RAADSVERGADERING IJLST Derde Waterpoortshow weer een groot succes Mafje Top gaf voordrachtmiddag voor Ned. Ver. van Huisvrouwen Afd Jutrijp-Hommerts Groene Kruis 50 jaar Tweede abonnementsconcert van „Kunst aan Allen” IJLST W YMBRITSERA DEEL van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Alaam.„g 30 nov. 1959 114e jaargang no. 96 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Wandelclub Noorderhoek Filmavond in Himsterhüs Rijksweg 43 Redaktie-adres Klelnzand 7 Telefoon 2872 4 «=- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en r Record aantal inzendingen I 'f: a SNEEKER NIEUWSBLAD Rondvraag Zaak van gewicht. Onrendabele aansluitingen electrisch net V'” - Bekroningen. Terugblik. s nisch zeer moeilijke werk geen J.N. Felicitatie van burgemeester van Hout. Groninger Orkestvereniging Dirigent: Jan van Epenhuysen Solist: Chris Braam, viool het grote hoogste opus 48 van slotnummer, voor evenals De af- Zittend van links naar rechts: S. de Vries penningmeester, A. Osinga voorzitter, H. Jorritsma secretaris. Staande: mevrouw l. Bergsma- van de Bosch, D. Haan- stra. Afwezig de bestuursleden: mevrouw L>. Huitema-Breeuwsma, P. Andela De voorz. zegt dat men zeker enigs zins verwonderd zal zijn dat dit voorstel nu reeds bij de stukken ligt B. en W. me nen nu al op een besluit te moeten aan dringen, daar het P.E.B. dit voorstel voor slechts drie maanden doet gelden. De heer Jansma: ’t Wie üs bikend hwat der geande wie. Mar hwerom bigjiiit it FEB mei de haalover allinne en net mei de fjirdere pleatsen die greater binne. De voorz.: Er is een bepaalde volgorde van aansluiting afhankelijk van de kos ten. Volgens het FEB zijn voorlopig geen verdere aansluitingen te verwachten. De heer Jansma is wel tevreden, maar merkt toch op: Kerstma hat al oanslüting. Hwat is nou makliker as under de feart troch nei Schuurmans en Keulen. De voorz.: waarschijnlijk is de leiding niet sterk ge noeg. De heer Walinga: Der kinne B. en W. Vertchiint MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfbout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) ting te behandelen, maar ik wil reeds nu de dank van ons allen aan het se- cretarie-personeel betuigen. Bij de voor lopige vaststelling gemeente rekening dienst 1957 dankt de voorz. namens B. en W. de heren die de controle hebben verricht. De heer Groenveld verklaart dat de rekening is gecontroleerd en de Raad voorgesteld wordt tot voorlopige vast stelling over te gaan. Aldus z. h. st. be sloten. De punten vaststelling kosten o- penbaar lager onderwijl over 1958, vast stelling kosten bijz. lager onderwijs over 1958, voorschot bijz. sch. ingevolge 5 j. afrekening 1953 t/m 1957, verzoek inge volge art. 72 der lager-onderwijs wet, vaststelling exploitatie-vergoeding kleu teronderwijs 1958 en verordening riool recht worden alle zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Jutrijp-Hommerts heeft donderdagavond in het lokaal feestelijk het feit her dacht dat daar vijftig jaar geleden een afdeling van het Groene Kruis werd op gericht. Voorzitter A. Osinga kon velen welkom heten, in het bijzonder burge meester en mevrouw Van Hout, de Directeur van het Prov. Friesche Groene Kruis de heer de Groot en het Friese hoofdbestuurslid de heer P. Jongejans, organist Hoekstra die de samenzang begeleidde, en de twee ere-leden, de heer v. d. Hoek die 26 jaar voorzitter is geweest en mevrouw Dozeman-Huitema. OOSTHEM. Vrijdagavond werd in ’t Himsterhüs door de Culturele commissie weet een van de nieuwe C.F.A. films vertoond nl. de buitengewoon aardige film „Het meisje Marion” Aan deze ontspanningsfilm vol vaart en geestige scènes, kon vooral de paarde- sportliefhebber zijn hart ophalen .Voor al de schitterende opnamen van een concours hippique, waar het paard van Marion zijn kunnen toonde, werd door de aanwezigen met grote spanning ge volgd. De zaal was flink bezet zodat het voor de Culturele commissie een geslaag de avond was. Tot besluit van