fra nekervaart, van Lemmer, Prinsessekade 3; Maria Klos, zonder, Monnikstraat 42, van Amsterdam, br.adr. D. Stalpert- str. 55 III; Pier Vellinga, zonder, Leeu- warderweg 76, van Heeg 1b; Fokje Post- ma, verpleeghulp, Dr Boumaweg 3, van Lemmer, Lijnbaan 76; Grietje Koehoorn, verpleeghulp, Dr Boumaweg 3, van Lemmer, Parkstraat 50; Maria Schut, kloosterzuster, Dr Boumaweg 3, van Breda, Ulvenhoutselaan 19; Gary R. Wight, zendeling, Looxmagracht 8, van Hoogkerk, Peizerweg 266; Ronald W. Garlick, zendeling, Looxmagracht 8, van Hoogkerk, Peizerweg 266; xAukje Hoo- mans, e. v. Berkenpas, zonder, Giekstr. 24, van Den Helder, Ruyghweg 25; Bi- biana E. M. Ringnalda, zonder, Singel 45, van Rijs, Marderleane 1; Eleonora Donkersloot, zonder, Stationsstraat 7, van Leeuwarden, Huizumerlaan 25; xJohannes C. de Kan, leraar L.T.S., Gangboord 34, van Beverwijk, Hen- drikslaan 29; Geert Eizinga, ambtenaar R.U., Harinxmakade 22, van Utrecht, Croeselaan 100; IJttje Wiersma, zonder, J. van Nassaustraat 32. van Nw. Am stel, Amsterdamsew. 500; Geertje de Vries, w. v. de Vries, zonder, Kapelstr. 3, van Akmarijp 64; Céline F. M. Cor- mane, w. v. Arens, zonder, K.Veemarkt- straat 6, van Zeist, Driebergseweg 16; Annette Abraham, zonder, K.Veemarkt- straat 6, van Zeist, Driebergseweg 16; Douwe de Boer, kantoorbediende, H. Catharlnastraat 13, van Koudum, Haan- meer 7; Antje Lageveen, zonder, Nap jusstraat 1, van Tijnje 289; George J. Klijn, decorschilder en Johannes J. Klijn, ijzerwerken, a. b. Oppenhuizerweg, van Amsterdam, R. de Beerenbrouckstraat 147hs.; Jantje Bosma, zonder, Gang boord 28, van Hijum 29; Antje Eizinga, dienstbode, Stationsstraat 62, van Twij- zelerheide 273; Albert je Hoekstra, ass. i. d. huish., Bolswarderweg 16, van Zuidlaren E. 6; Koopje Hoekstra, naai ster, 2e Selfhelpstraat 21, van Eindho ven, Boschdjjk 771; Hinderkien Beuker, van genotene beneficiën en verbeterin gen van het huys en homleger tot IJs brechtum’. Het land om Epema-State wordt geschat op 9072 goudgulden. Voorts krijgt Sjuck de Zwanejacht in Wymbritseradeel, gekocht van een ze kere juff. Osinga, huisvrouw van de heer Lyklama. Duco schrijft zijn kinderen voor hoe hij begraven wil worden: „myn lichaem nae mijn overlijkden sonder statie ofte pompe ter aerden na Christelijk ge zonder, Amaliastraat 6, van Leeuwar den, 2e Parkstraat 22; Jantje de Jong, e. v. Brandsma, zonder, Oppenhuizer weg 206a, van Joure, Scheen 75; Grietje Jongstra, e. v. de Boer, zonder, IJlster kade 58, van Wjjckel, Jachtlustweg 42; Hendrikus van den Dungen, pluimvee houder, Schwartzenberghstraat 28, van St. Nicolaasga 80; Uilke Hoogeveen, kok, Stationsstraat 62, van Delft, Vla mingstraat 100; Johanna B. Cnossen, 1.1. verpleegster, Oppenhuizerweg 10, van Delft, Verwersdijk 63; Gerregien Klos, zonder, Scharnestraat 11, van Am sterdam, Stalpertstraat 55 IH; Roelof je van der Veen, e. v. Fennema, zonder, W. Tjaardastraat 9, van Heerenveen, Com- pagnonsstraat 25; xSijbe Bandstra, fa brieksarbeider, W. de Zwijgerstraat 82, van Staveren, Schans 33; Jan Woud- stra, slager, Zuidend 29, van Heeren veen, Benedenknijpe 73; Jost H. Fort- lage, leraar, le Oosterkade 53, van Gro ningen, Coehoornsingel 42; Aukje van der Meij, zonder, 3e Zomerrakbuurt 27, van Leeuwarden, Cambuursterpad 38; Trijntje A. van den Berg, w. v. Eek, zonder, Blöemstraat 32, van dam, Paramaribostraat 20II; Koolstra, elektrotechnikus, Berkenlaan 42, van Amsterdam, Bloemgracht 1581; Annetje Op 't Land, e. v. Janssen, a. b. Oppenhuizerweg, van Amsterdam, Sin gel 4371; Reinskje R. Leenstra, dienst bode, Dr Boumaweg 3, van St. Nicolaas ga 14; xHijltje Dijkstra, monteur, Gang boord 31, van Texel, C la; Maria C. An dringa, zonder, Dr Boumaweg 3, van Harlingen, Kimswerderweg 36; xMaaike Jaasma, e. v. Hartog, zonder, Gangboord 39, van Amsterdam, D. Sonoystr. 