ROOSENSTEIN De nieuwe wei op de inkomstenbelasting Bronchitus Brainstorming brengt mens tot nieuwe ideeen Roosenstein... IJLST Europese Verkiezingen ook DE SINT... &ameMalon WOLTHUIZEN EEN MODERN KAPSEL NATUURLIJK, Het „gewone” onderzoek Soekh. J. VISSER M. TROELSTRA Advertenties J. DIKHOFF SNEEK J. DIKHOFF SNEEK 7 Rondrit St. Nicolaas voor ’n geslaagde St. Nicolaas VERSE GROENTE TUINENGA’s Stalen horloge banden SOLA 6 lepeltjes DIT GELDT OOK VOOR U OVERTROKKCN k AET DAAAST A NAAR «us Boter 31 cent per pakje goedkoper Let op de Duitse Marken 18 maanden tegen administrateur geëist 2.95 15.75 f/v Sinds 1886 SUUPMARKT 6-8 SNEEK i lllllllllllllllHHIllllllUUUmilll IlIIIIIIlftllIIlIIIIIIIIflIIIIIIITITIII vier ARTS DEGELIJK en PRACTISCH van LEEUWENBURG 13 TELEF. 2468, SNEEK Enorme sortering Enorme sortering vanaf 10 voor ƒ1. vindt U in Woninginrichting Oosterdijk 7-9 - Tel. 2C44 Een goed gekozen kzpsel ver hoogt uw charme. gaarne aangenomen door KOFFIEMOLEN STRIJKIJZER THEELICHT SCHEERAPPARAAT BROODROOSTER HANDMIXER enz. enz. POOR DIT BLAD WORDEN IN FIJN FRUIT APPELS HANDPEREN BANANEN POSTZEGELVERZAME LAARS OPGELETI VITA DIEPVRIES GROENTEN FRUIT en VIS De eerste fijne SPAANSE SINAASAPPELS GRATIS: Luxe verpakking en *n aardig gedicht vanaf 4.20 vanaf 0.80 lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIH (II). waardeert een CADEAU, zoals; de copywriters en ontwerpers. Een of meer tekenaars hebben zich met hun materiaal in de nabijheid opgesteld. Alle deelnemers zyn van tevoren gron dig geïnstrueerd over het onderwerp, dat bijv, inhoudt een advertentiecam pagne voor een nieuw schoonheidsmid del. Op de vergadertafel staat een band recorder. Op het teken van de leider begint de brainstorming. Iemand noemt een even tueel te gebruiken slagzin, een tweede verbetert een woord, een derde komt direct met een nieuw. Dit alles in een overrompelend tempo. Links en rechts worden de woorden uitgeschreeuwd. Het idee van de een wekt by de ander een associatie op, wat weer een nieuw idee tot gevolg heeft. Deze kettingreactie is één van de grote geheimen van brain storming. De invloed, die de woorden van de ene deelnemer op de andere uit oefenen, moet zoveel mogelijk uitgebuit worden. Soms is die invloed slechts een korte tijd merkbaar (Freud), zodat het zaak is het idee zo snel mogelyk m woorden om te zetten. De bandrecorder neemt alles op, waardoor later, na de oogst, het kaf van het koren gescheiden kan worden. Dr. Pleuthner, vice-president van een Amerikaans reclame- en adviesbureau, heeft onlangs In enkele grote steden van ons land demonstraties gegeven van het z.g. „Brainstorming”. Brainstorming is een nieuw hulpmiddel om de creativiteit van de mens te stimuleren. Met behulp van methoden, die regelrecht schijnen af te stammen van Freuds psycho-analyse, worden in groepsverband ideeënstromen losgemaakt. De lezingentournee van Dr. Pleuthner, die hij maakte onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE), heeft veel belangstelling ondervonden van vertegenwoordi gers van het Nederlandse bedrijfsleven. En terecht. De in Amerika ontwikkel de methode leidt inderdaad tot betere resultaten. Naar de ondervindingen van Dr. Pleuthner levert brainestorming 70 meer goede ideeën op dan andere, tot nu toe gebruikte methoden. Voor een deskundig advies naar: Rondrit St. Nicolaas op zaterdag 28 nov., 3 uui nam. van Hotel Hanenburg. Route: Kruizebroederstraat, W. Burgstr., Ged. Poortezijlen, Kleinzand, Jousterkade, Oosterdijk, W. Burgstraat, N. Burgstraat