het wandelseizoen 1959 werd in Leeuwarden de zg. St. Nicolaas- tocht gehouden. Ook bovengenoemde ver eniging nam hieraan deel, om te probe ren nog een prijsje in de wacht te sle pen. Dankzij busondernemer Sijpersma waren de jeugdige tippelaars ruim op tijd aanwezig, om tegen drie uur welge moed van start te gaan. De route liep hoofdzakelijk door en om Leeuwarden, waarbij vooral de binnen stad een druk verkeer te zien gaf, wat voor de leiding vele moeilijkheden mee bracht. Maar ondanks dat, wist het ploegje van onze jongste tippelaars (van 8-10 jaar) zowaar de eerste prijs in de 10 km te behalen, wat hun in de afdeling „Uitmuntend” 47 punten en een prach tige zuil met inscriptie opleverde. De beide andere groepjes van boven genoemde vereniging eindigden beide in de klasse „zeer goed”, doch belandden net naast de prijzen. Tegen zeven uur werd de Noorderhoek weer bereikt en behoorde het wandelseizoen 1959 tot het verleden, hetwelk de wandelclub „Noor derhoek” buiten de vele mooie wandel tochten ook zeer vele prijzen heeft opge leverd. Zuster Luc, het boek dat geschreven werd naar het levensverhaal van de Bel gische jonge vrouw die non werd om na een twintigtal jaren de sluier af te leggen en weer in de wereld terug te komen, is een best-seller geworden. Ie dereen heeft het gelezen of wil het nog lezen en de film die er naar gemaakt werd trekt volle zalen. Geen wonder dat ook voordrachtskunstenaars zich meester hebben gemaakt van dit ver haal, dat vele mogelijkheden biedt. Zo heeft Aafje Top dit boek op haar reper toire geplaatst en donderdagmiddag Secretaris Jorritsma gaf daarna een korte terugblik op de voorbijgegane 50 jaren. In 1905 werd de afd. in Heeg opgericht met als magazijnmeester M. Leenstra. Al spoedig werd er een eigen afdeling gesticht onder het bestuur van voorzitter Nauta, secretaris Joh. Cnos- sen, penningmeester Vollema. Men be gon met een klein aantal leden, dat na één jaar tot 100 gegroeid was. In 1915 werd met Woudsend een wijkverpleging ingesteld; zeven zusters hebben in de loop der jaren dienst gedaan. In 1949 heeft de afd. Beatrix-oord mee op gericht, er is een consultatiebureau voor kinderen gekomen, gelegenheid polio-inenting wordt gegeven, E.H.B.O. en moedercursussen. deling heeft nu 200 leden, het magazijn is steeds ruim voorzien. Er bestaan vooralsnog geen plannen om Rijksweg 43 om de kom van Sneek heen te leggen. Dit verklaart minister Korthals in de Memorie van Antwoord op de begroting voor Verkeer en Water staat. Verder zegt de bewindsman in de M. v. A. dat de plannen voor het maken van een omlegging van Rijksweg 9 om Franeker enige tijd geleden zijn vastge steld. De uitvoering van deze omlegging kan evenwel voorlopig niet aan de orde komen. linkerhand-techniek toverde hij de mu ziek uit zijn instrument. Passage- en dubbelspel, octaven en accoorden, pizzi- cati en flageolets: het werd alles feilloos en met verbluffende virtuositeit weer gegeven. De G.O.V. begeleidde onder de bekwa me en entoesiaste dirigent Jan van Epenhuysen correct en bescheiden, hoe wel het orkest in de „Tzigane” hier en daar moeite had de razend-snelle Chris Braam bij te houden Haydn’s symfonie in Bes, waarmee de G.O.V. begon, genoot een goede vertol king, maar de eerste drie delen ken merkten zich door een zekere matheid. In de slotdelen (Menuetto en Finale) was het alsof het orkest pas goed op dreef kwam. Fijn verzorgd werd daar entegen de ouverture „Wilhelm Teil” van Rossini gereproduceerd. De langzame inleiding subtiel en transparant, waarbij het kunstzinnige spel van de eerste cel list opviel. Voorts bleken bij dit concert de uitstekende spelkwaliteiten van de houtblazers, de hoorns en het scherpe koper, waarvan de laatste groep gerust iets penetranter had kunnen zijn. Opvallend homogeen is het strijkers- team. Dat was de hele avond reeds Advertentieprij» 15 et per mm Bij contrict (hmdetndv.) lager Abonnementrprij» t 3,per halt jaar. Franco per port