31hs Dirkje de Haan, 1.1. verpleegster, E. Hal- bertsmastraat 59, van Leeuwarden, Va- leriusplein 5; Romkje van der Veen, e. v. Wiersma, zonder, Lemmerweg 35, van Leeuwarden, Kwekerjjstraat 34; Aaltje Dijkstra, fabr.arbeidster, W. de Zwij- gerstraat 30, van Heerenveen, Thiait- Duco Martena van Burmania (1627—’92). Zoals dus reeds vermeld is Jhr. Duco Martena van Burmania de eerste ons bekende bewoner van het slot. Zijn va der, Sjuck van Burmania, woonde op de plaats van de vroegere Dekamastins aan de Marktstraat te Sneek, waar nu de openbare leeszaal is. Waarschijnlijk is omstreeks 1600 deze stins afgebrand en er een ander huis neergezet. In 1641 verkoopt een zekere Dr. Gualtherus Gualtheri dit huis (gebouwd in ot na 1633) aan Jhr. Sj. van Burmania. Deze was van 1626 tot 1647 grietman van Wyr'britseradeel. Hij heeft ook te Corn- jum gewoond. Er zijn ons twee portret ten van hem bewaard gebleven, nl. één geschilderd toen hij tien jaar was, dat hangt op het stadhuis, te Dokkum, en één uit 1642; verder is hij af geheeld op de tekening van de rouwstoet op de begrafenis van Willem Lodewijk (13 juli 1620). Met .‘.ede van Eysingha leidt hij daarin het derde paard. Duco volgt zijn vader op als grietman van Wymbritseradeel, zoals dat vaak voorkwam bjj adelijke families in de 17de en 18de eeuw. Hij is grietman van 1647 tot 1671 en meer dan twee eeuwen blijft het ambt van grietman nu in de zelfde familie en is tegelijk cok IJs brechtum de hoofdplaats van de ge meente. Voor 1647 woonden de griet mannen o.a. te iNijland (Donia-State en Hiddema-stins), Oudega, Heeg en Sneek. (In de vorige eeuw is van alle Friese gemeenten een volledige lijst van griet mannen verschenen). Daarnaast be kleedden de grietmannen ook meestal q.q. het ambt van dijkgraaf en tot 1815 bleef dit ambt in de familie. Deze dijk- grafen moesten zo vaak als nodig was de leden van het dgksgericht bijeenroe pen terwijl ze in tijd van storm op de dijken moesten zijn en hun maatrege len nemen zoals de klokken luiden en de inwoners verzamelen met materiaal ter voorkoming van doorbraken. In de laat ste week van oktober of begin novem ber werd er in Sneek de rekening ge houden. waarbij de omslag van de leden weravasïgesteld. Wie hiervan meer wil weten kan ik verwijzen naar het boekje: „Geschiedenis van het waterschap Wym- britseradeels c.a. contributie zeedijken”, geschreven door de heer J. Priester (1925 Duco had 7 kinderen; zijn dochter Erouck (1660—1702) was gehuwd met Willem Ernst van Haren (16551728); verder was zijn dochter Cath. Beatrix gehuwd met Otto van Welvelde, welke naam we later nog eens in de familie zullen tegen komen. Duco is niet alleen waarschijnlijk de bouwer van de poort en het slot, maar ook liet hij, en dat is zeker, de graf kelder in het koor van de kerk bouwen. In 1681 schrijft hij zijn testament waarin we o.a. lezen: „Jonker Sj. Gerr. van Burmania, grietman van Wymbrit- reradeel, sal hebben ons huys staande tot Sneek ende bij ons soon selff be woont, alsmede het huys, hovinge ende hornleger tot IJsbrechtum, bij ons tes tament selff gebruyckt met twee ka mers staande in die gebuurte aldaar ’t samen voor de somma van v(jff duy- sent goutgulden ende de landen daartoe behorende tot taxatie van personen hun des verstaande”. Verder is er sprake van „linnen, huisgeraden, wollen, zilver, goud, juwelen en meubelen”. 1691, na de dood van Eduarda schrijft htj een nieuw testament. Sjuck Gerrold krjjgt hierin de opdracht een som van 3000 Carg. in te brengen „ten respecte Sj. van Kelderen R, Mar. K.v.Beeck Calkoen (1799-1870) (1804-1877) (4 kinderen) Jan Fred, van Kelderen Rengers (1842-1908) Kelderen R. J.A.Cath. v Andringa de Kempenaer (geb. 1877) (geb. 1876) Elizabeth Marie Thed. Marla Theresia 3O-G3 a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5