Schaapmarktplein, Grootzand (midden- brug) links, Leeuwenburg, Waagplein, Kleine Kerkstraat, Kruizebroederstraat, Hotel Hanenburg. Marktstraat 20 tto Stadhuis Med.Gedipl. Haarkundige Tlntf ir rt trmf rtf if if it tri ntinut tint muit t it ir De groothandel in boter heeft de bo- terprijs ve; laagd met 1,20 per kg. Dit betekent dus een daling van 31 cent per pakje. De winkelprijs was op het ogen blik 1,70 a 1,75. De verlaging van dé groothandelsprijs zal over enkele d en wel doorwerken in de winkelprijzen. De oorzaak van deze aanzienlijke da ling moet worden gezocht in het feit, dat enerzijds het binnenlands verbruik is ge daald als gevolg van de hoge prijzen en dat in Engeland versterkte concurrentie wordt ondervonden van Deense boter, die reeds een prij' doormaakte, en dat anderzijds de boterproductie in Neder land blijft toenemen, over de laatst be kende periode zelfs met 36 pet. vergele ken met vorig jaar in hetzelfde dvak. om In vraagstukken welkome ’n Schitterende collectie Grenoble HANDSCHOENEN, wel beter, niet duurder, vanaf8.90 OVERHEMDEN in nieuw geweven dessins, laatste mode-kleuren vanaf 9.75 ’n DAS, waarmede U zeker succes zult hebben vanaf 1.95 Onze prachtige sortering fant. VES TEN is al ’n begrip, effen, ruit en streepdessins, vanaf 22.50 SJAALS, in mohair, kamgaren, handgeweven, vanaf Voorradig in wit, grijs, beige OVERHEMDEN 2 boorden Hoe meer, hoe beter. Hoe productief een dergclijke brain storming kan zijn hebben wij in Neder land met eigen ogen kunnen aanschou wen. Tijdens de door Dr. Pleuthner ge leide demonstraties, waaraan vrijwillig door Nederlandse bedrijven en organi saties werd deelgenomen, werd als pro bleem opgegeven hoe men het personeel sterker kan interesseren in datgene wat het eigen bedrjjf doet. Telkens werden binnen één kwartier vijftig tot vijfen zeventig ideeën gelanceerd. Natuurlijk is een belangrijk aantal hiervan in de practijk niet uitvoerbaar, maar hoe groter het aantal geopperde ideeën, hoe groter de kans op waarde volle gedachten. Dat is een algemene regel en tevens een van de grondprin cipes van brainstorming. In Nederland wel eens het verga- deriand bij uitstek genoemd zal deze geperfectioneerde vorm van vergaderen ongetwijfeld ingang vinden. Vooral om- d”t brainstorming helemaal niet be perkt behoeft te blijven tot de grote zalen van de allergrootste bedrijven. De kleinste vereniging kan met behulp van enkele leden op deze manier proberen enkele hangende problemen op te lossen, en zelfs in de huiskamer kan brain storming een toepassing vinden. Aardappel-, Groenten en Fruitbedrijf GROOTZAND 59 Teief. 2684. De tendenz om al het personeel van bedrijven of leden van verenigingen in te schakelen bij de pogingen de kosten te verlagen, de produktiviteit te verho gen of de efficiency te vervojmaken, is ook in Nederland al enige jaren merk baar. Het sprekende voorbeeld is de ideeënbus, die alom ingang heeft gevon den. Brainstorming, de methode groepsverband bepaalde op te lossen, betekent een aanvulling op het stelsel van de ideeën bus. De invoering van de nieuwe tech niek zal zeer zeker niet tot gevolg hebben dat de ideeënbus verdwijnt. Groepsverband. Brainstorming is een Amerikaanse vinding. In de jaren dertig ontwikkelde het reclamebureau Batten, «Barton, Durstine and Osborne de techniek om zo veel mogeljjk goede verkoopbevorderende Ideeën voor zijn klanten te scheppen. Nu is het in de Verenigde Staten zo ver, dat 90 van alle grote onderne mingen van het systeem gebruik ma ken. Een brainstorming is voor een buiten