f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwrblad. Burgemeester van Hout, die daarna het woord nam, was verheugd hier aan wezig te mogen zijn om de vereniging geluk te wensen met het gouden jubi leum. Dit werk, voortgekomen uit parti culier initiatief en gedragen door de ge hele burgerij, mag dan in stilte worden verricht, maar is zeer belangrijk. Hoe groot dit belang is zou men het beste kunnen zien als dit werk plotseling zou verdwijnen. Men kan het Groene Kruis niet meer in de samenleving missen, het heeft ook de grote waardering van de overheid die dit belangrijke brok maat- dat heel leuk en vlot gespeeld werd en dan ook zeer veel succes had. Er is erg veel gelachten om de twee „oudjes” die de elfstedentocht nog mee wilden rijden. Jutrijp-Hommerts had een genoeglij ke feestavond in een met prachtige bloemstukken versierde zaal. Tot slot zong men nog Gezang 281 de bloe men werden gebracht naar verschillende zieken, waarmee men zeker handelde in de geest van hen die 50 jaar geleden deze nu zo bloeiende afdeling oprichtten. Konijnen. Mooiste nummer en kampi oen Vlaamse reus van R. Bakker, Ech- tenerburg; op één na mooiste nummer Wener van F. Schram, Warns; mooiste tekening dier (ram driekleur Hollander) F. Eshuis, Hardenberg. Mooiste collec tie (VI. reus) comb. v. Solkema en Spijker, Oudega (H.O.); idem Weners, D. Ykema, Bolsward; idem Klein zilvers Joh. de Jager, Langweer; idem kleur- dwergen A. Mabelis, St. Nicolaasga: id. Rex, J. Schotanus, Wyckel; idem Rus sen K. Hosper, Rutten. venpelsen. Die straat blijft langs de hui zen lopen, maar wordt overal vier meter breed, zegt de voorzitter. Bij een voorstel tot aankoop van een perceeltje grond aan de Siadslaan wordt nogal even stil gestaan. De heren Jans ma en Groenveld is alles niet duidelijk. De heer Groenveld spreekt zelfs van een sprong in ’t duister. Na een uitvoerige toelichting van de voorzitter blijken bei de heren voldaan en wordt het punt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de aanbieding van de begroting dienstjaar 1960 zegt de voorz.: Het ligt in het voornemen van B. en W. om in Nieuwe sluis te Staveren Bij het verzoek van Staveren om ad- hesie-betuiging aan dit adres merkt de voorzitter op, dat gelukkig een nauw contact tussen de gemeenten in de Z.W.H. bestaat. Dit adres heeft onze volledige instemming. Een betere vaarweg is voor de gehele economische ontwikkeling van de Z.W.H. van groot belang. De heer Groenveld is hot hier geheel mee eens. Om een voorbeeld te noemen: Vroeger was hier een behoorlijk grote werf. Ze is gestrand op het feit, dat de gebouwde schepen de sluis bij Staveren niet uit konden. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot adhesiebetuiging be sloten. Z. h. st. worden de maxima inza- ken opneming geld in rekening courant in 1960 vastgesteld. ek neat oan dwaen, mar it liket raer. Twa lytse wol en twa greate net. De voorz.: Er wordt zuiver aan de hand van een urgentie lijst gewerkt. Zonder hoofdelijke stemming gaat dit punt onder de hamer door evenals een wijziging gemeentebegroting, dienst 1959 o.a. nodig geworden door aankoop grond Bij de rondvraag merkt de heer Stien- stra op, dat de vuilnisbak achter de Ger. Kerk wel wat ongelukkig geplaatst is. Zondags ligt vaak de heleboel op het kerkepad. De voorzitter zegt toe, als het mogelijk is. de bak te doen verplaatsen. De heer Jansma vraagt naar de bestra ting bij de brug. De voorzitter: Dat moet veranderd worden, ’t wordt te erg. Nu moet van Meekeren het nog doen, een tweede keer de gemeente zelf. En hoe staat het met de gedachte van een aansluitende dijk naar Hommerts, wil de heer Jansma nog graag weten. De voorzitter antwoordt, dat dit plan op het ogenblik ligt bij de cultuur-technische dienst. De zaak rolt langzaam maar ze ker verder. Jansma: Langsum wist ik wol, mar as’t mar seker is. Hierna sluiting. Wethouder Blok verklaarde dat het gemeentebestuur van onze stad zich oprecht verheugt over het initiatief dat beide verenigingen ook dit jaar weer hebben ontplooid. Temeer achtte spr. dit prijzenswaard omdat dit gebeurt zonder enige financiële hulp van gemeente of overheid. Niet alleen is een dergelijke tentoonstelling belangrijk voor inzenders en publiek maar het is tevens een zaak van gewicht voor de gehele kleinvee teelt dat dergelijke manifestaties wor den gehouden. Spr. besloot met de wens dat de tentoonstelling in alle opzichtten zou mogen slagen en dat organisatoren en deelnemers met voldoening op de derde Waterpoortshow terug zullen mo gen zien. Hierna verklaarde de heer Blok de tentoonstelling voor geopend. De volgende spreker was de heer Brandsma uit Leeuwarden. Hij voerde het woord namens de Provinciale afde ling Friesland van de Raad van Beheer en namens de „Friese Sierduivenclub”. Spreker roemde de organisatie, die zoals altijd weer voortreffelijk bleek te zijn en wees verder op het grote aantal d.eren van een over het algemeen bijzonder goed gehalte. Spreker hoopte dat de belangstelling van het publiek zodanig zou zijn dat deze inspirerend moge werken op de be sturen der organiserende verenigingen. Nadat Ce tentoonstellingssecretaris nog enkele hoofdprijzen bekend had ge maakt, maakte het gezelschap een rond gang door de zaal, waar bij de ingang het publiek reeds stond te wachten om te worden toegelaten. De officiële opening geschiedde in de bovenzaal van „Ons Gebouw”, waar na mens de organiserende verenigingen voorzitter Visser van „Balk en Omstre ken” de aanwezigen verwelkomde. In het bijzonder de heren Blok en Metz, wethouder en raadslid van onze ge- meehte en de afgevaardigden van ver schillende zusterverenigingen. De heer Visser sprak zijn vreugde uit over het groot aantal inzendingen, „maar juist daardoor”, zo zei hij, „rijst er bij ons twijfel of een volgend keer de tentoon stelling nog wel in „Ons Gebouw” zal kunnen plaatsvinden”. Zo is er bijvoor beeld geen ruimte meer voor water vogels, fazanten e.d. Spr. hoopt dat de Sneker Veemarkt het volgend jaar een overdekt gedeelte zal hebben, zodat de tentoonstelling dan in die ruimte onder gebracht zou kunnen worden. De heer Visser eindigde met zijn dank uit te spreken aan alle instanties en personen die daadwerkelijk hebben meegewerkt aan de organisatie van deze tentoonstel ling en verzocht tenslotte wethouder Blok de tentoonstelling officieel te ope nen. Men vraagt zich wel eens af, aldus de voorzitter, welke taak het Groene Kruis tegenwoordig nog heeft nu de weten schap zo met sprongen vooruitgegaan is. Vjjftig jaar terug zag de wereld er nog zo heei anders uit, maar als wij zien naar de volle ziekenhuizen, de vele zie ken ook al door de onrust van deze tijd dan beseffen we dat het Groene Kruis nog wel degelijk een taak heeft. Daar zijn de inentingen, de baby-zorg, de verschillende voorlichtingen, ook op voedingsgebied. Het Groene Kruis stelt zich met al deze werkzaamheden in dienst van de mens, de gemeenschap. Het ideaal van het Groene Kruis: een gezonde geest in een gezond lichaam, de slagzin: van allemaal, voor allemaal; van de sterken, voor de zwakken. Om streeks 1900 is het Groene Kruis op particulier initiatief landelijk opgericht, toen het Roode Kruis al een aantal ja ren internationaal werkzaam was. 8 november 1909 is toen hier de af deling opgericht, en al is het bestuur zeer erkentelijk voor de felicitaties en gezonden bloemstukken, men beseft toch diep dat men alles te danken heeft aan de mensen die indertijd de eerste stap deden. Het Groene Kruis, ontstaan in een tijd toen Nederland geteisterd werd door besmettelijke ziekten, werkte en werkt nog voornamelijk in stilte. Wij zijn in de wereld gekomen om elkaar te helpen en een der middelen daartoe is het Groene Kruis. Uiteraard kunnen wij bij aantal bekroningen alleen de onderscheidingen vermelden. In de afd. hoenders werd in de rubriek grote hoenders kampioen een haan (Brahma) van R. de Jong, Sneek; op één na mooi ste een Hollar dse witkuif haan van