staander een ware belevenis. Vooral wanneer men de practijk in een reclame bureau kan meemaken. Stel U het ta- freel voor: aan een grote tafel zitten De politie te Zwolle vestigt de aan dacht op het volgende. De afgelopen week heeft een Duits sprekend persoon in de omgeving van Haarlem en Bloe- mendaal benzine en andere goederen ge kocht en deze betaald met Duits geld. Als wisseig gaf men hem Nederlands geld terug tegen de voor Westduitse marken geldende wisselkoers. Later bleek, dat de biljetten waarmede deze persoon betaalde Oostduitse marken wa ren; deze zijn belangrijk minder waard dan de W -*Juitse. Let er dus op of U bij het wisselen van een markbiljet een West- of een Oostduits biljet krijgt aan geboden. Over partijen gesproken, daarover zegt het rapport van de commissie De la Vallée Poussin niet veel. Het gaat ervan uit, dat er partijen zullen zijn. Die zijn er immers in alle parlementen. Maar zijn er wel Europese partijen? Neen, die moeten er nog komen. Dat is een vraagstuk op zichzelf; een vraag stuk overigens, dat nu eens niet door middel van een verdrag is te regelen. Partijen moeten spontaan ontstaan. Nu kan men zich voorstellen, dat bijv, de zes socialistische of de zes liberale par tijen ook al verschillen zij onderling nogal wat van karakter een over koepelend lichaam stichten en dat als een Europese partij de volkeren aanbie den. Moeilijker wordt het al als men te doen heeft met de protestantse par tijen, die alleen maar in Nederland voor komen. Prof. Mr C. P. M. Romme heeft al voorgesteld voor Europese doelein den zoiets als de Duitse C.D.U.-in-los- verband in Nederland op te richten. (De C.D.U. is een christelijke partij van ka tholieken en protestanten onder één dak). Partijen met louter nationale oog merken zullen op het Europese vlak wel niet meespelen. En het is ook nog de vraag of de communisten er aan te pas zullen komen. Hoe dit alles-zal wor den staat nog niet vast. Zoiets moet groeien in volle vrijheid. Van de nood zaak van die vrijheid is de commissie uit de Europese Beweging zich wel be wust. Zij wil van het lidmaatschap van het Europese parlement alleen diegenen uitsluiten, die een inkomen uit een Eu ropese kas genieten, hetgeen niet meer dan vanzelfsprekend is: je kunt niet te gelijk controleur en gecontroleerde zijn. Dat is ook in elk nationaal parlement zo geregeld. Het voorlopige Europese Parlement, dat (eveneens voorlopig) te Luxemburg en Brussel zetelt (maar meest in Straatsburg vergadert), telt 142 leden, van wie er telkens 36 zijn aangewezen door de Franse, Duitse en Italiaanse parlementen, 14 door de Belgische en de Nederlandse en 6 door de Luxemburgse Kamer. Aan de vaststelling van die ge talsverhoudingen is indertijd heel wat voorafgegaan, maar dat aspect zuilen wij nu laten rusten. Er zit namelijk nog een heel ander en niet minder boeiend aspect aan die getallen. De vraag is namelijk of 142 wei ge noeg is. De commissie uit de Europese Beweging vindt van niet, en ook in de commissie uit het Europese Parlement wil men het parlement groter maken. Een deel van de commissieleden meent, dat 284 beter is en een ander deel wil zelfs tot 426 gaan; weer anderen vinden 355 het juiste midden. Wie moeite doet om het na te rekenen zal ontdekken, dat bij al die getallen de verhouding 36 36 36 14 14 6 gehandhaafd kan worden. Men houdt et dus op 284 of 426 le den maar de commissie uit de Euro- Regelmatig komen in deze artikelen allerlei moderne methoden van onder zoek ter sprake en wordt op het belang daarvan gewezen. Dit zou de indruk kunnen wekken, dat die vroegere dok toren wel zeer hulpbehoevend geweest moeten zyn, niet alleen wat betreft de behandeling, maar ook wat het onder zoek van hun patiënten aangaat. De ouderwetse dokter, om hem nu maar eens even zo te noemen, die het moest doen zonder de hulp van labora torium, röntgentoestel en andere appa raten, wist echter door goed te kijken, te voelen en te luisteren ook zeer veel over zijn patiënt te weten te komen en tegenwoordig zal de arts dan ook nog steeds dankbaar van de door zyn voor gangers opgedane ervaring gebrulK ma ken. In dit artikel zullen we uiteraard niet ingaan op Alles wat de dokter nagaat als hij een patiënt op de „ouderwetse” manier grondig onderzoekt, maar hier uit enkele onderdelen nader bekijken, die telkens terugkomen, zonder dat de patiënt nu eigenlijk precies weet waar dat allemaal voor nodig is. Wat is er nu bijvoorbeeld te voelen aan de pols? Aan de binnenzijde van de arm, aan de kant van de duim, bevindt zich een slagader dicht onder de huid. Het kloppen van het hart plant zich voort door de slagaderen, zodat daar aan de pols te voelen is of het hart re gelmatig klopt of niet, hoe snel het klopt en ook, min of meer, hoe krachtig. Zodat in sommige gevallen alléén ai door het voelen van de pols een hart- aandoening opgespoord kan worden. Ver der geeft dit voelen der pols een Indruk over de lichaamstemperatuur (verho ging hiervan geeft een polsversnelling, zoals U weet) en bijvoorbeeld over de soepelheid der vaten. Na enkele andere dingen bekeken te hebben, zal de arts de borstkas aan een nadere beschouwing willen onderwer pen. Na het bekijken volgt het „klop pen”. Eén hand wordt plat op de borst gelegd en met een vinger van de an dere hand of soms ook met een hamer tje, wordt dan geklopt. Stelt U zich nu eens een houten doos voor, waar niets in zit. U klopt hierop met een vinger, zachtjes en wat harder, en prent het geluid dat U hoort goed in Uw oren. Nu vult U de doos met kapok en klopt weer. Het geluid is wat anders van klank. De kapok er uit en water erin. De weerklank, door het kloppen opgewekt, is ditmaal heel anders. Om kort te gaan, het geluid, dat U hoort wordt bepaald door de inhoud van de doos. De borstkas is ook als een doos, waarin zich de longen en het hart be vinden. De long bevat veel lucht en geeft bij het kloppen een andere weer klank dan het hart. Ook daar waar de longen door het middenrif van de buik- organen worden gescheiden is een dui delijk klankverschil waarneembaar. Op deze wijze kunnen de grenzen der longen tn van het hart worden bepaald. Een hartvergroting valt bij dit onderzoek vaak al op, maar ook het bevatten van een te grote hoeveelheid vocht der lon gen, zoals bij een longontsteking kan voorkomen. Is er longweefsel verloren gegaan, zodat er in verhouding een te grote hoeveelheid lucht aanwezig Is, dan wordt ook dat door dit onderzoek aan getoond. Deze voorbeelden leren U, dat ook zonder de röntgenfoto al veel afwijkin gen duidelijk kunnen zijn. En nu heb ben we het onderzoek met de stethos coop. dat in feite een gemakkelijker methode is van het luisteren met net oor op de borst van de patiënt, zoals de oude huisarts deed, nog buiten beschou wing gelaten. Alle geluiden, die de func ties van het hart en longen teweeg brengen, zjjn dan te horen en. ook de af wijkingen, hierin door bepaalde aandoe ningen veroorzaakt. Bij het onderzoek van de buik speelt ook weer het kijken een belangrijke rol, naast het kloppen. Daarna volgt het voelen: de plaats en afmeting