J. Boskma, Noord Bergum; het mooiste Friese hoen (Geel witpel) was een hen van M. F. Veenstra, Twijzelerheide; de mooiste enkel-kleurige een haan van J. A. Veenstra, Wolvega. Mooiste van de Belgische rassen was een Braekel haan van K. Sanders, Emmeloord; idem Fran- Sierduiven. Mooiste nummer (kampi oen) doffer, Deense ekster tuimelaar van K. L. Vlieger, Rijperkerk; op één na mooiste nummer Oud Holl. meeuw doffer zwart, F. S. Westendorp, Wor- kum. Mooiste nummer kroppers dezelf de. Mooiste nummer structuur duiven Pauwstaart wit doffer, H. Boskma, Noordbergum. In „Ons Gebouw” aan de Westersingel, dat de laatste dagen van de vorige week geheel in het téken van de pluimvee- en konijnenteelt stond, werd donderdagavond de „Waterpoortshow ’59”, georganiseerd door de verenigin gen „Sneek en Omstreken” en „Balk en Omstreken”, officieel geopend. Dit jaar waren er in de grote zaal en op het podium 1400 inzendingen tentoon gesteld. Een record! De inrichting van de zaal was echter dusdanig, dat het publiek ondanks het grote aantal kooien vrij en gemakkelijk alle inzendin gen kon bewonderen. En bewonderen is hier het juiste woord, want we ge loven niet dat onze stad ooit een dergelijke tentoonstelling binnen haar poorten heeft gehad, dit geldt èn voor het aantal dieren èn voor de kwaliteit. IJLST. Bij de opening deelt de voorz., burgemeester Cavaljé mee, dat de heer J .de Jong met kennisgeving afwezig is. De zes overige raadsleden «ijn aanwezig Secretaris is de heer Goelcma. De notulen worden onveranderd vast gesteld. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een ver zoek van het Humanistisch thuisfront zal bij de begroting worden behandeld. Het verzoek van de correspondenten wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Gedep. Staten hebben geen bezwaar tegen de aanleg van een straat bij het terrein der Wed .Oppedijk. De heer de week van 13-19 december de begro- Stienstra vraagt naar aanleiding van het punt bestrating, hoe het komt met Ze- In de zaal was een stand van Welfare werk, die veel belangstelling trok. Niet alleen werden de bijzonder aardige ge bruiksvoorwerpen graag gekocht als Sinterklaascadeautjes, men toonde ook veel belangstelling voor de zieken die dit werk hebben gemaakt onder lei ding van de Welfare-werkster die hen geregeld bezoekt en hun zo veel moge lijk afleiding geeft door hen o,a. aan het werk te zetten. Voor vele zieken be tekent dit werk een zegen. Mevrouw van der Veer bedankte de dames voor hun belangstelling en daadwerkelijke steun. Nabestellingen kunnen steeds uit gevoerd worden. se rassen een Faverolle haan van R. de Jong, Sneek; mooiste van de Duitse rassen een Rijnlander haan van KI. v. d. Sluis, Oudemirdum. Mooiste Middell. zee rassen een Leghorn hen van M. Bos ma, Sneek; idem Amerikaanse rassen een Wyandotte hen van F. Halbertsma, Marssum; idem Nederl. rassen Roodpel Trio van N. de Vries, Joure. De collectie- prijs verwierf F. J. Bosma, Hartwerd. In de afd. dwerghoenders had W. Oost, Oranjewoud met een Wyandotte Kriel het mooiste nummer (kampioen); op één na het mooist was een Plymouth Rocks kriel van Sj. Molenaar, Sneek. Mooiste nummer Ned. Ras Sabelpoot Kriel, een zwarte haan van K. H. Boon stra, Leeuwarden. Mooiste nummer bui tenlands ras W. Oost, Oranjewoud met Wyandotte Kriel hen. Mooiste collectie Binnenlands ras Sj. Siedsma, Harich; idem buitenlands ras J. Huisman, Oude- schoot. heeft zij het in zaal Hanenburg voor gedragen voor vele leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Sneek. Aafje Top heeft het zich met deze voordracht niet gemakkelijk gemaakt; men kan zeggen dat ze bijna de volledi ge inhoud van het boek weergeeft en men krjjgt in de eerste plaats een ge voel van bewondering voor haar bijzon der goed geheugen. Een nadeel is dat haar voordracht op deze manier meer het karakter krygt van een vertelling, in dit geval een heel lange vertelling. Doordat zij zo veel van het boek wil vertellen mist zij de kans