van ver- 1 schillende buikorganen, abnormale zwel lingen en weerstanden en eventueel l:et 1 precies vaststellen van de plaats die pijn veroorzaakt. De ervaring verhoogt de gevoeligheid van de handen en vooral 1 de „ouderwetse” arts, die geheel op oit 1 onderzoek was aangewezen, was hierin zeer bedreven. Maar ook thans nog is het belang van 1 dit onderzoek zeer hoog te stellen en kan deze overal en op ieder moment toe te passen methode over de toestand van de patiënt buitengewoon waardevolle in lichtingen verschaffen. Na de prachtige zomer zijn we nu weer in de tijd van regen en guur weer gekomen, de tjjd, die bij uitstek onge schikt is voor mensen, die wat men noemt „aanleg voor bronchitis” hebben Het bronchitis wil niet anders zeggen dan „ontsteking van de bronchiën”. Mis schien zult U zich wel van een vroeger artikel herinneren, dat wij de bronchiën kunnen vergelijken met de vertakkingen van een boom. De luchtpijp is als de stam, de grotere bronchiën zijn de grote zijtakken, die zich op hun beurt weet splitsen in steeds kleinere vertakkin gen. Deze boom staat dus „op zijn kop” De bronchiën zijn holle buisjes, die de passage van de lucht van buiten tot >n het longweefsel mogelijk maken. Het longweefsel is opgebouwd uit blaasjes, die wij. als wij aan het vergelijken wil len blijven, als druiventrosjes kunnen beschouwen; deze druiventrosjes zijn „opgehangen" aan de allerkleinste bronchiën. De eigenlijke ademhaling, de uitwisseling dus van verse en verbruikre lucht, heeft in deze longblaadjes, de druiven, plaats. Wanneer een patiënt bronchitis heeft, bestaat er een ontsteking van het slijm vlies, dat de bronchiën van binnen ne kleedt. Als regel wordt deze ontsteking veroorzaakt door een of andere bacterie Over de uitzonderlijke gevallen, waarm dit niet zo is, willen wij nu niet spreker Waarom krijgt iemand op een ge geven moment een dergelijke ontste king? Besmetting met de bacteriën zul* U waarschijnlijk het eerste denken Dit is niet onjuist, maar toch moet C zich dit anders voorstellen dan de be smetting, zoals wij die bijvoorbeeld zien by mazelen of griep. Daar is het zo, dat de ene patiënt de andere „aansteekt” er. dat daaraan haast niet te ontkomen is als men eenmaal een intensief contact heeft gehad met een dergelijke patiënt Iemand met bronchitis is echter veel minder gevaarlijk voor zyn omgeving. Vaak is de bacterie, die de ontsteking veroorzaakt, altyd al b.v. in neus of keel van de patiënt „woonachtig”. Op het moment, dat de patiënt een verminderde weerstand heeft, neemt zij echter haar kans waar en verhoogt door snelle ver menigvuldiging haar aanvalskracht. Het bronchiaalsiymvlies raakt dan ontsto ken, waardoor het opzwelt en in meer of mindere mate siym gaat afscheiden Hierdoor krijgt de patiënt een hoest- prikkei. die van uur tot uur en ook van geval tot geval, kan wisselen. Door gaans zal een aanval van acute bron- llllllllllllllllllllllllllllllltlIllllllHIIIHIHH Geen critiek. By brainstorming zijn alle gedachten toegestaan. De wildste ideeën zyn wel kom. Men gaat uit van de stelling, dat extreme denkbeelden weliswaar in de meeste gevallen niet voor uitvoering in aanmerking komen, maar toch tijdens de brainstorming de gedachtenwereld van de ander kunnen „bestormen” om daar bepaalde associaties, variaties of tegengestelde ideeën los te weken. Bo vendien en hier komen wij weer op het terrein van Freuds psycho-analyse voldoet een brainstorming pas dan wanneer alle remmingen zyn weggeval len. Critische opmerkingen, in welke vorm dan ook, ten opzichte van het idee van een ander, zyn niet toegestaan. De angst om te orden uitgelachen moet worden voorkomen, reden waarom men ook alleen gelykwaardige partners tot een brainstorming toe mag laten. Zo is het byv. beslist onjuist, wanneer men werkgevers en werknemers of leraren en leerlingen tot één geheel sa menvoegt. Tot nu toe was er weinig reden om over het wetsontwerp te juichen. De voorgestelde wyzigingen, die wij in de beide voorgaande artikelen hebben be sproken, steken alle ongunstig af by de thans geldende regelingen. Toch zyn er in het ontwerp ook enkele punten, die een voor de belastingplichtigen voor deliger regeling inhouden. Ii. dit verban t noemen wij in de eerste plaats de herrekenlng van de belasting by sterk wisselende inkomsten uit een bedryf of zelfstandig uitgeoefend be roep. Thans is het zo, dat de winst per ka lenderjaar wordt berekend volgens goed koopmansgebruik en met inachtneming van een bepaald stelsel, dat men een maal gekozen heeft. Daar het karakteristieke van een be dryf en een zelfstandig uitgeoefend be roep juist is, dat de Inkomsten zeer wis selvallig zyn, heeft dit tot gevolg, dat men in het ene jaar een veel groter in komen kan hebben dan in een ander. Als gevolg van de progressie in het tarief betekent dit, dat men meer belasting betaalt dan het geval zou zyn als het inkomen regelmatig werd genoten. Ie mand, die byvoorbeeld in 3 achtereen volgende jaren een inkomen heeft van f5000.—, f15.000,— en f7500.—, be taalt, als hy kinderaftrek heeft voor 2 kinderen, resp. f237.f2732,— en f 647,aan inkomstenbelasting. Dit is totaal f3616.Gemiddeld 1s het inko men in deze jaren f9.167.Over dit inkomen is f 1.003,aan belasting ver schuldigd, dat is in drie jaren f 3.009, Door de schommeling van het inkomen betaalt deze belastingplichtige over een periode van drie jaren dus f 607,meer aan belasting. Dit wordt in veel geval len als onbillyk gevoeld. Vooral bij be- dryven, die in sterke mate van externe invloeden afhankelijk zyn, zoals byv. de landbouw, spreekt dit sterk. Het ont werp komt na aan dit bezwaar tege moet door de mogeiykheid van her- rekening van de belasting te openen. Daarbij moet echter aan de volgende Tegen óe 59-jarige oud-wethouder v. Ter schelling P. R. die als administrateur van hem toevertrouwd geld een tekort had van 20.000 heeft de officier van justitie mr. W. H. Kuipers woensdag voor dc Leeuwarder rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De heer R. stond op het eiland goed bekend en had van velen het vertrou wen. Wy hebben weer ontvangen losse zegelsZwitserland, Frankryk, Nederland en Overzeese Ryksdelen, Indo nesië, Bohemen en Moravië, General Gouvernement Po len, Saargebied, Portugal, Engeland, Oostenryk, Vlieg- postzegels. Tevens prachti ge series w.o. Rusland, ver schillende Kinderseries Ne derland en Rode Kruis. Pakketten vanaf 25 cent tot ƒ4.—. Stockboekjes, pincetten, gomstrookjes, plakboekjes. Goed en goedkoop. Zie etalage en vraagt in de winkel inzage Souvenlrhuls „Het Scheepje” Gedempte Pol 31, Sneek.' chltis met koorts gepaard gaan. De pa tiënt voelt zich niet ernstig ziek, maar de vaak heftige hoestprikkel maakt bet geheel toch zeer vermoeiend en irri terend, vooral als de nachtrust ernstig gestoord wordt, zoals vaak het geval zal zyn. De behandeling bestaat uit bedrust: vaak zal met behulp van een drankje de zo storende hoestprikkel verminderd kunnen worden, terwijl het eventueel taaie slijm wat dunner gemaakt wordt, waardoor het gemakkeiyker op te hoes ten is. Is