enkele scènes er uit te „spelen”, wat een dergelijke voordrachtmiddag toch wel zeer kan verlevendigen. Na de pauze voelden we dit gemis minder. Waar het verhaal zijn ontkno ping nadert, waar Zuster Luc, eerst heen en weer geslingerd tussen haar gevoelens, steeds meer gedreven wordt naar dat dramatische hoogtepunt: haar uittreden uit de strenge kloosterorde, daar bereikte Aafje Top een spanning, een begeestering die in de zaal voelbaar was. En als Zuster Luc haar nonnen kleed afgelegd heeft en haar eerste aarzelende stappen in ,de wereld’ zet en daarbjj voor de eerste maal na twin tig jaar haar gezicht in een spiegel ziet brengt Aafje Top ontroering doordat zij als vrouw zo tot in haar vingertoppen deze gebeurtenis doorleeft en weergeeft. Zulke momenten in deze lange voordracht waren een bewijs van het talent van deze kunstenares. Mevrouw van Bruggen bracht haar dank voor haar optreden. De presidente herinnerde de leden nog aan de Kerst- middag die 16 december gehouden zal woren. nim* van schappelijk werk met subsidies steunt. Burgemeester van Hout wenste dat het bestuur met dit zegenrijke werk moge doorgaan tot heil van hen die het nodig hebben en eindigde zijn toespraak met een toepasselijk gedicht. Voorzitter Osinga bracht dank aan de burgemeester en huldigde daarna de bei de ereleden, die zeer veel werk voor de afdeling hebben verricht. De heer van der Hoek is steeds een steunpilaar ge weest, mevrouw Dozeman heeft 34 jaar haar liefde voor de medemens getoond door haar arbeid voor het Groene Kruis en aanverwante verenigingen. Verder werd nog hulde gebracht aan de heer Minne Leenstra, de enige nog in leven zijnde oprichter, die indertijd benoemd werd tot magazijnmeester en dit werk lange jaren gedaan heeft. De heer Jongejans van Sneek bracht de gelukwensen over van het hoofdbe stuur van het Prov. Friesche Groene Kruis en sprak de hoop uit dat bestuur en leden onder Gods zegen door mogen gaan met dit mooie werk. Ook de af gevaardigde van Woudsend sprak ge lukwensen uit. Zuster Brekeveld, de wijkverpleegster, vond de samenwerking met het bestuur zeer prettig en wilde graag wat meer contact hebben met de bejaarden en al leenstaande oudere mensen. Tenslotte sprak de heer A. Osinga, voorzitter van Dorpsbelang, nog een hartelijk woord als van Heit tot dochter, en overhandigde hierbij een enveloppe met inhoud. Na de toespraken, afgewisseld door tractaties en fleurige samenzang, voer de de plaatselijke toneelvereniging De Spegel het blijspel „Alvestêddenkoarts” op. Een prettig stuk in drie bedrijven, Het tweede abonnementsconcert van „Kunst aan Allen” dat donderdagavond in „Amicitia” gegeven werd, werd ver zorgd door de G.O.V. Hierbij trad de eerste concertmeester van het orkest, Chris Braam, die vorig jaar alszodanig benoemd werd, als solist op. Voor viool en orkest vermeldde het programma twee werken, nl. van C. Saint Saëns en M. Ravel. Twee uiteenlopende composi ties dus wat aard en stijl betreft. „In troduction et Rondo Capriccio” van eerstgenoemde (1835-1921) is uitgespro ken romantisch en de „Tzigane” van Ravel (1875-1937) is natuurlijk vee] mo derner gekleurd en als „Tzigane”, d.w.z. als een soort Hongaarse zigeuner- rhapsodie, uitnemend gekarakteriseerd. Beide componisten gaven de orkestpar tij een bescheiden aandeel (vooral Ra vel instrumenteerde ijl en dun) waar door de solist als vanzelf naar voren ge schoven werd. Chris Braam toonde zich een violist van klasse. Zijn grote gaven kwamen in het opus van Saint Saëns reeds duide lijk tot openbaring, maar in het tech- merkbaar, maar vooral in de „Serenade van Ravel voor strijkorkest”, opus 48 van F. bleek wel zeer overtuigend dat er voor Tschaikowsky, het slotnummer, welk deze rasechte violist geen technische stuk (als compositie echter niet altijd problemen bestaan. Met uiterst beheers- even boeiend) met fraaie klank vertolkt te stokvoering en een hoog-opgevoerde I werd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1