de patiënt zeer ernstig ziek ot heeft men redenen om aan te nemen, dat de normale afweerkrachten van het lichaam de infectie niet zullen kunnen overwinnen denkt U maar eens aan oude mensen dan zal men de toedie ning van middelen ais sulfa en penicil line overwegen. Ook zal men hiertoe overgaan als de bronchitis herhaalde malen achter el kaar terugkomt of als de ziekte dreigt chronisch te worden. De behandelend geneesheer zal altyd bedacht zijn op een uitbreiding van de ontsteking van de kleinste bronchiën o- de longblaasjes, wat dus betekent dat er een iongonsteking is ontstaan. Ook dan zal met krachtige middelen de in fectie bestreden worden. Misschien komt het U vreemd voor, dat met deze krachtige aanpak niet meteen wordt begonnen. Wij moeten echter de natuur de kans geven het zeil te doen, zolang dit mogelijk is. De na tuurlijke weerstand, die het lichaam door het zélf overwinnen van een der- geiyke infectie krygt, blijft een factor van betekenis, terwijl een onvolledige vernietiging van de bacteriën de kans met zich brengt, dat deze tegen de ge bruikte medicijnen resistent worden, d.w.z. er ongevoelig voor worden. Daar om moeten wij er in dit verband nog eens met kier i op wijzen, dat men bij het gebruik van dergelyke medicynen stipt de aanwijzingen van de arts moet opvolge en niet op eigen gezag de duur van een behandeling moet gaan bekor ten. Zoals het ook bijzonder gevaarly'k is om een restant sulfa-tabletten op eigen houtje te gaan gebruiken, wat nog maar al te vaak gedaan wordt. Een gewone bronchitis is geen ern stige aandoening nu wy de moderne antibiotica achter de hand hebben, maar wy moeten voorkomen dat de bacteriën voor deze middelen „onvatbaar” wor den, voorwaarden zijn voldaan: a. De belastingplichtige moet gedu rende drie aaneengesloten gehele kalenderjaren winst uit dezelfde onderneming (of hetzelfde zelf standig uitgeoefende beroep) heb ben genoten. b. Het verschil tussen de betaalde be lasting en het bedrag, dat na her- rekening verschuldigd zou zyn, moet groter zyn dan 10 van de herrekende belasting. c. Dit verschil moet bovendien groter zyn dan f 300, In bovenstaand voorbeeld bedroeg het verschil f 607,Dit is meer dan f 300. Het is ook meer dan 10 van de her rekende belasting, die f3.009,bedroeg. In zo’n geval kan dus herrekenlng wor den gevraagd. Met nadruk wyzen wij erop, dat deze mogelykheid alleen is geschapen als in komen uit een bedryf of zelfstandig uit geoefend beroep wordt genoten. Ook andere inkomsten kunnen sterk wisselen, byv. inkomen uit dienstbe trekking (tantièmes). Hierover wordt echter geen herrekenlng voorgesteld. Een tweede wijziging, die een belang rijke verbetering zal betekenen, is de voorgestelde aftrek van het inkomen van de werkende gehuwde vrouw. Het inkomen van de gehuwde vrouw wordt by het inkomen van haar man geteld. Over het totaal bedrag wordt de aanslag in de inkomstenbelasting be rekend. De kosten van huishouaeiyke hulp in het gezin, die door de afwezig heid van de vrouw noodzakelyk is. mo gen echter niet als kosten van verwer ving in aanmerking worden genomen. Het inkomen is dus volledig belast, maar de kosten, die moeten worden gemaakt om het inkomen te kunnen verwerven, mogen niet worden afgetrokken. Dit wordt door de belanghebbenden als zeer onbillyk gevoelt.. En terecht. Het wets ontwerp komt hieraan tegemoet door een aftrek van f 3,toe te staan voor elke dag, waarop een gehuwde vrouw: a. gedurende tenminste vier uren werkzaamheden heeft verricht in dienstbetrekking, of b. gedurende tenminste vier uren achtereen werkzaamheden heeft verricht, hetzij in haar eigen on derneming of die van haar man, hetzij voor het verwerven van neveninkomsten (niet uit onder neming o- dienstbetrekking). Deze vermindering bedraagt echter ten hoogste f 624,dit is dus over maxi maal 208 dagen, of vier dagen per week. Bij arbeid in dienstbetrekking wordt alleen de voorwaarde van 4 uren per dag gesteld. Werkt dc gehuwde vrouw in het bedrijf van haar man, hetgeen in mid- denstandsbedrijven veel voorkomt, of gaat het om de verwerving van neven inkomsten (byv. échryfsters), dan ko men alleen in aanmerking dagen, waar op gedurende minstens 4 uren achtereen is gewerkt. Helpt mevrouw dus byv. ’s morgens 1 uur en ’s middags 3 uren in de winkel, dan mag de aftrek van t 3. per dag niet worden toegepast. Wie van deze mogelijkheid gebruik wil maken, zou dus eigenlijk een werktijdenboekje moeten byhouden. In de practijk zal hier wel weinig van terecht komen. Het maxi mum van 208 dagen geeft echter wel enige speling. Na aftrek van 52 zon dagen en 12 vacantiedagen blijven er in een jaar immers nog 301 dagen over. Voor 93 werkdagen zal de aftrek dus toch niet kunnen worden toegepast. Voor de gehuwde vrouw met een vol ledige dienstbetrekking werkt het maxi mum onbillijk, welke onbillijkheid voor een onderwijzeres met langere vacanties weer kleiner is dan voor een secreta resse. Tenslotte wijzen wij nog op de voor gestelde regeling inzake de uitkeringen krachtens een kapitaalverzekering. Thans is hiervan alleen een rentebe- standdeel belast. Volgens het wetsontwerp zal de uit kering geheel onbelast zijn. Dit is dus wel een bijzonder voordeel dat aan het sluiten van een kapitaalverzekering ver bonden wordt. Wij herhalen nog eens, dat de hier be sproken wijzigingen nog maar zijn voorgesteld. Het is mogelijk, dat het wetsontwerp by de parlementaire be handeling nog gewijzigd wordt. De belangstellende lezer zal echter de ontwikkeling thans met meer inte resse kunnen volgen. et dus op 284 of 426 le- pese Beweging wil daarvan slechts een deel rechtstreeks verkozen zien, het an dere deel meent zy, moet net als nu aangewezen worden door en uit de na tionale parlementen. Waarom? Het is immers niet consequent te stryden voor rechtstreekse Europese verkiezingen en dan, als het er op aankomt, met een fifty-fifty-voorstel te komen. De com missie motiveert haar houding door eenstemmig als haar oordeel uit te spre ken, dat er nog gedurende verscheidene jaren nauwe banden moeten biyven voortbestaan issen het Europese en de nationale parlementen. Het denkbeeld om nu al een twee-Kamerstelsel tn te voeren heeft men laten vallen. Men zou het voorgestel*’e parlement, dat gedeel telijk direct en gedeeltelijk indirect ge kozen zou moeten worden, een combi natie van een Eerste en een Tweede Kamer kunnen noemen. Vergroting van het aantal is zeker niet overbodig. Ook in de nog prille Europese parlementaire wereld is de goede gewoonte ontstaan, elk debat te l'.ten voorafgaan door een grondig on derzoek in een kleine commissie, waar aan zoveel mogeiyk alle nationaliteiten en partijen deelnemen. Zo’n commissie wijst dan een rapporteur aan, die het debat inleidt. Onze tegenwoordige vrou- weiyke minister Dr Marga A. H. Klom- pé heeft in het Straatburgse Parlement die functie meermalen vervuld. Zij deed dat met verstand van zaken, want als doctor in de scheikunde wist zy waar over zij sprak, ook als het gesprek naar technisch details afgleed.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 6